V D ontkent sluiting Kinderopvang fors uitgebreid 'Verzoenende hand voor het goede Duitsland' D66 wil mentaliteit bestuur aanpakken VVD: verder op oude voet VIAABDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bedrijfsleider: 'We zoeken alleen onderhuurders' Stortplaats: Viaardingen onder druk Goede alarm centrale is bittere noodzaak Positieve reacties op toekenning Geuzenpenning Hoge gasten Ambtenaren bonden krijgen garantie Novotel is concurrentie slag voor Beeke leidt Stadsomroep Tuinhuis afgebrand DUIDELIJK IN ACTUALITEIT DINSDAG 23 JANUARI 1990 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus4008, 3130 KA Vtaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Bedrijfsleider Tros ontkent dat er har de plannen bestaan om de Vlaar dingse vestiging van Vroom en Dreesmann in 1991 te sluiten. Tros zegt dat het warenhuis ge woon open blijft, mits er voor de tweede helft van volgend jaar huurders zijn gevonden voor de overtollige ruimte in de winkel aanhetVeerplein. De bedrijfsleider nuanceert met dat commentaar de berichten over de voorgenomen sluiting, zoals die gisteren werden ver spreid door het Vlaardingse ge meenteraadslid Bert Kandel (PvdA). Kandel sloeg alarm bij burgemeester en wethouders van Viaardingen, nadat hij had vernomen dat het personeel vo rige week te horen had gekregen dat V D overwoog de zaak in 1991 te sluiten. Tros weerspreekt geruchten dat het Vlaardingse warenhuis bij de landelijke reorganisaties van V D zou worden betrokken, omdat het filiaal verliesgevend is. „Geen sprake van. Wij draai en juist heel goed. "We zitten in de top van de zogenaamde next- door-stores van V D, de cate gorie waartoe wij behoren. We verkopen heel goed". Desondanks laten de bedrijfsre sultaten te wensen over. Oor zaak daarvan is volgens Tros het overschot aan ruimte. De derde verdieping van het warenhuis staat al lang leeg. Dat is een ge volg van verkeerde bevolkings prognoses uit de jaren zestig. Misrekening V D bouwde in Viaardingen een groot warenhuis in de ver onderstelling dat de bevolking zou groeien tot 120.000 inwoners. Dat zijn er op dit ogenblik niet meer dan 70.000. Door die misre ken ing maakt de vestiging over headkosten dte zwaar drukken op de financiële resultaten. „Ons probleem is", aldus de bedrijfs leider, „dat we eigenlijk te groot zijn vooreen nextdoor-store. Wij beschikken, over zesduizend vierkante meter.,We moeten te rug naar 3300 vierkante meter. De ruimte die overblijft willen we verhuren". Slaagt het bedrijf er in tijdig huurders te vinden, dan is er niets aan de hand. Problemati scher wordt de zaak, als zich geen gegadigden aandienen. Dat was ook destrekking van de me dedeling aan het personeel vori ge week woensdag. Diezelfde mededeling deed Tros overigens dezelfde dag aan burgemeester Fred van Lier, De bedrijfsleider hoopt dat de gemeente wil mee helpen nieuwe huurders te zoe ken. Uit Tros' lezing blijkt dat Kan- dels vragen aan B en W deels mosterd na de maaltijd zijn. Kandel spoorde het college giste ren aan, met V D te gaan pra ten om te horen wat er aan de hand is. Het college blijkt echter al een week van de problemen op de hoogte te zijn. 'Blamage' 1 Ook de hoofddirectie van Vroom en Dreesmann in Am- sterdam ontkent dat er plannen z bestaan om deze vestiging van het warenhuisconcern in 1991 te i sluiten. „Viaardingen laten we voorlopig zoals het is", aldus di- rectïewoordvoerder J.A.H. Em- 3 pers, die eraan herinnert dat Viaardingen niet voorkomt op het lijstje van te reorganiseren vestigingen dat V D vorige week publiceerde. Tros zou het 'een blamage' vin den als V D uit Viaardingen Bedrijfsleider LH.M. Tros van V D Viaardingen: 'Het zou een blamage zijn als wij vertrokken'. vertrok. Met het oog op de ver nieuwingsplannen die voor het winkelcentrum inde binnenstad op stapel staan is het juist van het grootste belang dat het waren huis blijft, zegt de bedrijfsleider. De huurders, waar het bedrijf naar