ASHVB krijgt wéér interim- manager 'Zwakzinnigen horen gewoon in de buurt' Moskee op de wip VVD vindt 'gelonk9 van PvdA eervol '410' ten prooi aan verpaupering 'Je krijgt geen enkele verzorgingsplaats extra' Tachtigers in opmars VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jongen valt uit wagen Op heterdaad Schievaart pakt zaken grootschalig aan Complicaties rond aankoop Rutgershuis N atuurvrienden naar conferentie Schiedam heeft ouderenbeleid rond, maar... WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 i PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4006, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie; 4345209.Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Het bestuur van de ASHVB wil opnieuw een interim-manager" aan stellen in de Vlaardingse ver zorgingstehuizen. De nieuwe functionaris wordt de opvolger van J-P. Hagenaars, In wie het personeel twee weken geleden het vertrouwen opzeg de. Het personeel is fel gekant tegen een manager, die op tijdelijke ba sis wordt aangesteld. Met de bon den vinden de werknemers dat de ASHVB recht heeft op een volwaardige directeur, In zijn brief belooft voorzitter en wethouder Jan Madem, dat de nieuwe interim-manager op zo kort mogelijke termijn wordt op gevolgd door een directeur met een vaste aanstelling. Met het oog op een mogelijke fusie tussen de ASHVB en verpleegtehuis Driemaasstede is het personeel daar echter niet zo zeker van. Ook Hagenaars, die als directeur van het Schiedamse verpleeg huis Driemaasstede een aantal uren per week werd uitgeleend aan de ASHVB, fungeerde als tijdelijke kracht Hagenaars volgde twee jaar geleden G.J. Verburg op, die in verband met malversaties het veld moest rui men. In een gesprek met de directie en het bestuur legden de bonden vorige week uit, dat de weer stand tegen tijdelijk-manager Hagenaars niet persoonlijk was bedoeld. Volgens de bonden was de aanstelling van Hagenaars met het oog op de mogelijke fusie tussen de ASHVB en Driemaas stede destijds een ongelukkige keus. Verbolgen „Het is net alsof de directeur van Albert Heijn wordt gevraagd tij delijk de zaken waar te nemen bij Bas van der Heijden", rea geerde een verbolgen perso neelslid. Hagenaars slaagde er niet in, de verdenking bij het personeel weg te nemen dat hij de zaken in Vlaardingen vooral waarnam om bij de fusie een gunstige uitgangspositie" voor zijn eigen instelling te creëren. Madem noemt dit verwijt onte recht. „In korte tijd heeft Hage naars belangrijk werk voor de ASHVB verricht", stelt hij. „Een concept-beleidsplan is opgesteld met daarin een visie op de zorg verlening en zorgvernieuwing in de komende jaren". De honderdveertigpersoneelsle- den van de ASHVB hebben dit beleidsplan ondertussen afgewezen. De werknemers voe ren aan, dat dit plan door het ontbreken van een sociaal plan en een deugdelijk personeelsbe leid van geen kant deugt. Het bestuur is niet të spreken over het verzet van het perso neel. „De bereidheid tot veran deringen zal flink moeten toene men. Vernieuwingen, zoals bij voorbeeld samenwerking tussen een verzorgmgs- en een ver pleeghuis, mogen door deze hou ding niet worden geblokkeerd". Met deze samenwerking loopt Jan Madern opnieuw vooruit op de eventuele fusie tussen de ASHVB en Driemaasstede. Zo lang de noodzaak niet is aange toond, weigert het personeel echter aan deze samensmelting mee te werken. Vlaardingen Een veertienja rige Vlaardinger heeft gister middag een gebroken linkeron derbeen opgelopen toen hij werd overreden door een SHV-wagen. De jongen had zich als hulpje van de SRV-man in de deurope ning geposteerd. Toen de wagen op de Holysingel over een onef fenheid reed, verloor hij zijn evenwicht en kwam zijn been onder het achterwiel van de auto.