Zwerfgroepenwerk kraakt Maarïeveld a Vlaardingse vrij heidsgroet voor Mandela Werk aan bouwval ligt weer stil Julianaschoel neemt Wiegman onder vuur 'Wij zijn geen klas moeilijke kinderen' CDA zet nieuw offensief in Gemeente vertraagde openstelling busbaan VLAARDINGS OAGB1AO SGHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Krakers van meters slaan opnieuw toe MOOI WARM smederij lllaiili Wethouder: 'Kritiek je reinste kletskoek' Bij de Verenigde Spaarbank nu 5 jaar lang, Vz% extra. WMMMlê Stads- veririeijwers pleiten voor andere aanpak Giropas en code ontfutseld Patijn: schuld van Vlaardingen WNHNVfG .^fH!2!lf!L^£fE!!fi£lf^f.Hav0n5ïraat 5, 313"! BC^/laargingen. Postbus 4008, ^1^ÖKAvjaardingsnrTëlifQÖn7oiO-43432g9.4352066.4350s57-sp0t1radacli'e:4345?f]9.Telefax:01Q-434Q754* DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 PAGINA 17 Vlaardingen„Over het functioneren van de gemeenteraad wordt op 21 maart, de dag van van de gemeenteraadsverkie zingen, een massale evaluatie gehouden. Dat lijkt ons de beste weg om de knelpunten in het functioneren van de raad rigou reus aan te pakken1'. Was getekend: Eemi Poppe. Deze uitsmijter is de reactie van de Socialistiese Partij op het verzoek van gemeentesecretaris Beuzekom in twee avonden het reilen en zeilen van de gemeenteraad onder de loep te ne men. Aan het voortdurende, onderlinge gekibbel heeft de Vlaardingse politiek tenslotte de landelijke bekendheid te danken. Maar de SP heeft helemaal geen zin 'als een klas met moeilij ke leerlingen door een sociale academicus op het rechte pad te worden gebracht'. Een organisatie-adviseur als gesprekslei der, in kleine groepjes de knelpunten evalueren, schriftelijke opdrachten en vervolgens een verslag van elk groepje Poppe en compa nen voelen d aar niets voor. De fractieleider weet dat er problemen zijn en voegt er aan toe ook de oorzaak te kennen: het gebrek aan besef dat raads leden volksvertegenwoordigers zijn. Een kanttekening die hij overigens niet van toepassing acht op zijn eigen partij. Vlaardingen Nu de Deltabrug tijdelijk Nelson Mandela-brug mag heten, wordt het volgens gemeenteraadslid Arnold van Kalken (Groen Links) tijd ook de namen van de Jouberstraat en Van Rïebeeckstraat te veran deren. Verwijzingen naar Van Rie- beeck, grondlegger van het 'blanke' Zuid-Afrika, en de 'Boe- renheld' Jouben, horen eigen lijk niet meer thuis in een ge meente die de Apartheid ver werpt, suggereert Van Kalken. Hij vindt straten vernoemd naar Che Guevara en Steve Biko be ter op hun plaats. Che was een strijdmakker van de Cubaanse president Fidel Castro, Biko een Zuidafrikaan se verzetsstrijder. Een eerdere poging van Van Kalken hun namen in het Vlaar dingse stratenplan op te nemen haalde het niet. De gemeente raad was ook tegen een Steve Bi- kobrug en koos voor het veel neutralere 'Deltabrug'. Nu veel steden hun vreugde om de vrij lating van Nelson Mandela niet op kunnen, en ook Vlaardingen niet achter wil blijven, acht het raadslid de tijd rijp voor een tweede poging. Het zal, zo beseft Van Kalken, moeilijk worden geschikte straten te vinden voor zijn kandidaten. Alle straten hebben immers al een naam. En nieuw gebouwde buurten zijn niet altijd even geschikt. Een Che Guevara-straat in een buurt met dure koophuizen langs de Vlaardingse Vaart bij voorbeeld gaat misschien toch net even te ver. Evengoed ziet het er naar uit dat het gemeentebestuur deze voor stellen niet zonder meer zal ver werpen. Nu Mandela is vrijgela ten blijkt pas hoe vurig de Vlaar