'CDA lijdt onbewust aan racisme' Sanering Hoflaan kost 22,5 miljoen Streekmuseum op de buis bij 'Lekker weg...' Bier en limonade op kindercarnaval Constructiefout parkeergarage irriteert gezin Van Gogh in 'museum' De Erker VIAARDINGS DA6BLAQ SCHIEDAMSI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Lage plaats op verkiezingslijst krenkt Glenn Pengel Nieuwe raad behandelt structuurplan johrs kroes ELKE PUNTTELT hülsta studio Rietzeilers doorbreken schaaps-traditie Hagenaars verraden zichzelf Provincie kiest duurste varient Winkeldieven bekennen Auto dupe van ruzie Inbrekers slaan slag MAANDAG 26 FEBRUARI PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, door CAREL VAN OER VELDEN Maassluis Als kandidaat voor een raadszetel leek het kostje voor de in Suriname geboren Glenn Pengel gekocht. De Maas- sluïzer kan niet alleen bogen op veel bestuurservaring binnen het CDA, als enige migrant on der de raadskandidaten in Maas sluis geldt hij bovendien als een geheide stemmentrekker. Zo niet bij het CDA, want de stu dent rechten werd verbannen naar een onverkiesbare zeven tiende plaats. „Ik ben diep gekrenkt door de benoemingscommissie", stelt Pengel, die reeds jaren bekend staat als één van de trouwste wa terdragers binnen het CDA. „Ik meende binnen de partij met op- rechte christenen te maken te hebben. Tijdens zo'n vergade ring blijkt echter, dat bepaalde partijleden onbewust toch een racistische houding hebben. Mensen die je altijd vriendelijk toelachen, blijken een dolk in je rug te steken als je je omdraait". Woede en teleurstelling over heersen bij Glenn Pengel. Net als andere kandidaten die hun ambities op een raadszetel in mist hebben zien omgaan, zoekt hij naar de oorzaken van ziin te rechtwijzing. Een definitief ant woord neeft hij nog niet, maar Pengel denkt wel dat hij het slachtoffer is geworden van de statusjagers binnen de partij. Vernedering Zijn woede is begrijpelijk, want de Maassluizer moest tijdens de vergadering wel heel diep in het stof bijten. Bij ëen rondje langs de kandidaten had de commissie vooraf twaalf namen geturfd, die voor een raadszetel in aan- merkmg wilden komen. Het res terende tiental op de lijst, onder wie de terugtredende prominen ten Izaak van der Knaap en Leo Speel, hadden aangegeven dat zij slechts als lijstvulling wilden dienen. Tot zijn verbijstering merkte Pengel dat hij naar een zeven tiende plaats was verbannen. „Boven mij staan dus vijf men sen die helemaal niet in de raad willen. Een grotere vernedering kun je je niet voorstellen". Tij dens de presentatie van het ver kiezingsprogramma vertelde penningmeester W. Veen verle den week dat de vaststelling van de lijst geheel volgens de gelden de procedures was verlopen. Controleerbaar voor de buiten wacht was dit niet. Het CDA mag dan openheid en inspraak in haar verkiezings programma propageren, door te vergaderen in beslotenheid gaf de partij aan, dat men voor zich zelf graag een uitzondering op deze regel maakt. Ook Pengel weigert man en paard te noe men, maar zijn visie op de ge beurtenissen ooet het ernstigste vermoeden over de interne par tijdemocratie. Belangen „De lijst is samengesteld door drie partijleden, die zelf ook ver kiesbaar zijn. De onafhankelijk heid was dus ver te zoeken, want de commissieleden hadden zelf grote belangen bij de verkie zing", vertelt hij. „Je gaat jezelf tenslotte niet laag op de lijst zet ten". In theorie kan de ledenvergade ring de commissie bijsturen, maar in de praktijk komt daar volgens Pengel bij het CDA. wei nig van terecht. „Van de onge veer 300 leden kwamen er slechts 43 op de vergadering- En die gaan over het algemeen als makke lammeijes met de voor dracht mee". Pengel vermoedt dat hij zijn lage klassering aan één 'rotte appel' in de commissie heeft te danken. „Sommige partijleden spraken er schande van, maar de meeste aanwezigen komen nooit op de ledenvergadering. En als ze je niet kennen, dan komen ze niet voor je op", veronderstelt hij. Ook al zag hij zijn nederlaag'aan- komen, toch liet Pengel na te lobbyen voor ziin eigen kandida