Muziekverenigingen krijgen meer geld Al honderden bonnen bij verkeerscontrole 'Als een vogeltje niet beweegt, is het dood' Nachtegalen hoogtepunt van Poolse zakenlunch Maassluis krijgt 1,3 miljoen voor renovatie huizen 3|P Sloop '410' begint Film over Grote Kerk een sociaal document VlAARBfNBS OAEBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Raad positief over volkshuisvesting Aan kassen niet tornen Wetenschap buigt zich over beweging en muziek Putman woest na diefstal kerstbomen Man verwondt ex-vriendin WUflmiEK ^egjonaleredaetteTBred^Havenstraat 6,3131 BC ViaatxHngen^Postbus^4008J3T30KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343529,4352066.4350557-sportredactie: 4345?n9. Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 14 DECEMBER 1989; PAGINA 21 Schiedam - De twaalf Sehie- damse muziekverenigingen mo gen vanaf 1990 25.000 gulden per jaar extra verdelen. De*verho ging van dit geldbedrag komt na een jarenlange bevriezing van de subsidie. De zang- en toneel verenigingen profiteren niet mee. De uitgetrokken gelden voor zang en toneel worden eveneens minimaal genoemd. Bij de mu ziekbands is de nood echter het hoogst. „We vonden dat zij fi nancieel zijn achtergeraakt bij de andere verenigingen", vertelt chef Ben Hakkenbroek van de afdeling cultuur. Als de gemeenteraad het er vol gende week mee eens is, hebben de twaalf clubs voortaan 62,000 gulden onder elkaar te verdelen. De 650 Schiedamse muzikanten zijn daardoor in één klap de best gesubsidieerde amateuristische kunstbeoefenaars. Schiedam heeft landelijke subsi dienormen vergeleken met het bedrag, dat de verenigingen van de plaatselijke overheid in han den krijgen. In vergelijking met de 'ideale situatie* lopen de to neelspelers dertig procent subsi die mis. Zangers worden na de bezuinigingsoperatie van enkele jaren geleden geconfronteerd met een korting van 43 procent, terwijl de muzikanten tot dusver slechts éénderde van de genor meerde subsidies in ontvangst konden nemen. Rommelmarkten Door het gebrek aan ondersteu ning hebben Orkesten als Sint Radboud, De Rijnmondband en Harpe Davids de laatste jaren steeds vaker rommelmarkten, loterijen en oud-papieracties op touw moeten zetten. Deze situa tie zal ongetwijfeld blijven be staan, want door de opbloei van de lokale muziekcultuur moeten volgend jaar meer muzikanten uit dezelfde ruif eten. Meer leden bezorgen de vereni gingen meer inkomsten uit con tributie, maar deze bijdragen blijken bij lange niet toereikend te zijn om de kosten te dekken. Naast de zaalhuur betalen de bands uniformen en muziekin strumenten. Ook de dirigent drukt doorgaans zwaar op de be grotingvan de club. Na de ledengroei heeft Harpe Davids naast het harmonie-or kest tegenwoordig de beschik king over een drumfamfare en twee majorettenkorpsen, terwijl een jeugdorkest sinds het begin van dit jaar zelfstandig optreedt. Ook Wilton Fijenoora mag zich in jeugdige aanwas verheugen. Net als Sint Radboud, de Rijn mondband en Harpe Davids heeft dit orkest nu de beschik king over een eigen jeugdafde ling. Maassluis Sommige frac tiesplaatsen kanttekeningen, maar de volkshuisvestings nota is in grote lijnen positief ontvangen door de Maas- sluisse politiek. Het wordt be schouwd als een prima aanzet voor het toekomstige beleid, dat vooral gericht zal zijn op onderhoud en beheer van de bestaande woningvoorraad. De nota Bouwen en Beheren legt de nadruk op het beheer, omdat Maassluis de grenzen van haar groei bijna heeft bereikt. Alleen in de Steendïjkpolder-Noord, de Sluispolder en in enkele stads