i, 'Zuinigheid Vlaardingen leidt tot verpaupering' Kerk te klein voor docenten Brede steun voor GS Kind in de oorlog: nog altijd actueel Stormschade: huisbaas komt handen tekort Belta-brag heet even Mandeïabrag Vrouwen stelen juwelen m Voorstanders busbaan geven de moed niet op VLAAMSS BABBLAD SCHiEOAfüSSE S6WT NIEUWE WAÏERWEB COURANT Jenaplan school: politie trad klungelig op Discussie transport centrum: E FABER smeden ifllniil» DONALD EN MICKEY IN HOLYZIEKENHUIS Maassluizer gewond bij steekpartij Gewonden bij aanrijding Ongewenst bezoek Inbrekers aangehouden Brokkenpiloten MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 PAGINA 1 Regionale redaclie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus4008.3130 KA Vlaardingen.Telefoon: 01CM343229.43S2066,4350557-sportredactie: 4345S09. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Lerares Joke Passchier van de Jena planschool aan de Van Maanenstraat vindt dat de Vlaardingse politie vrijdag ronduit klungelig heeft ge reageerd op de bommelding. Om half elf 's morgens was telefonisch aangekondigd dat drie kwartier later een bom bij het Shell-pompsta- tion aan de Van Hogendor- plaan zou afgaan. De politie heeft de schoollei ding nooit op de hoogte ge steld, dat er mogelijk gevaar dreigde. Leerkrachten hoorden pas van de mel ding, nadat de vermeende bom al had moeten afgaan. „Ik kwam even na elf uur met de kinderen op school toen een agent daar het ver keer stond te regelen. Toen ik hem vroeg wat er aan de hand was, murmelde hij iets over een bommelding", ver telt Passchier. „Op mijn vraag of ik de kinderen moest weghalen, reageerde hij heel lakoniek dat ik me maar niet te druk moest ma ken- Negen van de tien keer zou er niets aan de.hand zijn". De onderwijzeres is ver baasd dat de politie ook na dien niets van zich heeft Ia- ten horen. „Om half twee moesten we nota bene van ouders vernemen dat het ge vaar was geweken. Van de politie hebben we officieel helemaal niets gehoord, ter wijl wij toch wel degelijk in de gevarenzone zaten". Den Haag De provincie start het officiële overleg over de herziening van het streekplan voor de vestiging van het Transportcentrum Westland in de Oude Camp- spolder bij Maasland. Het re sultaat daarvan zal in maart worden voorgelegd aan de commissie ruimtelijke orde ning van provinciale staten, waarna in april een besluit wordt genomen. De commissie ruimtelijke orde ning is het niet unaniem eens met de wijze waarop wordt ge dacht compensatie te vinden voor het verlies van open gebied in de polder, door de vestiging van het transportcentrum. Ge deputeerde Loudi Stolker-Nan- ninga geeft aan dat ex over de compensatie verschillend wordt gedacht. De tuinbouw wil geen glas inleveren, anderen willen geen gras inleveren. De nota over de compensatie voor het verlies van land- en tuinbouwgrond is volgens enke le statenfracties wel erg defen sief opgesteld. De gedeputeerde benadrukt dat juist is getracht rekening te houden met de ver schillende standpunten van de betrokkenen. ..Met een flink standpunt van GS zouden we de mensen tegen de haren instrijken en dat is geen goed uitgangspunt," zo krijgt zij steun van CDA."er Heijkoop. Ook VVD-woordvoerder Wa terman vindt de nota een goede basis voo* overleg, evenals SGP'er ir. M. Houtman. De andere fracties vinden de compensatie veel te mager. De PvdA heeft bij monde van sta tenlid Poppe laten weten op deze basis geen medewerking te ver lenen aan de herziening van het streekplan. Meijer van Groen Links volgt ongetwijfeld dezelf de weg. Gedeputeerde Stolker kan ech ter wel met rutme steun het overleg ingaan. Haar uitgangs punt is dat 32 hectare potentieel glastuinbouwgebied wordt 'op