Het wagenwiel van Peter Fleischmann Bezwaarmakers transportcentrum geven nieuwe impuls aan verzet WATERWEG 19 Nooit meer met je mond vol tanden SPORT WÊÊSm OP CURSUS 'Glascompensatie is boerenbedrog' mlRm>*ÈÊÊlM 'KONDEN WE OP HET VELD NIET VAN DIE BOEREN WINNEN, DAN MAAR AAN DE BAR' IDE BAKERMAT Si Rotterdams Nieuwsblad donderdag 11 januan 1990 SCHIEDAM Schat Het geld stroomt binnen bij Schat, de stichting Schiedams Historisch Amateurtoneel. Van de 138.000 gulden die de stichting nodig heeft om in mei het openluchtspektakelstuk Een brandende kwes tie' op de planken te zetten is al bijna een ton binnen. Het gat in de begroting werd deze week weer een stukje kleiner dankzij een subsidie van de provincie Zuid-Holland, die 3000 gulden bijdraagt in de pro- duktiekosten. Eerder kreeg Schat al geld van culturele fondsen (22.500), sponsors (17.000} en de gemeente Schiedam (4Ö.OOO). Uit de kaartverkoop denkt de stichting nog eens 12.500 gulden binnen te halen. Over de finan ciering van net resterende bedrag wordt nog gelob- bied. Zowel de overheid als het bedrijfsleven staat zeer positief tegenover het initiatief van de stichting, die twee jaar geleden alóm werd geprezen om 'Het spul van Joncker Franssen oorloch', een historisch stuk over de Hceksche en Kabeljauwse twisten in Schie dam: Het succes van die productie, opgevoerd bij de ruïne, leverde een groot aantal sponsors op voor 'Een brandende kwestie'. Het nieuwe openluchtstuk op te voeren, aan de Lange Haven speelt zich af in de patriottentijd in de 18e eeuw. Centraal staat de opkomst van de bran dersindustrie in Schiedam. Voorstellingen worden gegeven tussen 9 en 13 mei. De hoofdrollen zijn al verdeeld. Wel zoekt Schat nog een stuk of twintig mannelijke figurenten. Zij kun nen zich aanmelden bij Corirme Sey, ambtenaar cul turele zaken bij de gemeente Schiedam, telefoon 4260500. Dominee-dichter De Kampense dominee-dichter Hans Bouma houdt vrijdag 19 januari een lezing met als titel 'Over ver schillende godsbeelden: kunnen, we maar niet beter zwijgen'. Dat doet hij in het kerkgebouw van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Westvest De le zing begint om. 20.00 uur. IVLAARDINGEN Cultuurprijs De Culturele Raad Vlaardingen is op zoek naar 'cul turele kanonnen', die in aanmerking kunnen ko men voor een cultuurprijs van de gemeente Vlaar dingen. Die prijzen worden in september van dit jaar voor het eerst uitgereikt. De winnaars ontvan gen het door Leen Droppert ontworpen bronzen beeldje d' Akerboo m Iedereen kan tot 1 maart Vlaardingse kunstenaars kandidaat stellen voor de cultuurprijs. Kunstenaars die al een prijs behaalden, die het schopten tot optre dens op nationale of internationale podia, die een uitzonderlijk jubileum vieren, zich al heel lang in zetten voor de cultuur of die cum laude afstudeer den in een kunstvak komen voor een Akerboom in aanmerking. Danspas Speciaal voor dansliefhebbers hebben de Stadsge hoorzaal en de Harmonie een passepartout gemaakt. Tegen een korting van vijftien gulden kunnen be zitters van die danspas de voorstellingen van vier dansgezelschappen bijwonen. Dat zijn die van Djaz- zex (15 februari), Opus One (15 maart), de Nieuwe Dansgroep (29 maart) en Danstheater Arena (11 april). De Vlaardingse theaters hopen met dit initiatief de belangstelling voor uitvoeringen van moderne dans te vergroten. Het passepartout en een bijbehorende folder zijn voor veertig gulden aan de kassa van de Stadsgehoorzaal te koop. Theaterproj eet In totaal 28 Vlaardingse scholen, 43 groepen en 965 scholieren doen deze maand mee aan het theater project voor leerlingen uit de groepen drie en vier. Het project is opgezet in het kader van de educatieve activiteiten, die vanuit de Stadsgehoorzaal worden gehouden. De leerlingen bereiden zich tijdens zes lessen met klassegesprekken en het maken van tekeningen voor op de theatervoorstelling 'Onder