Integratie als smoes voor angst Verleden telt niet voor Jan Brouwer WATERWEG SPORT Joods Leerhuis is geen zondagsschool wm DE BAKERMAT Rotterdams Nieuwsblad donderdag 7 december i&39 SCHIEDAM Amnesty stopt actie De afdeling Schiedam van Amnesty International sluit zaterdag haar bemoeienis met een grote actie voor afschaffing van de doodstraf af. Met een stand jip de Hoogstraat wordt voor de laatste maal aan- «dacht voor dat onderwerp gevraagd. De situatie is dit jaar in een groot aantal landen aan zienlijk verbeterd, meent de plaatselijke afdeling. In if Hongarije is de doodstraf dit jaar afgeschaft, terwijl veel andere landen die straf niet langer ten uitvoer brengen. Daartegenover signaleert Amnesty een verslechter de situatie in China, Irak, Iran en de Verenigde Sta ten. De afdeling wil in de toekomst dan ook nog maals acties tegen de doodstraf gaan houden. Nostalgisch -weekeinde Back To Music is er opnieuw in geslaagd een verge ten ster uit de vaderlandse popgeschiedenis op te sporen. De Kethelse vereniging, die eerder dit jaar concerten organiseerde met The Shoes en Armand, presenteert zaterdag een optreden van de Frans Krassenburgband. Menigeen zal zijn schouders ophalen bij het horen van de naam van de Haagse zanger. Het valt het he dendaagse publiek nauwelijks aan te rekenen, want het is al weer 22 jaar geleden dat de begaafde voca list opstapte bij de Golden Earrings. Nadien werd er nooit meer iets vernomen van Kras- senburg, die bij de Earring werd opgevolgd door Barry Hay. Programmeur Willem Giesselbach van Back To Music ontdekte, dat de zanger van legenda- /rische hits als 'Please go' en 'Daddy Buy Me A Girl* tegenwoordig weer met een eigen band optreedt. Wie benieuwd is of Krassenburg de hoge uithalen in het nummer 'That "Day' nog steeds haalt, kan vanaf half negen in café Podium terecht. Ook een dag eerder viert de nostalgie hoogtij aan de Lange Haven. Dan treedt Thijs van Leer met een ei gen band voor het voetlicht De fluitist van Focus, die miljonair werd met zijn klassieke exercities on der de naam Introspection, speelt vanaf half elf. Van Leer wordt begeleid door een groep uitgelezen ses siemuzikanten. Vervoer naar zwembad Oudere Schiedammers kunnen zich sinds kort voor een retourprijs van drie gulden laten vervoeren naar één van de Sehiedamse zwembaden. Die extra dienstverlening is samen door dienstencentrum De Woudhoek en het Bode Kruis opgezet. Een bus rijdt op maandagochtend naar het Sportfondsenbad en op vrijdagmiddag naar zwembad Zuid. Zeesterren en Orpheus Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus geeft vrijdag 15 december samen met het jongens koor De Zeesterren uit Hoek van Holland een kerst concert. Orpheus,is blij met die eenmalige samen werking, omdat De Zeesterren 'hard op weg zijn het muzikale v ïsitekaartje van Hoek van Holland en het hele Westland te worden'. De Zeesterren bestaan inmiddels 36 jaar en hebbeh sindsdien met toernees door Frankrijk en Polen zelfs enige internationale faam vergaard. Aan het kerstconcert, dat om 20.00 uur in de Grote Kerk begint, wordt solistische medewerking ver leend door bariton Edvin van der Mec-r en organist JosLaus. VLAARDINGEN Expositie Unilever Drie kunstenaars exposeren vanaf morgen hun werk in de foyerNvan het Unilever Research Labo ratorium. De expositie omvat collages, gouaches, pastels en aquarellen van Helene van Oost, penteke ningen van Panda van der Raaf en objecten van Daan Hermelmk. Hun kunstwerken zijn daar tot 5 januari te