Lekker Stuk maakt 'Turbulent' debuut Museum maakt grove fouten l! Toename aantal vreemdelingen Arepol in opspraak Antiekbeurs lonkt tassen vol 'kunst' VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Treurig jaar voor padden Scholen op de radio Autodief gewapend Botsing met drie auto's Dronken achter Slimme meiden spelen De Erker plat Geheim rapport: administratie een rommeltje t stuur Ei FABER smeden Schiedam wint slag om pand Joyrider vliegt tapijtzaak binnen Vlaardingse ambtenaren teleurgesteld Orpheus gaat CD volzingen 11 KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGËLHAES MHTERWEG Brede 3130 KA Vlaardingen. Tetefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 4345209-Telefax: 0^4349754.~ MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 Schiedam De paddemverk- groep van de Vereniging voor Veldbiologie heeft een treurig jaar achter de rug. Was 1988 al niet best voor padden, kikkers en salamanders; met de bouw van Spaland is 1939 ook al geen pretje geworden. De werkgroep bracht in het afgelopen jaar 298 vooral padden, kikkers en sala manders veilig naar de over kant, maar ze vonden ook 240 dode beestjes; platgereden door het voortrazende autoverkeer. De werkgroep houdt in de ko mende maand een informatié- avond om vrijwilligers te wer ven. „Bij de gemeente en één van de heren van Bijzondere Wetten was men niet eens op de hoogte dat deze amfibieën wette lijk zijn beschermd", heeft Con van Hoek van de paddenwerk- groep gemerkt. Het is de bedoeling dat er dit jaar speciale paddentunnels bij Spa- land worden geplaatst. Schiedam In navolging van de lokale omroep Vlaardïngen gaan ook de Schiedamse colle ga's van de Stadsomroep een on- derwijsspeciai uitzenden. Alle directeuren van scholen voor voortgezet onderwijs in Schie dam praten in Passage 12 Over hun school. Het SOMS-programma wordt aanstaande zaterdag 10 februari uitgezonden. De bedoeling daar van is informatie te geven aan de leerlingen die de basisscholen verlaten en aan vervolgonder wijs toe zijn. De radio-special is een voorloper op de open dagen op de verschil lende scholen. Die beginnen een week later. Vlaardïngen Een achttienjari ge Vlaardingerisin de nacht van zaterdag op zondag door de Rot terdamse politie aangehouden en naar Vlaardingen overge bracht. De man had van de Sprinterplaats een personenauto gestolen. Bij de aanhouding werd in. het dashboardkastje een geladen alarmpistool gevonden. Schiedam Een politiewagen en twee personenauto's zijn vrij dagavond beschadigd geraakt bij een ongeluk op de kruising van de Broersvest en de Boterstraat. Het ongeluk ontstond toen een Vlaardingse automobilist zonder stoppen vanaf de Broersvest de Boterstraat in wilde draaien. De Vlaardinger botste op een auto, die vanuit de tegenovergestelde richting kwam. De Vlaardinger tolde ront. zijn as, waardoor de auto tegen een achteropkomende politiewagen botste, uit onderzoek bleek, dat zowel de Vlaardinger als de ge ramde automobilist alcohol had genuttigd, De auto van Vlaar dinger is total-loss verklaard. Schiedam Wijkcentrum De Erker zat gistermiddag vol slim me meiden. Zij vormden het pu bliek van een middagje toneel over de economische zelfstan digheid van vrouwen, onder het motto: een slimme meid is op haar toekomst voorbereid. On der hen D66-gemeenteraadslid Coby de la Rie, die een inleidend praatje hield. De la Rie werd thuis niet erg op haar toekomst voorbereid, zo bleek: „De prins op een wit paard en een gouden toekomst met kinderen en een huishou den. Zo zag het beeld eruit. Maar na een tijdje blijkt dat dat paard bruin is en dat er een oude