Verdraagzaamheid nog ver te zoeken Hf Vkuk laardings centrum in trek buiten de stad SCHIEDAM IN PANORAMA Vlaardingen-West moet toch snel een geluidswal krijgen" 'Het is in dit huis niet meer uit te houden' AVONDJE U INDE KRANT. VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Container eindelijk in Peru Tien dagen muziek in regio Waterweg CD mikt op raadszetel mx* Bewoners Sperwerlaan ademen gas Messentrekker overmeesterd Meubelzaken bekeurd Recalcitrante wielrijder DINSDAG 16 JANUARI 1990 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 01Ö-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754- Vlaardingen Van de scho ne voornemens een streep te zetten onder het politieke ge- Harrewar in Vlaardingen en de jaren negentig met een schone lei te beginnen, lijkt niet veel terecht te komen. Nauwelijks hebben CDA en VVD een pleitrede uitgesproken voor meer tolerantie in de ge meenteraad, of er is al weer een conflict ontstaan, De combinatie SGP/RPF/GPV heeft haar deelname aan een serie verkie zingsbijeenkomsten ingetrok ken wegens de 'zeer arrogante en ondemocratische' houding van PvdA-fractievoorzitter John Ranshuijsen. Ranshuijsen heeft de confessio nele combinatie bij voorbaat uit gesloten van deelname-aan Jhet nieuwe college van burgemees ter en wethouders. Die medede ling is de SGP/RPF/GPV-frac- tie in het verkeerde keelgat ge schoten. In een open brief aan het bestuur en de raadsfractie van de PvdA laten de drie kopstukken van klein rechts Rien Lensvelt, Gerrit Wim van Veelen en Cor de Jonge tegen Ranshuijsens voorbarige veto een fel protest horen. „Wat zijn dit voot onde mocratische standpunten? Is het niet zo, dat eerst de kiezers zich moeten uitspreken en dat dan pas duidelijk kan zijn wie de stad gaat besturen?" aldus het woe dende drietal. Lensvelt, Van Veelen en De Jonge merken bitter op dat er van Ranshuijsens minderheden beleid als de PvdA'er inder daad volgens de verwachtingen wethouder wordt en de porte feuille minderheden, gaat behe ren niet veel goeds valt te ver wachten. Het geeft, aldus het drietal, te denken dat Ranshuij sen al bij voorbaat 'hele delen van de Vlaardingse bevolking' van deelname aan het college uitsluit. SGP/RPF/GPV zien er geen heil in onder zulke omstandig heden nog mee te doen aan de verkiezingsavonden die de PvdA en het Nivon hebben ge organiseerd in kampeerboerde rij De Hoogkamer. Het deelne mersveld aan die discussies was overigens al niet erg representa tief voor de politieke verhoudin gen in Vlaardingen wegens de weigering van de organisatoren om de SP en Groen Links uit te nodigen. Nog onkundig van dit geruzie, schrijft CDA-Iijsttrekker Agnes van Ardenne in het jongste nummer van het partijblad CDA-nieuws dat Vlaardingen beter verdient dan een gemeen teraad waarvan de leden elkaar voortdurend in de haren vlie gen. Zij roept alle partijen op een streep te zetten onder het politie ke gekissebis. Afgelopen weekeinde deed de VVD een soortgelijke oproep. Partijvoorzitter Lex de Lange nodigde in zijn nieuwjaarstoe spraak alle partijen uit voor een rondetafelconferentie om 'na te gaan hoe Vlaardingen na de ver kiezingen in maart op behoorlij ke wijze bestuurd kan worden'. Volgens De Lange moet het al sinds 1984 door politieke crises geteisterde Vlaardingen. zijn zin nen eens bij elkaar rapen. De ha- ringstad maakt zich belachelijk tegenover de rest van het land. „Als ergens een college valt dan wordt er gesproken over 'Vlaar dingse toestanden'. Daar moet een einde aan komen". Bram Zonne, lijsttrekker van de VVD, vindt dat alle Vlaardingse raadsleden de komende jaren maar eens wat verdraagzamer moeten worden. Niet alleen om de stad weer bestuurbaar te ma ken, maar ook om het contact met de bevolking niet te verlie zen Zonne: „De Vlaardingse politiek is nu jaren achtereen druk bezig geweest de burgers tegen zich in het harnas te jagen. De kiezers hebben onderhand schoon ge noeg van een gemeenteraad waar alleen maar