Broek weg blijft zich verzetten tegen hotel Negatief nieuws nekt hulpactie Ranshuijsen zonder stemming lijsttrekker Heemtuin 'dankt' aantal vogels aan zure regen Verontruste leden steunen Van Kleef Goede voornemens troef op nieuwjaarsreceptie VIAARDINGSIUGBUO StBBMH COUMNT NIEUWE WATERWEB COURANT Jonge ondernemers naar Het Scheur Unieke vlinder in Vlaardingen SW-supporters vastgehouden Ruim 200 bekeuringen Eensgezind over 'Jaardingse kandidatenlijst Kombrink-effect 'Problemen in ouderenzorg rijzen pan uit' ËjFABËR smedenf liüiili sT i';V MAANDAG 8 fANUAKI 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havinstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, Vlaardingen Een aan tal bewoners van de Broekweg bljjft zich verzetten tegen de bou w van een Ibis-ï.otel aai de Westlandseweg. Zij vinden dat de argumen ten van de gerreente te gen hun bezwaarschrif ten uit juni gen hout snijden. De bewoners zeggen lat een ho- tel volgens het besterrmingsplan helemaal niet kan. D,arin staat dat het gebied onbebciwd moet blijven, omdat het en van de 'groene longen* van de stad is. Dat er nogal wat bomen moeten sneuvelen, zit de buurt ook niet lekker. Verkeer Een ander bezwaar richt zich te gen de te Verwachten verkeerso verlast. Volgens de bewoners proberen B en W die overlast te bagatelliseren. De gemeente be cijfert de extra drukte op onge veer honderd auto's per dag. De buurt vindt dat veel te laag ge schat Het hotel krijgt 95 kamers. Bovendien zullen net restaurant en de vergaderzalen veel pu bliek trekken. Daarnaast moet het hotel ook nog eens worden bevoorraad. Het hotel zal, zo vrezen de be zwaarmakers verder, de hon- derdvijftig jaar oude boederij aan de Westlandseweg volledig overschaduwen. Ibis wil het pand op minder dan dertig me ter afstand van de historische boerderij bouwen. Het ongeveer 25 meter hoge ge bouw ontneemt de buurt niet al leen het uitzicht (op de rijksweg), het is ook nog eens lelijk op zich. Het krijgt een 'goedkope en haastige' uitstraling, aldus in de bezwaarschriften verwoordt, vanwege de 'revolutiebouw' en de gekozen kleuren en materia len. De muren worden bekleed met geprefabriceerde roze betonelementen. 'Schreeu wend', vindt de buurt die stijl. De gemeente Vlaardingen die door verschillende omstandig heden de afgifte van de bouw vergunning enkele malen heeft moeten uitstellen legde de be zwaren in juni naast zich neer. Er was een versnelde procedure nodig om de opening van het ho tel voor het zomerseizoen van 1990 mogelijk te maken. Het lijkt niet waarschijnlijk dat die dea dline nog kan worden gehaald. Over de invulling van de rest van de 'Gouden Driehoek' (het gebftd tussen Westlandseweg, rijksweg 20 en de Burgemeester Heusdenslaan) heeft de gemeen te nog geen concrete plannen be kend gemaakt. Kunstenaar ontmoet wethouder, vader ontmoet zoon. Wethouder Aad Wiegman begroet zijn vader, de Schiedamse kunstenaar Doop Wiegman. Schiedam Plannen heb ben ze genoeg, de Schiedam mers die elkaar zaterdag tij dens de traditionele nieuw jaarsreceptie van de ge meente ontmoetten. Specu leerden politici op een grote re invloed binnen het stads bestuur, ook verenigings mensen blikten vooruit op het nieuwe jaar. Voor het derde achtereenvol gende jaar vond de nieuwjaars receptie plaats in de monumen tale Korenbeurs. Met veel suc ces, want opnieuw wisten vele honderden Schiedammers de weg'te vinden naar het ver trouwde decor aan de Lange Haven. Vertrouwd begint de receptie wel te raken, want net als verle den jaar en het jaar ervoor werd dé muziek verzorgd door