Vlaardingse raad brengt provincie in noodsituatie 'Twee CD A-wethouders geen serieuze optie' Groen Links krijgt het druk Kerken hijsen bal in toren VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Veel migranten lang werkloos Aloysiusschool een eeuw oud Actiecentrum in oude bibliotheek ONS maakt koelkasten onschadelijk Spaland-affaire: akkoord in zicht Zoeken naar zeldzame Rietganzen Auto over de kop Valse gasfitters Alcohol controle WDflnme VRIJDAG 12 JANUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen- Telefoon: 010-4543229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 01Q-43497S4. Schiedam Migranten blijven een groot deel van het aantal werklozen uitmaken. Iets meer dan twintig procent van de 7718 mannen en vrouwen die bij het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Schiedam als werkzoe kend staan ingeschreven, be hoort tot een etnische minder heid. Veelal gaat het om langdurig werklozen. Hun aantal in. de kaartenbakken daalt nauwe lijks: in november vorig jaar vonden maar 6 van de 1588 werkloze migranten een baan. Het merendeel heeft de Turkse nationaliteit Voor de rest is directeur Jan van Lent van het GAB in zijn maan- zijn delijks overzicht redelijk opti mistisch over de arbeidsmarkt Het bemiddelingsbes tand (aan tal ingeschreven werkzoeken den) daalde in november van 7840 naar 7718. In dezelfde maand werden overigens min der nieuwe vacatures gemeld dan in oktober. Ondanks de lichte daling van. het aantal werklozen blijft de si tuatie zorgelijk. Vooral in Schie dam zitten nog steeds veel men sen zonder werk. De jeneverstad telt officieel 3371 werkzoeken den. In Vlaardingen zijn dat er 2656, in Maassluis 988. Het feestcomité van de Aloysiusschool in de schoolbanken, terwijl auteur De Vries (rechts) het eerste exemplaar van het jubileumboekje uitreikt aan bestuursvoorzitter Ham. Schiedam P vd A -fraetiel eider Gé Brouwer vindt dat het CDA hoog van de toren blaast met haar claim op twee wethouder- sposten in het nieuwe college B en W in Schiedam. „Dan moeten ze eerst maar eens zestien raads- zeteïs zien te halen", meent de politicus. Woensdag maakte het CDA be kend na de verkiezingen af te stevenen op twee wethoudersze tels. De christen-democraten stoelen hun claim op de inbreng, die de partij de afgelopen vier jaar in het stadsbestuur heeft ge had. Zij gaan er van uit dat het huidige zeteltal van acht aan merkelijk kan worden uitge breid. Verder ligt een fors zetel verlies van de PvdA volgens de christen-democraten in de lijn van de verwachtingen. Met die voorspellingen in de hand streeft het CDA naar een be stuurscollege met drie PvdA'ers en twee CDA'ers. Volgens Gé Brouwer ligt deze optie echter allerminst voor de hand. „We moeten zien te voor komen dat de PvdA teveel in vloed in het stadsbestuur ver liest. Daarom heeft deze zetel verdeling zeker niet onze voor keur". De claim van het CDA be schouwt Brouwer als 'een stukje koopmanschap'. „Je moet na tuurlijk hoog inzetten om wat te bereiken. Maar als het CDA ons werkelijk de keuze laat tussen twee of nul CDA-wethouders, dan kan er sprake zijn van een ernstige blokkade". Voor de door het CDA gewenste wethoudersverdeling zou het college van B en W moeten wor den uitgebreid van vier naar vijf wethoudersposten. Dit idee is voor Brouwer zeker bespreek baar, al ziet hij dit niet als een handreiking naar het CDA. „Ik heb regelmatig gezegd, dat het college veel zaken laat lig gen", aldus Brouwer. Als voor beeld noemt de fractievoorzitter de heikele onderhandelingen met voetbalclubsoverde reorga nisatie. „Die worden nu vaak door ambtenaren gevoerd, ter wijl dit bii uitstek een bestuurlij ke taak is Als het college duidelijk maakt door de werkdruk niet aan een intensiever contact met de basis toe te komen, dan wil de PvdA- fractieleider de komst van een extra wethouder