op de man wordt gespeeld. De zittende par tijen moeten uitkijken dat ze de democratie niet in gevaar bren- 'gen en eens beseffen dat in een sfeer van ongenoegens allerlei vervelende tendenzen een kans knjgen". Vlaardingen De laatste beslissing die Piet Bukman nam ais minister van ont wikkelingssamenwerking werd in twee steden met in stemming begroet: Vlaar dingen en Trujillo (Peru). De CDA'er Bukman, inmid dels staatssecretaris van bui tenlandse handel, heeft er .op de valreep voor gezorgd dat een container met medi sche hulpgoederen vanuit Vlaardingen naar de Peru aanse stad kon worden ver scheept. .De container stond al een jaar gereed op het terrein ".Van het Holy-ziekenhuïs, maar niemand zag kans hem ter bestemder plaatse te krij gen. Tot groot verdriet van de initiatiefnemer van de inzamelingsactie, de Vlaar- dinger Oprei. De apparatuur was bestemd voor zijn doch ter en schoonzoon, die in -Trujillo in. een kinderkli niek werken. CDA-fractievoorzitter Leo .de Snayer heeft van Buk man, die Vlaardingen in september op verkiezings- toernee bezocht, vernomen dat de container inmiddels veilig is aangekomen. Vlaardingen Evenals vorig jaar verwacht de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord dat de regionale Muziektien- daagse tenminste twee uitver kochte evenementen zal herber gen, Geprolongeerd als publiekstrekkers zijn het docen tenconcert, dat dit keer op 10 fe bruari in de kerk van de Neder landse Protestantenbond in Schiedam wordt gehouden en de kindershow, die wederom in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal zal draaien. Dat laatste optreden, waaraan in totaal ruim tweehonderd leer lingen deelnemen, staat te boek als de apotheose van de Muziek- ,tiendaagse, die dit jaar van 6 tot en met 16 feburari wordt gehou den. De leerlingen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bren gen dan een totaal programma van liedjes, demonstraties en spel op eenvoudig instrumenta rium. Het belangrijkste van de tien daagse is steeds weerom de hon derden leerlingen een kans te gunnen zich waar te maken voor een publiek. In totaal zullen op 'diverse locaties in de regio zo'n 35 concerten worden gegeven, die allemaal om half acht begin nen en ook allemaal gratis kun nen worden bezocht. VlaardingenHet win kelcentrum in de Vlaar dingse binnenstad is in trek bij mensen van bui ten de stad, vooral bij Schiedammers en Kot- terdammers, Het bezoek van Vlaardingers zelf aan de winkels in het cen trum neemt iets af. Dat zijn de resultaten van het passantenonderzoek dat onlangs voor de vierde maal door het bu reau voor marktonderzoek Stra- bo werd gehouden. De vrees van politiek en middenstand, dat de aantrekkingskracht van Lies veld en Hoogstraat op het win kelend publiek uit de regio zou dalen, lijkt op basis van de recen te cijfers van Strabo ongegrond. Maakten niet-Vlaardingers in 1988 nog 18,6 procent van het to tale aantal bezoekers uit, vorig jaar was dat aandeel gestegen tot 22,7 procent. Omdat het winkelcentrum in de binnenstad 'niet meer van deze tijd' zou zijn en zijn regionale functie zou verliezen, besloot de politiek een paar jaar geleden tot een grondige opknapbeurt. Met name aan het Liesveld moet voor miljoenen guldens worden verbouwd, wil het centrum niet in verval raken. De gemeente verwacht binnen enkele maan den het contract voor dat miljoe- nenproject te tekenen met ont wikkelaar Multï Vastgoed. De onderzoeken van Strabo, die sinds 1986 elk najaar worden ge houden, wijzen er echter niet op dat de winkels in de binnenstad klanten kwijtraken. Het bureau voor marktonderzoek schat jaar lijks het aantal bezoekers aan de binnenstad op twee donderda gen en twee zaterdagen. In 1986 noteerde Strabo het aantal be zoekers over die vier dagen op 87.000, in 1987 op 95.000, in 1988 op 97.000 en het afgelopen jaar op 38.000. Bij de daling m 1989 te kent het bureau aan dat de da gen waarop het onderzoek werd gehouden - anders dan in voor