het zi geunerorkest van de vader van Patricia Paay. En net als bij de vorige edities werd de zaal op gefleurd met grote schilderijen, die Harr Wiegman enkele jaren geleden voor de Berlijnse Nacht fabriceerde. Schiedam De hlemtuin van het Prinses Bearixpark, in Schiedam werd gisermid- dag druk bezocht. Vgellief- hebbers keken er oner des kundige leiding hun een uit en kregen op de koopjoe uit leg van burgemeester leïnier Scheeres. i_ Een van de voeelgidsenroon.de ter inleiding ae versdÜlende nestkasten die er voor vopls zijn en vertelde daarbij wat letens- waardigheden. „Deze breeu- wenpot werd al in demideleeu- wen gebruikt. De menseroeves- tigden de nestkast meesü aan hun huis. Niet omdat zij je vo gels wilden, beschermenjmaar omdat zij op deze manier gmak- kelijk vogels konden vangn om die achtereenvolgens op i peu zelen". j De meeste bezoekers lekei ech ter genoeg kennis van vogls te hebben. De twee gidsen, ce ie der met zo'n vijftig mensn op pad gingen, werden voctdu- rend geassisteerd door de ogel- liefhebbers. Zo bleek burge meester Scheeres, die zich cider de bezoekers bevond, zich tèont- poppen tot een ware vogeten- ner. Verscheidene keren maakt hij de mensen attent op de vers ho len vogels: „Kijk, dat is ben groep sijsjes. Het is wel lo^sch dat ze daar zitten, want er taat een elzeboora in de buurt. Sisjes eten namelijk de zaden vaé Ie els". Op een andere plek weet lij naar een boomkruipen „Boon kruipers gebruiken hun staartn om.te klimmen, de staart is ds het bewijs dat het geen boomkL ver kan zijn". Klein jantje Het kon de natuurvrienden nit ontgaan, zijn dat ze op Schiedam grondgebied liepen. Het zangvo geltje dat officieel de naam wi- terkoninkje draagt, werd met e typische Schiedamse benamig 'Mein jantje' aangeduid. Toen e gids vertélde dat er een tore valk in de heemtuin was gesi- naleerd, maar dat de vac vreemd genoeg liever op het dx van het Schieland-ziekenhts vertoefde, werd hij ge'mterrur- peerd door een van de deelne mers aan de excursie. „De toren valk zat voorheen in de toren van de Julianakerk. Toen de kerk werd afgebroken heeft de valk zich een gebouw verder ge vestigd", verklaarde deze ken ner. De heemtuin lijkt een goede schuil- en broedgelegenheid voor de verschillende soorten vogels te bieden. Het afgelopen jaar zijn. er 54 soorten 'ontdekt' en ook tijdens de excursie zagen vooral mensen met een verrekij ker een groot aantal vogelsoor ten. Gisteren werden er roodborstjes, spreeuwen, goudhaantjes en ko-' perwieken gezien, maar op rusti gere tijdstippen kan ook een zeldzame vogel als de roerdomp worden ontdekt. De grote bevol kingsdichtheid van de tuin is wat de vogels betreft ook te dan ken aan de zure regen. Het rotte hout dat door deze regen veroor zaakt wordt, trekt namelijk vo gelsoorten als de specht aan. Volgende maand wordt op 4 fe bruari weer of geen weer een excursie opgezet met het thema 'Knoppen in het voor jaar'. Vlaardingen Op het indus trieterrein Het Scheur aan de Maassluissedijk verrijst binnen kort een bedrijvencentrum voor jonge, startende ondernemers. Het initiatief voor dat bedrijfs verzamelgebouw is afkomstig van het gemeentebestuur, dat vindt dat voor die categorie on dernemers in de stad veel te wei nig betaalbare nieuwbouw be schikbaar is. Het Vlaardïngse bedrijf Voma is de opdrachtgever voor het pro ject. Ook voor het overige wordt het een puur Vlaardïngse aange legenheid. J. Kanters is als ar chitect aangetrokken, aanne mingsbedrijf Werner bv gaat het pand bouwen enMakelaardij Spuybroek zorgt voor de ver koop. Het unieke aan