niet in de weg staan. „Destijds hebben we de vijfde wethouderspost uit bezui nigingsoverwegingen geschrapt. Als dit ten koste gaat van de kwaliteit van het bestuur, dan moet je je afvragen of het de be zuiniging wel waard is". Een nieuw college met vijf wet houders mag volgens Brouwer denkbaar zijn, hij waagt zich niet aan een voorspelling over de verdeling van de posten. Maasland De Aloysiusschool in Maasland bestaat honderd jaar. Hoewel de leerlingen zelf pas half mei iets merken van het eeuwfeest, beginnen de festivi teiten aanstaande zondag al. In de ochtend is er in de Paro chiekerk een eucharistieviering. Het hoogtepunt moet de reünie worden die 's middags in het schoolgebouw aan de Meester Posüaan plaats heeft. De feest commissie verwacht rond de vierhonderd oud-scholieren en - leerkrachten te verwelkomen. Er wordt een video gedraaid op( een aantal monitoren die ver spreid door de school staan opge steld. Naast die collage van acti viteiten in en om de school is er een fototentoonstelling met fo to's uit een grijs verleden tot he den. De officiële receptie wordt aan staande dinsdag op school ge houden. Tijdens die gelegenheid zal het door J. de Vries eni B. Reekers geschreven jubi leumboekje worden gepresen teerd. door AAD RIETVELD Vlaardingen De provincie Zuid-Holland raakt in im mense problemen door de weigering van de Vlaarding se gemeenteraad mee te wer ken aan de afvalbergïng Lic- kebaert. In 1992 kan de provincie haar af val nergens anders meer kwijt. De capaciteit van de stort in bet recreatiegebied is dan broodno dig. „De provincie raakt verzeild in een noodsituatie", zegt woord voerder Th. J. Janssen. De afvalberging in het gebied tussen Vlaardingen en Maassluis is van grote betekenis voor de provincie. Gedurende zeventie- neneenhalf jaar zou er jaarlijks 450.000 ton afval worden gestort. „Wij hebben erop gerekend dat de stort in 1992 operationeel zou worden", zegt Janssen. Er zijn geen aanvaardbare alternatie ven. Dus als de afval berging Lic- kebaert over twee jaar niet open gaat, zijn wij gedwongen nood maatregelen te nemen. Een dichtbevolkte provincie als Zuid-Holland heeft uiteraard een gigantisch afvaloverschot" Verrassing De afvalberging kwam al in 1975 voor in een recreatie-basisplan, werd in 1985 opgenomen in het Plan voor de verwijdering van bouw- en sloopafval en in 1986 in het Streekplan Rijnmond. Jans sen: „Met ai die plannen heeft de gemeente ingestemd". Woens dagavond sprak de gemeente raad zich echter unaniem uit te gen het opnemen van de afval berging in het bestemmingsplan VIaardingen-West. „Dat stand punt heeft de provincie verrast", aldus Janssen. De gemeente voert aan dat de provincie de afgelopen maanden zowel de stortperiode heeft op gerekt als het acceptatiebeleid heeft verruimd. De stort zou lan ger open zijn en er zou meer che misch verontreinigd afval wor den gedumpt in De Lickebaert. Het eerste atgument is waar, zegt Janssen, het tweede berust, volgens hem op een 'begrippen- strijd'. „Er is in wezen niets ver anderd in het acceptatiebeleid". Vlaardingen houdt er rekening mee dat de provincie een aanwij zingsprocedure zal volgen. Met zo'n procedure kan de gemeente worden gedwongen de afvalber ging wél in het bestemmings plan op te nemen. De gemeente zal tegen zo'n aanwijzing echter in beroep gaan bij de Kroon, zei wethouder Bas Goudriaan eer gisteren. „En daar gaan zeker drie tot vijf jaren mee heen", hield hij de raad voor. Vlaardingen Twee zetels haalt Groen Links zeker, daar is zij van overtuigd, en in stilte hoopt de partij zelfs op drie zetels in de Vlaardingse gemeenteraad na de komende verkiezingen. „Onze leden zijn weer meer be trokken en vrolijker met poli tiek bezig", zegt lijsttrekker Ar nold van Kalken. Het ging slecht met de kleine linkse partijen in Vlaardingen. Maar sinds EVP en onafhanke- lijken