Bols-complex gaat plat Dioxine-gehalte blijft te hoog 'Toets nieuwe tunnels aan milieubeleidsplan' 'Kostenplaatj e' blijft geheim lSfo«§ Niet meer stilzitten Wilton wil belang in haven van Antwerpen VLAARDiNGS DASBLAD SfinllliS COURANT NIEUWE WATERWEG MANT Parkeermelers gestolen Dief komt niet ver Toth verkoopt gewilde bouwlokatie aan gemeente Van der Houwen treedt terug ALLEEN MET RODE NEUS MOOI WARM smederij [dniib Bij boeren in kern Lickebaertpolder J. van Willigen, directeur ONS, gaat met vut Aanrander spoorloos ES WATERWEG DONDERDAG 4 JANUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA VIaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. Vlaardingen De jaarswisse- 3ing blijkt Vlaardingen toch meer schade te hebben opgele verd dan eerder werd aangeno men. Gisteren bleek dat tussen 31 december en 2 januari zes par- keermeters uit de Joubertstraat zijn gestolen. Ze werden met paal en al uit de grond getrok ken. De meters waren vermoedelijk kort te voren nog geleegd door het bevoegd gezag, want volgens de politie hebben de dieven maar weinig geld buitgemaakt. De meters zelf zijn meer waaru, al heeft de politie geen idee van de stuksprijs. Schiedam Voordat de tweede Beneluxtunnel wordt gegraven, dient er een studie te komen naar de toekomstige verkeer- sontwikkelingen. Dat schrijft de gemeente Schiedam in een kriti sche notitie aan minister Hanny May-Weggen (Verkeer en Wa terstaat). Schiedam wil eerst een onderzoek naar de mogelijkhe den van een railverbinding tus sen de eilanden en de noordelij ke Maasoever. De dienst Gemeentewerken vindt, dat de bouw van de tunnel door de verkeersprognoses uit het Nationaal Milieubeleidsplan achterhaald is. Om de leefbaar heid en de bereikbaarheid van de Randstad te garanderen, moet de groei van het autoverkeer volgens het milieuplan flink worden beperkt. Een nieuwe oe ververbinding is volgens de ge meente Schiedam strijdig met deze doelstelling. In de notitie voert Gemeentewerken aan, dat Rijkswaterstaat het bouwplan motiveert met Volstrekt achter haalde verkeersprognoses'. Tot het jaar 2000 zou de verkeers stroom volgens Rijkswaterstaat groeien met 76 procent. Bij onge wijzigd beleid zou de automobili teit op het Benelux-tracé voor het jaar 2010 zelfs zijn gegroeid met 127 proeent. De aanleg van twee nieuwe oeververbindingen (de andere is de Blankenburgtunnel bij Maas sluis) is hierdoor volgens Rijks waterstaat niet te voorkomen Zelfs verkeersbeperkende maat regelen kunnen de tunnels m deze visie niet tegenhouden. Afromen De ambtelijke top van de rijks dienst heeft berekend, dat ver keersbeperkende maatregelen de voorspelde groei slechts met 20 procent kunnen afromen. On danks deze afroming zou het au toverkeer zo sterk blijven groei en, dat de bouw van de nieuwe oeververbindingen onvermijde lijk is. Schiedam, fel gekant tegen de tweede Beneluxtunnel, plpatst sterke kanttekeningen bij deze uitgangspunten. Volgens de ge meente worden de effecten van het nieuwe milieubeleid onder schat. Schiedam acht het zelfs denkbaar, dat Rijkswaterstaat de taakstelling over de beper king van het autoverkeer uit het milieubeleidsplan niet aan vaardt. Ook verleden jaar trok Schie dam de aandacht door een alter natief voor een nieuwe snelweg te presenteren Een railverbin- ding tussen de Delftse en de Rot terdamse agglomeratie zou vol gens de gemeente als een prima alternatief kunnen dienen voor rijksweg 19, die nog immer niet is aangelegd De roep om meer rail verbindin gen keen ook in de aan de minis ter gestuurde beleidsnotitie te rug Een railverbinding tussen Spijkemsse en Schiedam maakt het volgens de opstellers veel ge makkelijker, de doelstellingen uit het nationaal beleidsplan te bereiken. De verouderde uitgangspunten noemt Schiedam als belangrijk ste argument om de bouw van de twee tunnels voorlopig te be vriezen. Naast prognoses over de groei van de mobiliteit wil Sch iedam antwoord op de vraag, hoe de groei kan worden opge vangen. In tegenstelling tot Rijkswater staat denkt