Ophalen normaal vuilnis nog maar eèns in de week Vlaardingen hongert naar méér Batman slaat nu toe op Jeugdstad Nieuwj aarsrecepties: muziek en expositie Vlaardingse jongeren overspoelen Maassluis Riagg-personeel ziet nu wel nut van fusie ZEEMAN'S ÜËIWÊÊSSÈ^SêiÏÏI VLAAROINGS DAGBLAS SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT .-"Ti.-/-" Dorpskerk open voor Roemenië Indien proef met inzamelen 'groen afval' slaagt: Rustig rond vuurwerk en kerstbomen, maar: Wij zijn verhuisd: 's-Gravelandseweg 958 naast DIRCK III aan de Schie IJZERHANDEL B. V. mraniKG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen Postbus 400fi ka \n^rA,nr,^ - dromgen. rosmusAOOB, 3130 KA Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557-sportredactie:4345209. Telefax:010-4349754. VKIJDAG 29 DECEMBER 19ES PAGINA 13 door AAD RIETVELD Vlaardingen Honger. Dat is bij het ingaan van de jaren negentig het allesoverheer sende gevoel onder Vlaar dingse bestuurders. De oude haringstad wil meer van al les: meer inwoners, meer huizen, meer kantoren, mooiere winkelcentra, meer allure. Waar het de stad aan ontbreekt is ruimte. Die is zo goed als op. Er heerst land- honger. En de vraag voor de komende tien jaar is of de po litiek daaraan toegeeft. Vlaardingen zit op de glijbaan. Al enkele jaren daalt met een ze kere regelmaat het inwonertal. In 1988 keerden 2726 mensen de stad de rug toe. Daarmee kwam het aantal inwoners onder de magische grens van 75.000. En dat is zuur voor een stad die nog niet zo heel langgeleden meende op te gaan in de vaart der volke ren, die zich een prominente plaats had toebedacht als indus triestad in de schaduw van Rot terdam, met 12G.Ö0G inwoners. Vlaardingen koerst op morgen, heette het toen. De Schiedamse cineast Jan Schaper maakte een film onder die titel, die ronkte van het optimisme. Het keerpunt lag rond het begin van de jaren tachtig. De Holy- wijk was nagenoeg volgebouwd. Vlaardingen stortte zich op de renovatie van het wonïngbezït, waar elders in het Rijnmondge bied groeikernen eengezinswo ningen uit de grond stampten en de oude steden leegzogen. Schrikbeeld Aanvankelijk leek dat de poli tiek onberoerd te laten. Maar de onverschilligheid heeft plaats gemaakt voor angst. Vlaardin gen zit op de glijbaan en aan het einde van die glijbaan, zo schil dert de politiek de mensen voor, doemt een verpauperde stad op. Een stad met lege winkels, lege huizen, lege scholen en in on bruik geraakte sportvelden. Een stad die geen geld meer heeft om voorzieningen op peil te houden, om het groen te verzorgen en het onderhoud aan huizen en straten te betalen. Onder invloed van dat schrik beeld is de geest van de jaren zes tig weer vaardig geworden: Vlaardingen moet vooruit. De prognoses en de doelstellingen zijn minder ambitieus dan vijf entwintig jaar geleden. De aan pak is voorzichtiger. Verder dan 75.000 inwoners durft niemand te kijken. Maar de middelen waarmee de politiek het doel wil bereiken zijn dezelfde: meer hui zen, meer werkgelegenheid en aantrekkelijke winkelcentra om kopers uit de regio te trekken. De hoop is gevestigd op de. wet van de remmende voorsprong. De stad loopt op veel gebieden een paar stappen achter. Andere steden hebben al volop eenge zinswoningen gebouwd. Andere steden hebben nieuwe winkel centra gebouwd of oude winkel centra grondig gerenoveerd. Vlaardingen staat nog aan de vooravond van die ontwikkelin gen. Aan de uitbreiding van winkel centrum De Loper wordt nog volop gewerkt, de face-lift van het Liesveld bestaat alleen nog maar op papier en ambitieuze plannen voor bebouwing van het Moermanterrein en het Bul- zengat hebben zelfs dat stadium