dit project is dat de bedrijven de grond kunnen kopen. Vlaardingen pleegt haar grond in erfpacht uit te geven. In het gebouw, waarvan burge meester Fred van Lier woens dag 17 januari de eerste paal slaat, krijgen zestien bedrijven onderdak. De koopprijs ligt tus sen 298 000 en 428.000 gulden. Vooral de kleinere handel en in dustrie zal er onderdak kunnen krijgen. Uitgangspunt voor het project is een zo groot mogelijke flexibiliteit. Uit ervaringen met vergelijkbare bedrijfsverzamel gebouwen is geleerd dat daar vaak sprake is van oncontroleer bare huisvestings- en service kosten. Daarom worden de be drijven afzonderlijk opgezet en krijgen alle ondernemers een ei gen ingangen eigen installaties. Hei is nog met bekend welke be drijven zich in het gebouw zul len vestigen. Vlaardingen Vlïndergek Ro nald Jacobs heeft tijdens één van de vele observatieavonden waarbij leden van de Nederland se Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) speuren naar nachtvlin ders een belangrijke vondst ge daan. Tegen een wit laken, dat in de Hoevenbuurt was gespannen, nestelde zich een Lithophana Leautieri Hesperica:een vlin dersoort, die in Nederland nog nooit eerder is waargenomen. De jonge Vlaardinger ving de vlinder, waarvoor zelfs geen Ne derlandse naam bestaat, al enige tijd geleden, maar maakte zijn vondst pas onlangs wereldkun dig. Om een erg zeldzame vlinder soort gaat het overigens niet Het dier wordt tegenwoordig met ze kere regelmaat nog waargeno men xn Zuid-Engeland. Jacobs vermoedt dat de vlinder met een harde wind naar Nederland is meegevoerd. Aangezien de rups van de vlinder leeft op een in Nederland veel voorkomende coniferensoort is het goed denk baar dat er eitjes zijn gelegd, zo dat er in de tóekomst meer kun nen worden waargenomen. De identiteit van de vlinder is vastgesteld door de heer Elffe- rich, zelf een enorm vlmderllef- hebber. Hij maakte de toch al trotse Ronald nog blijer door te vertellen dat in de vele jaren dat hij 2ijn liefhebberij beoefent hij pas één keer een dergelijke be langwekkende vondst had ge daan. Maassluis De achterwand van de bestelbus die bij ont moetingscentrum Konings hof stond geparkeerd om voedselpakketten voor Roe menië in te laden, was zater dagmiddag om één uur nog steeds niet tot het dak volge stouwd. Toch was de Maassluisse hulp actie al drie uur eerder van start gegaan en kon de bevolking er nog maar twee uur terecht om dozen met levensmiddelen in te leveren. Daarna meldden zich nog slechts af en toe inwoners met een kartonnen doos onder de arm. De inzamelingsactie 'Maassluis helpt Roemenië' bleek niet het succes wat het ge lijknamig comité er zich vooraf van had voorgesteld. „De negatieve berichten dat de hulp met meer nodig zou zijn, hebben duidelijk invloed ge had", bedacht coördinatrice Willie Woudstra enkele uren nadat de balans was opgemaakt. De Eerste stad aan de Waterweg haalde zaterdag 5100 gulden op en bracht voor 7000 kilo aan le vensmiddelen bijeen. Daaron der rekent zij ook de tweedui- l zend kilo boter die eerder al was toegezegd. Bij de zeven plaatsen in de stad waar pakketten konden wor den afgegeven, liep hetgeen en kel moment storm. Tot twaalf uur vreesde Willie Woudstra zelfs dat de inderhaast opgezette hulpactie op een groot échec zou uitlopen. „Eigenlijk begon het vanaf dat moment pas een beet» je te lopen", zegt ze. „Nee, ik had er eerlijk gezegd vooraf meer van verwacht". Het enthousiasme van de circa zestig vrijwilligers en van de in woners die wel levensmiddelen afstonden, maakt voor haar veel goed. Dat geldt