Gemeente Schiedam aast op Hollandia Jyyg||| Voedselhulp Roemenië bereikt hoogtepunt ;3:| fri Stadsomroep begint met jeugdradio jongeren *]y[et alternatieve aanpak zijn we op de goede weg' College wil fusie in kinderopvang forceren Trekvogels bedreigen jonge koolzaadplantjes VLAARDiNGS DAGBS.AO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATïRWEG COURANT voorlopig in hechtenis Slachtoffer van ontucht vergreep zich aan jongens Inbreker uit nood Inbraken Knaapjes stichten brandje Agressieve inbreker voorgeleid vegen voor straf straten schoon SUES P}£%SÉ WATERWEG VRIJDAG 5 JANUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. doorCARELVAN DER VELDEN Rotterdam Met minimaal vier jongetjes tussen 10 en 12 jaar gaf de 22-jarige Maassluizer zich het laatste jaar regelmatig over aan sexuele spelletjes. Deze feiten achtte officier van justitie De Heij gisterochtend voor de Rotterdamse rechtbank bewe zen. Tot een eis kwam het ech ter niet, want op zijn verzoek werd de zaak tegen de Maasslui- zer aangehouden. Op basis van de tenlastelegging en een psychiatrisch rapport concludeerde De Heij dat 'er iets ernstig mis is met de verdachte'. In zijn requisitoir leek de offi cier van justitie rechtstreeks af te stevenen op een eis tot dwangverpleging tegen de Maassluizen Om procedurele redenen deed hij dit echter niet Een eis tot dwangverpleging dient de offi cier van justitie te ondersteunen met twee recente psychiatrische rapporten. Doordat het oudste rapport ondertussen is verjaard, hield het openbaar ministerie slechts het recent opgemaakte rapport over. Dit verjaarde rapport werd op gemaakt naar aanleiding van een ontuehtdelict, dat de Maas- slui2er in het voorjaar van 1988 pleegde. De Rotterdamse politie arresteerde hem op verdenking van het sexueel misbruiken en het met de dood bedreigen van een 12-jarige Rotterdammer. Het slachtoffer kende de Maas- sluizer uit de flat van zijn broer, waar hij regelmatig op visite kwam. Het Rotterdammertje lokte de verdachte mee onder de belofte, dat hij het stuur tij den? het autorijden mocht vast houden. Over de gebeurtenissen in de auto lopen de verklaringen van het slachtoffer en de verdachte uiteen, bleek gisterochtend. De verdachte bediende zich zowel van orale als anale technieken om zich te bevredigen. „Maar hij moest niet", verklaarde de verdachte. „Ik vertelde hem al leen, met niemand over de zaak te praten". Rechtbankpresidente mr. R.C. Lensink-Bosman begreep niet dat de Maassluizer dit laatste niet als een dreigement be schouwt. De verdachte, die een verwarde en geslagen indruk maakte, hield echter vol, dat dit niet als een bedreiging mocht worden uitgelegd. Het slachtoffer meldde de poli tie echter, dat de Maassluizer heel wat verder ging met zijn intimidatiepogingen. Zo zou de verdachte het Rotterdammertje met de dood hebben bedreigd als hij zou spreken over de ge beurtenissen. Toen de ontuchtpleger de jon gen op het parkeerterrein bij het Feijenoordstadïon tot in tiem contact dwong, vluchtte de jongen uit de auto. Na een ach tervolging werd hij de auto in- gesleurd, verklaarde het slacht offer. De rechtbank rekende de ver dachte dit incident ernstig aan, maar nog verbaasder werd er gereageerd op de gebeurtenis sen in het huis van de verdach te. Toen de verdachte was ge schorst voor de affaire met het Rotterdammertje, startte hij zijn ontuchtpraktjjken met zijn des tijds 12-jarige stiefzoon. Dit kind uiteen eerder huwelijk van zijn oudere echtgenote be naderde de Maassluizer in de weekeinden. Het jongetje, ge huisvest in een kindertehuis in Middelburg, keerde wekelijks terug in de ouderlijke woning. „Zo kort voor uw veroordeling moest u toch weten dat dit niet mag?", vroeg de rechtbankpre sidente. De