Dijkpolder voelt zich bedrogen Rozenlaan gebarricadeerd Kerstmarkt zeker van hoge opbrengst 'Spreekuur9 voor zieke migranten SW in de Kuip: een unieke avond Bewoners tonen B en W vuilnis Vooral colonnes op 'grijs' Rode Kruis V1AAR0IN6S BABBIAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeënte veegt nieuw wijkgebouw plotsklaps van de kaart 'Da's tweeduizend gulden voor ons' IA Identiteit niet achterhaald Straatrover steelt tas r Brutale dieven F Jaloerse man tracht ex te vermoorden PvdA-lijst bevat geen verrassingen VffiTfllWEG r9dacïia: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postb)JS4008.3130 KA Vla£ 'dingen. Telefoon: 010-4343229,4352Q66.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754 120' MAANDAG 18 DECEMBER 1989 PAGINA 7 Wa<3PplHl"B Ha lllnlnmvn»; Pnimtldoon rV.J._LJ-li. .1 .n„_ 1. 1,1. 1 Maassluis De wijkvereni- ging Dijkpolder in Maassluis voelt zich bedrogen en aan het lijntje gehouden door het gemeentebestuur. Terwijl de bewoners er al maan den vanuit gaan dat medio 1990 het oude, door de gemeente moedwillig verwaarloosde club huis verruild kan worden voor een nieuw pand, blijkt dit plan nu niet meer dan een kaarten huis. Maassluis vindt de kosten voor een nieuw gebouwtje de spuiga ten uitlopen. „Het gaat om zo'n gigantisch bedrag1', stelt wethou der Liesbeth Snoeck. „Een half miljoen gulden is niet op te bren gen". Zij ontkent dat de wijkver- enigïngeen half jaar geleden een nieuw pand aan de Orleander- straat in het vooruitzicht is ge steld: „Zo expliciet is dat nooit uitgesproken". Met verbijstering ziet het Dijk- polder-bestuur ineens alle af spraken doorkruist „Het plan was klaar. De bouwtekeningen waren gereed. En omdat de ge meente vier ton voor een semi permanent pand te duur vond, w-as er zelfs sprake van een ste nen gebouw dat voor nagenoeg dezelfde prijs kan worden ge bouwd. Toen'wij vorige week in formeerden naar de stand van zaken, kregen we ineens te ho ren dat het niet doorging. Zo maar, zonder enige toelichting", reageert bestuurslid Klaas Ak kerman verbitterd. Onderhoud wordt al sinds 1987 niet meer gepleegd. De houten keet, die in een grijs verleden dienst deed als bibliotheek, is dat volgens de gemeente niet waard. Het clubhuis is nu een bouwval Vol barsten en scheuren. Daar naast spelen ook de excentrische ligging een groot deel van de wjjk moet de drukke Rozenlaan oversteken en de vroegere ru zies de Dijkpolder parten. Ak kerman: „Als we hier blijven zit ten, kunnen wij het als buurt vereniging wel schudden. Dan kunnen wij onze activiteiten stopzetten". De vereniging wijst erop dat in de onlangs goedgekeurde begro ting voor 1990 van Maassluis het college van B en W zelf zwart op wit laat weten dat het-met de huisvesting zo niet langer kan. „We krijgen geen subsidie en geen onderhoud, maar we beta len wel huur". De bestuursleden, die in wethouder Anton Wu- strow de kwade genius zien, voe len zich bekocht: „In april wil den we stoppen met betalen, toen plotsklaps het aanbod voor een nieuw gebouw kwam. Om onze goede wil te tonen maken we de huur daarom toch nog steeds over, maar de gemeente heeft gewoonweg niets voor ons over". Start Met een verhuizing naar de Or- leanderstraat dacht de Dijkpol der een nieuwe start te kunnen maliën. „Het spijt me verschrik kelijk dat zulke verwachtingen zijn geschapen", zegt wethouder Snoeck. „Ik hoop dat we er voor het eind van volgend jaar uitko men". Akkerman retorisch: „Als we hier blijven zitten, bestaat onze wijkverenïging over een jaar dan nog wel?" Beide partijen zullen aanstaande donderdagmorgen rond de tafel gaan zitten. Erg hoopvol ge stemd is de wijkvereniging niet. Illustratief is het cadeautje dat een bewoonster een éérst ver gulde wethouder van welzijn net voor dit weekeinde aanbood. Het pakketje bevatte slechts scherven om duidelijk te maken dat de gemeente de toekomst van de Dijkpolder stukmaakt- Vergenoegd wreef Joop van Dorp zich in de han den. „Zo, da's toch weer tweeduizend