gaande jaren koud en regen achtig waren. In vergelijking met eerdere ja ren hoorden de enquêteurs dit maal bijna geen klachten meer over het betaald parkeren in de binnenstad. Steeds meer mensen laten de auto thuis en komen met de bus. Schiedam In de Panorama-reeks van uitgeverij Scriptum verschijnt dit jaar een boekje over Schie dam. De foto's worden verzorgd door Han Dijkstra, de tekst door Han van der Horst De serie, waarin eerder afleve ringen verschenen over Vlaar dingen, Dordrecht en Breda, dankt haar naam aan de panora ma-camera waarmee de foto's worden gemaakt. De lens van dit toestel bestrijkt een veld van 180 graden, waardoor smalle, lang werpige foto's ontstaan. Op die manier worden complete stra ten, pleinen en stadsgezichten in beeld gebracht. Han Dijkstra, "die ook de foto's maakte voor de andere uitgaven van de serie, is de vader van de Vlaardingse persfotograaf Roel Dijkstra. Han van der Horst is van beroep journalist. Deze ge boren en getogen Schiedammer tegenwoordig uitgeweken naar Rotterdam heeft al meerdere publicaties over de je- neverslad op zijn naam staan. Boeken over steden maken een belangrijk deel uit van het Scrip tum-fonds. De in Schiedam ge vestigde uitgeverij debuteerde enkele jaren geleden met een kroniek in facsimile (herdruk) over Vlaardingen van Arnold Hoogvliet. Daarna volgden en kele historische werken over Dordrecht. In 1988 trok Scrip tum landelijk de aandacht met Schiedam-Holland, een docu mentaire over het sociale en cul turele klimaat in de Branders- stad Schiedam m panorama is niet de enige uitgave die Scriptum-di- recteuren Geijan de Waard en Hans Ritman voor 1990 op stapel hebben staan. In dezelfde reeks komt dit jaar ook Maastricht aan de beurt. Van de makers van Schiedam-Holland, fotograaf Tim HIelkema en RN-journalist Peter de Lange, verschijnt dit vooijaar In m'n uppie, een vrij moedig boek over vrijgezellen. Andere nieuwe uitgaven: een boek over de provincie Limburg en nieuwe delen m de Scriptum- management-reeks. Deze foto is niet bedoeld voor Schiedam in panorama maar geeft een indruk van de mogelijk heden van de camera. Getoond wordt het stadsvernieuwingsge bied Schienoko, met op de ach tergrond detestopen Bols-siloen vier van Schiedams molens. Schiedam De Centrum Democraten gaan in Schie dam meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen. De partij, in de Tweede ka mer met één zetel vertegen woordigd door drs. Hans Janmaat, liet zich gisteren inschrijven bij het stembu reau aan de 's-Gravelandse- weg. Tegelijkertijd werd de waarborgsom van 500 gul den gestort. In Maassluis en Vlaardingen heeft de CD zich (nog) niet bij het stem bureau gemeld. De Centrum Democraten haalden in Schiedam in sep tember vorig jaar- bij de ka merverkiezingen 1024 stem men. De aanhang kwam vooral uit de oude wijken. Met name in Nieuwland scoorde de partij hoog. Jan maat kreeg in die wijk, waar veel migranten wonen, tot 6,2 procent van de kiezers achter zich. Het nieuwbak ken kamerlid meldde daags daarop al dat zijn partij zou proberen in de Schiedamse raad te komen. De CD heeft in Schiedam een afdeling met circa dertig leden. Ook de Socialistiese Partij zal in maart proberen een raadszetel in Schiedam te bebaletï. Hoofd stembureau G. Bouman voegde de SP gisteren toe aan de partijen die al op de lijst stonden. In Schiedam gaan, zoals het er nu naar uitziet, acht partijen aan de verkiezingen deelne men. Behalve de SP en de CD zijn dat PvdA, CDA, VVD, D66, Groen Lmks en Gemeentebelangen Schie dam. De laatste heeft nog geen zetel in de raad. Bij de vorige raadsverkiezingen, in 1986, kwam Gemeentebe langen een paar honderd stemmen tekort. Behalve van de SP en de CD zijn alle kandidatenlijsten in Schie dam al binnen. In Vlaardingen en Maassluis hebben zich geen nog nieu we partijen bij het stembu reau gemeld. De partijen die al in de gemeenteraad zijn vertegenwoordigd staan au tomatisch geregistreerd en hoeven de formaliteiten