verdachte beaamde dit. maar hij ervaarde de spelle tjes met zijn zoon toch anders. „Ik wilde een goede relatie met hem opbouwen", verklaarde de man tot verbijstering van de rechtbank. De officier van justitie noemde hei 'ernstig' dat de man met zijn daden ernstige psychische scha de bij zijn slachtoffers kan heb ben aangericht. „Uw stiefzoon had recht op extra bescherming. Die heeft hij niet gekregen". Het trieste verleden van de ver dachte zelf gebruikte de officier ter illustratie. Net als zijn pleeg zoon groeide de Maassluizer op in een kindertehuizen, waar hij werd misbruikt door leiders. „Ze dreigden me in de kast te verstoppen als ik erover zou praten", vertelde de verdachte- De psychische gevolgen onder vindt de Maassluizer volgens de rapporten nog steeds. „Als ik me niet goed voel, dan zoek ik troost bij kleine jongetjes", ver telde de Maassluizer onzeker. De kans op herhaling noemde de officier zo groot, dat langdu rige verpleging wenselijk is. Over dit verzoek zal de rechter zich pas buigen na het uitbren gen van een nieuwpsychia trisch rapport. De zitting wordt vervolgd op 8 maart. Moutwijnfabriek Hollandia II staat era! geruime lijd stil en verlaten bij. Schiedam De buurman had het zo goed bedoeld. Hij 2ag gis teravond om tien uur een man via het slaapkamerraam een wo ning aan de Alphons Ariëns- straat binnendringen. In de we tenschap dat die pet ook hem pastte, belde hij meteen de poli tie en sloeg alarm. Ter plekke trof de politie de 21-jarige zoon van de bewoners aan. Hij was op die ongebruikelijke manier bin nengekomen, omdat hij geen sleutels bij zich had. Schiedam Uit de etalage van kledingzaak Imagjori aan de Hoogstraat is voor ongeveer 2.000 gulden aan jacks, broeken en truien gestolen. De inbrekers bedienden zich van een weinig verfijnde manier om binnen te komen: ze gooien een trottoirte gel door de etalageruit. Veel meer geduld konden de in brekers opbrengen die voor eveneens ongeveer 2000 gulden kleding ontvreemdden uit de winkel van Worn Fashion op het Broersveld. Zij vernielden de brievenbus en 'hengelden' daar na de kleding naar buiten. Bij een woninginbraak op de Delflandseweg werd in een slaapkamer een pot met munten leeggehaald. De buit bedroeg on geveer 1000 gulden. Schiedam Drie jongens van '10. 11 en 12 jaar hebben gister middag kerstbomen verbrand voorde deuren vhn streekschool Rijnmond-Noord aan de Thomas A, Kempisstraat. De jongetjes gingen zo op in het vreugdevuur dat ze niet doorhadden dat ze flinke schade aanrichtten aan de zware, dubbele deur van de school. Ook de pui werd zwart geblakerd door de vlammen. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De knapen kunnen via de Halt- procedure op een alternatieve straf rekenen. Vlaardingen Een 20-jarige Viaardinger is vandaag voorge leid voor de officier van justitie in Rotterdam, omdat hij in de nacht van 22 december een 24- jarige stadgenoot ernstig heeft mishandeld. De man brak die nacht in in een woning aan de 2e Ammanstraat. Toen hij werd be trapt door de bewoner bracht hij hem de verwondingen toe. Te- vens wordt hem ten laste gelegd dat hij het interieur van ae wo ning vernielde. Schiedam De SOMS, de Stadsomroep Schiedam, begint morgen met het uitzenden van een nieuw programma speciaal voor de jeugd. SOMS Jeugd Magazine, dat voortaan elke zaterdag tussen één en twee uur te beluisteren is, wordt geheel gemaakt door jongeren. De samenstellers zijn Remco Bosshard, Mark de Kei zer en Martijn van Noorden nen. Zij'gaan zich voorde microfoon bezighouden met brandende vraagstukken die de opgroei ende generatie dagelijks bezig houden. Zoals: wat doe je met lastige ou ders en hoe kan je ze opvoeden, en: hoe los ik dit computerpro bleem op? De Sehiedamse lokale