zien. Clarks in café The Beatles, Kinks en Rolling Stones zijn de grote voorbeelden voor de Clarks De band, die in authen tieke kleding uit die tijd en met dito gitaren pleegt op te treden, is dinsdag 19 december te beluisteren in café D'Oude Stoep. Vanaf half tien laten zij de six ties herleven. Dat er met de roem van anderen goede sier kan wor den gemaakt, mag blijken uit het feit dat de groep regelmatig toernees maakt door Europa, maar ook in India en Indonesië op het podium heeft gestaan. MAASSLUIS Halve eeuw samen Cornells Oosterlee en Trijntje van Baaien vieren vandaag hun halve eeuw samen zijn. Zij gaven el kaar exact vijftig jaar geleden het ja-woord. Ook dat gebeurde in Maassluis, de stad waar Cornells in 1916 werd geboren en waar Trijntje drie later ter wereld kwam. Burgemeestersvrouw Van Es stond vanmorgen al op de stoep in de Mamixkade om het gouden echt paar namens het gemeentebestuur geluk te wensen. Weerzien Overzee Hoewel de grote emigratiegolf uit de jaren vijftig da teert, hebben de ouders van de kinderen die toen wooral naar Canada en Australië vertrokken nog steeds regelmatig contact met elkaar. Onder het motto gedeelde smart is halve smart treffen zij el kaar woensdag 20 december in ontmoetingscentrum Koningshof. Initiatiefnemer tot die samenkomst is de Vlaarding- se afdeling van de Nederlandse Vereniging Weer zien Overzee. Secretaris A. Smit van de afdeling, één van de 123 in Nederland, verwacht een enorme drukte aangezien de vereniging alleen al in de regio 670 leden heeft Evenals vorig jaar is voor Koningshof gekozen om de jaarlijkse serie contactdagen af te sluiten. De ver eniging hoopt op die manier ook leden uit met name Hoek van Holland, Maasland, Schipluiden en Den Hoorn te kunnen trekken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Eerst kunnen de bezoekers zich met twee films over emigratielan- den overgeven aan nostalgische gevoelens. Daarna wordt met een paar spelletjes bingo overgeschakeld naar gezelligheid. Schiedam j zaterdag 9 december poppentheater Pluisje speelt In de wolken, theater De Teerste of14.0 0 uur. cabaret Sofokies speelt Klapband, theater De Teer- stoof, 20.30 uur. moderne dans onder de ti tel van Jazz on Scale van Djazzex, Passagetheater, 20.15 uur. zondeg 10 december ruilbeurs voor munten, postzegels, stripboeken en prentbrief-kaarten, dien stencentrum de 4 Molens, 13.30 uur. j Vlaardingen Vnje val van Victor Thieu, Harmonie, 20.30 uur. Andere Markt In het teken van de rechten van het kind. Liesveld, 12.00 tot 16.00 uur. rommelmarkt, ontmoe tingscentrum West, 10.00 tot 15.00 uur. film Peter en allot de Draak, zaal Mlddelhuyse (10.30 uur), zaal Triangel (13.30 uur) en gebouw van het Leger des Hells (14.30 uur). vogel beurs vogelvereni ging Icarus, clubgebouw Curacao taan, 10.00 tot 15.00 uur. dinsdag 12d®cember concert Back to Basic, vcafe D'Oude StoeD, 21.30 uur. zaterdag 9 december film The naked gun, zaal Triangel, 18.30 en 20.45 uur. de Hollandse Comedle speelt Tien kleine negertjes. Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. Bava Calema speelt 'De Maassluis zaterdag 9 december postzegel beurs. Konings hof, 13.00 uur, orgelconcert van Kik Schaart, Grote Kerk, 20.15 Heerma, Hafkamp en Zijdeveld (v.l.rur.) in een onderonsje over het woonwagen probleem: 'Monique, Thea en Jo- landa en Jan, Piet en Klaas mogen zelf uit- maken of ze u- bij elkaar wil- o ien wonen*. -2 'v. 