liflös Zwalkende politiek werkt vervreemdend 'Veel te hard werken voor te weinig geld' 19 SPORT Voordrachtskunst is geen toneelspel KOK(KIN) ACHTERtRONP k OP CURSUS ^SCHIEDAM IVLAARDÏNGÉN- iSCHiEDAM j fVLAARDÏNGENl Restaurant "Het Jagershuis" BESTEMMINGSPLAN "VAN HOGENDORPLAAN E.O." KJXVB-voorlichter De Leede had eigenlijk melkboer moeten worden DE BAKERMAT Dementie Dementie is eeo verschijnsel waarmee veel ouderen te maken krijgen. Eén van de therapieën tegen deze vorm van 'geheugenverlies' is de zogenaamde vali dation therapy, in Amerika ontwikkeld door Noami Feil Beweerd wordt dat deze benadering familiele den houvast biedt om op een nieuwe manier contact te leggen met dementerende mensen. Over dit onderwerp houdt dienstencentrum 4 Mo lens op dinsdag 27 februari een informatiemiddag Gastspreekster is Annie Bijlsma, die jaren in ver pleeghuis Driemaasstede heeft gewerkt en daar veel ervaring opdeed met de therapie. Op de bijeenkomst wordt ook de documentaire De verloren tijd' ver toond. Deze film volgt een echtpaar waarvan de man aan dementie lijdt. De bijeenkomst begint om half twee. Alaaf voor prins Frans Frans de Tweede, die volgende week definitief af scheid neemt als Schiedamse carnavalsprins, ver geet dit jaar ook de scholieren niet Vormt de voor man van de Rietzeilers tijdens het carnavalsweek einde het middelpunt van de festiviteiten in de Blauwe Brug, reeds vrijdag bezoekt hij de vso-school De Wegwijzer. Op de school voor speciaal voortgezet onderwijs aan de Burgemeester Honneriage Gretelaan maakt prins Frans onder meer het witte schaap van de school bekend. Leiders voor jeugdtuin Nu de lente zich al weer aandient, staat het jeugdtui- nenseizoen ook weer voor de deur. Net als andere ja ren leren honderden kinderen op de verschillende tuin en complexen in de stad de eerste beginselen van het moestuinieren. De kinderen worden begeleid door mensen met een bijzondere belangstelling voor het werk in de tuin. De Schiedamse plantsoenendienst is op zoek naar mensen, die deze taak op zich willen nemen. Tuinleiders helpen de kinderen twee maal per week van 16.00 tot 18.00 uur. Van april tot oktober krijgen de tuiniers de leiding over een groep van ongeveer twintig kinderen. Voor hun inspanningen worden de cursusleiders beloond met een vergoeding van 17 gulden per keer. Belangstellenden kunnen zich tele- ionisch aanmelden op nummer 4260500, toestel 356. Muziekkorpsen Geen Koninginnedag, Haring- en Bierfeest, of Sin terklaasintocht, of ze zijn van de partij. Bij elk open baar evenement blazen de Vlaardingse muziek korpsen hun partijtje meer, hun aanwezigheid is even vanzelfsprekend als die van de agent en de EHBO'er van het Rode Kruis. Evengoed hebben muziekkorpsen vaak een lange en moeizame (ontstaans)geschiedenis. H. de Ruiter, secretaris van de Federatie van Vlaardingse Mu- zing voorde historische vereniging Vlaardingen. Aan bod komen niet alleen de bestaande muziek korpsen, maar ook de verdwenen gezelschappen, zoals Hollandia, Concorde, De Schutterij, Volhar ding en JeruëL De lezing met dia's wordt ge houden in een zaal van de Bethelkerk aan de Burge meester Verkadesingel en begint om half acht. Lekker warm De scouts zitten er weer warmpjes bij. De oude gas kachels in het scoutingcentrum in de Broekpolder zijn eindelijk vervangen door een moderne cv-in- stallatie. Het geld voor deze operatie werd beschik baar gesteld door het Nationaal Jeugdfonds, de stichting Voormalig Weeshuis en de gemeente