Heemraadstraat heeft het mooi voor elkaar 03 Schiedam blij ft huisvuil ophalen 'Met toeteren maak je de mensen alleen maar bang' mm m Nu ook film van werk aan Palmboom Nieuw jenevermuseum loopt vertraging op Na stroef begin op weg naar snelste renovatie aller tijden VLAARDiNGS DAGBLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT mm Ondanks \AM-blokkade door boeren PTT'er knipt en plakt naar 'prachtig eindresultaat' Illegalen opgepakt Vrouw omver geblazen Autoriteiten raken niet in paniek door vloedgolf Dammers kijken uit naar stage in Wit- Rusland PEC zit in ruimtenood PvdA: 'rooie' burgemeester Steuntje in de rug voor De kwestie' WHBNIfEG Peqionale redactie. Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066, -1350557.sportredactie:4345209. Telefax 010-4349754. WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 J Vlaardingen Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, - maar als het niet tegenzit wordt de Heemraadstraat toch het snelste renovatieproject in de Vlaardingsegeschiedenis. Vanaf het allereerste overleg tot de te- rugkeer van de allerlaatste be- won er in de straat rond de kerst zullen dan niet meer dan twee jaar zijn verstreken. „Sommige bewonerscommissies doen al- -I leen al over het praten twee jaar". \- Kon Braggaar was gisteren het stralende middelpunt van het V feestje van de Heemraad-bewo- ners, die voor zo lang als het duurt zijn ondergebracht in de Stationstraat. Niks geen sloop 1 van deze vooroorlogse en bijna zestig jaar oude panden. Voor het lieve sommetje van 103.000 r gulden per woning (3,2 miljoen l in totaal) worden de dertig hui- zen binnen negen maanden op een grootscheepse wijze opge- knapt. Op de manier zoals het henzelf voor ogen heeft gestaan. In de binnenstad van Vlaardin gen is de Heemraadstraat nog één van de weinige blokken, waaraan helemaal niets is ge daan. Omliggende panden zijn gesloopt en uit de as is stelselma tig nieuwbouw herrezen. De Heemraadstraat bleef echter buiten schot. Platgooien werd door de gemeente al te drastisch fevonden en renovatie 2agen de ezitters van dat rijtje goedkope huurhuizen lange tijd niet zitten. Maar met het inbeuken van de oude voordeur door burgemees ter F red van Lier en het proviso risch plaatsen van een nieuwe, door bewoner en bewonerscom missievertegenwoordiger Brag gaar, is de weg naar een modem bestaan ingeslagen. Voor de ge meente is dat van belang, omdat deze straat één der belangrijkste aanrijroutes is naar het straks ook vernieuwde centrum, voor de huurders, omdat zij er een volwaardige woning voor terugkrijgen. Het mag aan de ene kant betekenen dat de huidi ge huur van gemiddeld nog geen 170 gulden in 1991 meer dan ver dubbeld wordt, aan de andere kant kunnen zij voortaan aan spraak maken op aanzienlijk meer woonruimte en comfort. Waarnemend-directeur Even huis van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf gaf gistermiddag aan dat de voorbereidingen niet 'al tijd over rozen zijn gegaan' en burgemeester Van Lier herin nerde zich 'nogal wat perikelen', maar 29 van de dertig bewoners (eentje houdt vooralsnog voet bij stuk) glunderden slechts na af loop van het officiële startsein voor de grote opknapbeurt 'Contract is contract', klonk het gniffelend bij het aperitief dat in zaal Triangel werd geschonken. Positief Zij hebben er wel voor moeten knokken. „Maar", aldus Kon Braggaar, „de twee conflicten met de gemeente zijn telkens po sitief voor ons afgelopen". Bij aanvang van het renovatie- overleg ruim een jaar geleden veegde de bewonerscommissie eerst de aangewezen architect van tafel. Zij kozen voor Henk den Hollander uit Boskoop en kregen uiteindelijk hun zin. „In onze vrije tijd hebben we alle raadsleden thuis 'lastig gevallen' en dat heeft geholpen". Een paar maanden terug leek wethouder Bas Goudriaan plots klaps roet in het eten te gooien. Renovatie was te duur en het Woningbedrijf had niet vol doende geld, dus was het toeft maar beter om de sloophamer te hanteren. „Wij hadden echter al het renovatiecontract gete-i kend", haalt de bewonersverte genwoordiger van de Heem- J. raadstraat tevreden op. „En daar 2 kon Goudriaan toch niet meer I onderuit". De buurt liep gisteren uit voor het startsein van de renovatie In o de Heemraadstraat. 