Jeugd in centrum op achterstand Hafkamp houdt plan zwembad achter voor Minder reclame, meer grappen in optocht Vlaardingse Angelina mist Zagreb Batz-orgel niet alleen voor elite 'Gemeente draait Arepol de nek om' Muziekschool wil af van klassiek imago VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Onthutsende cijfers op symposium 'Ruimte voor kinderen' Jarig IKV richt nu aandacht op milieu Man valt zes meter Carnaval Brandersgat barst milieubewust los Inbrekers slaan toe EFABER smederij dniib Rolluik valt: Schiedammer breekt nek Jongetje gewond Brandje in groentewinkel □WMH1WIG MAANDAG 19 FEBRUAKI 1990 - PAGINA 7 Regionale redactie: Biggie Havenstraat 6.3131 BGV'aarqinQsn. Postbus 4008,3130 KAVIaardingen. Te'eloon: 010-434322^,4352066.435055? - sportredactie: 434520S. Telefax: 010-4349754. "(Uaardingen Kinderen uit het centrum van Vlaardingen ver dienen veel meer aandacht en begeleiding dan ze tot nu toe krijgen. Hun ontwikkelingskan sen blijven ver achter bij die van kinderen uit andere wijken. In de binnenstad moet een steun punt komen waar ouders, onder wijzers en welzijnswerkers de ontwikkeling van kinderen op de voet kunnen volgen. Op een symposium in buurthuis De Haven kwamen zaterdag onthutsende cijfers en feiten aan het licht. Vooral zorgwekkend is het feit dat maar liefst vijftig procent van alle leerlingen van basisscholen in het centrum niet naar de middelbare school gaat, maar in het lager beroepsonder wijs terecht komt Die negatieve 'doorstroming' heeft volgens de deelnemers aan het symposium 'Ruimte voor kinderen' alles te maken met het schrijnend tekort aan speelplaat sen, net ruimtegebrek in de veel al kleine huizen in de binnen stad en een tekort aan middelen om migrantenkinderen op te vangen. Ook ontbreekt vaak we zenlijke belangstelling bij de ou ders voor het wel en wee van hun kind. Het is geen toeval dat het wel zijnswerk, de vier basisscholen in het centrum en het Onder- wijsvoorrangsgebied Vlaardin- gen juist nu alarm slaan. Buurt huis De Haven, gehuisvest in het Weeshuis, is de enige plaats in de binnenstad waar ouders, onder wijzers, welzijnswerkers en kin deren gelegenheid hebben el kaar te treffen. Uitgerekend die ontmoetings plaats wordt met sloop bedreigd. Een van de conclusies van het symposium was dan ook dat de gemeente Vlaardingen meer verantwoordelijkheid moet to nen. Van het plan om het Wees huis te slopen en het buurthuis naar de uiterste rand van de bin nenstad te verplaatsen zal vooral de jeugd de dupe worden. Uit het betoog van alle sprekers viel af te leiden dat de overheid bij het maken van ontwikke lingsplannen voor de binnenstad weinig oog heeft voor het wel zijn van kinderen. De voortdu rende slag om ruimte die in het centrum plaats vindt, wordt al tijd door anderen gewonnen dan. door de jeugd, stelde de Vlaar- dingse stede bouwkundige amb tenaar Jeroen Moormann nuch ter vast. Door aannemers, mid denstanders, door de gemeente zelf, die een verzorgingsflat aan het Sclaavenburg wil bouwen en daarvoor gewetenloos een ketbalveldje opoffert Schuld Volgens Martha Wouter, mede werkster van een kinderproject in Amsterdam en de Delftse on- derwijsopbouwwerker Piet Ha gen ligt de schuld ook voor een deel bij de ouders. Zij moeten be ter opkomen voor de belangen van hun kind enfzieh actief met de school bemoeien. Directeur J.Z. van der Houwen van de Erasmusschool is even eens een groot voorstander van meer samenwerking tussen school en welzijnswerk. De op handen zijnde sluiting van het buurthuis is volgens hem 'een klap in het gezicht van alle buurtbewoners'. Van der Houwen