Ziekenhuis over op warmtekracht rte 'Branderijen moeten weg' 'Minima 25 gulden lager aanslaan' Milieuambtenaar komt om in nota's het waaigat ViAARDINGS DAGBLAS SCHIEDAIUSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PvdA vraagt actiever beleid voor laagste inkomens s Geen tijd voor bestrijding sanitairlawaai Extra geld kinderopvang Maas krijgt eigen verkiezingsavond ES FABER mm J| IP* Portret van weldoener opgeknapt Boeren wachten nog op een bod Nieuwbouw aan Singel Stolker start aanleg centrum Kort plezier Vlaardingen overlegt metV D wonen VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4006,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. Maassluis De gemeente Maassluis maakt tot dusver on voldoende gebruik van haar mogelijkheden om de minima te ondersteunen. Dat meent de PvdA, die een notitie heeft op gesteld over het beleid voor de laagste imkomensgroepeo. Eén van de ideeën is de minima voortaan een korting van 25 gulden op de energierekening te geven. Doordat de landelijke politiek verantwoordelijk is voor het in komensbeleid is de gemeente Maassluis gebonden aan smalle marges. Maar de beperkte mo gelijkheden worden, tot dusver onvoldoende benut, meent de PvdA. Volgens raadslid Hans de Bruin, in het dagelijks leven werk-s zaam bij de sociale dienst in «Vlaardingen, maken op dit mo ment onvoldoende MaassluLzers gebruik van de bestaande re ductiemogelijkheden. Zo krij gen slechts 200 Maassluizers hun reinigingsrechten terugge stort, Volgens de PvdA staat dit in geen enkele verhouding tot het aantal minimuminkomens. Ongeveer dertig procent van de huishoudens leeft in Maassluis van een inkomen rond het mi nimum. Gemeenten mogen deze^ lasten van het rijk kwijt schelden. Dat dit vrijstellings- beleid nbg niet van de grond is gekomen, wijt De Bruin aan de yim Maassluis gehanteerde nor- minkomens, Gezinnen komen pas in aanmerking voor een vrijstelling, als zij in 1988 bruto minder dan 22,390 verdien den. De bruto bijstandsnorm was in dat jaar ruim 24.000, waardoor slechts weinigen voor de kwijtschelding in aanmer king komen. Behalve de regeling voor de vrijstelling van reinigingsrech ten; moeten volgens de PvdA ook de mogelijkheden van het zogenoemde Sociaal Fonds Maassluis beter worden benut. Mensen met een laag inkomen kunnen een beroep doen op dit fonds als zij_onverwacht met hoge uitgaven worden gecon fronteerd. Bijvoorbeeld bij huis uitzetting of echtscheiding biedt het fonds mogelijkheden om de inrichtingskosten van een nieu we woning te bestrijden. Dit fonds mag, niet gebruikt worden om de inkomenspositie van alle minima te verbeteren. Maar met een ruimhartiger be leid zouden de problemen wel kunnen worden verlicht. Daar om is het volgens de PvdA zaak, dat de bekendheid van het fonds wordt vergroot Doordat mensen niet op de hoogte zijn van het bestaan van het fonds, veronderstelt de par- tij, lopen veel minima financiële hulp mis. Uitkeringstrekkers kunnen volgens de PvdA door de sociale dienst op de hoogte van de mogelijkheden worden gebracht. Maar ook werkne mers met een laag inkomen die nen in de ogen van Hans de Bruin op de hoogte te worden gebracht van de mogelijkheden. De PvdA heeft het college schriftelijk gevraagd, de voor gestelde uitbreiding van het mi nimabeleid over te nemen. Schiedam Het Schie- landziekenhuis stapt binnenkort over op warmtekracht. Het zie kenhuis is de eerste in stelling in de Scniedam- se gezondheidszorg die op deze manier aan energiebesparing doet. De investering van 1,1 miljoen gulden zal zich zelf in zes jaar hebben terugbetaald. Warmtekrachtstations zijn in feite kleinschalige energiecen trales. De apparatuur, ontwik keld door de Openbare Nutsbe drijven, levert behalve warmte ook elektriciteit. Het energie verbruik van de installatie is mi nimaal. Verschilende bejaarden tehuizen, wooncomplexen en ondernemingen in Schiedam maken al gebruik van warmtek rachtkoppeling. De overstap van het ziekenhuis van traditionele cv op warmte kracht is het gevolg van een in terne verbouwing. Behalve de verwarmingsinstallatie