vernieuwingsgebieden kan Maassluis het komende decen nium hooguit nog zevenhonderd huizen bouwen. Voor volgend jaar mogen daar 61 huur-en koopwoningen worden neerge zet. De uitdagingen liggen in de re novatie van de naoorlogse wij ken, die de komende jaren moet plaatsvinden. De komende jaren worden naar schatting vijfdui zend panden onder handen ge nomen. Vormt de woningverbe tering het uitgangspunt, in de nota worden aanzetten gegeven het woonklimaat in zijn geheel te verbeteren. Maassluis krijgt volgend jaar ruim 1,3 miljoen gulden gekregen om 105 wo ningwetwoningen gebouwd tussen 1946 en 1968 op te knappen. Waarschuwing PvdA-raadslid Pieter Roelofs waarschuwt voor de huurverho gingen die door de renovaties onvermijdelijk zullen zijn. Door de gezonde financiële positie van het Gemeentelijk Woningbedrijf leidden eerdere opknapbeurten in het verleden niet tot huurver hogingen. „Maar dat kunnen we de komende jaren niet meer voorkomen", aldus Roelofs, Volgens de WD en het CDA kan in ieder geval een deel van de huurders de kostenverhogin gen ontlopen door de verkoop van huurwoningen. „Hier en daar heeft de nota toch teveel een toon van centralisme", stelt CDA-raadslid Jos van der Lin den het gebrek aan initiatieven op dibpunt aan de kaak. „De ont wikkelingen in Oost-Europa to nen aan dat dit niet verstandig is". Net als het CDA pleit de WD opnieuw voor een onderzoek naai de verkoop van huurwo ningen. PvdA-wethouder An ton Wustrow zegde dit onder zoek toe, al is zijn partij in Maas sluis fel gekant tegen de verkoop van woningen. „Verkoop zal de huurders hard treffen", denkt Roelofs. „Reeds nu moeten be langstellenden acht jaar wach ten op een eengezinswoning. Juist naar deze buizen zal de be langstelling bij verkoop uitgaan, waardoor het huisvestingspro bleem nog groter wordt". Immuun Volgens VVD-raadslid toont de PvdA zich immuun voor lande lijke ontwikkelingen. „Op lan delijk niveau is ook de PvdA voorstander van verkoop van huurwoningen. Kennelijk wor den de panelen daar sneller ge renoveerd dan hier". Door de toezegging van wethou der Wustrow krijgen ambtena- ihn het de komende maanden druk met onderzoeken. De ge volgen van eventuele verkoop van woningen moeten worden geschetst in een nota. Verder volgt een zogenaamd woningbe- hoefteonderzoek, waarin de voïkshuisvesters meer te weten willen komen over de woon wensen van Maassluïzers. Aan bureau Planwinkel is bo vendien opdracht gegeven voor het opzetten van een buurtsigna- leringssysteem. Tegen betaling van 100.000 gulden hoopt de ge meente meer inzicht te krijgen in de oorzaken en gevolgen van de verloedering, die met name in de Burgemeesterswijk is toege slagen. Maassluis De gemeente Maassluis mag zich gelukkig prijzen met een groepje filmfa naten dat pro deo meewerkt aan de promotie van de Eerste stad aan de Waterweg. Betalen andere gemeenten soms tien duizenden guldens voor een documentaire over een lokaal onderwerp, voor slechts dui zend gulden heeft burgemees ter Van Es het document over de Grote Kerk in ontvangst ge nomen. 