Hans Paalman verlaat jubilerend museum Kampbewoners graven de strijdbijl weer op Brand slagerij stelt politie voor raadsel Regenboog- school op tv Kritiek op kosten nieuw stadhuisplein Plaats voor 300 gehandicapten CDA wil terug in het college T ExpressÉÉ Rechter beslist over bouw hotel VLAARBINGS IAGBIAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam reorganiseert culturele sector 'We overleggen niet meer' WACHTHOKJES WACHTEN Studio M Pasfoto's met kwaliteits garantie BtoViuren MOOI WARM Schiedamse gezinnen centraal in KRO-programma Traangas bedwelmt jongeren Vernielers in de cel WOENSDAG 3! JANUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343329.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis D66-raadslid Jan Storm zet vraagtekens bij de kosten van de herinrichting van het plein voor het stadhuis van Maassluis. Door harder te onderhandelen met de aannemers zouden de kosten kunnen worden gedrukt, meent Storm. Met de herinrichting van het twaalf jaar oude plein is 260.000 gulden gemoeid. De aanpassin gen moeten ertoe leiden, dat het gebied veiliger wordt voor voet gangers en gehandicapten. Door het open karakter van het plein wordt de voetgangerszone veelvuldig gebruikt als illegale parkeerplaats. Ook brommers scheuren regel matig over het plein, dat de ver binding vormt tussen winkel centrum Koningshoek en het stadhuis. „Er moet snel een einde komen aan dit illegale parkeren', meent Pvd A'er Yvonne de Groot. Of dit na de kostbare aanpassing lukt, is volgens het raadslid nog maar de vraag. Voor het bevoor raden van het stadhuis wordt een laad- en losruimte ge creëerd. Volgens het raadslid bestaat hierdoor het gevaar, dat gemak zuchtige automobilisten op nieuw hun blik voor het stadhuis parkeren. Wethouder Anton Wustrow vindt deze vrees onterecht. „De politie heeft zich positief over deze herinrichting uitgelaten. Ik neem aan, dat men nu ook be reid is foutparkeerders te beboe ten". Op dit moment treedt de politie met op tegen bromfietsers en au tomobilisten, waardoor soms ge vaarlijke situaties ontstaan. Toch kan onveiligheid niet de belang rijkste reden voor de 'verbou wing zijn. Niemand kan zich herinneren, dat er de laatste twaalf jaar een gewonde op het plein te betreu ren viel. Toch zijn er volgens Wustrow genoeg redenen om het plein op een andere wijze te bestraten. „Nu hebben we een mooi plein, en dat zal straks opnieuw zo zijn. De verfraaiing is dus niet de re-. Vlaardingen De metrolijn moet van Spijkenisse worden doorgetrokken naar NS-station Vlaardingen-Oost of -Centrum. Dat is een van de plannen in het CDA-verkiezïngsprogramma om het autogebruik terug te dringen. Het CDA-programma, dat door lijsttrekker Agnes van Ardenne is aangeboden aan burgemeester Fred van Lier, staat bol van de plannen om het openbaar ver voer te bevorderen. Behalve voor een metrolijn naar Vlaar dingen mogelijk door de ver brede Beneluxtunnel pleit het CDA vooreen sneltram naar de Vlaardingse binnenstad, een onderzoek naar de mogelijkheid van een railverbinding tussen Rotterdam en Den Haag met een hatte in Vlaardingen en een di recte spoorverbinding tussen de lijn Schiedam-Hoek van Hol land en Den Haag. De CDA- ïdeeën zouden uitgewerkt moeten worden In een Openbaar Vervoersplan. Het CDA maakt er geen geheim van, dat het bijzonder graag wet houders wil leveren voor een nieuw college. In december werd de partij gedwongen uit het college met PvdA en VVD te stappen. De PvdA heeft na de slechte ervaring met het CDA van de afgelopen