Dijkpolder rekent af met verleden... 'Voetballen gaat voor het meisje' ZEEMAN'S Aad van Dijk verlaat DHS Kersthandbal in Margriethal Schiedam raakt verder achterop Hijsspecialist De Woudhoek Schilderij 1 Wijkvereniging: toch nieuwbouw en een nieuwe start. SPORTAGENDA DHS-doelman André Heine ergert zich aan de instelling van de jeugd Pijl stapt op Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 22 december 1989 ^SCHIEDAM Bij de Werf Gusto was hij de 'hijsspecialist', Engel- bert Hermanus Heideman hield toezicht op trans porten over land en water, maakte de begroting, montageplannen en was betrokken bij grote kar weien zoals de sloop van de ophaalbrug bij Heen- vliet en de sloop van spoorbruggen over de Nijl in Egypte. Veertig jaar was hij in dienst van achtereenvolgens Gusto en Gusto Engineering. Gistermiddag reikte burgemeester Reinier Scheeres hem een koninklij ke onderscheiding uit: de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Het wordt een lang weekeinde met kerstmis op maandag en dinsdag, het wil echter geenszins zeg gen dat het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heljermansplein 35 ook al die tijd dicht is. Voordat kerstavond begint, zijn alle 55-plussers er van harte welkom. De deuren staan vanaf half twee open om een biljar tje of een kaartje te leggen. Kinderopvang Dankzij de zogenaamde 'Oort-maatregelen1 kan er volgend jaar meer geld beschikbaar worden gesteld voor de opvang van kinderen. Maar zo ver is het dus niet en Kluphuis Oost kan ook? niet zo lang wachten. Zij zit dan ook dringend verle gen om een vrijwilligster die op dinsdag drie uur (tussen negen en twaalf uur) en op de woensdag één uurtje (van negen tot tien) aan de kinderopvang mee zou willen werken. Belangstellenden kunnen con tact opnemen met het clubhuis aan de Galile'istraat (tel.4735435). N S VLAARDINGEN De gemeente heeft twee schilderijen aan haar col lectie toegevoegd. Het gaat om een met linnen op acryl geverfd portret en het met acryl en houtskool uitgevoerde werkstuk Due, beide van Hedy Gub- bels. Haar kunstwerken zijn in november te zien ge weest op een expositie in de Galerie/Artoteek. Verkeerd.... Je denkt altijd: dat overkomt mij niet. Maar zelfs een agent blijkt er natuurlijk per ongelukwel eens met een verkeerde auto vandoor te gaan. In de nieuwste editie van het korpsblad van de gemeente politie Vlaardingen onthult het blad hoe een briga dier een onlangs aangeschafte, knalrode dienstauto verruilde voor een andere Opel Corsa. Hij had zijn wagen geparkeerd en toen hij even later terugkwam en wegreed, kreeg hij een wetsovertreder in de smiezen. 'Gauw even het kenteken navragen', dacht hij. Daarop bleek dat ziin mobilofoon was gestolen en toen hij zijn pet wilde pakken, bleek ook die te zijn gepikt. Het duurde even, maar tenslotte kwam ae 'brigges' tot de conclusie dat hij in de verkeerde auto door de stad tufte. Zonder dat de echte eigenaar ïets merkte, kon hij de wagen weer voor zijn dienstauto inruilen. Op de vraag van collega's hoe dat dan zat met de au tosleutels, luidde het laconieke antwoord: 'Toen ik -met de sleutels in de hand instapte, zag ik dat ze al in het contact zaten. Toen heb ik mijn eigen sleutels maar weer in m'n zak gestoken...' Haven-voorzitter Buurthuis De Haven verliest haar voorzitter. Na ze ven jaar stapt Els de Bruyn op. Zij heeft een betaalde baan aangenomen en dat laat zich niet combineren met de drukke vrijwïllïgersbaan in het sociaal-cul tureel werk. Tijdens de nieuwjaarsreceptie in het buurthuis, op 7 januari, neemt De Haven afscheid van Els de