'Een burcht voor gelovigen', zoals de film is gedoopt, werd gemaakt door de leden van de video- en smalfilmclub Maas sluis. De 22 minuten durende film mag gerust een sociaal do cument worden genoemd. Want de film toont niet alleen het in- en exterieur van het 350-jaar oude monument, door interviews met de dominee, de koster en de beiaardier schet sen de makers een sfeervol beeld van de plaats die de kerk in deze tijd in de Maassluisse sa men leving inneemt Sinds mensenheugenis geldt de kerktoren als het boegbeeld van Maassluis, maar het Gods huis speelt natuurlijk met name een rol in het leven van de kerkgangers. De bejaarde mevrouw Mosterd vertolkt in de film op prachtige wijze de gevoelens die de Grote Kerk bij haar oproepen. „Ik zit altijd in vak C", zegt ze. De dame laat zich kritisch uit over de beslissing een carillon n de kerktoren te installeren. „Daarom staat de kerktoren zo scheef". Na haar opmerking zwalkt de camera schuin weg, waardoor het inderdaad lijkt alsof de toren op instorten staat. Ook koster Jan de Koeier heeft aardige anekdotes over de ge beurtenissen in het historische kerkgebouw. „Als koster kun je altijd merken wanneer er een zware preek is geweest", beweert de kerkbeheerder tij dens zijn rondgang, „Dan plakt men veel meer rommel vast onder de stoelen". De cameraploeg, die onder lei ding stond van de dertigjarige regisseur André van der Hout, slaagt er uitstekend in de aan dacht vast tg houden. De vele gezichtspunten op de kerk. de elkaar in rap tempo afwisselen de interviews en het als een rode draad door de film lopen de verheven stemgeluid van dominee Vermaat zorgen voor de nodige afwisseling. Alleen om deze reden verdient de film al een compliment, want menig filmer is niet in staat een documentaire con stant interessant te houden. Het heeft wel de nodige zweet druppels gekost, want met de de produktie van 'Een burcht' zijn de filmers maar liefst een jaar in de weer geweest. Ook in het verleden maakten de Maassluisse filmers al pro- dukten in opdracht van de ge meente, maar deze traditie is het laatste decennium verloren gegaan. Burgemeester Hans van Es hoopt dat de filmers vol gend jaar opnieuw een docu ment maken. „Misschien dan wel met meerdere onderwer pen die in Maassluis spelen". Schiedam /Vlaardingen De politie in de drie noordelijke Waterweg- steden heeft de afgelo pen dagen vele duizen den fietsen en bromfiet sen gecontroleerd op goede verlichting. En kele honderden bekeu ringen zijn uitgedeeld. De actie is vooral bedoeld jonge ren tot achttien jaar verkeersbe- wuster te maken. Zij vormen in de donkere winterdagen een 'ri sicogroep'. Met de regionaal opgezette jeugdverkeersactie heeft de poli tie tot dusver niet de hele doel groep bereikt Dat bleek dins dagavond rond half zes in Vlaar dingen, toen een zeventienjarig meisje met haar fiets op de hoek Torenvalklaan/Roerdompstraat werd geschept door een auto. Zij raakte licht gewond. Oorzaak van het ongeluk: de fiets van het meisje was slecht verlicht Bij controles in Vlaardingen gin gen tot nu toe 104 (brom)fietsers op de bon. Het merendeel van de bekeurden was tussen twaalf en zestien jaar oud. Zij moesten een tientje boete betalen voor over tredingen als rijden zonder licht,' rijden door rood of fietsen op een voetpad. Ondanks de grootscha ligheid van de actie constateert de Vlaardingse politie 'dat nog niet bij iedereen een lichtje is gaan branden'. In Schiedam lette de politie vooral op scholieren. De contro les werden meest 's morgens ge houden op tijdstippen dat veel leerlingen op hun fiets naar school rijden. Ook in Schiedam scoorde slechte verlichting hoog op de lijst overtredingen. Bij elke actie gingen tenminste 25 (brom fietsers op de bon. De eerste dagen betrapte de poli tie vooral ouderen, later werd de aandacht bewust verlegd naar de jongere doelgroep. Een woordvoerder van het Schie damse korps heeft niet de in druk dat de bekeurden wat lacherig deden over hoogte van de boete. „De meesten vonden het toch zuur dat ze een tientje moesten betalen". De Maassluisse politie