tuur. „Dat vind ik onterecht ten opzichte van de andere kandida ten. Elke boerenpummel kan tien leden opbellen en ze des noods ophalen voor de vergade ring. Maar ik ben recht door zee. Aan dat soort spelletjes doet ik nietmee". Onbegrij pelijk Pengel is vast van plan de ver antwoordelijken voor het machtsspel binnen het CDA om een toelichting te vragen. „Want vreemd is het wel. Sommige kandidaten, die veel hoger op de lijst staan, kwamen veel later dan ik in de partij. En als be stuurslid heb ik sinds 1983 bijna geen vergadering gemist". Stank voor dank. Zo betitelt de kandidaat zijn terechtwijzing. Want worden de ledenvergade ringen van het CDA doorgaans door een handjevol leden be zocht, Pengel is altijd van de par tij. Verder speelde hij" altijd een belangrijke rol bij de verkie- zingscam pagnes. Aan gebrek aan politieke erva ring kan het ook niet liggen. Als neef van de voormalige premier Jopie Pengel van Suriname kreeg hij de politiek met de pap lepel ingegoten. Terwijl veel mi granten zich afzijdig houden van de politiek, was het voor Glenn Pengel niet meer dan vanzelf sprekend dat hij na zijn emigra tie naar Nederland actief zou worden. „Het frappante is dat ik vier jaar geleden nog migranten opriep om te gaan stemmen", vertelt hij. „De motivatie om me voor deze verkiezingen in te zetten Glenn Pengel: Iedere boerenpummel kan tien leden opbellen. Aan dat soort spelletjes doe ik nietmee heeft nu wel een flinke knak ge kregen. Bij de kamerverkiezin gen heb ik nog folders verspreid voor Lubbers, maar ik heb nu al gezegd dat men niet meer op mij hoeft te rekenen. Wel blijf ik binnen de partij strijden voor rechtvaardiger procedures". Ondanks de teleurstelling ver laat htj het CDA met. „Ik geloof m politiek op evangelische grondslag. En binnen onze afde ling zijn ook goede mensen. Zo'n man als Harm Woudstra zie ik nog altijd als een eerlijk en vak bekwaam bestuurder". Het waren vooral de kinderen die het kindercarnaval maakten. Acts van volwassenen vielen nau welijks in de smaak. Vlaardingen De aanvankelij ke pogingen om het bijgestelde structuurplan nog in deze raads periode te behandelen, zijn mis lukt. Omwille van 'evenwichtig heid en zorgvuldigheid' wordt het plan, dat op de valreep op 15 maart in een extra raadsverga dering zou worden behandeld, nu over de verkiezingen getild. Daarom is ook een gecombineer de vergadering van een aantal raadscommissies volgende week afgeblazen. Het ambtelijk apparaat is er vol gens Ben w ondanks een uiter ste inspanning niet in geslaagd het karwei op tijd te klaren. Op allerlei beleidsterreinen bestaan nog te grote onzekerheden. Zo moeten diverse - gesprekken worden gevoerd over de zone ring van het industrielawaai. Het college zegt bovendien te weinig tijd te hebben om een aantal adviezen zorgvuldig te doordenken. Achteraf moet zij toegeven dat het gekozen 'tijd pad' te krap is geweest. Het is nu de bedoeling dat de ac tualisering van het structuur plan, waarin onder andere toe komstig beleid ten aanzien van stadsontwikkeling, sport, recre atie en verkeer wordt uitgestip peld, zo snel mogelijk door de nieuwe gemeenteraad wordt be handeld. 50 jaar Uw todden-specialist Hoofd-sponsor Excelsior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Schiedam 'Het is hier binnen beter dan buiten', zong zaterdag middag een gemengd koor van kinderen en volwassenen. Bui ten scheen de zon, terwijl binnen in de kantine van Excelsior'20 het bier stroomde. Maar er wa ren ook bekertjes limonade uit gedeeld tijdens het kindercarna val. Niet alleen schmink zorgde voor rode wangen. Hossende indiaan tjes en downs hadden een kleur van inspanningen vooral van de warmte. Zo hadden de gezusters Konijn hun oren al afgedaan voordat de eerste podiumact nog moest beginnen. Het jaarlijks terugkerende car naval bij Excelsior'20 is eigenlijk drie dagen feest voor volwasse nen die soms als oude vrouw tjes verkleed zich even kind willen voelen. Maar deze mid dag stond Prins Carnaval zijn staf af aan de jeugdige Prins Stephan I. Zo kon het kindercar naval officieel