Schiedam wil erkend worden als havenstad Geen garageboxen voor Babbelboxen Bejaarde radiofamilie trapt lol bij jubileum PvdA sluit CDA niet uit PvdA en Nivon halen bakzeil Vereniging zwijgt over euthanasie 3500 vrachtwagens zand naar Maasdijk VLAARDINGS IASBIA1 SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Raadselachtig auto-ongeluk Spalanders wachten op Zijdeveld Haven zet architect aan 't werk Kunstenaars treuren om Delvapand Gemeente moet bedrijf gedogen GASHAARDEN DINSDAG 30 JANUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie; 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen De Vlaar- dlngse PvdA sluit het CDA niet uit van deelname aan het college. Samenwerking met de kleine christelijke partij en, zo schrijven de sociaal-de mocraten in een open brief aan de SGP/RPF/GPV-frac tie, is echter ondenkbaar. PvdA-fractieleider John Ranshuijsen betreurt het dat klein rechts daarover zo ver ontwaardigd is. Ranshuijsen zet in de brief uit een. waarom zijn partij nooit zit ting kan nemen, in een college met klein rechts. „Wij verschil len fundamenteel van mening waar bet gaat om zaken die de individuele vrijheid van de bur ger betreffen", schrijft hij. Als voorbeeld noemt Ranshuij sen het verzet van SGP, RPF en GPV tegen sport op zondag. Als het aan de christelijke partijtjes lag zouden sportaccommodaties in Vlaardingen op zondag onge bruikt blijven. „De PvdA is van mening dat mensen zelf mogen bepalen of en wanneer 2ij van voorzieningen zoals sportaccom modaties gebruik willen ma ken". SGP'er Rieri Lensveit greep tij dens de laatste raadsvergadering een voorstel voor economisch antï-apartbeidsbeleid aan, om de houding van de PvdA tegenover znn partij aan de kaak te stellen. „Ook in onze samenleving wor den groepen apart gezet", zei hij. Die vergelijking raakt kant noch wal, vindt de PvdA-Ieider. „Maar hij is wellicht kenmer kend voor de wijze waarop u te gen dergelijke menselijke ellen de elders m de wereld aankijkt", sneert Ranshuijsen. Ook het CDA wordt uitgesloten van het college, betoogde Lens- velt in een open brief aan de PvdA. „Wij begrijpen dat u pro beert medestanders voor uw op vatting te vinden, maar deze stelling is volstrekt onjuist", al dus Ranshuijsen. De PvdA'er er kent dat hij na alle conflicten van de afgelopen vier jaar geen voorkeur heeft voor samenwer king met het CDA. Maar 'con structieve partijen' uitsluiten? Nee, dat doet de PvdA niet Vlaardingen De Algemene Patiënten Vereniging Vlaardin gen wil geen standpunt innemen over euthanasie. Door alle publi citeit rond de zaak-Stïnissen wordt de vereniging regelmatig naar haar mening gevraagd, maar woordvoerder C.W. Ligt- voet gaat op zulke vragen niet in. „Zonder ons in deze gevoelige kwestie voor of tegen uit te spre ken stellen wij de eigen verant woordelijkheid van betrokke nen centraal", aid us de APVV. De vereniging distantieert zich van de actie van de Nederlandse Patiënten Vereniging; die on langs bij de rechter bezwaar aan tekende tegen het besluit tot het stoppen van vocht en voeding aan de inmiddels overleden mevrouw Stinissen. Met de Vlaardmgse afdeling van de Nederlandse Patiëntenvere niging onderhoudt de zestig le den tellende APVV nauwelijks contact. Ligt voet: „We zijn geen vijanden van elkaar. Maar de NPV heeft een protestants- christelijke inslag. Wij niet. Wij zijn aan geen enkele levensbe schouwing gebonden". Schiedam De Schiedamse po litie zoekt getuigen van een ver keersongeluk 'Waarbij gisteroch tend een 27-jarige vrouw uit Schiedam gewond raakte. Bij het ongeval, dat 's morgens rond half zes gebeurde bij de afslag Schiedam-Noord van rijksweg 20, kwam de auto van de vrouw tegen de vangrail terecht. De be stuurster werd met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Volgens onbevestigde berichten zou de vrouw het stuur hebben omgegooid toen plotseling twee vrachtauto's vanaf de vlucht strook de weg opreden. Schiedam De eerste bewo ners van Spaland zijn onte vreden over Chris Zijdeveld. De wethouder zegde hen ruim twee maanden geleden een volledig