Aantal ontslagen bij V&D onbekend Onzekerheid bij Hydro Agri Haven wordt uitgebaggerd VERBIJSTEREN nmos Gerommel met gifgrond in Steendij kpolder Geen cent extra voor stadsvernieuwing De Toekomst eist stop aanleg cv'S ssmmmmmm VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COÜRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Dienstenbond FNV: 'Reorganisatie onbegrijpelijk' Gereedschap gestolen Aanwijzing vuils tor t Lickebaert een feit Eerste oogst: 2000 kilo schillen ELKE DAG EEN ANDERE BIJ E N 1(0 R F.mm WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 8C Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Het bencht dat het distributiecentrum van Vroom en Dreesmann in Schiedam in 1993 dichtgaat, kwam voor het personeel gisteren met als een verrassing. Het was al langer be kend dat de vestiging aan de Buitenhavenweg in Schiedam betrokken zou worden bij de landelijke reorganisaties in de distributiesector van de waren huisketen. Wel is de sluiting volgens de Dienstenbond FNV een klap In het gezicht van het personeel dat zo'n anderhalf jaar geleden naar Schiedam werd overgeheveld toen het magazij.. in Roosendaal werd opgedoekt. "Uit de schriftelijke informatie die gisteren onder het personeel werd uitgedeeld valt niet op te maken hoeveel van de 146 werk nemers in Schiedam ontslagen zullen worden. Een aantal kan volgens de V&D-directie wor den overgeplaatst naar andere vestigingen. Hoeveel is onder- meei afhankelijk van het aantal nieuwe arbeidsplaatsen in de vijf grote distributiecentra die V&D ,na de reorganisatie overhoudt: Den Haag, Amsterdam, Aduard, St. Oedenrode en Utrecht. „Nietonverwacht, wel keihard", zegt de Scbiedamse bedrijfslei der J. Stevens over de aange kondigde sluiting. „Het enige voordeel dat ik er in zie is dat dit plan tijdig bekend is gemaakt De mensen hebben nu ruim schoots de tijd eventueel naar een andere baan om te zien. Die kans hadden ze niet gehad als de directie in november 1992 zou hebben verteld dat we dicht gaan". Lichtvaardig Over het aantal gedwongen ont slagen kan ook Stevens geen zin nig woord zeggen: „Laten we eerst maar wachten op het per son eelsplan dat door de directie is aangekondigd". Over dat plan moet de directie van V&D nog onderhandelen met de vakbon den. De Dienstenbond FNV is ver baasd over de sluiting van het Schiedamse magazijn. Districts- bestuurder Ton Broere vindt het 'onredelijk en onbegrijpelijk' dat één regio twee keer in een paar jaar tijd wordt gepakt: „Eerst Roosendaal, nu Schiedam, dat is sociaal onaanvaardbaar. De me dewerkers die uit Roosendaal werden overgeplaatst zijn nu wéér hun job kwijt. V&D springt veel te lichtvaardig met mensen om". De directie van V&D zegt dat een regionaal opgezet distribu tienet te veel geld kost. Een on derzoek van adviesbureau A.T. Kearney heeft dit uitgewezen. Daarom moeten behalve Schie dam en het al gesloten Roosen daal, ook de vestigingen in Maas tricht, Nijmegen, Aalsmeer en Hengelo verdwijnen. De taken van het Schiedamse verdeelpunt worden in 1993 overgenomen door het distribu tiecentrum Zichtenburg m Den Haag. Dat zal dan de bevoorra ding op zich nemen van de V&D warenhuizen in Rotterdam, Dordrecht en Vlaardingen Het distributiecentrum in St. Oeden rode gaat de winkels bedienen in Tilburg, Breda, Roosendaal, Ber gen op Zoom en Middelburg. Op dit moment gebeurt dat nog van uit Schiedam. De service-afde ling aan de Buitenhavenweg wordt na de sluiting overge bracht naar Utrecht. Onverstandig FNV-bestuurder Broere vindt de reorganisatie onverstandig. Hij zet vooral vraagtekens bij de overheveling van de distributie vanuit Schiedam naar Den Haag. „Het magazijn in Schie dam is goed bereikbaar, dat in Den Haagstukken slechter. Ver der zie ik het voordeel niet van minder magazijnen. Als je alles centraliseert, worden de afstan den tussen