'Spelers zien dat ik zelf heb gevoetbald' WATERWEG IS Damwand werpt bres op in de Steendijkpoider t ÊGHÏE81IMSB Close-up goochelen: 'n betoverende kunst WÊmM Popstudio's Woudhoek-Zuid Bushuisjes H uisvu i (presentatie CDA-sIagorde 5 (mh j, Voetbalscheidsrechter Rob Brekelmans wil niet met gele en rode kaarten strooien Rotterdams Nieuwsblad donderdag. 21 december 1989® SCHIEDAM Het wachten op de in gebruikname van de popstu dio's aan de Eduard van Beinumlaan duurt nog al tijd voort. Ogenschijnlijk lijkt het of er niets gebeurt, maar toch staan de werkzaamheden niet stil. Nu heeft de gemeente geld over tafel geschoven, zodat allerlei noodzakelijke klussen nu en straks kunnen worden uitgevoerd. Zo is drieduizend gulden neergelegd, die de Vereni ging Popoverleg kan opmaken aan de 'te zijner tijd te houden opening'. Dat bedrag is overigens nog het minste. Want er komt ook vijfduizend gulden voor de beveiling van de studio's, waarin de gemeente voor twintig mille apparatuur laat plaatsen. Als het pand is geschilderd en het dak gerepareerd, dan is ae gemeente nog eens 25.000 gulden armer. Verder zal het nodig zijn de centrale verwarming deels te vervangen en deels te reparen. Pas dan kun nen in de popstudio's drums dreunen, gitaren jan ken en songs worden aangeheven. Het Gemeentelijk Woningbeheer Schiedam is in Woudhoek-Zuid begonnen de CV-ketels te vervan gen. Voor een verbeterde warmwatervoorziening moeten de huurders van 196 eengezinswoningen en 182 portiekwoningen een tientje huur per maand meer gaan betalen. Wie niet met de huurverhoging akkoord gaat, krijgt ook geen nieuwe ketel. De huizen aan het Hermuspad van het eerste com plex bijten het spitsaf bij de vervangingswerkzaam heden. Het is de bedoeling dat in ae tweede week van 1990 wordt begonnen met de portiekwoningen aan het Faassenplein. De werkzaamheden zullen in de loop van het komende jaar worden afgerond. De bewoners in Schiedam-Oost missen hun abri's. Met name de ouderen vinden het alles behalve pret tig dat de twee bushokjes aan het Boerhaaveplein en de Hotterdamsedijk spoorloos zijn verdwenen. Nu ja, verdwenen? De gemeente heeft de moderne op volgers van de huisjes ergens anders laten plaatsen, waar er meer gebruik van wordtgemaakt. 'Daar zijn ze harder nodig', zo luidt de verklaring. De bejaarde Schiedammers uit Oost betreuren dit besluit. VLAARDINGEN H Levenservaring Van alle kandidaten voor een PvdA-zetel in de Vlaardingse gemeenteraad heeft Anny Attema (34) de meeste levenservaring. De penningmeester van buurthuis De Haven heeft zoveel in haar leven mee- femaakt, dat het aanmeldingsformulier voor de andidaatstelling te klein was.om al haar weder waardigheden te bevatten, zo liet zij ha'ar partij we ten. Haar partijgenoot Leo ten Have moet in zijn 41-jari- ge bestaan ook het een en ander hebben doorge maakt, getuige zijn bekentenis dat hij 'veel levenser varing' heeft. Mari van Opijnen is 56 en dat is blijk baar een leeftijd waarop men 'sadder en wiser' wordt. 'Levenservaring etc. bekend' schreef hij aan het Pvd A-bestuur. Levenservaring in welke mate dan ook is overigens geen vereiste voor een optie op een raadszetel, zo blijkt uit de persoonlijke gegevens van de kandida ten. Het PvdA-blad Voorwaarts onthult in haar jongste editie dat ook adspiranten die geen enkele opgave verstrekten toegang kregen tot de lijst Opvallend is wel dat de hogergeplaatsen op de lijst "oopcel lichtten en dat die vrij uitMoerig hun eigen doopcel hogergeplaatsten in de regel ook de hoger opgelei den zón. Van de eerste vijftien kandidaten hebben er vijf hun universitaire opleiding afgemaakt. De overigen volgden na de hbs of het gymnasium een hogere beroepsopleiding. Slechts een enkeling van het eerste PvdA-echelon schopte het niet verder dan de mulo. Islamieten 'Een man moet met zijn vrouw naar bed gaan als zij dat wil, tenzij hij ziek is'. 