ko ning opzit". Het raadslid heette de aanwezige slimme knullen dan ook va., harte welkom. Want voor man nen is de 1990-maatregel even belangrijk als voor meisjes, die voortaan niet automatisch recht hebben op een uitkering. Drie toneelgroepen lieten ieder op hun eigen manier zien hoe man nen en vrouwen met dia maatre gel kunnen omgaan. Die groe pen waren Time Out uit Wasse naar. de Theepotten uit Brielle en LekkerStuk uit Schiedam. Tijdens de pauze raakte de zaal tot vrijwel de laatste stoel bezet voor de première van Turbulent van de 'thuisploeg' Lekker Stuk. Regisseur Ingrid Duindam ver telde vooraf dat de mannen in de meidengroep natuurlijk belang rijk waren. En die mannen ble ken even goed in hun rol te 'zit ten' als de vrouwen. Aan het de cor, aan de belichting en aan de plot was veel aandacht besteed. Vier jonge vrouwen lieten stukje bij beetje los wat hen bezig hield. Eén van hen wilde een paar weekjes in Egypte doorbrengen. Haar omgeving probeerde haar over te halen thuis leuke dingen te doen. Een andere vrouw wilde een wereldreis maken. Een man uit het publiek stond op: dit ging hem te ver. Wat dacht zo'n meis je wel. Doen wat ze wil hè? Van daag een wereldreis, morgen Slagharen. De ondernemende meid werd uitgescholden. Ande re scene: een man uit de zaal be trad het podium en gaf een baby foon aan een van de* vrouwen. „Ik moet weg vanavond. Neem jij de baby even". Geloofwaardig Juist deze vervreemdingseffec ten maakten van Turbulent een heel boeiend stuk. De vele im- Siuk vol vertrouwen verder toe ren langs een aantal buurthuizen in Zuid-Holland. Het stuk van Time Out vertelde het relaas van een paar zusjes die op verschillende manieren aan hun toekomst werken. De een gaat trouwen, de ander sollicite ren. de derde blinkt uit op school en vraagt studiefinanciering aan. In de praktijk blijken die za ken heel anders in elkaar te zit ten dan de meisjes verwachten. De meeste spelers van Time Out ontbrak het helaas aan acteerta lent De tekst werd teveel opge- i Lekker stuk: verzekerd van succes provisaties maakten de personen, heel geloofwaardig. Ook de structuur van het verhaal bleek hecht: aan het slot ontmoeten de vrouwen elkaar op Schiphol, waar ze hun ervaringen en twij fels uitwisselen. De 2aal verveel de zich geen ogenblik. Verze kerd van dit succes, kan Lekker De Theepotten deden het an ders: die gebruikten maar heel weinig tekst. Kinderliedjes weefden het verhaal aan elkaar. Dat verhaal moest machtsonge lijkheid uitdrukken, maar dat werd het publiek niet zo duide lijk. Gelachen werd er wel, zoals om de scène waarin een groep meiden en hun moeder zich in lingerie staken en een man ten tonele verscheen. Zijn commen taar varieerde van 'strakke bil len" tot 'een mooi figuurtje'. De wind, die een van de vrouwen zwanger had gemaakt, was blij kens het programmaboekje op d at moment d ood Vlaardingen Twee Vlaardxn- gers en een Maassiuizer kregen in de nacht van zaterdag op zon dag door de Vlaardingse politie een rijverbod opgelegd wegens rijden onder invloed. De Maas siuizer (19) viel op, omdat hij rond half vijf 's morgens met ge doofde lichten over de Burge meester Knappertlaan Vlaar dingen binnenreed. Uit de ademtest bleek dat hij te veel had gedronken. Eerder die nacht werd op de Holysingel een 62-jarige Vlaardinger aangehou den. Op de Wenenweg hield de eolitie ook een 55-jarige automo- ilist staande. Tegen de drie drinkers is proces-verbaal opge maakt. Oslo CAUlfÊURGSTRMT BO VUAflWJGEM - TEL. 010-4343096 door PETER DE LANGE Schiedam - De administratie van het Stedelijk Museum is al jaren een rommeltje. Onduidelijkheden