de voeten kie telen'. Die voorstelling wordt'op 25 en 26 januari in totaal zes keer uitgevoerd. Zwemmen voor moeders Aanstaande moeders kunnen voortaan een aantal uren per week ongestoord zwemmen in het Kolpa- bad en zwembad Holy. Die speciale zwemuren zijn in het leven geroepen, omdat veel zwangere vrou wen stoppen met zwemmen. Onder deskundige lei ding wordt een op hen afgestemd programma afge werkt. Dat gebeurt op woensdagmiddag van half vier tot kwart over vier en zaterdagmiddag van half drie tot kwart over drie in het Kolpabad en op dins dagmiddag van kwart voor twee tot half drie In zwembad Holy. Starters De Kamer van Koophandel licht op donderdag 11 januari startende ondernemers voor over onderne mingsplannen, financiering, vergunningen en de keuze van een ondernemingsvorm. Dat gebeurt tij dens een startersoriëntatiebijeenkomst in de bur gerzaal van het Vlaardingse stadhuis. Belangstel lenden kunnen zich, tegen betaling van 17,50 gul den, laten inschrijven bij de Kamer van Koophan del in Rotterdam. [iSchiedam^Hj ^Vjaardinger^^J zaterdag 13 januari poppen- en speeltheater De Toverdoos speelt Boe kenwurm met buikpijn, the ater De Teerstoof, 14.00 the Stuffed Puppet Thea tre speelt Manupitator Underdog, Passagetheater, •20.30 uur. concert van Sue Chaloner (heavy funk en soul], café Podium, 22.30 uur. zondag 14 januari muziekfilm Get out of my room van Cheech Chong, café Podium, 21.30 uur. ruilbeurs voor munten, postzegels, prentbriefkaar ten en stripboeken, dien stencentrum De 4 Molens, 13.30 uur. maandag 15 januari concert van de christelijke muziekvereniging Harpe Davids,, Huize Spaland, 19.30 uur. zaterdag 13 januari Billie Turtlilm Haantje de voorste, Triangel (13.30 uur), Leger des Heils (14.30 uur). komische film Top secret. Triangel (18.30 en 20.45 uur). cabaretprogramma Béste maatjes van Paul de Leeuw, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. vogelbeurs van vogelvere niging Icarus, clubgebouw Curacaolaan. 10.00 tot 15.00 uur. ^Maasslui^^l zaterdag 13 januari postzegel ruilbeurs, Ko ningshof, 13.00 tot 17,00 uur. nieuwjaarsbal, Konings hof, 20.30 uur. Wat grote m'ensen niet vertellen lees ik toch wel in de krant. Maasland/Maassluis Bij gedepu teerde staten van Zuid-Holland zijn zeven bezwaarschriften ingediend tegen de bouw van het omstreden transportcentrum in de Oude Campspolder-Zuid op de grens van Maasland en Maassluis. De bezwa ren richten zich op de voorgestelde wijziging van het reconstructieplan Midden-Delfland. Deze wijziging is nodig om de komst van het West- la ndse transportcentrum in de Oude Campspolder-Zuid mogelijk maken. Geheel volgens verwachting be hoort de gemeente Maasland tot de bezwaarmakers. De gemeenteraad, die reeds in juni van het afgelopen jaar met een geringe meerderheid tegen de komst van het centrum stemde, geeft hiermee nogmaals aan, tegen de komst van het trans portcentrum op deze plek te zijn. Maasland beschouwt de Oranje Buitenpolder als een geschiktere plaats voor het transportcentrum. Voor de vestiging van het trans portcentrum op de gewraakte plek wil de provincie de gemeente belo nen met het terugdringen van de tuinbouwkassen in de gemeente. Deze compensatie acht Maasland echter ontoereikend. In dit provinciale voorstel zou tus sen de 35 en 50 hectare van een toe komstig glastuinbouwgebied een groene functie krijgen. Voor deze compensatie moet de provincie echter nog een garantie afgeven. Maasland neemt het voorstel passe rieus, als aan deze voorwaarde is voldaan. De gemeente Maasland staat er met haar bezwaren niet alleen voor. Ook de Reeonstructiecommissie Midden-Delfland is tegen de komst van het transportcentrum. In haar ogen dient door de veranderde functies binnen het gebied te vens het reconstructieprogramma van Midden-Delfland te worden gewijzigd. En dat druist recht in te gen de opdracht het reconstructie plan juist ten uitvoer te brengen. Naast de Oranje Buitenpolder acht zij meerdere iokaties geschikt voor bet distributiecentrum. De commisie voelt zich gepasseerd en wil, naast provincie, gemeente en de Stichting Transportcentrum Westland, daadwerkelijk bij de be stuurlijke besluiten worden betrok ken. 