gulden voor ons", zei de directeur van het Vlaardingse Visserij- museum toen zaterdagmiddag de schilderijenveiling in de oude muziekkamer ten einde was. Onder het toeziend oog van notaris Kroezen bracht veilingmeester Kroes in ijltempo dertien schilderijen aan de man. Die schilderijen waren de 'oogst' van een schilder- en tekenwedstrijd van winkeliersvere niging De Haven Rond. De werken brachten tussen de 225 en 700 gulden op. Toen Kroes de veiling sloot, hadden de mensen in de zaai 4250 gulden ge spendeerd. De helft van dat geld gaat naar het mu seum, de andere helft komt in de kas van de winke liersvereniging. Maassluis Of de wethouder het met eigen ogen wilde zien? „De verpakkingen drijven in de vijver. Die scholieren laten hun rommel bij ons in de wijk ach ter". En dus ging Liesbeth Snoeck, het Maassluïsse college lid dat verantwoordelijk is voor onderwijs en welzijn, met de twee bewoonsters mee. Het kon wel even, want het wijkbezoek van de gemeente aan de Dijkpol der voltrok zich toch in vlot tem po. Burgemeester Van Es. de drie wethouders en gevolg wandel den net voor het weekeinde wel door de Dijkpolder, maar de be volking liep niet bepaald uit. Een bewoner hield het gezel schap met een hooghartig hand gebaar zelfs vanuit zijn huissa- mer staande en weigerde vervol gens verder te komen dan de deur. Slechts een enkeling vaak namens bewonersorgani saties klampte de bezoekers aan. Het meest besproken item werd de rommel in de buurt. Voor de geloofwaardigheid van de bewo ners was het prettiger geweest, als niet juist twee dagen vóór dit wijkbezoek de wijk keurig aan kant was gemaakt. Opruimen had de gemeente al maanden niet laten doen, maar nu waren de veegstrepen nog duidelijk waarneembaar. „Het zou wel prettig zijn als u va ker kwam", werd de burgemees ter een tilde cynisch te verstaan gegeven. De leerlingen van de Koningin Julianasehool kwa men als grootste rotzooimakers uit de bus. Er is een corveeploeg ap de middelbare school, maar die zou weilicht wat attenter te werk kunnen gaan, luidde de suggestie. En zo sjokte de groep van de grauwe Oleanderstraat naar de fraai aangelegde huizen rond het Hagedoom. Een klein stukje verder zagen ze dat het nieuwste stukje 'goudkust' toch wel heel erg ingeklemd komt te liggen tussen de Julianasehool en rijks weg 20. Desalniettemin zijn reeds 22 vai. de 29 kostbare op trekjes verkocht, waarop ie mand constateerde dat „die be woners blijkbaar van gekkig heid niet weten wat ze met hun geld moeten doen". Bij nader inzien werd daarna toch nog even langs het massieve blok beton gelopen dat Sparren dal heet. Omdat de wijkwande- ling in eerste instantie en tot grote ergernis van de bewoners niet langs deze probleem-Gats zou gaan, konden de burgemees ter en wethouders zonder een enkele vraag voorbij trekken. Waarna zij aan het Dennendal de aanstaande moskee van de moslim-Marokkanen konden zien en gelaten de kritiek van de bewoners aanhoorden. Vlaardingen De poli tie heeft vanmorgen vroeg een einde ge maakt aan een actie van boze bewoners in Vlaar- dinger-Ambacht. Zij hadden uit woede over het uitblijven van verkeersmaatre gelen een deel van de Rozenlaan afgesloten, zodat automobilisten moesten omrijden. De actie begon om half vijf met een poging de straat op te bre ken. De politie, die waarschijn lijk op de hoogte was van. de ko mende gebeurtenissen, greep onmiddellijk in en verhinderde dat de.bewoners barricaden kon den oprichten. Terwijl personeel van de dienst Gemeentewerken de straatklinkers weer op hun plaats brachten, 'leenden* de ac tievoerders hekken van aanne mers in de buurt en zetten die op de rijbaan, Ook de hekken werden op last van de politie verwijderd, zodat de bewoners niets anders over bleef dan een menselijke barri- cade te vormen. Om de versper ring te verstevigen werd een auto dwars over de straat gepar- keerd. De politie tolereerde dat tot circa half acht. Toen de och tendspits op gang kwam moes ten de bewoners het veld