omroep is van plan kamend jaar ook voor andere doelgroepen spe ciale programma's te gaan ma ken. Schiedam Na de ge slaagde transactie rond het Bols/Lanvas-ter- rein, heeft de gemeente Schiedam haar zinnen gezet op een ander ter rein in Nieuwland dat vroeger deel uitmaakte van de jeneverindustrie: Hollandia XL Gesprekken over de aankoop van het terrein zijn al enige tijd gaande met Gist Brocades uit Delft. Dat bedrijf is eigenaar van de leegstaande fabriek tussen Schie en Delflandseweg. De uit de vorige eeuw daterende moutwijnfabriek Hollandia II staat te koop sinds Gist Brocades vorig jaar besloot de productie van halffabrikaten voor de jene verindustrie te staken. De ge meente wil het complex graag in haar bezit krijgen. Het terrein aan de Schie is een ideale bouw locatie. Woningbouw op die plaats zou een mooi sluitstuk zijn van de stadsvernieuwing in ae wijk Nieuwland. Het Delf tse bedrijf lijkt zich zeer bewust te zijn .van de aantrek- kingskracht die Hollandia II op bouwers uitoefent. Behalve de gemeente Schiedam hebben zich bij Gist al verschillende projec tontwikkelaren gemeld die be langstelling toonden voor het terrein. Volgens burgemeester Reinier Scheeres wil Gist Broca des eerst proberen zaken te doen met de gemeente Schiedam. Eeh woordvoerder van het concern in Delft wil dat niet bevestigen. Hij suggereert dat Gist Brocades zal veYkopen aan de meestbie dende: „Wij zijn een commer cieel bedrijf. Ook wat de ver koop van grond betreft". De productielijn van de fabriek werd al geruime tijd geleden ontmanteld. Een deel van de ap paratuur is door Gist Brocades geschonken aan de stichting De gekroonde Brandersketel, de be heerd er van het toekomstige je nevermuseum in Schiedam. Schiedam/Vlaardingen/Maass luis Vlak voordat de eerste groep jongeren gistermorgen vroeg in Schiedam de stad in trok om straten schoon te vegen, hoorde Wil Boonstra dat die strafexpeditie goed voor hen was. „Het is altijd een gevoels kwestie geweest, maar nu weten we zeker dat we met de alterna tieve aanpak van vandalisme via Halt-projecten op de goede weg zijn." De Sehiedamse vandalisme-be- strijder baseert dat op de resulta ten van een wetenschappelijk onderzoek naar de effecten van alternatieve straffen. Uit dat on derzoek blijkt dat een kwart van de Halt-jongeren zich daarna nooit meer schuldig maakt aan vandalisme, terwijl er bij onge veer 40% een duidelijke afname is bespeurd. Die bemoedigende resultaten staan volgens Boonstra haaks op de effecten van de traditionele manier van straffen met behulp van geldboetes en vrijheidsstraf fen, Driekwart van die jongeren gaat gewoon op de ingeslagen weg voort, terwijl een kwart er zelfs nog een schepje bovenop gooit. „Ik ben blij dat de opvoedkundi ge werking van deze confronte rende methode nu is aange toond", zegt Boonstra, die in Schiedam het anti-vandalïsme beleid coördineert. Ruim vijftig Sehiedamse jonge ren hebben onlangs zo'n alterna tieve straf gekregen. Zij hadden vuurwerk afgestoken op het mo ment dat dat nog niet mocht of kerstbomen in brand gestoken op plaatsen waar dat niet mocht. De eerste negen overtreders kre gen gisteren een bezem in de hand geduwd en moesten 's mor- §ens rommel in de buurt van het chuttersveld en de Schaep- manlaan opruimen. De anderen fungeren vandaag als schoon maakploeg. „De meeste jongens vinden het wel terecht dat ze op die manier worden gestraft", meent Boon stra. „Een enkeling vindt het flauw en klaagt dat er wel ergere dingen gebeuren die onbestraft blijven. Nou, mijn antwoord is dan simpel: ze moeten niet zeu ren, Als ze geen zin hebben, kun nen ze vertrekken en worden dan volgens de reguliere metho de vervolgd." Ook in Maassluis en Vlaardin gen wordt de Halt-aanpak ge bruikt. In