'Een vrouw moet met haar man naar bed gaan als hij dat wil, tenzij zij ziek is'. Ook de Islam kent democratische gebruiken, in weerwil van de vele misverstanden die in ons land heersen rond dit geloof. Welke plichten en rechten man en vrouw hebben in een Islamitisch huwelijk, beschrijft Murat Atalay beknopt en helder in het boekje Het leven van een Islamiet, Oorspronkelijk schreef Murat deze tekst als scriptie voor school. Hij zit in de vierde klas VWO van de openbare scholengemeenschap Professor Casimir. Maar rector Lou Maas kreeg het werkstuk onder ogen en besloot het in boekvorm uit te geven. Mu- rats scriptie is dit jaar het officiële kerstgeschenk van 'het Casimir' geworden. Het woord milieu staat voorlopig nog hoog in het vaandel. Iedereen heeft er de mond vol van, maar wie de wereld wil verbeteren, hij beginne bij zich zelf. Hoe dat dan wel kan, laat de Vereniging tegen Milieubederf zien in een kleine expositie. Belangstellenden milieu-, of bewonersorganisa ties kunnen in het Kollandia-gebouw aan de Oosthavenkade 42 (tel. 4350696) informatie inwin nen over deze mini-presentatie getiteld Huisvuil in zamelen nieuwe stijl. Op zes panelen wordt het scheiden van groente-, fruit- en tuinafval in beeld gebracht. Tegelijk met de andere vuilnis weggooien, is in feite helemaal niet nodig: van deze rommel valt prima compost te maken. De expositie van de VTM is bedoeld om de meningsvorming te stimuleren. MAASLAND De Maaslandse CDA-leden hebben geen enkele boodschap gehad aan de voorlopige kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Tijdens de de finitieve vaststelling werd de slagorde volledig door elkaar gehutseld. Voor afdelingsvoorzitter Gille, die zelf van de zesde naar de onverkiesbare achtste zakte, is het aanleiding zijn functie neer te plaats leggen. Meest i opvallende verschuiving op de lijst is het 'plaatsje wisselen' van de aanvankelijk voor het wethouderschap aangewezen De Nie met de eerst onverkiesbare De Vos. De eerste stond op de tweede stek de ander slechts op nummer dertien. Van de zes. direct verkiesbare kandidaten, hebben alleen lijsttrekker Quak, Van Ruyven-Van Leeuwen (op drié) en Van der Kooij (op vier) hun aanvankelijke notering behouden. De bezettingen van de tweede, vijfde en zesde plaats zijn echter gewijzigd. Doorzijn tuinbouw-achterban is De Vos naar de tweede plaats opgerukt. Dat impli ceerde tevens dat het voormalige raadslid De Nie, zich op zijn beurt op eigen verzoek op de dertiende plaats liet zetten. De Nie had bij zijn kandidatuur stelling voor de gemeenteraad duidelijk laten weten slechts als wethouder in de raad terug te willen ke ren. Wie wethouder Keïjzer opvolgt, is op,dit moment geen uitgemaakte zaak. Lijsttrekker Quak hand haaft zijn al eerder ingenomen standpunt voor deze part-time baan onvoldoende tijd vrij te kunnen ma ken. De Vos en Van Ruyven zijn nu de kandidaten. Op de zeker verkiesbare zesde plaats is nu Maaslan- der Pool beland. de uitgaander... dagblad-advert en ties geven een hoop plezier. De Albert Scheitzerdreef in de Steendijkpoider. Het saneringsbesluil moet van tafel, zeggen de bewoners. Den Haag/Maassluis