heeft de cijfers van de jeugdverkeersactie nog niet op een rijtje gezet. De actie in de drie Waterwegsteden duurt nog enkele dagen. Maasland De Raad van State heeft het verzoek van een inwo ner uit Voorburg voor het ver bouwen van een aantal kassen aan de Westgaag in Maasland af gewezen. De man wenst die kas sen niet voor agrarische doelein den te gebruiken. De Raad van State concludeert echter dat 'al ternatieve' doeleinden in het kassengebïed niet kunnen wor den getolereerd. De staatsraad zegt dit in een uit spraak op een tweetal door G. Hatzman aangespannen be roepsprocedures tegen de ge meente Maasland. Op die ma nier wilde de inwoner uit Voor burg de besluiten van het colle ge, waarbij hem de vergunning was geweigerd en hem bevolen was een reeds verbouwde kas ïn de oorspronkelijke staat terug te brengen, ongedaan maken. Omdat de bestemming tuin bouw, landbouw en veeteelt is, behoort verbouwing van kassen niet tot de mogelijkheden. Hat zman mag wel een berging op zijn terrein laten staan. Het ge meentebestuur had hem aange schreven die te slopen. De Raad van State vindt dat niet eerlijk, omdat de berging er al stond toen Hatzman de grond kocht. Burgemeester Reinier Scheeres luistert belangstellend naar de uitleg van de Poolse ambassadeur Gwiaz- da. Schiedam Nachtegalen de den de vertegenwoordigers van het Schiedamse zakenle ven gistermiddag tijdens de lunch watertanden. Gevogel te werd er niet geserveerd aan de leden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, maar het geluid van het wereldberoemde kna penkoor de Poolse Nachtega len maakte de tongen vol doende los. Het optreden van het koor dat alle beroemde concertzalen van de wereld al van binnen heeft gezien, vormde het hoogtepunt van de maandelijkse ontmoeting van het Schiedamse zakenleven. Net als verleden jaar stond de decembereditie in het teken van handelscontacten met het bui tenland. Ontving de maatschappij verle den jaar da Zweedse handelsat taché ïn de Korenbeurs, dit keer kreeg een Poolse delegatie de ge legenheid het land als handels partner aan te prijzen. Dat Polen grote belangen hecht aan deze contacten, viel gisteren af te lei den uit het feit dat de Poolse am bassadeur Gwiazda de bijeen komst bijwoonde. „Polen staat net als de andere Oostbloklanden enorm in de be langstelling", verklaarde R.V. Roelofs van het Schiedamse be drijf Hoek Loos de aanleiding voor de lunch in Novated. „De ontwikkelingen in het land zijn zeer interessant te noemen". Handelsraad Adam Kueharski vertelde zijn gehoor dat zijn land sinds het doorbreken van de al leenheerschappij van de com munistische partij afstreeft Op een vrije-markteconomie. „Sinds 12 september werken we aan een nieuw economisch pro gramma. Onze grootste uitda ging is het bestrijden van de in flatie. Verder werken we hard aan het privatiseren van staats bedrijven en opzetten van nieu we bedrijven". Buitenlandse investeringen zijn 2cer welkom in Polen, vertelde de handelsraad, maar het Oost blokland, dat kampt met een to renhoge buitenlandse schuld, zit volgens Kueharski niet te wach ten op liefdadigheid. „We stre ven wel naar samenwerking. Buitenlanders zijn welkom om in ons land te investeren". Zijn Schiedamse gehoor spoorde de handelsraad aan ook in zaken te gaan met Poolse firma's. „Po len vormt een prima brug voor investeringen in de Sovjet-Unie. Dat kan zeer interessant zijn met het oog op de toekomst". Na af loop van het lunchconcert van de Nachtegalen, die aan een zeer uitgebreide toemee door Europa bezig zijn, vlogen de gratis be schikbaar gestelde