is ook de eleetrïciteïtsvoorzienïng aan vervanging toe. De ombouw le vert ook de nutsbedrijven een voordeeltje op. Het contract dat ziekenhuisdirecteur K.G.W. Peters en ONS-diree- teurJ. van Willigen op 12 febru ari ondertekenen, voorziet in de levering van elektriciteit van het ziekenhuis aan het openbare net. Daarbij gaat het om zeshon derd kilowatt: een hoeveel, waarmee driehonderd gezinnen een grote was in de wasmachine kunnen later draaien. Het project is zodanig ontworpen dat wanneer één van de twee nieuwe warmtekrachtunits uit valt, het ziekenhuis niet meteen zonder stroom zit. Zelfs als beide units het laten afweten, ontstaan er nog geen problemen. Ook in geval van grote calamiteiten kan ergewoon worden doorgewerkt, In 1983 werd de eerste Schie- damse warmtekrachtinstallatie geplaatst bij de firma Tevop- harm in de industriepolder 's- Graveland. Daarna volgden an dere bedrijven en instellingen. Eén van de grootste lokale 'ener giecentrales' is die aan het Bach- plein, die stroom en warmte le vert aan 572 flats. Het concept is inmiddels zo ge perfectioneerd dat er ook buiten Schiedam belangstelling voor bestaat. De ONS hebben een spe ciale afdeling het Energie Projectbureau opgericht om de financiële haalbaarheid van warmtekracht te berekenen voor aanvragers van buiten de stad. door JOOP BREEDVELD Vlaardingen Het is zijn werk, maar Her man Berkhout geeft grif toe dat hij niet meer zo goed raad weet met de bulk rappor ten, die provincie en rijk hem bijna weke lijks toesturen. De Vlaardingse milieuamb tenaar maakt die fors toegenomen werk druk graag inzichtelijk. Hij legt een lineaal langs een dikke stapel en meet 25 centime ter. Dat is de oogst van twee jaar studies over allerlei vormen van geluid. Van hem wordt verlangd dat hij het hele pakket doorwor stelt en probeert invalshoeken te vinden, die in plaatselijk beleid kunnen worden ver taald. „Het is onbegonnen werk"-; zégt hij daar- - over. „Sommige rapporten gaan Ongezien op de grote stapeL Zelfs aan nota's waaririeen prachtige samenvatting staat, komen we vaak niet toe". Vroeger lag dat anders. Vooral gemakkelij ker. „Toen ik hier zes jaar geleden kwam, hadden we het druk. Maar het was te behap pen", herinnert Berkhout zich. Dat was de tijd dat acht milieuambtenaren waren inge huurd om muziekvergunningeu uit te schrijven en hinderwetvergunningen in de gaten te houden. Veel meer werk was er niet. Voor getalsmatig eenzelfde ploeg is de werkdruk daarna gestaag toegenomen. „Heel langzaam kwamen bodemzaken en de wet geluidhinder erbij. De laatste jaren heeft vooral het gescheiden inzamelen van afval een enorme vlucht genomen. Als ik zo al die rapporten bekijk, neb ik het gevoel dat we op het punt staan Aror te slaan". Welzijn Berkhout trekt een vergelijking met de late jaren zestig en de jaren zeventig toen de ambtelijke wereld aan de lopende band wel- zijnsnota's afscheidde. De hausse aan mi lieurapporten van nu houdt gelijke tred met het veranderde denken over dat onder werp. In betrekkelijk korte tijd is milieu van marginaal beleidsterrein opgewaardeerd tot één van de meest beladen politieke onder werpen. Bijna alle politieke partijen bijten zich er sinds kort rpet de gretigheid van een pitbull terrier in vast Dat leidt volgens Berkhout tot een soort ver dwazing. „Die nota's zullen ongetwijfeld zijn nut hebben, maar voor een gewone ambte naar is het allemaal niet meer te bevatten. Ml compos tfoe eraaneiR'Mjs; Herman Berkhout achter een stapel rappor ten: 'Voor een gewone ambtenaar is het alle maal niet meer te bevatten'. De situatie is nu zo dat wij met acht man het hele scala moeten bestrijken, terwijl de spe cialisaties op het ministerie bij wijze van spreken al zover gaan dat er iemand alles weet van artikel 88, lid 1 van een bepaalde wet Je moet natuurlijk niet naar lid 2 vra gen, want daar is een ander voor. Ik besef dat ik het nu simplificeer, maar toch dreigen wij door de veelheid aan maatregelen, regel tjes en plannen onder te sneeuwen". De verdoorgevoerde specialisaties resulte ren