Nieuw conflict dreigt rond Spaland-bodem Reijnhout ziet rol voor D66 in college Onderwijzers nuttigen gelaten kerstpakket mm Maassluis rookt, Vlaardingen drinkt VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSF COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT KWAKKELEN OFM heeft haast met verbeterplan voor binnenstad Brand in woning door kaars Maassluis denkt ook aan Roemenië PvdA-voorzitter heeft bedenkingen tegen oppositieleider Nieuwjaarsrecepties drukbezocht HANDIGE ABONNEES KIEZEN EEN PRAKTISCH CADEAU Callenburgstraat krijgt steun van Groen Links Meisje (6) aangerand Vrachtauto gestolen Hal uitgebrand Pasfoto's met kwaliteits garantie Studio Express W'; WOENSDAG 3 JANUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. r. V v - 'SiSV^iis r=2«afcae De eendjes in de Zuid vliet kunnen zich niet bekommeren om deze kwakkelwinter. !Js, sneeuwen kou bete kenen voor hen slechts ongerief* Bij gebrek aan ïjsvertier is dit meisje met broodkruimels naar de Zuidvliet gekomen om de eendjes te voeren. Als bewijs van dank en uit vreugde om het kwakkelweer begroetten de dieren het meisje luid kwak-kelend. Maassluis De zoete vruchten hadden een wrange bijsmaak, maar de meeste onderwijzers hebben de delicatessen uit het kerstpakket van het gemeente bestuur de laatste dagen toch maar opgepeuzeld. Het idee om de paketten massaal retour te zenden aan de gulle gever le verde nauwelijks respons op. „Wel zijn we aardig murw ge slagen", constateert onderwij zer Rob Wijnbergen gelaten. De gemeentelijke geste lag ui teraard niet ten grondslag aan de irritatie, maar de leerkrach ten van het openbaar onderwijs zijn nog steeds niet te spreken over de wijze, waarop hun werkgever de douceurtjes over het personeel verdeelt. Het ge meentebestuur mag de onder wijzers een kerstpakket heb ben geschonken, net als verle den jaar moesten de onderwij zers het zonder gratificatie stel len. De andere Maassluisse ambte naren kregen in december honderd gulden extra op hun girorekening gestort De grati ficatie viel karig uit, want het jaar ervoor konden de ambte naren driehonderd gulden in hun zak steken. Uitgezonderd het openbaar onderwijs, dat zijn ongenoegen tijdens een massaal bezochte commissie vergadering liet blijken. Wethouder Liesbeth Snoeck (onderwijs) liet destijds door schemeren dat wettelijke bepa lingen een periodiek tantième aan de onderwijzers in de weg staat. Als de gemeente haar on derwijzers wil belonen, vertel de Snoeck, dan zou de gemeen te ook een uitkering moeten verstrekken aan leerkrachten in het bijzonder onderwijs. Het gemeentebestuur is echter niet bevoegd die groep direct te belonen. De uitkering zou moeten worden verricht door het schoolbestuur, de werkge ver in het bijzondere basison derwijs. Om deze reden ziet Maassluis af van een extra be loning aan de werknemers op openbare scholen. De uitzondering wordt ook ge maakt in Vlaardingen en Schiedam, waar de onderwij zers eveneens achter de kerst gratificatie visten. Zo ontvin gen de Vlaardingse onderwij zers in de feestmaand slechts een kerststol van hun werkge ver. Onderwijzer Rob Wijnbergen van de Prinses Christinaschool vindt het beleid van de ge meenten onzinnig. Volgens hem bestaan er wel degelijk mogelijkheden om het onder wijzend personeel extra te be lonen. „In een stad als Haarlem gebeurt dit al", zegt Wijnber gen. De kanttekeningen bij de ver deling plaatst de Maassluizer volgens zijn zeggen niet in de eerste plaats uit financiële overwegingen, „Hoewel we naast de gebruikelijke kortin gen op de ambtenarensalaris sen nog extra zijn gepakt. Als er iets te vergeven is, mag men ons daarom niet uitsluiten". Ondanks de ontevredenheid heeft de meerderheid van de onderwijzers de kerstpakket ten toch maar geaccepteerd. „De meeste collega's waren heel blij", vertelt de ondwer- vvïjzer. „Zij meenden dat het ondankbaar zou 2ijn de paket ten te retourneren. Ik wil niet bekend staan als een kanke raar, dus ïk heb het mijne ook maar gehouden". Maassluis Voorzitter N. Rol van de Ondernemers Federatie Maassluis (OFM) vindt dat het gemeentebestuur de winkeliers in de binnenstad te veel in de kou laat staan. Hij heeft het ge voel dat het gemeentebestuur het uitgangspunt dat Konings hoek en de Binnenstad twee ge lijkwaardige centra moeten zijn een beetje uit het oog verliest Rol zei dat tijdens de laatste ver gadering van de commissie mid den- en Kleinbedrijf. Zijn kritiek volgt op eerdere opmerkingen van OFM-bestuurslid K.J. van der Poel dat de gemeente bijna structureel informatie achter houdt. Van der Poel verweet wethou der Izaak van der Knaap dat deze regelmatig toezeggingen niet zou zijn nagekomen. Winkeliers in de binnenstad wil len het oude centrum zo snel mo gelijk aanpassen, zodat er van een volwaardige concurrentie met hun collega's in Konings hoek sprake kan ziin. De OFM vreest echter dat het bestem- rnings- en verbeteringsplan op een dood spoor terecht is geko men. Dat maakt de federatie op uit het feit dat ze nog steeds niet is uitge nodigd om over het verbeter plan te komen praten. De OFM had er destijds op aangedrongen in een zo vroégmogelijk stadium bij de plannen betrokken te wor den. Volgens wethouder Anton Wu- strow is dat stadium nu bereikt. Hij hoopt binnenkort met de on dernemers en de commisde over het verbeterplan te gaan over- leggen. „We hechten veel waar de aan de inspraak", aldus Wu- strow. Rotterdam Bij een brand aan de Ackersdijkstraat is gister avond een woning gedeeltelijk uitgebrand. De bewoner had zijn woningrond zes uur verlaten en in de achterkamer een kaars la ten branden. De vlammen sloe gen enkele uren later uit de ach terzijde van het pand. Omliggen de panden liepen rook- en wa terschade op, terwijl ook een voor het pand geparkeerde auto werd vernield. Maassluis Een spontane mani festatie van hulpvaardigheid. Daarop hoopt het comité Maas sluis helpt Roemenië, dat direct na de val van dictator Ceaucescu werd gevormd. Op verschillen de plaatsen in Maassluis zamelt het comité zaterdag voedselpa- ketten en geld in voor de noodlij dende Roemeense bevolking. Het comité is een initiatief van de kerken in Maassluis, het Rode Kruis, de scholen, de onderne mersfederatie en de stichting Werkgroep Oost-Europa. On dertussen heeft het gemeentebe stuur ook haar medewerking toegezegd aan de actie, die van tien tot drie uur wordt gehou- "den. Aï tijdens de kerstdagen werd er in de kerken driftig gecollec teerd voor de Roemeense bevol king. Met het ingezamelde geld kunnen de organisatoren reeds 500 voedselpaketten aanschaf fen. „Maar uiteindelijk hopen we vanuit Maassluis drie vracht auto's naar Roemenië te sturen", vertelde één van de organisato ren gisteravond. De vrachtauto's zullen deel uitmaken van een co lonne, die volgende week vanuit een centraal verzamelpunt moet vertrekken. De uit Maassluis afkomstige goe deren zijn bestemd voor de Oos telijke Karpaten. Twee kerkelij ke centra en een ziekenhuis zul len zich ter plekke met de verde ling van de voedselpaketten be zighouden. Het comité heeft het Rode Kruis gevraagd ter plekke een oogje in het zeil te houden. Met hun donaties kunnen Maas- luizers zaterdag terecht in het Rode Kruisgebouw aan de P. de Hooehstraat. Ook kerken en scholen openen hun deuren voor de manifestatie. Schiedam De Spa- land-affaire dreigt op nieuw een wig te drijven tussen verschillende Sehiedamse gemeente raadsfracties. D66 en Groen Links zijn bang dat de PvdA een rapport over de juistheid van de beslissing om woningen te bouwen op verontrei nigd havenslib, over de verkiezingen in maart wil heen tillen. Alle fracties, minus de VVD, be sloten eind november dat zo'n rapport er moest komen. Een on afhankelijk bureau zou moeten uitzoeken of de gemeente zich wel aan de regels had gehouden bij bodemonderzoeken in Spa- land. Een 'papieren onderzoek' zou een einde kunnen maken aan de niet aflatende geruchten dat wonen in Spaland gevaar op levert voor de gezondheid. Het bureau zou nog voor het einde van 1989 aan het werk gaan. Maar de gemeenteraad heeft nog geen kans gehad, die opdracht te verstrekken. Adri Reijnhout, fractievoorzitter van