9Wijk Overleg Beheer is meer dan beetje meedoen' vr'i ROTTERDAM 23 1 Op zoek naar bom in speeltuin 't Jagthuis TANKSTATION OOSTPLEÏN VERDWIJNT m KORTAF MranganBBHuanaB Nieuw voorstel voor straatnamen Distripark ,1 Speurneus Van der Linden speelt op safe Burgemeester dr. A. Peper bij officiële presentatie: Sportprijs Schiedam voor Ingrid Duif er ALS ER GROOT NIEUWS IS GAAT PATRICK NOG SNELLER Sneltreinbus Oosterhout/Do-dreeht Laman van GSD: 'Zinvol werk creëren via arbeidspools' Nieuwe aanbouw voor Hoekstee .1 Stads TV commercieel it Rotterdams Nieuwsbfad zaterdag 2 december 1989 Rotterdam Honderd pro cent zeker weten doet hij het niet. Maar van horen zeggen heeft Jan van der Linden, dat er wellicht nog steeds een blindganger ligt in de speel tuin 't Jagthuis in het Nieuwe Westen. „En omdat ze hier in maart vol gend jaar willen gaan starten met de bouw van het nieuwe buurthuis, lijkt het mij zinnig om van zoveel mogelijk mensen te vernemen of zij zich wat herin neren van het inslaan van die bom", vertelt de 54-jarige regel neef van de speeltuin, die be grensd wordt door Jagthuis-, Es- Jan den der Linden van speel tuin 't Jagthuis: „Als er een hei paal op die blindganger geslagen wordt, dan heb ]e hier gelijk een lanceerlnrichtlng". senburg-, Veelzïgtstraat en Beu- kelsdijk. Hij beseft dat zijn oproep enige £aniek zou kunnen veroorza- en. .Maar je kunt toch beier op safe spelen. Want stel je eens voor, dat er straks een heipaal op zo'n blindganger geslagen wordt, dan heb je hier geluk een lanceerinrichting in de wijk", al dus Van der Linden, die zelf in de Jagthuisstraat 37 a woont, pal tegenover 'zijn' speeltuin, waar van hij zowel bestuurslid als toe zichthouder is. Aan de 'afdeling blindgangers' van het stadhuis schreef Van der Linden deze week een brief, waarin hij melding maakte van de geruchten rond de bom. In principe kan de meest betrouw bare informatie komen van mensen, die al van vóór de oor log in dit deel van het Nieuwe Westen wonen. „Dat zïin er ech ter niet zo veel meer. Het is hier namelijk een renovatiewijk. Er zitten nog maar heel weinig be woners van vroeger. De meesten zijn weggetrokken", weet de rrian, die al sinds '68 m het Nieu we Westen woont. Hij vervolgt; „Vroeger woonde ik in Delfshaven. Daar heb ik in de oorlogsjaren meegemaakt, dat er een blindganger viel. Dat was in de le Schansstraat, vlakbij groenteboer Vogel. Van die bom, weet ik, dat ie er met meer ligt Hij is opgeruimd door de mof fen". Glijbaan en wip Bij de speeltuin 't Jagthuis liggen de kleuterschool De Paddestoel en de Van Oldenbarnevelt- school. In verhouding tot het aantal buitenlandse kinderen in de wijk zien de klasjes van ge noemde basisschool er opvallend blank uit „Ja, want er zijn spe ciale richtlijnen voor, als je op die school wilt komen. Je moet onder meer goed Nederlands kunnen spreken, anders kom je er niet op. Dat heeft te maken met het voorkomen van achter standen in het onderwijs", zegt Van der Linden temidden van de uitbundig spelende kinderen, wier school de speeltuin afhuurt Het contrast Is groot met de be- zoekertjes, die buiten schooltijd gebruik maken van de speeltuin. „Dat zie je gelijk. Dan is het me rendeel migrant", aldus de regel neef van 't Jagthuis. Van der Lmden, die zich aanbe volen houdt voor inlichtingen van iedereen, die iets af zou we ten van de blindganger, laat - tij dens dit korte wandelingetje door de speeltuin - niet na een gedetailleerde aanwijzing van de verdachte' plek te geven. Hij zegt ten slotte „Kijk, op deze plek zou die blindganger onge veer moeten liggen. Tussen de glijbaan en de wip Precies, waar de nieuwbouw moet komen". door FONSSIMONS Rotterdam „Het Wijk Overleg Beheer (WOB) gaat verder dan een beetje meedoen door de bevol king. In de WOB nemen de burgers verantwoorde lijkheid over van de overheid, die deze op haar beurt ook daadwerkelijk afstaat' Burgemeester dr,A. Peper bracht dit gistermiddag in Delfs haven naar voren bij de officiële firesentatie van het Wijk O ver eg Beheer. Het WOB is de 'op volger' van de projectgroep stadsvernieuwing, waarin de kennis en de ervaring van amb tenaren en actiegroepen wordt bewaard om het leven en het wonen in een wijk plezierig te krijgen en te houden. De Bewonersorganisatie Delfs- haven/Schiemond, de Diensten- Structuur Ruimtelijke Ordening èn Stadsvernieuwing (DROS), Woningstichting Onze Woning en de Werkeenheid Buitenruim te tekenden een overeenkomst om samen aan het beheer van de wijk te werken. De Bewonersor ganisatie Cool sloot met het Ge meentelijk Woningbedrijf Rot terdam een vergelijkbare over eenkomst, die zich nog beperkt tot beheer van woningen en be drijfsruimten. ,',Er wordt in toenemende mate nagedacht over de rol van de overheid", zei Peper. „We moeten werken aan efficiency en effectiviteit, de doelgericht heid is daarin belangrijk. Komt hetgeen wat wordt gedaan ook Overeen met de wens van de be volking. De overheid is toch van de burger. Er moet minder on derscheid ontstaan tussen Cool- singel of deelgemeente en de burgers in de wijk. Die overheid moet weten wat de Rotterdam mers willen. Ze zal moeten luis teren wat de ideeën zijn. Ze zal moeten vragen: En hoe denk je het zelf te doen. De WOB is iets dergelijks, dat die ruimte geeft. Ze gaat wèl verder dan een beet je meedoen. De participatie, zo als die in de jaren zeventig be stond, moet ontdaan worden van Schiedam Ingrid Dulfer heeft de sportprijs van de stad Schie dam gewonnen. De handbalin- temational moest gisteravond tijdens de prijsuitreiking echter verstek laten gaan, omdat zrj mo menteel met het Nederlands team in Denemarken deelneemt aan het wereldkampioenschap voor C-landen De jury, bestaande uit regionale sportverslaggevers, was una niem in haar oordeel De 25-jan- ge blondine verdiende haar uit verkiezing niet alleen aan haar prestaties als handbalster, maar ook aan haar verrichtingen als cricketer, in welke sport zij eveneens het Oranje-tenue draagt. Het was de laatste jaren gewoon te dat de sportprijs van de stad Schiedam ten deel viel aan een vereniging. Ook bij de nomina ties zaten drie verenigingen (Ju- ventus basketbal, Rijnmond vol leybal en SVDPW voetbal, en de organisatie van de Lenteloop). De propagandistische waarde van Ingrid s activiteiten was in dit geval doorslaggevend. de vrijblijvendheid. Het past ook allemaal in de sociale vernieu wing". Het Ieren met de samenwerking om te gaan zal moeilijk zijn, voorspelde de burgemeester. „Dit schattig Nederlandse volk mist die vaardigheid nog, Zij denkt: Hoe kunnen we het nog moeilijker maken. Kunnen we niet nog een probleempje vin den. Om daar een oplossing voor te zoeken zullen we onze creati viteit moeten mobiliseren". Verbazing Wethouder Pim Vermeulen van Stadsvernieuwing verbaasde zich in zijn rede over het begrip sociale vernieuwing, dat overal