dingse politiek altijd naar dat moment heeft uitgezien. Maan dag hees burgemeester Van Lier de vlag van het African National Congress bij het stadhuis en in datzelfde stadhuis wordt vrij dagavond m samenwerking met Vlaardingen tegen Apartheid een groot feest aangericht. Alle aanwezigen kunnen hun. handtekening zetten op een lijst, die samen met een foto van net Geuzenmonument als 'vrijheids- groet' naar Mandela wordt ge stuurd. Dit monument symboli seert het (Vlaardingse) verzet te- fen de Duitse bezetting. >p kritiek dat de gemeente wel wat laat ïs met haar sympathie betuigingen ten tijde van Mandeia's gevangenschap liet men niets van zich horengaat het stadhuis met in. Wel wil een woordvoerder toegeven dat de gemeente Vlaardingen zich 'pas laat met deze problematiek is gaan bezighouden'. De Vlaardingse afdeling van de vereniging vart ex-politieke ge vangen tilt daar met zo zwaar aan. Voorzitter Piet Nieuwstra- ten wijst er op dat de bevolking wel regelmatig protesten tegen Mandela's gevangenschap heeft laten horen. En al kwam de ge meente er als zodanig niet rond voor uit. van 'verschillende wet houders' was toch bekend dat zij tegen Apartheid waren en zijn. Schiedam Parkeermeter- krakers hebben opnieuw op diverse plaatsen in Schie dam toegeslagen. De afgelo pen week werden dertig- meters vernield. Dat levert een schadepost van rond 30.000 gulden op, plus het bedrag dat uit de meters werd ontvreemd. De parkeermeters in de stad blijken, moet politiewoord voerder Jan van Hoff toege geven, zeer 'kraakgevoelig'. Het korps wordt de laatste tijd regelmatig opgeschrikt door dergelijke kraken. In de meeste gevallen worden de meters totaal ontwricht, terwijl de daders er soms ook niet voor schromen de meter van. de paal te slopen en mee naar huis te nemen. Van Hoff ziet niet zo snel een oplossing voor het pro bleem. „Natuurlijk zijn som mige meters inbraakgevoe- liger dan andere types, maar zodra iemand een manier heeft gevonden een bepaal de meter te kraken dan is het hek van de dam". ATHOte CALLÖ«JR8STHAAT 80 VLAAftCNNGEN - TEL OKH3t309S Schiedam Het CDA heeft gis teren het offensief richting een plaats in het college van B en W verhevigd. De christen-demo craten presenteerden een vuist dikke nota die hun eisen voor een wethouderspost moet onder steunen. Om het stedelijk belang van deze nota, getiteld Toeko men aan morgen, te onderstre pen kreeg burgemeester Reinïer Scheeres het eerste exemplaar. Ook landelijk partijvoorzitter Wim van Velzen was aanwezig. Van Velzen noemde het verlan gen van het CDA tot deelname aan de lokale 'regering' volko men gewettigd: „De Schiedamse fractie heeft een groot realiteits besef. Oppositie is voor hén een onnatuurlijke rol, maar ze knie zen of miezemui2en-niet. Ze stel len zich constructief op. Dat blijkt maar weer eens uit deze nota". In Toekomen aan morgen tracht het CDA de beleidslijnen voor pakweg de komende vijfen twintigjaar uit te zetten. Volgens fractievoorzitter Siem Rosman breekt de nota met de traditie dat de toekomst voor een nieuw aantredend college van Ben W nooit meer beslaat dan de duur van een 'regeringsperiode'; vier jaar. Het CDA wil toe naar een com pacte stad' met ongeveer 70.000 inwoners. In die stad moeten alle voorzieningen goed op elkaar zijn afgestemd; het onderwijs moet meer dan ooit proberen de migrantenkinderen te integre ren, de gezondheids- en oude renzorg moeten rekening hou den met meer (actieve) bejaar den. De nota is grotendeels geba seerd op de bevolkingsprognoses van de