'Metro naar Den Haag is aanvulling op ons plan' Body-stretch: tegen stress en lui zweet Michel de Maat eet gewone Hollandse pot WATERWEG 15 3 ACHTERGROND OP GOBSÜS t"sffiS:PaSM3e,hea- Zijdeveld ziet nieuw plan niet als concurrentie Vlaardingse tri-atleet richt zich nu op de halve marathon DE BAKERMAT HIGH Rotterdams Nieuwsblad donderdag 25 januart 1990_ SCHIEDAM Culle gevers Het kleine maar aantrekkelijke Nationaal Coöpera tie Museum tegenover de Appelmarktbrug blijkt haar naam wel degelijk eer aan te doen. Het predi kaat 'nationaal' huldigt het museumpje niet voor niets, want van Vlissingen tot Groningen geniet de Schiedamse bezienswaardigheid bekendheid. Deed de Vlaardingse verening De Verzamelaar vo rige week tijdens de officiële opening van de exposi tie 'Van bier tot brood' al een stevige duit een briefje van duizend gulden werd toen overhandigd in het zakje, van alle kanten blijven de Coöp-ge- schenken toestromen. Uit Groningen heeft het mu seum bij voorbeeld een cacaobusje en een koekjes- presenteerblik ontvangen, uit Dieren Coöp-lucifers, uit Deventer een folder in de vorm van een melk bus, uit Leeuwarden een volledige collectie spullen, uit Zeist een veijaarskalender en uit Vlissingen het boekwerkje 'Wat iedere vrouw moet weten'. Niet alleen van ver weg, maar ook van dichtbij zijn talloze giften in dank aanvaard. Een Vlaardïnger die een pot huishoudjam schonk, voegt er zijn lof aan toe: 'Pot gekocht in '85. In april '89 geconsu meerd. De inhoud smaakte nog voortreffelijk...'. Onderscheiding Mr. M.R. Schreurs heeft gisteravond in het gebouw van scholengemeenschap Spïeringshoek een hoge onderscheiding gekregen. Monseigneur J.G.M. Zuidgeest, vicaris-generaal van het bisdom Botter dam, benoemde hem tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. Schreurs werd in het zonnetje gezet vanwege de vele verdiensten die hij voor de rooms-katholieke kerk heeft gehad. De voornaamste daarvan is zon der twijfel zijn bestuurslidmaatschap ten tijde van het Pastoraal Concilie, toen hij onder de directe ver antwoordelijkheid van kardinaal Alfrink werkte. Verder is hij vanaf 1959 tot onlangs steeds lid ge weest van diverseschoolbesturen voor zowel rooms- katholiek basis- als voortgezet onderwijs. Hij nam onlangs afscheid als voorzitter van het bestuur van Spïeringshoek. Van 1960 tot 1975 was Schreurs, die in zijn dagelijks leven hoofd is van een groot belastingadviesbureau i n Rotterdam, ook lid van het kerkbestuur van de H. Geestparochie in Vlaardingen. Voorzitter stopt Na ruim een jaar houdt Klaas van der Ham het als voorzitter van de gebruikshondensportvereniging Schiedam voor gezien. Vanaf deze week richt hij weer al zijn aandacht op die andere Schiedamse handensportvereniging De Brandersstad. Aanvankelijk wilde Van der Ham het dubbele voor zitterschap slechts voor een halfjaar op zich nemen. Al die tijd zegt hij de werkzaamheden voor beide verenigingen te hebben kunnen opbrengen, maar nu is het hem toch boven het hoofd gegroeid. Ande re sociale contacten en liefhebberijen zouden onaan vaardbaar in het nauw zijn gekomen. Maar, vindt de scheidende voorzitter die inmiddels is opgevolgd A. Zwam bom, hij kan wel terugzien op een zeer vruchtbare periode. De Brandersstad is in middels explosief gegroeid en telt al meer dan hon derdzeventig leden. „Wie dat een jaar geleden had beweerd, zou voor een fantast zijn versleten", meent Van der Ham. Ook 'Schiedam' is het voor de wind gegaanDe ver eniging heeft toeganggekregen tot de Sportraad van