Vlaardingen. kunst- en knutsetmarkt annex open podium, wijk centrum De Erker, hele dag. ruilbeurs dienstencen trum 4 Molens, 13.30 uur. dinsdag 27 februari informatiemiddag over dementie, dienstencentrum De 4 Molens, 13.30 uur. lezing voor ouderen, the ma Alleen maar niet een zaam, Sint Jan de Doper- kerk, 13.30 uur. vrijdag 23 februari film Rituelen, Filmhuis, 21.30 uur. concert organist Hilde- brandt Otto en vocaal en semble Merula, Dorpskerk Schïedam-Kethel, 19.30 uur, lampionoptocht vanaf Trefpunt Oost, 1S.4Suur. camavalsdisco, Trefpunt Oost, 13.00 uur. Jules Deetder met Kiezen of Decider In Passagethea ter, 20.15 uur. Mars Teunlsz met 'En nu willen we eindelijk wel eens weten wat er in die grote doos zit', Teerstoof, 20.30 uur. zaterdag 24 februari 'De witte telerand', pop pentheater Heksenketel, Teerstoof, 14.00 uur. musical Up on the roof. Passagetheater, 20,15 uur. gitaarconcert Lydia Gita- na, Teerstoot, 20.30 uur. zondag 25 februari orgelconcert Ronald Schollaart, Ned. Protestan tenbond, 14.30 uur. vrijdag 23 februari film Dangerous liaisons, filmhuls Harmonie, 21.30 uur, zaterdag 24 februari film Dangerous liaisons, filmhuis Harmonie, 20.30 uur, zondag 25 februari concert Marcel Mandos (hobo) en Gilbert den Broe der (piano) in het Visserij museum, 15.00 uur. dinsdag 27 februari lezing Vlaardingse mu ziekkorpsen, Bethelkerk, 20.30 uur. te Hoek van Holland Wij zoeken voor uitbreiding van onze keukenbri gade een enthousiaste, vakbekwame zelfstandig werkende Sollicitaties na telefonische afspraak 01747-2251 of 5027 vragen naar de heer Moerman. GEMEENTE VLAARDINGEN De burgemeester van Vlaardingen maakt inge volge het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met in gang van vrijdag, 23 februari 1990, gedurende één maand op de afdeling Stadsontwikkeling (kamer 310) en de afdeling Algemeen Bestuur lijke en Economische Zaken (voorlichting), voor een ieder ter inzage ligt het door de gemeente raad op 7 februari 1990 vastgestelde bestem mingsplan "Van Hogendorplaan e.o.'\ Overeenkomstig het bepaalde jn artikel 26, juncto artikel 27 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening kunnen zij, die zich tijdig met bezwa ren tot de gemeenteraad hebben gewend, ge durende de hierboven genoemde termijn, be zwaren indienen tegen de vaststelling van het bestemmingsplan bij het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, Postbus 90602,2509 LP te 's-Gravenhage, Het vastgestelde bestemmingsplan heeft be trekking op de reconstructie van de route Van Unden van den Heuvellsïngel-Van Hogen dorplaan. Vlaardingen, 22 februari 1990. De burgemeester van Viaardingen, (get.) A.A.J.M. van Lier Rotterdams Nieuwsblad donderdag 22 februari 1990 door JOOP BREEDVÊLD Politieke partijen hebben nog exact een maand de tijd om het kiezers volk te overtuigen, dat hün plan nen de beste zijn. De dans om het pluche wordt volgens beproefd re cept opgevoerd. Op verkiezingsbij eenkomsten klinken fraaie belof ten, affiches schreeuwen wervende slogans en tijdens forumdiscussies wordt het beleid van tegenstanders beschimpt. Zo zit het politieke be drijf nu eenmaal in elkaar. Op de achtergrond van dat politie ke steekspel voltrekken zich twee belangrijke processen. Enerzijds speelt de zorgwekkende afkalving van het kiezersvolk een belangrijke rol in de verkiezingsstrijd. Ander zijds zaaien politici met hun verkie zingspraat soms grote verwarring, terwijl zij juist duidelijkheid zouden moeten scheppen. Het lijkt niet onlogisch