geofferd' en er een open gebied blijft langs de A20 en een groene strook langs de Coldenhovelaan. Malaga Mies Bouhuys en het Maassluisse burgemeestersechtpaar Van Es kunnen in het Gemeentemuseum on danks de ernst van de expositie toch nog lachen. Maassluis Exact een uur nadat kinderboekenschrijfster Mies Bouhuys in het Maassluisse ge meentemuseum een beschou wing hield over onrecht, wan hoop, angst en moed, maakte de Zuïdafrikaanse president De Klerk de vrijlating van Nelson Mandela bekend. De vaderland se driekleur die aan de Zuïddtjk wapperde, kreeg daardoor een nog passender betekenis Bouhuys opende in Maassluis de tentoonstelling Kind in de oor log. Die expositie is onlosmake lijk verbonden met een onder wijsproject van de Anne Frank stichting. Direct nadat het Maas sluisse gemeentebestuur hoorde van het project, besloot ze het lesmateriaal voor alle scholen aan te schaffen Een wijze beslissing, meende Bouhuys. omdat het oude ver haal van de oorlog nog altijd ac tueel is „We geloofden na afloop van de oorlog dat het grote moorden nu voorbij was. We hebben ons daarin helaas ver- fist", hield de schrijfster hei pu- liek tn het volgepakte museum voor. Ze citeerde ook uit het dagboek van Anne Frank, die schreef: „Waarom, waarom zijn de men sen zo gek?" Een hartekreet die, zo hield zij de vele jonge bezoe kers voor, helaas nog steeds op gaat. De expositie in de benedenzaal van het museum, die door vier scholieren samen met Mies Bou huys word geopend, geeft een beeld van die oorlogsjaren. Hoe wel de nadruk ligt op fotomate riaal waarop kinderen zijn te zien, worden ook andere aspec ten van de oorlog aangetipt. Gro te, vergeelde posters reppen over voedselschaarste, terwijl even verderop een plakaat ge wag maakt van Musserts ge veinsd patriottisme. Op de met zorg ingerichte expo sitie is ook een klem plaatsje in geruimd voor foto's van kinde ren, die nu nog zuchten onder het geweld in Noord-Ierland. Kind in de oorlog geeft behalve een algemeen beeid van wonen, onderwijs, vervoer, armoede, angst en dood in de oorloggaren ook inzicht in de gevolgen die de Duitse invasie voor Maassluis had. Vlaardingen De bezuinigin gen van de gemeente in de stads vernieuwing leiden tot leegloop en verpaupering. Dat schrijven bewonersgroepen en projec- tambienaren m een reactie op het voorstel voor verdeling van het fonds stadsvernieuwing, dat de gemeente Vlaardingen on langs bekend hebben gemaakt. Bewoners en projectambtenaren verwijten burgemeester en wet houders dat zij de stadsvernieu wing strikt financieel benade ren. Van de beschikbare 2,719.915 gulden, wordt het leeu- wedeel twee miljoen gulden gebruikt om het tekort van het Gemeentelijk Grondbedrijf te verlagen. Een onterechte keu ze, schrijven de stadsvernïeu- wers, die 'desastreuze gevolgen zal hebben'. Voor de komende jaren staan grote renovaties op stapel in de complexen De Snaijer- en Bre- derowoningen. Alleen al om de verhuiskostenvergoedingen te betalen zou 685.000 gulden nodig zijn. Daarnaast rekenen bewo nersgroepen en ambtenaren erop dat 322000 gulden moet worden uitgetrokken voor parti culiere woningverbetering, 65 000 gulden voor de bouw van een fietsenberging bij woonge bouw Het Kameel en een nader te bepalen bedrag voor de bebou wing van het Hollandiaterreïn. De gemeente moet met beknib belen op de stadsvernieuwing, vinden de bewonersgroepen uit Centrum, Vettenoordsepolder en Oostwijk. Dat zou alleen maar leiden tot een grotere leegloop en verpaupering. „De stadsver nieuwing is het beleidsinstru ment bij uitstek om te voorko men dat Vlaardingers hun heil elders zoeken en daarmee de uit gaande migratiestroom toe neemt". De gemeente zou in tegendeel juist extra geld uit