nog niet bereikt. Maar de voor sprong van buursteden Vlaar dingen heeft dat 2elf ondervon den met het ooit ultramoderne Liesveld kan gemakkelijk verkeren in een achterstand. Want hier wordt nieuw nog nieuwer, mooi nog mooier, mo dern nog moderner. Zelfvertrouwen De tweede stad van de Rijnmond loopt niet over van het zelfver trouwen bij het begin van het - laatste decennium van deze a eeuw. Zelfs op de belangrijkste vraag waarom keren zoveel mensen de stad de rug toe? moet het antwoord nog worden i gevonden. - Mensen die uit Vlaardingen ver huisden kunnen de komende maanden een student bouwkun de van de Technische Universi teit Delft op de stoep treffen. Het onderzoektechnisch bureau van de TU doet in opdracht van de gemeente een migratieonder- zoek. „Goedendag mevrouw, meneer. Volgens onze gegevens bent u onlangs uit Vlaardingen verhuisd. Kunt u ons vertellen waarom?" Met de antwoorden op die vraag in de hand hoopt de gemeente actie te kunnen ondernemen om de leegloop te stuiten. Die maat regelen' zouden heel ingrijpend kunnen zijn. Er wordt onder ambtenaren al gesproken over de sloop van flats, omdat die het eerst door leegstand zouden wor den bedreigd. Aan het opvijzelen van het in wonertal draagt dat niet bij. Daarvoor moeten huizen wor den gebouwd, niet afgebroken. Dat bouwen zal beginnen op de schaarse lege plekken in de stad. Terraswoningen aan de Vlaar- dingse Vaart, terraswoningen aan het Buizengat, dure koopwo ningen op het Moermanterrein. En overal zullen kantorenflats verrijzen: op het Moermanter rein, op het Liesveld viaduct, bij station Vlaardingen-Centrum. Het vullen van de gaten in de stad zal echter nauwelijks vol doende zijn om het inwonertal zelfs maar op peil te houden. En dus worden er begerige blikken gewprpen naar het groen buiten de stad. Als Vlaardingen kiest voor uitbreiding heeft zij drie opties en die zijn allen even on waarschijnlijk. Ingrijpend De eerste optie is de Broekpol- De drie steden in de delta van de Waterweg staan aan de vooravond van een nieuw decennium dat naar het jaar 2000 leidt. Hoe de regio zich de ko mende jaren zal ontwik kelen, is grotendeels kof fiedik kijken. Maar aan de hand van wat in de ja ren tachtig tot stand is ge bracht en is gebeurd, kan een beeld worden ge schetst waarheen het met de Waterwegsteden vanaf 1990 zal gaan. Schiedam beet woensdag het spits af en vandaag is het toe komstperspectief van Vlaardingen aan de beurt. Maassluis volgt aan staande dinsdag. der. Maar gezien de jarenlange strijd die de gemeente met het openbaar lichaam Rijnmond en de provincie heeft moeten voe ren om die polder groen te hou den, ligt het niet voor de hand, dat het Broekpolderbos wordt °Pgegeven. De andere twee zijn het Lickebaertgebied en de Ho- Jierhoeksepolder. Maar beide be horen tot de groene buffer Mid den-Delfland. Dus ook de kans dat met die polders de landhon- Voor de Hotierhoeksepolder houdt Vlaardingen nog halt. Maar de stad werpt begerige blikken op de 'oase' van groen. ger van Vlaardingen kan-wor den gestild, is gering. Vlaardingen zal in de jaren ne gentig ingrijpend veranderen, zoveel staat wel vast Wie in ja nuari 1990 weggaat en in decem ber 1999 terugkomt zal tal van herkenningspunten in de stad missen. Of de stad, die zich zo graag 'de groenste van de Rijn mond noemt, onder druk van de leegloop zal gaan knabbelen aan de polders, dat is nog de vraag. Na een behandeling door de grimeur ging een aantal kinderen in Jeugdstad als Batman door het leven. Vlaardingen De film Batman mag lang niet zoveel publiek trekken als de makers vooraf hoopten, de voormalige strip held houdt de Vlaardingse jeugd wel danig