ook voor een aantal bijzondere giften, zo als een bakker die drie balen meel en een zak rijst weggaf en een bedrijf dat 36 overtollige kerstpakketten afstond. s Verder hoopt het organisatieco- mité voor 16 januari, als de g hulpgoederen ais onderdeel van g een konvooi van twintig - vrachtwagens naar Roemenië vertrekken, bij het Maassluisse bedrijfsleven nog het nodige o™ geld los te peuteren. Ook ver- wacht men dat de scholierenac- tie om per leerling een chocola- dereep in te zamelen een 'dave- Osmes pakken in de Immanuélkerk een doos met levensmiddelen in. Lang met alle giften zullen naar rend' succes zal worden. Roemenie gaan. Tot de twijfelgevallen behoorden luxe-artikelen zoals kreeftensoep en mosselen in blik. Breda De kleine honderd SVV-aanhangers die per trein en auto naar Breda waren afge reisd zijn zaterdag tot een half uur na de wedstrijd tegen NAC in het stadion vastgehouden. De Schiedammers, die op een staan plaats waren aangewezen, moes ten wachten tot de NAC-suppor- ters het stadion hadden verlaten. Dit stuitte bij de SVV-fans op on begrip want de NAC-supporters werden buiten het stadion niet verder begeleid waardoor de Schiedammers eenmaal buiten toch met de Bredanaars werden geconfronteerd. Er deden zich geen schermutselingen voor. Vlaardingen Tijdens de jeugdverkeersaetie tussen 4 en 15 december heeft de Vlaardïng se politie 75 bekeuringen uitge deeld aan jongeren tot zestien jaar. De meesten kregen een bon wegens het rijden zonder licht. De politie hield tijdens de actie niet minder dan 62 controles. Daarbij werden ook nog eens 104 jongeren vanaf zestien jaar be keurd. Vlaardingen Applaus. Dit was zaterdagmorgen ht kernwoord hij het vaststelln door de leden van de Pvd^- verkiezingslijst. De eerste zs van de komende gemeent- raadsploeg werden zondr hoofdelijke stemming ove- genomen van de voordraclt, die door een commissie ondr leiding van afdelingsvoorzï- ter George Wicart was g- daan. Een duidelijker bewijs, dat e speculaties over de groeiene weerzin tegen lijsttrekker Join Ranshuijsen uit de lucht zijn g- grepen-, kon de afdeling volges Wicart niet leveren. Na Ran- huijsen volgen de zittende raac- leden Anj Maarieveld (nu we- houder), Kees van der Wind, Bert Kandel, Henny Petray a Lao ten Have. „Natuurlijk", geeft Wicart tc, „waren er leden die liever Kes van der Windt als lijsttrekkc hadden gezien. Maar het is tek» nend voor de goede verhoudir gen, dat niemand aan Johns eer ste plaats wenste te tomen". De keuze voor Ranshuijsen ai plaatselijk politiek leider mg echter niet worden uitgelegd a» een bindend advies .m de lede om hem na de verkiezingen occ als de belangrijkste wethouder? kandidaat naar voren te schti! ven. „Het is een indicatie, maa zeker geen wet van meden en perzen", houdt Wicart een slag om de arm. Startsein Met de vaststelling van de kan didatenlijst en een aansluitend feestje in de foyer van de Har monie gaf de PvdA ook meteen het startsein voor de komende verkiezingen. De partij mikt daarbij op een forse uitbreiding van het aantal zetels. De elf van nu moeten er vijftien worden. „Misschien grijpen we daarmee een beetje boog", geeft Ranshuij sen volmondig toe, „maar min der dan nu wordt het zekér niet. Vooral niet als je kijkt naar de ploeg die wij in de aanbieding hebben". Een ploeg waarover ook Wicart even dear voor hoog had opgege ven. Het vrijwillig vertrek van de 'dragende fractieleden' Ge rard Boender, IJsbrand van der Velden, Bep Nachtegaal, Mari van Opijnen en Bas Goudriaan, die op het laatste moment de ere- functie van lijstduwer