'Kindeke niet vermoorden, voordat het geboren is' ROTTERDAM 21 n 'Wat ik wél kreeg was op m'n sodemieter' 'Trieste boel' Antwerps werfpersoneel geeft Wilton-Fijenoord voordeel van de twijfel Voormalige dwangarbeiders willen erkenning en genoegdoening: Politie-auto in de sloot MAKKELIJK VERDIEND! i J PvdA mist moed Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 6 januari 1990 Vervolg-van voorpagina Antwerpen Rotterdam De rode vlaggen van de algemene vakbond ABW geven nog enig kleur aan de Antwerpse werf Belaird Shipre- pairs. Maar verder is het op de honderd jaar oude werf, waar een bedrijfs bezetting de negende week is ingegaan, een troosteloze, grijze bende. De vervallen, vuilrode werk plaatsen zijn verlaten. Het grau we Seheldewater beukt op het gescheurde beton van de acht gegraven, maar lege dokken. De zachtgroene kranen hebben in maanden niet meer gedraaid. Aan de kade ligt nog één schip. De River Asab, een Nigeriaan, die al lang op zee had moeten zijn, maar door stakingen en de werfbezetting al weer vier maanden wacht op de voltooiing van reparaties aan voorschip en dedekken Het is deze werf, waarin het Schiedamse Wilton-Fijenoord belangstelling heeft Samen met partner Uben/Cobelfret, één van de grootste Belgische scheepvaartbedrijven. De werf is noodlijdend, bijna failliet, maar de stakende werknemers zien in 'die Ollanders' zeker niet de reddende engel. „Het gaat om de overnemer die het best be taalt en die de beste bedoelingen met ons bedrijf heeft. Als dat Wilton-Fijenoord is, ons best. Maar zo ligt het en niet anders", wordt aan de poort met alle nuchterheid van de wereld ge zegd In de vakbondslokal iteit van de Provinciale Metaalbewerkers- bond Antwerpen, één van ABVV-bonden in de Antwerpse binnenstad, óók al die gereser veerde toon. Toch geeft bonds voorzitter Eddy Goovaerts WF het voordeel van de twijfel. „Je moet het kindeke niet vermoor den, voordat het is geboren", zegt hij diplomatiek in de weten schap dat er meer 'ernstige' kan didaten zijn. Onder het serieuze kandidaten zouden Noorse, Finse, Duitse en andere Nederlandse werven (waar onder De Schelde in Vlis- smgen) behoren. „Maar op dit ogenblik", zegt directeur F. Van tom me van Beliard Shiprepairs, „geeft de overheid de voorkeur aan Wilton-Fijenoord en Uben". Een goede 2aakr vindt hij. „Die twee vormen een uitstekende partij. Als concurrent kennen wij de degelijkheid van Wilton, en ais hersteller de betrouw baarheid van Uben". Klassiek De teloorgang van de Beliard is ïr-y~ V i Het lege dok. Op de achter grond de River Asab, die nog steeds niet is gerepareerd. het klassieke verhaal. In de top jaren lagen de acht dokken dag in, dag uit vol en hadden de 5000 scheepshersteilers de handen vol Maar met de modernisering van de schepen en met de op komst van de goedkope Japanse, en later Koreaanse werven, liep het orderpakket hard terug. Be gin jaren tachtig was het perso neelsbestand gehalveerd en nu kan men nog putten uit een ar- beiderspool van zo'n 900 man. En ook datis nog teveel. De werf is de afgelopen jaren nauwelijks voor de helft bezet geweest. Beliard Shiprepairs is dan ook afschuwelijk duur. De werf vraagt dertig tot vijfendertig procent meer dan de concurren tie Met slechts steun van de Bel gische overheid wist de in 1980 met de concurrent Mercantile gefusioneerde Beliard het hoofd boven water te houden. De afge lopen jaren werd 3,3 miljard frank (zo'n 160 miljoen gulden) aan staatssteun in de werf ge pompt Desondanks, zo zegt di recteur Vantomme, liep het ver- dies jaarlijks op tot zo'n tien mil joen gulden. De verwijten vliegen nu over en weer. De vakbonden leggen de zwartepiet bij de directie neer. De moedermaatschappij, Mer- cantile-Behard, zou de werf heb- Mansgrote pop aan een touw. 