over de ver antwoordelijkheid van directeur Hans Paalman en waarnemend- directeur Clara Stroman en hun medewerkers hebben tot grove fouten geleid. Declaraties en vergoedingen worden verkeerd verrekenu, de registratie van aangekochte kunstsverken loopt jaren achter, de verkoop van ca talogi wordt niet bijgehouden en de boekhouding van nevenacti viteiten als de kunstklassen is onvolledig. Deze kritiek uit het accountants bureau VB van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een geheim rapport over de ad ministratieve organisatie van het Schiedams museum. Het vo rige week bekend gemaakte ver trek van Paalman als directeur per 1 juni is genomen mede op basis van dit rapport. Het rap port, dat als vertrouwelijk stuk -op het stadskantoor circuleert, is nog niet aan de gemeenteraad toegezonden. Verzuim Het somt talloze fouten op waar Paalman als directeur direct voor verantwoordelijk kan wor den gehouden. De directie ver zuimde bij voorbeeld goede rege lingen te treffen voor de vele ne venactiviteiten in het museum en op die activiteiten werd wei nig toezicht gehouden. Ook de budgetbewaking was Onvol doende. Maar Paalman had een te onafhankelijke positie om ef fectief controle uit te voeren op zijn beleid. Zo kon het gebeuren dat in 1988 het budget voor overwerk fors werd overschreden. Op de be groting stond daarvoor 12.000 gulden. Bij de gemeente werd echter voor 55.000 gulden gede clareerd. Andere punten van kritiek: Paalman liet na de over uren van waar nemend-directri ce Stroman te paraferen. Hij stond toe dat onkosten door middel van de voorschotkas werden verrekend, wat de boek houding er niet duidelijker op maakte. Ook zet het accoun tantsbureau vraagtekens bij de verrekening van consumpties tijdens ontvangsten in de aula van het museum. De museum leiding ging Op dat punt ronduit slordig te werk. Een van de ernstigste fouten uit het rapport is de achterstand in de registratie van aangekochte kunstwerkenAls gevolg van die achterstand van vijfjaar bestaat het risico dat de collectie onder- verzekerd is, 'Tovertruc' Wethouder Luub Hafkamp gaf in februari 1989 opdracht tot een onderzoek naar de administratie van het museum. Dat was kort nadat Paalman de organisatie van de tentoonstelling Bida I Kolo wegens financiële proble men had moeten overdragen aan topambtenaar Ben Hakken* broek. Het onderzoek, dat zich beperkt tot de jaren 1987 en 1988, was in juli voltooid. Vorige week, bij de aankondiging van Paalmans vertrek, bleek dat de gemeenteraad niet op de hoogte was van het onderzoek in net museum. Een ingewijde in het culturele circuit noemt het rapport 'een to vertruc' van Hafkamp om Hans Paalman te lozen. Hij wijst erop dat Paalman nooit een mana gersfunctie heeft gehad binnen het museum, maar dat hij louter werd aangesteld voor de artistie ke leiding. „De gemeente", aldus deze zegs man, „is zelf in gebreke geble ven. Die had een beter toezicht op het museum moeten houden, juist omdat de administratie niet in de eerste plaats Paalmans af faire is. Het rapport is dus geen wapen tegen Paalman, maar een wapen tegen de gemeente zelf". Hans Paalman blijft na juni nog anderhalf jaar in aienst van het museum. Hij gaat zich bezighou den met administratieve klusjes. Het museum krijgt dan een inte rim-manager. Het accountants rapport adviseert daarna één di recteur aan te stellen. Een situa tie waarin twee mensen de lei ding hebben, is in de praktijk on werkbaar gebleken. Schiedam Na een langslepen de gerechtelijke procedure staat vrijwel niets de bouw van elf woningwetwoningen aan de Laurens Costerstraat nog in de weg. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft bij koninklijk besluit goedkeuring gekregen een woning op de hoek met de Simon Stevinstraat te onteige nen. In april vorig jaar ondernam het college van B W de eerste po gingen om het pand te verwer ven. De eigenaar/bewoner wil de echter niet op de aanbieding ingaan. Omdat hij volgens de ge meenteeen onredelijk hoge prijs voor zijn woning verlangde, startte de gemeente een onteige ningsprocedure. Eerder had wethouder Hans van Kleef al eens laten doorschemeren in voorkomende gevallen desnoods naar dit weinig sympathieke middel te zullen grijpen. Hij vindt dat dwarsliggende bewo ners geen woningbouwplannen mogen frustreren. Het is de eerste keer dat Van Kleef hoog spel moest spelen. Andere bewoners gingen na soms langdurig overleg uiteinde lijk overstag. De gemeente ervaart het ko ninklijk besluit als een overwin ning en een belangrijke uit spraak, omdat er min of meer een garantie is gegeven voor continuiteit van de stadsver nieuwing, Bovendien is nu de vrees weggenomen dat de open plek op de hoek van de Simon Stevinstraat en de Laurens Cos terstraat onbebouwd zou blijven. De rechter moet het besluit nog formeel bekrachtigen. Een 21-jarige joyrider heeft net voor het weekeinde rond half vier een auto geparkeerd in de etalage van de Tapijthoek op de hoek van de Nieuwe Haven en de BK-laan. De Schiedammer, die alcohol had genut tigd, ramde de pul met de auto van een vriend uit Den Bosch. De 25-jarige kennis uit Noord-Brabant wist niets af van de escapades van de Schiedammer. Vanuit een Schiedamse bar had de joyrider de autosleutels meegepikt, waarop hij aan zijn ritje was begonnen. De brandweer moest eraan te pas komen om brandgevaar te voorko men. De auto werd naar buiten gesleept door een takelwagen. Tegen de brokkenpiloot, die geen geldig rijbewijs heeft, is proces-verbaal op gemaakt wegens joyriding en rijden onder invloed. Vlaardingen Twee keer heeft de politie dit weekeinde moeten ingrijpen om aan geluidsoverlast door bezoekers van café De Are- pol een einde te maken. Zowel zaterdag- als zondagnacht klaag den omwonenden over herrie. Zondagnacht liet een bezoeker zijn autoradio keihard aan staan. In het café aan de Prins Hen drikstraat werd eveneens veel lawaai gemaakt. Na een bezoekje van de politie werd het een stuk rustiger. Zaterdagnacht had een groep jongeren op straat ook al de om wonenden wakker gehouden. Zij schreeuwden en gooiden met bierglazen. Toen de politie aan kwam, troffen zij slechts één van de jongeren die stond te treuren om zijn auto. Die was door ande re bezoekers volledig vernield. De ruiten waren ingegooid en het plaatwerk gedeukt. Café De Arepol is al jaren een steen des aanstoots voor de be woners van de Prins Hendrik straat. Zij hebben de gemeente al een aantal keren gevraagd de tent te sluiten. Onlangs nog overwoog de gemeente de slui tingstijden van De Arepol aan te passen. Het café zou elke avond om tien uur dicht moeten. Uit vrees voor juridische complica ties zag de gemeente daar echter toch maar van af. Maassluis Het aantal vreemdelingen in Maassluis is het af gelopen jaar met bijna tweehonderd toegenomen. Migranten uit Turkije (plus 75) en Marokko (plus 59) nemen daarvan het overgrote deel voor hun rekening. De hoeveelheid buiten landse nationaliteiten is met acht uitgebreid naar in totaal 59. De Eerste stad aan de Waterweg telt met ingang van dit jaar 2194 buitenlanders (ruim zes procent van de bevolking); dat waren er eind 1988 nog maar ruim tweeduizend. Precies de helft van dit aantal heeft de Turkse afkomst. Marokkanen