Hulptroepen hele nacht in de weer Materiële schade enorm Oranjebmirt haalt uit naar politie SE AT MAAKT HET NU WEL HEEL ERG BONT. Meiden campagne moet bel doen rinkelen 'Gevelkunstenaar' Jerry Harberink doet niemand na 'Eén oprit bij Holy blijft open' VLAABOINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Richtlijn: Neus en ogen open GFABER A Honderden sehademeldingen Bijzondere expostie in Tavenu van Oudhollandse gevels Waslijst van klachten na 'kerst-ellende' Hoek Loos doet 'Curacao' weg maim Finals redactie: Brede Havens^Ti. 3131 BC V.aartiingen. Postbus 4008,3.30 KA Vlaardinaen. Telefonn- VRIJDAG 26 JANUARI 3990 PAGINA 17 4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam De landelijke cam pagne 'Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid' is zijn doel een beetje voorbijgeschoten. De informatiestroom die de rijksoverheid mei vorig jaar op gang bracht om het pakket wet telijke veranderingen ten aan zien van de economische onaf hankelijkheid van meisjes te verduidelijken, mikte te veel op de hoger geschoolden. „Er ging maar bij heel weinig meiden een bel rinkelen", meent Marie Gels, projectmedewerk ster van 'No problem'. „Ik ben ze tenminste niet tegengekomen, de meiden die riepen verrek, dat gaat over mij". In de mformatie- ■folders van het ministerie wer den bij voorbeeld een mede werkster van het KNMI en een radio-presentatrice opgevoerd. Fout, vindt Gels, want juist meisjes met lagere opleidingen zouden met de actie moeten wor de n bereikt. „Daar zullen de pro blemen ontstaan", meent zij. Vertaling Binnenkort krijgt die meiden campagne dan ook een plaatse lijke vertaling onder de populai re noemer Big Sister. Het leer werkproject 'No problem' gaat samen met deSchiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie en het Educatief Centrum voor Volwassenen vijf thema's uitdie pen. Ze gaan pamfletten maken over de onderwerpen economi sche zelfstandigheid, scholing, werk, werkloosheid en vrije tijd. De pamfletten zullen met tus senpozen van twee weken wor den uitgebracht en onder meer worden verspreid door middel bare scholen, het arbeidsbureau en de sociale dienst Doel van de plaatselijke campag ne is om in begrijpelijke taal de 16,17 en 18-jarigen te wijzen op hun mogelijkheden. Zeker zo be langrijk vindt Gels het echter dat de campagne kan bijdragen aan een mentaliteitsverbetering- Die is volgens haar hard nodig, omdat nog te veel mensen den ken in een patroon waarin de maatschappelijk rol van man nen. en vrouwen sterk geschei den is. Het startsein voor de campagne wordt 9 februari gegeven In de kantine van scholengemeen schap Schravenlant. Mevrouw Anneke Scheeres, vrouw van de burgemeester, overhandigt dan het eerste affiche aan rector Van der Meiden van die schooi. De campagne wordt 27 april af gesloten met een groot meiden festival in het Passagetheater. Dan komen de vijf thema's nog eens uitgebreid aan bod, terwijl er die dag ook 'aangename' acti viteiten op het programma, staan. VlaardingenHou je neus en je ogen open! Die opdracht krijgen medewerkers van de dienst Ge meentewerken die aan grond verzet werken. Zo hoopt Ge meentewerken in het vervolg te voorkomen, dat de medewer kers zwaar giftige grond ver plaatsen zonder dat zij er erg in hebben. De nieuwe richtlijn is een uit vloeisel van de gifaffaire-Boter- straat. Daar werd vorig jaar grond afgegraven voor transport naar de Broekpolder, zonder dat kennelijk iemand in de gaten had dat er zwaar giftige stoffen in de lading zaten. Naar aanleiding van het inci dent is het milieubeleid een 'hot item' geworden in de Vlaardïng- se politiek. Een onderzoekscom missie onder voorzitterschap van CDA'er Leo de Snaijer kwam met voorstellen om dat beleid te verbeteren. De eerste resultaten daarvan worden, zichtbaar. Milieuzaken worden voortaan behandeld door een aparte commissie uit de gemeen teraad, er wordt een