rui men. De actie vond plaats op het ge deelte van de Rozenlaan tussen de Voorstraat en de bussluis in de Anthony Knottenbeltsingel. Dit deel van de straat vormt de bottleneck van de 'lange lus' die de gemeente door Amhacht wi! aanleggen om het doorgaand verkeer te weren. Het meren- Met hekken werd de Rozenlaan vanmorgen afgezet voor het ver keer. deel van de bewoners ziet niets in die oplossing. Hun alternatie ve plan voor een verkeersluw Ambacht is echter in de ambte lijke molen terecht gekomen. O. van Asten, woordvoerder van de bewoners, maakte vanmor gen duidelijk dat deze actie slechts een 'plaagstootje' was richting gemeente. „We wilden niet meteen tot al te drastische maatregelen overgaan, maar als de politiek niet snel met een ac ceptabele oplossing komt volgen er grimmiger acties". Van Asten doelt daarmee op het slopen van de omstreden bussluis in de" An thony KnottenbeltsingeL Dit 'onding' was aanvankelijk- het eerste doelwit van de actievoer ders, maar op uitdrukkelijk ver zoek van de gemeente werd de bussluis vanmorgen nog met rust gelaten. Aan de actie namen ongeveer 25 buurtbewoners deel. De gebeur tenissen voltrokken zich in een gemoedelijke sfeer. Automobi listen verklaarden dat zij alle be grip hadden voor de argumenten van de Ambachters. Ook wet houder Bas Goudriaan reed op de Rozenlaan in de 'fuik'. Van 1 Asten: „En ook hij zei dat hij onze actie van harte steunde". Schiedam Psychosomati sche klachtenlichamelijke kwalen met een geestelijke of sociale oorzaakkomen on der migranten opvallend vaak voor. Gisteren konden. Turkse en Ma rokkaanse mannen daar eens over praten op een vx>rlich- tingsmiddag van de GGD Nieu we Waterweg Noord, de stich ting algemeen maatschappelijk werk en het opbouwwerk mi granten. Op de bijeenkomst in migran tencentrum 't Parkzicht, ver zocht maatschappelijk werker Abdoe Battai de aanwezigen niet te roken. „Want dit ss een praat middag, waarbij de gezondheid in het middelpunt staal".. Praten mochten de migranten voorlopig ook met: er werd eerst een videofilm vertoond getiteld 'Zorg en pijn, toch helpt geen medicijn*. Voordat er gerichte vragen kon den worden beantwoord, had den Abdoe Battai en pvdA-ge- meenteraadslid Mahir Engxn, die als tolk fungeerde, even moeite met het in toom houden van de menigte in de zaal. Er ontstond een discussie tussen en kele Turken over het feit dat er een Marokkaanse maatschappe lijk werker was in plaats van een Turkse- Battai, die duidelijk maakte dat er voor zijn functie destijds geen Turkse sollicitan ten waren, suste de heren en kon pas daarna ingaan op vragen. Van de elfhonderd genodigden was slechts eentiende deel naar het migrantencentrum geko men, Evengoed bleek het geen overbodige bijeenkomst. Er wa ren veel mannen met psychoso matische klachten. De één was al twee jaar werkloos en had sinds dien rugklachten, de ander had nadat hij na een bedrijfsongeval arbeidsongeschikt was ver klaard, veel pijn die niet door het ongeval veroorzaakt was. Een derde zei: „Ik heb al twaalf jaar last van maagpijn. Ik weet zeker dat de pijn met *de dag erger wordt". Battai noemde de klachten een bevestiging van de film „Door allerlei psychische problemen die migranten hebben kan er, wanneer er niet open over wordt gesproken, pijn ontstaan". Veel mannen waren na het zien van de videofilm en een gesprek met de maatschappelijk werker op gelucht. Zij zagen en hoorden tij dens de middag dat dit soort klachten veel voorkomen bij mi granten en dat er ook hulpverle ning voor is vervolg van voorpas'na Rotterdam Hoewel twee arrestaties een kleine smet op het debuut van SVV in de Kuip wierpen, is de risico wedstrijd en eerste divisie topper tegen NAC zatedaga- vond toch vrij rustig verlo pen. Voor de vijftig Schiedamse en honderd Rotterdamse agenten was alleen na afloop enig werk aan de winkel. De"voor het SVV-legioen, waar onder ook de Schiedamse wet houder van sportzaken Luub Hafkamp, unieke wedstrijd trok ruim tienduizend bezoekers. Spraken politie en een trotse SW-voorzitter John van Dijk hun tevredenheid uit over het. verloop, manager Bas van den Berg was;&?ftiiderrd minder en thousiast. A .