Scherpe kritiek op Stedelijk Museum Sanitair badkamers BVSC eindelijk thuis Ingenieurs kraken 'ronduit dom' beleid Vriendenkring wil overleven Groen licht voor 'schonere' verf WD haalt Maas uit het veld VIAARQINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Interim-manager zet directeur Paalman op zijspoor Schiedam kan stedelijk knooppunt worden Interieur verwoest Niets staat Ibis hotel in de weg Let op: Naast onze schitterende showroom met badkamers krijgen wij begin 1990 een uitgebreide showroom speciaal ingericht met vloertegels, plavuizen en vloerverwarming. Door rood Inbraken in Kruidenbuurt Fietsendieven gepakt MOOI WARM daiili WD: fijne stad heeft 75.000 inwoners nodig DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 400B, 3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010*4349754, SchiedamWaar vroeger de BKR- kunstwerken op een verzakte vloer in het stof stonden, staan nu op nieuw parket een bar, een bureau en tafeltjes met koffiekopjes erop. De eerste keer dat wethouder Luub Hafkamp voet zette in het pand om wat kunstwerken uit te zoeken, vreesde hij 'er nooit meer levend uit te komen'. Gisteren was hij voor de tweede keer te gast aan het Broers- veld 144. Goedkeurend inspecteerde hij de smetteloze wanden en kraak heldere plafonds. Hij stond paf. „Hoe hebt u het ooit voor elkaar ge kregen", sprak hij bewonderend. Het opknappen van het verpauper de pand een karwei waar de ge meente indertijd maar liever niet aan begon heeft een handjevol hardwerkende vrijwilligers van de Bewonersvereniging Sehiedam- Centrum ongeveer acht maanden gekost. „Sommigen hebben soms nachtenlang hun bed niet zien staan", prees voorzitter Gerard Nie- he deze doorzetters gisteren tijdens de opening van het BVSC-onderko- men. Dankbaar nam Niehe een schrifte lijke subsidietoezegging van 2000 gulden aan van Hafkamp, een ex traatje om de kosten van de inge bruikneming te bestrijden. Eerder was al 10.000 gulden opgegaan aan bouwmaterialen. Die som was ove rigens lang met toereikend, want tij dens de renovatie bleek de vloer zo stuk dat er nogmaals een beroep op de gemeente moest worden gedaan. Niehe hoopt dat de vereniging dankzij het nieuwe onderkomen meer 'gezicht' krijgt dan voorheen, toen de BVSC van het enenoodkan- toortje naar het andere sukkelde, Er is nu leterlïjk meer ruimte voor acti viteiten. Het laatste adres, een ka mertje in gebouw De Teerstoof, was zelfs te klein om te vergaderen. Er konden niet meer dan vier mensen Aan het Broersveid, oorspronkelijk het kantoor van de Gemeentelijke Sociale Dienst, beschikt de vereni ging over een royaal kantoor en een grote zaal. Die indeling kwam er uit de bus na het wegbreken van de 'spreekhokjes' van de sociale dienst. De bewonersvereniging telt op dit moment 210 leden. Niehe denkt dit jaar te kunnen uitgroeien naar on geveer 400. De BVSC gaat aan het Broersveid vergaderen, eenmaal per week spreekuur houden en acti viteiten organiseren voor jong en oud. „Het moet een beetje een buurt huis worden, want om zo'n voorzie ning zit bet centrum te springen", aldus de initiatiefrijke voorzitter. Eindelijk ruimte om feest te vieren en dat deden de bewoners van het centrum dan ook in het BVSC-pand. Schiedam De pretentieuze plannen om de Schiedamse binnenstad drastisch anders in te richten, missen een integrale visie. De plaatselij ke beleidsmakers zijn te sterk gefixeerd op wat zich binnen de eigen grenzen afspeelt en hebben nauwelijks oog voor ae betekenis die Schiedam als onderdeel van een grotere regio heeft. Bovendien zijn de gevolgen en neveneffecten van met name de drie speerpuntprojeeten Stad- serfplan, ABC-complex en de Grote Omloop zijn nog m nevelen gehuld. Met die constatering kra ken drie Delftse ingenieurs de 'fragmentarische' aanpak van het gemeentebestuur. In hun nota 'De binnenstad: Schiedam centraal', die zij in op dracht van de Bewoners Vereniging Schiedam Centrum maakten, geven zij hun kijk op de toe komstige stad. Ronduit dom vinden 3. Aerts, K. Mans en D. Bruyne de keus om het ABC-complex (Albert Heijn, Blokker en C A) aan de Lange Kerk straat te situeren. Temidden