-De jongen is in het Holy- ziekenhuis opgenomen. Schiedam Twee mannen zijn gisteravond op heterdaad be- trapt toen zij van het opslagter rein van de NS achter de Delf- landseweg in Schiedam een par tij aluminiumpijpen wilden ste len. De dieven, een negentienja rige Schiedammer en een 33-ja- rige Rotterdammer, hadden op het moment dat zij in de kraag werden gepakt al enkele pijpen in stukken gezaagd. Dat deden zij om hun buit gemakkelijker per bakfiets te kunnen vervoe ren, De politie heeft de twee overgedragen aan de spoorweg politie. Maassluis De tijden dat geestelijk gehandicapten ver van de bewoonde wereld werden gehuisvest, lijken de finitief tot het verleden te be horen. De eigen leefomgeving be schouwt de stichting Schievaart als de beste woonplek voor deze groep gehandicapten. Om deze reden wil Schievaart driehon derd zwakzinnigen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis huis vesten. Als eerste daad laat Schievaart de loop van dit jaar vijftien woningen bouwen in de Schiedamse wijk Spaland. Ook nu woont een aantal geeste lijk gehandicapten in gewone eengezinswoningen, maar de grootschalige aanpak van de nieuwe stichting betekent een primeur voor Nederland. Fun geren eengezinswoningen nu ais klein filiaal van een inrichting, in de toekomst gaan de wonin gen een volwaardig alternatief voor deze instellingen vormen. Voor de geestelijke zorg van de gehandicapten worden in de re gio vijf dagcentra ingericht, waar de gehandicapten overdag werkzaamheden kunnen ver richten. De medische en ge dragswetenschappelijke mede werkers krijgen de taak de zwakzinnige een volwaardig al ternatief te bieden voor de zorg in de inrichtingen. „Vroeger werden gehandicapten in bossen en duinen gehuisvest", verklaart bestuurslid Hans Klop van Schievaart. Volwaardig J.T.M. Hofhuizen vult aan: „We stellen nu de mens voorop en niet langer de handicap. Ook mensen met een ernstige handi cap hebben recht op een vol waardige plaats in de maat schappij". Hofhuizen, die werkzaam is als directeur van de Ursula-stich- tïng, deed zijn ideeën op in Zwe den, Canada en de Verenigde Staten. De directeur constateer de, dat de integratie van zwak zinnigen in de meeste woonwij ken betrekkelijk geruisloos gaat. „Goede voorlichting in de woon wijk is wel een voorwaarde", stel hij. „Gehandicapten worden meestal zonder problemen, geac cepteerd. Hofhuizens rol binnen Schievaart lijkt een curieuze, want 2tjn dagelijkse werkzaam heden liggen in het noorden van de provincie. In Nieuw veen is hij directeur van Huize Ursula. Een groot schalige inrichting waar zwak zinnigen, geheel voigens de denkbeelden van de jaren ze ventig, hun leven ver van de be woonde wereld slijten. „Ursula is een prima tehuis", meent Hof huizen. „Maar we zijn tot het in zicht gekomen dat gehandicap ten niet afgezonderd hoeven te worden. Daarom zijn we tot deze opzet gekom en Naast nieuwbouwprojecten wil Schievaart ook bestaande wo ningen geschikt maken voor be woning door zwakzinnigen. In eerste instantie komen gehandi capten in aanmerking, die op de wachtlijst staan. „Er is in de Rijnmond een groot tekort aan huisvesting voor deze groep. In de regio staan duizend gehandi capten op de wachtlijst". Met een Rotterdamse zusteror ganisatie moet dit tekort de ko mendejaren worden ingelopen. In Rotterdam krijgen minimaal vierhonderd gehandicapten een plaatsje in eengezinswoningen, waardoor de ernstigste nood de komende jaren wordt geledigd. Het grote tekort in Rijnmond voert Hofhuizen als argument aan voor zijn inbreng in de ont wikkelingen in deze regio. Met de professionele steun van de Ursula-stichting in de rug denkt Schievaart het nieuwe initiatief van de grond te kunnen tillen. „Voor de financiering moeten we uitgaan van de kosten, die in een inrichting worden