'De directeur*. oen leeggezogen. De acquisitie zou slecht zijn en noodzakelijke investeringen bleven uit Zieke broer „De scheepsherstelling is de zie ke broer van de familie. Het lag al een paar jaar in de bedoeling het bedrijf te failleren. Het is moeilijk te bewijzen, maar we hebben de indruk dat de staats steun naar de andere filialen is gegaan en niet in de werf is ge stoken", beschuldigt vakbonds man Goovaerts. „Maar juist de scheepsherstel ling", verweert werfdirecteur Vantomme zich, „is de oudste door ROB VAN ROOI JEN Rotterdam Zo'n half mil joen Nederlanders werden tijdens de oorlog als dwang arbeider naar nazi-Duitsland gestuurd, van wie er dertig duizend helleven lieten. Van deze voormalige dwangar beiders kwamen er gisteren ze ker tweehonderd uit Rotterdam en omgeving bijeen in wijkcen trum Laren kamp. „Niemand durft nu nog te zeg gen dat we niet langer moeten zeuren over die oorlog. Ik ben overdonderd door deze op komst", opende landelijk be stuurslid en regionaal coördina tor Jan Kraaijvanger de verga dering van de Vereniging Dwangarbeiders Nederland Tweede Wereldoorlog. Vorig jaar was er eveneens een bijeen komst. De Rotterdammer zelf was door de Duitsers tewerkge steld In een fabriek in Berlijn. De vereniging wil onder meer j bereiken dat alle dwangarbei- l ders in aanmerking komen voor de Duitse 'Rentenversicherung', een periodieke ouderdomsrente (pensioenvoorziening). Een ver- i zekering waarop ze recht heb ben, stelt de vereniging. En fi nanciële genoegdoening krijgen, dat is wat de leden willen. „Ik heb daar nooit rentebonnen ge kregen voor m'n oude dag. Wat ik wel kreeg, was op m'n sode mieter van die rotmoffen", ver woordde een gepensioneerde Rotterdammer 2ijn mening. Littekens De meeste dwangarbeiders zijn nu ook met pensioen, maar het harde werken in de fabrieken en zelfs in de mijnen, naast de voortdurende angst voor de na zi's, hebben hun littekens ach tergelaten. De één heeft vrese lijk geleden, de ander heeft zich nog aardig kunnen redden. Maar hoe dan ook; door de dwangar beid werden gezinnen uiteenge rukt en kwamen na de bevrij ding mannen als volkomen vreemden tegenover hun vrou wen, kinderen en familie te staan. De vereniging bestaat echter pas sinds oktober 1987. Ze wil opko men voor al die Nederlanders, Het was geen 'gezellige' bijeenkomst in wijkcentrum die door de maatregelen van de bezetier werden gedwongen te werken in nazi-Du itsïand of in bezette gebieden. Maar waarom pas na meer dan veertig jaar een vereniging oprichten? Is dat nog zinvol? Ongedierte „Ja", was landelijk secretaris Al- bert Hoorn gisteren resoluut „Iedereen kan die beelden te rughalen. Die oproep van het ar beidsbureau en het vertrek daarna, soms per veewagen. De herinneringen aan Lagers en ongedierte. Het was er beroerd leven. Sommigen hebben het er psychisch moeilijk mee, anderen hebben lichamelijke klachten". „En waarom we ons niet eerder hebben verenigd? Veel gegevens over dwangarbeiders zijn al dan niet opzettelijk vernietigd. En we moesten na de bevrijding hier weer keihard aan het werk. Er is dus nooit tijd geweest om bij voorbeeld die angsten voor de nazi's en voor bombardementen te verwerken". De vereniging stelt alles in het werk om die geestelijke, licha melijke, maar ook materiële schade te verhalen bij de West- duitse en Nederlandse instanties. Hoorn: „Studies van jongens moesten abrupt worden afgebro ken, waardoor "ze na de bevrij ding werden geschaad in hun loopbaan. En uiteraard maken we ons sterk voor die aanspra ken op ouderdomspensioen. Ma teriele genoegdoening is belang rijk, maar toch niet onze belang rijkste doelstelling". Want volgens de secretaris moeten de voormalige dwangar