wordt bijgehaald. „Eerst maken we ons een jaar lang druk op al lerlei gebied onder de noemer milieu. Met verbijstering zie ik dat problemen in de grote con tainer van de sociale vernieu wing worden gedaan om ze zo op te lossen. Zo werkt dat klaarblij kelijk in Den Haag. Maar eigen lijk zijn we vijftien jaar geleden er al mee begonnen: de stadsver nieuwing. Toch geloof ik er in om op deze manier het contact met de burgers te houden. Het heeft een uitstraling naar ge meente en de wijk. Het rijk zal daarvoor over de brug moeten komen. Dat moet ook gepaard gaan met het wegnemen van al lerlei moeilijke regeltjes. We zul len nog jarenlang bezig zijn om dat voor elkaar te krijgen". Het sluiten vande overeen komst wijkbeheer in Delfshaven en Schiemond wil nog niet zeg gen dat de stadsvernieuwing in beide buurten is afgerond. De a£- bouwdatum wordt nog steeds door de gemeente naar achteren geschoven. Ket was gisteren de laatste dag dat er benzine werd verkocht bij het Shellstalionaan deOostmolenwerf/Oostpleln. Maandag wordt een be gin gemaakt met de sloop van het benzinestation, omdat de gemeente Rotterdam de vergunning niet heeft verlengd. De locatie wordt inge ruimd voor woon- en kantorenflats. Voordat met de bouw wordt be gonnen zal een bodemonderzoek naar mogelijke vervulling worden uit gevoerd. Het stallon heeft bijna dertig jaar dienst gedaan. Het boek 'Alice in wonder land' van Lewis Carol staat morgenmiddag centraal tijdens het literair café ïn het Bibliot heektheater, Hoogstraat 110. Vanaf twee uur zijn daar als gas ten ondermeer Nicolaas Matsier, van wie onlangs een nieuwe Ali- ce-vertalïng verscheen, en Hans van Pinxsteren, vertaler van het werk van Proust en Stendahl. De debutant van de maand is Paul Meeuws, en de presentatie is in handen van Frank van Dijl en Mkhaël Zeeman. Donderdagavond 7 december rollen vanaf acht uur de bingo- balletjes weer in het buurthuis Uittiebuis een de Victor E. van Vrieslandstraat 150. Iedereen die een gokje wil wagen, is er welkom. Vrijdag 8 december is in Zaal I de Unie een lezing uit de serie 'Herinneringen aan het ver dwenen licht'. Lezingen over de banden tussen poëzie en foto- 1 grafie in het kader van '150 jaar fotografie'. Spreker is de beel- 1 dend kunstenaar en schrijver i Maarten Beks, die spreekt over i het realisme in de fotografie, de beeldende kunst en de litera tuur. De aanvang is 20.30 uur en de entree 7.50, CJP en Pas-65, /5- Zaterdag 9 december is er weer een zang en orgelavond in de St Laurenskerk. Medewer- kenden zijn het Hervormd Kerkkoor en het Christelijk Jongerenkoor Maranatha, de muzikale begeleiding is in han- l den van Arie Pronk, orgel. De 1 meditatie wordt uitgesproken door ds. L. Romein. De deuren van de kerk gaan open om 19.15 uur en de toegang is gratis. (ADVERTENTIE) Zes dagen van de week is-ie er: het Rotterdams Nieuwsblad. En als je die krant dan al meer dan een jaar in dezelfde wijk bezorgt, dan heb je de routine wel in je vingers. Patrick Koster is zo'n Nieuwsblad-bezorger. Kent de fijne kneepjes van het vak en weet, dat het op snelheid aankomt. Als de krant van de pers is gerold, dan moet hij zo gauw als 't maar kan in de bus van de abonnee gestopt worden. Met zo'n 150 exemplaren binnen drie kwartier haalt Patrick een gemiddelde van 3>ó krant per minuut. Niet slecht. Extra inspiratie put hij uit groot nieuws. lfJe hebt van die dagen dat er iets ts gebeurd in de