'Glascompensatie1 vindt de commissie eveneens ongeloofwaar dig. De commissie dringt verder aan op een goede regeling voor glastuinbouwbedrijven die noodza kelijkerwijs worden verplaatst. Onduidelijk De Streekcommissie Westland, Delft en Omgeving voert in haar bezwaarschrift aan, dat het voor haar onduidelijk is voor wie het transportcentrum nu eigenlijk is bedoeld. Dat het transportcentrum op goedkope grond wordt gebouwd, vindt de streekcommissie geen ar gument. Verder acht de streekcommissie een onderzoek naar de milieu-ef fecten van het grootste belang. De glascompensatie vindt ze boeren bedrog'. Als alternatief wordt in het bezwaarschrift eveneens de locatie Oranje Buitenpolder aangedragen. De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft zich ook bij de pro vincie gemeld. Dit om GS er op te attenderen dat drie transportleidin gen niet in het plan zijn opgeno men. Voorts hebben drie inwoners van Maasland een bezwaarschrift ingediend. Zij menen dat de komst van het transportcentrum een aan tasting van het open gebied en de reconstructiewet is. Zij vrezen hori zonvervuiling, lawaai- en stank overlast. Positief GS ontving onlangs ook een aantal positieve reacties. De Kamer van Koophandel voor Rotterdam en de Benedenmaas lijkt in haar reactie, volgens een woordvoerder van de provincie, zelfs in een. 'hoerastem- ming' te zijn. De komst noerat de kamer van groot belang voor de - Nederlandse economie en de Rot terdamse haven. Het Samenwerkingsorgaan West land is ook voorstander van het centrum. Wel heeft zij bezwaren te gen het inleveren van potentiële glastuinbouw. Wateringen heeft zich min of meer in dezelfde be woordingen uitgelaten als het SOW. De Provinciale Raad voor Ruimte lijke Ordening gaat eveneens ak koord, mits specifiek Westlandse bedrijven een plek krijgen toege wezen in het toekomstige trans portcentrum. De Provinciale Pla nologische Commissie (PPC) stemt eveneens in met de plannen, zij het uit armoede. Volgens de raad ont breekt het de provincie aan alter natieven. „j ih.'-.-x" Z.. ~"p~ -W In de polder rechts van de rijksweg Hoek van Holland-Utrecht en oostelijk van de afslag naar de Maasdijk moet het nieuwe transportcentrum komen. Omscholen, bijscholen, nascholen. ..De men s verb reedt zijn horizon. Voor het werk en voor de algemene ontwikkeling. Cursussen schieten als paddestoelen uit de grond. Van lessen in milieubeheer tot de fijne kneepjes van het clown svak. In OP CURSUS wekelijks aandacht voor een ongewone vorm van kennisverbreiding. Spreken in het openbaar is voor veel mensen niet gemakkelijk. Vaak ontbreekt de durf om voor een groot publiek te praten. Ook het onder woorden brengen van gedachten brengt vooreen aantal mensen problemen met zich mee. Een goed mondeling uitdrukkingsvermogen waait de meesten duidelijk niet aan. Maar spreken in het openbaar kan wel worden geleerd. In tegenstelling tot andere landen wordt in Nederland weinig aandacht besteed aan de spreekvaardigheid. Zit de gave van het woord in de Engelse landsaard, door het veronachtzamen van de spraakvaardigheid vormen vergaderingen in ons land vaak het toneel van hakkelende bestuurders. Aan dit vervelende verschijnsel kan iets worden gedaan. Zo gaat in Vlaardingen .op 16 januari in de Rehobothkerk de cursus Algemene ontwikkelingen Persoonlijkheidsvorming van start. Een primeur, want Vlaardingen is de eerste stad waar deze landelijke cursus wordt gegeven. De cursus is voor een groot deel gericht op spreekvaardigheid en is bestemd voormensen die van een 'persoon' willen uitgroeien tot een 'persoonlijkheidDe deelnemers krijgen een gevarieerd