van de historische bebouwing die voor de slopershamer blijft ge spaard, verrijst in hun ogen een lelijke, dichte doos die ?,al vloeken met de omgeving. Boven dien leidt een parkeerplaats op het dak van dat warenhuis en de bevoorrading door vrachtwa gens tot een onaanvaardbare verkeersdruk. Zij pleiten ervoor het ABC-complex te bouwen op de plek waar nu de Hema staat Parkeren kan daar ondergronds en ook de verkeersontsluiting hoeft geen onoverkomelijke problemen te ge ven. Rond het warenhuis heeft het Delftse trio kleine winkelruimten gedacht, die voor een ak- tief straatbeeld zullen zorgen. De lokatiekeuze van het ABC-complex staat ju hun visie in nau we relatie met het idee om de Hema weer op te bauwen in de Passage. Ze gaan er daarbij vanuit dat de Passage en het gelijknamige theater worden gesloopt. De Hema kan daar 'netjes worden ingepakt in het blokIn die op zet krijgt de Grote Omloop aan begin en eind een 'trekker', zo dat de Broersvest automatisch een aantrekkelijk onderdeel daarvan wordt. Maar, waarschuwen de drie, de winkeliers moeten wel nieuwe doelgroepen in Rotterdam en de regio aanboren om de neer waartse spiraal van de bedrijfs resultaten weer in positieve richting om te buigen. Sinds 1987 gaat het slechter met de neringdoenden in de binnen stad. Het accent moet in de toe komst minder op discount en meer op speciaalzaken worden gelegd. Schiedam zal moeten De Singel: in de visie van drie Delftse ingenieurs moet deze weg een prominentere ro! in Schiedam gaan spelen. inspelen op de nieuwe tendens in het winkelgedrag van het publiek' het funshoppen. Singel Kritisch is de nota ook over het Stadserfplan, dat als te vaag wordt afgedaan. Het gemeen tebestuur wordt verweten het als „één grote koek van bouw massa's" te presenteren. De ge plande voorzieningen zijn wel iswaar bekend (bibliotheek, theater, gemeentearchief, raadszaal, bestuursgebouw, parkeerkelder, winkels, kanto ren en woningen), maar de ruimtebehoefte en kwantiteit blijven onderbelicht. De ge meente moet daarom noodge dwongen zwijgen over de noodzakelijke parkeercapaci- teit en de verwachte verkeers drukte in de omgeving. Als een misser in de gemeente lijke plannen noemen zij het vrijwel negeren van de verbin ding van hel NS-station met de binnenstad. De Singel verdient een prominentere rol dan die van louter een woonstraat in Oost. De Singel zou het karak ter van een echte aanlooproute moeten krijgen. Daarom moeten er meer winkelvoor zieningen komen. Om een dui delijker link tussen station en binnenstad te leggen, pleiten de ingenieurs verder voor een tramverbinding via een ver brede Overschiesetraat. Knooppunt Ondanks de onvrede over de gemeentelijke plannen, menen, zij dat Schiedam bijna alles in zich heeft om uit te groeien tot een stedelijk knooppunt in de Randstad. Dat begrip, dat op duikt in de Vierde Nota Ruim telijke Ordening, is van toepas sing op steden meteen goed en gevarieerd voorzieningenni veau. De lijst met voordelen is impo sant: een bijna optimale ont sluiting naar een grote regio, twee NS-stations, een prachtig historisch centrum, een rede lijk functionerende midden stand, diverse toeristische trek pleisters en snelle verbindin gen naar haven en vliegveld. Daarom vinden de Delftse ar chitecten het ook een regel recht e misser dat Schiedam geen directe verbinding met het vernieuwde Zestienhoven wil aanleggen. Schiedam Het Interieur van êen huïsaan het Herenpad is gis termiddag dooreen brand volle dig in de as gelegd. De bewoners van het pand waren niet thuis. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brandweer ruk te met drie auto's uit. .Den Haag Aan de Westland- •seweg in Viaardingen mag wor- 'den begonnen met de bouw van het Ibis-hotel. De waarnemend voorzitter van de rechtspraakaf- deling van de Raad van State, mr. J.H. Blaauw, heeft de hier voor verleende bouwvergun ning in stand gelaten. Bewoners van de Broekweg en •iw e"'Senaresse van de nabij de Westlandseweg gelegen boerde rij verzochten deze week in een jSpoedprocedure om schorsing van de vergunning. Blaauw heeft dit verzoek gisteren afge wezen. f olgens een woordvoerder van 'de bezwaarmakers bestaat in de regio Rijnmond een overcapac iteit aan hotelkamers. Het nieu- twé-'Ibis-hotel met restaurant en is naar zijn mening dam ook overbodig. De omwo nenden vo'erden onder meer aan dat door de gemeente te weinig parkeerruimte ts gepland. De ge- meenie bestreed deze bezwaren. Schiedam Het verificatie- bureau Nederlandse Ge meenten heeft onlangs in een rapport scherpe kritiek geuit op de organisatie, het beleid en de financiële structuur van het Stedelijk Museum in Schiedam. Een interim-ma nager gaat deze zomer orde op zaken te stellen. Wethouder Luub Hafkamp ont kende gistermiddag dat het tus sentijdse vertrek van Hans Paal man op 1 juni een gevolg is van de uitkomsten van het onder zoek. Volgens de wethouder is er voor Paalman geen mooier mo ment om afscheid te nemen dan deze zomer. Na een ingrijpende restauratie wordt het museum in mei hero pend met een jubileumtentoon stelling ter ere van het 90-jarig bestaan. Door Paalman bij deze gelegenheid in het zonnetje te zetten, wordt er volgens Haf kamp 'recht gedaan aan de grote waardering voor het werk van de museumdirecteur". Hoewei de directeur niet inging op de achtergronden van zijn af scheid. reageerde hij aanmerke lijk koeler op zijn vertrek. „Dit Is niet onacceptabel", sprak de man die 27 jaar geleden Pierre Jansen in Schiedam opvolgde. En Hafkamp mag bewegen dat Paalman in het zonnetje komt te staan, feit is dat de museumdi recteur voortijdig op een zijspoor wordt gezet. Pas in 1991 bereikt de 58-jarige Haarlemmer de vut- gerechtigde leeftijd. Om ontslag te voorkomen, blijft Paalman nog anderhalf jaar werkzaam in het museum, waar hij na zijn degradatie de collectie mag inventariseren. Dat zijn vertrek een geforceerd karakter heeft, blijkt volgens Insiders uit het feit dat hij niet direct wordt opgevolgd door een nieuwe di recteur. De interim-manager, die bin nenkort via een advertentie zal worden geworven, krijgt de taak de weg voor de nieuwe directeur te plaveien. Deze uiteindelijke baas wordt vervolgens op korte termijn geconfronteerd met een nieuwe structuur binnen de cul turele sector in Schiedam. Net ais de bibliotheek, het thea ter en het archief, levert de lei ding van het museum een deel van haar taken in. In de nieuwe opzet komt het financieel beheer en het management in handen van de directeur van de nieuwe Dienst voor Kunsten Cultuur. Volgens wethouder Hafkamp heeft de interim-manager, die 'uit de artistieke wereld afkom stig moet zijn', niet in de eerste plaats de taak het museum voor te bereiden op de nieuwe gezags verhoudingen. Als zijn taak is volbracht, kan de nieuwe direc teur van het museum, aldus Haf kamp, direct worden aangesteld. Baderie hecht -veei waarde aan kwaliteit en vakman schap, vooral bij het installe ren van uw badkamer, en geeft dan ook, naast de fa brieksgarantie op alle produk- ten, twee jaar garantie op de volledige installatie. U maakt een keuze uit de beste merkprodukten van Baderie en Baderie instal leert die voor u. Het breek werk dat daaraan vooraf gaat, verzorgt u zelf- Natuur lijk ook hier dezelfde garan tie. Baderie laat u ook niet in de sleek als u zelf uw badkamer In stalleert of verandert. U maakt een keuze uit de beste merkpro dukten, en u kunt gratis gebruik maken van de vakkennis van uw Badene-desktindlge. waarbij u de volledige garantie behoudt van uw produkten. Schie 50-52 - 3111 PN Schiedam Tel.: (010) - 4 73 20 77 's Maandags gesloten BADKAMERS ACCESSOIRES DOUCHEKAB1NES GEISERS BOILERS TEGELS FITMATERIALEN „Ook als de reorganisatie nog niet is afgerond De tussentijdse leider gaat de po litiek een visie geven op 'de in houdelijke toekomst van het museum'. „We willen wat meer aan de weg gaan timmeren", al dus Hafkamp, die stellig ontkent dat het museum haar rol in de hedendaagse kunst gaat opge ven. De gedwongen degradatie van Paalman heeft volgens Haf kamp geen gevolgen voor het personeel. Alleen op de positie van adjunct-directeur Clara Stroman wordt nog gestudeerd. „Met haar zijn we nog in ge sprek", aldus de wethouder. De vraag waarom Paalman zijn opvolger niet op zijn functie mag