De 'worst' Vlaardingen moet worden verkocht Bijdorp wapent zich tegen SVV-stadion WATERWEG s Olympus blijft in de wachtkamer Vuilnisman Scheidsrechters D66-speerpunt Oorlogskin deren Vredesbeleid Overgang Citymarketing werpt vruchten af Van mij mag SVV kampioen worden, maar niet in mijn wijk!' fSCHIEDAM Het bureau Onderwjjsconsulent en de ONS hebben samen een lesbrief opgesteld over afvalverwerking toegespitst op de Schiedamse situatie. Het eerste exemplaar daarvan wordt woensdag 14 februari door wethouder Aad Wiegman uitgereikt aan on derwijzer A. van 't Hoff. Hij is leerkracht van groep zes van de koningin Julianaschool. Op diverse basisscholen zal de komende maanden tijdens de lessen aandacht worden besteed aan de verschillende aspecten die met afval te maken heb ben. Waar mogelijk zal tijdens de lessen worden in gespeeld op de Schiedamse situatie. Sinds mensenheugenis kent de paasvakantie voor sportieve leerlingen een spannende dag: de start van het schoolvoetbaltoernooi. Het is al weer de 42-ste keer dat dit evenement in de Brandersstad wordt gehouden. Scheidsrechters moeten hun agenda maar vast trekken, want juist zij zijn nog dringend nodig tussen 17 en 20 april. Gebrek aan deelnemen de elftallen is er niet, maar het is wel zaak nog een aantal 'mannen in het zwart' te vinden om het toer nooi in goede banen te leiden. Elke scheids kan zich aanmelden bij J. van der Gaag van de dienst sport en recreatie (telefoon 4260500, toestel 158). Peuterspeelzaal Buurthuis Nieuwland zoekt voor de peuterspeelzaal aan de Mgr. Nolenslaan enkele vrijwilligers. Wie het leuk vindt met de allerkleinsten om te gaan, kan contact opnemen met het buurthuis Albardastraat 65. Gezien de samenstelling van de groep wordt vooral en beroep gedaan op Turkse vrijwilligers. De eisen die Nieuwland aan de vrijwilligers stelt zijn voldoende beheersing van de Nederlandse taal, eni ge ervaring in het kinderwerk en minimaal een hal ve dag per week beschikbaar zijn. Belangstellenden kunnen Marijke van Houten of Sïta Chierkoet raad plegen (4738671). Het snel groeiende stadsdeel Schiedam-Noord is voor D66 een speerpunt in de campagne voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. Om dat te on derstrepen wordt maandag 12 februari in de Blauwe Brug een speciale bijeenkomst voor die wijk belegd. D66 besloot al in 1986 om relatief veel aandacht aan Noord te besteden. Ondanks een reeks successen (aangepaste erfpachtvoorwaarden en versterking van woningbouwvereniging Schiedam) betreurt D66'er Marcel Houtkamp het. dat er nog geen goede contacten zijn met instellingen die in Noord actief zijn. Dat schrijft hij toe aan de enorme tijdsdruk die de twee D66-gemeenteraadsIeden ervaren. De bedoeling van de avond in de Blauwe Brug ismet de bewoners te praten over hun wensen op het ge bied van wonen, werken en recreëren. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag februari IS90 1 Mi VLAARDINGEN Loggers De ontstaansgeschiedenis van een aantal Vlaarding- se scheepswerven en de door hen gebouwde (zefl- loggers staan centraal tijdens een lezing, die don derdag door de Historische Vereniging Vlaardingen wordt gehouden. De lezing wordt gegeven door M.P. Zuidgeest en W. den Breems. Zij illustreren hun tekst meteen serie dia's. De bijeenkomst in dienstencentrum West begint om 20.00 uur. Aanvankelijk zou de historische avond op 25 januari worden gehouden. In verband met de storm van die dag werd toen de bijeenkomst afgé- last. Nieuw orge] Teke Bijlsma geeft aanstaande zaterdag 10 februari om acht uur 's avonds in de Bethelkerk een orgel concert, waarin onder andere werken van Bach en Brixi voorkomen. Ket nieuwe orgel wordt door de Haarlemse organist zo'n