beiders eindelijk de erkenning krijgen dat zii slachtoffer zijn ge weest van de Duitse bezetter. „Het is niet zo dat wij even in de trein naar Duitsland zijn gestapt. Nederlandse ambtenaren heb- •ben daarbij, bemiddeld: de ar beidsbureaus en de spoorwegen. Natuurlijk dachten zij aan hun eigen 'hachie', maar wij waren zeker geen vrijwilligers, zoals sommige mensen ons nu zien. Zij schaden onze belangen en onze strijd voor erkenning". In de zaal werd zachtjes gemopperd op 'die'van het verzet. Over het recht op een ouder domsvoorziening voor dwangar beiders is Hoorn duidelijk, vol gens hem waren alle mannen tij dens hun gedwongen tewerk stelling verzekerd op grond van de Duitse 'Rentenversicherung', die stelt dat men bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd recht heeft Op een periodieke ouder domsrente. De Zwollenaar: „Maar om ons recht te kunnen halen, hebben we dringend behoefte aan juris ten en accountants. Deze materie is zo complex, als leek red ie het niet. We zitten verder verlegen om bestuurders, die contacten hebben met politici en hoge ambtenaren. Met tweeduizend leden, aow'ers die weinig contri butie kunnen betalen, kom je niet gemakkelijk bij je doel". Rotterdam 'Trieste boel'. Dat is de* indruk, die een dele gatie van Wilton-Fijenoord gis teren na een bezoek van de Antwerpse werf Beliard Shi prepairs heeft overgehouden. Volgens voorzitter H. Zagwijn van de ondernemingsraad is het duidelijk dat er de afgelo pen tien tot vijftien jaar nauwe lijks in het bedrijf is geïnves teerd. Zagwijn vindt de opstelling van de werknemers nogal con servatief. „Ze houden er aller lei beroepsgroepen op na die wij al lang niet meerfkennen, zoals stellingbouwers en schil ders". De delegatie heeft het personeel aangeraden om toch over het 'Hollandse' systeem met onderaannemers na te denken. De personeelsdelegatie vindt ook dat de Belgen beter van poolsysteem kunnen afzien. „We denken dat zo'n 250tot300 man in dienst van de werf kun nen treden, en dat de resteren de werknemers in de pool blij ven". Maar de Antwerpse gesprekspartners zeiden echter met van de pool af te willen. Vakbondsbestuurder A. Anto- nis van de Industriebond FNV denkt dat de Belgische vakbon den wel bereid zijn om over dit punt te onderhandelen, mits er een serieus en gedegen plan op tafel wordt gelegd. De ondernemingsraad van WF heeft nog geen standpunt over de mogelijke overname van Beliard ingenomen. „We wachten het ondernemersplan van de directie af en nemen op basis daarvan een beslissing". Daarbij zullen de opvattingen van Antwerpse werknemers, de inhoud van het plan en het uiteindelijke 'kostenplaatje' volgens Zagwijn een belangrij ke rol spelen. „Bij de overname van Vlaardingen Oost zijn vijf miljoen gulden door onze vin gers geglipt. Dus zullen we ze ker goed nadenken, voordat we met een nieuwe overname instemmen", aldus Zagwijn, De Industriebond FNV wijst een overname op voorhand niet af. „Het gaat wel om de condities waaronder het één en ander gebeurd". De bond wil volgende week al met de direc- tie van WF een gesprek voe ren. door Koos de Gast Posten in de kantine. Toepen en patience gedurende twee maanden. van onze bedrijven. Waarom zouden wij zo'n bedrijf met senti menten nu opzettelijk benade len". De werkelijkheid is vol gens hem anders. „In de herstel lingen van schepen zat geen toe komst, waarop we andere activi teiten hebben ontwikkeld. Dat is goed gelukt". Het montagebedrijf Mercantile Contractors, de computeronder neming IMA Data, en Polyship in Oostende en Rupelmonde, de bouwer van tien mijnenjagers voor de Belgische marine, zijn dan ook winstgevend. „Het sluit stuk van de herstructurering was scheepsherstelling. Om ook die rendabel te