voorbereiden, bleef onbeant woord. „Als je concludeert dat wijzelf en Paalman geen viste op de toekomst van het museum hebben, dan klinkt dat zo nega tief", stelt de wethouder cryp tisch vast „Ik ben inderdaad vaag, daar doe ik niet schimmig over". Schiedam Een 65-jarige Vlaardïnger is gistermiddag in het Holy-ziekenhuis opgenomen na een "aanrijding op de Vïaar- dingerdïjk. De fietser kwam bij de stoplichten bij de oprit naar de A 4 in botsing met de auto van een 52-jarige Rotterdamse. Eén van beiaen moet door rood licht gereden zijn. Viaardingen Inbrekers heb ben dinsdagnacht in de Krui denbuurt een groot aantal auto's opengebroken. De politie kreeg tot nu toe drie meldingen van bewoners van het Glidkruid. Bingelkruid en Dalkruid. Uit alle wagens werd de autoradio gestolen. De politie vermoedt vandaag meer inbraakmeldin gen te krijgen. Schiedam Op de 's-Grave- landseweg heeft de Schiedamse politic vannacht drie jeugdige fietsendieven aangehouden. De drie Rotterdammers waren op gestolen fietsen op weg naar de Spaanse Polder om daar iege flessen te gaan stelen. De volgen de dag wilden zij het statiegeld innen. Zo ver kwam het echter met De politie nam de gestolen fietsen en de betonschaar, waar mee zij de sloten hadden doorge knipt in beslag. De jongens wer den vanochtend naar huis ge stuurd. Schiedam Guus van der Feijst wil pas over enkele jaren de ba lans opmaken, maar dan moetde in oktober opgerichte vrienden kring van de Grote Kerk wel ex plosief zijn gegroeid. Slaagt de voorzitter van de vriendenkring daar met in, dan moet de club maar worden opgeheven. Van der Feijst. de voormalig ar chivaris van de gemeente Schie dam, kan nog met echt enthou siast worden over de steun die de bevolking tot heden heeft toege zegd. De circa 200 donateurs brengen te weinig geld in het laadje om de twee belangrijkste doelstellingen te verwezenlij ken. „V/e leven nu negatief", zegt Van der Feijst. „Aan het eind van het jaar zullen we vermoe delijk meer hebben uitgegeven dan is binnengekomen". Dat is een lelijke streep door de reke ning van de vriendenclub Bij de oprichting waren er nog zulke mooie plannen om de Grote Kerk cultureel te exploiteren en ook nog voldoende geld over te houden om in de onderhoudspot te storten. Maar de vnenden hebben hun ideaal nog niet opgegeven. Ze hebben hun hoop nu gevestigd op de Haarlemmer Th. A. DeUe- man. Hij richtte daar ooit de vriendenkring van de Sint Ba- vokerk op, die inmiddels 3000 le den telt. Dellemart verzorgt don derdag 8 februari in de kerk een diapresentatie over de Sint Bavo. Van der Feijst hoopt die avond weer een groot aantal nieuwe begunstigers te kunnen begroeten. „We moeten naar zo'n 800 tot 1000 donateurs toe om onze plan nen te verwezenlijken", meent Van der Feijst. „Maar, het blijft een gok, want Schiedammers staan per definitie niet zo te trap pelen". Ook het ontbreken van een aansprekend monument in de kerk maakt het voor de vriendenkring moeilijk het ge bouw aan de man te brengen. Ideëen heeft de groep genoeg. Van der Feijst noemt er voor de vuist weg een paar. ansichtkaar ten. dia's, folders. „Het kan alle maal geld opbrengen. Om geld binnen tc krijgen denken we ook aan een legpenning, wijnglazen cn rondleidingen door de kerk". Schiedam Het verbod van het ministerie van VROM (on der andere ruimtelijke orde ning en milieu) op het gebruik van milieuvriendelijke verf wordt opgeheven. Schiedam heeft het rijk van haar gelijk kunnen overtuigen. Het zal niet lang meer duren voordat verfsoorten, die op natuurlijke basis zijn gemaakt, bij de ver dere bouw van Spaland kun nen worden benut. Het was vorig jaar een lelijke streep door de rekening van de gemeente dat toestemming uitbleef om de te bouwen wo ningen met met-chemische verf te schilderen. „De voetan gel was dat de Stichting Keu- rmgsinstituut Hout geen certi ficaat had verleend voor die milieu-vriendelijke verf", zegt voorlichter Jan Langstraat. „Voor het ministerie was dat reden ook geen subsidie te verstrekken' 'Schone' verf is samen met het weren van tropisch hardhout een belangrijke promotie-pij- Ier voor Spaland, dat te boek