„We had derCNAC. .het unieks aanbod gedaan de supporters een eombikaart van vijf gulden te verstrekken. Zij zouden per bus naar de Kuip worden ver voerd, waarna ze door een ach teringang voor het vak zouden worden afgezet. Dat aanbod heeft NAC in de wind geslagen. Dus moesten er extra manschap pen worden opgetrommeld om de supporters te begeleiden", licht Van den Berg toe. Alle reeds verkochte combikaarten werden vervolgens ongeldig verklaard. Fouillering en con stante bewaking van de Breda- naars volgden. SW-praeses John van Dijk toonde zich na afloop uitermate tevreden over de voorlopig een malige verhuizing naar de Kuip. Van Dijk: „Het is in alle opzich ten een succes geworden. Finan cieel, sportief en op veiligheids gebied. Bij het behalen van de- periodetitel was ik blij, maar nu kan ik mijn geluk echtniet op". Schiedam De politie tast nog steeds in het duister over de identiteit van de fietser die vori ge week woensdagochtend op de Joppelaan door een botsing met de trein om het leven kwam. Tol dusver is de man door niemand als vermist opgegeven. De man, tussen de veertig en vijftig jaar oud, was ongeveer 1,80 meter lang en had donker blond sluik haar. Hij was ge kleed in een blauwe corduroy- pantalon, een blauwe eomman- dotrui en hij droeg een goud kleurig brilmontuur. De man reed op een goed onderhouden, tien jaar oude Raleighfiets. Wie inlichtingen kan verstrek ken over de persoon of het onge luk, wordt verzocht contact op te nemen met de Schiedamse re cherche: 4260760. Schiedam Een 23-jarige vrouw uit Schiedam is gister avond rond kwart over zes over vallen. Zij liep met haar broer in de Laurens Costerstraat toen een man van ongeveer 25 jaar hen tegemoet kwam. Toen hij passeerde, rukte hij de schouder tas van de vrouw weg. Een attractie voor de jeugd op de kerstmarkt: met de kerstman op de foto. Schiedam Het weer werk te zeker niet mee bij de eerste Schiedamse kerstmarkt die dit weekeinde in de Koren beurs aan de Lange Haven werd gehouden. Maar zelfs toen zaterdagochtend als gevolg van fikse regenbuien de publieke belangstelling danig te wensen overliet, bleef organi sator Frans van Krugten goed gemutst. Twintigduizend gulden zou er zeker worden verdiend voor de wederopbouw van mo len De Palmboom er. misschien werd het wel dertigduizend gul den. Het barpersoneel had alle uren, nadat burgemeester Scheeres vrijdagavond de markt had geo pend, de handen vol. Op zater dag, toen drie mannen met rode vlinderstrikken onder de boord het publiek bedilnden, vonden zij het eigenlijk al „te druk voor het mooi". En 's avonds, toen twaalf mensen de bediening ver zorgden, was het „helemaal een gekkenhuis". En dat was de ne gen organiserende serviceclubs uiterst welkom. Heineken en Coca Cola hadden immers be loofd dat zij de drank gratis zou den leveren. Zo waren de drank jes een aardig melkkoetje. Daar kon de organisatie van de eerste Schiedamse kerstmarkt alleen Schiedam Op opmerkelijke wijze zijn inbrekers er gistermiddag met hun buit vandoor gegaan. Nadat het tweetal zich toegang had verschaft tot een woning in de Willem de Zwijgerstraat, belden de inbrekers in de woning een taxi. Meteen kleuren televisie in de hand stapten de in brekers in de perso nenauto. Argwanende omwonenden beiden de politie, maar die slaagde er niet in de inbrekers te achterhalen. maar blij mee zijn. Maar ook achter de kraampjes, waar zulke merkwaardige arti kelen als zelfgemaakte kerstkus sentjes en tweedehands avondja ponnen een plekje hadden tus sen schilderijen, kerststollen en glühwein, werd geld verdiend voor de herbouw van Schiedams vijfde en hoogste molen. Het geroezemoes en het geklin gel van de bel van de kerstman overstemde menig optreden op het podium. De spelers van Othello, die het bliispel 'Nooit meer een kerstboom op de