bodemkaart van Vlaardingen gemaakt en er zijn strengere richtlijnen opge steld voor grondverzet Focus H. v. Kooij showroom.' osthavenkade Vlaardingen 4343213 Vlaardingen Brandweer en politie hadden gisternacht hun handen vol aan de storm. Toen een Schiedamse brandweerman rond zeven uur aan de Lange Haven losgewaaide platen zink in veiligheid bracht, had de brandweer reeds vierhonderd sehademeldingen genoteerd. Collega's in Vlaardingen turf den er meer dan driehonderd. De Schiedamse politie besefte al vroeg de ernst van de situatie en richtte om vijf uur samen met de brandweer en enkele gemeente lijke diensten een coördinatie centrum in. De Vlaardingse poli tie verzuimde dat te doen en on dervond uren lang hoe moeilijk de telefonische communicatie met de buitenwereld tot stand kon worden gebracht. Veel werk hadden de Schiedam se hulptroepen met name op de Rotterdamsedïjk. De brandweer moest het dak van een woning op, omdat een verwarmingske tel naar beneden dreigde te val len. Uiteindelijk besloot de poli tie de Rotterdamsedijk af te stui ten, omdat er regelmatig dak pannen en glas wegwaaiden. Hinder ondervond Schiedam ook van de ravage, die in het Ro-terdamse Sparta-stadion werd aangericht. De stukken dak die op Het Kasteel door de wind werden meegenomen, zorgden zelfs voor zoveel over last op het Kethelplein, dat de politie daar maar beperkt ver keer toeliet. Op een parkeerplaats aan de Overschïeseweg in Schiedam raakte een bestelbus op drift en kwam pas dertig meter verder tegen twee geparkeerde auto's weer tot stilstand. In de Tuin- laan bezweek een ruim hon derdjarige iep onder de felle windstoten en verwoestte een deel van een woning. Ook van een veeschuur aan de Polderweg waaide het dak af- Waaide de dakbedekking op veel plaatsen weg, ook dakpan nen vlogen als papiersnippers van de daken. Aan de Lange Ha ven boorde een dakpan zich dwars door het glazen dak van een serre heen, maar de bewo ners bevonden zich gelukkig el ders in de woning. Ook de Passage werd afgesloten toen enkele dakramen in de wandelpromenade waren geval len. Terwijl bouwvakkers de doorgang dichtspijkerden, uitte een verbaasde Carel Beeke zijn ongenoegen. „Regelmatig waai en er ramen in, maar als ik bel dan komt er nooit iemand. Nu spijkeren ze de doorgang dicht, terwijl ik vanavond een theater voorstelling heb", aldus de direc teur van het Passage-theater. In Maassluis was volgens de poli tie met name op de Maasdijk sprake van een levensgevaarlij ke situatie. Stukken van loodsen raakten daar los en vlogen vol gens een politiewoordvoerder als scheermessen over de weg. Bij de afslag Vlaardingen-West moest een rijstrook voor enige tijd worden afgesloten, omdat bomen waren geknakt en op de rijbaan terecht waren gekomen Op de Merellaan in Maassluis raakten twee mensen licht ge wond door vallend steen van een flat. De politie sloot daar en op de Bilderdijklaan de weg af, omdat flinke brokken dakbedekking van de flats waaiden. Het Gemeentelijke Woningbe drijf in Maassluis, dat met veer tig man vandaag rondliep, geeft als eerste reactie: „Het is een vre selijke schade". Personeel is niet alleen ingezet om huurders bij te staan, ook particulieren werden uit de nood geholpen, In totaal veertien daken begaven het in de stad. Het grootst was de scha de aan de Houtzaagmolen waar van een rij huizen de daken be zweken onder de windstoten. Directeur Ploeg van het woning bedrijf schat de schade aan de 70DQ gemeente-woningen op een bedrag tussen de drie en de vijf ton. Vlaardingen Veel onge mak en zeer grote materiële schade. Dat is de balans die vanmorgen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis kon worden opgemaakt, na dat de storm was uitgeraasd. Hoewel de EHBO in het Holy- en Schielandzieken- huis overuren maakten, vie len er in deze regio geen do den of zwaargewonden te be treuren. In de Steendijkpolder waaiden van een rij net opgeleverde hui zen de daken weg, in de Schie damse Boterstraat stortte een huis in en vielen enkele daken ten prooi aan de storm. Ontelba re bomen, auto's, schuurtjes en schuttingen liepen schade op. In Vlaardingen moesten enkele bewoners van een flat aan het Nagelkruid worden geëva cueerd toen dakplaten loswaai- den. Grote stukken dak kwa men op woningen aan het Bin gelkruid terecht die daardoor eveneens grote schade opliepen.