D66, legt de schuld van dat verzuim volledig bij de PvdA. De kleine linkse partijen en het CDA hebben bij PvdA-fractie- leider Gé Brouwer vergeefs aan drongen op een snel besluit Reijnhout: „Brouwer wilde eerst nog overleg met de VVD (de coa litiepartner van de sociaal-de mocraten, red.) maar wij hebben nooit gehoord hoe dat is afgelo pen". Reijnhout vermoedt dat de PvdA rekening houdt met een voor die partij onvoordelige on- derzoeksuitslag en de zaak wil rekken tot na de verkiezingen. Het besluit om woningen te bau wen in Spaland werd genomen door PvdA-weihouder Chris Zij develd. Deze legde adviezen van vier milieu-organisaties om 'een uitgebreid bodemonderzoek te doen categorisch naast zich neer. De milieu-organisaties waren ingeschakeld doorklein links. „Als de PvdA er inderdaad op uit is om de zaak uit te stellen tot na de verkiezingen, zijn ze bij ons aan het verkeerde adres", al dus Reijnhout. Gé Brouwer vindt die dreigende taal voorba rig. De PvdA-voorman voert als excuus aan dat hij het 'te druk' heeft gehad. „Ik kan geen ijzer met handen breken". Brouwer wil nog 'deze week' een formeel besluit nemen. Volgens Brouwer heeft het over leg met de VVD duidelijk ge maakt dat de liberalen niet om een onderzoek zitten te sprin gen, maar dat zij het inschakelen van een bureau ook niet 2ullen boycotten. Niets staat het ver strekken van een opdracht dan ook in de weg. Volgens Brouwer kan de raad spoedig een besluit nemen, zodat het onderzoek nog voor de verkiezingen kan wor den afgerond. Brouwer: „En wat mij betreft mag het resultaat dan in de campagnes worden ge bruikt". Schiedam Met Adri Reijnhout als lijsttrekker lijken de kansen voor D66 op een wethouderspost er niet groter op te worden. Af delingsvoorzitter Maarten Reu- derink van de PvdA sluit niet uit, dat D66 bij de college-onder handelingen de prijs moet beta len voor Reijnhouts oppositierol in de Spaland-affaire. In een interview met partijblad Voorwaarts laat Reuderink ronduit weten het 'jammer' te vinden dat Reijnhout als lijst trekker bij de democraten terug keert. Ongetwijfeld doelend op Reijnhouts harde kritiek op het functioneren van PvdA-wet- houder Chris Zijdeveld trekt Reuderink de conclusie, dat er 'een groot verschil tussen de Sehiedamse D66 en de landelijke D66 is". Met Ulferd Bruseker en Bart de Leede van Groen Links trekt Reijnhout reedsgeruime tijd van leer tegen het beleid van wet houder Chris Zijdeveld in Spa land. Nog immer is Reijnhout van mening, dat er meer onder zoek had moeten worden ge pleegd naar de bodemgesteld heid op de havensliblokatie. Zijdeveld wees deze eis van de hand, waarop de linkse oppositie het vertrouwen in de wethouder opzegde. Refererend aan enkele bodemonderzoeken was de PvdA-fractie van mening, dat woningbouw wel verantwoord is in de nieuwbouwwijk. Reuderink mag kanttekeningen plaatsen bij het functioneren van Reijnhout, de plaatselijke machtsverhoudingen maken een coalitie van PvdA en D66 wel mogelijk. Door de landelijke groei stevenen de democraten in Schiedam bij de raadsverkiezin gen in maart af op drie raadsze- tels. Als de PvdA niet al teveel stem men verliest, hebben, de twee partijen een werkbare meerder heid in de raad. Dat is de belang rijkste eis, die de grootste partij in de gemeenteraad vooraf aan de nieuwe coalitie stelt. D66 vindt, dat het college in de toekomst uit minimaal drie par tijen moet bestaan. „Het is wen selijk dat er meer visie op het collegebeleid komt. Wij stellen ons beschikbaar voor zo'n brede coalitie. Maar het is ook denk baar. dat andere partijen zitting nemen in het college". Reijnhout erkent, dat de Spa- land-affaire bij de onderhande lingen als een blokkade kan werken. „Als er niks gebeurt met de huidige impasse, voorzie ik grote problemen", blikt hij vooruit. „We gaan zeker niet op onze knieën liggen om het colle ge in te komen". De voorman van D66 vindt het onzinnig, dat de PvdA-voorzit- ter kanttekeningen bij zijn her verkiezing plaatst. „Dat is een goedkopige poging om ons uit el kaar te spelen. Personen mogen nooit een