vier jaar een sterke voorkeur voor voortzet ting van de samenwerking met de VVD, eventueel met steun van D66. Het CDA vindt dat een college zo breed mogelijk ge steund moet worden. Als het tot onderhandelingen tussen CDA en PvdA komt, zal in elk geval een stevig robbertje worden gevochten. Op tal van punten staan die partijen lijn recht tegenover elkaar. Meest in het oog springend is de tegenstel ling In het grondbeleid- Waar de PvdA het liefst alle grond in handen van de gemeente 20U houden en in erfpacht uitgeven, pleit het CDA ervoor de verkoop van grond tot uitgangspunt van het gemeentelijk beleid te ma ken. Het CDA mikt bij de komende verkiezingen op tien zetels, een winst van twee. Jan Jumelet (22) ls na L mei het jongste raadslid- uit de Vlaardingse geschiedenis. De student maatschappelijk werk en theologie is met zijn zes de plaats op delijst nagenoeg ze ker van een zetel. Bifde eerste ïï?1? v.an 'iec CDA staat nog een 22-jarige: de student rechten Ron van Duffelen, den voor de ingreep. Maar het gaat om het gevoel voor veilig heid". Verder noemt Wustrow de be reikbaarheid van het stadhuis voor leveranciers en trouwauto's als argument. Jan Storm heeft de wethouder d e raad gegeven, de operatie dui delijk te motiveren bij de bevol king. „We moeten de indruk vermijden dat we een nieuw hankslel kopen omdat het oude niet lekker 2it". Schiedam Directeur Hans Paalman neemt in mei afscheid van het Stedelijk Museum. Dat maakte wethouder Luub Haf kamp vanmiddag bekend. Kunstenaars vrezen, dat het museum na het vertrek van Paalman haar positie in de mo derne kunst zal verspelen. Door de reorganisatie van de culturele sector wordt Paalman niet opgevolgd door een vol waardige directeur. Combi neerde Paalman tot nu toe for meel de financiële verantwoor delijkheid met de artistieke lei ding, zijn opvolger is na de reor ganisatie direct verantwoording schuldig aan een diensthoofd voor Culturele Zaken. Als manager krijgt deze nieuwe functionaris de directe verant woordelijkheid over de finan ciële handel en wandel in het museum, het Passage-theater, het gemeentearchief en de bi bliotheek. Verschillende wethouders en ambtenaren zijn achter de schermen druk in de weer om deze reorganisatie van de grond te tillen. Afdelingshoofd Ben Hakkenbroek (cultuur, sport en jongerenwerk) laat doorsche meren, dat deze operatie nog niet is afgerond. „Intern zijn we er nog lang niet uit. Het zou mij verbazen als wethouder Hafkamp meteen de nieuwe functionaris presen teert", 'zegt Hakkenbroek. die als de belangrijkste kandidaat wordt genoemd voor de mana- gerspost- Hakkenbroek wil zich voorlopig niet uitlaten of hij voor de nieuwe functie voelt. „Maar als hij er zin in heeft, dan behoort zo'n overstag zeker tot de mogelijkheden", zegt cultu reel specialist Ton de Vos van de PvdA. Over Hakkenbroeks carrière wordt overigens druk gespecu leerd in Schiedam. De topamb tenaar blijkt ook politieke ambi ties te hebben. In zijn woon plaats Delft staat hij op een ver kiesbare plaats voor een raads- zetel voor de PvdA. Hij werd zelfs getipt als kandidaat-wet houder. Hakkenbroek wordt door inge wijden beschouwd als de spil in de culturele reorganisatie in Schiedam. Het benoemen van een nieuwe cultuurpaus bete kent, dat de afdeling CSJ be paalde verantwoordelijkheden moet inleveren. Zijn de directeuren van het the ater en de bibliotheek nu direct verantwoording schuldig aan Hakkenbroek, in de nieuwe si tuatie zou CSJ deze verant woordelijkheid kunnen verhe- Dat de nieuwe