beetje uitgeprobeerd. Het muziekinstrument is afkomstig uit de klooster kapel van het voormalig klooster aan de Warande in Schiedam. De Bethelkerkers zelf demonteerden het en orgelmaker Tiggelman restaureerde en plaatste het in de Vlaardingse kerk. Bijlsma opent een rij van bekende en minder beken de organisten die in de Bethelkerk aan de Verkade- singel 26 een proeve van hun kunnen zullen geven. Aquarellen De Maastrichtse kunstenares Christianne Bertens- Roovers exposeert vanaf vandaag tot 4 maart aqua rellen en keramiek in de expositieruimte van het Zonnehuis. De keramiek die zij laat zien, bestaat vooral uit witte potten met een ongebruikelijke vorm. Voor haar aquarellen geldt een heel ander uitgangs punt. Op het moment dat zij begint te schilderen, probeert ze juist veel kleur te gebruiken. In het Zon nehuis zijn van haar hand enkele schelpstudies te zien, terwijl ook aquarellen waarin stenen centraal staan worden geëxposeerd. MAASSLUIS De expositie Kind in de Oorlog wordt zaterdag 10 fe bruari geopend door Miep Bouhuys m het Gemeen temuseum aan de Zuiddijk. Bij de opening wordt de kinderboekenschrijfster, die als adviseur verbon den is aan de Anne Frankstichting, geassisteerd door vier scholieren. Voor de gelegenheid gaan zij gekleed volgens de mode van dejaren veertig. De expositie toont de leefomstandigheden van een gezin, dat in de oorlog gastvrij onderdak verleende aan een Joods onderduikertje- Met een nagebouwde keuken, slaapkamer, schoolklasje en speelgoed wordt de sfeer van de barre oorlogsjaren nagebootst. Ter vergelijking gunt het Gemeentemuseum de be zoeker een kijkje in het leven van een gezin in Noord-Ierland, dat nog altijd wordt geteisterd door oorlogsgeweld. Aan de tentoonstelling, waarin ook aandacht wordt geschonken aan Maassluis in de Tweede Wereldoor log, is een onderwijsproject van de Anne Frank stichting verbonden. 21 basisscholen hebben zich tot dusver aangemeld voor dit project De plaatselijke afdeling van het IKV viert volgende week vrijdag het tweede lustrum. In het gebouw De Vh'ethorst zal dan de schijnwerper worden gericht op het gemeentelijk vredesbeleid. Het IKV noemt als stappen in de goede richting dat Maassluis zich heeft aangesloten bij het Platform voor Gemeente lijk Vredesbeleid. En dat het voornemen bestaateen dorpjein Roemenië te adopteren. Op de feestelijke avond zal drs. Knip van het lande lijk platform een inleiding verzorgen. Wethouder Wustrow (PvdA), Leo Speel (CDA) en Jan Storm (D66) zullen in een forum zitting nemen. De bijeen komst begint om acht uur. De eerstkomende twee weekeinden en ook in het weekeinde van 31 maart zal de spoorwegovergang tussen het Havenplein en de Burgemeester de Jong- hkade in Maassluis voor alle verkeer zijn afgesloten. De afsluiting gaat steeds zaterdagavond om elf uur in en duurt tot zondagmorgen acht uur. Gedurende die tijdstippen wordt onderhoud aan de overgang gepleegd. De wijk 't Hoofd en ook de veerpont— zal dan via een omleidingsroute over het terrein van Key Kramer bereikbaar blijven. De bewoners van t Hoofd worden hierover per brief geïnformeerd. dan'moïï dS'armdin SS™' 9ef0!09ra,eerd m te™- De bevolking is vroegtijdig bij de plannen betrokken. Maar, zegt Van der Hoek, "als je de mensen lekker hebt gemaakt, zien zé de éérste paal liever vandaag door AAD RIETVELD Vlaardingen Van verhitte ruzies tussen gemeente en ondernemers is sinds de roemruchte acties onder lei ding van Jan Bulva tegen het verkeerscirculatieplan geen sprake meer. Het postkantoor is van de Westha- venkade verhuisd naar het hart van de stad Vlaardingen wordt twee hotels rijker. Ondernemers kunnen in industriegebied Het Scheur de grond niet alleen in erf pacht