samen met CPN, PPR en PSP optrekken onder de Groen Linkse vlag stromen de leden weer toe. „De mensen vinden bij ons eindelijk een veilige politie ke haven weet Anja Hooge- werff, de nummer drie op de lijst Ledenvergaderingen worden druk bezocht en dat stimuleert de kandidaat-raadsleden Van Kalken, Ben van der Velde en Anja Hoogewerff enorm, „Het doemdenken is weg", zegt Hoog ewerff. „Het is een frisse dub, dat merken wij nu in eigen gele deren, maar dat zal zeker ook buiten de partij op vallen". Anders dan bij de grote partijen in Vlaardingen leverde het op stellen van. een kandidatenlijst bij Groen Links geen interne strubbelingen op. De raadserva- ring van Van Kalken leverde hem de eerste plaats op. De lijst trekker zegt het jammer te vin den, dat er geen vrouw op die eerste plaats staat en dat er geen vertegenwoordiger van etnische minderheden op de lijst te vin den is. „Maar dat komt wel. Wij roeien met de riemen die we hebben". Van Kalken hoopt dat zijn in breng in de gemeenteraad de ko mende vier jaar wat serieuzer wordt genomen dan in het verle den. „Als vertegenwoordiger van radicaal links ben ik heel vaak met een kluitje in het net gestuurd". Een paar jaar geleden kwam Van Kalken met het plan om een steunfonds te vormen voor minima. „Van dat voorstel heb ik nooit meer iets gehoord. Tot het CDA later met een soort gelijk voorstel kwam,Toen werd het wel aangenomen". Groen Links krijgt het druk m Vlaardingen, voorspelt - Van Vlaardingen De oude bi bliotheek aan de Fransen straat moet worden ingericht als 'lokaal milieu-actiecen trum'. Dat staat in het verkie zingsprogramma van Groen Links in Vlaardingen. Een milieu-actiecentrum zou betrekken bij het milieube leid van de gemeente. „Het al of niet slagen van dat beleid is sterk afhankelijk van de me dewerking van de bevol king", aldus Groen Links. In het gebouw zouden cursus sen en tentoonstellingen over het milieu, moeten worden ge houden. Groen Links wil er een dienst milieu-educatie, milieu-actiegroepen en een milieu-telefoondienst in huis vesten. Het huidige college van burgemeester en wethou ders wil het gebouw aan de Fransenstraat verkopen om een deel van de kosten van de nieuwe bibliotheek aan de Waalstraat te dekken. Groen Links pleit in de mi- Ueuparagraaf van haar pro gramma ook voor kringloop- parkjes' in alle winkelcentra. Zulke parkjes moeten bestaan uit aparte afvalbakken voor plastic, wit en gekleurd glas, papier en karton, batterijen, metaal en textiel. Ook bij alle bejaardentehuizen en dien stencentra moeten, meent Groen Links, glasbakken worden geplaatst. Schiedam Schiedammers hoeven niet langer het milieu te verpesten als zij genoeg hebben van hun koelkast of vrieskist. De schadelijke stoffen die daar in zitten, kunnen de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) vanaf aanstaande maandag af tappen. Het ozon-gevaarlijke freon hoeft daardoor niet meer in de natuur terecht te komen, maar kan worden hergebruikt Sinds kort beschikt de Roteb in Rotterdam, die te boek staat als provinciale inzamelingsdienst voor klein chemisch afval, over een wagen met speciale appara tuur voor koelkast-ontmante- ling. Het is de bedoeling dat de gemeente Schiedam regelmatig gebruik gaat maken van deze af- zuig-installatie. Bij de eerste ses sie bij de ONS worden maandag zestig ijskasten onschadelijk ge maakt Freon is een verzamelnaam voor chloorfluorko olstof-produkten (oftewel het beruchte CFK-gas). Hiermee functioneert het ele ment dat door verdamping in staat is warmte aan de koelkast te onttrekken, legt chef Hen driks van de reinigingsdienst ge duldig uit „In elke koelinstalla tie zit die stof. Als het is afgetapt, is de kast verder waardeloos en kan het freon naar een recy- dingsbedrijf". Jaarlijks worden er in Schiedam zo'n tweeduizend koel- en vries kasten (een half procent van