de distriebuuecentra, de warenhuizen en de klanten veel groter. Dat kost toch ook geld?" De bondsbestuurder is niet van plan zich zonder slag of stoot bij de opheffing van het magazijn aan de Buitenhavenweg neer te leggen. „Ik wil proberen of de FNV niet bereid is er landelijk iets aan te doen". Met de aangekondigde sluiting 5 van het Schiedamse magazijn Ij- heeft V&D voor de tweede keer -s binnen korte tijd voor onrust ge- S zorgd bij de werknemers in het noordelijk Waterweggebied. En- kele weken geleden werd be- o kend gemaakt dat Vroom en Dreesmann overweegt het wa- s rcnhuis in Vlaardingen in 1991 af te stoten. Deze winkel blijft al leen open als V&D er in slaagt, huurders te vinden voor een al jaren leegstaande verdieping van het warenhuis Het magazijn van V&D aan de Buiten havenweg in Schiedam gaat in 1993 dicht. Hoeveel werknemers ont slagen zullen worden is nog niet bekend. Wl 'X - 7- - Vlaardingen „Straks werken we bij een cateringbedrijf. Dan krijgen we heel wat minder loon in ons zakje". Ook de keukenbri gade van Hydro Agri, in Vlaar dingen nog altijd veel beter be kend als Windmill, is duidelijk niet blij met de aangekondigde afslanking bij de kunstmestfa- briek. De mededeling dat de di rectie 150 man wil lozen, is bij het personeel ingeslagen als een bom. Bij de keukenbrigade werken dertien mensen. Als de plannen van de directie doorgaan ver dwijnen hun arbeidsplaatsen. Maar wie van het produktieper- soneel zijn baan verliest, blijkt tot dusver nergens ui t. „Niemand is zijn baan hier meer zeker", stelde vakbondsverte- genwoordiger Peter van Emme- nes gisterochtend somber vast in de bomvolle kantine van de kunstmestfabriek. „Maar we la- Maassluis Bewoners van de Steendijkpolder springen bijzon der nonchalant om met gifgrond die vrijkomt bij de bouw van schuurtjes. Ze storten de grond, sterk veronteinigd slib uit de Rotterdamse havens, in hun tuintjes of verdelen die met me deweten van de gemeentelijke plantsoenendienst over de groenvoorzieningen in de wijk. Volgens de CDA-raadsfractie in Maassluis is het advies om de grond over de tuinen te verde len, ook afkomstig van de ge meente. Bouw- en Woningtoe zicht doet deze oplossing aan de hand als Steendijkpolderbewo- ners vergunning vragen hun schuurtje te mogen vergroten. Ze krijgen soms ook het advies de grond af te voeren naar de Rotterdamse reinigingsdienst Roteb. Merkwaardig, en strijdig met de milieuvoorschriften, zegt het CDA over deze praktijken. Met h et oog op de volksgezondheid in de Steendijkpolder, de grootste gifwijk van Nederland, zou de gemeente veel zorgvuldiger te werk moeten gaan. Fractievoorzitter Leo Speel en raadslid Harm Woudstra die zelf in de gifwijk woont heb ben het Maassluisse college van burgemeester en wethouders vragen gestald over deze zaak. 2e willen dat B en W uitzoeken hoe lang er al met gifgrond in de polder gerommeld wordt. Speel en Woudstra zijn ook benieuwd hoeveel bouwvergunningen voor schuurtjes er sinds 1983 zijn afgegeven, en hoe het milieutoe zicht daarbij geregeld was. Zowel de gemeente als de bewo ners weten al jaren dat de grond in de wijk ernstig verontreinigd is. Ook wordt al heel lang gedis cussieerd over de te kiezen sane ringsmethode. ten niet zomaar over ons heen lo pen. We zullen hier knokken voor de werkgelegenheid". De uitwerking van de sanering is nog onderwerp van studie maar volgens de FNV-bestuur- der moeten vooral de lager ge schoolden vrezen voor hun baan. Klappen „Nu kent het bedrijf een aparte storingsdienst, terwijl anderen in de produktie werken", legt Van Emmenes uit. „Na de reor ganisatie wil de directie het per soneel volledig inzetten in de produktie, terwijl dezelfde men sen de storingen in het prod uk- tieproces moeten verhelpen". Dat stelt volgens de bondsbe stuurder hogere eisen aan het opleidingsniveau, waardoor de