onderschrijft de noodzaak van een steunpunt in de binnenstad. Op het sympo sium werden zaterdag de con touren van zo'n steunpunt ge schetst: een ruimte voor kinder opvang, peuterwerk, buiten schoolse activiteiten, tweetalige begeleiding van migrantenkin deren en huiswerkhulp. MaassluisDe toenadering tus sen Oost en West is voor het In terkerkelijk Vredesberaad in Maassluis geen reden de activi teiten stop te zetten. Integendeel, de plaatselijke IKV-kem gaat door met de strijd. Voorde vrede en voor het milieu, „Want je kunt rüet voor de vrede vechten en tegelijkertijd toestaan dat het milieu wordt verkracht Dat is ook een vorm van schending van de mensenrechten". „Er moeten nog meer muren vallen", zegt secretaris Koosje van der Meulen, zinspelend op de val van de Berlijnse muur en de consequenties daarvan op het traditionele vïjandsdenken. Met dat enkele zinnetje typeert 2ij het tienjarig bestaan van het IKV Maassluis, een jubileum waarbij de vijftien leden vooral naar de toekomst willen kijken. Er is nog werk genoeg, wil Koos je van der Meulen maar zeggen. Nu de Koude Oorlog tot het ver leden behoort en Europa een tijdperk van ontspanning tege moet lijkt te gaan, richt de Maas- sluisse vredesbeweging de blik over de grenzen van Eet conti nent. Naar de Derde Wereld, waar oorlog eerder regel dan uit zondering is, en naar de Stille Zuidzee, waar Frankrijk onver stoord doorgaat met het nemen van kernproeven. Aan zulke ge welddadigheden moet snel een einde komen. Vrede is tenslotte geen exclusief recht van één we relddeel. Stedenband Ook binnen de eigen gemeente is er nog volop werk aan de win kel, maakt Van der Meulen dui delijk. Onlangs sloot Maassluis zich aan bij net Platform voor het Gemeentelijk Vredesbeleid. Maar het IKV betwijfelt of dat lidmaatschap wel iets inhoudt. Van de stedenband die Maassluis beloofde aan te zullen gaan met een stad in Hongarije is nog steeds niets terecht gekomen en ook de toegezegde adoptie van een Roemeens dorp is tot nu toe een papieren affaire gebleven. Volgens Van der Meulen wordt het tijd datjaaar organisatie de gemeente opport eens een wat actiever vredesbeleid te voeren. „Liefst samen met de kerken. Als IKV zouden wij daarin een brugfunctie kunnen vervullen". Maar de gemeente Maassluis, laat zij daarop volgen, is wat 'kopschuw' sinds het vredesbe raad enkele jaren geleden aan drong op plaatsing van bordjes 'Kemwapenvrij gemeente'. Die bordjes kwamen er niet, omdat er geen politieke meerderheid voo r te vinden was. Forum Dit punt werd ook aangeroerd tijdens een jubileumforum waar in enkele plaatselijke politici zit ting hadden. Het IKV denkt dat het Maassluisse gemeentebe stuur aan het conflict rond de ge wraakte bordjes een licht trau ma heeft overgehouden en sindsdien liever wat afstand neemt. De kernwapens zijn echter geen 'hot item' meer- Bij de jubüeum- rrine blijkt dat het Maassluisse IKV, dat de afgelopen tijd het le dental behoorlijk zag slinken, vooral aansluiting zoekt bij de milieubeweging. Het IKV vraagt zich af of deelname aan de manifestatie 'Duurzame-ont wikkeling' die op 3 en 4 maart plaatsvindt in de Brabanthallen in 's-Hertogenbosch niet raad zaam zou zijn. Het milieu is daar het hoofdthema en Koosje van der Meulen vindt dat het IKV wel degelijk een steentje kan bij dragen aan het vinden van op lossingen voor dat wereldpro bleem. Vlaardingen Een 43-jarige Rotterdammer is na een val van ongeveer zes meter met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De man was bij een bedrijf aan de Maassluissédij'k bezig met sloopwerkzaamneden toen hij een misstap maakte en