'M door PETEROE LANGE Schiedam De bewo ners van het wagenkamp aan de Schiekade wer den dinsdagmiddag nog eens met hun neus op de feiten gedrukt. De Ne derlandse samenleving accepteert geen onaange past gedrag. Die samenleving laat er geen twijfel over bestaan dat een cara vanbewoner een onaangepast persoon is en dat hij zijn houding zal moeten wijzigen. Dat hon derdduizenden Nederlanders in. de vakantie ook in woonwagens wonen doet niet ter zake. Dat is maar voor tijdelijk. Na de vakan tie keren ze netjes terug naar hun flat of eengezinswoning. De ge zinnen van de Schiekade wonen al dertig jaar in een huis op wie len. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) en provinciaal be stuurder Stolker vertelden de kampbewoners eergisteren an dermaal dat de overheid die situ atie niet langer tolereert. De kampbewoners moeten voor hun eigen bestwil integreren. Ze moeten zich niet afzonderen op een afgelegen kamp en zich om geven met autowrakken ze moeten in een nette wijk gaan wonen, tussen flats en eengezins woningen. De bestuurders overgoten hun boodschap met een humaan saus je. Ze zeiden dat wagenbewoners, net als iedere Nederlander, recht hebben op voorzieningen als scholen en winkels. En de kans van zulke voorzieningen te profi teren ontnemen ze zichzelf door ver weg in de polder te gaan wo nen. Zigeuners In de ontmoetingsruimte aan de Schiekade werd hier en daar in stemmend geknikt. Natuurlijk, ook voor wagenbewoners is een buurtwinkel handig, net als een school binnen loopafstand, Maar hoe zat het met de tweede helft van het verhaal? Kon de staatsse cretaris ook antwoord geven op de vraag waarom de overheid voortaan alleen nog maar kam pen van maximaal vijftien stand plaatsen toestaat? Dat kon de staatssecretaris mis schien wel, maar hij deed het niet. Tenminste niet op een voor de vragenstellers bevredigende manier. Voor grote groepen wa genbewoners is het in het dicht bevolkte Zuid-Holland moeilij ker passende locaties te vinden dan voor kleine groepen, daar kwam zijn reactie ongeveer op neer. De toehoorders trokken dus maar hun eigen conclusie: „De overheid wil gewoon geen grote groepen. Daar zijn mensen bang voor Die opmerking konden niet al leen de Sehiedamse wethouders Luub Hafkamp en Chris Zijde veld in hun zak steken. Het was ^ok een onverbloemd verwijt aan het adres van de gehele Sehie damse bevolking. Angst is de voornaamste en misschien wel de enige verklaring waarom het woonwagenprobleem in Schie dam zo veel jaren onopgelost bleef. Welke locatie er in het ver leden ook werd genoemd als al ternatief voor het verouderde, brandgevaarlijke kamp aan de Schiekade, zodra de toekomstige buren er lucht van kregen stak er een storm van protest op. Imago De wagenbewoners raken het stigma dat zij 'troepmakers en zi geuners' (citaat uit een krant van 10 jaar geleden) zijn maar moei lijk kwijt. Dat imago hebben zij deels aan zichzelf te wijten. Schiedam zal de gijzeling van burgemeester Remier Scheeres in 1984 door boze wagenbewo ners met licht vergeten. Ook de bezetting van het stadskantoor in april dit jaar deed hun reputatie geen goed. Maar de vraag is natuurlijk of zulke spraakmakende acties oor zaken dan wel gevolgen zijn van de slechte verstandhouding tus sen het gemeentebestuur en de kampbewoners Tenslotte waren lang met alle eisen van de wagen bewoners onterecht Zij zitten sinds mensenheugms zonder aansluiting op het gas- en kabel net, zonder moderne sanitaire voorzieningen en zien 's winters hun waterleidingen kapotvrie zen Vroeger nam Chris Zijdeveld al tijd pohtie-agenten in burger mee als hij