Schiedam, dat een combinatie van een fiets- en bromfietstunnel en een tram verbinding de groei van het au toverkeer aanmerkelijk kan be perken. Nagenoeg het hele Bois-terrein wordt gesloopt. Alteen de historische branderijen aan de Noordvest (links) blijven staan. Schiedam Een bom erop. Dat was anderhalf jaar gele den Hans van Kleefs oplossing om de Bols-silo uit de weg te ruimen Maar hoe simpel en doeltreffend die methode van de wethouder van stadsver nieuwing ook zou zijn, de ge meente zal bij de sloop van de 'jenevertoren' toch voor een omzichtiger manier kiezen. Het gevaarte aan de Noordvest slopen wordt nog een heel kar wei, want de toren is buitenge woon solide. De modernste techniek grote gaten boren in de wanden, die opvullen met water en dat vervolgens bevriezen, zodat er een ver woestende kracht vrijkomt is de beste, maar tevens duur ste oplossing. Een goedkopere manier heeft de voorkeur van de gemeente, omdat anders de grondkosten te hoog worden. Het 'kostenplaatje' bij het* sloop- en bouwplan op het Bols en Lanvas-terrein blijft voor lopig een goedbewaard ge heim. Het college van B en W weigert mededelingen te doen over de prijs die voor het 1,6 hectare grote gebied moest worden betaald. Ook het sloopbudget is geheim, maar volgens wethouder Aad Wieg man (financiën) liggen de kos ten aanmerkelijk lager dan het oorspronkelijk geraamde bedrag van één miljoen gul den. George Toth, die gebouwen en grond 20'n twee jaar geleden verwierf, meldde ooit dat hij m de onderhandelingen met Bols precies tweemaal zoveel had geboden als de gemeente Schiedam. Die had er 4,5 ton voor over. Wat de vraagprijs wordt van de vrije sector woningen die aannemer Wessels op het ter rein gaat bouwen is nog niet bekend. Het bouwbedrijf uit Rijssenis wegens vakantie met voor commentaar bereik baar. Volgens burgemeester Reinïer Scneeres gaan de wo ningen 'een paar ton' per stuk kosten. Een eerder plan van de ge meente om in het gebied ook een aantal woningwetwonin gen te realiseren is van de baan. Mogelijk houdt dat ver band met de hoge grondkos ten. Dure eengezinswoningen passen bovendien beter in het stadsvernieuwingsbeleid voor Nieuwland. Wethouder Van Kleef wil m die wijk zoveel mogelijk verschillende wo ningtypen in uiteenlopende prijscategorieën bouwen, om de eenzijdige bevolkingsop bouw te doorbreken. Schiedam scheepswerf De Schiedamse Wilton-Fiienoord Holding heeft belangstelling ge toond voor de gróótste reparaüe- werf in de haven van Antwer pen, het noodlijdende Belïard Shiprepairs. Volgens directeur T. Jonker van WF zijn er de af gelopen weken aftastende ge sprekken gevoerdmaar onder handeld is er volgens hem nog niet „Ik heb het dossier van morgen in mijn bezit gekregen, maar met nog niemand een ge sprek over overname gevoerd", aldus de algemeen directeur. De Antwerpse reder Uben, een dochter van de grootste Belgi sche scheepvaartonderneming Cobelfret NVbetrok WF vorige maand m een plan om gezamen lijk Beliard Shiprepairs over te nemen. „Wij hadden daar met het oog op het wegvallen van de Europese grenzen best oren naar". Veel ondernemingen creëren nu eenmaal belangen in andere landenAls je daar als be drijf niet aan meedoet, word je op den duur wel heel kwets baar", verklaart Jonker. Er zouden vijf kandidaten in de race zijn voor de overname van de bijna failliete werf, waar sinds zeven weken wordt ge staakt. Maar de Belgische over heid heeft volgens Jonker in middels een voorkeur uitgespro- Schiedam De Schiedamse po litie heeft gisteravond een 25-ja- rige Rotterdammer uit de tram gehaald. De man had even tevo ren een trainingspak gestolen. Bij de diefstal-bedreigde hij het winkelpersoneel met een mes. De dief was echter zo onverstan dig de tram als vluehtmiddel te gebruiken. Getuigen die de man zagen instappen waarschuwden de politie. Agenten die halver wege instapten hadden daarna nog maar weinig moeite de da der te arresteren, ken voor de Belgisch-Neder landse combinatie, „Het schijnt zo te zijn dat ze met ons als eerste willen