ge maakt", vertelt Hofhuizen. On danks dat de stichting vijftig hui zen en vijf dagcentra gaat bou wen, moet dit volgens hem kun nen lukken. „Voor een inrich ting heb je een terrein van veer tig hectare nodig. „In Nieuw- veen hebben we alleen al een ci viele dienst van. ruim honderd mensen". Ondanks het optimisme heeft Hofhuizen toch bedenkingen bij de plannen. Door de krappe sub sidies moet een zwakzinnige straks het huis delen met vijf lot genoten, „Dat is eigenlijk te veel", realiseert hij zich. „Maar hogere uitgaven mogen we met doen", „We hopen de capaciteit vervol gens snel uit te breiden", zegt Hofhuizen. Over de verdeling van de woonhuizen over de dne gemeenten is Schievaart nog m onderhandeling met Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Ook de plaats van vijf dagcentra blijft voorlopig nog m nevelen gehuld. De omgewaaide boom In de Ammanstraat is nog steeds niet weggehaald. Een treffender illustratie van het gemeen teiijk wanbeleid is er volgens de bewoners van de Babberspotder niet. doorAAD RIETVELD Vlaardingen De bewoners van de 410 noodwoningen in de Babberspolder voelen zich beduveld. De belofte om de wijk zo lang mogelijk leefbaar te houden wordt door de gemeente met voeten getreden. Er zijn al hui zen dichtgetimmerd die pas in 1993 of 1994 aan de beurt zijn voor sloop. Vooral alleenstaande ouderen voelen zich onveilig in de buurt, die snel achteruit gaat. De bewoners zinnen op actie. In de Ammanstraat ligt een om gewaaide boom al sinds de vlie gende storm van 25 januari op het dak van een van de huisnes. Een treffend illustratie van het gemeentelijk wanbeleid, vindt Nel de Ridder van de bewoners- groep. Kinderen worden als het ware uitgenodigd om op het dak te klimmen en vernielingen aan te richten. Zij hebben aan die uit nodiging al gehoor gegeven. Op een van de takken prijkt een af gebroken schoorsteenpijpje. De vrijdag na de storm vroegen bewoners de gemeente al om de boom weg te halen. Enig effect had dat niet. Hij ligt er nog steeds. „Ze hebben, om de boom heen, het huis dichtgetimmerd. Dat vinden ze kennelijk een leuk gezicht", schimpt Nel de Ridder. Twee andere huizen in de Am manstraat zijn ook al dichtgetim merd. Terwijl nadrukkelijk was afgesproken, dat de buurt fase gewijs zou worden gesloopt. Als er een deel gesloopt was werden daar nieuwe huizen gebouwd. Huizen die voorlopig niet ge sloopt warden zouden weer be woonbaar worden gemaakt. Een tijdje geleden kreeg de be- wonersgroep een briefje met het verzoek, of zij kon instemmen met een versnelde sloop van één zijde van de Franciscastraat. „Toen wij daar gingen kijken bleek, dat er al gesloopt werd. Onze mening was wel gevraagö, maar kennelijk niet van be lang". Goedgelovig De bewoners hebben spijt als ha ren op hun hoofd, dat zij de ge meente hun vertrouwen hebben gegeven. „Wij zijn te goedgelo vig geweest", zegt Coby van Steenis. „We dachten dat de za ken zouden worden uitgevoerd zoals we ze samen met de ge meente op papier hebben gezet. Maar die afspraken waren ge woon bedoeld om ons aan het lijntje te houden". De overgebleven bewoners kun nen zich niet aan de indruk ont trekken, dat de gemeente hen probeert te ontmoedigen om nog langer in hun buurtje te blijven. Sommigen zien de leegstand en daarmee de verpaupering van twee kanten op zich af komen en vertrekken. Heel begrijpelijk, vindt Nel de Ridder. „De buurt loopt zo terug dat de mensen denken: wegwezen hier! Nu kan ik een leuk huisje krijgen, straks moet Ik het maar afwachten". De leegstand zou volgens de be woners heel gemakkelijk op te vangen zijn. „Er is een wachtlijst van mensen die wel met een tij delijk huurcontract in de '410' willen wonen", zegt meneer Van Weveren. „Leuk voor jonge ge zinnetjes die nog wat willen spa