voor overlegnaar de Schie kade toog. Dinsdag toonde hij voor de verandering eens geen angst, maar meedogenloos gezag: hij bracht drie locaties in Spaland mee en die hadden de wagenbe woners maar te accepteren. Hoe de uit een kleine veertig ge zinnen bestaande gemeenschap de 36 plaatsen in Spaland onder ling verdeelt, daarover krijgen zij volop inspraak. Ook wat Heerma betreft mogen 'Monique, Thea en jolanda en Jan, Piet en Klaas' zelf bepalen wie zij het liefst als buren hebben Zolang ze maar niet weer met z'n veertigen op een kluitje gaan wonen. De gedwongen verhuizing naar Spaland van de wagenbewoners betekent het einde van de laatste hechte leefgemeenschap die Schiedam rijk is. Het gevaar dat zij als één man hun rechten ko men opeisen op het stadskantoor is straks een stuk kleiner. Sander Eigenraam is een leergierig mens. Studeren en kennis doorgeven be schouwt hij als belangrijke taken in zijn leven. Sinds Eigenraam niet meer voor de klas staat, zoekt die drang een andere uitlaat klep. Dat blijkt wel als hij na een tv-uitzending naar de telefoon snelt en zijn zoon opbelt. „Heb je ge hoord wat professor Kui- tertzoëvenzei?" Op school gaf hij les in wis- en na tuurkunde, maar zijn belangstel ling voor de theologie is minstens zo groot Daarom hielp hij een kleine twintig jaar geleden mee met het opzetten van het Joods Leerhuis. Zijn geestdrift voor die studiekring, begonnen als bijbelclub onder de gereformeerde dominee Johan Le ver, heeft zich m de loop der tijd al leen maar verdiept. Bestudering van de joodse bronnen geeft een meerwaarde aan het christelijk ge loof, vindt Eigenraam. Met de christelijke dogma's, die hem thuis met de paplepel werden ingegoten, kon Eigenraam op zeker moment niet meer uit de voeten. „Ik ontdekte dat een starre uitleg met past bij de problemen van deze tijd Een voorbeeld? Ik was laatst in Canada en hoorde daar een domi nee preken. Dat kinderen hun ou ders moeten gehoorzamen en men sen moeten doen wat de overheid zegt. Op zo'n moment denk ik: mijn Godis dat alles wat ze over gezag te zeggen hebben7 De gevestigde orde maakt toch juist dat wij niet vrij zijn om te doen wat we moeten doen?" Sinds de nu 64-jarige Vlaardinger in contact kwam met de uitleg van rabbijnen als Yehuda Aschkenazy en leermeester Kees de Goederen, die het Leerhuis leidt, beseft hij dat de bijbel veel meer bevat dan 'zon- dagsschoolverhalen'. Om te door gronden 'hoe bet werkt tussen God en mens' is vooral durf nodig, moed om toe te geven dat vroegere over tuigingen niet helemaal kloppen. Was Noach wel zo"n held, toen hij met al die dieren in de ark stapte om aan de zondvloed te ontkomen? Nee,* denkt Eigenraam nu, Noach heeft gefaald: „Hij bouwde braaf die ark en dacht: ik word fijn gered. Waarom heeft hij met aan God ge vraagd waarom de wereld moest vergaan?" Abraham was wèl dap per: „Toen God Sodom en Gomorra wilde vernietigen zei Abraham, dat kan je zomaar niet doen, je hebt een Omscholen, bijscholen, nascho len... De mens verbreedt zijn hori zon. Voor het werk en voor de al gemene ontwikkeling. Cursussen schieten als paddestoelen uit de grond; van lessen in milieubeheer tot de fijne kneepjes van het clowrsvak. In OP CUHSUS weke lijks aandacht voor een ongewone vorm van kennïaverbreïding. belofte aan de mens gedaan en daar moet je je aan houden". Vrijzinnig Aanvankelijk deinsde Sander Ei genraam terug voor dergelijke vrij zinnige conclusies. Maar gaande weg begon hij zich er steeds meer bij thuis te voelen Ze bieden in