Schiedam en is als eerste hondensportvereniging zijn soort aangesloten bii een landelijke sportkoepi de Nederlandse Culturele Sportboot BVSC-kantoor De bewonersvereniging Schiedam-Centrum (BVSC) neemt woensdag 31 januari een nieuw pand in gebruik. Dankzij subsidie en een grote dosis zelf werkzaamheid is de vervallen opslagplaats aan de Broersveld 144 omgetoverd in een efficiënt kantoor plus een vergaderzaal. Daarmee is de laatste bewo nersclub in ae stadsvernieuwing onder dak gehol pen Nu de BVSC de ruimte in de Teerstoof kan verlaten, zullen er per gebied werkgroepen worden opgezet en zal voortaan elke dinsdagmiddag van twee tot vijfen een spreekuur worden gehouden. Wethouder Luub Hafkamp zal het kantoor 31 januari officieel openen, waarna in de avonduren (van zeven tot ne gen) een receptie zal plaatsvinden. Op zaterdag 3 fe bruari kan tijdens een open dag iedereen kennis ma ken met het nieuwe pand. Heel u zelf De paranormale genezers Peter en Cora Holkers starten I februari in wijkcentrum De Erker met het projekt 'Heel u zelf'. Een uniek project, meent Peter Holkers, omdat in Schiedam nog nooit eerder op een dergelijk wijze te werk is gegaan. ,,De bedoeling van Heel u zelf is om deelnemers te leren de exacte plaats te laten vinden waar zij pijn hebben. Daarna gaan we die pijn proberen weg te nemen", aldus Holkers. Het echtpaar gaat geduren de ongeveer drie maanden tijdens wekelijkse don derdagmiddag sessies met de deelnemers aan de slag om die pijn te traceren. „Heel belangrijk voor ons is dat ze leren inzien dat veel pijntjes en kwalen door de menselijke geest worden opgeroepen. Ze moeten er, om het maar eens populair te zeggen, voor zorgen dat ze een posi tief computerprogramma gebruiken," vindt Hol kers. Opgeven voor het project kan bij het wijkcentrum (telefoon 4267767) of bij Peter Holkers (4268971). VLAARDINGEN Uitzicht De Vlaardingse kunstenares Sandra Gallo expo seert vanaf vandaag tot en met 26 april in het aïs- triktskantoor van de Bondsspaarbank aan de Schie- damseweg. Van haar hand zijn daar tekeningen uit de serie Uitzicht te zien. Voor alle schilderijen ge bruikte zij dezelfde techniek: droge pastel en vet- krijt. Het gebruik'van primaire kleuren, een figuratieve voorstelling met abstracte elementen zijn kernmer kend voor haar werk, Gallo is behalve schilderes ook schrijfster van kin derboeken. De illustraties in haar boeken 2ijn qua kleur en techniek zeer verwand met haar schUd erii- en. Triade Omdat de hal naast de entree van het Holy-bad nau welijks een functie heeften er toch alleen maar jon gelui blijven rondhangen, wordt deze ruimte omge bouwd tot een clubhuis voor de gymnastiekvereni ging Triade. De gemeente neemt 20.500 gulden van het totaal benodigde 30.800 gulden voor haar reke ning. Deleden van de Triade onlangs ontstaan na een fusie van een drietal plaatselijke gymnastiek verenigingen nemen de bouw van een afschei ding plus bar er, vergaderzaaltje zelf ter hand. Schiedam IVIaardingen zaterdag 27 januari live-optreden Calling, café Podium, 22.30 uur. open huls modelbouwver eniging Schtespoor, club huis Westerkade, 10.00 uur tot 16.00 uur. Het tovervisje, poppen theater, De Teerstoof, 14.00 uur. •fdtsFricket Show (caba- uur Teers,oof. 20.30 j zaterdag 27 Januari Een nacht ijs, Peter Faber en Oiga Zulderhoek, Stads gehoorzaal. 