toeristische folders en landkaarten van Po len weg. Vlaardingen Bewe ging en muziek, de oere- lementen van het leven. Ritme, zwaartekracht, de spanningsboog tussen licht en zwaar, die zaken bepalen voor Jan Tim mer de gang van elke dag. Het klinkt in eerste instantie wellicht wat dromerig en filosofisch. De musicus uit Oost-Groningen denkt dan ook al vijftien jaar na over het belang van de balans tussen bewegen en muziek, In het Hof van Beweging en Mu ziek in Vlaardingen zet Timmer (55) geduldig zijn gedachten uit een. Hij en Jeanne Bakker, bei den als docent verbonden aan dit particuliere instituut, zijn de ini tiatiefnemers van wat zij als een belangwekkende bijeenkomst beschouwen zaterdag in hetHoL Neurologen, psychotherapeuten, orthopedagogen, musici en logo pedisten afkomstig uit heel Ne derland gaan daar ervaringen uitwisselen. Professoren, doctoren en prak tijkmensen die de koppen bij el kaar steken in Vlaardingen om tot een wetenschappelijke basis te komen achter beweging en muziek, Timmer verdiept zich al jaren in de leer en heeft gemerkt dat meer kennis gewenst is, „De ben vooral musicus. Ik ben geen neuroloog en ook geen psycho loog of revalidatie-arts. Maar dat soort mensen heb je wel nodig om beter onderzoek te kunnen doen". Denktank Dat is zijn uitgangspunt voor de 'denktank'. Zeventien specialis ten op tal van gebieden bijeen. De docent: „Bij beweging en mu ziek komt van alles van pas en er is zo verschrikkelijk veel kennis. Alleen praten de verschillende disciplines niet met elkaar. Wat ik dus wil, is ideeën uitwisselen". In de loop der eeuwen is de mens nogal wat verleerd. De tijd is er volgens hem niet naar voor veel bewegen. Leven is bewegen, klinkt het filosofisch. „Het hart beweegt, het bloed beweegt. Be wegen is je stofwisseling verbe teren. Als een vogeltje niet meer beweegt, zegt een land dat het dood is.„" Bij bewegen hoort muziek, ver volgt hij. „Mensen zeggen wel: daar heb je gelijk in. Maar ik wü een wetenschappelijke benade ring". De denktank kan alleen maar positief werken, denkt hij. Als een man als orthopedagoog dr. Roel de Groot van de Rijks universiteit Groningen ie mand die ze ook vaak voor de te- levisie vragen de kindemeu- roloog dr. Le Coultre ontmoet, zouden zij elkaar dan niets te vertellen hebben?" Timmer denkt van wel, want beide heren zullen overmorgen in Vlaardin gen aanwezig zijn. Therapie Het Hof voor Beweging en Mu ziek is niet alleen een therapie. Ook kinderen en volwassenen J[j die het gewoonweg leuk vinden S* om te doen, stappen het pandje g in het park binnen. Jan Timmer onderwijzer en 1 ogopedist gewe est al vorens door het instituut te worden 'opge- slokt'begint een uiteenzetting over spreken. Praten, legt hij uit, komt voort uit beweging. Li chaamstaal, gebarentaal, dat zijn toch afgeleiden van bewegen. En met muziek is het niet anders gesteld. „Dat is niet om naar te luisteren, allergrootste belang dat "dit ook bij revalidatie wordt toegepast maar om op te dansen. Alle mu ziek, van Haydn tot heden, is ge baseerd op de dans. Met muziek kun je bewegingen goed opvan- Van muziek wordt nog nauwe- gen. De mensen trekken met het lijks -gebruik gemaakt Ze zullen tempo mee. Het lijkt mij van het wei eens een trommeltje gebrui- Beweging en muziek, goed als therapie maar ook gewoon leuk om te doen. Jan Timmer (zittend met triangel): 'Bij revalidatie wordt nauwelijks gebruik ge maakt v>n muziek'. ken, maar er echt doelgericht merhet. *oofd, „dat gebeurt wei- mee werken? Nee", schudt Tim- nig". VlaardingenWoede en verdriet maakten