op zoek gaat, mogen vol gens hem uit verschillende bran ches afkomstig zijn. Niet alleen de detailhandel is welkom. V D wil ook praten met bedrij ven die op zoek zijn naar kan toorruimte in het centrum van Viaardingen. Den Haag De gemeenteraad van Viaardingen kan op korte termijn de aanwijzing van de provincie tegemoet zien voor een stortplaats in het Licke- baertgebied. De raad fel ge kant tegen de stortplaats krijgt op 7 februari nog een kans zelf het bestemmingsplan te her zien. Weigert de politiek dat, dan zal de provincie dat doen. Uiter lijk 1 juni moet het bestem mingsplan zijn herzien. De Provinciale Planologische Commissie (PPC) moet hierover donderdag nog een advies uit brengen, maar verwacht mag worden dat die positief zal reage ren op de plannen van Gedepu teerde Staten. De provincie is van mening dat het Vlaardingse raadsbesluit van 10 januari, waarin is beslist dat geen herziening zal plaatsvin den, vooral is genomen op grond van milieu-hygiënische bezwa ren. De planologische procedure van een herziening van een be stemmingsplan^ dient ..hier, los^. van te staan, Dé "rftilieu-aspëcten1':' moeten worden 'beoordeeld bij de vergunningprocedure, aldus de provincie. Die aanvraag is al ingediend. Daarin wordt uitgegaan van een stortperiode van afval van onge veer twaalf jaar, gebaseerd op een jaarlijks te verwerken aan bod van 750.000 kubieke meter. De provincie wil de stortplaats al in 1991 in gebruik nemen. Viaardingen De Vlaardingse brandweer is hard toe aan een goede regionale alarmcentrale. Het ontbreken van zo'n centrale in een erg risicovolle regio noemt commandant ing. J.W. van Es uiterst zorgelijk. Naast een goed rampenplan is een goede alarmcentrale bittere noodzaak, zo is in de Waterwe gregio nog eens gebleken bij de Raktank-ramp op 17 oktober van het vorig jaar. „Daardoor werden we er nadrukkelijk mee geconfronteerd, dat de risico's Van een ramp zich niet beperken tbtde gemeentegrenzen", zei Van Es. Dat een adequate cen trale nog toekomstmuziek is wijt cje commandant onder meer aan 'een ver doorgevoerde bezuini gingsdrift bij de overheid'. De Vlaardingse brandweer staat \(Oor belangrijke ontwikkelin gen, hield de commandant zijn rtianschappen voor. Xn het voor jaar betrekt de brandweer een nieuwe behuizing en ook in het Voorjaar zullen vrijwilligers gaan behoren tot de eerste uit rukploeg. Die prominentere rol van de vrijwilligers, een uit vloeisel van de beleidsnota brandweer, zorgde het afgelopen jaar voor onrust onder het be- roepspersopeel. - De brandweer van Schiedam wil eveneens het alarmeringsnet werk, dat de bevolking waar schuwt voor (dreigende) ram pen, verfijnen. Als aanvulling op BB-sirenes en de berichtgeving via Radio Rijnmond onderzoekt de brandweer op dit moment of ook het kabeltelevisienet kan worden ingeschakeld. Doormid del van het beeldscherm zouden de Openbare Nutsbedrijven Schiedam regelmatig nieuws bulletins kunnen verspreiden. Het rampenplan van de brand weer doet geen beroep op de diensten van de Stadsomroep Schiedam. Berichten via de ra dio worden uitgezonden door Radio Rijnmond. Viaardingen Het voormalig verzet kan zich in overgrote ^noQpEtJerheid vinden in het be- ^TuiTyan de stichting Geuzen- verzet 1940-1945 om president Richard van WeizsScker van de •Bondsrepubliek Duitsland dit jaar de 'Geuzenpenning toe te kenrten, Dat maakt stichtings voorzitter Bill Mirxco op uit de overwegend positieve reacties uit die kringen „Slechts een enkeling", vertelde De uitreiking van de Geu zenpenning in de Grote Kerk van Viaardingen wordt dinsdag 13 maart door een groot aantal hoogwaar digheidsbekleders bijge woond. Bondspresident Von WeizsScker komt met zijn echtgenote voor een blik sembezoek naar Viaardin gen. Ook de Westduitse am bassadeur Otto von der Ga- blenz zal de plechtigheid, die om half vier begint, bijwo nen. Zeker is dat koningin Bea trix en prins Claus in de kerk aanwezig zijn. De stichting Geuzenverzet