nemen, maar ook kopen. Op het oog hebben die dingen niets met elkaar te maken, maar dat is schijn. Ze zijn het uitvloeisel van citymarketing: een poging van de gemeente 'het produkt Vlaardin- gen' beter te maken en beter te verkopen. Gemeenten die, zoals Vlaardingen, aan citymarketing doen, gaan er van uit dat de stad een produkt is, een consumptie-artikel wat kan worden verkocht. Voor alles wat een stad te bieden heefthuizen, industrieterreinen, werk, recreatie is een markt en op die markt moet de stad zich richten. „Verge lijk het maar met een slager", zegt economisch ambtenaar Sietze van der Hoek. „Dat die man een goeie worst maakt :s niet voldoende. Hij moet die worst ook aanprijzen". En al wordt de Engelse term city marketing in de politiek zelden ge bezigd, toch is dat waar de gemeen te mee bezig is: de kwaliteit van de 'worst Vlaardingen* verbeteren en die worst vervolgens ook verko pen. „Opeens zijn ze er, die woor den", zegt Van der Hoek. „2e ge ven een tijdsbeeld weer. De ge meente Is meer marktgericht ge worden". Steden beconcurreren elkaar. „Geen stad kan het zich nog veroorloven de zaken op hun beloop te laten". V anzelfsprekend Het lijkt zo voor de hand te liggen dat een stad, bij de uitgifte van in dustrieterreinen bij voorbeeld, re kening houdt met de vraag van de industrie. Maar toch is dat hele maal niet vanzelfsprekend, aldus Van der Hoek. „Het was vroeger heel gewoon om de erfpachtsprijs te verhogen, als een "bedrijfsterrein al een hele tijd braak lag. Want door rentebijschrijving was het terrein duurder geworden. Dat kan natuurlijk niet. Dat is hetzelf de als een winkelier die in 1988 zijn zomerkleding niet verkoopt en in 1989 de prijs nog wat verhoogt om het verlies te beperken". Die weg bewandelt Vlaardingen niet meer. Als de vraag beperkt is gaan de prijzen omlaag en in indus trieterrein. Het Scheur wordt zelfs de mogelijkheid geboden om grond te kopen. Dat heeft de con currentiepositie van de stad bij het aantrekken van industrie danig versterkt- Tussen 1981 en 1985 slaagde Vlaardingen er niet of nauwelijks in bedrijven naar het terrein aan de Waterweg te trek ken. Sinds in 1985 grond wordt verkocht, is de loop erin gekomen en nu is Het Scheur bijna helemaal uitgegeven. Citymarketing betekent ook in spelen op ontwikkelingen op de ar beidsmarkt. De gemeente heeft re kening te houden met een groter aanbod van vrouwen op de ar beidsmarkt. Vlaardingen heeft op dit moment nauwelijks emplooi voor vrouwen. De kantoorsector is onderontwikkeld. „Dus zijn wij be zig met het ontwikkelen van een hoogwaardig bedrijfsterrein aan de rijksweg", zegt Van der Hoek. Vruchten Vlaardingen weet dat bedrijfster reinen aan de rijksweg goed in de markt liggen. Toch wordt er een marktonderzoek gedaan naar de belangstelling voor het Moerman terrein- Want de gemeente zit niet te wachten op een misser. De za ken moeten vooral zakelijk en rea listisch worden benaderd. Het binnenstadsbeleid van de ge meente heeft al zijn eerste vruch ten afgeworpen'! Het bezoek uit de regio aan het Vlaardingse winkel centrum neemt toe. Uit tellingen blijkt dat vooral het Veerplein, waar vorig jaar de nieuwe biblio theek, het nieuwe PTT-kantoor en een groot aantal nieuwe winkels werden geopend, drukker bezocht wordt „Dat moest ook wel, wantin dat gebied zijn forse investeringen gedaan". Dat ook bij het binnenstadsbeleid citymarketing het toverwoord is, blijkt volgens Van der Hoek uit de manier waarop het plan voor een face-lift van het winkelcentrum wordt voorbereid. „Vroeger ston den gemeente en bedrijven vaak lijnrecht tegenover elkaar. Er was regelmatig ruzie in de tent. Nu zoe ken wij in een vroeg stadium het overleg en is er een gezonde