moeten trek ken voor de stadsvernieuwing. Vlaardingen zou een voorbeeld moeten' nemen aan Schiedam, dat een tekort op het fonds stads vernieuwing voor lief neemt en het extra geld h-aatt uit de alge mene middelen van de gemeen te. „Bij de verdeling van het fonds stadsvernieuwing zijn de finan ciële verhoudingen volledig zoekgeraakt", stellen de bewo nersgroepen, „Juist nu de om vangrijke stadsvemieuwingso- peratie in de Babberspolder voor de deur staat. Een andere bena dering is noodzakelijk, waarbij een bijdrage in de kosten uit de algemene middelen onontkoom baar is"- Schiedam Een 68-jange be woonster van de Donker Curti- usstraat is zaterdag beroofd door twee vrouwen. Toen zij met boodschappen terugkeerde, drong het tweetal aan haar te helpen. De vrouw was niet gediend van het aanbod en sl oeg de deur ach ter zich dicht. Vijf minuten later stormden de vrouwen echter naar binnen, nadat zij hadden aangebeld. Na een worsteling slaagde de bewoonster erin de telefoon te grijpen. De vrouwen, volgens de politie 'zigeunerach tige types', sloegen vervolgens op de vlucht. De Schiedamse mist juwelen, die vermoedelijk dooreen derde, nietopgemerlrte dader, zijn ontvreemd. Een verblijf in het ziekenhuis is geen pretje, maar als Donald Duck en Mickey Mouse op be zoek komen, vergeten kinderen graag even de pijn. Dat gebeurde zaterdagmorgen in het Holyzie- kenhuis. Medewerkers van NCRV's Disney Theater en Do nald en Mickey trakteerden kin deren op stickers en posters van Disney-tiguren. Het bezoek was ingelast, omdat de omroep enke le uren later toch in de Stadsge hoorzaal moest zijn. Daar werd een feestje gebouwd rond een voorstelling van de be kendste dieren uit de Disney-stal. Aanleiding voor het feest was Do nalds verjaardag. Daarom leef den de massaal opgekomen klei ne Vlaardingers zich uit in het zin gen van liedjes en het maken van verjaardagskaarten. MaassluisEen 34-jarige Maas sluizer is zaterdagmorgen rond half vier zwaargewond geraakt bij een steekpartij. De man raak te voor café De Moriaan aan de Haven in een gevecht gewikkeld en werd daarbij in de buik gesto ken. Artsen ïn het Holyzieken- huis wisten het slachtoffer met een spoedoperatie buiten levens gevaar te brengen De Maassluisse politie arresteer de de volgende dag 2es verdach ten. Twee vrouwen, 24 en 42jaar oud, mochten na verhoor weer naar huis, vier mannen zitten nog vast. Zij zijn tussen de 25 en 30 jaar oud. De aanleiding voor de vechtpartij is de politie nog niet duidelijk. Ook staat nog niet vast wïe de messteken heeft toe gebracht Vlaardingen Bij een aanrij ding lussen twee personenauto's op de afrit van de Schiedamse- dtjk zijn beide bestuurders ge wond geraakt. Eén automobilist kon na behandeling in het Schielandziekenhuis weer naar huis, terwijl de ander met onbe kend letsel m het Holy-zieken- huis moest worden opgenomen. Hun auto's raakten zwaar be schadigd en moesten met een ta kelwagen worden verwijderd. Schiedam/VlaardingenDe woningbouwvereniging Schie- dam zal zeker nog lot eind februari bezig zijn de stormschade van 25 januari te herstellen. De WBS, die ongeveer 4500 hul zen bezit m Schiedam, leed tijdens deze orkaan een schade van ongeveer 200.000 gulden. De wind rich)te hier en daar ware verwoestingen aan. Hon derden dakpannen en tientallen dakramen en schoorstenen sneuvelden in het razende natuurgeweld Ook kwamen veel meldingen binnen dat van platte daken en balkons het zink was weggewaaid. Ondanks de schaarste, wist de woningbouwvereniging een flinke voorraad dakpannen te bemachtigen. Die voorraad is echter bij lange niet voldoende om alle afgewaaide pannen te vervangen. De extra werkzaamheden vanwege de stormschade hebben een langere