kreeg toe bedeeld, wordt door Wicart en Ranshuijsen niet als een gevoeli ge klap ervaren. „Er komt enorm veel kwaliteit voor te rug", juicht Wicart verder. Die moetworden geleverd door nieuwkomers Gerard Kester, Annie Attema, Peter Roovers, Roelie van Opijnen, Kor Blu- menstock, Jamal Abu Hunein, Cees Bos, Cock van Iperen en Wil ten Have. Bijzonder Met Jamal Abu Hunein, die door Wicart werd aangekondigd als 'iemand die iets heel bijzonders vertegenwoordigt', krijgt de PvdA een pleitbezorger voor de etnische minderheden. „Ik zal", beloofde Hunein, „me echter ook inzetten voor de Nederland se minderheden. Dat wordt na melijk nog wel eens vergeten". Ranshuijsen verwacht dat de on- Vlaardingse, probleemloze ma nier waarop de PvdA-lijst tot stand is gekomen, er toe kan bij dragen dat de impasse en het ge krakeel in de plaatselijke poli tiek eindelijk tot het verleden kan behoren. „Aan ons zal het niet liggen", meent de sociaal democratische voorman. „We gaan nu niet al vast roepen dat er een breed of een smal college moet komen. Dat is niet interessant We heb ben een hechte club, die samen met de anderen heel goed in staat is het vertrouwen in de Vlaardïngse politiek terug te ge ven. Daar gaat het in eerste in stantie om. Want ik geef eerlijk toe, dat de komende vier jaar be ter moeten worden. Met name het gekrakeel heeft de politiek geen goed gedaan, hoewel het inhoudelijk allemaal zo slecht niet is geweest". Schiedam Nam de Vlaar- dingse PvdA zaterdag zonder kleerscheuren de voordracht van de benoemingscommis sie over, vanavond zal het er in Schiedam heel anders aan toe gaan. Tijdens de leden vergadering zullen veront ruste partijleden pogen de in ongenade gevallen raadsle den Hans van Kleef en Cor Huijken een hogere plaats op de kieslijst te bezorgen. Een deel van de achterban is met name verbolgen over de vrije val die Hans van Kleef op de lijst maakte. De zittende wethouder van stadsvernieuwing en onder wijs tuimelde naar een negende plaats. In tegenstelling tot de benoe mingscommissie menen deze partijleden dat Van Kleef vol doende bestuurlijke kwaliteiten heeft om een nieuwe zittingspe riode tot een goed einde te bren gen. Sympathiebetuigingen uit ande re partijen en uit de kring van de bewonersverenigingen tonen volgens de opposanten aan, dat Van Kleef goed heeft gefunctio neerd. „Zo'n goede wethouder hebben we nog nooit gehad", meent een partijlid, dat vorige week aankondigde zich van avond duchtig te roeren. Takliek Een deel van de achterban ge bruikte de gemeentelijke nieuw jaarsreceptie zaterdagmiddag om de taktiek voor de vergade ring van vanavond te bespre ken- Die bijeenkomst wordt ge leid door voormalig kamervoor zitter Dick Dolman. Zowel Hans van Kleef als Cor Huyken over legde zaterdag driftig met partij leden, die vanavond een lans - voor hen willen breken. Ondanks eerdere ontkenningen gaf het 'socialistische geweten' Tiny Krikke zaterdag toe, on danks een conflict met de partij vanavond toch aanwezig te zul len zijn op de ledenvergadering. „Maar het wordt anders dan in 1982", kondigde de woordvoer ster van de vijfde colonne aan, „Toen ging de hele lijst om. Nu komen er hooguit wat aanpas singen". Berucht Met name bij het jonge partijbe stuur maakte Krikke zich in 1982 berucht door de voordracht op zijn kop te zetten. Zij stak een stokje voor de opzet van dejonge garae, die prominente partijle den als Chris Zijdeveld, Rei nier Scheeres en Gé Brouwer op on verkiesbare plaatsen had gezet. Op verzoek van een aantal leden gaat Krikke zich vanavond roe ren om veranderingen