Naoorlogse wijken, wat vergalt het woongenot? Nieuw parcours redt De Coureur Rob Meeldijk rekent op Adrie Bierhuizen 18 WKTHIHE6 SPURT Huldiging Maassluise sportkampioenen ZEEMAN'S ^SCHIEDAM I vlaardingen"" MAASLAND Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK lli aan de Schie IJZERHANDEL B.V. 'Buurtsignaleringssysteem' Maassluis landelijke primeur Jo van der Touw houdt rekening met verhuizing Kotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 15 december 1989 Meer bussen De vervoersmaatschappij ZWN gaat eind januari 1990 in de spitsuren de ritten van lijn 80 verlengen. De bus, die vanaf NS station Schiedam/Rotterdam- West de verbinding onderhoudt met de Spaanse Polder, rijdt dan door naar het bedrijventerrein Noord-West in Rotterdam. De uitbreiding van de dienstregeling is bedoeld om foren2en meer service te bieden. Door de aansluiting op lijn 81 (Rotterdam Waterland) verwacht de vervoersmaatschappij, die in dit gebied samenwerkt met RET en Westneder land, een toename van 230 reizigers per dag. Stads TV Schiedamse televisiekijkers moeten nog enig geduld uitoefenen alvorens zij Stads TV kunnen ontvan gen. De onderhandelingen tussen de eigen locale omroep, de SOMS, en directeur Henk Tiesma van Stads TV Rotterdam zijn nog steeds gaande. Als zendgemachtigde moet de SOMS toestemming geven voor het 'doorprikken' van het programma uit Rotterdam, maar dat is het probleem niet. Schie dam wil graag een eigen tintje toevoegen aan het Rotterdamse programma. De Stadsomroep Schie dam heeft echter geen apparatuur om zelf tv-items- te maken. Camera's en geluidsapparatuur zouden moeten worden geleend van Rotterdam. Met het oog op de toekomst moet ook duidelijkheid worden verschaft over reclamegelden. Nu mogen nog geen commerciële spotjes worden uitgezonden, maar straks misschien wel. Voor Stads TV, dat en kele uren per dag uitzendt, is in elk geval al een ka naal gereserveerd op de Schiedamse kabel. Oor t en kunst Zo'n beetje alle inkomenscategorieën hebben in de krant kunnen lezen wat voor hun de gevolgen zijn van de nieuwe belastingwet, in de volksmond kort weg 'Oort' genoemd. Of kunstenaars er door 'Oort' op voor- dan wel achteruit gaan is nog nergens uit voerig belicht De gemeentelijke commissie voor beeldende kunstwil daar iets aan doen. Dinsdag 19 december houdt de commissie die anders alleen B en W adviseert over exposities, opdrachten en het aankopen van kunst, in de Burgerzaal van het stadhuis een bijeenkomst over kunstenaars en belastingrecht. Drs. D. Molenaar, promovendus in het belastingrecht en gespecialiseerd in de kunsten sector, geeft dan een uiteenzetting over de nieuwe fiscale regels. De avond begint om half acht Dansen 1989 gaat in de Zuidbollandse theaters de geschiede nis in als het jaar van de dans. Door subsidies van de provinciale overheid konden bijna alle theaterzalen dit jaar veel dansvoorstellingen op de planken bren gen. In Schiedam deed het Passage-theater mee aan het dansproject, maar ook in de Vlaardingse Stadsge hoorzaal en de bijbehorende zaal Harmonie zweef den de ballerina's regelmatig in sierlijke bewegin gen over het podium. De gehele maand december kunnen belangstellen den in het theatercafé (Harmonie) terugblikken op de dansvoorstellingen van het bijna voorbije jaar. In een fotoreportage worden hoogtepunten getoond uit de voorstellingen van onder andere Djazzex en Opus One. De terugblik geeft tevens een kijkje in het programma voor het volgend jaar, want beide gezelschappen zijn ook in 1990 gecontracteerd. Naast foto's biedt de tentoonstelling achtergrondin formatie over de groepen en hun kleding. Danslief hebbers kunnen ook de tango en de Qamengo aan schouwen. Wie na het aanschouwen zelf in bewe ging wil komen, kan in het theatercafé informatie krijgen over het aanbod, dat