basis voor samen werking". Dat overleg in een pril stadium leidt niet alleen tot vrolijke gezich ten bij de middenstand. Twee jaar geleden werden de ambitieuze Slannen voor een face-lift van de innenstad gepresenteerd- De toe loop was zo groot, dat zaal De Har monie te klein was om alle mensen te herbergen. In allerijl moesten bestuurders, projectontwikkelaars en architecten verhuizen naar het podium van de Stadsgehoorzaal. Lekker De reacties op de plannen waren enthousiast. Maar behalve de be bouwing van het Veerplein is er in de binnenstad nog maar weinig ge beurd. „Als je in een vroeg stadium globale plannen presenteert, be staat het gevaar dat mensen teleur gesteld raken", zegt Van der Hoek. „Als je ze lekker hebt gemaakt zeg gen ze: ik wou dat het maar alvast zover was. 2e zien de eerste paal liever vandaag dan morgen de grond in gaan". Nieuw is citymarketing niet, dat moet Van der Hook toegeven. Wat wethouder De Bruin en burge meester Heusdens in dejaren vijf tig en zestig deden in Vlaardingen was in feite precies hetzelfde. Zij trokken nieuwe inwoners, bouw den met het Liesveld een modern winkelcentrum en stimuleerden met steun van ondernemers cul tuur en recreatie. „Citymarketing avant la lettre", noemt Van der Hoek dat. De politiek levert de laatste jaren geen briljante bijdrage aan de beeldvorming van Vlaardingen. Uit een oogpunt van citymarke ting zijn de ruzies in de gemeente raad uiterst ongezond. „De politiek draagt niet bij aan het vertrouwen in het management van Vlaardin gen", vindt ambtenaar Van der Hoek. „Die 2ou minder aan het electoraal belang en meer aan het stadsbelang moeten denken". GAKO door DONALD BAX Schiedam Wim de Vette reageert verbaasd op het voornemen van de ge meente Schiedam om het nieuwe SV V-stadion te laten verrijzen op het nu nog door Olympus S en WK be woonde complex. Het stoort de voor zitter van Olympus dat wethouder Luub Hafkamp hem nog steeds niet officieel heeft geïnformeerd over deze ingrijpende plannen. De Vette houdt al geruime tijd rekening met een vertrek van sportpark Bijdorp, dat door de gemeente in verband met de her structurering zal worden afgestoten. WK betrekt binnenkort bij en met DHS een nieuwe accommodate, maar voor Olympus was nog geen nieuwe huisvesting gevon den. De kans is groot dat Olympus nu naar Harga verhuist. „Voor ons kwam de mededeling dat het stadion van SVV in Bijdorp zal worden ge bouwd als een grote verrassing", aldus De Vette. „Wij hebben we) wat gesprekken gevoerd met de gemeente, maar daarin hebben we het uitsluitend gehad over za ken die betrekking hadden op het vertrek van WK. Met narne over kosten die dan alleen voor Olympus zijn". Na die besprekingen heeft Olympus niets meer van de gemeente vernomen. In eer ste instantie was afgesproken dat de plaat selijke overheid op zoek zou gaan naar een nieuwe, tweede bewoner van Bijdorp, zo als men in het stadskantoor ook de bereid heid toonde om mee te delen in de extra kosten die Olympus zou gaan maken. „We wachten maar af", zegt De Vette met een diepe zucht. „Voor onze verhuizing", vervolgt hij, „hebben we de gemeente wat alternatie ven genoemd die niet konden worden in gevuld. Jn het gesprek met Hafkamp, Frans van Krugten (voorzitter sektie voet bal sportraaf. red.) en Ruud Kooymans (RVB-bestuurslid, red.) is duidelijk gesteld dat vanuit het stadskantoor overleg zou worden gevoerd over de nieuwe ontwik kelingen. Dat overleg is er niet geweest". De Vette is donderdagavond zeer beslist van de partij als Hafkamp en SW-voorzit- ter John van Dijk alle betrokkenen in Bij dorp verder inlichten. De Vette ziet de bui (verhuizing naar Harga, red.) al hangen, maar #wil eerst horen welke ideëen en plannen