2 V4-- - Schiedam Net als 87 andere gemeenten kan Schiedam door I de boerenacties in het Drentse Wijster niet langer haar huisvuil afvoeren. Door de blokkade van het vuilverwerkingsbedrijf VAM zien veel gemeenten zich genoodzaakt het ophalen van huisvuil te staken, maar Schie- - dam is dat vooralsnog niet van plan. Vandaag kan de Sehiedam.se vuilnisdienst in ieder geval nog zonder problemen uitrukken. Met passen en meten kan de naar schatting 150 ton afval, die vandaag van 'de Schiedamse straten wordt gevist, nog op het terrein van de VAM worden op- geslagen. „Voor donderdagochtend moet er echter een oplossing zijn", zegt wethouder Aad Wiegman van de Openbare Nutsbedrijven. „Als de boeren doorgaan, moe ten we morgen een alternatieve stortplek hebben. Anders ko men we in grote problemen". De directie van de VAM over legt vandaag voor de laatste keer met de boerenorganisaties. Als de boeren de poorten van het af valverwerkingsbedrijf niet vrij maken, spant de directie een kort geding aan tegen de protes terende akkerboeren. „In de tussentijd zijn wij naarstig op zoek naar alternatieven, In het Gooi heeft een aantal ge meenten het ophalen van huis- Schiedam Dick Groenen dal heeft er net 92 uur monte ren op zitten. Zeven weken lang gebruikte hij vrijwel elk vrij uurtje om te knippen en te plakken in videomateriaal dat hij van de restauratie van molen De Palmboom schoot. Groenendal filmde daar in opdracht van de stichting De Schiedamse Molens vanaf mei vorig jaar tot onlangs Hij was 52 dagen op de 'set' en moest zich regelmatig flinke inspanningen getroosten om de werkzaamheden aan de m 1901 afgebrande molen te kunnen vastleggen. „Om een mooi overzicht te krijgen, heb ik verschillende malen de 45 meter hoge silo tegenover de molen moeten beklimmen. Zo'n 278 treden met een zware camera en een zwaar statief op de nek. Ja, dat was knap vermoeiend". Groenendal kan er inmiddels weer luchtig over praten, want de klus is geklaard. „En", zegt de PTT-medewer- ker uit Nieuwerkerk aan den Ussel, „nu is het eindresultaat dan ook prachtig". Deel 1 van zijn film gaat woensdagavond 7 maart in besloten kring in première in de Kethelstraat 16. Het pu bliek bestaat uit leden van de stichting en een beperkt aan tal genodigden. Ruim twee maanden later, op 12 mei, wordt de twee uur durende film tijdens de jaarlijkse mo lenfeesten vertoond. Voor Groenendal, die eerder een korte filmimpressie van de Schiedamse molendagen maakte en ook opnamen maakte bij andere bouwpro jecten, breekt nu fase twee aan. Hij zal tot verin 1991 nog regelmatig naar De Palm boom afreizen om het vervolg van de werkzaamheden vast te leggen. De film wordt in tweeën ge knipt, omdat de bouwers eind vorig jaar het hoogste punt (29 meter) bereikten. Groenen dal wilde dat heuglijke feit zo snel mogelijk aan de bevol king laten zien. Hij besloot vorig jaar zijn am bitieuze filmklus te beginnen, omdat hij de wederopbouw van De Palmboom als een staaltje vakmanschap ziet. Evenals het stichtingsbestuur is hij dan ook trots dat de De Palmboom, waarin inmiddels al zo'n 366.000 stenen zijn ver werkt, weer tot de hoogste molens van de wereld be hoort vuil al gestaakt, maar dat moe ten we m Schiedam proberen te voorkomen. Dat is het paard achter de wagen spannen". Volgens Wiegman is het vrijwel uitgesloten dat Schiedam haar huisvuil tijdelijk mag afvoeren naar de