Bruyn. Tien jaar geleden zette zij daar voor het eerst een voet over de drempel, toen zij haar dochter naar peuterspeelzaal Olleke Bolleke bracht." Gouden GSD'er Clienten van de sociale dienst kennen hem als de man die hun schulden op een rijtje zette, gesprekken voerde met schuldeisers en begeleidde bij het oplos sen van problemen. De ambtenarenbond Kabo en later de -AbvaKabo hadden aan hem een actief be stuurslid en van 1969 tot 1982 was hij zelfs voorzitter van die bond: Rudolf Lucardi. Na 35 jaar in over heidsdienst kreeg de in Tegal in Indonesië geboren Rudolf Lucier de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Lucier begon zijn loopbaan in Indonesië. Daar werkte hij van 1954 tot 1958 bij het Hoge Commissa riaat der Nederlanden in Djakarta. In 1958 kwam hij naar Nederland, waar hij eerst zes jaar bij de ge meente Rotterdam werkte en vervolgens in dienst trad van de gemeente Vlaardingen. Later kreeg hij een baan bij de sociale dienst. Wet houder Jan Madem speldde hem de onderscheiding op. I MAASSLUIS Alcoholarm Op de nieuwjaarsreceptie moet zo min mogelijk al cohol worden gedronken, vindt de gemeente Maas sluis. Dus worden er op de avond van 2 januari in het stadhuis Koningshoek veel alcoholarme en alcohol vrije dranken geschonken. Zo is de nieuwjaarsre ceptie een onderdeel van het gemeentelijk alcohol- matigingsbeleid. De receptie begint om half acht. Voor de muzikale omlijsting zorgt het gezelschap His Master's Noise. J-jTtj r~: ~j haal van KarelKees door I Maassluis Peter Pan Produkties, ■■mmbhhht Schuurkerktheater, 14.00 uur. zaterdag 23 december film Een oorl och schans lek was over de Grote Kerk wordt vertoond in het Ge meentemuseum, 15.00 uur. donderdag 28 december film Gorilla's In the mist, Schuurkerktheater, 14.00 uur en 20.30 uur. vrijdag 29 december Jeugdvoorstelling Het ver- Schiedam zaterdag 23 december kerstconcert Harmonie Wilton-Fijenoord en zang vereniging Excelsior Ir het repetitiegebouw van Wilton aan de Nieuwe Waterweg straat, 20.00 uur. Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK lil aan de Schie IJZERHANDEL B.V. 's-Gravelandsewag 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 GIRO 6668 VAN HET NEDERLANDSE HOOEKBt'fö door COCK RIJNEVEEN Maassluis „Als", en Klaas Akkerman zegt het met een glunderend ge zicht, „als wij niet een hoop stennis hadden ge schopt, dan hadden wij dit nooit bereikt...". „Een week geleden", vult Éllie van Iperen aan, „wist nie mand yan het gemeente bestuur wat er aan de hand was. Dat is nu wel even anders". Bedrukte en boze blikken hadden burgemeester Hans van Es en het wethouders-trio van Maassluis af gelopen vrijdag in de houten keet tegenover zich gevonden. Maar sinds gistermorgen is de mineur stemming in het Polderhuis ver dwenen. Niks afbraak. Integen deel, er gloort weer hoop en toe komst voor de wijkvereniging én de bewoners van de Dijkpolder. Volgend jaar, zei welzijnswethou der Liesbeth Snoeck gisteren, vie ren jullie je nieuwjaarsreceptie in een nieuw gebouw... De woorden zullen die dag nog regelmatig wor den geciteerd. Het klinkt de Dijk polder als muziek in de oren: toch weg uit die rottige behuizing, toch nieuwbouw, toch een nieuwe start voor de vereniging die dolgraag een streep door het verleden zet. Eigenlijk had de wijkvereniging er niet veel hoop meer op. Een mo dern clubhuis aan de Oleander straat was hen in april wel toege zegd, maar moot dat niemand zich dat op het stadhuis meer kon her inneren. „Zo expliciet is dat nooit uitgesproken", stelde Snoeck exact een week geleden nog. En eigen lijk