zich gisterochtend meester van Marten Putman. De drie kerstbomen die de schouwburgdirecteur op het dak van de Stadsge hoorzaal had gezet, waren spoorloos verdwenen. Ze hadden er precies één dag gestaan. Geëmotioneerd nam Put man een kijkje op het dak. Het bleek dat de kerstboom- dieven geweld niet hadden geschuwd. Ze hadden de ij- zerdraden waarmee de bo men aan het dak waren be vestigd losgerukt en de strengen kerstlampjes kapot getrokken. De lichtjes had den ze meegenomen. „Hoe krijgen ze 't voor el kaar, hoe versieren die bar baren 't, gallisch word je er van", 'brieste Putman. De vorige dag nog had hij van een overbuurvrouw ge hoord dat de buurt zo blij was met zijn smaakvolle bij drage aan de kerstsfeer op de Schiedamseweg. De damet vertelde gisterochtend dat zij de vorige avond tot twaalf uur vanachter haar raam van de lampjes had genoten- Van de diefstal 's nachts had zij niets gemerkt. Marten Putman heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal. „Alleen maar voor de formaliteit, want m'n bomen heb ik daar na tuurlijk niet mee terug'*, al dus de ontgoochelde direc teurvan de Stadsgehoorzaal. Hij weet niet of het verstan dig is nieuwe bomen te ko pen: „Dat kost al gauw 300, 400 gulden, want ik moet ook weer nieuwe lampjes kopen. Met het risico dat al les na één nacht weerweg is? Nee, toch maar niet!" Vlaardingen De Babber- spolder beleeft een histori sche week. Met de, sloop van de 410 semi-permanente hut zen, in de volksmond 'de 410', wordt één dezer «dagen be gonnen. De huizen aan de even zijde van de Francisca- straat vallen als eerste onder de slopershamer. Alleen op nummer 28 wonen nog men sen, dus dat huis moet even blijven staan. De sloop van de wijk, die in dé beginjaren van de tweede wee reldoorlog werd gebouwd om dakloos geworden Rotterdam mers aan een huis te helpen, zal de komende jaren gestaag door gaan. De oneven zijde van de Franciscastraat is bijna leeg en ook de Goudsestraat zal binnen afzienbare tijd kunnen worden In 1991 verwacht de gemeente te kunnen beginnen met de bouw van de eerste zestig nieuwe hui;- zen. Dat worden woningen in de goedkope huursector. Dat heb ben de bewoners van het buurt: je, waar veelal mensen met lage inkomens wonen, in onderhan delingen met de. gemeente be dongen. Degemeenteraad namhetsloop- besluit, nadat stortbuien in het najaar van 1987 en het vooijaar van 1988 tallozeTiuizen in de 410 blank hadden gezet. De wijk ligt zo laag, dat zelfs verbetering van de riolering niet kan voorkomen dat zulke kleine rampen zich herhalen, hield de gemeente de bewoners voor. Voor de gigantische operatie herhuisvesting, sloop en nieuw-- bouw neemt de gemeente tij: delijk twee extra ambtenaren in dienst. De meeste bewoners wilt len in het buurtje blijven wonen. Enkele ouderen uit de 410 heb ben inmiddels een huis betrok^ ken in de nieuwbouw in De Put enDijkzicht. De sloop van de Franciscastraat neemt een aantal weken in be slag. Daarna wordt van de kaal- slag een grasveldje gemaakt Vlaardingen Een 38-jarige Vlaardinger heeft gistermiddag Zijn 23-jarige voormalige vrien din op straat hardhandig tegen de grond gewerkt. De man zag zijn ex lopen in de Van Rie- beeckstraat. Hij stapte uit de auto, sloeg haar zonder enige aanleiding in het gezicht, pakte haar vervolgens beet en gooide haar tegen de grond. De vrouw raakte licht gewond. De politie arresteerde de man en maakte proces-verbaal op. Tus sen de man en de vrouw zou een gesprek hebben plaatsgevonden aat tot de ruzie had geleid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1