ver wacht verder dat eveneens minister-president Lubbers en de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en d'Ancona'(WVC) tijdens de herdenkingsbijeenkomst acte de présenee geven. Minco gisteren in een toelichting op die verrassende keuze, „is zo met het verleden verstrengeld dat die zo'n toekomstgerichte stap niet wil en kan zetten". Hij typeert die groep als 'menselijk heel belangrijk, maar getalsma tig te verwaarlozen'. Geuzenverzet blijkt het voorne men om Von Weizsëeker de pen ning te gunnen, heel voorzichtig te hebben voorgekookt. Het be stuur had zich oktober vorig jaar al unaniem voor hem uitgespro ken. De stichting polste daarna de gevoelens van de eigen ach terban en de Nederlandse Vere niging van ex-politiek gevange nen. De aanvankelijke verras sing maakte volgens de voorzit ter al snel plaats voor begrip en instemming. J De reden na Amnesty Interna- g tional, koningin Wilhelmina ('de moeder van het verzet') en de stichting Februari 1941 dit jaar g de Westduitse president te eren, j is voor Minco simpel: „Zijn men- taiiteit is de onze. Vooral zijn ij moed is uitzonderlijk. Er zijn niet veel Duitsers in hoge posi- ties die het eigen volk een spie gel durven voorhouden". De uitverkiezing van Von Weiz- sëeker vloeit volgens Minco lo gisch voort uit de doelstelling van de stichting. Hoewel gewor teld in het verleden, wil Geuzen verzet vooral de blik op de toe komst richten. Het bevorderen van democratie en verzet tegen alle vormen van dictatuur, dis criminatie en racisme zijn de kernbegrippen. Ook het Vïaardings bestuurslid Piet Nieuwstraten benadrukt de toekomstgerichte aanpak. „Wij waren de eersten die in verzet kwamen en willen nu ook als eersten een verzoenende hand toesteken aan het goede Duits land". Die opvatting is, geeft Minco ruiterlijk toe, vooral inge geven door teleurstelling. „Na de Tweede Wereldoorlog hoopten we aan een vreedzame, menselijker wereld te kunnen gaan bouwen. Dat werk moet doorgaan, want ik geloof dat er sinds 1945 al 165 oorlogen heb ben gewoed. Het is meer dan ooit zaak dat samen te doen. Haat en omzien in wrok passen daar niet Maassluis De burger in Maas sluis is zijn vertrouwen in de lo kale politiek totaal kwijt. Tot deze stellige uitspraak komt D66 In haar verkiezingsprogramma voor de periode 1990-1994. On begrijpelijk is dit volgens de de mocraten niet, want door gebrek aan openheid en inspraak heb ben burgers te weinig invloed op het stadsbestuur. De partij noemt het betreurens waardig dat uitgerekend op ge meentelijk niveau de vervreem ding van de politiek het i is. Want in net gedachtengo van D66 biedt juist de eigen stad de beste mogelijkheden om de democratie vorm te geven. In de praktijk komt daar in Maassluis echter bitter weinig van terecht Het verkiezingsprogramma, dat gedeeltelijk is geschreven door raadslid Jan Storm, laat het niet bij deze sombere constatering al leen. Volgens D66 zijn er vol doende mogelijkheden de inwo ners in de toekomst nauwer bij het bestuur te betrekken, Daar voor is het wel zaak, dat het stadsbestuur haar 'regenteske' bestuursmentaiiteit aflegt. Het gedrag van het college van B en W in de zogenaamde zwem bad kwestie toont volgens D66 aan dat het stadsbestuur de wen sen van de bevolking nu totaal negeert. Ondanks 10.000 ingeza melde handtekeningen tegen de komst van een overdekt zwem bad bij NS-station Maassiuis- West weigert het stadsbestuur volgens D66 alternatieven te on derzoeken. vHet incident staat volgens Jan ven, de nieuwbouw aan de Groen van Prinstererkade en de bouwplannen aan de Sportlaan zijn volgens D66 uitingen van dezelfde bestuursmentaliteit. Volgens Jan Storm lijkt het erop, dat het stadsbestuur 'liever de dienst uitmaakt uit dan dat zij de burgers van dienst is'. In het verkiezingsprogramma doet D66 een aantal aanbevelin gen om de verhouding tussen de burgers en de politiek te verbe teren. Naast net terugdringen yan de beslotenheid wü D66 de