was nieuwbouw bij nader in zien toch veel te duur. Het bestuur keek of ze water zag branden: wie is hier nu gek? Taferelen Wat er in het verleden is gebeurd, is ten stadhuize blijkbaar slechts ten dele bekend. De chaotische ta ferelen die zich allemaal in het Polderhuis hebben afgespeeld, ja, daar was een ieder goed van op de hoogte. Maar wat het gemeentebe stuur eerder dit jaar had toegezegd nieuwbouw medio 1990 dat wilde alleen de bewoners te bin nen schieten. Zelfs de notulen van die bijeenkomst zijn spoorloos.., Desalniettemin blijkt het tij in ze ven dagen tijd ten goede gekeerd. Nog binnen haar huidige raads periode, meldde de wethouder de bewoners gistermorgen tijdens een 'ronde tafel-biieep komst', zal zij trachten de politiek een besluit te ontfutselen. Rond mei 1990 zou de eerste paal kunnen worden gesla gen en aan het eind van dat jaar zou de verhuizing naar de over kant van de Rozenlaan ter hand kunnen worden genomen. „Het college van B en W", bedenkt bestuurslid Akkerman, „heeft ze ker ontdekt dat de Dijkpolder leeft én plannen heeft". Voorzitter Van Iperen: „Ik denk dat we er heel wat gunstiger voor staan dan een week geleden. We hebben nu een uitspraak van de wethouder. Vol gend jaar zitten we aan de Olean derstraat, midden in de wijk en niet langer langs een gevaarlijke weg". Afrekenen Het betekent niet alleen volledig opnieuw beginnen met meeden ken en plannen maken. Het is te vens de echte en lang verbeide nieuwe start voor de wijkvereni ging. Want als er één ding is dat de Dijkpolder wil, dan is bet wel afre kenen met het verleden. De ruzies, de bestuurswisseling en de conflic ten in het midden van de jaren tachtig achtervolgen de nieuwe club mensen, die nu ruim een jaar aan de weg timmert, nog steeds. De nieuwe weg werd vorig jaar in feite al ingeslagen met de terug keer van de SSM. De Stichting Sa menlevingsopbouw Maassluis, vertelt opbouwwerker Gêrard Neesen, voelde er in de jaren van strubbelingen mets voor daar nog langer over de vloer te komen en trok dus de handen van de Dijk polder af. De hernieuwde 'kennis making' blijkt evenwel zeer posi tief te zijn ontvangen. Neesen: „De vorige besturen wa ren de band met de bewoners kwijt geraakt. Maar de nieuwe leden zijn verschrikkelijk actief. Ik weet ze ker dat we deze wijk behoorlijk kunnen opkrikken. Wat wij wil len, is er het 'wij-gevoel' terug brengen". De opbouwwerker ziet in de toe komstige nieuwbouw een mooie manier om 'de ballast varj het ver- Eli ie van Iperen, Jopie Lemckert, Klaas Akkerman en Leny van Putten (v.I.n.r.) tonen de 'rottige kant' van hunwijkgebouw. leden' kwijt te raken. Aan het Pol derhuis, erkent voorzitter EUie van Iperen, „kleeft het imago van het verleden en dat speelt ons nog steeds parten. Ik denk dat het ge meentebestuur vorige week toch aangenaam verrast was. Wij zijn een keurig zooitje", lacht ze. Eigendom Een enkele bewoner mag er an ders over denken, het Polderhuis is niet langer 'eigendom' van de Weverskade. De voorzitster spreekt in duidelijke taak „Dat beeld willen we kwijt. Wij willen niet van de Weverskade af, maar we zijn er wel voor iedereen". Net iets langer dan 21 jaar bestaat de wijkvereniging. Het laatste de cennium bran gen zij in de houten keet door die ooit dienst deed als bibliotheek. Het is letterlijk een rottige behuizing. De vloer is ver zakt, de houten buitenmuur vol graffiti en door de vele kieren en scheuren is het niet warm te hou den. Akkerman: „Wij stoken ons gek. We hebben een energiereke ning waar je steil van achterover slaat. Weet je, met een zakmes breek