het dagelijks leven vee! meer houvast dan die mooie, maar verder in houdsloze zondagsschoolverhalen van vroeger. Een sluitende manier ontwikkelen om met God door het leven te gaan is Eigenraams voor naamste motief voor zijn tweewe kelijks bezoek aan het Leerhuis Maar het is ook de dorst naar ken nis die hem drijft. „Je moet niet stil staan. Als je niet blijft leren ga je ik dood. Het is misschien ook wel het besef dat te het leven niet alleen voor je 2elf hebt - er is ook nog zoiets als verantwoorde lijkheid jegens de wereld. Het leven heeft meer in zich dan louter 't he- domsche, 't idee van: nou, geniet maar. Wij zijn mensen, geen dieren. Wij hebben een drang om méér te doen, méér te willen zijn. Daar zijn wij mee behept en daar moeten we ook aan toegeven". Dat wil niet zeggen dat Sander Ei genraam onafgebroken met zijn neus m de boeken zit „Integendeel, ikschuif hetstuderen vaakvoor me uit omdat ik ook graag iets met mijn handen doe. Ik hou van verven, van werken in de tuin En van pianospelen, dat ben ik kortgeleden beginnen te leren". door PAUL VAN DEN BOSCH Volendam De clubs, die zowel het prille begin als de huidige fase van de voetbalcarrière van Jan Brouwer markeren, ontmoetten el kaar op een warme zomeravond, ergens in augustus van het vorige jaar. In de aanloop van het voetbal seizoen 1988-1989 oefende Volen dam aan de Vlaardingse Sportlaan tegen VFC en Jan Brouwer, aan wezig als"manager van de Volen- damse eredivisionist, nam de gele genheid te baat om na afloop in de bestuurskamer oude herinneringen uit het geheugen te lichten. Het was één van de spaarzame mo menten dat Brouwer, in 1941 gebo ren m Vlaardingen, verzonken hoofdstukken uit het eerste stadi um van zijn loopbaan oprakelt. „Ik kijk" inderdaad nauwelijks terug, misschien ook wel omdat ik geen binding met Vlaardingen meer heb Dat staat het leven m de voet ballerij niet toe: altiid onderweg en nooit vrij", zegt de geaffecteerd sprekende Brouwer zelf daarover. In het onderhoud van ruim een uur heeft Brouwer dan ook evidente moeite om zich naar de mid-ja- ren'60 te verplaatsen, toen hij als 26-jarige zijn trainerscamère bij eerst De Hollandïaan en later voor al bij Fortuna VI in de steigers zette. Verder dan het tweede team van Hermes DVS reikte Brouwer als actieve voetballer niet. De combi natie werk (leraar lichamelijke op voeding), actieve voetbalbeoefe- ning en de trainingscursus was on houdbaar. De Vlaardinger gaf de voorkeur aan de A-cursus en dat betekende toendertijd automatisch het einde van zijn zeer beschei denloopbaan, die in de pupillen- tnd bq VFC werd ingezet. Brouwer zegt. „Het was vanzelf sprekend dat ik bij VFC ging voet ballen. Ik ben geboren in Vlaardin- gen-Ambacht en VFC was nu een maal de dichtstbijzijnde club en bo vendien speelden al mijn vriendjes daar. We hadden met Piet van de Burg en Hugo Meijer een heel ster ke lichting generatie, die samen alle elftallen doorliepen. Bijna elk jaar werden we kampioen. VFC had toendertijd een geweldige jeugdo pleiding De club was op dat punt uiterst actief'. Fanatiek „Ach, je had vroeger ook eigenliik niets anders", vervolgt hij. Ie leef de fanatiek voor het voetbal. Da's niet meer te vergelijken met deze tijd. Zodra je uit school kwam, greepje naar de bal. Ging je putbal- len, of twee-tegen-twee of je stond een hele dag te koppen tegen een muur. Partijtjes speelden we op het Jan Brouwer staat van daag centraal in de derde aflevering van onze verha- lenreeks De Bakermat. De huidige manager van