worden geopend. Stephan had immers een eigen Raad van Elf meegenomen om de feestgangers te imponeren. Hij kon dan ook rekenen op een veelvuldig 'Aléóf Toch kreeg het feest af en tóe een bijzonder volwassen tintje. Zo waren de kinderen maar nauwelijks geïnteresseerd in de Margarita's. Dit dansgroepje, be staande uit vriendinnen van voetballers, ontdeed zich van en kele kledingstukken op muziek van de Pin-Up Club. Ondertus sen bevonden zich twee ridder tjes op de gang, „De muziek staat keihard", klaagde de één. De an der voegt daaraan toe: „En ik heb nog een blaar ook". Die bleek zich in zijn mond te bevin den. Na een act met inboorlingen ver kleed als aap (of andersom?) zorgden andere Excelsior-leden voor kluchtige toneelspelletjes. Pas toen een team kanariepieten verscheen was het publiek echt geboeid. Het waren jongens van ongeveer veertien jaar in gele pakken die klapwiekten op een populaire carnavalskraker over en kanarie die niet kan zingen. Na elke act draaide een lollige DJ de grootste camavalshits waarop vrolijk werd gehuppeld, 's Avonds zou het feest nog doorgaan en gisteren ook maar dan zonder jeugd en zonder li monade..,. Schiedam/Vlaardingen De Schiedamse Rietzeilers hebben een traditie afgeschaft. Bij de be kendmaking van het witte schaap, zaterdagavond in een af geladen Blauwe Brug, bleek de Schiedamse carnavalsvereni ging het jaarlijkse witte schaap nu eens niet te hebben gerecru- teerd uit de sportwereld. Prins Frans II voerde een be jaarde Schiedamse vtouw ten to nele die en alle Rietzeilers wa ren het daar roerend mee eens Schiedam „Weet u de weg naar Den Haag", vroegen twee automobilisten zaterdagmiddag rond half drie aan een agent, na dat zij in de 's-Gravelandsejpol- der een politiewagen in het kiel zog hadden gekregen. Toen de politieman een fiets op de achterbank zag liggen, ver trouwde hij de zaak niet. Zijn ge voel bedroog hem niet, want be studering van het rijbewijs leer de dat de bestuurder naar de be kende weg vroeg; hij was zelf uit Den Haag afkomstig, De op slot zijnde fiets was van hemzelf, verklaarde de Hage naar. Uit de gegraveerde postco de bleek echter, dat de eigenaar van de fiets in de Schiedam woonde. Een uur later deed de rechtmatige eigenaar aangifte, waarop hij zijn fiets direct kon meenemen. minstens zoveel recht had op de titel als een goed presterende sportclub. En onder luid applaus werd de 76-jarige Wien Muller getooid met de versierselen van het witte schaap. Wien Muller, slechts een handje vol Schiedammers weet dat zij al vele jaren hulpgoederen voor de Derde Wereld inzamelt en ver stuurt. En juist omdat maar zo weinig stadgenoten deze wel doenster kennen kwam zïj in aanmerking voor een onder scheiding, meenden De Rietzei lers, „We huldigen met haar alle vrijwilliegers die in de anonimi teit veel goed werk verzetten", verklaarde prins Frans II later. Met de benoeming van Wien Muller doordbraken De Rietzei- Iers cxjk het tot nu toe conse quent gevoerde beleid, dat dit jaar het milieu de boventoon moest voeren op het Schiedamse carnaval. Dat werd volgehouden tot en met de keuze van actie voerder Timmner tot zwart schaap, wegens 2Ïjn —verlo renstrijd tegen rijksweg 19. Voor het witte schaap stond ove rigens ook de milieubewuste paddenvriendin mevrouw Van der Hoek uit Schiedam-Noord genomineerd. Zij verloor echter op punten van Wien Muller. De Vlaardingse carnavalsvere niging De Leutlcggers bleek za terdag over minder fantasie te beschikken dan de Schiedamse zusterclub, In het Buizengat was het wederom de sportsector die zowel het witte als het zwarte schaap leverde. J.Maat, voorzitter van de voet balvereniging Vlaardingen, kreeg de zwarte wollen mantel omgehangen voor het feit dat hij als bestuurder een stapje terug moet doen. Zijn club is gefuseerd met DSS en dat betekent dat Maat minder verantwoordelijk heden krijgt. De titel wit schaap was voor Maats tegenvoeter J.C.T. de Lange. Hij heeft veel werk verzet voor de fusie van beide verenigingen, die voort aan onder de gezamenlijke naam Delta Sport door het leven gaan. Vlaardingen