structuur neg niet van de grond komt, wordt volgens Ton de Vos veroorzaakt door de weifelende houding van wethouder Hafkamp. „Twee jaar geleden was het veel een voudiger geweest", meent het raadslid. „Door het vertrek van Conny Eggink, Henk Ewoldt en Guust van der Feijst waren toen de leidende posities in het thea ter, de bibliotheek en het stad sarchief vacant". Hoewel de nieuwe directeuren Carel Beke (theater) en Mies van Helden (bibliotheek) op de hoogte zijn van de aanstaande inperking van hun bevoegdhe den, was een reorganisatie vol gens De Vos eenvoudiger ge weest in een open situatie. Krijgen de directeuren in de culturele sector in de toekomst een financiële pottekijker in huis. het is een publiek geheim dat de scheidende directeur Hans Paalman al langer onder curatele stond. Nadat Paalman zich in 1988 vertilde aan de door Koningin Beatrix geopende ex positie Bïdo I Kolo liep Paalman aan de leiband van Ben Hak kenbroek. Schiedam Het gemor van december vorig jaar is omgeslagen in een krachtig nee: de 36 kampbewoners van de Schiekade gaan zich met hand en tand verzetten tegen ontmanteling van hun kamp en een daar aan gekoppelde verhui zing naar Spaland-West. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor volksge zondheid lieten de met spandoe ken toegeruste bewoners giste ren geen spaan heel van het op heffingsplan. Uit angst dat het formele karakter van dat besluit snel een definitief karakter krijgt, zodat de 36 gezinnen geen. enkele invloed meer kunnen uitoefenen, kondigden zij verzet aan. „We overleggen niet meer en la ten ons desnoods wegslepen", ty peert woordvoerster Tnen Lam de onwrikbare houding van haar lotgenoten. Inmiddels is zelfs al overleg gevoerd met an dere kampen in het land, „We gaan één lijn trekken", verklapt zij. Over de aard van mogelijke acties wil ze weinig kwijt „Maar er zullen enkele duizenden men sen bij betrokken zijn". De woonwagenbewoners heb ben er nooit een geheim van ge maakt dat zij weinig trek hebben om in drie Ifcleine kampen te worden opgesplitst. Ze blijven liever samen in één groot kamp. In december reageerden zij nog weinig enthousiast toen staatsse cretaris Heerma hen het provin ciale deconcentratiebeleid uit legde. Pas toen hij hen volop in spraak over de lokatïes en in richting van de mini-kampen beloofde, toonden zij zich bereid verder te praten. „Maar die bestuurders blijken weer niet te vertrouwen", zegt Lam, doelend op de aanwijzing door wethouder Chris Zijdeveld van de exacte lokaties. Het ont breken van de beloofde inspraak en de aankondiging dat er ook een kampje met slechts zes standplaatsen moet komen. schoot de bewoners in het ver keerde keelgat. „Stel je voor: mensen van boven de zeventig jaar, die op zo'n klein kamp wor den weggemoffeld. Dat kunnen ze die ouderen niet aandoen. Dat overleven ze niet". De ergern is over het Schiedamse beleid explodeerde gisteravond. Hoewel er slechts een formeel besluit op de agenda stond om het centrum aan de Schiekade binnen vijf jaar op te heffen zodat de gemeente aanspraak kan maken op subsidiegelden voor de aanschaf van huur- woonwagens wilden de bewo ners daar niet aan meewerken. „Formeel, formeel. We weten inmiddels wat dat in Schiedam betekent", aldus Lam. Vlaardingen - De politie tast nog steeds in het duister over de oorzaak van de brand die zon dagavond een islamitische slage rij in de Eendrachtstraat in de as legde. Een getuigeverklaring wijst in de richting van brandstichting, Polaroid Hoogstraat 104-106. Schiedam Te» 