wereld watje écht raakt. Groot nieuws, zal ik maar zeggen. En dan is ilcl net, alsof ik met het bezorgen nóg meer haast heb. Jc wilt die krant met dat nieuws dan nóg sneller dan anders bij je abonnees hebben. De meesten ken jc nu eenmaal. Je maakt wel eens een praatje met ze. En op zo'n dag voel je ineens dat je iets extra's voor ze moet doen. Omdat er nieuws is." Jlc vind trouwens dat het Rotterdams Nieuwsblad het nicuws>altijd heel goed brengt" Controleer dit complimentje van Patrick: Bel gratis: 06 - P129300 of stuur de ingooide roorpaginaboo op. Albrandswaard De straatna- mencommissie in Albrands waard heeft een voorstel gedaan voor de nieuwe wegen binnen het goederendistributiecentrum in die gemeente. De commissie is van mening dat de relatie tussen de Rotterdamse haven, de bijbehorende zee vaartgeschiedenis en het Distri park m dit voorstel beter tot ui ring komt dan het oorspronkelij ke Rotterdamse idee, De hoofdas, die men in Rotter dam Gateway wilde noemen, krijgt van Albrandswaard de naam van Willem Barendsz mee. De straten die in de eerste bouwfase gerealiseerd worden, krijgen bordjes met de namen Marco Polo en Columbus. De Abel Tasmanstraat zou m de tweede fase de ontsluiting van het middengebied moeten vor men en James Cook en Vasco da Gama gaan, als de Albrands- waardse plannen goedgekeurd worden, net straatbeeld in de derde fase beheersen. Als reser ve wordt Olivier van Noort aan gehouden, terwijl de recreatieve verbïndingsroutede naam Groe- nedijk voor het geslacht moet bewaren. Dit is de naam van de dijk die in zïin geheel gesloopt werd voor de komst van het cen trum. Het voorstel van de straatna- mencommmissie is inmiddels het derde voor Distripark. Rot terdam kwam enige tijd geleden met de ramen van troepentrans- portschepen uit de Tweede We reldoorlog, de gemeenteraad van Albrandswaard was het hiermee niet eens omdat de na men niet uit te spreken waren en. bovendien nauwelijks relevant met betrekking tot Rotterdam of de historie van het betrokken gebied. Een tegenvoorstel van bet CDA kon volgens Rotterdam niet doorgaan omdat de historische namen uit het gebied elders al in Rotterdamse straten zijn ver werkt. Het voorstel van Al brandswaard wordt eerdaags ter overdenking in Rotterdam aan geboden na Bespreking in de ei gen gemeenteraad. Rotterdam De Brabantse bus maatschappij BBA heeft van de overheid toestemming gekregen om vanaf mei volgend jaar een sneltreinbus tussen Oosterhout en het NS-station van Dordrecht te gaan exploiteren. Er bestaat al een dergelijke verbinding tussen Utrechten Oosterhout De sneltreinbus, die aanzienlijk comfortabeler is dan een door snee streekbus, garandeert een snelle verbinding tussen Dor drecht en Oosterhout, omdat hij maar bij een beperkt aantal hal tes stopL In Dordrecht sluit de bus aan op intercitys en stoptrei nen naar Den Haag en Rotter dam. De BBA verwacht het eerste jaar 300 reizigers per dag. Dat aantal moet uitgroeien tot 600. De jaar lijkse kosten voor de lijn bedra gen driekwart miljoen gulden, waarvan ruim vier ton door het Rijk wordt gesubsidieerd. De sneltreinbus tussen Utrecht en Oosterhout, die nu drie jaar rijdt, heeft deze week de 250.000 ste reizigers vervoerd. Volgens Koppeling stijgt het aantal reizi gers op die lijn nog steeds. Rotterdam De arbeids pools moeten niet alleen ge richt zijn op doorstroming van werklozen maar ge bruikt worden voor het creëren van zinvol