programma voorgeschoteld De Zwitserse professor J, Zielinski,die de cursusheef t opgezet, vindt dat de mens een bred e visie op de maatschappij moet hebben voordat hij kan werken aan zijn persoonlijkheid. Voordat er gewerkt wordt aan de.ontwikkeling van de persoonlijkheidsvorming wordt er daarom veel aandacht besteed aan het verbreden van de algemene kennis van de cursist. In 12 lessen worden in totaal 28 onderwerpen van een uiteenlopende aard behandeld. Tijdens de cursus komen gastsprekers over thema's als politiek, kunst en religie aan het woord. De deelnemers, die ter voorbereiding thuis een aantal onderwerpen moeten bestuderen, luisteren gezamenlijk naareen lezing. Aan de hand van de bestudeerde stof kunnen zij na afloop vragen stellen aan de gastspreker. Het is de bedoeling dat er door de cursisten wordt gediscussieerd over de onderwerpen, die voor de betreffende les op het programma staan. Door te discussiëren, komen de cursisten naast de besproken stof, veel over de persoonlijke opvattingen van zichzelf en van anderen te weten. Dat de mensen allerlei wetenswaardigheden over bij voorbeeld het katholieke geloof te weten komen, is niet het belangrijkste doel. Tenslotte kan men thuis zelf een aantal boeken naslaan om de kennis te verbreden. De nadruk ligt duidelijk op het in praktijk brengen van de opgedane en de al aanwezige kennis. Met een beperkte kennis leert men het maximale effect te bereiken. Hiervoor is een goede spreekvaardigheid vereist. Tijdens de discussies wordt op de manier van spreken gelet. Omdat er maar twaalf mensen deel kunnen nemen aan de cursus, krijgt iedere deelnemer de kans om geruime tijd aan het woord te zijn. Het volgen van de cursus moet de deelnemers een groter zelfvertrouwen bezorgen. De bijgebrachte kennis en spreekvaardigheid kan de deelnemers, volgens de initiatiefnemers, op weg helpen naar 'een betere toekomst'. door PAUL VAN OEN BOSCH Rotterdam ,,Ik ben vrij' laat met volleybal begon nen, op 16-jarige leeftijd pas. Eerst heb ik nog een tijdje bij PPSC gevoetbald. Aanvankelijk als redelijke keeper, later als voetbal ler, een echte schopper was ik. Op mijn veertiende ben ik met voetballen ge stopt. Hoe ik voor het eerst met volleybal in aanraking ben gekomen? Dat is een heel verhaal. We woonden In een wijk, waar op een gegeven mo ment heel sterk het wijkidee leefde. Lief tegen elkaar doen. Dus op een grasveldje werd een volleybalveld je uit de grond gestampt. Elke zon dagmiddag speelden de vaders uit de buurt tegen elkaar. In Je modder met voetbalschoenen aan. Dat buurtvolleybal was heel populair. Ik deed vaak mee en als je dan de bal twee keer had opgedoken uit de modder, dan voelde je je een hele vent tussen ai die papa's. Verder zat ik op het Stedelijk Gym nasium. Volleybal is toch een beetje een kneusjessport, dus veel gymna siasten speelden het Inmiddels wa ren veel vrienden, met wie ik altijd naar de kroeg ging, lid geworden van Both Partners, en dus ben ik ook naar die club gegaan. We had den een vriendenteam. Een clubje binnen de club, dat waren we ei genlijk. Altijd een grote mond. Henk Keemink was onze befaamde trainer-coach, met hem is het alle maal begonnen. Qua talent hadden we in de topklasse junioren gemak kelijk kampioen kunnen worden, maar we werden derde. We wisten echt niet waar we mee bezig waren. Ik was in die ploeg duidelijk de minste, maar ik kwam daarna toch gelijk in het eerste team terecht. Ik was nog lang niet rijp voor de eerste divisie. De eerste maanden heb ik veel geleerd, maar heel wei nig gespeeld. Halverwege stapte de vaste middenaanvaller op en toen kreeg ik mijn kans. Tussen ervaren mannen als Bert van Delden en Pe ter van der Gugten was ik nog niet zo belangrijk, in het veld werd ik beschermd. Dat eerste jaar'werden we vierde of vijfde. Peter Flelflchmann (24) gold ja renlang als het grootste volleybal talent van Schiedam en