blokkade vormen. Het gaat om het beleid". Ondanks een eerdere motie van wantrouwen is het volgens Reijnhout zelfs denkbaar, dat zijn partij met Zijdeveld in één collége gaat zitten. „Als er goede beleidsafspraken zijn, zie ik geen belemmeringen". Ongeacht of zijn partij tot het college toe treedt, hoopt Reijnhout d at Hans van Kleef terugkeert als wet houder, „Onbegrijpelijk dat de PvdA die jongen zo ver laat zak ken", steekt hij de wethouder, die naar een negende plaats op de kieslijst zakte, een hart onder de riem. Maassluis Even leek het alsof er gisteravond twee nieuwjaars recepties in het Maassluisse stad huis werden gegeven. Eén in de burgerzaal, waar honderden mensen de beste wensen voor het nieuwe jaar uitwisselden. De andere, waar een select gezel schap de avond doorbracht, had de hal van het stadhuis als decor. Tot deze uitverkoren behoorden enkele hoge ambtenaren en in specteur van politie Hans de Jong. Maar ook burgemeester Hans van Es ontvluchtte af en toe even de receptie in de bur gerzaal. Volgens omstanders mocht de opdeling niet uitgelegd worden als een poging van de bestuur stop om de afstand tot de bevol king te vergroten. Net als som mige burgers vluchtten de nota belen simpelweg om een sigaret op te kunnen steken. Ook de nieuwjaarsreceptie was gisteren onderworpen aan het rookverbod, dat sinds 1 januari in alle openbare gebouwen geldt. Tot die openbare gebouwen be hoort zeker het stadhuis, van daar dat het consumeren van rookwaar taboe was op de recep tie. Om verwoede rokers niet al te zeer tegen het zere been te schoppen, was er één uitzonde ring gemaakt. Roken was toege staan in de toegangshal, die hier door direct uitgroeide tot een pleisterplaats van lotgenoten. Was roken taboe, de organisato- itin I De nieuwe abonnee is: I Naam: 1 adres: posicode: IEDEREEN DIE ONS EEN NIEUWE ABONNEE. BEZORGT, KRIJGT DEZE PRAKTISCHE TELEFOON KLAPPER .CADEAU. DE NitUV/E"ABÖLlNEE«OET, ZICH WEL MINSTENS» MAANDEN OP HET ROTTERDAMS NIEUWSBLADsV *c" ABONNEREN^.'' 'V'. i comroie op bezorging? plaats: telefoon: De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna een maandabonnement Q kwartaalabonnement Over de betaling krijgt hij/zij t.z.t. bericht. Stuur de telefoonklapper naar: naam: :voor! adres: postcode: _no.: - plaats: Deze bon in een open envelop, zonder postzegel zenden naar: Rotterdams Nieuwsblad, afd, abonne menten, Antwoordno. 1579. 3000 VB Rotterdam, ren wilde een deel van de bezoe kers ook een alternatief bieden voor een andere kwalijke ge woonte. Net als verleden jaar meende de gemeente de bezoe kers te moeten wijzen, op het feit, dat teveel alcohol niet goed is voor de mens. Als alternatief voor straffe bor rels werd in de burgerzaal alco holarme bowl uitgeschonken, die de waardering van de meeste bezoekers wel konden wegdra gen. Politici, vertegenwoordi gers van het verenigingsleven en burgers keuvelden wat onder het genot van een hapje en een drankje. De muzikale omlijsting was in handen van His Masters Noise, terwijl de muren werden opgevrolijkt met schilderijen van Jan Ouwenbroek. Toch ontbrak sterke drank niet, maar de alcoholische vernape- Vlaardingen In de strijd tegen de vestiging van het bedrijf Mo biele Reiniging Vlaardingen hebben de bewoners van de Cal lenburgstraat steun gekregen van een gemeenteraadslid. Ar nold van Kalken (Groen Links) heeft het conflict aangekaart in schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. De bewoners zijn verontwaar digd dat MRV in hun straat een SchiedamEen 6-jarig meisje is gistermiddag rond vijf uur in het portiek van de middelste flat van de Alphons Ariënsstraat aangerand door een ongeveer 20-jarige man. Een arts heeft let sel bij het meisje vastgesteld. De politie zoekt getuigen. De man zo u ongeveer 1.80 meter lang zijn en was geheel in het zwart ge kleed. Hij is op een rode brom fiets gevlucht. pand heeft kunnen huren, ter wijl het gemeentelijk beleid juist is gericht op verplaatsing van bedrijven uit de Oostwijk naar industrieterreinen. De straat zegt dal het bedrijf overlast ver oorzaakt