om de lijst te amenderen. Mogen Cor Huijken en Hans van Kleef op steun rekenen, de lobby voor ge vallen raadsleden als Ane van Loenen en Jacob Wiersma dreigt door deze inspanningen tussen wal en schip te raken. „Arie heeft het hoofd al in de schoot gelegd", meent een pro minent partijlid, „Mogelijk gaat hij het bij de verkiezingen met voorkeurstemmen proberen". Ook Jacob Wiersma, 22e op de lijst, liikt het niet te gaan redden. De lobby binnen de PvdA liet zijn naam zaterdag in iedergeval onvermeld. Stoelendans De meeste aandacht gaat van avond ongetwijfeld uit naar de stoelendans om de wethouder- sposten. In tegenstelling tot Rot terdam kan in Schiedam elk ge kozen raadslid in theorie wor den voorgedragen als wethou der. In de Maasstad mogen al leen de eerste zeven van de PvdA-lijst het college in. Een 'Hans Kombrink-effect' be hoort vhnavond toch tot de mo gelijkheden. Ten faveure van Hans van Kleef zou de op num mer vier geplaatste 'outsider' Noor Samkalden wel eens het veld kunnen ruimen. Net als Kombrink geldt zij als een be kwaam bestuurder, maar de kans is aanwezig dat de leden de zittende wethouders Cris Zijde veld en Hans van Kleef prefere ren. Slechts de beoogde lijsttrekker Aad Wiegman kan de vergade ring met een gerust hart tege moet treden. Tegen deze popu laire wethouder bestaat hoege naamd geen oppositie. Schiedam „Het is bijna gênant dat na twee jaar aandringen er nog steeds geen de finitieve versie van de gemeentelijke nota ouderenbeleid is verschenen. De pro blemen bij de oude renzorg rijzen inmid dels wel de pan uit" Die kritiek uitte voorzitter Arie van Loenen van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in zijn nieuwjaarstoespraak. De oorzaak voor die trage werkwijze ligt volgens de ANBO-praeses in de capaci teitsproblemen op de secre tarieafdeling, „Dat is erger lijk", concludeerde hij. De ANBO is ook op een reeks andere punten slecht te spreken over de wijze waarop het gemeentebe stuur met de belangen van de ouderen omgaat. „Over de uitvoering van de beleid suitgangspunten over de af gelopen vier jaar, kan niet altijd worden gejuicht", meent Van Loenen. Alleen het liftenplan in Nieuwland van wethouder Hans van Kleef krijgt van hem een dikke voldoende. Voor het overige verwijt hij het colle ge van B en W en de ge meenteraad dat slechts 'braaf het door het rijk voor geschreven ouderenbeleid is uitgevoerd Op bijna geen enkel terrein zou Schiedam zelf initiatie ven ontplooien en daarvoor ook uit eigen zak willen be talen. Het Schiedamse beleid steekt volgens de ANBO schril af bij dat van bij voor beeld Vlaardingen en Maas sluis. Ontevreden is de bond over de huisvesting van zowel de ANBO als St, Jozef. Het hon- derdvijftig jaar oude onder komen is vijftig jaar geleden al afgekeurd voor het geven van onderwijs. „Je zou haast denken dat dit symbolisch is voor het ouderenbeleid", luidt de enigszins wrange conclusie van Van Loenen, Ook van de diverse politieke partijen zegt de ANBO de komende raadsperiode wei nig te verwachten. Het plei dooi in 1986 om in de toe komst meer ouderen op ver kiesbare plaatsen op de kan didatenlijsten te zetten, heeft nauwel ijks effect gesorteerd. „Er zijn .niet of nauwelijks ouderen vooreen verkiesba re plaats gekandideerd. Op nagenoeg alle lijsten prijken nu goed opgeleide jongeren met meestal een academi sche graad. Wat dat betreft tellen de ouderen van de huidige generatie nog steeds niet mee". (ADVERTENTIE) Hestia CAU.ENBURGS7MAT 60 VUARDENGEN - TEL. 010-4343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1