^ Op het terrein van voetbalver-^ eniging VFC aan de Heusdens- laan waaiden platen van de tri bune. De situatie was daar zo erg dat de politie uren lang vreesde dat de tribune zou instorten. In verband met wegwaaiende pla ten moest de Heusdenslaan van af zeven uur voor geruime tijd worden afgesloten. totaal Heten ongeveer vijftig mensen zich door de EHBO'ers behandelen. Vervoer Door de storm liep het openbaar vervoer ook in het honderd. Bussen reden nog wel, maar tramlijn 1 moest de dienstrege ling enige tijd staken door een geknapte bovenleiding aan de Rotterdamsedijk. Het treinver keer tussen Hoek van Holland was als gevolg van de harde wind ook niet meer mogelijk. Aanvankelijk zorgde de strem ming voor oponthoud, maar na enige tijd konden gestrande pas sagiers met bussen toch naar hun bestemming worden vervoerd. In de havens van de drie steden bleef de schade beperkt De wa terstand rees een halve meter, maar leverde geen overlast op. Wel sloeg aan de Westerkade in Schiedam een woonboot los. Ook viel een hefboom van de hoofd brug omlaag, die afgelopen nacht nog werd gerepareerd. De Houtzaagmolen in Maas- sluis: drie maanden na de opleve- ring zijn de bewoners dakloos. 35 Op straat Ondanks de svaarschuwing van rampenzender Radio Rijnmond om binnen te blijven, begaf een flink aantal mensen zich gister avond toch op straat. De meesten trotseerden de storm, maar som migen liepen verwondingen op toen zij werden omgeblazen door de orkaan. Zowel het Schïeland- als het Holy-ziekenhuïs zette gister nacht extra personeel in om de stroom licht gewonden op te vangen. In Schiedam raakte 's middags om vijf uur een 26-ja- rige vrouw gewond aan één van haar ogen toen op de Rotterdam sedijk een ruit van een tram sneuvelde. De meeste slachtof fers liepen hoofdletsel op als ge volg van ingewaaide ramen. In Maasland Maaslands nieuw ste expositieruimte Tavenu her bergt vanaf vanavond een kort stondige maar bijzondere exposi tie. Ruim een week lang hangen Jerry Harberinks Oudhollandse gevels er aan de muur. Een met recht unieke tentoonstelling, omdat zijn werk een. miniatuur en een schilderij in zich verenigt en (nog) niemand anders hem dat nadoet De 52-jarige Harberink is hard op weg zich beroeps te gaan noe men. „Daar neig ik wel naar. Het is zulk leuk werk. Het is niet al leen die dingen maken, het geeft je ook een kick als anderen het leuk of mooi vinden", zegt de ge velkunstenaar. Toch wijdt hij zich pas driejaar aan deze hobby. „Daarvoor maakte ik boerderij en en dat is begonnen als speel goed; mijn twee jongens wilden gebouwen hebben bij hun au to's" Na de eerste bouwdoos, die zijn zoon niet in elkaar kreeg gezet en vaderlief vervolgens naar ei gen goeddunken in elkaar knut selde, kreeg hij de smaak te pak ken. Hij lacht: „En pa ging maar door met bouwen... Ik heb veel boerderijen nagemaakt. Types uit Friesland en Zuid-Limburg, maar ook één uit Schipluiden. Het vergde alleen teveel tijd. Dat was geen business. Op die ma nier kwam ik er niet verder mee", Waarop hij zich ging beperken tot de voorkant van een huis. Uitleggen wat zijn werk sinds dien inhoudt, vindt hij moeilijk. „Je moet het zien". Niet dat het abstract is of onnavolgbaar. Het tegendeel is waar, maar het is wel iets nieuws, waarbij hem woorden ter omschrijving gauw tekortschieten. Zijn kopie van het Rembrand- thuis in Amsterdam voor de dag halend, toont hij een tweedi mensionale, ingelijste minia tuur. De op