Hafkamp heeft alvorens hij een definitief standpunt inneemt. De Vette: „Als de gemeente het aantal clubs in Schie dam wil terugbrengen, zal men toch een aktievere rol moeten spelen. doorSANDERSONNEMANS en PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam „Mijn commen taar over het nieuwe SVV- stadion? Ach meneer, ik kèn mn tijd wel beter gebrui ken!" En weg beende-ie, de Bijdorper. Zijn buurvrouw wilde haar mening wel ver kondigen. „Waardeloos. Van die Hafkamp en die Van Dijk hoeven wij als bewoners echt niets te verwachten". Bijdorp slijpt de messen voor de confrontatie met sportwethou- Luub Hafkamp en SVV- jorzitter John van Dijk, die donderdag in wijkcentrum 'De Trefpunt' komen uitleggen waarom het nieuwe stadion van de Schiedamse eerste-divisie- club uitgerekend in Bijdorp zal worden neergeplanL De plannen hebben het normali ter rustige leven in het kleine woondorp in om istige vaarwa teren gebracht. Het Sv V-stadion •vormt dezer dager het enige ge spreksthema in Bijdorp. De be woners volgen met argusogen de ontwikkelingen ei. bewaren alle krantenartikelen. Aan de hand van die knipsels zullen donder dagavond vele pittige vragen worden gesteld. De opkomst zal optimaal zijn, daar kunnen Van Dijk en Hafkamp op rekenen. „Ze komen een toelichting ge ven en dat duidt erop dat de hele handel al in kannen en kruiken is", uit de 71-jarige mevrouw Stoik, die in de Schietbaanstraat woont, haar ongenoegen. „Van af het moment dat Bijdorp werd neergezet, woon ik er al en we worden hier steeds meer inge bouwd. Eerst bouwden ze die school, nu zijn ze bezig met het nieuwe politiebureau en dan komt er dadelijk ook nog eens dat stadion bij waardoor het park verdwijnt Die Hafkamp kan nou wel zo mooi zeggen dat het parkje niet verloren gaat, maar ik moet het nogzien". Haar 76-jarige zus Dora, die een deur verder woont, maakt zich geen zorgen over de eventuele komst van het stadion. „Ik kijk wel eens voetbal als het op de te levisie is, dus daar heb ik geen hekel aan. Ik houd wel van een beetje levendigheid. Ik ben er niet op tegen als meneer Van Dijk hier wil gaan bouwen", gaat ze tegen de mening van haar zus in. „AUeen zou ik wel zwart op wit willen hebben dat wij even tuele schade vergoed krijgen". „Ja, zie je het voor je", onder breekt Riet het betoog van haar John van Dijk...niet populair fn Bijdorp... zus. als ze een paar keer je rui ten in kegelen? Ze kunnen dan wel voor de schade opdraaien, maar je zit dan wel mooi met de angst in je lijf en met de rotzooi". Actievoerder Dat de verontruste bewoners be zig zijn met de op hande zijnde veranderingen in hun wijk blijkt ook wel uit de verrichtingen van de heer Post. Post die met zijn gezin pas vijf jaar in Bijdorp woont, toont zich een ware ak- tievoerder. „Ik heb een over zicht gemaakt van de verschil len tussen de lokaties in Bijdorp en op Harga", toont hij het ge heel keurig uitgetypt. „Als het stadion in Bijdorp komt, bete kent dat overlast voor twee woonwijken. Niet alleen voor ons maar ook voor het gebied rond de Parkweg. Bij Harga is geen sprake van bewoning en als je alles op een rijtje zet, blijkt dat gewoon de beste lekatie", meent hij. „Bij mijn rondgang door Harga trof ik drie in zeer slechte staat zijnde trainingsvelden", aldus Posl „Als ze die ruimte nou ook eens zouden herinrichten komt er voldoende parkeerruimte vrij. En met al die verkeerslich ten is de bereikbaarheid voor Bijdorp veel moeilijker. Daarbij komt ook nog dat er op Harga nagenoeg geen groen weg hoert, terwijl bij ons het halve park zou verdwijnen. Als ze een treinsta tion ter hoogte van Harga ma ken, is het huidige SVV-com- plex gewoon de beste lokatie in heel Schiedam. Ze kunnen er zo gaan