lager opgeleiden uit de boot drei gen te vallen. „Dat is heel triest, want als bon den dringen wij ai jaren aan op het verbeteren van het oplei dingsniveau van het personeel. Bijscholing wordt hier echter al jaren verwaarloosd". Niet alleen in de produktie val len klappen. Hydro Agri wil ook hard saneren bij de facilitaire diensten. De medische dienst, het garagebedrijf, het oplei dingsinstituut, de catering en de bewaking van het terrein moe ten volgens de plannen van de directie worden uitbesteed aan andere bednjven. „Dat levert geen enkele bespa ring op", meent een medewer ker van de keukendienst. „Straks wordt het maken van de maaltijden verzorgd door een ca teringbedrijf. Die mensen ko men echt niet voor niets". Een vrouwelijke medewerkster vult aan: „Straks krijg je op allerlei plekken magnetrons en koffie apparaten. Ook dat moet alle maal worden betaald". Volgens de medewerkers van de huishoudelijke dienst valt er best te praten over besparing, maar het opheffen van de eigen cate ringdienst is voor het personeel onbespreekbaar. „Zelfs 's nachts verzien wij het personeel nu van eten en drinken. Wij kunnen ons voorstellen dat men daar uit kos tenoverwegingen van af wil. Daar valt best over te praten". Noorwegen Het tekent de constructieve op stelling van het personeel, dat over het algemeen best wil mee denken over een oplossing van de problemen. Dat geldt ook voor de vakbonden, die de fi nanciële crisis bij de kunstmest fabriek erkennen. „Maar die problemen in de kunstmestsec- tor bestaan al tien jaar", stelt Pe ter van Emmenes. „Zo'n reorga nisatie had best wat minder rigo- reus gekund. Bij een sanering moeten we in ieder geval voor komen dat er ontslagen vallen". Grootste probleem voor de di rectie lijken de grote bazen in Noorwegen te zijn. Na de over name door North Hydro eist de Noorse eigenaar, dat het rende ment in het Nederlandse bedrijf wordt verhoogd tot dertien pro cent. Verleden jaar lukte dat bij lange na niet, want van de geraamde tien miljoen gulden winst werd er slechts twee miljoer, binnen gehaald. Volgens de raming blijft het bedrijf dit jaar zelfs ge heel verstoken van winst. „Aan de lage prijzen voor kunst mest valt weinig te doen", stelt Johan de Vendt van de onderne mingsraad, „dus gaat men de loonkosten drukken". Toch is Hydro Agri volgens De Vendt niet uitsluitend het slachtoffer van de slechte markt. „Van oudsher produceren wij voor winstgevende markten als Verontruste werknemers van kunstmestfabriek Hydro Agri bij een. 'We laten niet 2omaar over ons lopen'. Frankrijk en West-Duitsland. Sinds de orders in Noorwegen worden verdeeld, moeten wij aan landen als India leveren. Dat heeft een slechte invloed op het bedrijfsresultaat". De ondernemingsraad heeft de directie in overweging gegeven, een onderzoek door het SOMO in te laten stellen. Deze stichting voor onderzoek van multinatio nale ondernemingen is volgens de raad beter in staat de bedrijfs- poiitiek van de Noorse multina tional aan een kritisch onder zoek te onderwerpen. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen houden vast aan de voorgestelde bezuinigingen op het Fonds Stadsvernieuwing. Scherpe kri tiek van bewonersgroepen, de woningbouwverenigingen Sa menwerking '77 en Patrimoni um en het eigen Gemeentelijk Woningbedrijf heeft de bestuur ders niet kunnen vermurwen. Niet een van de verzoeken van stadsvent teuwers om meer geld is door B en W gehonoreerd, De armlastige gemeente zou zich geen extra uitgaven voor dit doel kunnen veroorloven. Zulke uit gaven zouden Verstrekkende fi nanciële gevolgen' hebben voor de gemeente. Bewonersvertegenwoordigers uit Oost wijk, Babberspoloer en Vettenoordsepolder uitten felle kritiek op het plan van B en W, twee miljoen gulden uit het Fonds Stadsvernieuwing te stor ten in de kas van het Grondbe drijf. Dat geld kan