20.15 uur. vlooienmarkt. Lijnbaan hal, 9.00 tot 17.00 uur. zondag 28 januari duo Fratres Corona be staande uit Silvaln Kroon (viool) en Vincent Kroon (piano) treedt op In het Vis serijmuseum, 15.00 uur. najaarsconcert harmonie vereniging Sursum Cordain zaal De Harmonie, 20.00 uur. verzamelaarsbeurs van grammafoons, Juke-boxen, muziekinstrumenten en pla ten, Ujnbaanhal, 10.00 tot 17,00 uur. door KOR KEGEL enCARELVAN DER VELDEN Schiedam Wordt het openbaar vervoer de belangrijkste concur rent van het openbaar vervoer? Op het eerste gezicht een rare vraag. Gezamenlijk worden tram, bus en metro tenslotte als het belangrijkste alternatief voor het autoverkeer gezien. Voor bestaande verbindingen mag gelden dat zij elkaar versterken, als het om investeringen gaat liggen de kaarten anders. Wat komt er van de uitbreiding van het openbaar vervoer in Schiedam en Vlaardin gen terecht, als buurgemeente Rot terdam tientallen miljoenen in me troverbindingen wil investeren? Wethouder Chris Zijdeveld uitte onlangs zijn bedenkingen tegen de verlenging van de metro van het Marconiplein naar het NS-station Schiedam/Rotterdam-West. We tende dat de investeringsmogelijk heden nog steeds beperkt zijn, wil de Zijdeveld het geld liever gebrui ken voor het uitbreiden van het tramnet in Vlaardingen en Schie dam. Openbaar vervoer als concurrent voor het openbaar vervoer. Maar een gewoonte wil Zijdeveld zeker niet maken van het afkraken van concurrerende plannen. Neem het nieuwe plan van een Amsterdamse firofessor om de Rotterdamse metro angs Zestienhoven en Ypenburg door te trekken naar Den Haag. Het prijskaartje bedraagt ongetwijfeld opnieuw tientallen miljoenen gul dens. Concurrerend De term concurrerend neemt Zijde veld niet in de mond, hoewel zijn eigen wensen ongetwijfeld uit het zelfde potje moeten worden gefi nancierd. Toch ziet de Schiedamse wethouder het voorstel als een wel kome aanvulling op zijn eigen, snel tramplannen. Het idee werd onlangs gelanceerd door prof. drs. P.P. Kohnstamm, hoogleraar vastgoedkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Deze pleitte in. een blad van makelaars Nieboer en Van Kuij'en voor een metroverbinding tussen Rotter dam, langs het nieuwe vliegveld Zestienhoven, naar Ypenburg waar Den Haag stadsuitbreiding heeft gepland. Zo'n metro is volgens aut-JO Kohnstamm een belangrijke voor waarde voor de kantoorontwikke ling in de residentie. Maar er wis al een plan voor een andere railverbinding tussen de Rotterdamse en de Haagse agglo meratie. „Geeft niet", zegt wethou der Zijdeveld, „de plannen vullen elkaar aan, het is een doorlopen op dezelfde gedachte". Verleden jaar legde de gemeente Schiedam, hand in hand met lande lijke milieugroepen, een alternatief pp tafel voor de omstreden rijksweg 19 door Midden-Delfland. Vanuit Schiedam-Noord en Vlaardingen- Holy zou een sneltram door het pol dergebied langs Delft en Rijswijk naar Den Haag kunnen rijden. De Rotterdamse tramlijn 1 kan dan aansluiting vinden op de Haagse lijn 1 richting Scheveningen. „Eén lange lijn 1" die gedachte werd zelfs verwoord in de Tweede Ka mer. Schiedam voegde daar een tweede idee aan toe en onlangs schaarden Vlaardingen, Delft en Spijkenisse zich daarachter. De sneltram door Midden-Delfland zou een aftak king moeten krijgen naar het zui den, eventueel via een tweede Be- neluxtunnel. Op die manier ont staat raüvervoer tussen Brielle, Spijkenisse en Den Haag. Identiek De functie, die een sneltram vanuit Spijkenisse door Midden-Delfland naar Den Haag zou hebben voor het westelijk deel van de Rotterdamse agglomeratie, is identiek aan de functie die 'vermetroïng' van de Hofpleinlijn volgens Zijdeveld zal hebben voor het uitgestrekte noordoostelijk