de de dans- en ballet scholen in de regio te bieden hebben. I MAASSLUIS j Extra koopavonden Maassluizers die zich voorbereiden op het kerstfeest krijgen ook dit jaar de gelegenheid s avonds inko pen te doen. Naast de gebruikelijke koopavond kan het winkelend publiek ook op woensdag 20 en don derdag 21 december bij de plaatselijke middenstand terecht. Wild- en gevogelte behoren naast de traditionele kerstboom ongetwijfeld opnieuw tot de meest gewil de artikelen voor de kerstvierder. Voor de koper van een (blauw)spar of denneboom is het handig te weten, dat die na de feestdagen nog geld oplevert Wie na het stofzuigen van de dennenaalden zijn boom inlevert, krijgt een beloning van een kwartje. De bomen kunnen dit jaar worden ingeleverd in de Jan Schoutenlaan, bij NS-station Maassluis West, bij de Seringenflat en op de hoek van de G.A. Bredero- laan en de Van Lennepstraat. Net als verleden jaar worden de ingezamelde bomen versnipperd omdat de gemeente geen geschikte plek weet om ze te verbranden. Bovendien vindt men op het stadhuis dat versnipperen milieuvrien delijker is dan het aanrichten van een vreugdevuur. De houtsnippers vinden een nuttige bestemming in het plaatselijk groen. Dag dokter De Maaslandse huisarts Piet Noordam beëindigt aan het eind van dit jaar zijn praktijk. De 62-jarige Noordam gaat met pensioen. Tegelijkertijd viert hij zijn zilveren jubileum. Hij heeft precies 25 jaar als huisarts in Maasland gewerkt. Na zijn studie in Utrecht, en voordat hij zich in Maasland vestigde, had Noordam verschillende be trekkingen. Hij was onderm eer driejaar scheepsarts bij de Holland Amerika Lijn. In die periode voer hij ook op de emigrantenschepen Grote Beer en Zui derkruis. Hoewel de arts nog tot het eind van het jaar in func tie is, wordt er morgen (zaterdag) een receptie ge houden. Het tijdstip is vervroegd met het oog op de feestdagen. De receptie wordt Noordam aangebo den tussen half twee en half zes in het Trefpunt aan het Kerkplein. In septemer kondigde Piet Noordam zijn vertrek aan bij burgemeester Mieke Bloemendaal. Het colle ge van B en W moet een opvolger benoemen, op voordracht van de vestigingscommissie. Dokter H. Blaauwboer, die Noordam al enige tijd assiseert in diens praktijk, is de meest voor de hand liggende op volger. Wat het aantal patiënten betreft overschreed Piet Noordam ruimschoots de nonnen. Globaal geldt er vooreen huisarts een maximum van 2750 patiënten. Er wordt zelfs naar gestreefd om dat aantal terug te brengen tot 2300. Noordam schat dat zijn praktijk meer dan 3000 patiënten telt, dat is ongeveer de helft van de plaatselijke bevolking. Op 1 december 1964 nam Piet Noordam de praktijk over van dokter Mark, die net zijn zilveren jubileum als huisarts niet volmaakte. Mark was 24 jaar ge neesheer in Maasland. 's-Gravetandsewag 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 door CA REL VAN DER VELDEN Maassluis Is er iets mis met de Componistenbuurt? Of met de Burgemeesterswijk? En wandelingetje door de wijk en een praatje met bewoners zou een aardige indruk kunnen ge ven. Is men tevreden over de buurt of wat schort eraan? Maar nee, zo lichtvaardig wil len de beleidsmakers niet met het beheer van de wijken in Maassluis omspringen. Goed beheer is gebaseerd op gede gen onderzoek, meent de politiek die met deze motivatie 100.000 gul den voor het opzetten van een zo genaamd buurtsïgnaleringssys- teem beschikbaar heeft gesteld. Het systeem wordt opgezet door het Delftse adviesbureau Plan win kel, dat zich bezig houdt met stede lijke vernieuwing. De bewoners van de Dijkpolder, de Componisten- en de Burgemees terswijk merken het eerste resul taat al. Bij maar liefst 676 bewoners glijdt dezer dagen een enquête in de bus die dient om de gemeente informatie te verschaffen over het woongenot. „In