omgeving. De middenaanvaller van Rijnmond koos deze zomer voor de Amstal- veense topclub Delta Lloyd/AMVJ en heeft zich na een moeizame start een basisplaats verworven bij de landskampioen. In de zesde aflevering van de verhalenreek» De Bakermat komt Fleischmann vandaag uitgebreid aan het woord. Het Schiedams equivalent van de bekende kinderboeken held Pietje Bell verheelt emaakvo! over zijn'roots*. Pang Het jaar daarop kwam Pang, de huidige bondscoach van de dames. We hadden helemaal niet verwacht dat zo'n man bij een amateurclubje als VCS kwam. Maar dat gebeurde toch. via een uitwisseling. Eigenlijk was het belachelijk, gezien de mans kwaliteiten. Maar hij was heel be leefd, weinig eisend en dat stimu leerde eigenlijk nog meer dan schelden. Ik had verwacht dat-ie bij het Nederlands damesteam feller en harder zou optreden, maar dat blijkt dus niet in hem te zitten. Hij hanteert eerr typisch Chinese bena dering. Je moet trots zijn om voor je club te spelen, trots om voor je land uit te komen. You have to be proud to play for VCS, zei hij altijd. De motivatie moet uit jezelf komen, dat is eigenlijk ook zo. Tom Berwers werd trainer-coach in het derde jaar en met hem kwam er gelijk een aantal goede spelers. Die kwamen via hem, hij had de contacten, hij vroeg ze gewoon. Zonder hem waren spelers als Wil lem Hoogendoom en John Stubbe nooit gekomen. VCS had weinig middelen en die jongens hadden ook andere aanbiedingen op zak. Van eredivisieploegen met geld, maar toch kwamen ze naar Schie dam. Berwers had er öink de wind on der. We wilden toch een keer uit die eerste divisie komen. In de eer ste twee seizoenen onder Berwers ging het telkens in het begin fout. Daarna begon het in het tweede ge deelte ongelooflijk draaien. Ik her inner mij dat we in het tweede jaar dertien wedstrijden achtereen on geslagen bleven. We sloegen de la tere Kampioen Datak met 3-0 ge weldig van de baan. Die ploeg had gewoon kampioen moeten worden. In het derde jaar Berwers liep het geweldig mis. VCS fuseerde met Vlaardingen en de nieuwe fusie club Rijnmond besloot een jong team en een oud team in de eerste divisie te laten spelen, in plaats van de jonge talenten met de ervaren dertig-plussers te mengen. Dat werkte voor geen meter. Beide teams degradeerden dan ook naar de tweede divisie. Ik was nota bene de oudste in het eerste team. Ik kreeg blessurepech en na een paar maanden raakte ik volledig uit vorm. Ik heb naderhand geen bal meer goed geslagen. Er zijn dat jaar op organisatorisch vlak technische fouten gemaakt door verschillende mensen, niet alleen door Tom Ber wers. Eigenlijk vond iedereen het voor het seizoen de beste oplossing. Dan is het flauw om achteraf Tom overal de schuld van te geven. Zijn opvolger Joop Tinkhof heeft een heel andere benadering. We speelden vorig seizoen in een mengselploeg. oud en jong bij el kaar. Dat werkte goed- Er was een duidelijk doel. We moesten dood eenvoudig kampioen worden. Al leen was de entourage heel anders. Je deed wat je moest doen en daar hield het wel mee op. We trainden minder intensief dan voorheen. Er kwamen vooral weinig toeschou wers kijken. Cocktail Trio Bij Rijnmond speelden we altijd be gin september een toernooi in Beie ren. Dat leverde prachtige tafere len op. Kwamen we'op vrijdaga vond aan, gingen we gelijk naar zo'n plaatselijke wijnkelder. Daar speelde meestal een bandje uit het genre Cocktail TrioJEr werd wat gestijldanst, heel suf allemaal. In zo'n geval gingen wij de hele zaak domineren. Sprongen we op die grote schraagtafels. Stonden we te springen, te schreeuwen, te dansen. Op een gegeven moment gingen wïi vertellen wat dat Duitse Cocktail Trio moest spelen, Öp een keer zat de stemming er nog niet helemaal in. Nu hingen er van die grote wa genwielen aan het plafond. Toen ben ik op zo'n wagenwiel gespron gen, kwam dat wiel met het halve plafond naar beneden. Vooral