praten". Door de deelna me van Uben in Beliard Shipre pairs zouden Belgische reaers eerder besluiten om in de haven van Antwerpen hun schepen te laten repareren. Beliard Shiprepairs bezit acht dokken, waarvan de kleinste 150 m lang is en de grootste 312 me ter. De werf opereert daarmee op hetzelfde marktsegment als Wilton Fijenoord en kan dus zo- wei middelgrote als grote zee schepen dokken. Beliard kampt al jaren met grote financiële pro blemen en kon slechts met een overheidssteun van 178 miljoen gulden overeind worden gehou den. De werf moet de capaciteit met tweederde verminderen en het aantal arbeidplaatsen met 630 terugbrengen tot 250. Volgens Jonker kan een overna me slechts doorgaan als ook de Belgische overheid in het bedrijf zal participeren. In eerste aanleg wordt ervan uitgegaan dat de ge westelijke investeringsmaat schappij voor Vlaanderen een kwart van de aandelen in bezit krijgt. De resterende 75 procent moet dan op gelijke basis ver deeld worden tussen Uben en Wilton Fijenoord. De ondernemingsraad van de Schiedamse werf ziet weinig in het overnameplan. Volgens voorzitter H. Zagwijn heeft de Schiedamse werf niet het geld voor zo'n avontuur. „Er is niet eens geld voor een loonsverho ging voor de mensen", zegt Zag wijn. Jonker ontkent dat. Vol gens hem gaan de werknemers er dit jaar met 10 procent op vooruit. Naast de normale loons verhoging zouden de personeels leden ook een winstuitkering van 8,3 procent krijgen. Wilton Fijenoord heeft vorig jaar een goede bezetting gekend. Het ziet er naar uit dat 1989 het beste jaar van de werf wordt sinds de ver zelfstandiging in 1984. Schiedam De Bols- silo, op het stadskantoor na het hoogste gebouw in de Schiedamse bin nenstad, wordt afgebro ken. Tegelijkertijd met de 45 meter hoge silo gaat ook de rest van het voormalige Bols-complex tussen de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Noordvest plat. Projectontwikkelaar George Toth heeft de grond en de gebou wen, inclusief het aangrenzende Lanvasterrein, verkocht aan de gemeente Schiedam. Aannemer Wessels uit het Over ijsselse Rijssen mag direct na de sloop van de enorme betonnen constructies beginnen met de bouw van 160 vrije sector wonin gen. Toth gaat 3000 vierkante meter kantoorruimte exploite ren in het te renoveren Lanvas- pand. Het skelet daarvan staat nog overeind. Dit zijn de voornaamste uitkom sten van anderhalf jaar onder handelen tussen George Toth en de gemeente Schiedam. De over eenkomst, waar bouwer Wessels als derde partner aan werd toe gevoegd, werd tussen kerst en nieuwjaar gesloten Het Schiedamse gemeentebe stuur is zeer in zijn. nopjes met de deal. Maar liefst drie vertegen woordigers van B en W maakten het nieuws gisteren bekend. Be halve burgemeester Reinier Scheeres waren dat de wethou ders Aad Wiegman (financiën) en Hans van Kleef (stadsver nieuwing). Het stadsbestuur is al jaren uit op het Bols-terrein. De gebouwen vormen een lastig obstakel voor de stadsvernieuwing in de wijk Nieuwland. De grond is een zeer gewilde bouwlokatie. Boven dien speelt een esthetisch aspect mee: de grauwe silo verpest de Schiedamse skyline, die door de herbouwde molen De Palm boom aan de overzijde van de silo juist een historisch karakter heeft gekregen. Toen Bols, die het complex had overgenomen van mouterij- /branderij De Koning, enkele ja ren geleden Schiedam verliet was de gemeente de eerste gega digde om het terrein te kopen. Toth was Scheeres in de onder handelingen echter te snel af, een feit dat de verhouding tus sen de projectontwikelaar en de gemeente lang heeft vertroe beld. De gemeente traineerde de medewerking aan Toths plan nen om er een (Hongaars) han delscentrum te vestigen. Met de vorige week gesloten transactie hebben beide partijen de strijdbijl begraven. Zowel Monique Vos, directeur van G- Trade (één van Toths in het Bols-complex gevestigde BV's) als Reinier Scheeres zeggen dat zij in de toekomst wel heil zien irl een nauwere vorm van samen werking. Maassluis PvdA-afdelings- voorzitter