in zijn greep. Tijdens de eerste dag van Jeugdstad ver drongen kinderen zich gisteren om een afbeelding van de zwarte vleermuis op hun gezicht te la ten tekenen. In de timmerhoek waren de be schilderde kinderen er vervol gens als de kippen bij om onder leiding van een vrijwilliger een zwaard te timmeren. Alleen een zwarte cape ontbrak er nog aan om de imitatie van de heldhafti ge vleermuis Batman compleet te maken. Maar liefst zeshonderd kinderen reisden af om de eerste dag van het vakantiespektakel in de Lijnbaanhallen mee te maken. Nadat PvdA-fractieleider John Ranshüijzen met het doorprik ken van zeventien ballonnen de voorbije edities had uitgeluid, kon het feest beginnen. „Gelukkig wel, want het evene ment hing aan een zijden draad je", vertelt coördinator Aad Groenewegen van de Stichting Vakantie Besteding. Met zijn op merking doelde de 'regelneef van Jeugdstad' op de gemeente lijke beslissing geen subsidie voor het evenement te verlenen. Na protesten van ouders, kinde ren en leerkrachten ging de poli tiek echter alsnog door de bocht. Direct na het startsein zwierven de kinderen uit over de grote hal. Bij het luchtkussen en het skateboard-circuit ontstonden direct lange files, maar ook de fijnzinniger activiteiten hadden over belangstelling niet te kla gen. Met gebogen hoofden beschil derden de kinderen een wand- bordje, andere waren draadjes aan het solderen. Ook de aan vankelijk eenzame typemachine trok in de loop van de dag de no dige schrijvers. „BOOS", tikte een klein jongetje, met een gemiddelde van twee aanslagen per minuut. De zin „Boos ben ik op Bart" stond pas enkele minuten later op het pa pier. „Dat slaat toch nergens op", reageerde de wachtende Melissa van de Vliet „Het moet toch over Jeugdstad gaan?". De leukste bijdragen van de be zoekers verschijnen de komende dagen in de Jeugdstadkrant, die dagelijks gaat verschijnen. In de krant kunnen de kinaeren van daag de belevenissen lezen van Melissa, die vooral enthousiast was over het skateboarden. „En de tekenfilm", vertelt de leerlin ge van de Erasmusschool, die zich samen met haar vriendin netje Sabrina Schubert prima- vermaakte. Vlaardingen Bestuurders en bevolking van de drie Waterwegsteden kunnen in de eerste week van het nieuwe jaar weer op allerlei locaties terecht om elkaar de beste wensen toe te dich ten. CJV Liefde en Vrede in Vlaar dingen belegt haar bijeenkomst meteen op nieuwjaarsdag. Tus sen vier en zes uur kunnen er in het verenigingsgebouw Tri angel aan de Fransenstraat handen worden geschud. Dan kunnen gelijk toegangskaarten worden gekocht voor de komi sche film Twins, waarmee de CJV om acht uur het nieuwe jaar inluidt, Het gemeentebestuur van Vlaardingen verzamelt zich. dinsdag 2 januari om half acht >ln bet stadhuis. De nieuwjaars receptie duurt tofnegen uur en 'Wordt muzikaal omlijst door het Renaissance ensemble De - Speellieden van Voome. In de burgerzaal kan tussen de be drijven door worden gekeken naar de voorspellende tentoon stelling Blik op Vlaardingen in de jaren negentig. De collega's in Maassluis ko men op hetzelfde tijdstip in de burgerzaal van hun stadhuis bijeen. Gok daar is muziek (His Masters Noice) en een expositie (werk van de Maassluisse kun stenaar Jan Ouwenbroek). De receptie in Maassluis duurt tot half tien. In het Maaslandse stadhuis worden eveneens op dinsdag handen geschud: van acht tot half tien. De stichting Eigen Werk en de stichting Schiedamse Federatie houden' hun receptie op don derdag 4 januari vanaf vier uur in de ontmoetingsruimte van Eigen Werk in de Overschiese- straati De nieuwjaarsbijeenkomst in Schiedam wordt pas op zater dag 6 januari