beter worden besteed aan stadsvernieuwing, betoogden zij. Samenwerking, Patrimonium en het Woningbedrijf vinden de bezuinigingen 'principieel on juist'. Be gemeente moet beter luisteren naar de bewoners, be togen zij. „De bewoners zijn een niet te verwaarlozen partij in de ontwikkeling van het beleid, aangezien zij de effecten van dat beleid ervaren". De directeuren van de drie grote woningbeheer ders hebben er bij de gemeente op aangedrongen „genoeg finan ciële middelen beschikbaar te stellen om aan de thans aanwezi ge behoeften te voldoen". In tal van buurten worden hui zen opgeknapt, gerenoveerd of gesloopt en vervangen. Extra feld voor bij voorbeeld verhuis- ostenvergoedingen zou zeer welkom zijn, aldus de critici. Ook het budget voor woningver betering door particulieren moest fors worden verhoogd. De na-oorlogse wijken Holy- Zuïd en Westwijk mengden zich gisteren in het koor van de criti ci. „Wij worden bij de verdeling van het fonds helemaal verge ten", schrijven zij in een brief aan B en W, Juist in die wijken nemen leegstand, verpaupering en vandalisme hand over hana toe, aldus de bewoners. B en W hebben begrip voor de kritiek. „Wij onderschrijven de behoefte aan voldoende finan ciële middelen voor de stadsver nieuwing". Maar zij zijn niet be reid de critici tegemoet te ko men. De schuld voor de bezuini gingen ligt volgens de gemeente bij de rijksoverheid. Die verlaag de het stadsvernieuwingsbudget met 64,4 miljoen gulden. Bij de verdeling van dat budget kreeg Vlaardingen ook nog eens 0,25 promille minder dan in voor gaande jaren. SchiedamUit een in aanbouw zijnde woning in de Sommels- dijksestraatis een grote partij ge reedschappen en dakbedek- kingsmaterialen gestolen. De dieven gingen met een buit van ruim 10.0ÖÖ gulden aan de haal. In diezelfde buurt werd even na middernacht brand gesticht bij een slooppand op de hoek van de Nieuwe Maasstraat met de Den Bommelsestraat Daar werd een partij vuil in brand gestoken. De brandweer kon nog net voorko men dat een woning vlam vatte. Maassluis De haven van Maassluis wordt eindelijk uitge baggerd. Burgemeester en wet houders hebben gisteren inge stemd met dit voorstel, dat verle den jaar werd gelanceerd in de gemeentelijke havennota. De precieze kosten zijn nog niet be kend, maar de totale investering in het havengebied bedraagt mi nimaal zeven miljoen gulden. De hoeveelheid specie die bij de baggerwerkzaamheden. vrij komt is nog niet precies bepaald. Het is daardoor niet mogelijk een definitief investeringsplan op te stellen. Op basis van metin gen uit 1988 zou er ongeveer drie miljoen gulden met het baggeren zijn gemoeid. Volgens de afde ling civiele werken kan dit be drag door het verder dichtslib ben van de haven nog aanmer kelijk hoger uitvallen. De buitenhaven wordt uitgegra- rven tol een diepte van 5 meter 80, terwijl de binnenhaven op een diepte van vier meter wordt gebracht. De bagger wordt afge voerd naar de zogenaamde Pa- pegaaiebek op de Maasvlakte. Onderzoek van de Rotterdamse dienst Gemeentewerken heeft uitgewezen, dat de bagger m de binnenhaven zeer giftig is. Ook de bagger in de buitenha ven is vervuild, maar deze specie kan op een goedkopere wijze worden verwerkt. Peilingen moeien binnenkort uitwijzen hoeveel bagger er in totaal moet worden afgevoerd. Vervolgens krijgt gemeentewerken Rotter dam de opdracht een kostenra ming op te stellen. De gemeente gaat ook geld in vesteren in de beschoeiingen. De kadebescherming is jarenlang verwaarloosd, waardoor ver vanging noodzakelijk is gewor den. Voor het aanbrengen van de nieuwe kadebescherming gaat de gemeente voorlopig uit van een investering van 3,7 mil joen gulden. Voordat de werkzaamheden be ginnen, wil de dienst civiele werken eerst in overleg treden met 'scheepswerf De Haas De gemeente overweegt de haven bocht bij het Schanseiland