010-4266720 maar het technisch onderzoek heeft geen feiten opgeleverd die dit ondersteunen. De brand werd rond elf uur ont dekt door een buurtbewoonster. Haar aandacht werd getrokken door glasgerinkel. Even later zag zij rook en vlammen bij de ach terzijde van het pand. De vrouw verklaarde later te genover de politie dat zij een jon gen had gezien die zich verdacht ophield m de buurt van de slage rij. De politie heeft de identiteit van deze jongen nog niet kun nen achterhalen. Het glasgerinkel kan er volgens de politie op duiden dat aan de brand een, inbraak vooraf ging, Bewijzen dat een dief zijn slag heeft willen slaan zijn echter moeilijk te leveren. Het vuur, dat de slagerij nage noeg volledig verwoestte, heeft alle eventuele sporen grondig uitgewist. Aan de achterzijde kunnen geen ruiten zijn gesneuveld. Het vuur ontstond in een achterkamertje waarvan de ramen waren dicht getimmerd met platen triplex. De achterzijde van het pand ver keerde al voor de brand in bouwvallige staat. De brandweer trof er 'een rom meltje, een gammele bedoening' aan- Volgens een woordvoerder kon iedereen het pand zonder moeite binnenkomen. Op de achterdeur zat geen slot. De brand kan niet veroorzaakt zijn door kortsluiting. In het ach terste deel van de slagerij waren geen eleetrische voorzieningen aanwezig. Er stond alleen een af gedankte diepvriezer die al ge ruime tijd buiten gebruik was, Sporen van brandstichting, zoals benzineflessen of jerrycans, werden niet aangetroffen. Opzet is desondanks niet uitge sloten. „Er kan ook gebruik zijn gemaakt van een krant een luci fer, Daar is later niets van terug te vinden", aldus de zegsman van. de brandweer. Maar alleen 'beroeps' kennen het voordeel van die methode, voegt de woordvoerder daar aan toe: „Zou men te kwader trouw zijn geweest, dan hebben ze het wel ontzettend goed gedaan". De brandweer houdt het ook voor mogelijk dat zich zondaga vond in de achterkamer 'een zwerver met een kaars' ophield. De slagerij was eigendom van de Turkse ondernemer Celek, die ook een slagerij bezit aan de Schïedamseweg. Oude bushokjes Irggen op een grasveldje achter het bedrijf Ge meentewerken te wachten op hun nieuwe bestemming. De hokjes, waarop de Vlaarding se jeugd zich met spuitbussen duchtig heeft uitgeleefd, zijn over bodig geworden. De RET plaatst nieuwe abri's. De vindingrijke wethouder Jan Madern en zijn ambtenaren heb ben zowaar nog een bestemming gevonden voor de -onooglijke hokjes. Ze worden vooreen klein bedrag je verkocht aan sportclubs, die er na een opknapbeurt een leuke dug-out aan hebben- De gemeente is de hokjes, die voor busreizigers een bron van ergernis waren, liever kwijt dan rijk. ATH<fK H. v. Kooij showroom: Oosthavenkade 14 Vlaardingen 4343213 De camera snort In groep 4 van de Regenboogschool en leraar Van den Bosch geeft catechese. Schiedam Een felle spot is op groep 4 gericht De camera 2wengt naar reehts. De richtmi crofoon bungelt boven de leer lingen. Het zijn de opnamen vooreen nieuwe episode van het televisieprogramma 'Katholiek onderwijs?' dat de KRO eind maart zal uitzenden. Centraal staan een aantal Schiedamse ge zinnen die met interviewer Frans Tervoort over hun denk beelden praten. Voor enkele shots van een cate cheseles was een KRO-trio programmamaker, cameraman en geluidstechnicus vanmor gen naar de eucceumenische ba sisschool De Regenboog in Woudhoek gekomen. Zonder blikken of blozen werkt leraar Kees van den Bosch zijn norma le les af, een project dat in het te ken staat van het