gedeelte van Groot- Rotterdam. „Zo'n Hofpleinlijn zou een veel zin vollere functie kunnen hebben. Het is bi] ons vaak kiezen tussen trei nen, op hoog niveau, en trams, op laag niveau. Maar tussenvormen kennen we in Nederland niet. West-Duitsland wel". Hij wijst op Eén lange lijn 1 van Rotterdam naar Den Haag... Een gedachte die zelfs in de Tweede Kamer Is ver woord en waarvoor het tracé door Schiedam slechts hoeft te worden verlengd. de spoorlijn tussen Keulen en Bonn, die uit twee elementen bestaat Aan de ene kant een oud boemeltje, dat als sneltram een éclatant succes bleek, Aan de andere,kant „een tramachtig treintje dat als metro verder gaat, dan als tram, door de weilanden een regionaal sneltram karakter krijgt, in de buitenwijken als tram aankomt en dan als snel tram in een pijp verdwijnt". Het succes rechtvaardigt volgens Zijdeveld ook tussen Rotterdam en Den Haag „een hybride tram-me tro met kameleonkarakter". Tot dusver durfde Nederland dat niet aan, zegt hij. Hij hoopt op een meer vooruitstrevend beleid onder mi nister Maij-Weggen. In de haast-je-rep-je-wereld van vandaag de aag gaan steeds meer mensen er toe over in hun vrije tijd een ontspannïngscursus vol gen. Naast het eeuwenoude yoga worden allerlei varianten opge zet, waarbij je wordt geleerd zo wel lichaam als geest te ontspan nen. Het ballet ziet daar nu wel brood in. Natuurlijk is het overgewaaid vanuit de Verenigde Staten, waar cursussen de moeilijke naam callistenics dragen. De be doeling is de spieren op het ritme van muziek uit te rekken: stret chen dus En het mes snijdt aan twee kan ten. Want naast net soe pel maken van de spieren is stretchen een prima manier om na een inspannende dag tot rust te komen Het isTosca Balm die vijf jaar ge leden in Schiedam al een callis- tenics-pragramma ontwikkelde. Omdat zij er haar eigen draai aan heeft gegeven, gaf zij het de toe passelijke naam: body-stretch. „Bij body-stretch", vertelt ze over het effect, „worden alle spieren uitgerekt. In de eerste plaats is het goed voor je figuur. En hoewel alle spieren een keer aan bod komen, worden bepaal de spieren zoals in het boven been en de buik extra hard aan gepakt". Celluïtis In haar programma zitten een flink aantal oefeningen die cel luïtis, in de volksmond sinaasap pelhuid genoemd, tegengaan en voorkomen. „Omdat het pro gramma een uur non-stop is, zit ten er een aantal ontspannings oefeningen in de les verwerkt. Dat is noodzakelijk voor de ge bruikte spieren en werkt tegelij kertijd als een vorm van geeste lijke ontspanning". Bij body-stretch kunnen allerlei spanningen, zowel geestelijk als lichamelijk die bij voorbeeld voor een stijve nek of rugpijn zorgen, worden verminderd of zelfs verdwijnen. Tijdens de les sen is er veel persoonlijke aan dacht. De groepen bestaan uit ongeveer tien cursisten en de deelnemer wordt constant ge corrigeerd dooreen docent. Toch wordt veel aan de stret chers zelf overgelaten. Ze moeten leren tot hoever ze kun- Omscholen, bijscholen, na scholen... De mens verbreedt zijn horizon. Voor het werk en voor de algemene ontwikke ling. Cursussen schieten als paddestoelen uit de grond. Van lessen in milieubeheer tot de fijne kneepjes van het clownsvak. In OP CURSUS wekelijks aandacht voor een ongewone vorm van kennls- verbreidïng. nen gaan en waar de grens ligt. Het is een kwestie van opbou wen, maakt Tosca Balm duide lijk. Na een aantal weken wan neer de cursist de volgorde van het programma in beetje in zich opgenomen heeft, kan iedereen op eigen