bsi uitwedstrijden was de sfeer goed. Tien van die stadsjon- gens, die naar het platteland gingen om te volleyballen. Volleybal is en blijft natuurlijk een provinciale sport Konden we dan niet op het veld van die boeren winnen, dan maar op een andere manier. Wij Peter Reischmann...'Volleybat is toch een beetje een kneusjessport'... waren gewoon altijd beter, dat was het gezamenlijke idee. Dus gingen we aan de bar gigantisch tekeer. We speelden eens in Heerlen de laatste wedstrijd van het seizoen. Wij stonden al vast op de derde plaats en die Limburgers zaten in degradatienood. Werden we in drie kwartier helemaal weggemept. Toevallig was het plaatselijke da mesteam dezelfde dag kampioen geworden. Dus wij zaten na afloop midden in zo'n lullige receptie. Ie dereen keurig achter tafeltjes en wij maar zingen. Die Limburgse meiden vonden dat prachtig, aie baalden ook van dat handjes schud den. Er liep daar ook een ex-staatssecre taris rond, z'n naam is me even ont schoten, die had ooit eens met zwart geld gesjoemeld via een maatschap pij met de naam Juliana. Nu lopen Bert van Delden en Peter van der Gugten ook mee in dat wereldje, dus die herkenden die man. Gingen we met z'n allen dat lied van Sief van Oekel zingen: 'Juliana...'. Die man wist echt niet waar-ie moest kijken. Op dat zelfde feest gebeurde nog iets moois. Ze hadden een gi gantisch grote vlaai neergezet Die meiden daar vonden ons wel grap pig, dus wij een beetje dansen. Heb ik opeens die griet, met wie ik stond te dansen, opgepakt en midden ih die vlaai gezet. Je had haar gezicht moeien zien. AMVJ Vorig jaar juni ging op zondaga vond ineens de telefoon. Ad van der Velden van AMVJ aan de lijn. Eerst wist ik echt niet wie ik aan de lijn had. Na vijf zinnen besefte ik plotseling dat ik een van de beste Nederlandse volleyballers aller tij den aan de lijn had. Ik dacht van mezelf dat ik die vele trainingen niet op zou kunnen brengen. Mede daarom heb ik de laatste twee jaar ook diverse andere aanbiedingen afgeweerd. Uiteindelijk heb ik de grote sprong toch gewaagd en ik moet zeggen dat het alleszins mee valt. Bij Delta Lloyd/AMVJ zijn ze heel reeel. Studie en werk gaan daar voorop. Als het je op dat vlak goed gaat, redeneren ze in A ms tel veen- kun je je béter concentreren op het volleybal. Heel schappelijk. Het een prachtige ploeg. Je komt naar] Amstelveen om te volleyballen^ maar op de juiste momenten gaat de- ploeg heerlijk door het lint, Dat haö' ik vooraf nooit verwacht. Mijn re£! putatie als gangmaker heb ik daar wel bevestigd, ja. 4 Vorig jaar april had ik voor het laatst gespeeld vanwege een bi ess ti re dus aanvankelijk had ik een con? ditieachierstand. Bovendien had ik moeite om het tempo bij te benedi Langzamerhand is dat veel betejr. gegaan. Momenteel sta ik sinds eeij> week of drie in de basis. Daarbij heb* ik wel een beetje mazzel gehad. Dèi ploeg draaide in de eerste zeve& acht wedstrijden van het seizoen tQ? taal niet. Toen is men gaan schuky ven. De keren, dat ik daarvoor wa£ ingevallen, heb ik nooit gefaald. Ik1 voerde mijn taak op verschiüendfë posities goed uit en werd dan weé£ uitgewisseld. Dat heeft geleid tot mijn grote kans. Misschien is het ook wel een mentaL liteïtkwestie. Ik ben geen schijter^* heb de Rotterdamse mentaliteit Laat ze maar komen... Dat heb ikt- denk ik, voor op al die talenten van het platteland, die op jonge leeftyd al de hemel worden ingeprezen. Ik ben toch pas op redelijk rijpe leef tijd naar AMVJ gegaan. Ik heb veel geleerd van harde spelers bij Rijn mond, die je echt weieens hard af- zeken. Daar word je hard van. Rijp heid if heel belangrijk. Ik zie wel eens spelers met ongelooflijk veel talent, veel meer dan ik heb, maar met weinig ruggegraaL Die hebben nog zo weinig meegemaakt Die hebben nooit 'ns in Duitsland aan een wagenwiel gehangen, begrijp je".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2