het verleden baseerden be leidsmakers zich vooral op harde gegevens", doceert Reini de Jong van PlanwinkeL „In wijken als de Bijlmermeer in Amsterdam bleek bij voorbeeld dat de exploitatie van de flats verliesgevend werd. De kwaliteit van de woningen daalde, waardoor mensen steeds korter in de wijk bleven wonen. Als je op zo'n moment over maatregelen gaat denken, ben je in feite al te laat". Preventie Verstandiger en goedkoper is het volgens De Jong preventief op te treden. „Maar dan moet je kunnen beschikken over de zachte signa len. Afnemende tevredenheid bij bewoners is in theorie het eerste signaal. Maar dat soort gegevens moeten dan wel bekend zijn' Door het ontbreken van eerder so ciologisch onderzoek durft nie mand zich te wagen aan voorspel lingen over de uitkomst van de en quête. „De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat we het onderzoek mis schien wel helemaal voor niks op zetten", bekent wethouder Anton Wustrow, die tevens als voorzitter van de stuurgroep fungeert „Mis schien zijn er wel helemaal geen problemen. Maar voorkomen is beter dan blussen. Maar er komt een moment, dat het leefklimaat in de wijken wordt bedreigd. Door middel van dit systeem kunnen we de problemen voortijdig signale ren". De Burgemeesterswijk; grauwe fiats en geklieder vergallen het woonplezier. Of niet? Ondanks het ontbreken van socio logisch onderzoek is het nodige be kend over het leefklimaat in de wijken. Tijdens een studiedag over buurtbeheer constateerde de com missie leefbaarheid Burgemees terswijk eerder dit jaar ook dat be dreigingen voor dit klimaat vaak eenvoudig op te lossen zijn. Onveilig Nogal wat bewoners voelden zich na tien uur 's avonds onveilig doordat de openbare verlichting in de flats niet meer brandde. Het probleem bleek vrij eenvoudig op te lossen. Hetzelfde gold voor klachten over het gebrek aan ver keersdrempels en het onderhoud aan de plantsoenen. Een andere verbetering die in deze buurt wordt doorgevoerd, is een renova tievan de flatgevels. Alleen al door de verfbeurt van het asgrauwe be ton blijken de flats enorm op te knappen. Het contrast met de flatgebouwen die binnenkort aan de beurt kun nen komen, is enorm. De asgrau we, verkleurde torens bieden een trieste aanblik. Een effect dat nog wordt versterkt door gekalkte leu zen die een ware plaag vormen in de Burgemeesterswijk. Niet alleen de ingangen van de flatgebouwen zijn ondergeklie- derd; ook op bankjes, elektriciteits huisjes en de schoolgebouwen heeft de jeugd zijn fantasie losgela ten. Een afdoende oplossing is niet voorhanden, maar uit andere ste den zijn wel succesvolle experi menten bekend. Zo waren de on- dergekalkte Amsterdamse bus huisjes in het verleden een schand vlek voor het straatbeeld. Totdat de Franse firma Publex, die ook in Schiedam abri's heeft neergezet, de hokjes ging exploiteren. Ver nielingen werden direct gerepa reerd, terwijl graffiti binnen 24 uur door een schoonmaakploeg wordt verwijderd. De opzet werkt, want de onderhoudspost is sinds de introductie van de hokjes opval lend gedaald. Het vergt waarschijnlijk weinig profetische kwaliteiten te beweren dat de bewoners na aanpak van de flatgebouwen en het graffitipro bleem de woonomgeving positie ver beleven dan de bewoners van de vervallen flats. De resterende kritiek lijkt ook eenvoudig te voor spellen. Het is vrijwel uitgesloten dat de bewoners de tochtende, gif groen en donkerbruin geschilder de trappenhuizen als positief erva ren. Wat leert een kijkje in de Burge meesterswijk nog meer? Er rijden weinig auto's, waardoor de net uit school komende kinderen zonder problemen naar huis kunnen wan delen. Het onderhoud aan de plantsoenen valt bovendien niet tegen. Een modale naoorlogse flat- wijk eigenlijk, die naar de huidige maatstaven wel iets te grijs aan