niveau werken en eruit halen wat eruit te halen is. Het is ook aan de cursist te bepalen hoeveel lessen nodig zijn om het maximale vermogen te berei ken. Discipline Dat enige zelfdiscipline vereist is voor het volgen van deze lessen leidt geen twijfel, maar in princi pe staat de cursus voor iedereen open. „Body-stretch", vindt de uitvindster van de voor Neder land nog steeds unieke cursus, „dat is er voor iedereen". Ze zegt met nadruk dat stretchen niet al leen is bedoeld voor de 'beautiful people', de mooie mensen. „Maar het is voor mij wel belangrijk te weten dat de cursist geen hatsji- kidee-type is". De in Schiedam werkende Tosca Balm stelt slechts de eis haar 'volgelingen' serieus meedoen. „Want hoewel ieder zn eigen ni veau bepaalt, is het een zware training". door SANDER SONNEMANS Vlaardingen Michel de Maat wordt ook wel het 'paradepaardje' van de at letiekvereniging Fortuna genoemd. Na een jaar voor zichzelf te hebben gelo pen, meldde hij zich bij die club aan om, gehuld in de kleuren rood. en geel, bin nen een tijdsbestek van acht jaar door te dringen, tot de vaderlandse top der lange afstandlopers. De Maat is een 'slow-starter' want nu pas, op 28-jarige leeftijd, verkeert hij in ae vorm van zijn leven. „Pas op mijn twintigste ben ik met atletiek begonnen", vertelt De Maat. „Daarvoor deed ik aan wa terpolo, judo en voetbal. Ik speelde in het achtste elftal van deD-tjesbij BVO'32. Ik vond dat ploegengedoe maar niets. Tactiek zag ik niet zit ten en inzicht had ik ook al niet, Vóórdat ik ging lopen, heb ik zelfs een aantal jaren helemaal niets ge daan". „Op een gegeven moment was ik niet tevreden met het feit dat ik niets meer aan sport deed. Nadat ik was gestopt met roken, wilde ik te vens iets aan mijn conditie gaan doen. Dat lopen ging me goed af. Ik bleek talent te hebben. Via een vriend ben ik toen bii Fortuna te recht gekomen en bij die vereni ging wilde ik zo snel mogelijk naar ae marathon toewerken. Daar staarde ik me ook blind op. Tegen woordig ben ik min of meer toch gespecialiseerd in de halve mara thon". Van een sporter die toch bij tijd en wijlen op ae vaderlandse beeldbuis voorbij rent, zou men verwachten ergens in de huiskamer een prijzen- kast of medaidewand aan te tref fen. Maar niets van een dergelijk eerbetoon duidt er in de modieus ingerichte leefruimte op met een topsporter te maken te hebben. Breipa troon „Ik woon nu zes jaar samen met mijn vriendin Arjo. Ze beoefent zelf geen sport, alhoewel, Als kleuter leidster heeft ze elke dag zo'n veer tig kinderen onder haar hoede. Dat vi nd i k al een sport op zich. Door de telefoon hoort ze al genoeg over mijn sport, dus daarom geen prijzen in de huiskamer. Die heb ik boven op een kamertje. We doen heel wat dingen samen, maar je hebt nu een maal je eigen bezigheden. Als Aijo zit te breien, ga- ik toch ook niet ovfrf haar schouder zitten kijken In de achtste aflevering van onze verhalenreeks De Ba kermat, waarin uitge zwermde regionale topspor ters van velerlei pluimage verhalen over verleden en heden, is vandaag de schijn werper gericht op Michel de Maat. De 28-jarige Vlaardïn ger stapte onlangs van de triathlon over naar de halve marathon. In de Haringstad is De Maat nog onbekend, maar zeker niet onbemind. Via aansprekende presta ties door het hele land wil de blonde voedingsdeskundige ook het etiket 'onbekende' zo snel mogelijk van zich af schudden. met we! k patroon ze bezig is? Nage noeg elk weekeinde loop ik wel een wedstrijd en dat vindt ze niet zo erg, maar