inspraakmogelijkheden voor de Maassluizers vergroten. Dat is mogelijk door de gemeentelijke adviescolleges open te stellen voor burgers, „verder denken we aan eenvoudige zaken als bonnen, waarop de mensen klachten over hun woonomge ving kwijt kunnen. De dienst Gemeentewerken kan dan snel ler tot actie overgaan". Het verbeteren van de bestuurs mentaliteit mag D66 centraal stellen, in haar verkiezingspro gramma komen de democraten ook met concrete beleidswensen op de proppen. Hef-verplaatsen van grote bedrijven uit de bin nenstad om de woningbouw te stimuleren is één van de opval lende voorstellen. Verder pleit D66, dat haar zeteltal van één naar drie hoopt uit te breiden, voor een serieus onderzoek naar het graven van een nieuwe ha ven in de Waterweg. Het bestuur van de stichting Geuzenverzet bij het Geuzenmo- nument met vJ.n.r. jonkheer P.F. de Ranitz (penningmeester), B. van der Harst (secretaris), P. Nieuwstraten (jeugdvooriichting), Bill Minco (voorzitter) en P. van der Harst (vice-voorzitter): una niem besluit. Dal besef heeft volgens Minco al duidelijk wortel geschoten. Uit de aanwezigheid zondag van de Westduitse ambassadeur Otto von der Gablenz bij de Ausch- witz-herdenking in Amsterdam spreekt eveneens een verzoe ningsgedachte. Datzelfde gold in 1987 toen aan Von WeizsSeker het eerste exemplaar van de Anne Frankkrant werd uitge reikt. Dat Von Weizsacker op dezelfde lijn zit als de stichting Geuzen verzet maakt Minco op uit diens reactie. „Hij zegt in een brief aan ons vereerd en zeer bewogen te zijn dat we hem de penning wil len geven." Schiedam De kinderopvang in Schiedam wordt de komende vier jaar fors uitgebreid. Met geld van het ministerie van WVC wil de gemeente 166 nieu we opvangplaatsen voor nul- tot vierjarigen realiseren. Op stapel staan meuwbouw van kinder dagverblijf Katja en het stichten van een dependance van kinder dagverblijf Honki-Ponk. Uit voering van dit omvangrijke plan kost ongeveer 3,5 miljoen gulden. WVC betaalt tenminste één mil joen, maar in het kader van de stimuleringsmaatregel kinder opvang wil de gemeente probe ren een hogere bijdrage van het ministerie los te krijgen. De bud getten daarvoor komen op 1 ja nuari 1991 beschikbaar. Even tueel kunnen de tekorten vol gens de gemeente voor een deel ook worden gedekt door plaat sen te verkopen aan het bedrijfs leven. Met dit projectplan 1990-1993 wil de gemeente het grote tekort aan opvangplaatsen in Schiedam verkleinen, Het voorstel komt tegemoet aan de wensen van de bestaande kinderdagverblijven Katja en Honki-Ponk, die al ja ren aandringen op uitbreiding van de voorzieningen. Katja, nu gevestigd aan de Lan ge Haven, zou volgens het plan moeten verhuizen naar een nieuw onderkomen aan het Frans Halsplein in Schiedam- West. Honki-Ponk aan de Sehie- damseweg krijgt een dependan ce aan de Iepenlaan. Bet inter nationale kinderdagverblijf in Nieuwland blijft gehandhaafd. Om dé opvangmogelijkheden uit te breiden wil de gemeente ver der een proef gaan nemen met gastouderopvang. Mogelijk wor den ook de peuterspeelzalen en de particuliere kinderdagver blijven ingeschakeld bij het scheppen van nieuwe kinderop vangplaatsen. Viaardingen De ambtenaren bonden hebben van de gemeente Viaardingen de garantie gekre gen, dat de reorganisatie van het ambtelijk apparaat niet op korte termijn gedwongen ontslagen tot gevolg heeft. Door het geven van de garantie hopen burgemeester en wethou ders hel overleg met personeel en bonden over de reorganisatie in een wat rustiger vaarwater te krijgen. Eind vong jaar schreef CFO'er Jan van Doom namens de gezamenlijke bonden een brief, waarin hij scherpe kritiek uitte op het personeelsbeleid van de gemeente. Dat wordt geken merkt door amateurisme, schreef Van Doom. De reorganisatieplannen zorg den voor grote onrust onder het personeel. Die onrust hopen B en W te kunnen wegnemen door duidelijk te maken dat het hen bij de reorganisatie niet te doen is