volgens Berkhout regelmatig tot rappor ten waarvan de zin moeilijk te achterhalen valt. Toiletgeluid Illustratief voor de ongetwijfeld goed be doelde, maar in zijn ogen desalniettemin weinig relevante ambtelijke oprispingen is het rapport 'Bestrijding toiletgeluid', dat Berkhout enige tijd geleden op zijn bureau kreeg, In 42 pagina's gaat een door het mi nisterie van VïtOM ingestelde werkgroep uitvoerig in op begrippen als sanitairlawaai en hinderbeleving. Verder worden de voors en tegens van verschillende closetvarianten (vlakspoei-, diepspoel-, afzuig-, hurk-, pan en tongcloset) doorgelicht Zelfs de geschiedenis van het 'sanitaire toe stel' wordt in kaart gebracht. De verhande ling daarover leert hem, dat de Indiase stad Mohenschudaro rond 3500 voor Christus al zittoiletten kende, die op een. ondergronds buizenstelsel waren aangesloten. En dat de oude Egyptenaren hun urine opvingen in een vaas en dat Kreta met de eer gaat "strij ken voor het eerste Europese watercloset. „Ik weet echt niet wat wij hier in Vlaardin gen met dergelijke uiteenzettingen aan moeten". Vlaardingen Burgemees ter en. wethouders van Vlaar dingen trekken 74.000 gulden uit voor de uitbreiding van de kinderopvang. Met extra geld van het rijk wü de ge meente in vier jaar komen tot 170 nieuwe plaatsen in de kinderopvang. Zo wil de ge meente een nieuw opvang centrum bouwen in de bin nenstad. Van het rijk krijgt de gemeente 880.000 milde n, op voorwaarde dat er 170 opvangplaatsen bijko- j gemeester en wethouders echter niet toereikend. Zij hopen dat j ook bedrijven plaatsen kopen in j de dagverblijven. Vlaardingen De organisa toren van de verkiezingsa vonden in de Nivon-boerde- rij blijken een eigenzinnige kijk te hebben op de Vlaar dingse politiek. PvdA en Nïvon hebben de poli tiek dakloze Lou Maas evenveel spreektijd toebedeeld als de lijst trekkers van PvdA, CDA en D66. Maas was tot voor kort voorzitter van de VVD maar leg de die functie neer na een me ningsverschil met zijn partij. Maas mag op persoonlijke titel, en niet als vertegenwoordiger van enige partij, in zijn eentje een hele verkiezingsavond vul len, DaCvoórrecht hebben ver der alleen Agnes van Aardenne (CDA), Kees van der Windt (PvdA) en Wil van Rijn (D66). Bram Zonne, de lijsttrekker van de WD, komt er bekaaid vanaf. Hij komt alleen aan het woord op de afsluitende forumavond en moet dan zijn spreektijd delen met vertegenwoordigers van. vier andere partijen. Omdat Maas sinds zijn aftreden het VVD-staridpunt niet meer mag verwoorden, lieten de libe ralen de organisatoren vorige week weten Zonne af te vaardi gen. PvdA en Nivon hebben die mededeling echter niet opgevat als een signaal om Maas hele maal van de deelnemerslijst te schrappen. De organisatoren van de verkie zingsavonden hebben de afgelo pen weken al verschillende con flicten moeten meemaken. De SGP/ RPF GPV-fractie heeft afgezegd wegens onenigheid met de PvdA. De aanvankelijk van het forum geweerde SP werd te elfder ure alsnog uitge nodigd. Geve kachel XG-30-TK H. v. Kooij j. showroom: 1 XL ERKEND Oosthaven kade 14 Vlaardingen 4343213 T1 ue branderijen moeten weg, de biandershulsjes moeten blijven staan. Van dit rijtje aan het Groenweegje valt beslist iets moois te maken, menen drie Delftse ingenieurs. Schiedam De branderijen die in de omgeving van het Doelen plein nog in bedrijf zijn moeten op langere termijn verdwijnen. Voor het zover is zou de gemeen te alvast de wand aan het Doe lenplein moeten vernieuwen, omdat die voor een groot deel het gezicht van Schiedam be paalt en momenteel een niet al te fraaie aanblik geeft. Tot die conclusies komen drie Deiftse ingenieurs in een nota over de toekomst van de Schie- damse binnenstad, die in op dracht van de Bewonersvereni ging Schiedam Centrum is opge steld. De drie hebben een stap penplan voor het gebied ontwik keld. Eerst moeten de open plekken worden opgevuld, Daarmee slui ten ze aan op de ideëen, die in het meerjarenplan stadsvernieu wing 1989 -1993 zijn neergelegd. Als tweede fase wordt gedacht aan het vernieuwen van