bouwen en voor enkele wedstrijden bestaat volgens mij ook de mogelijkheid om bij Her mes, mits ze daar wat noodvoor zieningen aanbrengen, te spe len", is Post kennelijk niet op de hoogte van alle eisen die van daag de dag aan een wedstrijd in het betaald voetbal zijn vastge plakt. Ook de 23-jarige Peter Over- meyer is een tegenstander van de ambitieuze plannen. Hij ziet de grootste problemen in het voetbalvandalisme. „Datje over last krijgt, staat als een paal bo ven water en daar doet datdood- doenertje van. die gratis kaartjes geen ene moer aan", zegt hij strijdvaardig. „Kijk maar naar een club als Feyenoord. Hoewel daar altijd veel politie en heel wat ME'ers aanwezig zijn, ge beurt er toch altijd wat En wat dacht je als Ajax of Feyenoord bij SW verliest? Reken maar dat die gasten dan de wijk ingaan en weinig heel laten". De heer Post, vervent aanhan ger van Sparta, gunt SW de successen wel maar riet de kam pioenskandidaat liever niet in Bijdorp komen. „Sparta traint ook op het hoofdveld dus waar om SW niet? Dat scheelt weer ruimte van een veld". En geïrri teerd: „Van mij mag SW kam pioen worden, maar niet in mijn wijk". Eigenaar Van Mil van het trek- hakenbedrijf Nooit Gedacht verwacht dat het SW-stadion er helemaal niet komt. „Als je je verstand gebruikt, dan zie je toch dat hier geen stadion kan worden gebouwd. Als de bewo ners donderdag veel bezwaren naar voren brengen, zal SW het project niet doorzetten, is mijn verwachting. Anders zal de ge meente namelijk een procedure moeten starten en in dat geval zal het jaren vergen eer de be slissing is gevallen. Wie zegt mij dat SVV dan nog In de eredivisie speelt? Het gaat nu natuurlijk ^ard ig met SW, maar over twee jaar kan dat wel weerover rijn". „Toen mijn broer hier een huis wilde laten bouwen", vervolgt Van Mil, „kreeg-ie geen toe stemming van de gemeente. Dat was niet in overeenstemming met het bestemmingsplan, dat van Bijdorp een woondorp met groenvoorziening moest maken. Een heel stadion met 10.000 zit plaatsen is blijkbaar geen bedrei ging voor de groenvoorziening". Henk Keijzer herinnert zich nog haarscherp de dag dat de aan hang van FC Den Haag door de wijk trok. „Die jongens waren een halte te vroeg uitgestapt, waardoor ze met rijn allen door deze wijk moesten trekken. Dat was niet echt geslaagd. Dergelij ke taferelen zullen zich in de toe komst weieens elke veertien da gen kunnen afspelen". Zijn buurvrouw oert een ander argument aan. „Bij de aanleg van rijksweg A20 is de helft van De wijk Bijdorp. Nu nog een oase van rust, straks een poel van voetbatverderf de wijk scheef gezakt. Als dan aan de andere kant een groot en zwaar stadion wordt gebouwd, wordt de wijk helemaal zwaar onder druk gezet. Gaan onze huizen nog schever staan... Van mij mag SVV er gerust komen, als die Van Dijk dan maar gelijk tweehonderd nieuwe huizen laat bouwen". Douceurtje De seizoenkaarten, die Van Dijk de wijkbewoners eerder deze week publiekelijk beloofde, worden door de Bijdorpers als ongewenste douceurtjes opge vat. Van Mil: „Wellicht vindt een of twee procent van de be volking het plan acceptabel, om dat het een gratis seizoenkaart oplevert. Dat zijn dan de jonge inwoners, die hier pas wonen en die van voetbal houden. Maar dat zijn er echt niet veel. Kijk, ik houd ook van voetbal, ik ga re gelmatig kijken bij SW, maar ik hoef die club echt niet in mijn wijk". Een andere Bijdorper is duidelijker: „Een gratis seizoen kaart? Hoef ik niet... Ik haat voetbal...". „Nee", zegt de 76-jarige Dora, „die vrijkaartjes die meneer Van Dijk ons in het vooruitzicht heeft Kan-ifc- jxul iiuuucn. «rcuii. daar worden we toch niets wijzer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2