rapport toe over de geschiedenis en de huidige stand van zaken van de Schiedamse nieuwbouwwijk. Dat gebeurde op 23 novem ber, toen Zijdeveld de eerste bewoners van de wijk de sleu tel overhandigde. De bewo ners hebben tot op heden niets meer van de wethouder vernomen. Jos Grootveld, voorzitter van een van de verenigingen van Spalandse huiseigenaren, had destijds aangedrongen op een dergelijk rapport. „Ik heb hem bij de overhandiging van de sleutel gevraagd duidelijk heid te scheppen over de hele slibaffaire. Hij zei toen dat hij Vreselijk blij was met die vraag' en dat bij binnen enke le weken een nota zou sturen, waarin het verloop van de Spaland-wijk zou worden ge schetst. Ik vraag me af of me neer Zijdeveld nog altijd ach ter zijn toezegging staat". De bewoners zijn ook op an dere punten weinig gelukkig met ae gemeente Schiedam, die in hun ogen te traag werkt aan de infra-structuur van de wijk. Zie verder pagina 15. VlaardingenWilde de PvdA eerst de directe concurren tie van haar forum weren, onder druk van de publieke opi nie mogen Groen Links en de Socialistiese Partij alsnog hun opwachting maken op een politiek forum in de Nivon- boerderij. Aanvankelijk gunde de PvdA de andere linkse partijen geen rol in de vijf verkiezingsavonden. CDA, VVD, klein-rechts en D66 werden wel uitgenodigd voor de cyclus, die op 14 maart wordt af gesloten met een forum onder leiding van burgemeester Fred van Lier. Voorafgaand aan de slotavond mogen verschillende partijen hun visie op de Vlaardingse politiek toelichten. Naast de PvdA kregen aanvankelijk SGP/GPVRPF, D66 en de VVD de kans hun partij op een 'eigen' avond te promoten. Na het bakzeil halen van de organisatie mogen SP en Groen- Links nu aan het forum deelnemen, maar de partijen krijgen nog steeds niet de kans hun standpunt op een eigen avond toe te lich ten. Nog niet bekend is, of SP-fractieleider Remi Poppe op de uitnodi ging van het Nivon en de PvdA ingaat. Onlangs reageerde hij la- koniek op het feit dat hij geen uitnodiging had gekregen voor de bijeenkomt. „Voor onze contacten met de bevolking hebben we echt geen forum nodig", sprak Poppe schamper. Groen Links en de SP mogen nu betrokken zijn bij de verkie zingsavonden, klein-rechts bedankte vorige week juist voor de eer. Rien Lensveit, die rijkelijk bedeeld was met een eigen verkie zingsavond en een plaatsje in het forum, haakte af na uitlatingen van PvdA-fractieleider John Ranshuijzen. De sociaal-democraat liet weten, dat klein rechts niet in aanmer king komt voor een plaats in het Vlaardingse college. 'Discrimina tie', meende Lensveit, die hierop voor de uitnodiging van het PvdA-forum bedankte. Vlaardingen Buurthuis De Haven heeft zelf een architect aan het werk gezet een sociaal- cultureel centrum te ontwerpen voor de Vlaardingse binnenstad. Het bestuur van het buurthuis is het beu om te wachten tot de ge meente een vervangende ruimte aanbiedt voor het Weeshuis. Op 1 maart presenteert het buurthuis het nieuwbouwplan aan de lijsttrekkers van alle poli tieke partijen. Zo hoopt het be stuur zijn voordeel te doen bij de verkiezingsstrijd. „Wij trekken alle lijsttrekkers aan hun oren, in de hoop dat het iets uithaalt", zegt bestuurslid Els van Dijk. In het nieuwe, multi-funetionele gebouw zou met name de kin deropvang ruimte moeten vin den. Buurthuis De Haven voert al een jaar actie voor een nieuw onder dak in de binnenstad. Het Wees huis staat op de nominatie te worden gesloopt. Plannen om samen met ontmoetingscentrum West een nieuw gebouw te be trekken aan de Billitonlaan zijn wat De Haven betreft van de baan. Els van Dijk vindt het een kwa lijke zaak dat de gemeente niet zelf zorgt voor een goede ruimte v°or kinderopvang in de bin nenstad. „Voor volwassen be zoekers van het buurthuis is het niet zo erg als zij naar een andere wijk moeten. Maar kinderop vang moet echt in het? centrum zitten". Schiedam Schiedam ïs er veel aan gelegen als ha venstad weer mee te gaan tellen. Dit en vooral ko mend jaar wordt een reeks activiteiten op touw ge zet om dat doel te