je hier in, zo gammel is het". De Dijkpolder kent zo'n honderd leden. Groei zit er op dit moment niet in. Het uiterlijk van het onder komen alleen al jaagt bewoners weg. „Je schrikt je toch wezenloos als je hier voor het eerst naar toe komt", begrijpen de bestuursleden donders goed. Dergelijke huisves ting is niet bepaald een visitekaar tje; een reden te meer om naar nieuwbouw om te zien. Voortouw Voor Karei Akkerman staat het als een paal boven water. „De vereni ging staat of valt met de komst van een nieuw gebouw. Hier krijgen we de mensen niet naar toe. Het ligt aan de rand van de wijk. Het is voor oudere mensen veel te ver lo pen en voor kinderen veel te ge vaarlijk. Die durven de Rozenlaan niet over te steken; of vader of moeder moet meegaan". Dat het straks allemaal anders gaat, daar is het bestuur heilig van overtuigd. Toekomstplannen en goede wil zijn dan ook m overvloed aanwezig. De vele migranten in de wijk bij het buurtcentrum betrek ken, meer voor ouderen de Dijkpolder vergrijst tenslotte organiseren. „We willen een mul- ti-functioneel gebouw maken", zegt Akkerman. Met een biljart, een toneeltje. Dat soort dingen' Als de bewoners niet zelf het voor touw nemen, vindt de Dijkpolder. wordt het nooit meer wat met de buurt: Zelf opkomen voor je omge ving staat hoog in het vaandel. Buurtbeheer lijkt de wijkvereni ging met hoofdletters te schrijven. Als de mensen niet de mouwen op stropen, wordt de troep alleen maar groter, is zo'n beetje het standpunt. Opbouwwerkerk Nee sen: „Maassluis is een slaapge- meente. De enige rijkdom hier be staat uit de mensen. Buurtbeheer is het laatste redmiddel in de stad om van Maassluis niet de achterbuurt van Rotterdam temaken". Schiedam Aad van Dijk heeft met on middellijke ingang zijn werkzaamheden als secretaris van DHS beëindigd. Hoewei Van Dijk, die wordt opgevolgd door W. van Pelt, in de weekbrief van de Schie- damse vierde klasser laat weten dat beide partijen als goede vrienden uit elkaar gaan, plaatst hij toch enkele kanttekenin gen bij zijn vertrek. „Mijn opvattingen over het besturen van een vereniging lopen niet parallel met die van het bestuur", schrijft Van Dijk. „Dan huppel je gewoon mee of je neemt het be sluit om te stoppen. Ik heb het laatste ge daan. Als bestuurder moet je voor honderd procent achter je werk staan en dat zou er bij mij aan gaan ontbreken". Indirect verwijt Van Dijk, eerder be stuurslid en administrateur van SVV, de leden van DHS ook een gebrek aan bereid heid om iets voor hun club te doen. Van Dijk: „Als u denkt dat een ander al alles doet voor DHS, dan zakt uw club langzaam af. Op zo'n manier wordt de kern waar de club om draait steeds kleiner". Schiedam Voor de vijfde achtereenvolgende maal houdt de Schiedamse handbalvereniging DWS dinsdag (tweede kerstdag) in de Mar griethal het jaarlijkse kersttoernooi voor stan daardteams. Aan de opzet is niets veranderd, Overdag wordt er op twee velden-gehandbald, gevolgd door de prijsuitreiking en de trekking van de kerstloterij. Het sluitstuk wordt gervormd door een grote feestavond met een koud buffet voor alle deelnemers. Bij de dames wordt de deelneming verzorgd door Hercules, HVN Attüa, EMM en DWS. Bij de heren moet de vierde ploeg nog worden vastgegelegd, zodat tot nu toe zeker is dat naast DWS van de partij zijn Velo en Olsen Merk- sem. Ook de hoogste jeugdteams (dames- en heren junioren) komen aan hun trekken. Het toer nooi begint om 09.00 uur en de prijsuitreiking wordt rond 17.30 uur verwacht Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven san de sportredaktie