bidden. Aan de hand van een verge behandelt hij het thema ruzie. Het kringge sprek sluit af met het Onze Va der. „Moet er wat over?", kijkt Van den Bosch op. Later zal hij zeg gen: „Op een gegeven moment vergeet je dat er een camera staat. Je draait gewoon je les af. Je bent het als onderwijzer ook gewend dat volwassenen en kin deren naar je kijken...". Tervoort vraagt of het bidden nog een keer over kan. Voor de cameraman, die nog wat tussens hots wil schieten, moet er nog wat worden gebabbeld. En daar komt Niels Ln beeld. „Ik kwam vanmorgen de kamer binnen en toen stond ik in de poep van mijn hondje", meldt hij monter en de kinderen gieren van de lach. Een heleboel leerlingen willen wel vertellen Niels' puppie al te hebben gezien. De aanleiding voor het program ma vormt het verzoek van de honderdjarige Sint Willibror- dusstichting aan de KRO om iets aan dit jubileum te doen. „We wilden", vertelt Frans Tervoort, „toch al een keer een program ma maken over katholiek on derwijs en de keuze die ouders maken. Vroeger was de school keuze vanzelfsprekend, maar dat is het niet meer. Waar het mij om gaat is welke motieven ou ders nu hebben om hun kind naar een katholieke schooi te sturen". Met nog w-at opnames op het schoolplein vertoefde de film ploeg een halve dag op en rond de Regenboogschool. Maximaal twee minuten beeld zal het ople veren, schat de KRO-redacteur. „In totaal zullen we viereneen- halve dag opnemen. Ja, voor een programma van 35 minuten". Eerder was hij in de St Jan de Doperkerk en ook heeft Ter voort al film geschoten bij enke le Schiedamse families. Maar hij is zeker nog niet klaar. „We gaan nog naar openbare school De Klinker, de buurman van de Regenboogschool, de Sint Janschool en de Barbaraschool in Vlaardingen. En we zijn ook nog wel een halve dag kwijt aan de discussie tussen de ouders". Het programma zal op 23 maart op de buis verschijnen. Maassluis De stichting Sehie- vaart wil in de noordelijke Wa terwegregio woonvoorzieningen scheppen voor 300 geestelijk ge handicapten. Bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) is een subsidie verzoek ingediend voor dit on geveer 33 miljoen gulden kos tende plan. Schievaart is nog met de ge meentebesturen van Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis in onderhandeling over de verde ling van de plaatsen. Over een deel van het project is al over eenstemming bereikt. Hoewel de gemeenten positief staan tegenover het verzoek, blijkt het vinden van geschikte locaties niet eenvoudig. Maas sluis en Schiedam zouden dat probleem inmiddels hebben op gelost, maar Vlaardingen heeft voorlopig weinig te bieden. Hans Klop, voorzitter van Schievaart, heeft echter goede hoop dat 'in de loop der tijd' alle drie de ge meenten voorzieningen voor geestelijk gehandicapten binnen hun stadsgrenzen heoben. Het tekort aan dergelijke voor zieningen in de Rijnmond is enorm. Volgens normen van WVC zou het gebied over 1600 plaatsen moeten beschikken/In de praktijk zijn dat er maar 600. Vooral de laatste jaren neemt de druk op gemeentebesturen om deze ach terstand in te lopen toe. Bij de gemeente Vlaardingen la gen op zeker ogenblik verzoe ken van maar liefst drie stichtin gen tegelijk. De Angela-stich- tmg, die een bouwlocatie van drie hectare zocht, is inmiddels afgevallen. Verzoeken van de stichting Humanitas en de stich ting Voorzieningen voor ver standelijk gehandicapten Rijn mond lopen nog. Dat van Schie vaart een samenwerkingsver band van de Angela-stichting en de stichting