laatste twee jaar- Het idee bet Schiedam van het jaar 2000 in kaart te brengen werd uitgewerkt tijdens een boottochtje op het motorjacht van afdelingsvoorzitter Jan den Brinker. Daan Baart, Riet van Lambalgen en Ton Seis zetten de tijdens die brainstorm geopperde ideeën vervolgens op papier. Schiedam Drie weken gele den begon Utrechter C. de Keij- zer met de renovatie van een bouwval op de Vismarkt, maar op last van de gemeente is de huizenkoper al weer gestopt met zijn werkzaamheden. „Als hij door was gegaan, had hij de ge meentelijke subsidies misgelo pen", verklaart Peter van vel zen van Bouw- en Woningtoe zicht. Het in deplorabele staat verke rende pand is omwonenden al ja ren een doorn in het oog. Vooral nu verschillende historische panden in de directe omgeving weer in oude luister zijn her steld, valt het gammele bouw werk extra op. Reeds tien jaar geleden wilde de toenmalige eigenaar met het herstel aanvangen, maar na een conflict met dé gemeente gaf deze initiatiefnemer er de brui aan. Verkopen wilde de eige naar het pand wel, maar de vraagprijs was twee jaar geleden zo boog, dat de Stichting Be schermd Stadsherstel Schiedam geen heil zag in overname. Dat regen en wind de laatste tien jaar een verwoestende werking op het dakloze pand hebben ge had, bleek enkele weken gele den opnieuw. Tijdens een or kaan waaiden tal van voorwer pen de Walvischstraat in, waar door de politie enige tijd de weg moest afsluiten. De Utrechter, die het pand ver leden jaar aankocht, kreeg na de storm toestemming enkele mu ren te bouwen om het verband in de woning te herstellen. Toen De Keijzer met de daadwerkelij ke verbouwing wilde beginnen, trapte de gemeente echter op de rem. „De eigenaar heeft nog geen bouwplan ingediend", verklaart Van Velzen. „Alleen op basis van degelijke bouwtekeningen krijgt hij toestemming voor de bouw. Daar wachten wij nu op". Het uitvoeren van de herstel werkzaamheden bezorgde met name automobilisten veel over last, In de Walvischstraat had de eigenaar een enorme container geparkeerd, overigens zonder toestemming van de gemeente. „Van vergunningen houdt deze man niet zo", vertelt een andere ambtenaar. „Hij gaat het liefst zijn eigen gang". Bij de bewonersvereniging Schiedam Centrum ging verle den jaar het gerucht, dat de Utrechter een bordeel in het pand wilde vestigen. Dat bleek niet te kloppen, maar de eige naar wilde het pand wel een ho- recabestemming geven. Uit angst voor overlast voor de s buurt geeft de gemeente geen toestemming voor deze optie. De Keijzer wil de bouwval nu om- vormen tot drie luxe apparte menten. De bouwstenen liggen klaar in de Walvischstraat, maar de herbouw van het pand met uitzicht op de Lange Haven is stilgelegd. Vlaardingen Van de gemeen te heeft de Vlaardingse straat jeugd weinig heil te verwachten. Dat is na een jaar met jongeren werk op straat de slotsom yan de commissie die het experiment begeleidt. Een rapport over het werken rnet 'zwerfgroepjonge- ren' wordt maandag gepresen teerd. Jongerenwerker Cok Paarde- kam had in 1989 contacten met groepen jongeren in de Professor Rutgerstraat, het Sclaaven- burgh, in Holy-Zuid en rond de Meidoomschool. Dat werk is succesvol verlopen, valt in het rapport te lezen. Het voorziet in een grote behoefte en moet zeker worden voortgezet. Maar de ge meente mag niet delen in de eer van dat succes, aldus de commis sie. Wethouder Arij Maarïeveld krijgt in het rapport de wind van voren. Hij zou systematisch zijn steun onthouden aan het wel zijnswerk voor