Waarom wil de provincie in de Steendijkpoider een damwand van tien miljoen gulden slaan om twee ver ontreinigde iokaties van elkaar te isoleren? Alleen om de grootste baggersllblo- katie van Nederland te beschermen tegen binnensijpelende vervuiling uit een voormalige vuiistort? De flatbewoners van de Albert Schweitzerdreef, die op de voorma lige vuiistort is gebouwd, legde deze intrigerende vraag gisteren voor aan Arob-commissie van de pro vincie. Deze commissie buigt zich over de bezwaren die de Maasslui- zers tegen het provinciale sane- ringsbesluit hebben ingediend. Het bewonersverzet behoeft enige uitleg, want de provincie bereikte op 20 september overeenstemming met de bewoners van de Steendijk poider, Dat was schijn, want het compromis dat müieugedeputeerde Hans van der Vlist met de Commis sie Bodemsanering Steendijkpoider sloot, kon met op steun rekenen van de flatbewoners aan de Albert Schweitzerdreef. De tweespalt toonde aan dat bewo nersvertegenwoordiging onder lei ding van Harm Woudstra niet lan ger op brede steun in de wijk kon rekenen. Tevens werd duidelijk dat het provinciale voorstel een belan genconflict uitlokte tussen ener zijds de bewoners van de havensli- blokatie en anderzijds de mensen die een huis bezitten op de voorma lige vuiistort, nu dus dedrevenflat. Afstevenen Voor het havenslib, waarop het grootste deel van. de wijk staat, ste vent de provincie af op een integra le sanering van 1,20 meter. Het rijk is nog niet akkoord gegaan met deze optie, maar nu gedeputeerde Van der Vlist (PvdA) met partijge noot Alders als minister van milieu kan onderhandelen, behoort een doorbraak volgens ingewijden snel tot de mogelijkheden. Voor de voormalige vuiistort heeft de provincie veel minder in petto. De giftige stoffen die zich in de die pere grondlagen bevinden, wil men ongemoeid laten. Een damwand rond het gebied moet er voor zor gen dat de vervuiling in de toe komst niet naar het te saneren deel van de Steendijkpoider doorsijpelt. Bewoonster Joke Nouwt voerde gisteren voor de Arob-ccmmissso aan dat het voorstel totaal voorbij gaat aan de belangen van de bewo ners van de vuiistort. Het uitblijven van een sanering betekent volgens haar dat de overheid uit kostenoog- punt risico's neemt met de volksge zondheid van de flatbewoners. Er bevinden zich niet alleen grote hoeveelheden olieresten in het ge bied. Nouwt memoreerde ook aan de duizenden containers afval die ongecontroleerd op het terrein zijn gestort. De resultaten van bode monderzoeken zijn volgens de be woonster gebaseerd op een beperkt aantal monsters. De provinciale aanname dat de vervuiling beperkt is, noemde de bewoonster dan ook lichtvaardig'. Opstuwen De provincie mag concluderen dat de dieper gelegen gifresten geen kwaad kunnen, de bewoners leven nog steeds met de angst dat de gi fresten kunnen worden opgestuwd. Deze vrees wordt nog versterkt door de aanleg van de damwand. Doordat de vervuiling zich niet meer horizontaal kan verplaatsen, zou de grond wel eens naar boven kunnen worden gestuwd, denken de bewoners. Over het besluitvormingsproces trokken zij voor de Arob-commissie gisteren een harde conclusie. Vol gens hen is de vuilstortlokatie door de bewoners van de havenslibloka- tie gebruikt als 'politiek wisselgeld'. Door akkoord te gaan met een goedkope oplossing m die 'andere Steendijkpoider', maakte voorzitter Harm Woudstra volgens de bewo ners de weg vrij voor een integrale sanering in zijn eigen woonomge- ving. Woudstra vindt echter dat hij