doet. Zo eenvoudig valt de woonbele ving echter niet te beoordelen, meent Planwinkel. Naast de aan blik van de wijk hebben heel wat meer zaken invloed op de woonbe leving. Neem burengerucht of de bereikbaarheid van een winkel centrum. De sociale herkomst van bewoners of de criminaliteit zijn ook factoren die een rol kunnen spelen in de beoordeling. Planwinkel ziet het als haar taak, een verklaring te zoeken voor deze indicatoren. Na theorievorming moeten de conclusies uit het on derzoek tot beleidsaanbevelingen lelden. „Als politiek gaan we ver volgens kijken of we met de advie zen iets aankunnen", aldus Anton Wustrow. Samenwerken De voorzitter van de stuurgroep, die met de uitvoering van de en quête is belast, denkt dat de beleid saanbevelingen in de toekomst tot een integrale aanpak leidt. „Nu heeft iedere gemeentelijke dienst zijn eigen verantwoordelijkheid, Als een lamp kapot is, komt het energiebedrijf daar wat aan doen, Maar men is tot dusver niet ver plicht samen te werken met ande re diensten. Nadenken over de achterliggende oorzaken hoeft men ook niet". De integrale aanpak van de pro blemen dient in de toekomst een automatisme te worden, meent de wethouder. „Bij het beheer van de buurt moet de gemeente niet wachten totdat de buurt om maat regelen vraagt", vult Reini de Jong aan. „Dat stadium moeten we voor zijn". Het bewonersonderzoek, waarvan de uitkomsten naar verwachting in maart 1990 beschikbaar zijn, vormt de eerste aanzet voor het op zetten van het signaleringssys teem. De bedoeling is de bewoners van de wijken jaarlijks te onder vragen over hun ervaringen in de buurt. Deze regelmaat moet die nen om negatieve tendenzen in een vroeg stadium te onderken nen. Hoestte de gemeenteraad 100.000 gulden voor het systeem op, wet houder Wustrow heeft goede hoop dat de provincie Zuid-Holland het grootste deel van de kosten gaat subsidiëren. „Zij stellen als eis dat het systeem ook in andere steden kan worden gebruikt. Dat moet kunnen; hooguit met uitzondering van de vier grote steden. Want het wordt zo opgezet, dat we de enquê te in alle wijken kunnen toepassen. door DONALD BAX Vlaardingen De wielervereniging De Coureur krijgt eindelijk een nieuw parcours. AJle officiële instan ties hebben woensdag het licht op groen gezet voor de aanleg van een nieuw en volwaardig parcours in het recreatiegebied Midden Delfland tussen Vlaardingen en Maassluis. Ed Wittekoek, de voorzitter van de Vlaardingse club, verwacht eind sep tember volgend jaar met de jaarlijkse koppeltijdrit het nieuwe parcours in gebruik te kunnen nemen. De totale kosten van het nieuwe par cours, dat een lengte heeft van 2025 meter, worden geraamd op 760.000 gulden, waaraan de gemeente Vlaar dingen (100.000 gulden), degemeente Maassluis (20.000 gulden) en De Cou reur (80.000 gulden) voor twee ton bijdragen. Het restant van 560.000 gulden komt voor rekening van het recreatieschap Midden Delfland. De Coureur heeft een potje van 40.000 gulden en denkt de andere helft moeiteloos aan te dragen via de sym bolische verkoop van meters asfalt. Het wielerparcours zal worden aan gelegd op de grens van Vlaardingen en Maassluis, nabij de natuurijsbaan van Maassluis. Binnen het circuit van 2025 meter kan een kleiner par cours van 1200 meter worden uitge zet, In het oostelijke gedeelte wordt tevens een skeelerbaan met een lengte van 615 meter gerealiseerd. Al deze aktïviteiten, met inbegrip van fietscrass, rolskieën en wegatietiek, zijn ondergebracht in de stichting sportactiviteiten Lickebaert, die zorg zal dragen voor beheer en onder houd. De gemeente Maassluis heeft al laten weten 80.000 gulden beschikbaar te stellen voor verbetering van het clubgebouw, dat vlak naast de ijs baan staat, en uitbreiding van de kleedgelegenheid. „Er is bewust voor een geheel vrij