in de vorm van lawaai en verkeersproblemen. Van Kalken lijkt die verontwaardi ging te delen. Het raadslid wil weten oi het klopt, dat voor de Callenburg straat geen bestemmingsplan is gemaakt op grond waarvan het bedrijf geweerd kan worden. De Groen Linkser is voorts be nieuwd naar de erfpachtsvoor- waarden. Mogelijk kunnen die een handvat bieden om MRV aan te pakken. Van Kalken heeft B en W ook gevraagd te on derzoeken of het bedrijf een hin derwetvergunning nodig heeft MRV heeft het pand via make laardij De Witte gehuurd van ex- wethouder Chris van Roon. Bij die transactie kwam de eventue le noodzaak van een hinderwet vergunning niet aan de orde. De directeur van het bedrijf zegt verbaasd te zijn over de klachten uit de straat. De raadszaal in het Vlaardingse stadhuis was maar net groot ge noeg om het grote aantal bezoe kers van de nieuwjaarsreceptie te herbergen. ringen stonden ongelukkiger wijs opgesteld in de rookruimte. HaSbezoekers liepen hierdoor het gevaar, te worden uitgeroe pen tot onverbeterlijke zondaars tegen hun eigen gezondheid. Inspecteur Hans de Jong, zelf met weg te branden uit de toe- gansroute naar het eigenlijke feest, kon er de humor wel van inzien. „De burgemeester be groeten ze omdat hij de burge meester is. Mij omdat ik hier een shaggie sta te roken", meende de inspecteur, die door zijn takti- sche opstelling alle bezoekers aan zich voorbij zag trekken. Bezoekers van de nieuwjaarsre ceptie op het Vlaardingse stad huis hadden het iets gemakkelij ker. Roken was daar volgens de nieuwe richtlijn eveneens ver boden, maar aan het nuttigen van alcohol was geen enkele li miet gesteld. Muziek was er in overvloed: behalve de Speellie den van Voorne. die middel eeuwse klanken uit oude instru menten toverden, luisterden de Leutloggers ongevraagd de re ceptie op met cm navalsdeuntjes. De carnavalsvereniging stoorde zich nauwelijks aan hetprocoto- col. Bij hun binnenkomst steven den de Leutloggers recht op bur gemeester en wethouders af, zonder zich te storen aan de lan ge rij bezoekers die keurig wachtte op een gelegenheid om burgemeester en wethouders de hand te drukken. „Hé, die gaan voor hun beurt", riep iemand verontwaardigd. Het was de eni ge wanklank in de propvolle raadszaal. utiumiuiimuimmiiiiHtmmmiiimimuLim Vlaardingen De Vlaar dingse^ politie heeft een speurtocht op touw gezet naar een vrachtauto die ver moedelijk vannacht is gesto len. De wagen, uitgerust met apparatuur voor het vervoe ren en laden en lossen van containers, heeft een waarde van 210.000 gulden. De chauffeur parkeerde de truck gistermiddag rond half vijf tn de Edisonstraat. Toen hij van morgen rond zeven uur terug kwam, was de wagen verdwe nen. Het vermiste voertuig is van het merk Volvo, is geschil derd in meerdere kleuren en heeft als kenteken BZ-77-RT. liiiiiiiiHiiiEniiiiiiiiiiiiiHiiiiiUiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Schiedam De centrale hal van een pand aan het Boerhaave- plein is vanmorgen om half vijf volledig uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een hoeveelheid huisvuil vlam vatte. De politie houdt er reke ning mee dat de brand, die een schade van ongeveer .150.000 gulden aanrichtte, is aangesto ken. „Maar het kan ook zijn dat het heeft ligt broeien", aldus po litiewoordvoerder Jan van Hoff. Op het Johan Straussplein heeft de politie gisteravond rond ze ven uur zes jongens opgepakt, die daar ongeveer twintig kerst bomen hadden aangestoken. Twee uur later werden ook bo men verbrand op het schoolplein aan de Dwarsstraat. Ook daar pakte de politie enkele jongens in de kraag die kunnen rekenen opeen alternatieve straf. Door ingrijpen van de ONS kon een brand op het dak van de sporthal aan de Dirk Durret- straat nog net worden voorko men. Jongeren hadden daar on geveer 80 kerstbomen opgegooid met de bedoelingdielater te ver stoken. Medewerkers van de ONS haalden de bomen onder luid gejoel van een groep jonge ren weer van het dak. Hoogsiraai 104-106. Schiedam Tel 010-4266720 Polaroid

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1