viel. De arbeidsinspectie stelt een onderzoekin. Schiedam De plannen voor een nieuw zwem bad complex in Schiedam-Noord zijn in een ver der stadium dan de leden van de raadscommissie voor welzijn en cultuur wisten. Dat twee archi tectenbureaus, Hooper en Kop- pert Koenis, al vorige week hun tekeningen hebben ingele verd, kwamen de raadsleden pas onlangs aan de weet. Dat kwam boven water toen een delegatie van ambtenaren, poli tici en de wethouders Luub Haf kamp (sport) en Aad Wiegman (financiën) vrijdag een oriënte rende rondreis maakte langs drie zwembaden in het land. Hafkamp heeft de leden inmid dels toegezegd hun deze week de twee plannen te versturen, zodat op 6 maart bij de eerstkomende commissievergadering een defi nitieve keuze kan worden ge maakt. CDA-politica Els Hell- wig, die de rondreis langs de zwembaden in Heemstede, Lei derdorp en Ridderkerk ook meemaakte, vindt dat rijkelijk, laat. „Ik ken de motieven van de gemeente niet om de plannen pas uit te delen na de excursie, maar het was wellicht handiger geweest om ze als bredere ori ëntatie van tevoren te geven. De keuze van de wethouder vind ik niet echt gelukkig", aldus Heli- wig. Volgens Hafkamp was het niet mogelijk de volgorde om te ke ren. „Het is eigenlijk ook nooit foed. Ik denk dat het niet veel ad uitgemaakt als de plannen eerder waren rondgedeeld. Dat bleek niet mogelijk, omdat we van tevoren niet wisten of de te keningen op tijd dus voor de reis -zouden worden ingele verd. Nu ze er zijn, zal ik ze ook gelijk versturen". De NV Sportfondsen, waarmee de gemeente Schiedam de bouw van een nieuw zwembad zal coördineren, heeft wel inzage gekregen in de tekeningen. Vlaardingen Café De Arepol aan de Prins Hendrikstraat moet de komende drie maanden elke avond om tien uur slui ten. Dat heeft de burgemeester besloten na hernieuwde klachten van buurtbewoners, dat het café hen overlast be zorgt „Zo draait de gemeente een ondernemer de nek om", zegt uitbater Ruurd Meijer, Hij zal de Raad van State schor sing van het besluit vragen. De buurt zal in de zomermaanden best overlast hebben gehad van de cafébezoekers, denkt Meiier. Maar de laatste twee keer dat de politie ingreep in de Vlaardingse Prins Hendrik straat was er volgens Meijer weinig aan de hand. „Een jongen had een afgekeurde auto. Die had tegen zijn vrienden gezegd dat ze die auto wel in elkaar mochten slaan. Dat is gebeurd. En dan was er nog een klacht, dat iemand zijn autoradio te hard aan had staan. Daarvoor schijnt de politie hier te zijn ge weest, maar ik heb geen politie gezien". Meijer meent dat hij aan de overlast totaal geen schuld had. De Wachten waren voor de burgemeester echter aanleiding maatregelen te nemen tegen De Arepol. „U bent niet in staat de exploitatie zodanig aan te passen dat een meer beheersbare situatie ontstaat", schreef hij aan Meijer. Een café in een 'typi sche woonbuurt' mag geen overlast geven, vindt de burge meester. De exploitant van De Arepol noemt de strafmaatregel „een beetje belachelijk". Meijer vermoedt dat hij door die actie meer dan negentig procent van zijn omzet misloopt. Vlaardingen De aula van de Algemene Begraafplaats Holy zou een wat bredere functie moeten hebben. De ruimte al leen gebruiken bij uitvaarten is eigenlijk zonde. De aula leent zich uitstekend voor kleine con certen en medidatieve bijeen komsten. Dergelijke geluiden klonken bij de ingebruikname van een 'nieuw' orgel in de aula. Dit Batz-orgel uit 1857 is onlangs voor 120.000 gulden gerestau reerd. De gemeente Vlaardingen Schiedam Het carnaval heeft tijdelijk de macht overgenomen in Schiedam. Prins