parcours gekozen", licht Arie Visser, 'bedrijfsleider' van het recreatieschap Midden Delfland, toe. „Met meer gebruikers zou de kans op conflicten groter worden. Dit parcours biedt nog meer moge lijkheden, bij voorbeeld voor skeele ren, rolskieèn, fietscross, wegatie tiek, triathlon-training en free golf. We zijn nu bezig met het zo goed mo gelijk inpassen van dieaetiviteien". Redding Voor De Coureur, dat 120 leden telt van wie zestig licentiehouders, bete kent het nieuwe parcours de redding van de club. „Anders was het echt over geweest", aldus Coureur-voor zitter Ed Wittekoek. „Het oude par cours in het industriegebied De Ver gulde Hand is ontzettend onveilig. Bovendien wordt het er alsmaar drukker. We krijgen nu één van de mooiste parcoursen van Nederland, dat bovendien voor meer doeleinden geschikt is. Ik heb daar zelf altijd al voor gepleit, omdat je elkaar in de toekomst steeds vaker nodig zult hebben". Wat er met het huidige clubgebouw van De Coureur gaat gebeuren, is nog niet bekend. De opstallen zijn deels eigendom van de gemeente en deels eigendom van De Coureur. Het bestuur van de wielerclub hoopt hiervoor bij de gemeente nog een fi nanciële tegemoetkoming te kunnen Maassluis In de burgerzaal van het stadhuis zijn gister avond de Maassluise sport kampioenen uitgebreid in het zonnetje gezet. Uit handen van sportwethouder Lies bet h Snoeck ontvingen alle kampioe nen een blijvende herinnering. Piet de Groot, vice-voorzitter van de Maasslui se Sport- en Recreatie Raad (MSR) en ook tweede praeses van de voetbalclub Excelsior M, had voor iedere kampioen een passend toespraakje in petto. Het sfeervolle gebeuren werd opgeluisterd door een optreden van de Maddies Act Dancers onder leiding van Marion Schouten. De volgende kampioenen betraden het podium: Excelsior M (zaalvoetbal), da mes junioren Unitas'63 (handbal), Bl- jeugd MSV'71 (voetbal), MSV'71 (voet bal), VDL-zpndag (voetbal), Al-jeugd CKC Maassluis (korfbal), Mahorokan - 16 jaar (judo), Anthony Wurth, Anne ten Hoeve, Emiel Pruim, Jan van Bu ren, Alex van Herk, Erwin van den Berg, Patrick Klok, Rutzgar Isleijen, Chantal Han, Cindy Grauweijer, Cindy Sneeuwvliet, Masha Grauwmeijer, Mo- niqie Janssen (allen judo), Marcel van der Stelt (atletiek), Liliane Duinker, Guido de Jong, Boudewijn de Vos, Mar co de Recht (allen fietscross), VZC (kunstzwemmen). door SANDER SONNEMANS Schiedam Niet dat Adrie Bierhuizen de eni ge troef is die HBSS-trai- ner Ger Pijl voor de der by tegen PPSC in han den heeft, maar de 27-ja- rige Rob Meeldijk heeft nu eenmaal een af spraak met de rossige aanvaller. In de eerste ontmoeting had 'kleine bier' in de slotfase de unieke mogelijkheid om zijn ploeg aan een 1-0 overwinning te helpen, maar faalde hij hopeloos. Bierhuizen, die volgende week afreist naar de Verenigde Sta ten, heeft Meeldijk plechtig be loofd om zijn afscheid met een doelpunt te vieren. „Na die wedstrijd zei ik tegen Aadje dat ik hem zou hebben ge zoend als hij die bal er in had ge tikt", blikt de loketist van de PTT lachend terug op het noe menswaardige moment. „Tij dens een feestavond van HBSS haalde onze voorzitter Rien Klink, die als Sinterklaas was verkleed, mijn uitspraak nog een keer aan en prompt moest ik Aadje alsnog een kus geven. On der grote hilariteit beloofde hij morgen tegen 'PP' te zullen sco ren. Die zoen bespaar ik hem. Maar, als hij de belofte niet na- komt, laat ik hem echt niet zo maar naar de 'States' gaan". Meeldijk, die in de jeugd van Zwaluwen VI met voetballen be gon en door schoolkameraden bij HBSS terechtkwam, heeft het na tien jaar nog steeds prima naar zijn zin op Harga. ,3ij HBSS is het flink dollen en ik doe daar graag aan mee. Alleen is het wel eens jammer dat men mij niet gelooft als ik wel een keertje serieus ben", vertelt de verdediger