wachttijd tot gevolg voor het gewone onder houdswerk. Veel huurders hebben zich over die langere wachttijden bij hun huisbaas beklaagd. Maar volgens direc teur Fanny de Graaf wordt er met man en macht gewerkt om de schade te verhelpen. „Het kan gewoon niet sneller". Ook vannacht moest personeel van de woningbouwvereni ging er weer op uit om van het dak gewaaide pannen te ver vangen. Vooral de Korte Haven haa ernstig te lijden van de harde wind. Bij het herstelwerk moest de WBS een beroep doen op de brandweer. In Vlaardingen eiste de storm, vanmorgen vroeg zijn tol bij boekhandel De Draak. Een motorfiets die op het trottoir tn de" Fransenstraat stond geparkeerd, werd door de hevige wind stoten opgetild en door de winkelruit gedrukt. Het schadebe drag is nog onbekend. In de Heemraadstraat raakte een auto flink beschadigd toen een luchtkoker van een woning losraakte en op het dak van de geparkeerde wagen viel. Schiedam Een groot aantal docenten van de slreskmuziek- school Nieuwe Waterweg-Noord gaf zaterdagavond een bijna drie uur durend concert in ae kerk van de Nederlandse Protestan tenbond aan de Westvest. Het concert, een onderdeel van de jaarlijks terugkerende mu- ziektiendaagse, bleek een groot succes. Hoewel de organisatoren na eerdere geslaagde en drukbe zochte 'docenten-concerten' wa ren uitgeweken naar een grote ruimte, bleek de kerk niet toe reikend voor de vele belangstel lenden. Al een week voor aanvang waren alle toegangsbe wijzen verkocht. Vlaardingen Leden van Groen Links en van de actie groep Vlaardingen tegen Apartheid hebben gistermid dag de Deltabrug omgedoopt tot Nelson Mandela-brug. De vrijlating van de Zuidafri- kaanse verzetsstrijder leidde in Vlaardingen niet tot massa bijeenkomsten. De plechtigheid bij de brug over de haven werd door ongeveer 50 personen bijge woond Zij spijkerden de bordjes met de nieuwe naam op het wachthuisje van de havenmees ter. „Een schitterend moment", al dus een van de aanwezigen, het gemeenteraadslid Arnold van Kalken (Groen Links). Met de nieuwe naamgeving kreeg Van Kalken alsnog zijn zin. Indertijd pleitte hij er in de raad voor om de brug ie noemen naar Steve Biko, een andere Zuïdafrikaanse verzetsheld. De gemeente Vlaardingen heeft besloten dat de Deltabrug tijde lijk de nieuwe naam mag dra gen. Op het stadhuis zou van daag de vlag van het ANC wor den uitgestoken. Vrijdag wordt in de oude hai van het stadhuis een manifestatie gehouden om Mandeia's vrijlating te vieren. In Schiedam zou vanmiddag om twee uur door het college van B en W de ANC-vlag worden ge hesen op de Grote Markt Alleen de gemeente Maassluis heeft nog initiatieven genomen om Man dala's vrijlating te vieren. Vertegenwoordigers van Groen Linksen Vlaardingen tegen Apartheid doopten gistermiddag de Deltabrug om tot Nelson Mandelabrug, Het programma werd evenals de muziek geleid door dirigent en adjunct-directeur Arthur de Bussy. Tussen de optredens door vertelde hij het publiek allerlei wetenswaardigheden over de muziek en de componisten. Ook maakte hy tijdens de aankondi ging van de docenten sluikrecla me voorde muzieklessen:Als je van één van deze talenten les wilt.,.". De noten die tijdens de muzikale avond werden gespeeld, kwa men voort uit instrumenten die varieerden van elavecimbel tot synthesizer. De opmerkelijkste combinatie was wel die van fluit en slagwerk. Ellen van de Berg en Rob Brand, die met hun in strumenten voor deze combina tie zorgden, beschreven de mu ziek die zij ten gehore brachten als 'modern, maar toch leuk', Uit de reactie van het publiek viel evenwel op te maken dat het muziekstuk met ieders oor kon strelen. Hetconcert.dat doorde harde zit op de houten kerkbankjes iets te