abso luut niet aan z'jn eigen hachje heeft gedacht. Uit talloze gesprekken was hem gebleken, zo verklaarde hij eerder dit jaar, dat de provincie eenvoudigweg niet verder wilde gaan dan dit voorstel. Het aangrij pen van het saneringsaanbod is vol gens hem altijd nog beter dan de heersende situatie laten voortdu- Door akkoord te gaan is Woudstra echter zijn boekje te buiten gegaan, stek de Albert Schweitzerdreef. Al leen de bewoners van de stortloka- tie waren volgens de sprekers ge rechtigd een oordeel over het voor stel te vellen. Daarom moet het sa- nerïngsbesluit van tafel, zeggen deze bewoners die afwachten welk advies de Arob-commissie Van der Vlist gaat geven. Kijken naar een goochelaar is al tijd boeiend. Voor volwassenen, maar vooral voor de kJemQes die vaak met grote ogen de tovert rucs gadeslaan. Zeker zo leuk is het om zelf eens te proberen an deren met vingervlugge foefjes versteld te doen staan. Daarom heeft wijkcentrum de Erker in Schiedam-West voor nieuwsgie rige en leergierige kinderen een goochelcursus uit de hoge hoed gehaald Qua niveau steken de lessen ver uit boven de gemiddelde gooc- heldoos. Tenminste, dat zegt ini tiatiefnemer Erik Neuman, een professionele goochelaar. Hij gaat kinderen vanaf acht jaar trucs leren die met eenvoudige middelen zijn uit te voeren. De cursus, die begin januari voor de tweede keer van start gaat, is volgens Enk uniek te noemen. „Er worden voor zover ik weet nergens anders goochelcursus- sen voor kinderen gegeven. Vol wassenen met talent kunnen wel begeleiding krijgen van een be roeps, maar kinderen moeten het met een goocheldoos doen. De beknopte uitleg die bij zon doos hoort, is vaak al moeilijk te snappen voor ouders. Laat staan dat kinderen er wijs uit worden. Het gevolg is dat zo'n doos meestal ongebruikt m de kast verdwijnt". Oefenen Enk Neuman richt zich tijdens de cursus in de eerste plaats op close-up goochelen. Hierbij gaat het erom dat kinderen trucs le ren uitvoeren temidden van het publiek. Ze kunnen daar voor werpen voor gebruiken die in ie der huis zijn te vinden zijn: een pak melk, munten, een. krant. Salon-goochelen is een ander onderdeel van de cursus. De jon ge goochelaars Ieren dan om wat verder van het publiek af bij voorbeeld op een podium hun trucs duidelijk zichtbaar uit te voeren. Voor zowel hetclose-up-gooche- len als het salon-goochelen is oe fening een must; vingervlugheid is geen aangeboren gave, maar een vaardigheid die iedereen die daar geduld voor heeft, kan le ren. In de Erker legt Enk de na druk op techniek en presentatie, de kinderen moeten de rest doen. Dat wil zeggen dat ze net als pianisten keerop keer dezelf de oefening moeten herhalen. Saai misschien, maar: oefening baart kunst. Erik Neuman: „Per les hebben we tijd voor één a twee trucs Ik Omscholen, bijscholen, nascho len. De mens verbreedt zijn hori zon. Voor het werk en voor de alge mene ontwikkeling. Cursussen schieten als paddestoelen uit de grond. Van leasen in milieubeheer tol de fijne kneepjes van het clownsvak. In OP CURSUS weke lijks aandacht voor een ongewone vorm van kennfavarbreiding. leg de verschillende handgrepen uit en corrigeer de leerlingen die nog fouten maken. Ook ae pre sentatie speelt een belangrijke rol. Daar mag je niet te licht over denken. Tijdens de les leer ik de kinderen hoe ze een praatje om de truc heen moeten maken. Bij goochelen gaat het cm de geloof waardigheid. Dat bereik je niet alleen met je handen". Slotavond Erik Neuman, die zegt dat hij reeds vanuit