bereiken. Achter de schermen zijn diverse stichtingen en gemeentelijke diensten nu al koortsachtig aan de slag om in mei 1991 het preten tieuze evenement 'Schiedam, vaart wel!' te kunnen presenteren. De plannen om heuse Schiedam se havendagen te gaan houden, zijn weliswaar nog nauwelijks ingevuld, een paar publiekstrek kers staan inmiddels vast. In mei volgend jaar wordt in aanslui ting op de Aleidafeesten in en rondom de Wühelminahaven een open havendag gehouden. Aan het eind van de maand staan een spectaculaire vloot- Vlaardingen Het nieuws dat het Delva pand waarschijnlijk wordt gesloopt, is een grote teleurstelling voor een aantal Vlaardingse kunstenaars. Het oude fabriekspand in de Vet- tenoordsepolder zou worden verbouwd tot atelierruimte voor twaalf kunstenaars. Geschikte atelierruimte is, na de sloop van een oude school aan de Stationsstraat een paar jaar gele den, uiterst schaars in Vlaardin gen. Sloop van het Delvapand, stelt het kunstenaarsechtpaar Wilma Kuil en Peter Dumas, 'is voor ons bedrijf een grote tegenval ler'. Evenals kunstenares Maty- oke Boomgaard hebben Kuil en Dumas tijdelijk onderdak ge vonden in een oude school aan de Curatjaolaan. Maar dat pand vinden zij ongeschikt. Het is brandgevaarlijk en de gebrui kers ervan kunnen zich niet ver zekeren tegen Inbraak. De kunstenaars hadden hun hoop gevestigd op het Delva pand, De gemeente had hen zelfs beloofd dat zij daar werkruimte zouden krijgen. Maar inmiddels is gebleken dat de grond onder het gebouw zwaar verontreinigd is. Kuil en Dumas vinden dat de gemeente daar wel erg laat ach ter is gekomen. Over de verbou wing van het Delvapand wordt al een paar jaar gesproken en er is al veel geld in geïnvesteerd. Wilma Kuil en Petra Dumas pleiten ervoor het geld dat de ge meente voor verbouwing van het monumentale fabriekspand uittrok in elk geval te reserveren voor ateliers. Het liefst zagen zij dat het plan-Delvapand, on danks de laatste tegenvaller, toch werd uitgevoerd. Maar de wethouders Bas Goudriaan (PvdA) en Jan Madern (VVD) hebben over de toekomst van het Delvapand weinig twijfel la ten bestaan. Het schoonmaken van de grond onder het gebouw zou kapitalen gaan kosten. schouw, een havenmuziekfesti- val en eer» groot congres van Ne derlandse havenmeesters in het Stedelijk Museum op het pro gramma. Historicus Hans van der Sloot brengt rond die tijd een boek uit dat over de geschiedenis van de Schiedamse havens han delt. De aandrang van Schiedam om zich als havenstad van allure te profileren, komt niet helemaal niet uit de lucht vallen. Een reeks kille cijfers en gegevens duiden er op dat het de havens voor de wind gaat. Havenmees ter Theo Sabel rept in dat ver band overeen groeiende variatie aan economsiche bedrijvigheid in en rond de Wilhelminahaven. Er is sprake van een aanzienlijke groei in de overslag van lading. Sabel verwacht dat de havengel den dit jaar zelfs de magische grens van een miljoen gulden kunnen overschrijden. Hij schrijft de verwachte groei met name toe aan de expansie van graanoverslagbednjf Souff- let Holland BV, de aanvoer van magnesiet die dit jaar bij Manne- kes Co op gang komt en de goede zaken die het offshore-be drijf Brown Root doet. Gelet op het aantrekken van. de off shore activiteiten in Schiedam kan ook wellicht een oud plan van VVV-directeur Ruud Pil- lard weer worden afgestoft. Hij pleitte ooit voor een offshore museum in de Wilhelminaha ven. Voordal het havenjaar 1991 aan breekt, wordt ook dit jaar al ex tra aandacht voor de havens ge vraagd. Dat gebeurt met een open dag water recreatie (21 april), ,een watersportweekend als onderdeel van de Branders- feesten (22 en 23 september) en deelname aan het honderdjarig bestaan van het Koninklijk Ne derlands Watersportverbond (eind augustus). tem Kap en Peter van Santvlïet verdienen hun geld nog steeds met hun goudmijntje De Babbelbox. De Maassluizers willen nu graag een aantal garageboxen bouwen. Maassluis Met geld verdie nen hebben Xem Kap en Pe ter van Santvliet ogenschijn lijk geen enkele moeite, maar het