David van der Hou wen heeft zijn voorzittershamer per 1 januari neergelegd in ver band met het aanvaarden van een nieuwe werkkring. Het voorzitterschap van de Maasslui- se afdeling wordt voorlopig waargenomen door vice-voor- znter Piet de Groot. Van der Houwen, in het dage lijks leven actief als journalist, volgde anderhalf jaar geleden Hans de Bruin op. De Bruin schoof destijds een plaatsje op naar een vacante raadszetel. Van der Houwen aanvaardde het voorzitterschap onder de voor waarde, dat hij slechts korte tijd m die functie actief zou blijven. „Ik heb de functie absoluut niet geambieerd. Tk zou aanvanke lijk slechts een halfjaar voorzit ter blijven. Dat is nu dus ander half jaar geworden". Of Piet de Groot het voorzitter schap lang kan uitoefenen is de vraag. Bij de gemeenteraadsver kiezingen staat hij negende op de lijst, waardoor een mogelijk raadslidmaatschap niet is uitge sloten Organisator Paul Ja cobs had vooraf nogal ge heimzinnig gedaan over de voorstelling, die gister middag in wijkgebouw De Deel in Holy-Noord werd gehouden. Hij wilde alleen verklappen dat de kinde-" ren van 4 tot 10 jaar met een rode neus naar De Deel moesten komen. We moeten streng zijn: zonder rode neus geen toegang, waarschuwde Jacobs. Dat strenge selectiecrite rium bleek achteraf nogal mee te vallen, want opval lend veel kinderen zonder rode neus werden toege laten om de mysterieuze voorstelling te zien. Een echte verrassing was het optreden natuurlijk niet. Uiteraard trad een clown voor de kinderen op. Im mers, een rode neus Is zijn handelsmerk. Schiedam Stilzitten in Schie dam: dat is niet nodig. Dat is het nieuwe motto waarmee de ge meentelijke sociale dienst de werkloosheid onder schoolver laters te lijf wil gaan. Tot voor kort werden die jongeren in groepjes op het kantoor van de dienst uitgenodigd om daar hun bijstandsuitkering aan te vragen. De nieuwe aanpak ademt een ac tievere rol van de GSD, De be trokken jongeren worden nu massaal uitgenodigd een infor matiemarkt voor schoolverla ters te bezoeken. De sociale dienst verwacht dat jongeren daardoor 'een handvat krijgen om initiatieven te nemen*. De eerste informatiemarkt wordt dinsdag 9 januari in wijkcen trum De Blauwe Brug gehouden. Een groot aantal naar schat ting vijftien organisaties zal daar informatie geven over hun bemoeienis met scholing en werkervaring. Onder meer zijn uitgenodigd drie uitzendbu reaus, de stichting Beroepsedu catie Nieuwe Waterweg, be- drijfsschool Wilton Fijenoord, centrum vakopleiding, de streekschool voor KMBO, het Buro Vervangend Werk en het arbeidsbureau. De informatie markt begint om tien uur en duurt tot half vijf. ATHCNK UUEf«URGSTflMT 60 VLAARDINGEN - TEL 0KM3430S6 Vlaardïngen/Maassluis On danks positieve berichten van bet ministerie van Volksgezond- heiden Milieu is de hoeveelheid dioxine in de melk uit het Licke- baertgebied de laatste maanden niet afgenomen. Dat wordt be vestigd door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu. Uit recente metingen blijkt, dat de meeste melk uit de land- bouwstrook nog steeds ontoe laatbare hoeveelheden dioxinen bevat. In de melk van tien boeren is bij metingen van het RIVM tussen de 5,1 en 10,3 picogram dioxine per gram melkvet aangetroffen. Volgens de warenwet mag een gram melkvet maximaal 6 pico gram het duizendste deel van een microgram dioxine bevat ten. Nog maar twee weken geleden meldde het ministerie dat de vervuiling flink was afgenomen Uit dit onderzoek, dat is opge stuurd naar de Tweede Kamer, kwam naar voren, dat bij tien van de elf bedrijven uit het Lie- kebaertgebied het dioxinegehai- te in de melk binnen de norm bleef. Het ministerie vermeldde echter niet. dat dit onderzoek met name gericht was op de zogenaamde buitenblokkers. In tegenstelling tot de boeren in Vlaardingen en Maassluis halen deze boeren slechts het voedsel voor de run deren uit vervuilde polder. De boerderij bevindt zich buiten de kern van het Lickebaertgebied. Het onderzoek wekte de indruk dat de vervuiling in het