gehouden. Geluk wensen kunnen daar tussen vijf en zeven uur in de Koren beurs aan de Lange Haven worden uitgewisseld. Oudere inwoners zijn 2 januari om tien uur al welkom in dienstencen trum De Woudhoek aan het Herman Heijermansplein. Schiedam De Dorpskerk aan de Dorpsstraat in Schiedam-Ke- thel zal morgen en zondag tussen vijf en acht uur 's avonds open zijn voor het in ontvangst nemen van bijdrage voor hulp aan het Roemeense volk. De inzamelingsactie wordt gere geld doordeHervcrmd Gerefor meerde Synode. Geheel in over eenstemming met de vraag van het Rode Kruis gaat het alleen om een financiële bijdrage en niet om goederen. Schiedam Het voor nemen van de gemeente Schiedam om 'groen' af val gescheiden op te ha len, kan betekenen dat de reinigingsdienst nog maar eenmaal per week het normale huisvuil komt ophalen. De kos ten voor een proef, waaraan duizend gezin nen moeten deelnemen, vergen zo'n 160.000 gul den. Dit kapitaal moet de gemeente voornamelijk steken in de aan schaf van mini-containers en zo genaamde aanrecht-emmertjes; zo'n dertig mille zal nodig zijn om één vuilniswagen aan te pas sen aan het ophalen van groen te-, fruit- en tuinafval. De Open bare Nutsbedrijven van wie het voorstel afkomstig is ver wacht dat gescheiden inzame ling op termijn niet veel duurder zal zijn dan net huidige systeem, waarbij de reinigers tweemaal in de week langs komen. De ONS venvacht dat bij apart inzamelen maximaal een kwart van het huishoudelijk afval tot de groene vuilnis kan worden gerekend. Dan gaat het om 4800 van de ineen jaar geproduceerde 20.000 ton. Na de proef bij dui zend gezinnen (woonachtig in een gemakkelijk te bereiken wijk) zou heel Schiedam eraan moeten geloven. Er wordt van uit gegaan dat driekwart van de bevolking bereid is in de toe komst op deze manier een steen tje bij te dragen aan het ontstaan van een schoner milieu. Op dit moment zou het groente-, fruit- en tuinafval nog naar de VAM in Wijster moeten worden vervoerd. Het contract met dit bedrijf loopt in 1994 af. In Zuid- Holland bestaan nog geen com- posteerinrichtingen. Het is wel de bedoeling dat een dergelijke afvalfabriek in 1993 van de grond komt, waarna er meer volgen. Ook de AVR, de Afval Verwerking Rijnmond, heeft la ten weten een rol te willen spe len in het verwerken van ge scheiden huisvuil. Jongeren bewaken de kerstbomen die inmiddels op het Landje van Chardon bijeen zijn gebracht. Vlaardingen De drie poli tiekorpsen in de regio ver moeden dat ze een tamelijk rustige jaarwisseling tege moet gaan. Anders dan in voorgaande jaren is er tot nu toe relatief weinig vuurwerk in beslag genomen en is er evenmin sprake van een 'kerstbomenoorlog'. Ondanks die betrekkelijke rust werd het Maassluisse korps gis teren opgeschrikt door een groep Vlaardingse jongeren, die vol gens politiewoordvoerder Van Leeuwen de stad 'overspoelde'. Op vier plaatsen in de stad wer den grote bomen, die door win keliers- en buurtverenigingen waren geplaatst, gestolen. „Ze hebben zelfs de verlichting mee genomen", aldus Van Leeuwen. De drang om kerstbomen te jat ten ging zelfs zo ver dat uit een tuin aan het Olmendal een grote spar werd uitgegraven en mee genomen. De politie heeft enke le arrestaties verricht. De Maassluisse jongeren zouden zich rustig houden, omdat het verbranden van kerstbomen in deze stad niet is toegestaan. De bomen worden door gemeente werken ingezameld en volgende Vlaardingen Als de rook van het vuurwerk na nieuwjaars nacht is opgetrokken, zullen de rïagg's Waterweg Noord in Vlaardingen en Centrum West in Rotterdam een unieke positie hebben ingenomen. Van de re gionale instituten voor ambulan te