werk. Al leen dan kunnen langdurig werklozen met een laag op leidingsniveau weer aan de slag komen. Dit zei directeur P. Laman van de gemeentelijke sociale dienst in Rotterdam gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag van het Samenwerkingsver band Rotterdam Werkt. Volgens Laman is er in Rotterdam onge looflijk veel zinvol werk te ver richten voor mensen, die nu uit de boot vallen omdat er een te kort is aan banen met een laag opleidingsniveau. Werk, dat m is en waarvoor nu geen gefd meer is. Als de arbeidspools worden ge bruikt om werklozen maar korte tijd aan de slag te helpen, is dat volgens Laman een verloren kans. Hij* meent dat deze perso nen daarna weer in dezelfde si tuatie terechtkomen. De aanzetten die in het regeer akkoord voor het instellen van arbeidspools zijn gegeven, noemt de directeur van de GSD hoop gevend. „Maar tk ben nog met gerust op een goede uitwerking van de plannen". Voor de finan ciering kunnen de uitkeringen worden gebruikt plus een kleine aanvulling om een salaris op het niveau van het minimum-loon te kunnen geven. Volgens waarnemend directeur J. Hutjes van het arbeidsbureau wordt de werkloosheid keer op keer onderschat. Rotterdam heeft 10.000 personen, die vijf jaar onafgebroken staan inge schreven als werkzoekende. „De Rotterdamse arbeidsmarkt ver eist een drastische wijziging van de aanpak. Aansluiten bij wat de werklozen kunnen en niet altijd wat ze zouden moeten". Het aantal werklozen blijft circa 52 000, ondanks de inspanningen van Rotterdam Werkt. Volgens J. Breukels heeft het samenwer kingsverband echter toch een forse prestatie geleverd door 540 mensen rechtstreeks aan werk te helpen. Bovendien volgen er nog 1200 een opleiding. Zoals al eerder bekend was ge maakt, heeft Breukels gisteren officieel zijn functie als directeur van Rotterdam Werkt neerge legd. Hij kan zich niet verenigen met de ideeën van sociale dienst en arbeidsbureau over de aan pak van de werkloosheid. Breu kels is nu werkzaam bij het ar beidsbureau. Hoek van Holland Aan het wijk gebouw De Hoekstee in Hoek van Holland wordt een nieuwe, multifunctionele zaal gebouwd, die vooral moet die nen voor theatervoorstellingen en concerten, maar die daar naast ook voor andere doelein den kan worden gebruikt. Daardoor kan de grote zaal van het gebouw meer worden be stemd voor sportbeoefening. De bouw van de nieuwe zaal gaat ruim 1,3 miljoen gulden kosten. De commissie sport en recreatie, die deze week instemde met het plan, aanvaardde dat het jaar lijks tekort van De Hoekstee daardoor met 14.000 gulden stijgt Door een grondtransactie kan dat verschil wellicht tot de helft worden teruggebracht. door Koos de Gast Een primeur voor Rotterdam: sinds donderdag beschikt de stad over een commercieel TV-sta- tion: Stads TV! Het werkt simpel. Je hebt het volk iets te melden, je hebt er een hoop geld voor over, je laat Stads TV een mooie film maken, en het is voor elkaar. De bood schap wordt keurig via het loka le tv-station uitgezonden. Is dat erg? Ja. Het hoort gewoon niet Laten we voor alle duide lijkheid eerst vaststellen dat we Stads TV een goed hart roe dra gen Als hier wat kritische kant tekeningen volgen, gebeurt dat niet omdat lokale tv een voor re gionale dagbladen concurrerend medium is. Dat is snel gezegd als kritiek ongelegen komt. Laten we het er op houden dat de dag bladjournalistiek er van oudsher andere normen op nahoudt