Maassluis kregen twee jongens opdracht om een dag met de vuilniswagen mee te gaan. Vanmiddag komen de overtre ders uit de drie steden bijeen in het pand van de GGD aan de Soenaalaan in Vlaardingen. Daar krijgen zij van een arts, po litieman, een brandweerman en iemand van de Raad voor Oude ren te horen over de gevaren van het afsteken van vuurwerk. Vlaardingen De zelfstandige kinderdagverblijven moeten op korte termijn overeenstemming bereiken over een fusie. Als een akkoord uitblijft, wordt de sa menwerking van hogerhand op gelegd, dreigt de gemeente Vlaardingen in een brief aan de besturen. De gemeente wil dat de nieuwe stichting voor kinderopvang op 1 april het levenslicht ziet. Op deze datum moet ook de samen werking in het opbouwwerk, het sociaal-cultureel werk en het open jongerenwerk een feit zijn. De gemeente meent, dat een snelle sanering noodzakelijk is voor de verbetering van de kwa liteit van de kinderopvang. Ook de aanstaande uitbreiding van de kinderopvang is volgens de afdeling welzijn gebaat bij een fusie. Samenwerking bleef tot dusver uit omdat de zelfstandige instel lingen geen overeenstemming konden bereiken over de voor waarden voor fusie. Om het fu sieproces te begeleiden werd zelfs het onafhankelijke advies bureau Planwinkel uit Delft in geschakeld. De voorstellen van Plan winkel stuitten echter op grote weer stand bij de betrokken kinder dagverblijven. Zij meenden, dat de aanbevelingen uit het rapport geen basis vormden voor verder overleg over de fusie. Grootste struikelblok voor de in stellingen bleek de verdeling van de financiële middelen. De gemeente erkent, dat voor het samenvloeien van de instellin gen. geldi nodig is. In het pro gramma 1990 Welzijnswerk zijn echter geen extra middelen be schikbaar gesteld. Op dit moment overleggen de instellingen koortsachtig om als nog een akkoord te bereiken. Aan de besprekingen stelt de ge meente de voorwaarde, dat de partijen op zeer korte termijn overeenstemming bereiken. Het financiële kader dient boven dien te voldoen aan de voor waarden. Vlaardingen Om te voorko men dat groepen trekvogels on herstelbare schade aanrichten aan de gewassen heeft jager- meester Roel Blom vandaag en kele knalkanonnen in de Broek polder geïnstalleerd. Blom hoopt tenminste een deel van het hongerige gevogelte schrik aan te jagen. De ramp is niet te overzien, als het jonge koolzaad, waar honderden dui ven, fazanten, eenden en ganzen het speciaal op hebben voorzien, zou sneuvelen. Dat zou een forse schadepost betekenen voor boer Van Woerden, de eigenaar van de bedreigde gewassen. Van Woerden heeft het 'wildbeheer' op zijn pachtgrond overgedra gen aan de gemeente Vlaardin gen. Van Woerden sloeg een dezer dagen alarm toen grote aantallen duiven, vanuil Scandinavië op wintertrek naar zuidelijke lan den, op zijn koolzaad neerstre ken. Het in het voorbije najaar gezaaide gewas maakt juist nu een kritieke fase door. Vorst en vogels bedreigen het pas opge schoten groen, dat op dit mo ment ongeveer tien centimeter hoog staat. Pas als het onge schonden de winter doorkomt is de boer in het voorjaar verze kerd van een goede oogst. Jagermeester Blom: „Fazanten bij voorbeeld reageren er nau welijks op. Het doet hen niks, ze zijn er binnen een dag aan ge wend. Jammer, maar de pik- schade die zij aanrichten moeten we maar voor lief nemen. Die schade blijft ook wel redelijk binnen de perken. Fazanten eten een randje van het groen af en daar blijft het bij. V V In de hallen van VIT aan de Taanderijstraat hopen de pakketten zich op. Voor de medewerkers van het transpoil bedrijf blijft nauwelijks ruimte over. Dagelijks vertrekken nieuwe zendingen voedsel naar Roe- Vlaardingen/Maassluis On danks tegenstrijdige berichten