dat er een verband bestaat tussen die twee processen, maar politici zullen de laatsten zijn om dat toe te geven. Desinteresse De groeiende desinteresse voor het politieke bedrijf werd deze week weer eens pijnlijk duidelijk toen lijsttrekker Aad Wiegman van de PvdA in Schiedam 'zijn' verkie zingsprogramma aanbood aan de twee jongste stemgerechtigden van die stad. Beiden lieten er geen en kele twijfel over bestaan dat zij van bun democratisch recht om een 0 vakje in te kleuren geen gebruik zullen maken. „Ik vind net wel =- best", zeiden Jenny en Ibrahim in -3 koor. Duidelijke taal van een gene- d ratie die de schouders liever op- g haalt dan ze er onder te zetten. Politici vragen zich al jaren af hoe het toch komt dat de opkomst bij <5 verkiezingen zo tegenvalt De ant- 2 woorden raken helaas maar zelden -2 de kern. Natuurlijk leidt wollig en verhullend taalgebruik niet tot en- John Banstluijjen maak, ais nmm i De Vlaardingse PvdA-lijsttrekker y, - <Jui lii riaiioi lulled i 11laartt ais cw oic thousvasme, Evenmm als impopu- gebruik van de mogelijkheid om van- .11r-n rYiAnrrPoP hn ptI r*nrYir\lkav-i_ laire maatregelen en de complexi teit van de politiek een stembus koorts veroorzaken. Maar vooral fnuikend is het oppor tunistisch zwalken dat juist aan de vooravond van verkiezingen op vaak genante wijze gebeurt. Politieke partijen in de drie Water weggemeenten kunnen zich helaas niet onttrekken aan die schijnbare af een maand voor de verkiezingen zijn verkiezingsbiljet op te hangen. wetmatigheid. Het CDA in Maas sluis bij voorbeeld. Die partij laat met haar nieuwe pleidooi om zwembad Dol-fijn misschien toch maar op te kalefateren, en af te zien van een nieuw en peperduur zwemparadijs aan de Uiverlaan, aan duidelijkheid niets te wensen over. Want wat willen de confessionelen nu eigenlijk? Toen de discussie en kele maanden geleden naar een hoogtepunt werd gevoerd, deden de CDA-kopstukken alle mogelijke moeite om een splijtzwam in eigen gelederen te verdoezelen. Wethou der Izaak van der Knaap was on verbloemd voorstander van de va riant zwemparadijs. De rest van de fractie murmelde wat kritische woorden, maar schaarde zich om wille van de eenheid achter zijn wethouder. De partij was belangrij ker dan de bijna 10.000 inwoners die zich met handtekeningen tegen het nieuwe bad uitspraken. Oprakelen Met de verkiezingen in zieht rakelt het CDA de zwembaddiscussie weer op. Als de partij, zoals progno ses doen vermoeden, sterker uit de verkiezingen te voorschijn komt, wil ze alsnog onderzoeken of Dol fijn niet moet worden opgeknapt Opportunistischer kan het nauwe lijks. Eerst solt het CDA met de belangen van de bevolking de vrouwen van CDA-raadsleden werden er nota bene op uitgestuurd om hand tekeningen tegen een nieuw zwem bad op te halen door een conflict met het college van B en W en zijn eigen afgevaardigde daarin uit ae weg te gaan. Nu proberen de con fessionelen diezelfde bevolking te paaien door zich te profileren als de partij die dat vermaledijde zwem bad wellicht nog kan tegenhouden. Als een politieke partij er openlijk voor uititomt dat ze afhankelijk van de stembusuitslag bepaalt van welk walletje ze wil snoepen, is dat voor veel kiezers reden genoeg hun vertrouwen in de politiek op te zeg gen. Zig-zag Een zig-zagkoers varen is geen ex clusief kenmerk van het CDA. De WD weet ook wat schipperen is. In het verkiezingsprogram van de Schiedamse liberalen wordt een prominente rol aan de auto toebe dacht, en