niet te vervullen. Nieuwe deel nemers hebben nog hooguit een week de tijd om zich te laten registreren. Officieel sluit de inschrijving op 6 fe bruari, maar twee weken te voren moet de waarborgsom bij de gemeente binnen zijn. Om die waarborgsom terug te krijgen moet een partij 75 procent van de kiesdeler be machtigen: het aantal stem men dat nodig is om één raadszetel te halen. Vlaardingen Bewoners van flats aan de Spenverlaan hebben geklaagd over de merkwaardige manier waarop het GEWB de af voerpijpen van de ev-ketels aan- i brengt. De gasafvoeren komen uit boven de deuren op de galerij, zodat bewoners van hoger gele gen etages noodgedwongen de - kwalijke dampen opsnuiven. De bewoners hebben het miileu- alarmteam van de SP ingescha keld. De meeste huizen in de ietwat vervallen buurt, waar eind vorig jaar bewonersvereniging De Toekomst werd opgericht, wor den nog verwarmd met gaska chels. Op verzoek installeren de gemeentelijke energie- en wa terleidingbedrijven een cv-in- stallatie. De manier waarop dat gebeurt, is ook het bestuur van De Toekomst een doorn in het oog. Aan de galerijkant van de huiden liggen de keukens en slaapkamers De SP heeft burgemeester en wethouders gevraagd de aanleg van cv-mstallaties xn de huizen aan de Sperwerlaan stil te leggen en metingen te verrichten. De partij is benieuwd naar de con centraties koolmonoxide en kooldioxide die de bewoners noodgedwongen inademen. De metingen zouden moeten uitwij zen of de manier waarop de af voeren worden aangelegd wei verantwoord is. Schiedam Met enige moeite hebben twee politieagenten gis teravond in de Boylestraat in Schiedam een gewapende man overmeesterd. De Schiedammer bedreigde buurtbewoners met een groot kapmes. De politie, te hulp geschoten na een telefoontje ui.t de straat, slaagde er met in de man te kal meren. Hij bleek zelfs niet onder de indruk toen een van de agen ten zijn pistool trok. Pas na een onverhoedse manoeuvre kon een van de agenten de man het veertig centimer lange mes af handig maken. Het bleek dat de 38-iange Schie dammer eerder op de avond een ruit bij een van de buurtbewo ners had ingeslagen, naar bin nen was geklommen en het ge zin had bedreigd. De aanleiding voorde ruzie is niet bekend. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft twee eigenaren van meubelzaken op de bon geslin gerd wegens overtreding van de wet op de winkelsluitingstijden. Hun zaken aan de Parallel weg en de James Wattweg waren gisteravond open, on danks een waarschuwing van de politie. Die had de meubelhan- delaren verzocht, het in een ad vertentie aangekondigde plan om hun winkels open te doen te laten varen. De winkeliers had den die waarschuwing gene geerd. Vlaardingen Een 20-jarige Vlaardinger probeerde gister avond vergeefs te ontkomen aan een bekeuring voor het fietsen zonder licht De man werd om zes uur door de politie aangehou den, maar zei dat hij geen tijd had en reed door. Het lukte de agenten hem opnieuw aan te houden. Toen hij te horen kreeg dat hij op de bon ging, stapte de man opnieuw op zijn fiets. Nadat de recalcitrante wielrijder voor de tweede keer was achterhaald moest hij zijn naam opgeven. De fietser weigerde dat, waarna hij in de politieauto naar het bureau werd gebracht. Vlaardingen Rijks waterstaat moet op zo kort mogelijke termijn beginnen met de bouw van een geluidswal langs rijksweg 20 in Vlaardingen-W est. Dat betoogt de Vereniging tegen Milieubederf (VTM) in een brief aan het Vlaardingse gemeente bestuur. Volgens deze vereni ging bestaat er geen enkele tech nische belemmering de uitvoe ring van het werk ter hand te nemen. De VTM vindt dat de gemeente zich bij het rijk hard moet ma ken voor de aanleg van de ge luidswal. Zolang de wering ont breekt, worden dagelijks hon derden Vlaardingers aan een veel te hoog geluidsniveau bloot gesteld. De bouw van de wering was aan vankelijk gepland vóór 1992, maar Rijkswaterstaat heeft het enkele jaren voor zich uitgescho