mensen in socia le en economische achterstands situaties en dus ook voor de straatjeugd. „Het lijkt erop alsof een poging wordt gedaan met alle middelen juist die organisa ties in diserediet te brengen, die zich met name op deze groepen richten", aldus de commissie. Kletskoek Maarïeveld vindt de kritiek in het rapport, dat hij nog niet on der ogen heeft gekregen 'je rein ste kletskoek'. Met jeugdaccom- modaties aan de Zomerstraat, de Brusselweg en binnenkort ook in de voormalige kantines van de voetbalclubs CION en De Hollandiaan is Vlaardingen be paald niet slecht bedeeld, meent de PvdA-wethouder. t mij het vuur uit de sloft - pen om te zorgen dat het zover kwamMet de kritiek in dat rap port ben ik het volstrekt on- Het rapport staat bol van kritiek op de politiek en de ambtenarij, liet gemeentelijk zwerfgroepen- belejd wordt minimaal ge noemd, rapporten en aanbeve lingen zouden in stoffige ambte lijke laden verdwijnen en de ge meente zou haar verantwoorde lijkheid' ontlopen dobr aan het welzijnswerk over te laten hoe- veeL tijd en aandacht er aan straatjeugd wordt besteed. Een reuzemisser vindt de bege leidingscommissie, dat buurthui zen en jongerencentra hun geld voor een belangrijk deel moeten halen uit de baromzet. „Hoe meer er dus gezopen wordt, hoe meer activiteiten je kunt aanbie den", is de cynische conclusie van de commissie. En dat terwijl drankgebruik juist een van de oorzaken is van de problemen met straatjeugd. Siso Van de gemeente kan die jeugd niets goeds verwachten, van het stedelijk instituut voor samenle vingsopbouw (Siso) des te meer, zo valt te lezen in het rapport van de commissie. Het Siso zal een doordacht plan van aanpak ontwikkelen voor het werken met migranten-jongeren en be denken hoe het jongerenwerk buitenlandse meisjes kan berei ken. Bovendien heeft het Siso, zo staat in de nota, in het afgelopen jaar individuele jongeren gehol pen, een groep van buitenlandse meiden begeleid, meer aandacht voor de straatjeugd in sommige buurthuizen bewerkstelligd, een brochure samengesteld over vandalisme en sociale onveilig heid die zeer goed is ontvangen en een zeer succesvol project Woonomgeving Oostwijk ge coördineerd. Het Siso stelde bo vendien kennis en vaardighe den van opbouwwerkers ter be schikking voor het experiment. Het is na al die complimentjes geen wonder dat de begelei dingsgroep voorstelt het zwerf groepenwerk los te weken uit jongerencentrum Labyrint en onder te brengen bij het Siso. Van dat instituut hebben twee opbouwwerkers zitting in de commissie. Schiedam De eerste lesbrief overhandigde wethouder Aad Wiegman aan meester Bram van 't Hoff van groep zes, maar de leerlingen van de Koningin Juli- anaschool stonden gisteren cen traal tijdens het bezoek, dat de 'oppervuilnisman' ter ere van de presentatie van een nieuwe les brief over milieu aan de Kethel- se school bracht. De lesbrief is bedoeld als naslag werk voor docenten in het Schiedamse basisonderwijs. In het werkje, getiteld Vuilnisman, kan deze zak ook mee' een kreet van Henk Spaan en Harry Vermegen toen zij nog leuk de den op de radio gaan de sa menstellers van de Openbare Nutsbedrijven in op het afval probleem. Het boekje dient als inspiratie voor leerkrachten om de leerlingen zorg voor het mi lieu bij te brengen. Aan de vragen van de kinderen hield Wiegman gisteren de in druk over dat de Kethellappers het milieu een goed hart toedra gen. „Jullie zijn al hele deskun digen", prees hij de kinderen, „het zou mij niet verbazen als jullie ouders nog wat van jullie kunnen leren". Als het gebruik van plastic moet worden teruggedrongen, vroeg een leerlinge zich ai, waarom maken mensen dan gebruik van kunststof vuilnisemmers. Nadat Wiegman zich achter zijn oren. had gekrabd, vertelde hij dat dit niet zo schadelijk is als het lijkt. „Emmers gebruik je langdurig. Anders ligt het met plastic ver- 9 MAANDRENTE-REKENING 5 JAAR VAST (MINIMUM INLEG EL: 15.000.