investeren van hun kapi taal levert de Maassluizers soms wel problemen op. Wilden de exploitanten van de Babbelbox hun geld beleggen in geheel andersoortige boxen, de gemeente Maassluis heeft een stokje voor hun opzet gestoken. Twee jaar geleden introduceer den de Maassluizers, die kantoor houden op de historische Markt, het fenomeen babbelbox in Ne derland. Tegen betaling van vijf tig cent per minuut kunnen bel lers met negen lotgenoten over koetjes en kalfjes praten. Ondanks dit forse tarief bellen duizenden Nederlanders dage lijks naar de 06-lijnen van de Maassluizers Dat de Babbelbox een ware goudmijn is, blijkt uit het feit dat in navolging van de Maassluizers tientallen andere ondernemers een babbelbox zijn gaan exploiteren. Op radio en te levisie maken de ondernemers tegenwoordig zelfs reclame voor hun bedrijf, dat volgens critici slechts geld slaat uit de behoefte aan contact van de eenzame mens „Ons geld willen we ook in Maassluis beleggen", stelt Kep. „Maar dat blijkt lang niet altijd gemakkelijk te zijn". Onlangs deponeerden de jeugdi ge ondernemers bij de gemeente het plan dertig garageboxen te bouwen aan de Industrieweg en de Troelstralaan. Zij denken, dat particulieren en het bedrijfs leven wel geïnteresseerd zijn in een overdekt plaatste voor de auto De gemeente Maassluis gaat ech ter met akkoord met de bouw. Volgens gemeentewoordvoer der Ype Kramer passen de gara geboxen ruet in het bestem mingsplan „Op de bedoelde lo- katie rust een industriële be stemming. Doordat de aanvra gers de garages ook aan particu lieren willen verhuren, is de aanvraag in strijd met het be stemmingsplan", lem Kap was nog niet op de hoogte van de afwijzing, maar hij hoopt dat de bouw alsnog door kan gaan. „Misschien moeten we nog eens onderhan delen met de gemeente". Als Van Santvliet en hij bereid zijn hun garages exclusief aan het bedrijfsleven te verhuren, stelt de gemeente, dan liggen er mis schien wel mogelijkheden voor de bouw van garageboxen. Bedrijven hebben tot dusver weinig belangstelling gehad voor het beoogde terrein. Naast vijfhonderd vierkante meter aan de Troelstraweg bevindt zich duizend vierkante meter aan de zijde van de Heldring- straal. Vermoedelijk door de ge ringe omvang van het perceel hebben industriële firma's het tot dusver laten afweten. Wel was er enige tijd geleden be langstelling van een dansschool, maar dit initiatief was ook in strijd met het bestemmingsplan. Kap is ondertussen in afwach ting van de opstelling van de ge meente. „Onze belangrijkste verdienste is nog steeds de sex", aldus Kap, wiens erotische 06-lij nen hem naast de Babbelbox ook ai geen windeieren leggen. Het presentatie-tandem Henk van den Berg/Toos de Veer praat met bejaarden na over een uitstapje naar Normandié. Vlaardingen De ouderen bulderden van het lachen toen molenaar Niek Boekestijn het reiq'e van bejaarden naar Nor- mandié in herinnering bracht. Uitgerekend de relatief jonge presentator Henk van den Berg werd voor de nacht onderge bracht in het kleinste onderkomen. „Echt een kamertje voor een kaboutertje", sprak presentatrice Toos de Veer. Het gesprekje tekende de melige stemming tijdens de jubileu muitzending van het radiopro gramma 'Wat Heet Oud' van Omroep Vlaardingen. Vanuit de recreatiezaal van bejaardencen trum De Bolder ging de uitzen ding voor de honderste keer de lucht in. Ongetwijfeld werd de radio gis teren in menig bejaarden- en verzorgingstehuis opnieuw afge stemd op het dichtstbeluisterde programma van de lokale om roep. Kornt de ouderenshow doorgaans uit de studio aan de Grote Markt, gisteren werd het op lokatie gemaakt in de Bold er. Het bleek een leuk verzetje voor de bejaarden, die zich zeer nauw betrokken voelen bij het pro gramma. Het enthousiasme kwam reeds verleden jaar aan de oppervlakte. Een luisteraar uitte in een uitzending de wens een bezoek te willen brengen aan de stranden van Normandié, waar in 1944 de invasie van de Geal lieerden begon. Maar liefst veertig bejaarden voelden wel voor het tripje, dat uiteindelijk werd gemaakt on der