geestelijke gezondheidszorg in ons land rijn rij de eerste die een fusie aangaan. Het is de bedoe ling dat meer instellingen vol gen. Vanaf 1 januari zal het nieuwe Riagg dat voortaan onder de naam Rijnmond Noord West door het leven gaat een regio van 340.000 mensen bestrijken. Binnen de organisatie van het in Vlaardingen gevestigde Riagg is altijd al rekening gehouden met de mogelijkheid van een fusie. De ondernemingsraad was ech ter niet bepaald instemmend toen de kogel definitief door de kerk ging. Zelfs de rechter bemoeide zich met het conflict, maar na een nieuw gesprek tussen de strij dende partijen bleek de lucht op te klaren. Voorzitter Gerard Oc- keloen van de ondernemings raad laat zich nu veel positiever uit over de fusie. Hem is gebleken dat het Riagg met de oude organisatie veel minder voor de cliënten kan be tekenen. Na de fusie kan het Ri agg de concurrentie met andere instellingen beter aan, meent Ockeloen, die het Vlaardingse instituut nu als gelijkwaardige partner van Centrum West be schouwd. In het blad Riagg Regionaal spreekt de Maassluisse wethou der van volksgezondheid Lies- beth Snoeck echter nog steeds haar bezorgdheid uiL Zij vreest dat „de fusie ten koste gaat van de burgers". En: „Niet alleen ik, maar ook mijn collega's in Schie dam en Vlaardingen plaatsen nogal wat kanttekeningen". Zo maken de gemeenten vanaf aan staande dinsdag geen deel meer uit van het algemeen bestuur. Wethouder Snoeck vraagt zich bij voorbeeld af of het spreekuur voor jongeren dat het Riagg Wa terweg Noord in Maassluis houdt, na de fusie nog wel zal blijven voortbestaan. „Rotter dam heeft de neiging alles op te slokken en ik ben bang dat dit negatieve gevolgen heeft voor onze regio". Ondanks de fusie-perikelen is de chëntele van dit instituut voor geestelijke gezondheidszorg in het afgelopen jaar fors toegeno men. Er is sprake van een toena me van maar liefst 54 procent: van 2175 aanmeldingen in 1987 naar 3356 in 1988. Voor dit jaar blijkt sprak«f van een verdere groei. week versnipperd. In Maassluis zijn wel vijftien jongeren opge pakt die te vroeg vuurwerk af staken. De rust in Schiedam schrijft poli tiewoordvoerder De Jong toe aan een reeks factoren. Politie mannen patrouilleren intensief door de wijken, praten met groe pen jongeren en met name 's avonds en 's nachts is gekozen voor een verhoogde paraatheid. Verder denkt De Jong dat publi citeitscampagnes over vuur werk afschrikkend werken. Datzelfde zou gelden voor de vaak flinke boetes en alternatie ve straffen die jongeren kunnen verwachten als ze nu al vuur werk afsteken. Zeven Schie dammers hebben dat inmiddels ondervonden. Eén jongen werd aangehouden, omdat hij tijdens zijn speurtocht naar kerstbomen een houten wapenstok bij zich had. Een verschil met voorgaande ja ren ïs in Schiedam ook dat tot nu toe nog niet één klandestiene verkoper is ontdekt „Normaal gesproken hadden we toch al wel een paar adresjes onder schept", onderstreept De Jong ook de rust op dat front In Vlaardingen liggen al flinke stapels kerstbomen op het Land je van Chardon. De overlast die dat veroorzaakt, is volgens poli tiewoordvoerder Corbijn be perkt „Driejaar geleden hebben we er voor gekozen om de ver brandingen te concentreren. Dat gebeurde omdat rivaliserende groepen elkaar in de Westwnk met knuppels te lijf gingen. De overlast die we nu hebben, is hanteerbaar." Inmiddels hebben-22 jongeren een alternatieve straf gekregen, omdat zij vuurwerk afstaken. De politie heeft ongeveer tien kilo m beslag genomen, die in een speciale vuurwerkput onschade lijk is gemaakt (ADVERTENTIE) »-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2