maken. Maar om sociale redenen is dat mislukt". Vantomme vindt het dom van de werknemers een herstelplan van de directie zonder meer af te wijzen. Waarom niet acht pro cent van het'loon inleveren en anderhalf uur langer per week werken? De werfdirecteur: „De loonkosten deden ons de das om. Maar de werknemers wilden niet inzien dat je zonder hun hulp nergens zou komen. Daar op is het afgestoten". Maat vol Voor de Belgische overheid was daarmee de maat vol. De steun werd gestaakt. En het adviesbu reau Price Waterhouse zou maar moeten vertellen hoe het verder moest. Het advies was failleren of verkopen. Vantom me: „We hebben ons bij dat ad vies maar neergelegd en gezegd dat we bereid zijn om aan een overname mee te werken". Ook de vakbonden willen best met nieuwe eigenaren aan de ta fel. In de huidige directie hebben ze geen enkel vertrouwen meer. „We zullen", zegt de voorzitter van de Antwerpse Metaalbond, Goovaerts, „recht toe, recht aan onderhandelen. We zijn bereid mee te helpen aan het opstarten van een werf met toekomstmo gelijkheden, maar we laten ons niet als een citroen uitpersen". Aan de poort balt scheepstim merman George Claes de vuist. „Dal daar", en hij wijst op het immens grote terrein, „is nu van ons. Van de werknemers. Als ze dat maar weten". Op een grote kraan achter hem staat in grote, zwarte letters: 'Leven of dood Sluiten nooit'. Aan een andere kraan bungelt een mansgrote lappenpop aan een stevig touw. „De directeur", zegt Claes achte loos. Op de Capelsev.eg in Capelie aan den iJssei is gisteren san poütte-auto met twee agenten in de sloot terecht gekomen en onherstelbaar bescha digd. De agenten kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde toen de politie-agenten onderweg waren naar de Wormerhoek waar ook a! een auto in de sfoot lag. Met zwaailicht en sirenes reed de polltie-auio over de Bermweg iedereen maakte plaats, o, behalve de 33-jarige bestuurder van een PTT-auto. De politieaulo week uit -o en kwam op de linkerrijstrook terecht, o Om het tegemoetkomend verkeer te ontwijken, stuurde de 36-jarlge be- g stuurder van de politie-auto het voer- tuig de berm in, botste tegen een o boom en kwam inde sloot terecht. JÜ Mis geen stukje van het nieuws en ontvang deze vrolijke handdoek gratis. Het Rotterdams Nieuwsblad informeert u compleet en kleurrijk over alles wat er gebeurt. Als u nu een abonnement neemt, onlvangt u het RN twee weken gratis. Bovendien krijgt u ais u automatisch gaat betelen deze vrolijke handdoek cadeau. Ja. ik neem een definitief abonnement op het Rot terdams Nieuwsblad. Ik betaal per maand 23,85 per kwartaal 70,25 couesi chtig tot wederopzegging Avondbladen ..--Inatie Rotterdam om van onderstaande re kening het verschuldigde abonnementsgeld RN te doen afschrijven. ;,.rr ■Kt.J-cy; ''.ty-ï;- Stuur de bon in een open envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Nieuwsblad, Afd. abonnementen, Antw.nr. 1579, 3000 VB Rotterdam. Naam: Adres: Postcode: Bank/gironr.: Datum: _Voorl.:_ Huisnr.: Plaats: -Handtekening: Al abonnee en u betaalt nog niet automatisch? Wan neer u automatisch gaat betalen, krijgt ook u de ^handdoek thuisgestuurd. Iets rechtzetten wat fout is ge gaan, vereist enige moed. Die lef heeft PvdA-wethouder dr. Joop Linthorst: hij wilde zijn comfor tabele vierde plaats op de kandi datenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen op 21 maart inruilen voor de zevende om als nog ruimte te maken voor de verkiezing van het Tweede Ka merlid Hans Krombrink. Die moed heeft de achterban van de PvdA niet Dat de discus sie over de samenstelling van de kandidatenlijst uit de hand is ge lopen, beaamt iedereen. Maar uit die erkenning de consequenties trekken, vergt een ruimheid