het ook dit seizoen verrassen de en verfrissende FC Vo lendam zette een veertigtal jaar geleden zijn eerste stappen op het voetbalveld van het Vlaardingse VFC en mag zich derhalve een echte 'K wekker' noemen. Volgende week worden in deze serie, over sporters die in het Waterweg-gebied zijn geboren en getogen maar die ver daarbuiten de top bereikten, de schijn werpers gericht op Feye- noorder en oud-Schiedam mer John de Wolf. land van boer De Wildt op de Ver- kadesingel in Ambacht Daar waar nu huizen staan en auto's rijden, was toen alleen maar weiland. Al leen de koeien die stonden te gra zen, wilden nog weieens vreemd en wild reageren op die voetballende jongens. Er werden regelmatig wijkcompetities georganiseerd. De omgeving onder de Mauritslaan te gen boven de Mauritslaan. Dat moest ook wel, want lange tijd wa ren er nauwelijks bonascompeti- ties Ik heb bijvoorbeeld in de jeugd maar twee wedstrijden gespeeld, oefenpartijtjes tegen Overmaas en DeMusschen". Nog in zijn tienertijd verkaste Jan Brouwer naar Hermes DVS, voor hem geen onbekende club. „Mijn vader was een fanatieke supporter van Hermes DVS. Dus ik gi^ig iede re week op zondag trouw naar Har- ga, kijken naar het eerste' van Her mes. Een fantastisch elftal met Cock van der Tuyn, Coen Poulus, de gebroeders Van Heyster, Aad van Diest sr in de goal, Tinus Oos- terholt achterin In een latere pe riode kwam de huidige voorzitter Willem van de Sloot m het eerste. Hermes DVS is een aparte vereni ging, sterk vooral. Dat zijn dergelij ke clubs met een lange historie en een sterke traditie altijd, bestuurlijk sterk. In die tijd had Schiedam nog namen, echte nationale voetballers: Cock van der Tuyn, Henk Köne- mann en die lange Jan van Schijn- del". Manuren „Na Hermes DVS ben ik dus zelf als trainer begonnen. Mijn eerste club was De Hollandiaa.n, dat in het ene jaar, dat ik daar wérkte, kampioen werd en promoveerde naar de KNVB Vervolgens ben ik bij For tuna Vlaardingen aan de slag ge gaan. Het eerste jaar nog als hulp trainer onder de Hongaar Laszo Za- lai. Het jaar daarop werd ik hoofd trainer en we haalden prompt de nacompetitie. En dat kon ook ei genlijk niet anders. Fortuna had toen een redelijk goede ploeg op het veld staan Ga maar na. Peter Eike lenboom, die gozer heeft ze eigen lijk allemaal overleefd. Jan Bak steen, Ed Verweel, Jan Bnllema, Ger Robbemond, Ger Pijl, Cees Bouman Later is er ook nog een aantal goede voetballers uit Fortu na voortgekomen. Leen Barth, die later nog eens onder de iat heeft ge staan bij Anderlecht en die ook m de selectie van het Nederlands elf tal heeft gezeten. Hans van Eden, ook hij bracht het tot Jong Oranje, Wim Tijl en Ane Riedijk". „Hoeveel uren je wel met maakte. Je stond iedere dag van half vier tot tien uur op het veld En dat met zo'n minimaal contractje. Als hoofdtrai ner had je namelijk met alleen het eerste team onder je hoede maar ook de junioren, van de E-tjes tot de A-tjes. De traimngsaccomodatie was abominabel slecht verlicht. Als de ballen het veld uit werden ge schoten, moest je ze In het donker gaan zoeken. Vaak zag je de bal niet, maar hoorde je ze alleen neer vallen in de plassen, of je hoorde ze vlak langs je hoofd suizen". Gezellig „Fortuna VI had destijds wel een gezellige groep. Ik herinner mij een feestavond, waar ook onze voorzit ter betaald voetbal Dick van der Wal aanwezig was. En Van der Wal had van te voren aangekondigd dat we zeker niet langer dan tot twee uur door mochten gaan. Op een ge geven moment liep