de ge- velwand. Tenslotte moet alle 'loodsaehtige bebouwing' ver dwijnen, zodat daar een levendi ge woonbuurt kan ontstaan met aan de achterzijde van het Doe lengebouw een buurtparkje. Ter compensatie van een moge lijk vertrek van de brandersaeti- vïteiten willen de Delftenaren een aantal brandershuisjes aan het Groene Weegje laten restau reren. Daar zou een klein mu seum moeten komen over de leef- en werkomstandigheden in de voormalige Brandersbuurt. Bij het bestuderen van de kaart van de stad is het tno op een aan tal 'opvallende en verrassende' witte vlekken gestuit. Ze doelen met name op het Stadserfgebied, het Uitkijkterrein, Nieuwland- Zuidoost met het HoHandiater- rein en delen van het Schienoko gebied. „Het lijkt dat in het verleden een katastrofe heeft plaats gevon den". zeggen ze over die vlek ken. „Maar het is minder drama tisch dan het lijkt, want het biedt de mogelijkheid zorgvuldig ga ten te repareren". Een optie van de gemeente om het gat op het Uitkijkterrein te dichten met een nieuwe Hema- vestigmg is volgens de drie inge nieurs niet reëel. „Het gebied ligt als een fuik in de stad. De route voor auto's is moeizaam via kruip-door-sluip-door. Auto's moeten eerst drievierde van de binnenstad door om het terrein te bereiken". Maassluis Het belangrijkste portret van Govert van Wijn uit de collectie van het Ge meentemuseum moet worden gerestaureerd. De tijd heeft haar sporen op het 80 bij 65 een- ti meter grote doek zichtbaar nagelaten. Belangrijkste euvel is dat de verf begint los te laten. Het schilderij moet snel wor den verdoekt. De restauratie kost ongeveer 7500 gulden. Dat bedrag heeft de gemeente Maassluis er grif voor over. Van Wijn (1642 - 1738) wordt nog steeds geëerd als weldoener. Hij schonk de stad bij zijn leven de vermaar de trappen aan de Veerstraat. Van Wijn, die een stichtelijk mens was, wilde zijn stadgeno ten daarmee de gang naar de kerk vergemakkelijken. Ook de (Grote) kerk zelf werd door hem met giften bedacht Het orgel dat nu nog in het godshuis op het kerkeiland in gebruik is, werd gekocht met geld van Govert van Wijn. Ook de diakon ie en het weeshuis konden rekenen op zijn finan ciële steun. Voor de weesjes liet de weldoener, die zelf vrijgezel was, rouwmantels maken, zo dat zij in passende kledij de kerkdiensten konden bijwo nen. Behalve Vollevens zeventien de eeuwse portret van Govert van Wijn, moet nog een ander doek uit de museumcollectie naar de restaurateur, een klein schilderij getiteld Kom van de haven. Afhankelijk van de toe gepaste techniek, gaat het op knappen van dit havengezicht 400 of 1500 gulden kosten. Maassluis heeft er onlangs ook twee nieuwe schilderijen bijge- kregen. Voor 500 gulden per stuk werden twee doeken ge kocht van de plaatselijke kun stenaar Jan Ouwenbroek. Het werk getiteld Goudsteen water wordt opgenomen in de mu seumcollectie. Het andere schilderij, Kruisstraat, komt in het stadhuis te hangen. Maasland Hoewel de termijn van zes maanden waarbinnen de overheid had moeten reageren, is verstreken, hebben de boeren in de Lickebaertpoldernog geen bod op hun bezittingen ontvan gen. Op 26 juli vorig jaar boden dertien veehouders in de door dioxine vervuilde polder hun ei gendommen te koop aan bij de reconstructiecommissie Midaen- Delfland. Ze deden een beroep op de avig-regeling (algehele vergoeding in geld), die voor schrijft dat binnen een halfjaar 'een redelijk bod' moet zijn uit gebracht Volgens Ton Verhagen, voorzit ter van het bureau van uitvoe ring van de reconstructieeom- missie, 'zit het bod eraan te ko men'. De commissie zelf heeft daar geen bemoeienis mee; het is een zaak van de Dienst Beheer Landbouwgronden van het mi nisterie van Landbuw, Natuur beheer en Visserij. Verhagen tilt niet zo zwaar aan het laten passeren van de ter mijn, „Bovendien is het de vraag welke datum je aanhoudt De aanvragen zijn op 12 augustus door ons geaccepteerd. Dat laat ons nog wat ruimte. Maar ik weet dat er hard aan wordt ge werkt en dat het elk moment kan komen". De secretaris van de dioxine be