Frans II zwaait sinds zaterdag de scepter in de Jeneverstad, die voor even is omgedoopt in Brandersgat. Voordat de prins de stadssleutel van Schiedam kreeg, was er een ceremonie in het stadhuis, waar oorkondes werden Uitgewisseld Vlaardingen - Bij het ka mende Eurovisie Songfestival in het Joegoslavische Zagreb is de Vlaardingse Angelina Vandijk niet van de partij. In de eerste nationale voorronde eindigde zij met haar liedje 'Later' achter vijf deelnemers die wel naar de finale over gingen. „Jammer", luidt Angelina's commentaar, „maar het heeft geen enkele invloed op mijn carrière of mijn humeur. Ten slotte weet iedereen dat er van de twintig kandidaten maar één kan winnen". Vrijdagavond kozen een paar duizend televisiekijkers de vijf beste liedjes uit de show. Uit die eerste voorronde moesten vijf kandidaten overblijven voor de natïona- nale finale op 10 maart Ange lina zong als zevende het door Piet Souer gecomponeerde nummer 'Later', maar viel uiteindelijk niet in de prijzen. „In tegenstelling tot voor gaande jaren waren het dit keer vooral de vrolijke en snellere liedjes die wonnen. Met een ballad zat ik er dus behoorlijk naast". Angelina klinkt absoluut niet teleurgesteld als ze zegt: „Met mijn negentien jaartjes heb ik toch al te veel bereikt om me door zoiets uit het veld te la ten slaan. Ik ga gewoon door en misschien maken we zelfs nog een plaatje van dit liedje. Ik vond het namelijk wél een goed liedje". Bij de.-vijf 'winnaars' behoor den onder meer de zusjes Maywood en de zesmans-for matie Jeans. „Ik denk dat deze mensen het in de finale ook nog best moeilijk krijgen, want er komen nog een paar ijzersterke kandidaten". An gelina doelt op de tweede voorronde aanstaande vrij dag. „In dit vak moetje Ieren leven met ups en downs. Voor mij is deze uitslag eerder een raden nog meer mijn best te doen". Voor volgend jaar is de deel name van Angelina Vandijk nog onzeker. „Als ik word ge vraagd, doe ik weer mee. Ver- der ga ik gewoon door met mijn optredens". tussen de prinsen van verschil lende carnavalsverenigingen. Burgemeester Reinier Seheeres ontving ter ere van zijn herbe noeming tot burgervader een beeldje van een Schiedamse brandersknecht in carnavaleske uitvoering. Seheeres, die een volgende ambtstermijn van zes jaar tege moet gaat, stond zijn functie zon der mopperen een paar dagen af aan de goedgemutste heerser der zotten en zottinnen. De nieuwe bewindvoerder sprak het Schie damse publiek vanaf het bordes toe met de volgende woorden: tsj „Ik hoop dat er in de wereld één grote polonaise ontstaat, van Amsterdam tot Soweto en van Moskou tot Londen. Want car naval is vrijheid!". Maar de optocht, die enkele mi nuten later het stadhuis passeer de, had nog wel wat lolbroeken en praalwagens nodig om aan de andere kant van de wereld te eindigen. Er liepen zo'n vijftig groepen mee in de jaarlijkse stoet. De Rietzeiiers doen hun best het milieu te redden. Deze deelneemster aan de optocht denkt kennelijk dat daar meer voor nodig Is dan humor alleen. Origineel Opvallend was dat aüe deelne mers hun best hadden gedaan origineel voor de dag te komen. De auto's met veel reclame en versierd met een zielig slingertje of bloemstuk op de motorklep, zoals die in voorgaande jaren te zien. waren, ontbraken. De meeste feestvierders hadden zich laten inspireren door het milieumotto dat de Rietzeilers aan het carnaval hadden meege geven. Zo kwam er een groep doedelblazers langs, die 'schone lucht uit hun pijpen' blies. Op één van de wagens werd een waar 'wegwerpsprookje* uitge beeld. Prinses, heks en een. hele hofhouding waren