pleiten de opstellers voor een op- en afrit naar rijksweg 19 voor Schiedam-Noord. Nooit heb ben de liberalen het nut van die nieuwe snelweg door het groene Midden-Delfland betwist Maar op een verkiezingsbijeenkomst vorige week in Maassluis bleek de regio nale WD opeens vraagtekens te zetten bij de wenselijkheid van rijksweg 19. De Schiedamse wet houder Luub Hafkamp vond 'rail- verbindingen' zo'n slecht alterna tief nog niet Lieten de liberalen zulke geluiden ook horen toen hun partijgenote Neelie Smit-Kroes minister van verkeer en waterstaat was? Nee, want toen stonden er nog geen ver kiezingen met 'het milieu' als grote publiekstrekker voor de deur. „De macht van het woord". Het is een gezegde dat Dineke Rood- enburg tijdens haar cursussen vaak uit de mond laat vallen. Want zij leert mensen door het voordragen van proza en poëzie hun gedachten in woorden uit te drukken. De cursusleidster legt er de na druk op dat voordrachtskunst in de eerste plaats woordkunst is. „Bij declameren maken we geen gebaren, Het is geen toneel. De stem is het enige instrument dat we gebruiken om een stuk tekst te laten leven". De deelnemers zoeken zelf hun teksten uit en gaan thuis aan het oefenen, voordat zij het stuk in het openbaar ten gehore bren gen. Roodenburg vindt dat haar leerlingen het zichzelf meestal niet gemakkelijk maken. „Om een tekst goed te kunnen voor dragen, moet je de gedachten van de schrijver kunnen volgen. Je mag niet je eigen interpretatie weergeven. Toch blijkt dat de cursisten zich niet laten weer houden door moeilijke stukken. Zij kiezen bij voorbeeld vaak een gedicht van Gutdo Gezelle, toch een dichter uit de negentiende eeuw". Kritiek Iedere deelnemer komt elke week zo'n tien minuten aan het woord. Terwijl er één staand een tekst voordraagt, zitten de ande ren met gespitste oren te luiste ren. Soms wijzen ze elkaar op fouten. De echte kritiek laten ze over aan Dini- En zij blijkt haar oordeel niet on der stoelen of banken te steken: „Dit is niet speels! Je moet niet al die komma's benadrukken, dat is afschuwelijk". En: „Hier moet een hele symfonie achter zitten. Laat dat horen!" De vrouwen mannen zijn on der de deelnemers niet te vinden ervaren de werkmethode van hun voordrachtskunstenares als prettig. „Je leert hier veel van. Het is allemaal opbouwende kri tiek en dat. werkt. Je ziet elkaar vooruitgaan". Tijdens een avondje declameren, passeren zo'n beetje alle groten uit de Nederlandse literatuur de revue. Vooral dichters, zoals Ro land Holst, M. Vasalis en Hans And reus zijn geliefd bij de cur sisten. De vraag rijst of zij deze cursus uit literaire interesse zijn gaan doen. Maar slechts een en keling beaamt dit. -ij- Omscholen, bijscholen, na scholen... De mens verbreedt rijn horizon. Voor het werk en voor de algemene ontwik keling. Cursussen schieten als paddestoelen nit de grond. Van lessen in milieubeheer tot de fijne kneepjes van het clownsvak. In OP CURSUS wekelijks aandacht voor een ongewone vorm van kennis verbreding. Verslaafd De redenen om aan voordracht skunst te doen, blijken ver uit een te liggen. De één wil het ge voel kwijt dat spreken in het openbaar 'eng' is. Een ander be kent: „Ik wilde gewoon iets met m'nstem doen". De interesse van de vrouwen loopt eveneens nogal uiteen, maar één ding hebben zij ge meen: ze zijn allemaal verslaafd geraakt aan de woordkunst Ze taan eenmaal in de week naar e Vrije Academie in Vlaardin gen om die kunst machtig te worden. In de praktijk ondervinden