De sanering van het Hoflaan-terrein gaat, ais het rijk de aanbeveling van de pro vincie Zuid-Holland volgt, 22,5 miljoen gulden kosten. De provincie vindt alleen een volledige sanering, waarbij alle vervuilde grond wordt afgegra ven, verantwoord. De gekozen oplossing is de duurste van een kleine twintig alternatieven die door een onderzoeksbureau wa ren opgesteld. De grond is ern stig verontreinigd met chemi sche stoffen, afkomstig van de voormalige gasfabriek op het terrein. Het voorstel, waaraan alleen de handtekening van minister Al ders van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu nog ontbreekt, beperkt zich tot schoonmaken van het terrein tussen de Hoüaan en het Buizen gat. Sanering is daar noodzake lijk, omdat de gemeente er hui zen wil bouwen. Met de ontwik keling van het Buizengat-project wordt binnen enkele jaren be gonnen. Andere vervuilde plekken In de omgpving van het oude gasfa briekterrein zullen later worden aangepakt. Bodemveronteini- ging is geconstateerd tot op en kele honderden meters afstand van de bron. Stoffen die van de gasfabriek afkomstig rijn wer den tot ver in het Oranjepark aangetroffen. Volgens de interimwet bodem sanering moet de gemeente Vlaardingen tien procent van de kosten, oftewel ruim twee mil joen gulden, zelf betalen. Onge veer anderhalf miljoen werd vo rig jaar al door de gemeente voor dat doel gereserveerd. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft een man en een vrouw uit Rozenburg ingere kend wegens winkeldiefstal. De 42-jarige man en de 26-jarige vrouw bekenden op het bureau dat zij de afgelopen anderhalf jaar in de wijde omtrek winkels hadden geplunderd. Onder hun buit bevonden zich vijf fietsen en een brommer. In de woning van de verdachten trof de politie een grote hoeveelheid gestolen spullen aan. Vlaardingen Voor de meeste bewoners van de Nieuwland- straat is de parkeergarage achter hun huizen een groot ge mak, maar de familie Schwagermann ondervindt er niets dan hinder van. De elektromotor die de toegangsdeur tot de gara ge regelt, bezorgt hun constant overlast. In een brief aan B en W en de gemeenteraad van Vlaardingen schrijft L. Schwagermann dat de motor, die aan zijn buiten muur werd bevestigd, een irritante zoemtoon voortbrengt. Het geluid is door zijn hele huis heen te horen. Ook de deur van de garage maakt lawaai. De stalen lamellen waarvan die deur is gemaakt, rammelen bij het minste "zuchtje wind. De gemeente liet na eerdere klachten van de familie Schwa germann geluidmetingen verrichten en constateerde dat de herrie inderdaad de normen ver overschreed. Kennelijk werden er geen maatregelen genomen, want de bewoner eist nu schriftelijk dat de lawaaierige motor vervangen wordt dooreen geluidsarm exemplaar. Bovendien wil de familie dat de gemeente alle schade ver goedt die door de ongelukkige constructie is ontstaan. In de woonkamer van hun nieuwgebouwde huis zit een grote schimmelplek. Volgens de betrokken familie is dat een regel recht gevolg van de bevestiging van de motor. Hoorbare kunst maken? Deze deelneemster aan het open podium had daar weinig moeite mee. Haar stem schalde door heel De Erker. Schiedam De expositie 'Van knutselwerk tot kunst' die gis termiddag in wijkcentrum De Erker te zien was, heeft bewezen dat er onder de Schiedamse be volking een groot aantal creatie ve mensen leeft. De Erker bleek maar net groot genoeg om alle kunstwerken, gemaakt door amateurs, een plaatsje te geven. De culturele manifestatie die dit jaar voor de vierde keer werd gehouden, stond een beetje in het teken van Van Gogh. Anita Riekwel, één van de medewerk sters van het wijkcentrum, legde uit op welke wijze de schilder in verband staat met de expositie: „Het is honderd jaar geleden dat Van Gogh stierf en dat feit wil den wij niet zo maar voorbij la ten gaan. De werken die hier zij tentoongesteld, hebben geen re latie met de schilder. Maar om hem niette vergeten, hebben we alles in het geel aangekleed. Geel, de overfieersende kleur van zonnebloemen, die Vincent van.Gogb ooit eens schilderde... Bovendien