van deze krant, postbus 4008, 3130 KC Vlaardingen. De sportredaktie is overdag telefo nisch bereikbaar onder nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010-4056509. ZATERDAG 23 DECEMBER Voel bal: 19.30 Heracles—SVV- Volleybal: 15.30 Sptvo 2— MVC (h), 17.30 Shell—lOls 6 (b); Zaalkorfbal: 17.50 TOV (Dl— O DO, 20.15 Oranje Nasau—ONDO (G), 16.15 NlO—CKC Maassluis, 20.00 ODI—THOR, 16.15 ZKV—Spirit; Kanova ren: 14.00 Indoor-wadstr1|den Natsec In zwembad KerXpoIder ia Delft. ZONDAG 24 DECEMBER KNVB-voetbal: 14.00 Hermes DVSNeplunus, 14.30 SM V— VFC; Zaalkorfbal: 13.55 Vlaardingen—Tan Donck, 19.25 Tempo—Har ga; Zaalhandbal: 09.00-17.30 Kersttoernooi DWS voor standaardteam In de Margriethal te Schiedam, 13.15 SpartaanDe Hollandlaan (dj. door MARCELSLOOTWEG Rotterdam André Heine, al zes jaar lang de robuuste doelverdediger van DHS, heeft de hoop op een kampioensfeestje nog niet opgegeven. Hoewel de Schiedammers nog niet aan de hooggespannen ver wachtingen hebben voldaan, meent de achtentwintig jaar ge leden in Rotterdam-West gebo ren sluitpost van de zeventigjari ge jubilaris dat zij nog een rol van betekenis gaan spelen in de tweede helft van de competitie. Heine, sinds een half jaar de zorgzame echtgenoot van Petra, begon zijn carrière tussen de doelpalen bij SVV en geraakte via enkele omzwervingen (Nep- tunus en Energie Boys) uiteinde lijk bij DHS terecht, waar hij in middels tot de oudere garde van de hoofdmacht behoort. In de acht jaar dat Heine lid is van 'Doorzetten Hinderen Schieten' heeft hij vele oefen- meesters versleten. Met name Wim Verhoorn en Bert van Hees heeft hij hoog in het vaandel staan: „Van alle trainers die ik bij DHS gehad heb, waren zij de beste en de gezelligste. Zij maak ten van elf spelers een eenheid, die wat voor elkaar overhad." Heine over zijn huidige trainen „Ook Ron van Dijk, die hele maal voetbalgek is, probeert van de huidige selectie een eenheid te maken, want voetbal is zeven tig procent spelen en dertig pro cent sfeer. Het moet klikken in een groep Spelers moeten et- kaar willen oppeppen tijdens de wedstrijd. Is bij voorbeeld de sfeer niet goed en Pietje verliest de bal, dan ga ik hem niet helpen bij het veroveren van de bal.' Blessures Vorig seizoen gooide DHS hoge ogen voor het kampioenschap, maar dit seizoen schoten de geel zwarten matig uit de stratblok- ken. „We hebben in het begin' een hoop pech gehad en werden geplaagd door blessures. Daar door mis je de boot, omdat we op ongelukkige wijze punten verlo ren tegen Schiedam en Steeds Hooger en door SVV werden af geslacht", zegt de magazijnme dewerker van een groot trans portbedrijf. „Daarom vind ik die periodeti- tels prachtig. Een ploeg als DHS, die een slechte seizoenstart heeft gehad, kan zich nu richten op een periodetitel en daardoor nog een rol van betekenis spelen in de competite. We staan nu sa men met EDS bovenaan voor de tweede penodetitei met vier punten uit twee wedstrijden." „Verder is onze rol nog niet uit gespeeld, omdat we sterker zijn dan vorig seizoen. Toen hadden we een groep van twaalf spelers, die eigenlijk te klein was. Vielen er namelijk twee spelers af, dan hing de groep als los zand bij el kaar", meent de ook graag een tennisracket ter hand nemende Heine. „Nu geef ik ons nog zeker kansen voor de titel. De selectie is breder geworden, waardoor de spelers scherp blijven. De groep is nu eindelijk weer compleet. André Heine...'Wij hebben een jong, voetballend elftal dat tegen knokkers nog wel eens in de pro blemen komt'... zodat de concurrentiestrijd voor een plaats in