leiding van Henk van den Berg. Zijn kleine bed noopte het jongere broertje van televisie-' persoonlijkheid Gerard van den Berg om de nachten dubbelge vouwen door te brengen. Hun laatste schoolreisje maak ten de meeste deelnemers onge twijfeld een halve eeuw geleden mee, maar in de terugblik voor de radio toonden de bejaarden het enthousiasme van kleine kinderen. Maar naast veel ple zier leverden de vijf dagen in Normandié ook omroerende momenten op. „Het was moeilijk voor te stellen dat het stille strand destijds het decor van harde gevechten vormde", bracht presentatrice Toos de Veer het reisje in herinnering. Dat de buitenlandse reis nauwe banden onder de luisteraars heeft gesmeed, blijkt volgende week opnieuw Onder leiding van Van den Berg maken ruim dertig bewoners van de voorma lige Haringstad een tripje naar Oostenrijk. Maassluis Pas in het vooijaar mag er aan waterkeringen wor den gewerkt, maar de verbre ding van de Maasdijk in Maas sluis maakt onderdeel uit van de omvangrijke grondwerkzaam heden die de Steendijkpolder de komende tijd m haar ban houdt Liefst 3500 vrachtjes zand moeten er voorzorgen dat de Al- bert Schweitzerdreef wordt aan gesloten op de Maasdijk. De werkzaamheden gelden als een flinke klus, want over de lengte van 240 meter bestaat tus sen beide wegen een hoogtever schil van ruim vier meter. Extra complicatie is dat de ondergrond van laagveen als een spons werkt. Öm het wegzakkende zand op de gewenste hoogte te krijgen, moet er daarom zeven meter op de drassige ondergrond worden gestort. Toch beschouwen grondwerkers dit werk in de laagveengebieden rond Vlaardingen en Maassluis als routinematig. De start van hel werk wilde de aannemer daarom liever aangrijpen om aandacht te vragen voor de dijk- verbreding, hoewel dit onder deel van de werkzaamheden pas later aan bod komt. Ten behoeve van de aanleg van een fietspad wordt de dijk in het voorjaar acht meter verbreed. Ophogen met zand zou volgens de gemeente ongewenste bewe ging in de instabiele bodem kun nen veroorzaken. Daarom is naar een aannemer gezocht die in staat is het hoogteverschil met piepschuim op te vullen. De Maaslandse aannemer G.A. van Dijk vertelt dat het verbre den van een dijk met piepschuim nooit eerder is vertoond. Wei verwerkte hij de laatste jaren 60.000 vierkante meter van het lichte materiaal tn wegfunderin- g en „Met onze ervanng durven we deze uitdaging wel aan", aldus Van Dijk die duidelijk in 2ijn sas is met de opdracht. Daarmee is 2.5 miljoen gulden gemoeid. Vlaardingen De gemeente kan weinig uitrichten tegen het bedrijf Mobiele Reiniging Vlaar dingen (MRV) dat zich, zeer tot ongenoegen van buurtbewoners, heeft gevestigd in de Callen- burgstraat. Dat blijkt nog eens uit de antwoorden op vragen van PSP-raadslid Arnold van Kalken. Eerder hadden ambte naren al duidelijk gemaakt dat het bedrijf de regels niet over treedt. Arnold van Kalken stelde de zaak aan de orde na klachten van bewoners, die vinden dat het bedrijf niet in een woonwijk thuishoort. Zij zeggen overlast te ondervinden van MRV. In con tacten met de gemeente wezen de buurtbewoners erop, dat het beleid er juist op is gericht bedrij vigheid uit de üGstwijk te weren en te verplaatsen naar industrie gebieden en bedrijfsverzamelge bouwen. MRV verhuisde on langs uit een industriegebied juist naar de Oostwijk. De bestemming van de grond, die in 1882 tn eeuwigdurende erfpacht werd uitgegeven, was het stichten van twee woonhui zen- Maar de gemeente gedoogt al sinds 1950, dat er in het pand een werkplaats is gevestigd. „Het zal, naar wij menen, onmo gelijk blijken op basis van de ei genlijke bestemming een be drijfsvestiging tegen te gaan", schrijven B en W in antwoord op de vragen van Van Kalken. Alle merken, keus uit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres! MODERNE - ROMANTISCHE 21 KLASSIEKE g STIJLHAARDEN O. MUURKACHEL CV-MOEDERHAARDEN -§ CV-KETELS J» |g AJie merken S OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend mslaJlaïeur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1