over de behoefte aan voedsel pakketten in Roemenië, gaan de inzömelaeties in de Water- vvegregïo gewoon door. Op de verzamelpunten in Vlaardin gen en Maassluis komt men handen tekort om de duizen den dozen vol levensmiddelen aan te pakken. Willy Woudstra, woordvoer der van het Komitee Maassluis helpt Roemenië, maakt zich geen zorgen dat de geboden hulp achteraf overbodig zal blijken. Uit een telefoontje met het Nederlandse Rode kruis in Den Haag maakte zij gisteren op dat de voedselschaarste in de Roemeense steden inder daad zo goed als voorbij is, maar dat op het platteland nog wel degelijk op grote schaal honger wordt geleden. De voor morgen geplande inzamelactie in Maassluis gaat dan ook ge woon door. Het Komitee zegt te beschikken over adressen waar de pakketten meer dan welkom zullen zijn. Mevrouw Woudstra kan mor gen voor de actie moeiteloos 60 vrijwilligers op de been bren gen. Zoveel medewerkers meldden zich de afgelopen da gen spontaan bij het Komitee, toen bekend werd dat de Eerste stad aan de Waterweg wilde meehelpen de nood in het ont regelde oosteuropese land te le nigen, Een aantal vrijwilligers is zelfs op een wachtlijst ge plaatst. Boter De inzameling in Maassluis richt zich op voedselpakketten en geld. De pakketten moeten bij voorkeur rijst, boter, melk poeder, vlees, worst, bloem, 20ut, koffie, thee, suiker en nog enkele elementaire zaken als lucifers en kaarsen bevatten. De dozen kunnen worden afge geven bij een aantal kerken en scholen en bij het plaatselijke Rode Kruis. Het geld wordt ge bruikt voor de financiering van het transport. Het Komitee hoopt op 15 januari twee A drie vrachtwagens te kunnen uit wuiven. Een deel van de laad ruimte is al vol: een bedrijf heeft ai twee ton boter in het vooruitzicht gesteld en het Ko mitee is ook zeker van de schenking van enkele balen meel. Ook in Vlaardingen, bij het landelijk inzamelingspunt aan de Taanderijstraat, is het ra zend druk. Directeur R.A.H. Hulsenboom van de Verenigde Internationale Transportbe drijven het bedrijf dat de ac- tie voor het Rode Kruis coördi neert is vrijwel elke ochtend om zes uur al paraat voor de op vang van trailers die uit het hele land ladingen voedselpak ketten komen lossen. „Ik, dróóm zo onderhand van pak ketten", zegt Hulsenboom, na een dikke week «mor het Rode Kruis en Roemenië in touw te zijn geweest. Hij blijft overi gens overtuigd van de bittere noodzaak van de hulp. Kinderwagen De VIT-directeur gelooft geen snars van de verhalen van de woorvoerdervan het Rode Kruis in Genève, die deze week meldde dat de Roemenen zich zo langzamerhand geen raad meer weten met de enor me hoeveelheden voedsel waar zij mee worden overstroomd. „Van de chauffeurs die terug komen hoor ik hoe dolgelukkig de mensen daar zijn met onze pakketten", aldus Hulsen- boom. „Je weet hoe dat gaat: die jongens nemen zelf ook nog wat mee, maar ook dat zijn ze meteen kwijt". Vanuit de Taanderijstraat zijn de afgelopen week zeker 20 vrachtwagens op weg gegaan naar Roemenië. Een deel van de lading bestond uit stan daardpakketten van het Rode Kruis, een ander deel uit door particulieren samengestelde zendingen levensmiddelen. „De mensen komen het hier op ieder uur van de dag aanbie den, per auto, brommer, fiets, kinderwagen vul maar in", vertelt de directeur van het Vlaardingse transportbedrijf. Hij is blij een steentje te kun nen bijdragen aan de actie. „Je praat over een dikke twintig miljoen mensen daar. Die kun nen onze hulp goed gebruiken. Zo lang er honger is blijven die pakketten hara nodig. Je kunt er tenslotte geen weken op le ven". Hulsenboom verwacht dat de hulpacties voor Roemenië vol gende .week over het hoogte punt heen zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2