schaal en aan de hand van eigen foto-materiaal nagebouwde Oudhollandse voor gevel springt er een paar centi meter uit. Het is een fraai stukje ambachtelijk werk. „Je begint te gillen van het la chen", vertelt nij, „als ik je vertel waar het van is gemaakt. Het is allemaal afval. Eigenlijk kan ik dat niet eens zeggen, want dan denken de mensen onmiddellijk: dat kan niks zijn". Op plastic na „Dat wordt te netjes", zegt hij gebruikt de uit Voorthuizen afkomstige Harberink restanten, van karton en houtZolang het maar natuuriijke materialen zijn". Hij heeft 35 modellen in eigen bezit die tot en met zondag 4 fe bruari in de voormalige dorps zaal Ter Aangename Verpozing £h Nuttige Ontspanning recht tegenover het gemeentehuis aan de Diepenburchstraat zijn te be wonderen. Veel gevel-miniatu ren, zegt de kunstenaar, maakt hij in opdracht. „Het gevolg is dat ik slechts sporadisch met mijn eigen werk naar buiten treedt". Na twee Amsterdamse ervaringen, tekent Maasland pas voor zijn derde tentoonstelling. Hoe Jerry Harberink 'of all pla ces' juist in dit dorp terecht is ge komen? „Eerlijk gezegd weet ik het niet. Twee jaar geleden heb ik eens contact gehad met het ge meentebestuur. Toen wilden ze al een expositie, maar hadden ze geen ruimte. Nu met Tavenu kan het dus wel". Vlaardingen Vooraf wilde er niemand naar hen luisteren. Nu het leed is geleden hebben bewo ners van de Oranjebuurt de re kening opgemaakt en de ge meente Vlaardingen duidelijk gemaakt wat de kerstboomver branding op het landje van Chardon allemaal heeft veroor zaakt. Mild gestemd is de buurt achteraf bepaald niet. In de waslijst van geconstateerde klachten geven de bewoners Nout en Kerklaan vooral de po litie er stevig van langs. Het korps heeft de verantwoorde lijkheid tijdens kerst en nieuw jaar doodgewoon afgeschoven op de omwonenden, vinden zij. Zij spreken over een 'krampachtig vasthouden aan een gecentrali seerde kerstboomverbranding die dwangmatig op het landje van Chardon moet plaatsvinden. Enig fatsoenlijk argument daar voor is nooit naar voren ge bracht'. De politie stond toe dat de jeugd zelf gekozen toegangswegen uit probeerde, briesen Nout en Kerklaan, en de buurt moest zelf maar een oogje in het zeil hou den. „En als een bewoner dan de politie waarschuwde, omdat hem of haar de gal overliep, wer den de jongeren vervolgens met fluwelen bandschoenen aange pakt De bewoner dus als onbe zoldigde en diepgefrustreerde veldwachter". Puntsgewijs somt het tweetal de 'kerst-ellende' op. Naast overlast werd er één oude boom danig be werkt en zwartgeblakerd, één lantaarnpaal volledig vernield, het grasveld en de struiken ge ruïneerd doordat jongelui hun auto's simpelweg het landje op reden, een speelveldje naar de knoppen geholpen en één auto wrak tegen een boom gepar keerd. Containers De Oranjebuurt vraagt zich af wat het met kerstboomverbran ding heeft uit te staan als het gaat om speciaal aangekochte den nen en bergen houtafval die tel kens verder in omvang nu twee containers vol toene men. De omwonenden snappen niet dat de gemeente dit nog tole reert, terwijl gemeenten "als bij voorbeeld Maassluis en Spijke- nisse dergelijke kerstvuren niet meer toestaan. Alternatieven zijn er trouwens genoeg, aldus Nout en Kerklaan: de Broekpol der, het Moermanterreïn, de kop van het Buizengat, in Holy- Noord of langs de Maassluisse- dijk. „Mochten er bewoners zijn die daartegen bezwaren heb ben", bedenken de twee met een cynische ondertoon, „dan kan daarin hetalgemeen belang toch net zo licht mee worden omge sprongen als met de bezwaren 'van de bewoners van de Oranje buurt". Schiedam Er is nodeloos com motie ontstaan over de voorge nomen sluiting van de opritten naar rijksweg 20 bij Vlaardin- gen-Holy. Rijkswaterstaat ga randeert dat in elk geval de oprit in de richting Rotterdam geo pend blijft De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld (milieu) zegt over in formatie van die strekking te be- schikken. Zijdeveld onthult dit in een brief aan J. Timmer, de voorzitter van een comité ver ontruste inwoners van Schie- dam-Noord. Tot nu toe werd al gemeen aangenomen dat beide opritten bij Holyook die in de richting van Hoek van Holland dicht zouden gaan. De wethouder kaart de veelbe sproken afsluiting bij Holy aan in een reactie op de bezorgdheid die in Schiedam-Noord (en Vlaardingen-Holy) leeft over de gevolgen van de aanleg van rijksweg 19. Zijdevelds informatie staat haaks op de door de gemeente Vlaardingen verspreide berich ten dat Rijkswaterstaat juist de oprit richting Rotterdam wil sluiten omdat ap het toekomstige Kethelplein anders teveel ge vaarlijke 'weefvakken' ont staan. In zo'n vak moeten auto's één of meer banen opschuiven om op de juiste weg te blijven. Als de aanleg van rijksweg 19 en die van de Tweede Beneluxtun- nel doorgaan komen op het Ke thelplein zoveel wegen samen dat een drukbereden oprit als bij Vlaardingen-Holy daar niet meer bij kan, had Vlaardingen van Rijkswaterstaat begrepen. De Schiedamse wethouder heeft overigens stellig de indruk dat de regering gaandeweg anders begint te denken over de aanleg van nieuwe snelwegen. Hij laat doorschemeren dat hij er per soonlijk nog niet van overtuigd is dat rijksweg 19 er inderdaad komt. Zet de regering het plan toch door, dan zal de gemeente Schie dam verschillende juridische procedures in werking zetten. Schiedam kan moeilijk doen over de herziening van het be stemmingsplan, over de te ver wachten geluidhinder en over de bouwvergunning voor een vi aduct. Zijdeveld, een fervent voorstan der van verbetering van het openbaar vervoer, vindt aanleg van rijksweg 19 een 'verkeers kundige en planologische blun der'. Schiedam Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek (Hoek Loos) uit Schiedam heeft haar vesti gingen op Curasao verkocht aan de British Oxygen Group (BOC). Het betreft de Curapaosche Zuurstoffabriek en de verkoop maatschappij Verus. Volgens een woordvoerder van Hoek Loos gaat het om een be drijf met"een 'geringe omzet' en twintig werknemers. „Er is be wust geen melding gemaakt van een eventuele boekwinst, omdat de opbrengst uit de verkoop wei nig invloed zal hebben op de to tale winstcijfers voor 1990", al dus het bedrijf. De zuurstofproducent 2iet haar belang op Curasao 'als niet-stra- tegisch'. Het beleid van de on derneming uit Schiedam is ge richt op de verdere versteviging en uitbreiding van haar gassen- belangen in Europa en Amerika en expansie in de gezondheids zorg. De twee vestigingen blijven bei de functioneren als voorheen met dezelfde organisatiestruc tuur onder dezelfde naam. Daar bij blijft Verus het agentschap voeren voor Hoek Loos' medi sche, gas- en lasprodukten. Niet alleen de Marbella'Red'.niaarookde 'Yellow' en de'Black* kunt u nu bewonderen bij ons in de showroom. Een komplete auto in bonte kleuren. Tijdelijk voor een ongelooflijke prijs: f 12.395,-. Met o.a.: striping en speels logo robuuste bumpers rondom naafdoppen speciale bekleding verstelbare rugleuningen hoofdsteunen handige hoedenplank zuinige 900 cc viereylindenmotor En om het nog bonter te maken, u kunt de Marbeila Red, Yellow en Black tot 1991 Financieren tegen 0% rente. Kom dus snel naar onze showroom voor een kijkje en'een proefrit. Profiteer nu van dit unieke aanbod! SEAT MARBELLA REDYELLOW, BLACK: F12.395,-. FINANCIERING TEGEN 0% RENTE TOT 1991. AUTOBEDRIJF NOOTEBOOM Volkswagen Groep. Volkswagen Groep. |W.n inctu-*! KÏW1 «duMff -flt-v,nnRski^'-a «««wn voort*huudt-n Hit fauna.ntiswurbjrf b<tnf: nn nnK vnn vwr^pptn huurt;..,p.>v.uk, inruil bij U biukfi tx-draK. m»-« «*ffl inuxnnum vur 111000 sutd. n. MuiiitmIi- uanbuaiiojf £9ra LI. Mt «.bitje d< wmtTsucl Mn KI U.j uanstiidf vun itnm i.brujn l'fcrt in -^uvn rnnr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1