zij, zeggen ze, direct resultaat van de opdrachten die Dineke Rooden burg hun opgeeft. „Je durft ge makkelijker in het openbaar te spreken. Zelfs het schrijven van brieven gaat je beter af. Dat komt, omdat je leert hoe je ge dachten onder woorden moet brengen". Om de cursisten nog wat extra te stimuleren organiseert Dineke Roodenburg ieder jaar een slota- vond. „Tijdens die avond dragen de deelnemers hun favoriete ge dichten voor. Die avond, waar naar ze intens toe werken, ver hoogt hun prestaties. En het blijkt dat iedereen na een repeti tie-tijd in staat is een gedicht op de juiste manier voor te dragen door SANDER SONNEMANS Schiedam Door de ou dere Schiedammers wordt de naam De Leede onher roepelijk aan het melkboe- rengilde verbonden. Ook in de Gorzen, waar het echtpaar Toon en Annie de Leede zo'n dertig jaar hun buurtwinkel bestierde, is die naam inmiddels uitge groeid tot een begrip. Wie denkt dat hun oudste na zaat als een originele 'Gor- zenees' kan worden beti teld, heeft het bij het ver keerde eind. „In feite zijn alleen mijn vader cn jongste broer Ton echte Gorzene- zen", licht Rob de Leede, op het KNVB-sportcentnjm in Zeist werkzaam als voorlichter, zijn her komst toe. „Net als mijn broer Ruud ben ik geboren op de hoek van de Dam en de Vlaardïngerstraat. Toen mijn opa en oma weggingen uit hun melkwinkel in de Nieuwe Maas straat, waar mijn vader werd gebo ren, hebben mijn ouders de zaak overgenomen. Later zag Ton, de jongste, daar het levenslicht". „Hoewel er bij de De Leede's spra ke is van een echte melkboerenfa milie heb ik er nooit over gedacht om 'Gallie' op te volgen. Ja, nie mand van ons wordt bij zijn ware naam genoemd", verklaart de twee meter lange Rob de Leede vaders koosnaampje. „Iedereen heeft een bijnaam gekregen. Waar waren we gebleven? Die melkhandel. Mijn opa had drie zonen die dezelfde kant opgingen, maar geen van de kinderen is verder gegaan in die branche. Die generatie is nu wel over. Joh, dat is toch veel te hard werken voor veel te weinig geld!" Sukkel „Vroeger wilde ik leraar worden, maar ik schreef me toch in voor de school voor de journalistiek. Toen ik daarvoor werd uitgeloot, ben ik Engels gaan studeren. Op de een of andere manier is dat de tik van de familie. Als invaller heb ik ooit een week les gegeven, maar dat vond ik maar niks. Je bent eerder een poli- tie-agent dan iemand die anderen iets leert. Daarbij komt nog dat ik wel van een grap houd, dus als een inbreng tn de sollicitatieprocedure een rol heeft gespeeld. Van de ruim honderd gegadigden kwam ik uit de bus. Waarschijnlijk was het in terview met Heeijansdam-voorzit- ter Janus van Peenen, dat ik des tijds voor het maandblad Voetbal had gemaakt, van doorslaggevende betekenis, Stolk had namelijk nau we contacten met die club". De 30-jarige Rob de Leede, die niet alleen vanwege zijn lengte ('Ik groei niet meer, ja, alleen mijn buik'), maar ook door zijn droogko mische opvattingen een opvallende verschijning is, werkt nu twee jaar op het hoofdkwartier van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond èn heeft er volgens eigen zeg gen nog geen rustige dag meege- knoppen. AI met al kom je er wel achter dat het KNVB-sportcen- trum het voetbalhart van Neder land is". De Leede mag naast een melkboe renfamilie ongetwijfeld ook een Excelsior'20-familie worden ge noemd. Niet alleen Rob, zijn vader en broers zijn regelmatig op en rond de velden van de rooms-katholieke sportvereniging te vinden, ook tal van