ren". Maar steeds meer huizen blijven leeg staan. Het uithou dingsvermogen van de overge bleven bewoners wordt op de proef gesteld. „De mensen eten stof". In een boze bui heeft de bewo- nersgroep aan de gemeente ge schreven, dat het toch werkelijk geen pas geeft om afspraken zo maar naast zich neer te leggen. Heeft die brief niet het gewenste effect dan zullen de bewoners zelf actie ondernemen om de verpaupering tegen te gaan. Zo bestaan er plannen om de taak van het Woningbedrijf over te nemen en zelf op zoek te gaan qaar gegadigden voor de leeg staande huizen. „We overwegen om van alle dichtgetimmerde huizen de planken weg te breken", zegt Nel de Ridder. „Als die huizen dan per se leeg moeten blijven, laat de gemeente dan een nette oplossing kiezen: perspex-platen erin, of dïcbtmetselen". Er zou ook meer politietoezicht moeten komen in de buurt, om vandalis me tegen te gaan. Schiedam Schiedam is een stad die snel vergrijsd. De toenemende ouderdom komt treffend naar voren uit de leeftijd van de bewo ners van de zes verzor gingstehuizen. In bejaardencentrum De Harg is de gemiddelde leeftijd het hoogst met 87,3 jaar. Thurlede is het jongst met een gemiddel de van 83,4 jaar. De twee servi ceflats zijn de 'broekjes' in dit gezelschap: zij laten een ge middelde leeftijd van 78,5 jaar noteren. Het probleem in de Branders- stad is tie dubbele vergrijzing: er komen meer bejaarden bij en zij worden ook steeds ou der. Met ruim zestien procent van de bevolking scoort de ge meente verhoudingsgewijs zeer hoog; het landelijke per centage 65-plussers ligt op ruim twaalf. Uit de Nota Ouderenbeleid komt de scheefgroei van voor zieningen duidelijk naar vo ren. Als alles dit jaar meezit, kan Oost dat met 1750 aow'ers een sterk vergrijsd karakter heeft, rekenen op 68 bejaar denwoningen. Het is de bedoe ling dat het nieuw te bouwen verzorgingstehuis in deze wijk komt te staan. Verder trekt ae gemeente geld uit om het ont moetingscentrum te vernieu wen. Zuid komt er eveneens be kaaid af. Dit wordt jaar wordt het aantal bejaarden woningen opgetrokken naar rond de ne gentig en daarmee is de kous voor de dertienhonderd oude ren af. In Nieuwland is zowel de vergrijzing als het voorzie ningenniveau het grootst. Voor 3400 ouderen bestaan in totaal 750 plaatsen. De ge meente wel evenwel vermij den dat nog meer ouderen in deze wijk komen wonen. Voor Groenoord en Kethel daarentegen, dat met 641 plaatsen voor 2400 bejaarden net iets slechter af is dan West (in totaal 708 plaatsen voor ruim 2300 Schiedammers op leeftijd), wordt een verdere groei verwacht. Woudhoek tenslotte neemt met 419 plaat sen voor meer dan veertien honderd 65-plussers een vrij gunstige positie in. Vlaardingen Het plan van de Marokkaanse vereniging Al-Hijra om een moskee in te richten in het Rutgershuis aan de Dr. A. ÏCuyperstraat staat op losse schroeven. De Rutgerstichting, eigenaar van het pand, heeft tussentijds de verkoopprijs verhoogd. Daar door ziet de vereniging zich voor onverwachte kosten geplaatst. Enkele weken geleden leek het plan zo goed als rond. De Marok kanen hadden een bod gedaan op het pand en vooruitlopend op de koop had de gemeente Vlaar dingen de procedure gestart om het bestemmingsplan te wijzi gen. Het vertrek van de huurder van de bovenverdieping dreigt nu roet in het eten te gooien. Vol gens de Rutgerstichting is daar door een nieuwe situatie ont staan, die de waarde van het pand heeft verhoogd. Een 1' pand moet volgens de stichting meer geld opbrengen dan een pand dat voor de helft is ver huurd. De situatie heeft een wrang kan tje, want de huurder vertrekt juist op verzoek van de gemeen te. Die wil Al-Hijra graag aan een gebedsruimte helpen. Het Rutgershuis, vlakbij de week markt aan de Broeksveg, is vol gens de