te verbreden om de doorgang van de grote schepen te vereenvou digen. Deze maatregel zou de kosten van de kadewerkzaam heden verder kunnen verhogen. Vlaardingen Gedeputeerde Staten hebben definitief beslo ten Vlaardingen te verplichten het bestemmingsplan Vlaardm- gen-West aan te passen ten be hoeve van de afvalberging in het Lickebaertgebied. Blijft de ge meenteraad weigeren dan zal de provincie na 1 juni zelf het be stemmingsplan aanpassen op kosten van de gemeente. De aanwijzing komt voor de ge meente allerminst als een ver rassing. Nog voordat de raad het besluit nam om zich te verzetten tegen de afvalberging in Licke baert kondigde de provincie al aan, dat bij verzet van Vlaardin gen een aanwijzing zou volgen. Volgens de provincie is het abso luut noodzakelijk dat de stort plaats in januari 1992 beschik baar is. De twee andere grote stortplaatsen in Zuid-Holland, bij Rotterdam en Zoetermeer, zijn dan vol. De gemeenteraad heeft al una niem besloten bij de Kroon m be roep ie gaan tegen de aanwijzing. Dat zou minstens twee jaar ver traging opleveren. GS kunnen de minister van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu jn dat geval vragen vrijstel ling te verlenen op de bepalin gen van het geldende bestem mingsplan. De aanleg de afval berging kan dan zonder meer beginnen. Die procedure neemt een halfjaar in beslag. Vlaardingen Het aanleggen van rookgasafvoeren aan de ga lerijkant van flats in Holy-Zuid moet worden stopgezet. Dat stelt secretaris Ed Hassfeld van bewonersorganisatie De Toe komst. De rook die tegen de ga lerijen opwaait stinkt niet alleen, maar levert ook gevaar op voor de volksgezondheid, betoogt hij. Hassfeld spreekt er zijn verba zing over uit, dat in Vlaardingen met de aanleg van afvoeren aan de galerijkant wordt begonnen, terwijl dat in Amsterdam en Rotterdam juist onlangs is ver boden In Rotterdam werd het verbod ingesteld op advies van een werkgroep, waarin de ge meentelijke gezondheidsdienst zitting had. „Er zijn dus gegron de redenen om zo'n afvoersys teem niet langer toe te passen", concludeert hij. Bewoners van de Sperwer-, Specht- en Torenvalkiaan kun nen sinds kort hun gaskachels laten vervangen door een cen trale verwarming Het gemeen telijk woningbedrijf heeft daar nog niet op grote schaal rucht baarheid aan gegeven. Gezien de manier waarop de afvoeren worden aangelegd is dat maar goed ook, vindt de bewonersor ganisatie. Hassfeld: „Zietu het al voor u: een flat met 52 van die pijpen?" In de afvoergassen zitten tal van schadelijke stoffen: kooldioxyde, stikstof- en zwaveloxyden en roet met metaalverbindingen. Van die stoffen komt de concen tratie stikstofdioxyde het dichtst bij het schadelijke niveau. De Toekomst meent dat de rookgas sen via schoorstenen boven het dak de lucht in moeten worden geblazen Schiedam Tweeduizend kilo, dat was de oogst van de eerste ronde die de schillenboer maandag in De Gorzen maakte. „Een bemoedi gend resultaat", vindt voorlichter Man Dingenouts van de openbare nutsbedrijven Het zal hem benieuwen of Schiedam-Oost ook zo 'vrijgevig' is met schillen. Gisteren ging de officéle schillenboer Jacobus van Vliet alsnog dè straat op, nadat hij maandag wegens ziekte verstek had moeten laten gaan. Hij werd toen vervangen door Wim van Veen. De openbare nutsbedrijven zien de activiteiten van Van Vliet als een aanvulling op het beleid dat huisvuil zo veel mogelijk gescheiden moet worden opgehaald. GRANF0ULAHDS Wie met weinig middelen z'n mte- neur een heel ander aanzien wil gaven, best voor een granfoufard om over bed. bank, stoel of tafel te draperen 10096 katoen, in vele des sins en kleurstellingen Nu voor de verbijsterende prijzen 350x270cm l/an 23 3.-Voor 179.- 270x270cm «an 193.-Voor m- 180x270cmUan 138.-Voor 99- 'Huishotidtextiel'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1