neven en ooms bedrijven er de voetbal- en cricketsport. „Vroeger voetbalden we op het pleintje van de Heilig Hartkerk. Dan deden we afmattertje en soms speelden we te gen andere straatelftalletjes", blikt de bebrilde cricketfanaat terug op zijn prille jeugd. In de twaalfde aflevering van De Ba kermat staat vandaag da Schie dammer en KNVB-voorlichter Rob de Leede centraal. In deze aerie ver halen vertellen eportera en officials die in het Waterweg-gebied zijn ge boren, maar (ver) daarbuiten natio nale bekendheid kregen, over he den, verleden en toekomst. De Leede werd in deze reeks voor gegaan door Carel Akemann (voet bal), Trudy Hengst (hockey), Jan Brouwer (voetbal), John de Wolf (voetbal), Rob BrekelmanB (voet bal), Peter Ffeischmann (volleybal), Koen Pijpers (hockey), Michel de Maat (aletiek), René Eijer (voetbal), Chris de Korte (judo) en Jan Bart Vollebregt (cricket en hockey). van de leerlingen leuk uit de hoek kwam, lachte ik net zo hard mee. Dat kan natuurlijk niet, want dan vinden die gasten je al snel een suk kel". In zijn studietijd werkte De Leede als free-lance voetbal verslaggever bij een dagblad. Die werkzaamhe den zouden hem later naar zijn hui dige funktie op het KNVB-sport- centrum leiden. „In 1985 begon ik met het verslaan van regionale voetbalwedstrijdjes en na dat werk ongeveer drie jaar te hebben ge daan ik was inmiddels ook afge studeerdhoorde ik op de redaktie dat ze bij de KNVB iemand zoch ten. Ik heb toen gebeld met Ger Stolk, de voorlichter van het ama teurvoetbal". „Ik had de mazzel dat hij mijn stuk ken wel eens had gelezen. Stolk kon voor mij niet als de bekende kruiwagen fungeren, maar toch maakt. Namens de bond levert hij bijdragen voor de bladen ;vert tl n Voetbal Partijtje „Somsspeelden we op de Maasbou- Totaal en Voetbal en werkte hij levard een officieel partijtje met mee aan de totstandkoming van de een 'echte' scheidsrechter. Ook c John de Wolf, René Eijer en Cor M Huigen liepen dan tegen de bal aan 5 te trappen. Doordat we altijd met g mijn vader, ik geloof dat hij al 45 a. jaar lid is bij Excelsior, meegingen 55 naar het voetbal en cricket, zijn we 5 eigenlijk vanzelf op die sporten ge- gaan". 2 „Met cricket, ik snapte daar geen bal van, ben ik begonnen, al kon ik er niets van. Op mijn zestiende de buteerde ik in het eerste elftal, dat toen kampioen moest worden. Ei genlijk was ik voorbestemd voor het vierde elftal, maar al snel klom KNVB-schoolagenda. Zijn veelom vattende takenpakket omhelst meer werkzaamheden. Kanariepietje „Je wordt soms helemaal gek ge beld door mensen die wat willen weten over kaartverkoop, pro gramma's en meer van dat soort dingen. De meeste tijd gaat dan ook zitten in het afhandelen van tele foontjes met journalisten en andere mensen die van alles willen weten. Verder houd ik me ook bezig met verzenden van persberichten. Als bepaalde clubs aan Thijs Libregts of jjj naar het tweede waar ik als bow- Rinus Mich els vragen een verhaal- ier heel wat wickets pakte. Ik vond ge voor bij voorbeeld een jubileum- mezelf niet zo goed maar toch werd Rob de Leede...'Als invaller heb ik ooit een week les gegeve. Dat vond ik maar niks'... heb ik ergens wel het idee dat zijn blad te schrijven dan doen wij, van de afdeling voorlichting, dat, Li bregts en Michels zetten er dan zelf hun handtekening onder". „Fanmail behandelen we ook. Joh, als je riet wat de kinderen allemaal aan Marco van Basten schrijven! De een heeft het over zijn kanariepiet je dat pas is