het moet niet gekker wor den". Als de vrouw des huizes arriveert, zetelt zij zich met een pan en een zak aardappels naast haar vriend en wrijft zij hem nog even pseudo geïrriteerd de niet nagekomen huishoudelijke verplichtingen on der de neus. „Ik ben degene die kookt", legt de blonde atleet uit. „Doordat ik geen volledige werkweek heb, doe Ik grotendeels het huishouden. Ik eet een gewone Hollandse pot. want dat is de beste sportvoeding, Je moet wel het vetgehalte in de gaten houden, Uit principe eet ik geen vlees eten en alleen voor belangrij ke wedstrijden nuttig ik koolhy- draatriik voedsel". „In welke branche ik werk? Laat ik bij het begin beginnen. In Boxtel heb ik levensmiddelentechnologie gestudeerd. Ik ging in die tijd nog elke vrijdag op ae fiets naar huis en zondagavond weer terug. Na die studie moest ik in militaire dienst en toen dat er op zat, heb ik de dië- tistenopelïding in Den Haag ge volgd. Die oleiding heb ik vorig jaar afgerond". Trainen „Een klem jaartje werk ik nu een dag per week als diëtist in een ver pleegtehuis, dus ik had genoeg tijd voor de huishouding en om te trai nen. In die periode heb ik me hele maal op de sport toe kunnen leggen en dat heeft zijn vruchten afgewor pen, Doordat ik in de gelegenheid ben om elke dag te trainen, heb ik eindelijk de aansluiting met Marti ten Kate, Gerard Nijboer en John Vermeule gevonden. De laatste vier wedstrijden was ik zelfs sneller dan Nijboer „Nu ik dit niveau heb bereikt, is het voor mij makkelijker om dat vast te houden. Dat komt wel goed uit, ga ik vijf dagen per werk werken en zal de trainingsarbeid wellicht iets minder worden. Ik ga straks voor een halve week als diëtist en dieet- kok aan de slag en zal de andere helft in dinst zijn van het bedrijf dat een gezondheidsdrankje op de markt brengt". „Wellicht dat ik ook nog word be naderd door de gemeente Rotter dam, want in een ochtendkrant las ik vorige week dat lange afstandlo pers door de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie worden uitge nodigd om tegen betaling voor pro- motieaktiviteiten te gaan zorgen. Dat schijnt in het kader van bet 650-jarig bestaan van de havenstad te moeten gebeuren. Alleen heb ik zelf nog niets gehoord en dat vind ik toch wel een beetje vreemd. Het liefst zou ik werkzaam zijn in de at- letiekwereld. Daar heb ik per slot van rekening een opleiding voor gevolgd". Michel de Maat die in mei het defi nitieve ja-woord aan zijn vriendin zal geven, is altijd eigen baas ge weest. Waar anderen een persoon lijk trainer aan hun zijde hebben, bepaalt de voormalig tri-atleet al jaar en daag zijn eigen schema's. Onkosten „Ik ben wel lid van de bond, maar dat moetje niet vergelijken met de KNVB of iets dergelijks. Ik kies zelf mijn wedstrijden uit en zorg zelf, indien nodig, voor een gelegenheid om te overnachten. Gelukkig heb ik nu een persoonlijk sponsor die mijn onkosten vergoedt, dus dat hoef ik niet meer zelf te regelen. Het enige voordeel van de bond is maar dat je bijgestaan kunt worden door bondstrainer Bob Boverman. Eerst heb ik de kat uit de boom ge keken en pas sinds een jaar maak ik gebruik van zijn diensten, Als ik er om vraag, geeft hij mij trainingsad- vïezen en hij woont ook verschil lende belangrijke wedstrijden bij". „Met de lopers onderling gaat heter IRjATHtOH hankelijk van een ander. Je moet het echt allemaal zelf doen. Ik ben niet zo'n publicitietsmannetje. Al is het wel leuk dat je op straat al leen in Vlaardingen, hoorwordt herkend". Belangstelling „Laatst werd