gemeente een geschikte locatie met volop parkeerruimte. De reactie van de vereniging op de verhoging van de koopprijs is nog niet bekend. De gemeente Vlaardingen heeft nog geen sig nalen ontvangen dat ae koop van de baan is, maar bij het re gionale bureau van de Rutger stichting in Rotterdam wordt be weerd dat de Marokkanen wei geren de nieuwe prijs te betalen. Een woordvoerder van het lan delijk bureau van de Rutger stichting in Den Haag wil dat niet bevestigen. Al Hij ra Vastlopen van de onderhande lingen zou een nieuwe tegenslag voor Al-Hijra betekenen. Eerder al moest de vereniging afzien van de bouw van een moskee aan de Ary Koplaan. De islamie ten konden de hoge kosten vier ton niet opbrengen. Door de ongunstige ontwikkelingen rond net Rutgershuis lijkt de vereniging, die een kleine twee jaar geleden werd opgericht met als enig doel een moskee voor arabischtaligen te openen in Vlaardingen, opnieuw terug te moeten naar af. Vlaardingen Bram Zonne, de nieuwe voorman van de VVD, vindt het 'eervol' dat de PvdA er de voorkeur aan geeft om met zijn partij en D66 een coalitie te vormen. „Je kunt beter gevraagd wor den dan geweigerd", zegt de lijsttrekker van de Vlaar dingse liberalen. Of de links-liberale samenwer king waar de PvdA op uit is na de verkiezingen ook gestalte krijgt is voor Zonne nog maar de vraag. Hij verwacht niet dat PvdA, VVD en D66 een ruime meerderheid in de gemeente raad krijgen. „Dat is niet realis tisch". En de VVD heeft nog al tijd een voorkeur voor een colle ge dat steunt op een brede meer derheid „Maar als het breed niet lukt wil de VVD smal ook wel regeren". Zonne, die zich full-time politi cus noemt, hecht er niet te zeer aan dat het CDA in een nieuw college ook weer van de party is. Net als de PvdA heeft de VVD weiniggoede herinneringen aan de samenwerking met de Vlaar dingse christen-democraten in de afgelopen vier jaar, „Die zijn niet consistent", heeft Bram Zonne ondervonden. In 1986 hadden CDA en VVD nog de afspraak, dat zij zich niet door de PvdA uit elkaar lieten spelen. Als de PvdA een college met een van beide wilde vor men, dan moesten de sociaal-de mocraten voor lief nemen dat de andere partij ook meedeed. „Ik ben geen voorstander van zulke afspraken, maar vier jaar gele den was dat gewoon nodig", zegt Zonne. „We moesten die lood- om-oud-ijzerhouding van de PvdA doorbreken". De liberale lijsttrekker meent dat CDA en VVD in hun opzet zijn geslaagd. „De houding van de PvdA is iets veranderd. De hooghartigheid heeft plaats ge maakt voor het besef, dat je de dingen samen moet doen". Een nieuw gedwongen huwelijk van CDA en VVD zit er wat Zonne betreft niet meer in. „Elke partij moet nu weer z'n eigen boontjes doppen". De belangrijkste taak die de nieuwe VVD-leider zich heeft gesteld is werken aan 'fatsoen lijk bestuur'. Aan het geruzie in de Vlaardingse raad moet een einde komen. „Het inhakken op personen, zoals in de Vlaarding se raad vaak gebeurt, reken ik tot onfatsoen. Daar moeten we vanaf". Alle Viaardmgers moeten voort aan kunnen rekenen op een fat- &oi nj i oehandelïng door de po litiek, aldus Zonne. Ook daar heeft het in het verleden nogal eens aan ontbroken, meent hij. Maar voorbeelden van dat poli tieke onfatsoen noemt de lijst trekker onder geen beding. „Want dan zou ik persoonlijk moeten worden en dat wil ik niet". Schiedam De regionale afde ling van de KNNV is uütgeno- d tgd om deel te nemen aan de in ternationale Noordzee-confe- rentie begin maart. Op deze con ferentie willen ministers van een aantal landen aan de Noord zee maatregelen bespreken om het leefmilieu van de zee te ver- beleren. De KNNV woont de conferentie in het Haagse Congresgebouw tussen 4 en II maart bij op ver zoek van Rijkswaterstaat. De zeewerkgroep van