gestorven en de ander vraagt wat ie moet doen om net zo goed te worden als hij. Om nu te zeggen dat we wel eens lekker ach terover met de voeten op het bu reau kunnen gaan ritten, nee. Na tuurlijk is er ook wel tijd voor een dolletje", „Met name Nol de Ruiter heeft daar een handje Van. Hij heeft bijvoor beeld een keer de brilleglazen van Ger Stolk helemaal volgekalkt met correctie-inkt Als De Ruiter door de gangen loopt wil hij overal nogal eens het licht uitdoen. Daar hebben we toen een stokje voor gestoken. .We smeerden mosterd aan de ik naar het eerste gehaald. Ik denk omdat ze mij wel aardig vonden". „Ik zal nooit het jaar vergeten waarin we met Hennes in de eerste klasse speelden. Het was mijn eer ste seizoen in één. Het was mooi weer en er zaten heel wat mensen aan de boundary. Ik pakte zes wic kets ten koste van slechts 30 runs. Daarna heb ik nog anderhalf sei zoen in de hoofdklasse gespeeld. Met voetbal ben ik nooit zo ver ge komen. Ik voetbal voor de gezellig heid in het negende elftaL Dat is niet al te hoog, maar toch ben ik daar wel een veel scorende spits", profileert hij zichzelf, een grimas trekkend". Zoals de inmiddels dichtgetimmer de 4=6 winkel van rijn ouders al so ciale hoeksteen van de Gorzen fun geerde, zo vormde de tegenover ge legen Heilig Hartkerk een belang rijke schakel in het gezin De Leede. „Mijn opa was koster van die kerk, mijn vader collectant en mijn broers en ik rijn er misdienaar ge weest In de parochie konden we al tijd terecht want pastoor Donkers, een formidabele vent overigens, had er een soort buurthuis van ge maakt De kinderen uit de buurt konden er altijd biljarten, tafelten nissen en tal van andere spelletjes doen. Wij hadden de sleutel en kon den dus altijd de kerk in voor een potje tafeltennis". Sterren Waar iedere jeugdige voetballief hebber droomt om ooit eens met Neerlands beste voetballers oog in oog te staan, lijkt Rob de Leede nau welijks onder de indruk te rijn van het feit bijna dagelijks tussen de na tionale sterren te verkeren. „Aan vankelijk was het best wel vreemd om me tussen de mensen te bewe gen die je normaal alleen op de tele visie ziet Natuurlijk had ik vroeger nooit durven hopen ooit eens de za ken van Michels en Libregts te be hartigen. Maar in feite zijn ze gewo ne collega's van mg. Als je die be kendheden tussen de gewone men sen ziet lopen zie je pas hoe bijzon der ze zijn", licht De Leede, die elke dag in rijn (wegens zijn enorme lan ge benen aangepaste auto) heen en weer riidt, toe. „Joh, ik liep laatst ergens met Li bregts. Moet je eens kijken hoe de mensen aan hem lopen te plukken en wat ze allemaal naar hem roe pen! Met Gullit heb ik ook iets der gelijks meegemaakt Voor het EK dachten de journalisten dat ze met hem alles konden doen wat ze wil den. We hebben toen verschillende tv-studio's ingericht zodat hij iedere verslaggever op z'n beurt te woord kon staan. Ik moest met Gullit op pad om al die zaken te regelen, want voor iedere journalist hadden we evenveel tijd uitgetrokken". „Verschillende interviews heb ik moeten afkappen, al waren de be trokken journalisten daar niet over te spreken. Achteraf heb ik van Gullit begrepen dat hij tevreden was over de gang van zaken. Ik vind hem geen bijzondere man, maar het zijn juist de anderen die hem belangrijk maken. Als iemand eenmaal een keer op de televisie is geweest wordt er op straat naar hem of haar gewezen. Dat beeld is toch bekend!?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2