is één van de exposi tieruimten de 'Van Goghzaal' genoemd". Een route die met grote gele pij len werd aangeduid, zorgde er voor dat niemand iets van de kunstwerken oversloeg. Via de Cobragang, waar historische fo to's en tekeningen van popster- ren de muur sierden, kwam men in de Appelgaard terecht. Na een blik op de aquarellen en olie verfschilderijen in die ruimte, kwamen de bezoekers in de An ton Heijboerzaai, vol sieraden en poppen. Voordat de bezoekers het eindpunt, namelijk restau rant Keukaiypto bereikten, wa ren ze wel een uurtje zoet. In het druk bezochte wijkcen trum kon men niet alleen naar kunst kijken, maar het ook be luisteren. Er was een open podi um georganiseerd, waar musici de gelegenheid hadden hun ta lenten te laten zien en horen. Het resultaat was een middag nonstop-muziek, variërend van achtergrondmuziek tot play- back-showtjes. Omdat kinderen het leuker vin den om zelf aan de slag te gaan in plaats van andermans werk te bekijken, was er voor de kleinste bezoekers een kleihoek inge richt. De tienjarige Linda Bel- jaars, die met een broche 'mede werkster Erker' op haar trui pronkte, hield de kinderen be zig. Ze vond niet dat iedereen even serieus meedeed: „Ze moeten iets maken dat met een heks te maken heeft. De dingen die klaar zijn zet ik op een tafel, maar als je daar gaat kijken zie je dat sommige kleistukjes super- misvormd zijn! Kindjes van dne kwakken alles op elkaar en zeg gen dan, dat ze een heks ge maakt hebben!". Vlaardingen -Een oud-werk nemer heeft zaterdagmorgen zijn woede gekoeld op de auto van zijn baas, een 39-jarige Vlaardinger. Hij sloeg de voor ruit van de auto aan diggelen. Het tweetal had onenigheid ge kregen in de woning van de 39- jarige_ man aan de Sprinter- plaats! De werkgever had de an der ziin huis uitgezet, omdat zijn bezoeker verdovende middelen zou gebruiken en de buurt on veilig maken. De ander was het met die opmerkingen niet eens en begon de auto onder handen te nemen. Twee andere Vlaardingers de den eveneens aangifte van ver nielingen van hun auto. Hun wagens, die geparkeerd stonden in de Schejpenstraat, werden met rode verf bespoten. Vlaardingen Het begint al meer gewoonte dan uitzonde ring te worden voor Jan Ander son. Binnen een luttel tijdsbestek van een paar maanden is zijn Streekmuseum aanstaande vrij dag 2 maart voor de derde keer in successie op dc televisie te zien. Ditmaal zijn het de camera's van de KRO die shots in het Vlaar dingse museumpje hebben ge schoten. In het programma 'Lekker weg in eigen land' (aanvang tien over half zes op Nederland 1) besteedt de omroep aandacht aan Delfland. Bij het onderwerp musea komt ook Jan Anderson in beeld. Op tv zijn natuurlijk weer opna mes te zien van het historische schoolklasje dat half januari nog dienst deed als decor voor de geschiedenislessen van de VPRO met Theo Joekes in de hoofdrol en het snoepwinkel tje. Ook zal de KRO een schilde rij tonen van de molens aan de Galgkade uit 1780. Eerder al was Jan Anderson op de buis geweest bij de Vara met zijn expositie 'Oh, kom er eens kijken', die toen in Madurodam ten doop werd gehouden. Deze tentoonstelling van speelgoed uit grootmoeders tijd was daar tot het begin van dit jaar te bewon deren. Omdat Anderson ook de Vlaardingers alsnog een kans wil geven prenten, puzzels, tol len, een kijkdoos en ander speel goed te komen bekijken, heeft hij alvorens alles weer wordt op geborgen in zijn eigen optrekje het één en ander ingericht Tot eind mei is de expositie daarom nog gewoon in net Streekmu seum aan de Kethelweg te be zichtigen. Schiedam Inbrekers hebben dit weekeinde toegeslagen in een woonhuis aan de Schaper- laan in Schiedam. Nadat zij de voordeur forceerden, namen zij een computer, een videorecor der, een kleuren-tv en een kost bare postzegelverzameling mee. Ook een winkelier aan de Groe- nelaan is ernstig gedupeerd door een inbraak. Vrijdagochtend be merkte de eigenaar van boetiek Legs dat dieven zich hadden ont fermd over een partij kleding ter waarde van 10.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1