-) Een hoge vaste rente, 5 jaar lang! NTu geen 1Vi% maar liefst 8%. Deze hoge rente wordt ook nog eens maandelijks uitgekeerd. Handig, als aanvulling op uw maandelijkse in- apsash komsten. Kom voor meer informatie sHU snel langs bij één van onze kantoren. geldig lol I maart 1990 verenigde spaarbank pakkingen. Die worden vaak di rect weggegooid, waardoor scha delijke stoffen uiteindelijk vrij komen in de verbrandingso vens". Gif Een andere leerlinge vroeg zich af, waarom mensen daar op gif gaan wonen'. Zij doelde op de nieuwbouwwijk Spaland, die op steenworp afstand van de dorps school verrijst. De wethouder legde uit dat dit veilig is, omdat het havenslib met een meter zand wordt geïsoleerd. Een meisje geloofde er niets van. „Mijn vader heeft zelf olie in de sloten gevonden", merkte de leerlinge op. „Oh, dan ben jij ze ker een dochter van boer Poot", antwoordde de wethouder, zon der inhoudelijk op de tegenwer ping in te gaan. Voordat Wiegman zich onder vuur liet nemen, overhandigde hij een vuilniszak aan leerlinge Caroline van der Eijk. In de zak trof de leerlinge oud-papier, ver- fresten, blokjes hout en batterij en aan. De leerlingen kregen de opdracht, het afval zoveel moge lijk te scheiden. Plankje De batterijen verdwenen in-de emmer chemisch afval, terwijl de kranten in de oud-papierbak verdwenen. Alleen met een plankje hout zaten de kinderen in hun maag. Wiegman bood uit komst „Dat kan door de hout- versn ipperaar. De plantsoenen dienst kan de snippers goed ge- De groep van onderwijzer Van 't Hoff: batterijen in de meer met klein chemisch afval, kranten in de papierbak en een plankje hout in ieder geval niet in de open haard, zoals wethouder Wiegman suggereerde. bruiken bij het aanleggen van paden". Zijn tweede alternatief getuigde minder van milieubewustzijn. „Het houtje kan ook de open haard in", doceerde de wethou der, zich waarschijnlijk niet be wust van de kwalijke effecten van de huiselijke verbranding. Open-haardvuur vormt een on evenredige bijdrage aan de vor ming van stikstofoxiden, de be langrijkste veroorzaker van het broeikaseffect. Vlaardingen De Vlaardingse politiek moet zich opnieuw be zinnen op de bezuinigingen in de stadsvernieuwing. Bewoners- groepen en projectambtenaren betoogden gisteren tijdens een informatie-avond in het stad huis dat er meer geld moet wor den vrijgemaakt. Bovendien moet het afgelopen zijn met het 'wilde' en willekeurige beleid. Vlaardingen heeft behoefte aan een integraal stadsvernieu wingsplan. De huidige situatie wordt door bewonersgroepen vergeleken met die van beginjaren zeventig, toen de gemeente had besloten de Vettenoordsepolder te slopen. Actieve bewoners wisten het stadsbestuur indertijd op andere gedachten te brengen. De VOP betekende een ommekeer in het gemeentelijk denken over stads vernieuwing. Maar nu dreigt sloop opnieuw voorrang te krij- gen omdat vernieuwing te duur j zou zijn. De bewonersorganisa- j ties zijrudaar fel op tegen. I In zijn inleiding toonde ambte naar Bert van Kan aan dat er nog gigantisch veel werk zit in de Vlaardingse stadsvernieu wing. De problemen in de wij