de wieg zijn moeder m de maling nam, weet uit erva ring hoe leuk het is voor kinde ren om mensen te verbazen. Om zijn pupillen optimaal te laten genieten van de verwondering bij het publiek, organiseert hij aan het eind van de cursus een presentatie-avond. Alle deelne mers mogen dan een truc ten to nele brengen voor een zaal die natuurlijk vol zit met ouders, broertjes en zusjes. De goochelaar denkt dat het niet al te moeilijk is, de jeugd de ba sisbeginselen van de goochel kunst bij te brengen. Leerlingen met doorzettingsvermogen zijn volgens hem al redelijk snel in staat een professioneel ogende show te geven die nauwelijks onder doet voor zijn eigen pres taties op het toneel. ,,Op de slotavond doet ieder kind zijn of haar favoriete truc Mijn ervaring is dal de mensen in de zaal nogal onder de indruk zijn. Het is ook we! logisch dat het pu bliek de trucs helemaal niet door heeft. Want met de dingen die ik de kinderen leer, verdienen be roepsgoochelaars hun brood". Vlaardingen Het zelfbewust zijn sommigen noemen het arrogantiedat iedere scheids rechter eigen is, manifesteert zich ook in Rob Brekelmans. „Ik ben", lacht de 38-jarige post beambte, „niet zo'n type dat al les in plakboeken stopt". Later, als de ban is gebroken en hij zelfs echtgenote Tineke inscha kelt om een bepaalde overtre ding te simuleren, duiken plot- klaps toch enkele kostbare her inneringen op. Z'n rapporten van de laatste vier jaar. een foto van een wedstrijd van Fortuna met een jonge Ignace van S wieten als fluitist en een nog jon gere, van een weelderige haardos voorziene doelman Brekelmans. „Ach", vergoeilijkt hij, „nu ik in het betaald voetbal fluit, houd ik het wat beter bij. Knip ik stukjes uit de Voetbal International uit. Ook de slechte cijfers, waarom niet, al moet je daar niet te veel waarde aan hechten. Weet je, echte problemen heb ik nog nooit gehad. Ik zou ook niet weten wat m'n dieptepunt is geweest. De spelers zien dat ik zelf heb gevoetbald. Ik weet hoe een speler denkt. Soms houd ik wel eens een balletje hoog om te laten zien dat ik zelf vroeger ook aardig uit de voeten kon. Als ik de reserve bal nog even keur, gooi ik hem al tijd naar de plaats waar het spel wordt hervat 'Zo, scheids, keeper geweest', hoor je dan". Rob Brekelmans, pratend met een zachte g en een Rotterdamse r, be gon zijn voetbalcarrière bij NOAD en kwam later in de B-selectte van Willem II terecht. In 1970 verhuis de hij naar Vlaardingen, waar hij voor Fortuna koos. Drie jaar later signeerde hij een contract als semi- prof, maar knapte aan de Mara- thonweg af na een ruzie met de toenmalige trainer Theo Laseroms. Na de amateurs van Fortuna volgde een half jaartje Excelsior Maassluis ('Was niet zo'n succes, maar ik moet zeggen dat ik in die periode ook niet goed keepte'). Bij VFC, destijds een degelijke tweede klasser, zette hij er een punt achter. De combinatie fluiten op zaterdag en voetballen op zondag bleek op den duur geen haalbare kaart. Praatje „Ik heb onlangs een praatje gehou den bij HVO. Heb ik ook verteld hoe het allemaal met mij is gegaan. Dat ik vroeger met mijn vader naar NOAD ging kijken waar mijn broer Ad speelde. En toen hij voor Wil lem II speelde, gingen we daar heen. Ik was het nooit eens met de scheidsrechter. Later is mijn broer gaan fluiten, in het zaterdagvoet bal Ik vind het nog steeds onbegrij pelijk dat hij het betaald voetbal niet heef i gehaald. Misschien dat hij wat te zacht was. Omdat hij scheids rechter werd, bén ik hetzelfde gaan