hebben nu 587 landgenoten, terwijl de Britten op ruime af stand met 106 onderdanen de derde plaats bezetten. Nieuw zijn een groep Afrikaanse ingezetenen: elf Somaliërs, zes Angolezen en twee Ghanezen zijn in de Maassluise ge meenschap opgenomen. Van de tweeëntwintig Tunesiërs zijn er daarentegen twintig naar elders vertrokken. Opvallend rs dat de groep vreemdelingen meteen vestigings vergunning in 1989 meer dan verdubbeld is: 1370 tegenover 640 in 1988. Daarvan hebben vooral de Turken en Marokka nen geprofiteerd. Tot het afgelopen jaar moest de helft van alle buitenlanders het stellen met een vergunning voor onbe paalde tijd. Schiedam/Vlaardingen ^Maass luis De vakbonden hebben geprotesteerd tegen het besluit van B en W van Vlaardingen om ambtenaren die vandaag deelne men aan de landelijke demon stratie in Amsterdam geen bui tengewoon verlof te geven. Schiedamse collega's die de deel nemen aan deze actie voor loons verhoging, hebben daarvoor een vrije dag gekregen. Tot ongenoe gen van de bonden moet het Vlaardingse overheidspersoneel echter een vakantiedag opne men om te mogen demonstreren. B en W namen dat besluit vorige week dinsdag. Onder druk van de vakbonden vergadert het col lege morgen opnieuw over deze kwestie, Mogelijk krijgen de monstrerende ambtenaren dan met terugwerkende kracht een vrije dag. „Waarschijnlijk laat het college dat afhangen van het aantal deelnemers", aldus een ambtenaar. „Als het om een klein aantal gaat, zullen ze waar schijnlijk alsnog vrij krijgen". Mogelijk door de afwijzende houding van B en W is de Vlaar dingse belangstelling voor de de monstratie zeer gering. Van de 1500 ambtenaren nemen er niet meer dan vijftig deel aan de actie voor een loonsverhoging van vijf procent. Maar ook in Schiedam en Maas sluis is de actiebereidheid niet overweldigend. Vanuit Schie dam vertrokken vanmorgen slechts twee bussen met in totaal ongeveer honderd ambtenaren naar de hoofdstad. Het Maassluisse ambtenaren korps liet het volledig afweten. Volgens een zegsman op het stadhuis staat het hoofd van de plaatselijke overheidsdienaren op dit ogenblik niet naar loonac- ties. De medezeggenschapscom missie, die normaliter dergelijke acties coördineert, heeft het te druk met de onlangs ingediende reorganisatieplannen binnen het stadhuis. Vlaardingen Het Vlaardings mannenkoor Orpheus gaat, net als eerder haar illustere naamge noot uit Schiedam heeft gedaan, de hoogtepunten uit het reper toire op CD zetten en uitbren gen. Ter ere van het jubileum van voorzitter Jan Timmers af gelopen vrijdagavond heeft een automobielbedrijf de zangers dit aanbod gedaan, Van het wat, wanneer en waar staat alleen het laatste definitief vast. Bestuurslid J. Koevoet meldt dat het koor de zangstuk ken in een klein kerkje in 't Woudt een gehucht net onder Delft zal opnemen, Orpheus krijgt Waarschijnlijk tot eind mei de tijd zich voor te bereiden op het hoogstandje. „Wat erop komt", reageert Koe voet, „is nog'niet bekend. We hebben een heel behoorlijk re pertoire. Het zou leuk zijn de CD mee te kunnen nemen, wanneer we eind september naar Praag gaan om daar op te treden". Voor de meeste leden van Orpheus kwam de kans op het volzingen van een heuse CD volledig uit de lucht vallen. Het werd toch een avond van verrassingen, want de jubilaris zelf wist helemaal van niets. Met een antiek Opeltje werd het echtpaar Timmers naar de Be- thelkerk vervoerd, waar onder andere de beschermheer van het mannenkoor, burgemeester Fred van Lier, het tweetal op wachtte. Omdat hij een kwart eeuw lid is waarvan tien jaar als voorzit ter achtten de alten, bassen