en dat het een goede zaak zou zijn als een jong medium als Stads TV zich daaraan in haar eigen belang zou willen spiegelen. De zaak: Multibedrijven Rotter dam (vroeger de Dienst Ge meentelijke Sociale Werkvoor ziening) heeft Stads TV opdracht gegeven een twintig minuten durende promotie-videofilm te maken over de vernieuwing van het bednjf. Niets aan de hand. Ondanks de protesten van de Rotterdamse vrije videoprodu centen heeft de gemeenteraad goedgevonden dat Stads TV er bij mag 'schnabbelen' om zijn In komsten te kunnen vergroten. Als Multibedrijven dus aan Stads TV 80.000 wil betalen voor de vervaardiging van zijn promotiefilm, dan is daar op zichzelf weinig op tegen. Het wordt wat anders als in de deal wordt opgenomen dat Stads TV de film uitzendt. Daarmee gaat Stads TV dubbel in de fout: door de koppeling van produktie aan uitzending pleegt Stads TV wel degelijk oneerlijke concur rentie, maar wat erger is: Stads TV zet zijn integriteit als onaf hankelijke nieuwsbron voor de Rotterdamse burgerij op de tocht. De oneerlijke concurrentie; Stads TV zal ongetwijfeld aan voeren dat ook door andere vi deoproducenten gemaakte films bij voldoende kwaliteit voor uit zending m aanmerking komen. Prima. Maar wie bepaalt de kwaliteit? Stads TV. Hoe objec tief is Stads TV? Zeker is, dat wanneer een op drachtgever Stads TV inscha kelt hij ervan verzekerd is dat zijn film kwalitatief sowieso voor uitzending in orde wordt bevonden. Immers: Stads TV zal nooit zijn zelfgemaakte films af keuren.." Het bepaalt zelf de kwa liteit Het probleem is dat er nau welijks normen voor de kwali teit van dit soort promotiefilms bestaan. Het beoordelen van an dermans films, die men zelf ook had kunnen en willen maken, kan nauwelijks objectief ge schieden. 't Gaat in dit wereldje om relatief forse bedragen en daarmee grote belangen. Nog meer moeite hebben we met de journalistieke kant. Een krant draait ook voor een groot deel op inkomsten die via recla me in de advertenties worden verkregen. Maar berichtgeving en reclameboodschappen zijn wel duidelijk van elkaar ge scheiden. De redactie werkt on afhankelijk van de commerciële afdeling. Ze is er wel van afhan kelijk' als de inkomsten tegen vallen zal zij zich in haar activi teiten moeten beperken. Maar redacteuren worden niet aan het werk gezet om de advertentiepa gina's te vullen. Wat doet Stads TV? Om te begin nen worden medewerkers van de redactie ingeschakeld om de promotiefilm voor Multibedrij ven te maken. En bovendien wordt de film - niets anders dan een advertentie voor Multibe drijven - nog onder de vlag van Stads TV vertoond ook. Tot dusver mocht men er enig vertrouwen in hebben, dat de re dactie van Stads TV als onafhan kelijke nieuwsbron de kijker be diende. Door redactionele activi teiten nu met de redelijk betaal de productie van promotiefilms te gaan vermengen, wordt wel een zware wissel getrokken op de onafhankelijkheid van de re dactie, Dat is schadelijk voor de kwaliteit van de nieuwsvoorzie ning in Rotterdam. En dan laten we maar buiten be schouwing dat (gemeentelijke) bedrijven (en straks bij de ge meenteraadsverkiezing politie ke partijen?) met het meeste geld door het verstrekken van aan trekkelijke opdrachten Stads TV de meeste zendtijd kunnen clai men. Onafhankelijkheid stelt andere eisen aan de bedrijfsvoering van een nieuw nieuwsmedium.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2