het tegen twee uur en toen hebben enkele spelers de klok teruggedraaid. En dat flik ten ze een uur later weer en daarna nog een keer. Dacht Van der Wal dat het twee uur was toen-ie om vijf uur de kantine uit liep Hij vond het wel vreemd dat het om twee uur al zo licht was" „De spelersgroep maakte destijds ontzettend veel tramingsuren en dat moet volgens mij ook. In andere sporten is een Ijoge tramingsinten- siteit de gewoonste zaak van de we reld maar in de voetballerij verge ten we dat nog weieens. Neem bij voorbeeld Wim Hofkens, nu spe lend bij KV Mechelen en het Ne derlands elftal. Die heb ik nog mee gemaakt in het jeugdinternaat van Willem II Wim isecht geen grootse voetballer, heeft veel onvolkomen heden, maar hij heeft bij Willem II een uitstekende basis gelegd door ongelooflijk veel uren te trainen", „Mijn baan als gymleraar op een middelbare school had ik er inmid dels aangegeven. Ik vond het werk niet echt bevredigend. Het had to taal geen uitdaging meer in zich. Binnen de sport werkzaam zijn was veel aantrekkelijker. Als een baan geen spanning meer heeft, geen nieuwe facetten, dan ben ik weg. Dat is myn stelregel. Mocht ik in ae komende tijd geen enkele uitdaging meer zien bij Volendam. dan ben ik echt zo vertrokken". „Mijn carrière na Fortuna VI, ach, d ie begon bij de KNVB. Ik heb twee jaar lang bij het jeugdplan Neder land gewerkt. Maar ik had al spoe dig in de gaten dat ik daar met kon werken Werkte ie een heel jaar keihard aan bepaalde plannen voor het jeugdvoetbal in Nederland werkte, werd zo'n plan op de leden vergadering daarna simpelweg van tafel geveegd. Was een jaar werk voor niks geweest... Ik zal je zeggen, in 1972 lagen de plannen voor de opzet van de jeugdcompetities van nu al klaar, maar er werd totaal niets me gedaan. Toen Kees Rijvers nog bondscoach was, is-ie 'ns in de archiefkasten in Zeist gedoken en heeft daar een willekeurig rapport te voorschijn gehaald, 'Dit is een prima rapport' zei hij tegen de bondsofficials. Omdat onze rappor ten werden afgewezen, moesten we telkens weer op de oude manier* voortgegaan en daar had ik geen vertrouwen m". Voor niks... Na de KNVB volgden Anderlecht (een jaar assistent-trainer onder Georg Kessler), Willem II (vijf jaar), een verblijf in de Verenigde Staten (waar Brouwer een reeks voetbalscholen opzette), weer Wil lem II (een jaar), Helmond Sport (drie seizoenen). Brouwer is nu al Jan Brouwer...'De coaching in het betaald voetbal vind ik leuk, maar de trainingen gingen me op den duur te genstaan*... weer vier jaar m dienst by Volen- 1 dam. „Een record voor die club", 2egt hij zelf met een brede lach. Manager De professie 'trainer' op zijn visite kaartje werd twee jaar geleden ver vangen door 'manager'. „De coa ching in het betaald voetbal vind ik leuk, maar de trainingen gingen me op den duur tegenstaan. Eerder heb ik al gezegd dat alle werkzaamhe- den, waar een zekere routine ins luipt, mij geweldig tegenstaan. Dat had ik twee jaar gsleden met de trainingen. Ik was er duidelijk op uitgekeken. Het werd steeds moei lijker om dat op te brengen. Boven dien vind ik het interessantst om met de in de organisatie van een BVO te werken. Spelerstransfers, sponsorzaken, de hele financiële handel, daar houd ik me nu met. plezier mee bezig. Ik hoop het nog een aantal jaartjes te doen. Mijn contract is aoorlopend, in feite tot mijn 65e. Dus de onzekerheden van een trainer in het betaald voetbal heb ik ook niet meer".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2