om bezuinigingen. Schiedam Alle plannen voor nieuwe hotels in Schiedam en Viaardingen probeert hgt Novo tel een slag voor te zijn. Hoewel aan het aantal kamers niets meer wordt gewijzigd, heeft di recteur J.W. Mijïnke gisteren de eerste "paal geslagen voor een uit breiding. Het is de start van een renovatie van het complex, die in fasen zal worden uitgevoerd. Gisteren is een begin gemaakt met de uitbreiding van het res taurant. Met de aanbouw gaat de capaciteit van tachtig naar hon derdzestig plaatsen. Het is de be doeling dat de eerste fase van deze verbouwing over zes we ken op 6 maart, is afgerond. Vervolgens zal het Novotel de zalen gaan vergroten en moder niseren. Te zijner tijd zullen de slaapkamers aan de kleuren worden aangepast die het hotel na de opknapbeurt gaat voeren. Directeur Mijinke geeft aan in te spelen op de groei van de indus trie in Schiedam en Viaardin gen, Carel Beeke wordt de nieuwe voorzitter van de SOMS, de Stadsomroep Schiedam. Beeke, directeur van de Schiedamse theaters, volgt Will van Wijk op. Van Wijk legt zijn functie neer in verband met zijn benoeming tot lijsttrekker van de VVD. Van Wijk, in het dagelijks leven directeur van een basisschool, stapt met op omdat zijn werk voor de Stadsomroep en een po litieke partij onverenigbaar zou den zijn. Als reden geeft hij op dat twee functies hem te veel tija kosten. „Dat is onverantwoord tegenover mijn echtgenote en mij/i gezondheid". Beeke kan gemakkelijk een oog je in het zeil houden bij de Stad somroep, Zijn kantoor in de Pas sage ligt pal tegenover de studio van de radiozender. Schiedam WD-lijstirekker Will van Wijk rekent er op dat zijn partij na de raadsverkiezin gen terugkeert in het college van burgemeester en wethouders. Bij de presentatie van het ver kiezingsprogramma zei Van Viaardingen Een tuinhuisje, dat door de technische dienst van het Holy-zlekenhuis werd gebruikt, is afgelopen nacht vol ledig uitgebrand. De politie ruk te even na half vier uit naar. het terrein van het ziekenhuis, maar arriveerde te laat om nog iets te redden. De brand is vermoede lijk ontstaan door oververhitting van een kookplaat. Wijk gistermiddag de' stellige overtuiging te hebben dat ook de huidige coalitiepartner van de li- beralen, de PvdA, een voorkeur heeft voor voortzetting van de samenwerking. De liberale voorman, die niet onder stoelen of banken steekt dat hij geen en kele politieke ervaring heeft, had dergelijke berichten gelezen in het PvdA-blad Voorwaarts. In de wandelgangen wordt ech ter beweerd dat de PvdA de ko mende vier jaar liever met het CDA in zee gaat. De VVD gaat de verkiezingen in met een sterk verjongde, oner varen ploeg. Van de vijf oude fractieleden staan alleen Annie Renskers en Luub Hafkamp op verkiesbare plaatsen. Met het vertrek van de door de wol ge verfde -Gerard Verhulsdonk leidt de fractie een gevoelig ver lies. Het is maar de vraag of de PvdA voldoende vertrouwen kan opbrengen in de nieuwko mers Van Wijk, Martin Loch en Engerine van Collenburg. Het CDA liet er twee weken ge leden geen twijfel over bestaan dat de christen-democraten alles op alles zullen zetten tenminste één zetel in het nieuwe college te bezetten. Liefst wil het CDA, dat na acht jaar genoeg heeft van de rol van oppositiepartij, na maart de enige partner worden van de PvdA, op een 3 2 verhouding: drie PvdA-wethouders tegen twee van hei CDA. Luub Hafkamp sloot gisteren echter niet uit dat de PvdA zo wel de VVD als het CDA in het college wil halen. De VVD-wet- houder heeft niets tegen zo'n eol- lege op brede basis. üatuükox OO. UfiT IKC££S EGJ ztvz. iw pe stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar ROTTERDAMS NIEUWSBLAD. AFD. ABONNEMENTEN ANTWOORDNUMMER 1579t 3000 VB ROTTERDAM O rN aleer mij voor een abonnemeni l weken krijg Ik de ktani gratis daarna betaal ik per kwartaal per maand NaamVoor! Adres PostcodeHuisno.. Plaats Telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1