wat er in Nederland wordt gedumpt) afgedankt. Ter verduidelijking: de Burgemeester Knappertlaan zou er over de hele lengte mee kunnen worden volgezet Sinds de ONS weet dat speciale aftap-apparatuur beschikbaar is, zijn de kasten opgespaard. Punt is dat slechts dertig procent bij het grof vuil wordt gezet; dan gaat het om een aantal van onge veer zeshonderd. Het overgrote deel wordt bij de winkel weer in geruild. j,Dit wordt onze eerste ervaring", meldt Hendriks. „Als het werkt, kunnen we bij de winkels ook aan die andere ze ventig procent trekken". Hoewel geen alternatief bestaat voor CFK-gas de verwach ting is dat een milieuvriendelij ker koelelement nog jaren op m Buitendienst-medewerkers Fred van der Goorberge en Henk van Rij sjouwen met weer een koelkast. Zestig exemplaren wor den maandag onschadelijk ge maakt. zich zal laten wachten, zodat af tappen 2eker de eerste twintig jaar noodzakelijk blijft hoeft de bestaande hoeveelheid freon niet verder op te lopen. De ver wijderde stof kan opnieuw in koelers en vriezers worden ge bruikt De chef van de reini gingsdienst verwacht met de Ro- teb-wagen honderd kasten per dag te kunnen aftappen. Kalken. Er is nog een"lange weg te gaan naar de door die partij zo begeerde 'basisdemocratie'. „De gemeenteraad wordt regelmatig geconfronteerd met initiatieven van mensen die zich bij de poli tiek betrokken voelen", zegt Van Kalken. „Daar wordt niets mee gedaan. De initiatieven worden genegeerd en de initia tiefnemers vernederd. Er is nog veel tedoen voor ons". Schiedam Het ziet er naar uit dat het beloofde 'papieren onder zoek' naar de Spaland-affaire toch nog voor de gemeenteraadsver kiezingen zal zijn afgerond. Alle fractievoorzitters uit de Schiedamse gemeenteraad komen 17 januari hijeen om daar bindende afspraken over te maken. Onlangs beschuldigden D66 en Groen Links de PvdA ervan dat die partij de afspraak wilde traineren. De PvdA, suggereerden de kleine partijen, zou in de verkiezingsstrijd niet door een eventueel nadelige onderzoeksconclusie willen worden gehinderd. Gisteren liet PvdA- fractievoorzitter Gê Brouwer weten dat de gesprekken over het op te starten onderzoek snel zullen worden hervat Het onderzoek heeft tot doel te bekijken of de gemeente zich bii het besluit om woningen te bouwen in Spaland wel aan alle wettelijke regels heeft gehouden. De grond in Spaland is verontreinigd met chemische stoffen. D66 en Groen Links hebben altijd beweerd dat de gehouden bodemonderzoeken onvoldoende waren, de PvdA sprak dat consequent tegen. Om aan alle onzekerheid een einde te maken, kwamen de politieke partijen eind vorig jaar overeen dat een onafhankelijk onderzoekbu reau alle rapporten nog eens zou doornemen- Als de fracties op 37 ja nuari overeenstemming bereiken, kan met dat onderzoekjnögIvoor februari worden begonnen. De verkiezingen worden gehouden in Vlaardingen Voor het eerst sinds vele jaren hangt er morgen weer een hal aan de toren van de Grote Kerk. In vroeger dagen was dit een signaal dat een Vlaar dingse haringlagger op het punt stond na een lange reis de haven binnen te lopen. De bal die morgen wordt ge hesen heeft echter niets met de haringvisserij temaken. De plaatselijke kerken t i wil len met deze eenmalige te rugkeer naar Vlaardings verleden de aandacht vra gen voor de jaarlijkse Ak- tie Kerkbalans. De kerken zitten dringend om geld verlegen. Het motto van de actie spreekt dit keer voor zich: Het gaat om meer. En dat 'meer' staat onomwon den voor: meer geld. Vertegenwoordigers van de Hervormde Gemeente, de Gereformeerde kerk en de Rooms-Katholieke kerk ge ven om twee uur morgen- raiddag het startsein voor de actie bij de toren van de Grote kerk op de Markt. De geschiedenis van het hij sen van een bal in de toren gaat terug tot het midden, van de vorige eeuw. Een in de Babberspolder wonende