Zwakzinnigenzorg Nieuwe Waterweg is daar in middels weer bij gekomen. Schievaart wil geen grootschali ge Inrichtingen bouwen, maar de gehandicapten onderbrengen in bestaande of nieuw te bouwen woonhuizen. In de buurt van deze 'sociowoningen' zouden dagverblijven moeten komen. Dit beleid komt in de plaats voor de traditionele opvang van gees telijk gehandicapten, die tot voor enkele jaren werden onderge bracht in instituten in natuurge bieden ver buiten de Randstad. Vlaardingen Bewoners van de Broekweg in Vlaardingen hebben gisteren in een kort ge ding bij de Raad van State hefti ge kritiek geuit op de voorgeno men bouw van een Ibis-hotel met restaurant en vergaderzaal aan de Westlandseweg. Zij vroe gen de waarnemend voorzitter van de rechtspraakafdeling mr J.H Blaauw om schorsing van de bouwvergunning die de ge meente heeft verleend aan NhereBV uit Badhoevedorp. Raadsman mr. Weerdesteyn voerde namens de bewoonster van de nabij de bouwplaats gele gen boerderij aar dat in de regio Rijnmond een overcapaciteit be staat aan hotelkamers. Een re cent onderzoek van de Horecaf - zou dn aantonen. Verder stelde Weerdesteyn dat de monumentale boerderij van zijn cliénte volledig door het nieuwe hotel overschaduwd zal worden. „Ik vraag me af of de Welstandscommissie zich heeft gerealiseerd dat op dertig meter van het te bouwen hotel een mo nument staat", aldus de raads man. Woordvoerster dr. ir. C.A. Vietsch klaagde namens de be woners van de Broekweg dat de gemeente te weinig parkeer plaatsen bij het hotel heeft ge pland Volgens haar zijn voor het grootschalige projekt 275 plaat sen nodig. De gemeente heeft er 95 gepland, met een uitloop tot 120. Ruim voldoende, stelt het gemeentebestuur. Maar de be woners vrezen grote parkeero verlast. Woordvoerder Stofberg van de gemeente zei dat het stedelijk be leid er op is gericht veel bedrij vigheid naar Vlaardingen te ha- Jen. Daarbij past uitbreiding van de hotel-capaciteit. Sinds 1987 wordt al onderhandeld over de bouw van het Ibis-hotel aan de Westlandseweg, aldus Stofberg. Ambtenaar economische zaken Aalders voegde eraan toe dat de Horecaf een 'zeer defensief rap port* heeft geschreven om de be staande hotelaccomodatie in de regio te beschermen tegen de komst van concurrenten. De Raad van State doet binnen kort uitspraak over het geschil. Vlaardingen Twee bezoekers van de jongerensocieteit VOJ aan de Rotterdamseweg zijn gis teravond bedwelmd geraakt door traangas en naar het zie kenhuis gebracht. De slachtof fers, een 22-jarige man en een lö-jarige vrouw uit Vlaardingen, hadden last van ademhalings- moelijkheden en geïrriteerde ogen. Na een behandeling kon den zij naar huis. Een onbekende spoot het gas in het voorportaal, nadat rond elf uur in de christelijke sociëteit ruzie was uitgebroken tussen en kele jongeren. Bij deze ruzie sneuvelden enkele ruiten. De politie, die later in de bosjes een spuitbus van het gebruikte gas vond, stelt een onderzoek in naar de juiste toed racht. De sociëteit was in het verleden ook al eens het decor vari-reile- tjes, ~t- Vlaardingen Vijf Vlaardingse jongeren van 24 tot 29 jaar oud worden op het politiebureau vastgehouden wegens vernie ling van een auto. Het vijftal viel gisteren rond middernacht een man-lastig die zijn wagen wilde i de Van HogendorpJ hen gooide een bïerblik t< voorruit. De politie arresteerde de'hele groep, omdat niemand dé sehuld op zich wilde nemen. De arres tanten worden vandaagop nieuw verhoord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1