de basis kan los branden". André Heine, die dit seizoen de aanvoerdersband overnam van de door blessures geplaagde Nol Roozen, is echter realistisch ge noeg om te constateren dat de vierde klasse G een ploeg als DHS niet echt op het lijf geschre ven is. „Onze klasse staat bol van de (semi)derby's, wat natuurlijk wel leuk is voor de penning- Schiedam De promotiekan sen van Schiedam zijn vrijwel tot nul teruggebracht. De dam mers, verzwakt door de afwezig heid van Rob van Eijk en Jelle Groeneveld, verloren verras send met 12-8 van het Goudse Damlust. Aan de leiding tn de eerste klasse gaat nu Lent met twaalf punten, op een punt ge volgd door Philips en Dodrecnt, Excelsior heeft negen punten en pas dan komt Schiedam sa men met Damlustdat acht punten bezit. De gedetailleerde uitslagen (spe lers Schiedam eerst genoemd) waren: Paul Boerritgter'Bitter 1-1, Sjaak PrinsH.J. van der Woyden 2-0, Ron Heusdens— Hordijk 2-0, Gert van Willigen Den Besten 0-2, Mathieu Smit Leroy 0-2, Ronald van Eg- monaPippel 0-2, Wim Vrij landVan Klaveren 1-1, Peter PootG.P. van der Wouden 1-1, Piet BastiaanseProsman 0-2 en Tiny MousMolenaar 1-1. Schiedam HBSS moet op zoek naar een nieuwe oefenmeester voor de A-selectie. Ger Pijl, die bij de derde klasser uit Schiedam op het technisch vlak al drie seizoenen de scepter zwaait, heeft het bestuur laten weten zijn contract niet te zullen verlengen. meester, maar vorig jaar zijn we geen kampioen geworden, om dat we toen teveel punten verlo ren door ai die beladen wedstrij den." Knokken „In een derby moet je namelijk extra hard knokken voor de punten.'Je ziet het bijvoorbeeld bij een ploeg als Martinit, waar ze de mouwen van het shirt als het ware tot de schouders opstro pen en geen duel uit de weg gaan. Wij hebben een jong, voet ballend elftal dat tegen knok kers nog wel eens in de proble men komt." „Verder verlies je ook punten omdat de spelers nog niet altijd naar elkaar luisteren. Ik denk dat dat een mentaliteitskwestie is", gaat Heine op moraliserende toon verder. „Vroeger keek ik tegen oudere spelers als Nol Roo zen en Karei Doesburg op. Je had respect voor ze en volgde hun aanwijzingen op. Je leefde voor je sport. Zo ging ik nooit op zaterdagavond voor een wed strijd stappen. Dat durfde ik niet, omdat ik dan van mijn ouders op mijn donder kreeg.". Heine wordt ineens fel en haalt uit naar de 'patatgeneratie' van nu. „Bij de jeugd van tegenwoor dig mis ik vaak die beleving voor hel voetballen. De meeste jonge ren hebben geen karakter, ze hangen liever tot vijf uur 's nachts in een discotheek rond met dertig biertjes in hun kraag en dan willen ze nog op zondag een wedstrijd in het eerste elftal spelen. Volgens mij komt de op voeding van de ouders dan niet goed over." Betrokkenheid De compleet aan voetbal ver slaafde doelverdediger voert zijn betrokkenheid met zijn sport heel ver door. „Toen ik mijn vrouw Petra leerde kennen", herinnert Heine zich, „heb ik meteen gezegd dat het voetbal voor het meisje ging. Gelukkig staat zij volledig achter mij, want als ik geen zin zou hebben om te trainen, dan zou mijn vrouw me wel naar de training sturen". De DHS-doelman, die de fijne kneepjes van het vak leerde van Jos Sparla en Henk Degeling, tenslotte over zijn métier: „Er zijn weinig mensen die een doel man begrijpen. Maak je een blunder dan zakje zelf al door de grond, maar dan krijg je ook nog eens tien spelers over ie heen die ie voor rotte vis uitmaken. Het is beter voor het zelfvertrouwen wanneer het elftal je dan op pept" r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2