van geest die bij de gewestelijke ver tegenwoordigers niet aanwezig ïs. Er bhjken geen afdelingsver tegenwoordigers te vinden om een gewestelijke vergadering bijeen te roepen. Dan kun je ook niets veranderen en zo blijft alles zoals het was. De redenering om geen verdere pogingen te ondernemen om het idee Linthorst een kans te ge ven, is van een kinderlijke een voud. De samenstelling van dé kandidatenlijst is dan weliswaar niet al te fraai verlopen, en er zijn een paar ongelukken mee gebeurd, maar het ging wel de mocratisch. Met andere woor den. als het maar volgens de spelregels van de partij gebeurt, kun je je straffeloos domme din gen veroorloven. De PvdA zou respect hebben verdiend als het Gewest wél een poging zou hebben gedaan om de schade te herstellen. Er is nog nooit iemand armer geworden van het erkennen van een 'off day'. Het getuigt in elk geval van liet aanvaarden van verant woordelijkheid voor de wijze waarop Rotterdam het beste kan worden bestuurd. Dat is dus niet gebeurd en dat maakt eens te meer duidelijk hoe ernstig de crisis binnen het ge west van de Partij van de Arbeid tn Rotterdam is. Men is niet meer in staat het onderscheid te maken tussen het belang van een goede kandidatenlijst voor het besturen van de stad, en de eigen onderlinge frustraties over het functioneren van geweste lijk bestuur en gewestelijke ver gadering. De discussie diende te gaan over de vraag op welke wijze in maart het vertrek van drie sterke wet houders kan worden opgevan gen met kandidaten van zo mp- gelijk gelijkwaardig kaliber met voldoende bestuurservaring. Er is namelijk nogal wat te doen fn Rotterdam met projecten als Kop van Zuid, Noordrand en So ciale Vernieuwing Het geweste lijk bestuur zag in Kombrink te recht een bestuurder van vol doende formaat om ten minste een van de sterke wethouders te kunnen opvolgen. Maar afdelingsvertegenwoordL- gers hadden het te druk met hun eigen politieke intriges: meer vrouwen in de top (ervaring of niet), de zittende wethouders hoog op de lijst (hoe onopvallend ze ook zijn), Kombrink had een lesje nodig; ze kwamen met een lijst aanzetten die aanmerkelijk afweek van het voorstel van het bestuur. Dat mag allemaal, en het gebeurde allemaal op vol strekt democratische wijze, maar het heeft niets meer te ma ken met verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van het be stuur van de stad. Dat was de afgelopen dagen ook duidelijk te merken uit de dis cussies over het idee van Lint horst. Mensen, die nauw bij de top van het stadsbestuur zijn be trokken en ervaring hebben met de eisen die aan het wethouder schap worden gesteld, juichten de poging van Linthorst toe. Maar naarmate kandidaten la ger op de ranglijst terecht waren gekomen, groeide de weerstand. In de top wilden kandidaten graag een plaats opschuiven, op de kritieke plaatsen was die be reidheid vrijwel nihil en vindt men zichzelf belangrijker dan de kwaliteit van het college. Het is triest dat de gewestelijke vertegenwoordigers niet de grootheid hebben kunnen op brengen op een simpele wijze een door velen toegejuichte aan passing van de lijst mogelijk te maken. Het eigen prestige was j|V belangrijker dan de plicht er £A voor de zorgen dat de beste be- ,V schikbare kandidaten ook in het college komen. Men begroef zich in de regelementen en verweet pA Linthorst nodeloos 'onrust te zaaien'. De PvdA-kiezers zijn niet de ,r paar honderd afdelingsverte- &J gemvoordigers, die menen in kV, Rotterdam de dienst te moeten uitmaken. De PvdA-kiezers zijn p-V bijna vijftig procent van de stem- Aj mende Rotterdammers. Ze we- pj»» ten nu dat de partij maar over k/* weinig'Linthorsten'beschikt. rA» pi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1