gehuld in kostuums gemaakt van afvalma- terïaal. Tot in detail verzorgd, want zelfs hun oorbellen waren gemaakt van afval: de sieraden bestonden uit reepjes vuilniszak ken. Het meest doeltreffend was het schilderij van Breughel 'De op tocht der blinden'. Zaalvoetbal- vereniging Groenoord pronkte met dit levensgrote kunstwerk, dat in plaats van Breughels blin- denparade wethouder Chris Zij develd in vijfvoud uitbeeldde. Het kunstwerk, dat doelde op de gifgrond in Spaland, droeg als ti tel 'Spaland milieunaise, Breu ghel 1990'. Zijdeveld was niet de enige die 'door het slijk' gehaald werd. Museumdirecteur Hans Paal man was ook weer eens de pi neut Twee vrouwen droegen sandwichbarden mee met net opschrift 'Sta je voor Paal Man'. Bovendien passeerde een wagen met de 'emmertjes', het kunst werk dat in het nieuws kwam toen twee gemeenteraadsleden er spelletjes mee deden. 'Van geemmer komt gedonder' stond er dan ook op het meegevoerde bord. Echt origineel is het hekelen van de museumdirecteur niet meer, maar blijkens de deelnemers mocht 'het pispaaltje van Schie dam', zoals hij ook nog werd om schreven, toch niet ontbreken in de optocht. Uiteindelijk ging de Milieuprijs naar de scouts. De jury was het er over eens dat een VW-kever, voortgetrokken door een aantal dierlijke kevers, toch wel erg milieu-vriendelijk is. Prins Frans II is voorstander van een consequent beleid, zo bleek's avonds tijdens het bran dersbal in de Blauwe Brug. Daar voerde het milieu opnieuw de boventoon. Het zwarte schaap dat dit jaar aan de hossende en zingende menigte werd voorge steld was J.M. Timmner. Deze actievoerder tegen rijksweg 19 moest het afleggen tegen de au tolobby. Timmner, die gewoon doorgaat met acties voor behoud van de natuur in Midden-Delf land, overhandigde de prins een. eigenhandig gestoken stukje 'groene zone' met de woorden: „Dit is het eerste begin van een laatste stukje groen". Zingen Is ook muziek maken. Leerlingen van de Streekmuzlekschool maakten da&'opdeslotavond van de muzlektiendaagse geen geheim van. Vlaardingen De Streekmu zlekschool Nieuwe Waterweg Noord is toe aan een naamsver andering. Trompet-docent Carlo de Wild vindt dat het woordje 'school' maar snel moet worden geschrapt. „Dat wekt te veel de indruk dat wij alleen aan klas sieke vorming doen, terwijl we openstaan voor alle stijlen". De Wilde kwam met die ontboe zeming op de proppen toen zich vrijdagavond 215 leerlingen tus sen de zes en negen jaar oud op het podium van de Stadsgehoor zaal verdrongen voor de slotak koorden van de Muzlektien daagse. Het optreden van de jon ge garde maakte duidelijk dat de streekschool het begrip muziek inderdaad zeer ruim opvat Behalve zingen en blokfluiten mocht het jonge talent ook heup wiegen, dansen en acteren. Ara bische woestijnklanken uit 1003 Nachten, vertolkt door een ha remkoortje en een solerende sjeik, werden afgewisseld met synthesizerpop en flarden Pink Floyd. De regie had zelfs een landing op Venus ingelast. De met vaders, moeders, zusjes en broertjes volgepakte Stadsge hoorzaal maakte in twee uur tijd een reis door het heelal en door tien eeuwen muziekgeschiede nis. Carlo de Wild was als mede-or ganisator in zijn nopjes over de opkomst bij de Muziek tiendaag se. Veel van de circa 35 concer ten en voorspeelavonden in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis werden druk bezocht. Behalve de slotavond in de Stadsgehoorzaal, was ook hetdo- centenconcert een week eerder in de kerk van de Nederlandse Protestantenbond in Schiedam volledig uitverkocht. Volgend jaar gaat het evene ment op herhaling, maar dan