en tenoren de tijd gekomen hun voorman in het zonnetje te zet ten. „Waarom al die heisa? We doen het toch met elkaar?", vroeg Jan Timmers zich beschei den af. Maar Koevoet geeft in een paar woorden de reden aan: „Hij is de grote animator en steunpilaar achter de vele con certreizen naar het buitenland". Timmers kreeg van secretaris Van Veen van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond de speciale speld van de bond op de revers geprikt. Maassluis Het was een onge lukkige samenloop van omstan digheden. De Vlissingse anti quair Cock Vromans stond dit hele weekeinde voor het eerst met een grote antiekbeurs in Maassluis en tegelijkertijd bleek in De Lier een anaere organisa tor op hetzelfde idee te zijn geko men. Druk werd het op beide beurzen niet echt. Vromans denkt dat zijn eerste >oging in de Eerste stad aan de Waterweg er niet echt onder lebben geleden. De opkomst viel, eerlijk is eerlijk, met name gisteren een tikkeltje tegen. Op één avond en twee dagen trok ken 850 bezoekers naar de Ko ningshof." Maar vooral in De Uer, zegt hij te hebben verno men, was het rustig. De andere organisator meldt evenwel in de veiling Westerlee toch wei drie maal zoveel publiek te hebben getrokken in zijn collega in Maassluis... „We hadden er iets meer van verwacht", erkent antiquair Vromans die met zeventien col lega's het Maassluisse ontmoe tingscentrum een volstrekt an der aanzien gaf dan normaal. „Gisterochtend had je de kerk. Dan komt het allemaal wat later op gang. En de zondag is voor ons toch in principe de dag van de verkoop. Daar moeten we het van hebben". Een dag eerder bleek weer eens de enorme vlucht die het televi sieprogramma Tussen Kunst en Kitsch heeft genomen. In plastic tassen, vuilniszakken of bood schappenmanden had het pu bliek het mooiste sieraad van huis ingepakt en meegenomen. Maar nadat vijf gulden voor een toegangskaartje was neergeteld, volgde bij de taxateur in de meeste gevallen een teleurstel- Het gratis laten schatten van de waarde van het eigen pronkstuk blijkt immens populair. „Ik ben nog maar even teruggekomen", bekende een bezoeker de tas leeghalend met spulletjes. Het overgrote deel van de beeldjes, sieraden en andere dingen wor den door de 'keurmeester' meestal en tot verdriet van de eigenaar te licht bevonden en valt in de categorie kitsch. „Tachtig procent valt altijd te gen", zegt dr met een kenners blik getooide Vromans. „Tk heb vier, vijf leuke dingetjes gezien; een zilveren broodmand uit de jaren twintig bij voorbeeld die toch gauw twee- tot tweeëneen- halfduizend gulden waard is. Het meeste komt vooral uit grootmoeders tijd. En het is pas antiek als het antiek is: dus mini maal honderd jaar oud". 1 pieter Kuhn Tekst; Evert Werkman QN1760 - De inboorlingen tonen hun op perhoofd de brandende takken, die nu langzamerhand uitdoven. Zij wijzen op Jacob Claeszoon, die voorzichtig nader bij komt. Hij ziet, dat de grot, waarin de stam woont, alleen bij laag water langs een smal stukie strand te bereiken is. De i f wilden beschouwen hem ongetwijfeld ais een halve god, die in staat is wonderen te verrichten. Zij hebben misschien nog nooit vuur gezien en wat een brandglas is, weten ze natuurlijk helemaal niet. Kijk, daar komt het opperhoofd weer naar bui ten en hij houdt èen bosje droog gras in zijn hand. Hij stoot enkele voor de vice- admiraal onverstaanbare klanken uit en wijst dan naar iets, dat zich in de grot moet bevinden. Aha, blijkbaar wil het op perhoofd in de grot vuur aanleggen. Dan kent hij het verschijnsel dus toch wel?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1