gebied het afgelopen jaar flink is afge nomen. Dit is echter geenszins het geval. De bedrijven in het kerngebied van de vervuilde polder kampen nog steeds met veel te veel dioxine in de melk. De hoogst gemeten waarde van 10,3 picogram dioxine ligt wel la ger dan de hoogste score van mei vorig jaar. Volgens een woord voerdervan hetRÏVM komt dat omdat de cijfers nu een weer spiegeling vormen van metin gen over verschillende dagen. „Destijds was er sprake van een dagmeting. Nu is er over een lan gere periode gemeten, waardoor je een gemiddelde krijgt Daar door vallen de waarden iets la ger uit", meent de woordvoer der. Het dioxinegehalte mag ruet zijn afgenomen, uit het onderzoek komt wel naar voren dat de bui tenblokkers mogelijk ten on rechte onder de maatregelen zijn geschaard die in juli werden af gekondigd. Net als de melk uit het kerngebied mogen de zuivel- produkten van de buitenblok kers sinds die tijd niet meer wor den verkocht. Tussen de belanghebbenden en het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij vindt binnenkort een gesprek plaats over deze problematiek. Brief Ondertussen dringt het college van gedeputeerde staten bij mi nister Braks van landbouw aan op op een compensatie voor de boeren die willen vertrekken ust de Lickebaertpolder. Bij vertrek zouden zij volgens een wettelijke regeling dc helft van hun melk quotum verspelen In de prak tijk wordt het de boeren hier door onmogelijk gemaakt te ver trekken uit de Lickebaertpolder. GS zijn van mening dat dit met eerlijk is. „Er is geen sprake van vrijwillig vertrek", aldus het col lege in de brief, „Bovendien zou een dusdanige behandeling met in overeenstemming zijn met een na te streven redelijke en billijke behandeling van de be trokken veehouders". Schiedam Dr. ir. Jaap van Willigen (59), directeur van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam, gaat m mei dit jaar met vut. Van Willigen heeft zijn vertrek aangekondigd m zijn nieuwjaar stoespraak voor het personeel. Op de dag van zijn afscheid is hij precies 2614 jaar m dienst van de gemeente Schiedam. Van Willi gen kwam op 1 januari 1964 in dienst als adjunct-directeur van de '^chnische bedrijven, die zieh toen nog uitsluitend bezighiel den met de distributie van gas, licht en electriciteit. Later kwa men daar de reinigingsdienst, de havendienst en het cai-bedrijf bij. De technische bedrijven wa ren gevestigd bij de gasfabriek aan de Dwarsstraat in de Gor zen. De tegenwoordige ONS zijn gehuisvest aan de Van Heek- straat. Jaap van Willigen studeerde chemie voordat hij zijn carrière begon bij het Haagse gasbedrijf. Hij promoveerde op een tech niek over de productie van stadsgas uit afvalgassen van raf finaderijen. Schiedam -— De man die dins dagmiddag een 6-jarig meisje heeft aangerand In de Alphons Ariënsstraat is nog steeds spoor loos. Wel beschikt de politie na een uitgebreid buurtonderzoek over een nauwkeurig signale ment van de dader. De man zou ongeveer 20 jaar en 1.80 meter lang zijn. Hij droeg een zwart jack, een zwarte broek en vermoedelijk donkere laar zen. Verder had hij een donkere integraalhelm versierd met een zigzagmotief op en reed hij op een donkere of zwarte brommer met rode vlakken op de zijkan ten. De brommer heeft gewone spaakwielen. De politie is een speurtocht be gonnen naar de man, en hoopt dat ook de bevolking behulp zaam wil zijn bij het opsporen van de dader. Van belang bij de zoektocht is volgens politie woordvoerder Cees Buijnink de combinatie van man en brom mer. Ook worden mensen ge zocht die de man dinsdag hebben gezien en mogelijk getuige zijn. geweest van het voorval in de Alphons Ariénsstraat. Behalve het signalement en een. paar zwarte gewatteerde motor- wanten die de dader achterliet, heeft de politie geen aankno pingspunten wat betreft de iden titeit van de man. In de buurt heeft de aanranding grote op schudding gewekt, veel buurt bewoners zijn bezorgd dat hun kinderen iets dergelijks kan. overkomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1