geleidingscommissie van de boe ren, F. Vaandrager, ligt even min wakker van de vertraging. „We hebben graag een goed boa. Of hel dan een paar dagen eerder of later is, doet er dan niet zoveel doe". Schiedam Aannemer Bontenbal uit Reeuwijk gaat veertig huizen bouwen aan de Singel. De eerste paal voor dit project van de dienst Gemeentewerken en de Woningbouwvereniging Schiedam gaat op 5 fe bruari de grond in. De woningen verrijzen op twee locaties. Op de hoek van de Oosterstraat, de Van Leeuwenhoeekstraat en de Singel komen 25 huizen, op de hoek van de Singel en de Oostsingel worden vijftien woningen verwe zenlijkt. Ze worden gebouwd in drie en vier woonla gen. In het plan zijn acht eengezinswoningen opge nomen. Architect Piedro Hammei heeft de huizen enkele opvallende details meegegeven. Omdat ae loop van de straat wordt gevolgd, hebben de huizen schuine in plaats van rechte hoeken. De hoekwoningen hebben serres. Getracht is de gevels aan te passen aan die van de al bestaande bebouwing aan de Singel. De eerste paal wordt geslagen door wethouder Hans van Kleef en door de voorzitter van de Woningbouwvereniging Schiedam, Marcel Hout kamp. De huur van de huizen bedraagt gemiddeld 579 gulden per maand. Vlaardingen Gedeputeerde Loudi Stolker geeft donderdag het startsein voor de aanleg van een woonwagencentrum aan de Olmendreef in Holy- Noord. Het centrum biedt plaats aan vijftien woon wagens, Vlaardingen is rijkelijk laat met de aanleg van het kamp. Volgens het provinciaal woonwagenplan had het centrum al enkele jaren geleden moeten zijn aan gelegd. Provincie en gemeente hebben echter jaren lang geruzied over de ontsluiting van het centrum. Vlaardingen Slechts één dag hebben een 31-jarige Rotterdammer en zijn één jaar jongere vriendin ple zier gehad van de buit van een woninginbraak. Ze liepen woensdag in Rotterdam tijdens een routine controle tegen de lamp. Op dat moment hadden ze geld, een giropas en betaalkaarten bij zich, die dins dag in een woning aan de Dijklaan waren ont vreemd. De Rotterdamse politie ontdekte dat, omdat de twee in een afgelopen zondag in Rotterdam gestolen auto reden. Hoewel zij slechts kort hadden kunnen genie ten van hun buit, hadden ze in Schiedam, Rotterdam en Amsterdam toch al voor 3200 gulden cheques ver zilverd. De man wordt vandaag voorgeleid aan de of ficier van justitie in Rotterdam. Vlaardingen De wethouders Jan Madern en Bas Goudriaan hebben, vandaag in Rotterdam overleg gevoerd met Vroom en Dreesmann over de toekomst van de warenhuisvestiging in Vlaardingen V D overweegt het warenhuis aan het Veerplem in 1991 te sluiten. De winkel blijft alleen open als er huurders gevonden worden voor onge veer 3000 vierkante meter in het pand, dat te groot van opzet is ge bleken. Het warenhuis wil de verkoopruimte nagenoeg hal veren De gemeente dringt aan op het voortbestaan van de win kel, V D is een belangrijke publiekstrekker. Het warenhuis vervult bovendien een onmisba re rol in de aanstaande renovatie van het winkelcentrum in de Vlaardingse binnenstad. Het overleg tussen de gemeente en V D vindt plaats op verzoek van de PvdA-gemeenteraadsle- den Bert Kandel en John Rans- huijsen. Zij sloegen vorige week alarm, nadat bedrijfsleider L.H.M. Tros het personeel van de reorganisatieplannen op de hoogte had gesteld. Overigen? werd dezelfde dag werd burge meester Fred van Lier door Tros ingelicht. 'Falsig Flex' is een deens kastenprogramma uitgevoerd in prachtig blank beuken en afgewerkt met een transparant lak die het blonde skandinavische effect verstrekt. Het bestaat uit verschillende elementen waarmee verrassende kombinaties gemaakt kunnen worden, van b.v. een eenvoudig strak dressoir tot een levendige kastenwand met hoge en lage delen. Als dit uw nieuwsgierigheid heeft gewekt, kom dan een dezer dagen eens even bij ons langs. Wij vertellen U graag de mogelijkheden van dit schitterende programma. Tot ziens saK^oYfVvi iuaQ oo 0S3 aeasa i rrrn n nmnnnml Markt 57 Vlaardingen Telefoon 010-4343685 _L

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1