moet komen te staan als een even energiezuinige als groe ne wijk. Langstraat kondigde half november 1989 al aan dat de gemeente het er met bij zou laten zitten. Na overleg tussen de overheden, verf fabrikan ten en houtleveranciers staat het licht nu op groen. Eén verfproduct heeft onder tussen het vereiste certificaat. „Ja, we hebben wel gelijk ge kregen, maar kunnen nog niet aan de slag", meldt de voor lichter die twee maanden gele den namens de gemeente op televisie zijn beklag deed over deze merk%vaardige gang van zaken, Het wachten is momen teel op de resultaten van de tests, aie TNO uitvoert om de verf ook daadwerkelijk in de praktijk te kunnen toepassen. Langstraat wijst er overigens op dal m Spaland schilder werk toch al milieuvriendelijk wordt uitgevoerd: „Dat zijn oe huizen die in de vrije sector worden gebouwd". VlaardingenOp het P vdA-fc- rum over Vlaardingse politiek, op 14 maart in de Nlvon-boerde- ry, rust geen zegen. De VVD heeft zich gevoegd jn het koor van critici. De organisatie van hei forum had ex-partij voorzit ter Lou Maas, die onlangs uit de partij stapte, gevraagd de libera len te vertegenwoordigen, „Maas kan de VVD niet verte genwoordigen", hebben de libe ralen laten weten. De VVD heeft ïelf besloten de nieuwe lijsttrek ker Bram Zonne in plaats van Maas af te vaardigen naar het fo rum. „Aan de uitspraken van de heer Maas kan geen politiek ge wicht meer worden toegekend", aldus de VVD. Voorzitter Maas verliet de partij, toen zijn poging om drastische wijzigingen aan te brengen in de kandidatenlijst waren mislukt. De organisatie van het Pvd A-fo rum is er ondertussen, in ge slaagd een ander verzuim weer goed te maken. De Socialistiese Partij, die eerst werd geweerd vmdat die toch geen bestuurlijke verantwoordelijkheid wil dra gen in het college van B en W, is alsnoo uitgenodigd. SP-voorman Ren die eerst zei geen for hebben om zijn .eiken, heeft de uit- m dank aanvaard. Pop- po»4.iiuift de schuld van alle mis verstanden rond het forum op de pers. „Wij begrijpen nu dat de SP niet uitnodigen gewoon een ge volg was van de opzet om het aantal forumleden beperkt te houden". De fractie van SGP, RPF en GPV blijft bij haar weigering om een afgevaardigde naar het ver kiezingsforum te sturen. Aan vankelijk zou fractievoorzitter Rien Lensvelt de bijeenkomst bijwonen. Hij heeft zijn mede werking echter ingetrokken. Lensvelt is boos omdat de PvdA. klein rechts heeft uitgesloten van deelname aan het college van burgemeester en wethou ders. ATHCLK smederij CALLENBURGSTRAAT 60 VLAAflOWGEN TEL 010-4343096 Viaardingen „Viaardingen is een fijne stad mei een hoog ni veau van voorzieningen. Die moeten betaalbaar blijven". Die stelling bepaalt voor een belang rijk deel de inhoud van het beleidsprogramma dat de VVD voor de komende vier jaar heeft opgesteld. Voor zo'n fijne stad met betaal bare voorzieningen zijn ten min ste 75 000 inwoners nodig, denkt de VVD, De liberalen willen er, getuige het programma, alles aan doen om die grens weer te bereiken of liever nog te overschrijden. Als het nodig is wil de VVD een deel van het re creatiegebied Broekpolder daar voor opofferen. De liberalen vinden dat er veel koopwoningen en duurdere ou derenwoningen moeten worden gebouwd Daaraan is een groot tekort, menen zij. Maar om nieu we inwoners te trekken zal er ook meer werkgelegenheid moeten worden gecreëerd. Om bedrijven, liefst in de dienst verlenende sector, naar Viaar dingen te halen, moet de stad weer een positieve uitstraling krijgen. De VVD zou het een goede promotie van de stad vin den als rond de Oude Haven een aantrekkelijk winkel- en. uit gaansgebied werd gemaakt. Daar is een taak weggelegd voor zowel de overheid als de ge meente. De WD is, sinds de breuk met het CDA, de gedoodverfde kan didaat voor een nieuw college met de PvdA en eventueel D66. Het programma sluit zo'n college zonder de christen-democraten in elk ge val niet uit. „Het college van burgemeester en wethou ders zal in principe moeten stoe len op een ruime meerderheid in de gemeenteraad", aldus de libe ralen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1