de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging uit het Water weggebied staat bekend als zeer deskundig. De werkgroep vier de onlangs het 25-jarig bestaan- Afdelingsvoorzitter Wout van der Schalie beschouwt de uitno diging als een grote eer. Hij vat de invitatie van Rijkswaterstaat op als een teken van erkenning. Ook de samenwerking met het toonaangevende natuurpro gramma Vroege Vogels van de, vara-radio verguit Van der Schalie zeer. Vroege Vogels ver zorgt de publiciteit rond de con ferentie. In het kader van de internatio nale bijeenkomst hebben de ma kers van het radioprogramma de KNNV-afdelïng gevraagd een groot aantal excursies langs de kust uit te zetten. De natuur vrienden en de Vara willen zo veel mogelijk publiek op de been brengen om het belang van de conferentie te onderstrepen. De uitnodiging voor de Noord - zee-conferentie maakt duidelijk dat de overheid de KNNV op na tuurgebied als een belangrijke gesprekspartner beschouwt. Ook by het grote publiek krijgt de vereniging steeds meer be kendheid Het twee jaar geleden geopende natuurcentrum De Boshoek (geopend op woensdag en vrijdagmiddag en iedere eer ste zondagmiddag van de maand) in Schiedam-Noord is inmiddels te klein om alle leden en bezoekers te ontvangen. Schiedam De ouderen(bon- den) hebben er twee jaar op moe ten wachten en menig boos woord is gevallen, maar Schie dam heeft nu dan toch een eigen bejaardenbeleid. De betrokken wethouder, Luub Hafkamp, bood gistermiddag op het stadskantoor de eerste offi ciële exemplaren van de Nota Ouderenbeleid aan de vertegen woordigers van grijzend Schie dam aan, „Als je deze nota vergelijkt met wat 2ich verder in de regio af speelt", sloeg de wethouder zich op de borst, .slaan we geen slecht figuur. Hier en daar lopen we zelfs voorop. Het heeft veel tijd gekost, maar we hebben niet stilgezeten. En we zullen nu ook niet op onze lauweren gaan rus ten". Sinds maart 1938 is stapsgewijs een visie ontwikkeld, waarin de ouderen zich welbevinden. ANBO-voorzitter Arie van Loe- nen spuide onlangs in zijn nieuwjaarstoespraak nog zijn gal door op te merken dat het bijna gênant is twee jaar op een defini tieve versie te moeten wachten' en dat 'de problemen in de oude renzorg de pan wel uitrijzen'. Gisteren toonde hij 2ich toch te vreden man: „Zonder zo'n nota wordt er ook wel beleid gevoerd, maar mét een nota zit je zoge zegd beter in de wedstrijd". Reikwijdte Wat hem betreft zou het oude renbeleid echter moeten aan sluiten op de behoefte. „Nu wordt de reikwijdte van de zorg min of meer bepaald door de fi nanciën. Zo'n nota is een begin, al is het niet meer dan een stuk papier. Je krijgt er geen verzor- gingsplaats meer mee", aldus de g voorman van de grootste oude- renorgamsatie in Schiedam. S. Ook de katholieke en christelij- ke equivalenten zijn verheugd s met de nota. Plaatsvervangend f KB O-voorzitter Van Velzen, die vond dat bejaarden moeten wor- 2 den behandeld als oude trouwe - honden, gaf met een enkel zin netje aan dat er nog wel het èèn en ander gaat spelen. „We weten allemaal wat er gaat verdwijnen, maar we weten niet wat we er voor terugkrijgen", legde zij de De vertegenwoordigers van de ouderenbonden bladeren de officiële nota door. Wethouder Hafkamp wijst op de 'high lights'. vinger op de wonde. Schiedam mag de komende tijd drie verzorgingstehuizen reno veren, maar dat betekent tegelij kertijd een lorse aanslag op het aantal bedden. Ter verzachting van die pijn mag er wel een nieuw tehuis worden gebouwd. die de reductie geenszins goed maakt. „Daarom", hielden de ouderenbonden wethouder Haf kamp gistermiddag voor, „moet de gezinszorg op maat zijn. Juist omdat het aantal plaatsen in ver zorgingstehuizen minder zal worden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1