plan ken brachten, hadden ondanks vijf microfoons moeite om zich verstaanbaar te maken. En de broertjes Liem (elf en zes jaar) merkten dat optreden voor een volle zaal toch best nog een beet je eng kan zijn. Maar soms wist een ensemble het publiek zo te boeien, dat het muisstil werd on der het hoge glazen dak van de Korenbeurs. De barokmuziek van het trio Arie Metaal bij voor beeld kreeg de volle aandacht van het publiek. Vlaardingen Ze zijn grijs geworden, de Rode Kruisleden van het eerste uur. ,-,Maar niet kaal", lachte de echtgenote van een van degenen die zater dag in het gebouw aan de Emm as tra at het vijftigja rig bestaan van de vrijwil ligersorganisatie vierden. Leden van de colonnes ge wondenverzorgers in de Tweede Wereldoorlog, hulp dienst bij rampen als de watersnood, branden en grote treinongelukken na die dra matische jaren waren bij de reünie op zaterdag veruit in de meerderheid. Zij waren blij al die gezichten van vroe ger nog eens te zien. De meeste dames van de Wel fare, een jongere tak van het Rode kruis, lieten verstek gaan. Dat verbaasde bestuurs lid mevrouw C.F. Heyboer niet. „Die dames doen graag iets voor een ander, maar als je iets voor hun wilt organise ren zeggen ze: dat hoeft toch niet?" De Rode Kruis-afdelïng die zaterdag het gouden jubileum vierde is de tweede in Vlaar dingen. In de zomer van 1870, ten tijde van de Frans-Pruisi sche oorlog, werd op initiatief van burgemeester Pieter Ka- rel Drossaart al eens een Rode Kruis opgericht In 1911 werd de zieltogende afdeling opge heven. Het duurde tot 1939 voor er in Vlaardingen weer een afdeling van het Rode Kruis werd opgericht, die te gen woord ig rond de honderd- vijftig leden telt. Alle bezoekers van de reünie kregen een boekje over de ge schiedenis van het Rode Kruis Vlaardingen, waarin leden en oud-leden herinne ringen opdiepen: over de oor log, over de rampzalige^ olie- brand in de Koningin Wilhel- minahaven, die in februari 1951 aan vijf Vlaardingse brandweerlieden het leven kostte en over de watersnood ramp In 1953. Samensteller Matthijs A. Struijs, medewerker van het stadsarchief, mocht het eerste exemplaar van '1939-1989, vijftig jaar Rode Kruis in Vlaardingen' in ontvangstne- Vlaardingen Een 34-jarige Vlaardinger is vrijdagavond ge arresteerd voor een poging tot moord op zijn ex-vrouw. De man wachtte zijn voormalige echtgenote rond kwart voor ne gen op bij haar huis in de Wiele waalstraat. Toen de 33-jarige vrouw en haar 37-jarige vriend daar aankwamen, kwam de ex- echtgenoot te voorschijn en be dreigde het stel met een vuurwa pen. Hij loste verscheidene scho ten in hun richting, zonder een van beiden te raken. De dader vluchtte daarop in zijp auto. De politie kon de man eni- tijd later aanhouden op de igerlaan. Tijdens het verhoor bekende de Vlaardinger dat hij het niet kon zetten dat zijn ex- vrouw omgang had met een an dere man. Het echtpaar is sinds een half jaar gescheiden. De da der wordt morgen voorgeleid voorde officier van justitie. iiiiiiHiliiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiii Vlaardingen De ontwerp- kandidatenlijst van de PvdA in Vlaardingen biedt geen verras singen. Fractieleider John Rans- huïjsen bezet de eerste plaats, wethouder Arij MaarleveJd de tweede en ex-wethouder Kees van der Windt de derde plaats. De zes raadsleden die na de ver kiezingen willen terugkeren, be zetten de eerste zes plaatsen. De raadsleden IJsbrand van der Velden, Mari van Opijnen en Bep Nachtegaal kregen op eigen verzoek een onverkiesbare plaats en Bas Goudnaan en Ge rard Boender wilden helemaal geen plaatsje op de lijst Zo goed als zeker verkiesbaar zijn de plaatsen van Gerard Kes ter, Annie Attema, Peter Hoo vers, Roelie van Opijnen, Kor Blumenstock en Said Sobki. Op 6 januari stellen de leden, in een- besloten vergadering, de defini tieve lijst vast t u,yiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuniiiiiiiuiiii"Jiiiiii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1