wellicht in een andere vorm. De Wild: „Misschien bedenken we dan iets heel geks. Een pianoma rathon of zo". Schiedam - Uit een bedrijfs pand aan de Dieselstraat in Schiedam hebben inbrekers za terdag een computer met een waarde van 26.000 gulden weg genomen. De dieven verschaf ten zich toegang tot het pand dooreen deur te forceren. Ook in een woonhuis aan de Van Dijckstraat sloegen inbrekers dit weekeinde hun slag. Na het for ceren van de voordeur steelden onbekenden sieraden., een ste reo-installatie en enkele honder den guldens. Deze daders zijn voortvluchtig, maar twee andere dieven wist de politie wel in de kraag te vatten. Na een tip van huutbewoners ar resteerde de politie vrijdagmid dag twee looddieven in de Lek straat Uit de dakgoten van slooppanden hadden zij reeds enkele honderden kilo's van het kostbare metaal verwijderd. (ADVERTENTIE) Malmö CAUD®URGSTRAAT80 VLMaOHGEN - TCL 010-4345086 kreeg het twee jaar geleden ca deau van de Gereformeerde Kerk, die zelf geen geld had om het kostbare instrument op te knappen. Het orgel biedt zoveel muzikale mogelijkheden dat meer mensen dan alleen de vaste organisten in staat zouden moeten worden ge steld van de unieke klankkleu ren te genieten, zei een verte- genwoordiger van de Gerefor meerde Kerk. Vroeger kon dat zonder proble men. Op het orgel werden tot omstreeks een halve eeuw gele- den de diensten in de Kuiper- straatkerk begeleid. Later, toen dit gebouw werd afgebroken, 'f verhuisde het instrument naar de Maranalhakerk. De Volle Evangelie-gemeente die dit godshuis van de gereformeerden overnam, had geen belangstel ling voor het orgel. Pogingen om het in enige Vlaardingse kerk onder te brengen hadden geen succes. Uiteindelijk mocht de ge meente het hebben, mits die het zou laten opknappen. PvdA-wethouder Arij Maarle- veld wilde vrijdag niet alle eer voor zichzelf opeisen. Hoewel de restauratie onder zijn supervisie tot stand kwam, was het vooral de verdienste van ex-wethouder Chris Van Roon van het CDA dat het orgel in Vlaardingen bleef. Voorlopig mag een select groepje van zes organisten het bespelen. Voor alle zekerheid werd Maar- leveld herinnerd aan zijn belofte dat ook organisten van de Gere formeerde Kerk er zo nu en dan op mogen oefenen zonder dat zij daarvoor moeten betalen. Rotterdam Een 27-jarige Schiedammer is vrijdagavond met een gebroken nek opgeno- - men in het ziekenhuis, nadat tij dens takelwerk aan de Vlist- straat in de 's-Gravenlandsepol- der een rolluik op zijn hoofd was gevallen.1 De man stond op de laadbak van een vrachtwagen toen hij het rolluik boven in een pand wilde takelen. Plotseling raakte de strop van de takel los, waarna het luik op hem terecht kwam. Schiedam Een achtjarig 3 Schiedammertje is zaterdagmid- dag zwaar gewond geraakt bij het oversteken van de Broers- vest. Ter hoogte van het Emma- plein liep het kind in navolging van zijn ouders de rijbaan over. s Vermoedelijk was net stoplicht t net op rood gesprongen toen het jongetje werd geschept door een J optrekkende auto. Met een zwa- - re hersenschudding, een gecom pliceerde botbreuk aan het lin kerbeen en een beschadigd gebit is het slachtoffer overgebracht naar het Sophia-kinderzieken- huis in Rotterdam, Vlaardingen—Een groentewin kel aan de Van Baerlestraat heeft door een brand zware rook- en waterschade opgelo pen. Ook het ernaast gelegen café ondervond veel hinder van de rook. Door nog onbekende oorzaak raakte een werkblad achterin het magazijn inbrand. De brandweer had een half uur nodig om bet vuur onder contro le te krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1