door Studio Sport een samenvatting van de loop in Eg- mond aan Zee uitgezonden. Bij het begin was ik even in beeld en werd mijn naam ook genoemd. Ik ben natuurlijk gemakkelijk herken baar, omdat ik nog steeds in de clubkleuren van Fortuna loop en vrij lang ben, waardoor mijn b'onde koppie boven de rest uitsteekt. Na dat ene moment ben ik niet meer in beeld geweest, omdat ik niet bij de koplopers zat Toen ik de volgende dag bij do kaasboer kwam, vroeg een vreemde me wel op welke plaats ik eigenlijk was geëindigd. Natuurlijk vind ik die belangstel- hngleuk". Diverse bijnamen zijn de in Rosma len geboren, maar sinds zijn vijfde levensjaar in de Haringstad woon achtige hardloper al ten deel geval len. De meest ludieke kreeg nij tij dens een bergloop in Frankrijk in Miche! de Maat...'In de atletiek wint alleen degene die de beste vorm heeft'... allemaal heel schappelijk aan toe. De rivaliteit komt alieen tijdens de wedstrijden tot uiting. Daarbuiten kunnen we allemaal perfect met el kaar opschieten en bespreken we zelfs eikaars trainingmethoden. Omdat je bn de grote evenementen vaak dezelfde lopers ontmoet, leer je elkaar kennen, respecteren en ontstaat er een zekere mate van vriendschap. We zijn alleen op sportief gebied eikaars concur rent". „Je zou van lange afstandlopers kunnen zeggen dat zij socialere sporters zijn. In de aüetieksport wint namelijk altijd degene die de beste vorm heeft. Ik heb het, om een voorbeeldje aan te halen, mee gemaakt dat ik een paar keer nog maar nel won van Jan van Rijtho ven, een Brabander. Toen hij ten slotte een keertje voor mij over de streep ging, was ik echt blij voor hem, Ik gunde hem die overwin ning. Het klinkt gek misschien, maar zo gaat hetin de hardloperij". „Tijdens de wedstrijd help je elkaar en worden er ook bepaalde dingen afgesproken. Als ik water in mijn spons over heb, knijp ik 'm hij een ander op z'n hoofd leeg en ook an dere verfrissingen worden onder weg gedeeld. Er worden tijdens de wedstrijden geen foefjes of geme- nigheidjes uitgehaald zoals bijvoor beeld bij voetbal. Ook ben je niet af- de maag gesplitst. „Dat was het werk van een vriend van mij, Hayo Hoekstra, We gingen op vakantie in Zuid-Frankrijk, waar we ook zou den deelnemen aan een bergloop. Hayo regelde de inschrijvingen maar haa mij, zonder dat ik het wist, aangemeld onder de naam 'Pikkie de Maat'. Die Fransen maakten er een heel groot evene ment van. Je kent dat wel. Van die volgwagens met speakers erop die constant mijn naam lieten schallen. Ik eindigde als derde en werd ook weer met die naam in het stadion onthaald. Het leuke is dat ik elk jaar een uitnodiging uit 'La France' krijg met op de envelope 'Monsieur Pikkie de Maat'. Dat is toch wel la chen". Korter „Nu heb ik me op de halve mara thon gericht. De triathlon heb ik al een tijdje voor gezien gehouden, omdat je daar veel voor moet trai nen. De halve marathon duurt kor ter, dus hoef je er ook niet 20 lang voor te trainen. Een uur per dag moet voldoende zijn. Het gaat mij ook steeds beter af. Bij de hele ma rathon eindig ik zo'n tien minuten achter Gerard Nijboer, maar op de halve win ik toch maar mooi van hem". „Natuurlijk ben je voortdurend met de tijd bezig. Je moet je constant re aliseren hoe snel je gaat en hoeveel je nog moet lopen. Nee, de mensen die beweren dat bij hardlopers de blik op oneindig staat en het ver stand op nul, die hebben het mooi mis. Tijdens de wedstrijd staat het hoofd geen seconde stil...".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2