reder vond dat hij te laat op de hoogte werd gesteld van de terugkeer van zijn sche pen. I iy gaf de torenwach ter daarom de opdracht een bal aan een stok in de kerk toren te hangen, zodra een schip in zicht was. Wie de bal niet opmerkte, hoorde het nieuwtje dat er een schip de haven binnenliep anders wel binnen de kort ste keren van de Vlaarding se straatjeugd. Gedeputeerde staten houden in derdaad ernstig rekening met de noodzaak van een aanwijzings procedure. Zij hebben daarvoor al op 19 december van het vorig jaar het groene licht gevraagd en gekregen van de provinciale pla nologische commissie. Maar Janssen erkent dat zo'n procedu re, die jaren duurt, het acute af valprobleem van de provincie niet oplost. Ingrijpen De provincie heeft echter al een andere mogelijkheid in onder zoek om de gemeente te dwin gen mee te werken aan de '/uil- stort. Op grond van de wet op de ruimtelijk ordening kan de pro vincie de minister van binnen landse zaken vragen om in te grijpen. De minister kan in zo'n geval vrijstelling geven van alle voorschriften in het bestem mingsplan. De afvalberging zou dan kunnen doorgaan, of hij nu in het bestemmingsplan is opge nomen of niet. Janssen verwacht dat gedepu teerde staten zeer binnenkort een standpunt zullen innemen over het probleem rond de afval berging, Het wachten is op de brief, waarin B en W van Vlaar dingen het besluit van de ge meenteraad officieel bekend maken.. Vlaardingen Pleisterende Kleine Rietganzen zijn. morgen het doelwit van een excursie van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische vereniging in de AaLkeet-Buitenpolder. De vogel is in Nederland een 2eldzame verschijning. Kleine Rietganzen broeden op Groenland en IJsland en de meeste kiezen Engeland en Schotland als plaats om te over winteren. Vlaanderen en West- Friesland 2ijn andere geliefde pleisterplaatsen, maar sinds een aantal jaren zijn ook de polders van Midden-Delfland bij de schuwe dieren in trek. Vijfjaar geleden werden er voor het eerst zo'n driehonderd Kleine Riet ganzen gezien. Het afgelopen weekeinde schatte vogelkenner Wim Breedveld van de KNNV hun aantal in de Aalkeet Buiten polder op 250. De excursie is er één voor vroege vogels. Morgen om negen uur staan de deelnemers bij de nieuw aangelegde brug over de A 20, in de zuidwesthoek van de Vlaardingse Broekpolder. De KNNV raadt hen aan een verre kijker mee te brengen. Of de deelnemers bij hun tocht door de polder inderdaad Rietganzen of andere wilde ganzen in de kijker krijgen is nog de vraag. Zij zullen er zeker overwinterende eenden en roofvogels treffen. Schiedam Een automobilist is afgelopen nacht om twee uur met zijn wagen op het Kethel- plein uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. De be stuurder bleef ongedeerd. De mars, een 28 jarige Rotterdam mer, verloor de macht over het stuur op de afslag richting Hoek van Holland. De politie ver moedt dat hij te hard reed. De personenauto moest worden weggetakeld. Schiedam Nietsvermoedend liet een 82-jarige bewoonster van de Broersvest gistermiddag een man binnen die 'naar het gas kwam kijken'. Ook zijn collega, die even later aanbelde, werd binnengelaten. De twee bezoekers klopten eens op de kachel en bekeken mom pelend de geiser, maar wat zij nog meer uitspookten kon de vrouw des huizes onmogelijk na- I gaan. De mannen waren ieder in 'een ander vertrek aan het 'werk'. De ware reden van hun bezoek werd de Schiedamse pas later duidelijk, toen zij haar sieraden miste (waarde 4000 gulden) en een briefje van honderd niet te rugkon vinden, Spijkenïsse Drie van de tien gecontroleerde automobilisten leken vannacht bij een controle in Spijkenïsse alcohol te hebben genuttigd. De politie gaf een au tomobilist een bekeuring. Twee anderen kregen een transactie aangeboden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1