ven. Dit uitstel houdt direct ver band met de mogelijke aanleg van de Blankenburgtunnel, waarvan de aanvoerweg door het Lïckebaertgebied ten westen van Vlaardingen is ingetekend. Als deze nieuwe verbinding er komt, wordt de vïerbaansweg A20 verbreed tot zes banen. De bouw van het geluidsscherm wil Rijkswaterstaat gelijktijdig uit voeren met de wegwerkzaamhe den. De VTM vindt echter dat het rijk de bewoners niet nog ja ren in de herrie mag laten wo nen. Uit berekeningen in 1980 is be kend, dat zeker 500 Vlaardingers worden blootgesteld aan een ge luidsniveau tussen de 65 en 70 decibel. Op basis van deze metin gen werd de bouw van een ge luidsscherm reeds'nodig geacht Het afgelopen decennium is de herrie van het autoverkeer ech ter nog verder toegenomen. Door de verhoging van de maxi mumsnelheid tot 120 kilometer pier uur is het geluidsniveau in theorie opgelopen met drie deci bel. In de praktijk is de situatie volgens de VTM nog veel sle- cher. Dcordat het vrachtverkeer zich niet aan de maximumsnel heid van 80 kilometer per uur houdt, loopt de geluidsbelasting nog verder op. Ook personenau to's hebben vaak lak aan de gel dende snelheidsbeperking. Met een gevelbelasting van 73 deci bel is de situatie volgens de VTM 'slecht tot zeer slecht' geworden. Het uitstellen van de werkzaam heden biedt Rijkswaterstaat fi nanciële voordelen, maar dat mag volgens de Vereniging te gen Milieubederf geen reden zijn de aanleg van de geluidswal te traineren. Door te anticiperen op de verbreding van de weg, kan de geluidswering nu reeds wor den aangelegd, betoogt de VTM. Tussen de Westwijk en de rijks weg bevinden zich rioolperslei dingen, een fietspad en een af- wateringssloot. De vereniging heeft uitgerekend dat er na de verbreding slechts plaats is voor een geluidsscherm aan de rand van de sloot. Ook als de weg na 1993 wordt verbreed, kan dit scherm reeds nu worden aange legd. Verder hoopt de VTM dat het rijk de snelheid op de A20 wil be perken tot 100 kilometer per uur. Streng" politietoezicht moet er vervolgens voor 2orgen dat de automobilist zich aan de gelden de normen houdt De grootste verbeteringen mag de VTM van het rijk verwach ten de milieubeschermers heb ben ook een suggestie voor de ge meente. Door terugplaatsen van eerder gerooide bossages bij het Fina-pompstation zou de herrie in de Westwijk ook kunnen ver minderen. Vlaardingen Prikkelbaar ge- v/orden bewoners van de Ge dempte Biersloot willen dat de gemeente Vlaardingen nu ein delijk eens actie onderneemt te gen de dagelijkse en constante geluidsoverlast. Sinds de bouw van nieuwe huizen en de Afrol- parkeergarage enige jaren gele den „krijgen we de volle laag", aldus G.N. Molenaar. Al ruim drie jaar geleden trok- ken zes gezinnen aan de bel. Tot nu toe hebben zij bij de politiek geen gewillig oor gevonden en aan de verkeersherrie is nooit wat gedaan. „Tot op heden", al dus Molenaar, „hebben wij van de gemeente niemand gezien of gehoord en dat is niet leuk. De geluidsoverlast is veel erger dan iemand zich kan indenken". Hij wijst op duidelijke toezeggin gen dia in het verleden zijn ge daan. Woorden van wethouder Goudriaan tijdens een inspraak- avond citerend, brengtde Vlaar dinger de gemeente onder de aandacht dat in „woningen waar ondanks het verkeeseireulatie- plan de geluidsdruk toch hoger is dan 35 decibel de gemeente te zijner tijd voorzieningen moet aanbrengen". De zes families, die direct tegen over de nieuwbouw wonen, zou den graag zien dat er bij voor beeld dubbele beglazing in hun huizen wordt aangebracht Voor t hen is wonen aan de Gedempte Biersloot geen pretje meer. „Mijn zoon moest vanwege het belang van zijn heao-studie zelfs elders gaan wonen, onder meer door concentratie-m oeilijkh eden door de geluidsoverlast. Het was voor hem", klaagt Molenaar zijn nood, „niet meer uitte houden in deze woning, waar wij allemaal zeer prikkelbaar zijn gewor den".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1