lang duurde, werd afgesloten meteen optreden van het docen tenorkest onder leiding van De Bussy. De muziekliendaagse wordt komende vrijdag beëin digd met een kmdershow in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Voor die tijd zijn er op alle avon den van de week voorspeelses- sies van leerlingen m de ver schillende vestigingen van de streek muziekschool te beluiste ren. Vlaardingen Sieraden, che ques en geld vormden zaterdag cn zendag de buit van inbrekers in de Callenburgstraat en de Goudsesingel. Zowel aan de Cal lenburgstraat als aan de Goudse singel werd tn twee huizen inge broken. Vlaardingen Zeven voorstan ders van openstelling van de busbaan over het Landje van Chardon hebben in een open brief de bewoners van de Oran je wijk opgeroepen de moed niet op te geven. „Wij blijven de zaak op de voet volgen, totdat het in 1988 genomen raadsbesluit ein delijk wordt uitgevoerd", schrij ven ze De openstelling van de busbaan blijft de oorzaak van verdeeld heid in de Oranjewijk. In 1987 onderschreven 500 bewoners een verzoek tot openstelling van de busbaan. Nu de gemeenteraad dat besluit heeft genomen en de provincie een verklaring van gep# bezwaar heeft afgegeven, hebben liefst 158 bewoners een bezwaarschrift ingediend. De zaak komt donderdagavond aan de orde in een vergadering van de commissie bezwaarschriften. De tegenstanders van de open stelling vrezen sluipverkeer door de Oranjewijk, terwijl het volgens de voorstanders juist een zegen zou zijn als de busbaan ppen ging. De voorstanders vin den het vreemd, schrijven zij in hun brief, dat de tegenstanders „nog niet begrijpen dat zij dertig procent minder verkeer door hun laan krijgen en daardoor heel wat minder uitlaatgassen hoeven in te ademen". Vlaardingen Een man die za terdagnacht om half drie .pro beerde m te breken tn een kan toorpand aan de BeUstraat kon vlak daarop worden ingerekend. Het pand was voorzien van een alarminstallatie. De politie wist hem een paar straten verder op het Vlaardingse industrieterrein in de kraag te pakken. Ook twee inbrekers, die een raam van een woning aan de Willem Fredenklaan wilden forceren, konden door de politie worden gearresteerd. De man nen, beiden afkomstig uit Den Haag, werden door de bewoner ontdekt. Aan de hand van het signalement dat hij de politie verschafte, werd het duo kort- daarop op de Holysingel in hun auto aangehouden. Schiedam Takel bedrijven hebben In Schiedam een goed weekeinde gehad. Maar liefst vier keer moest een takelwagen eraan te pas komen om een van de weg geraakte personenauto 'op de weg te takelen. Op de Burgemeester Knappert- laan wilde de p. '"e zaterdag nacht rond half vijf een 19-jarige automobilist aanhouden. De Vlaardmger negeerde het stop teken, waarna hij er als een haas vandoor ging. Een politiewagen achtervolgde de auto over de Burgemeester van Haarenlaan naar het Nieuwlandplein. De Vlaardmger reed zo hard, dat de achtervolger hem uit het oog verloor. Toen de Vlaardmger de Nieuwe Damlaan wüde opdraaien knal de hij op een verkeerszuil, waar op de auto over de kop sloeg. De jongen, die niet in het bezit is van een geldig rijbewijs, reed in de - auto van zijn vader. Op het Kethelplein vlogen dit weekeinde twee auto's over de 1 kop. Een 20-jarige HoogvJjeter sloeg zaterdagnacht rona kwart voor vier over de kop. Zijn vriendin werd ter observatie overgebracht' naar het Holy-zie- kenhuis. Ook een 23-jarige Rot-j terdammer vloog 20ndagoch-- tend met een snelheid van 130 kilometer uit de boehL Een an- j dere automobilist had zaterdag- nacht moeite met de afrit Schie- - dam-Centrum. Ter hoogte van de De Braauwweg vloog hij uit de bocht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1