lachend achter een geurende bak koffie. „De sfeer is perfect en de spelers hebben tenminste wat voor el kaar over", gaat Meeldijk opge togen verder. „Al ben ik er wel van overtuigd dat we er beter hadden voorgerstaan als we iets serieuzer waren. Het ontbreekt ons soms ook wel eens aan vech tersmentaliteit. We hebben bij voorbeeld vier potjes waarin we een voorsprong hadden toch uit handen gegeven waardoor we tenslotte aan het kortste eind trokken, In plaats van de marge te verruimen, gaan we dan in eens angstig spelen. Ik weet ook niet wat dat is Opdrachten Meeldijk speelt al sinds jaar en dag op de rechtsback-positie, maar is niet altijd even te spre ken over de opdrachten die hij van zijn oef enmeester meekrijgt. „Het liefst onderschep ik de bal om daarna via de flank op te ko men, maar ik moet me vaak be perken tot het uitschakelen van mijn man om het balletje daarna Rob Meeldijk...bij HBSS Is hel echt dollen... in te leveren. Soms is dat wel lo gisch want Cor Timmers schuift regelmatig door, waardoor ik achterin de honeurs moet waar nemen", licht levensgenieter Meeldijk zijn taakomschrijving toe. „Als Pijl donderdag tegen me zegt dat ik die jonge Van der Lee moet uitschakelen, probeer Ik dat zonder te morren te doen. Tenslotte speel je allemaal in dienst van het elftal". In zijn HBSS-tijd heeft Meeldijk —door zijn te am ma ten ook wel The Butcher (slager) genoemd omdat hij al drie strafschoppen heeft veroorzaaktdrie trai nersversleten. Na Roel den Har- tog zwaaide Ger Hoogerwerf drie seizoenen de scepter bij de oranje-hemden en thans is Ger Pijl aan zijn derde jaar bezig bij de Schiedamse derdeklasser. „Op Pijl valt weinig aan te mer ken. Ik vind wel dat hij sommige spelers te lang in het eerste laat staan. Dat betreft ook mijn per soontje. Hij zou eens een speler uit het tweede in moeten passen om de concurrentiestrijd wat he viger te maken. Zijn wedstrijd besprekingen zijn iets aan de lange kant Ik denk dat het ge noeg is als iedereen weet wat hij moet doen". Verhuizen „Pijl past prima in de groep en ik hoop dat dat hij zijn opvolger ook het geval zal zijn. Niet dat hij op stapt hoor", zegt hij er snel ach teraan, „maar als een trainer driejaar bii dezelfde dub zit, lijkt het me wel eens tijd worden dat hij verhuist. Begrijp me goed, van mij hoeft hij niet weg want ik zie het met hem prima zitten". Over de terugwedstrijd tegen PPSC houdt Meeldijk er ook een uitgesproken mening op na. „We staan met een wedstrijd en een punt minder achter 'PP* op de derde plaats en zullen dus moeten winnen om bij de top te blijven. Schevingen staat al vijf punten los en wordt ongetwij feld kampioen want het is ae beste ploeg. Als zij de drie perio den winnen en wij eindigen op de tweede plaats, kunnen we toch nog gaan knokken voor de tweedeklasse...". Schiedam Jo van der Touw, de algemeen voorzitter van de voet-, honk- en softbal- vereniging Schiedam, houdt terdege reke ning met een verhuizing. In hetofficièJe weekorgaan blikt Van der Touw heel voorzichtig in de toekomst. Daaruit blijkt dat Schiedam in augustus 1992 een nieuw sport complex in Woudhoek Noord zal betrekken. Van der Touw stelt nadrukkelkijk dat zijn be spiegelingen geen concrete basis hebben, maar louter ge voelsma tig zijn. Van der Touw, die zegt inlichtingen te hebben ingewonnen bij mensen die het kunnen weten verwacht dat er medio volgendjaar meer duide lijkheid zal zijn over de aanleg van de tweede Beneluxtunnel. De huidige accommodatie zal dan worden geofferd aan het uitgbebreide we gennet In het najaar van 1990 zullen plannen worden fesmeed vooreen nieuw sportcomplex in Woud- oek Noord en niet veel later zal Schiedam zich buigen overeen mogelijke verhuizing, alleen of in samen werking met een andere club.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2