ken stapelen zich op. Om die problemen het hoofd te kunnen bieden moet de gemeente een stappenplan opstellen voor de hele stad. Het voorstel van B en W dat er nu ligt gaat uit van vergaande bezuinigingen. Voor feitelijke vernieuwingen is nauwelijks geld, de verhuis- en inrichtings kosten voor bewoners zijn vele tonn'ëh te laag en voor de parti culiere woningverbetering blijft nagenoeg niets over. Bovendien is nu nog niet duidelijk of be paalde projecten, zoals ae Brede- ro-woningen in de Babberspol- j der, wel door zullen gaan. De politici die gisteren de infor matie-avond bijwoonden kon den geen harde beloften doen dat er meer geld komt._ Wel ga ven sommigen toe dat zij de pro blemen hadden onderschat. Schiedam Met een smoes zijn twee mannen gisteren een woning aan de Schie- damsesingel binnengedron gen. Ze wisten de zeventig jarige bewoner zijn giropas en de bijbehorende pincode te ontfutselen. De mannen, die naar schat ting 35 jaar oud waren, ga ven zich uit voor medewer kers van een verzekerings- maatschappij. Ze vertelden de man dat hij recht had op geld, omdat zijn schoorsteen was beschadigd. De twee mannen konden binnen ko men onder het voorwendsel dat zij zijn gironummer no dig hadden om het geld te kunnen overmaken. De gedupeerde bejaarde, die er ernstig rekening mee moet houden dat zijn girore kening zal worden geplun derd, kon de politie geen bruikbaar signalement van de m a nnen geven Vlaardingen De openstelling van de busbaan op het Landje van Chardon voor autoverkeer had wei degelijk al tegen het ein de van vorig jaar geregeld kun nen zijn. De excuses van het col lege van BenWom die openstel ling te vertragen, deugen niet. Dit blijkt overduidelijk uit een brief van Schelto Patijn, de com missaris van de koningin in Zuid-Holland. De openstelling van de busbaan was een vurige wens van de VVD. Toen deze partij werd op genomen in het college werd met de PvdA afgesproken dat dit onderdeel van het verkeersplan in Vlaardinger-Ambacht snel zou worden geregeld. Daarvoor was een papier nodig van de pro vincie; de zogenaamde verkla ring van geen bezwaar. Die verklaring werd aange vraagd, maar bereikte vol gens de gemeente Vlaardingen nooit het Vlaardingse stad huis. Ondanks herhaalde telefo nische verzoeken uit Vlaardin gen, liet de provincie het afwe ten, beweerde het Vlaardingse stadsbestuur. WD-raadslid Jan Bulva, die er regelmatig vragen over stelde, vertrouwde de zaak niet en belde zelf met het pro vinciehuis, Daar bleek dat de in Vlaardingen lang verbeide brief allang op de post was gedaan. Te lefonische verzoeken uit Vlaar dingen werden op het provincie huis ontkend. Omdat Jan Bulva geen genoegen nam met deze tegenstrijdighe den heeft Patijn de zaak laten uitzoeken. De verklaring werd op 3 november gepost. Als de brief is zoekgeraakt, ligt die fout of brj de PTT/of bij de gemeente Vlaardingen. Aangezien de coalitiepartner van de WD, de PvdA, fel ge kant is tegen de openstelling van de busbaan, lijkt de conclusie dat de brief op het stadhuis is ver dwenen niet zomaar uit de lucht gegrepen. Vlaardingen heeft in elk geval weinig moeite gedaan de zaak via de telefoon uit te zoe ken. Bulva geeft geen commentaar op de brief die hij vorige week van Patijn ontving. Hij laat de stuk ken voor zich spreken. Hij is boos dat de WD zo kort voor de verkiezingen gezichtsverlies heeft geleden. De VVD had een deel van de Oranje wijk in Am bacht beloofd de kwestie rond de busbaan snel te regelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1