doen. Waarom? Tja, omdat ik het leuk vond, omdat ik nog steeds een hekel aan stilzitten heb. Ik heb al tijd gezegd dat ik het betaald voet bal zou halen". In het seizoen 1977-1978 droeg Bre kelmans voor het eerst het weinig gracieuze zwarte tenue. In 1981 promoveerde hij naar de grote bond, waar hij in eerste instantie ei genlijk te lang in de lagere klassen bleef hangen. Pas toen groep 1, het laatste tussenstation naar het be taald voetbal, werd bereikt, begon Brekelmans' ster echt te stralen. De rapporten uit die periode spreken boekdelen. Zonder uitzondering zijn de kritieken lovend. Zelfs van het beladen treffen tussen het Dordtse DBC en Alblasserdam, waar de huidige VFC-trainer Wim Tijl het toen voor het zeggen had. „Misschien", oppert Brekelmans, „kun je die wedstrijd wel het diep tepunt in mijn loopbaan noemen". Compliment De rapporteur oordeelde echter an ders. 'Een compliment voor de scheidsrechter, want de overtre dingen waren niet van de lucht', staat op een vergeelde doorslag te lezen. „Het was maar goed dat hij watjes in z'n oren had, want anders had hij er heel veel spelers kunnen uitsturen". Ook loftuitingen van de altijd zeer kritische Meeuw Letter man na de wedstrijd Oud-Beijer- landOvermaas: 'Ik heb u vrijwel geen foutjes zien maken. U viel op, omdat u niet opviel. Als u zo blijft fluiten, gaat u volgens mij een fijne toekomst als scheidsrechter tege moet'. En na VerburchLugdu- num: 'De scheidsrechter had heel goed in de gaten dat de grensrech ter van Lugdunum hem bij buiten spel dikwijls onjuiste adviezen gaf'. Rob Brekelmans slaat zich niet ten onrechte op de borst dat hij de taal van de spelers spreekt „Maar het is ook zo, dat ik het pas veel beter ben gaan begrijpen toen ik op de scheidsrechtersverenïging met tal van spelregels en interpretaties te Na Care! Akemann (voetbal), Tru dy Hengat (hockey), Jan Brouwer (voetbal) en John de Wolf (voet bal) staat vandaag da voetbal scheidsrechter Rob Brekelmans centraat in onze verhalenreeks De Bakermat BrekelmanB is welis waar van origine een Brabander, maar woont al sinds 1970 in Vlsar- dingen. De oud-doelman van on der meer FC Vlaardingen, Fortuna VI en VFC, die In 1977 aan zijn loopbaan als scheidsrechter be gon, staat dit seizoen voor het eerst op de zogenaanmde B-lijst ((luiten in de eerste divisie en vlaggen In de eredivisie) van het betaald voetbal en maakt volgens velen een goede kans om door Ie sloten naar de echte top. Rob Brekelmans kijkt even op uit een van zijn plakboeken. „Zodra ik het veld opgavoorde warming-up. krijg ïk een apart gevoel", zegt hij. maken kreeg. Toen ik vroeger naar mijn broer ging kijken, had ik altijd wat op de scheidsrechter aan te merken. Later ben ik er pas echter gekomen dat niet de scheids de klootzak was, maar ikzelf, omdat ik niet wist waar ik het over had. Ik geef een voorbeeld. Een verdediger mag een directe vrije trap nemen, hij speelt terug op z'n keeper en die bal gaat er in. Dat is geen doelpunt, omdat de bal in voorwaartse rich ting moet worden gespeeld. Maar keur je zo'n treffer af, dan krijg je alles en iedereen van de tegenpartij over je heen". Schelden „Ook toen ik nog keepte, stond ik vaak op de scheids te schelden. Al leen heb je dan het voordeel dat je meestal ver van de situatie verwij derd bent, zodat niemand goed hoort wat je roept Ik heb het ooit meegemaakt met Rob Overkleeft die nu ook in het betaald voetbal fluit. Hij was scheidsrechter bij DRLVFC. Het liep behoorlijk uit de hand en een aantal VFC'ers, supporters en spelers, wilde hem te lijf gaan. Ik probeerde om me er tussen te wringen om hem te be schermen £k weet vrijwel zeker dat ik hem ook was aangevlogen als ik zelf geen scheidsrechter was ge weest. Rob heeft later toegegeven dat dat niet een van zijn gelukkigste wedstrijden is geweest". Overkleeft is niet de enige arbiter in het betaald voetbal onder wiens leiding Brekelmans nog bij de ama teurs heeft gespeeld. Hij laat een weekbrief uit 1977 zien,waarin John Llankenstein staat vermeld als arbiter voor Fortuna VI—Naaldwijk. Ook Ignace van Swieten en de eind vorig seizoen te ruggezette Rotterdammer Ben Kempers moesten wel eens met hem de bekende overloze discussie aangaan. „Toch hebben ze mij nooit kunnen pakken", lacht j Brekel mans. „Oh ja, een keertje, bii een wedstrijd om het Vlaardings kam pioenschap, Martin Bannet floot. Heb ik hem na afloop geyraagd of hij mij soms wilde naaien, ornaat ik ook scheidsrechter was. Dat lever de mij een voorwaardelijke schor sing van een wedstrijd op Hij zegt van iedere fluitist wel wat te hebben opgestoken, maar hij voelt er niets voor iets van zichzelf prijs te geven, omdat er in het be taald voetbal andere normen zou den gelden. „Ik weiger", zegt Bre kelmans, „om over de rug van de spelers de top te halen. Ik heb er geen zin in om met gele en rode kaarten te gaan strooien. Maar laatst, bij de amateur-interland An tillenOost-Duilsland, stuurde ik er al na acht minuten een Antilli aan uil. Daar heb ik op zo'n moment niets van. Ik hoop met deze manier de top te halen, anders heb ik pech gehad. Ik ga beslist niet anders lo pen fluiten. Ik heb door de jaren heen natuurlijk meer routine ge kregen, Ik ben rustiger geworden, dat zal wel door de leeftijd komen. Ik leer nog steeds, vooral door goed te kijken en te luisteren naar ande ren. Haal ik de A-lijst niet, dan ga ik een andere sport doen. Biljarten of tafeltennissen, want dat doe ik ook in competitie verband". „Ik", zegt Brekelmans, die kan ge nieten van de Italiaanse scheids rechter Luigi Agnolin, „vind het fluiten heerlijk. Zodra ik het veld opga voor m'n warming-up, krijg ik al een apart gevoel, een kick. De sfeer er om, heen, fantastisch. Ik laat me ook goed verzorgen door Hans Koetschreuter. Die doet dat érg goed. Ik merk wel dat de druk wat groter is, nu ik in het betaald voetbal fluit. Als ik op dinsdag m'n aanstelling krijg, begm ik al met de voorbereiding. Bij de amateurs had i k dat niet. Ik denk ook dat dat min der wordt naarmate je langer mee draait in dat wereldje. Neem de wedstrijden van het tweede elftal. Daar gmg ik een tijdje terug met knikkende knieën naar toe, maar nu doe ik die potjes als het ware fluitend. Het zal met de eerst en de eredivisie wel net zo zijn". B-status De B-status van Brekelmans mag maximaal drie jaar duren. Dan moet de kogel door de kerk worden gejaagd en moetdeseheidsrechters- commissie besluiten of hij goed ge noeg is voor de A-lijst of dat hij z'n carrière moet voortzetten bij de amateurs. Droomt hij eigenlijk al van de FIFA-badge, het summum voor iedere zichzelf respecterende scheidsrechter? Hij durft het niet rechtstreeks te zeggen, maar laat in bedekte termen weten dat hij de kans zeker zal grijpen als de gele genheid zich voordoet. „Het hangt er ook vanaf hoe lang je op de B-lijst blijft staan. Ga ik na m'n derdejaar over of krijg ik m'n tweede jaar al een wedstrijd in de eredivisie. Het hangt er maar helemaal vanaf hoe vlug het gaat..".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2