Afvalverwerking Rijn mond. Door het steeds grotere aanbod aan huisvuil kampt dit bedrijf met grote capaciteitspro blemen. „Ze zitten tot over hun oren in het vuil". Schiedam is de enige gemeente in het Rijnmondgebied die ge troffen is door de blokkade in Wijster. Bijna alle gemeenten in Zuid-Holland laten hun huisvuil verwerken bij de A VR. Door de goedkopere storttarieven week Schiedam enkele jaren geleden naarhet Drentse Wijster uit. Mocht een oplossing van het conflict uitblijven, dan weet Wiegman nog met waar het vuil wel kan worden heengevoerd. „Ambtenaren werken vandaag aan een noodplan. Ik ga er van uit, dat we ons huisvuil toch kunnen blijven afvoeren", aldus Wiegman. Schiedam Bij een inval in een kleding-atelier m Schiedam zijn gistermiddag vijf illegale Tur ken aangehouden. Ze zullen waarschijnlijk het land worden uitgezet. Doelwit van de geza menlijke actie van politie, socia le recherche en GAK was een bedrijfspand op de hoek van de Schoolstraat en de Nieuwe Ha ven. De politie vermoedde al langer dat het atelier illegale buitenlandse werknemers had. In totaal werden negen mensen aangehouden. Onderzocht wordt nog of het bedrijf zich wel aan de fiscale regels hield. Vlaardingen Een 80-jarige vrouw is gisteren in de Blois van Treslongstraat door een wind stoot omver geblazen. Zij liep daardoor een open botbreuk aan haar pols op. Politie en brandweer kregen gis teren regelmatig meldingen van bewoners die schade van de storm ondervonden- Ze moesten diverse malen uitrukken om los gewaaide takken te verwijderen. In de Brederostraat kon nog net worden voorkomen dat een schoorsteen omviel. Met een roeiboot waren de brandweerlieden in de weer aan de Westhavenkade. De activitei ten vormden een ware toeristi sche attractie. Vlaardingen/Maassluis Even werd er voor veel erger ge-, vreesd, maar de wateroverlast heeft zich in Vlaardingen en Maassluis toch beperkt tot de buitendijkse gebieden. Kwam in Schiedam alleen de Maasboule vard blank te staan; in Vlaardin gen stroomden de Koningin Wil- helminahaven en de Oost-en Westhavenkade over, terwijl het in Maassluis vooral om de Go- vert van Wijnkade en het Hoofd ging. Verder rukte de Nieuwe Waterweg, die met 2.75 meter boven NAP het hoogste peil sinds 1953 bereikte, niet op. Om half zes vanochtend zou het water opnieuw een extreem hoog peil bereiken, maar dan nog wel een metertje meer als in de middaguren het geval was. Op het moment suprème bleek dit allemaal enorm mee te val len. Tussen kwart over vijf en half zes werd vanmorgen met 2.65 meter de hoogste stand be reikt. Ruim een meter lager dan de 3,95 meter die in de avond uren werd genoteerd. De kriti sche grens schommelt rond de drie meter. Er kon zich slechts één compli catie voordoen; elektrieiteitskas- Schiedam Overdag maken de zeven leden van de witrussische damclub uit Minsk graag uit stapjes naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. De spelers, van wie een flink aantal al de nodige internationale successen heeft geboekt, absorberen het le ven in het westen met bijna kin derlijke gretigheid. Maar 's avonds, zo ondervinden de leden van de Schiedamse damclub, komt hun andere aard boven drijven. Dan buigen ze zich koel en berekenend over het dam bord en geven hun gastheren les in hetschijvenspel. Gisteravond speelde de Russi sche ploeg, die in het kader van een uitwisseling in Schiedam is neergestreken, een 'thuiswed strijd' in het Novotel. Ondanks het vooraf ingecalculeerde ver- lies zij'n de Schiedamse dammers nog steeds heel blij met het on verwachte internationale tref fen. Voorzitter Joop Smit verheugt zich nu al op de trainingsstage, die zijn dammers oktober dit jaar in Minsk kunnen houden. Hij verwacht dat de ervaringen die zijn ploeg daar opdoet to" prestaties zullen leiden. Overdag kinderlijk nieuwsgierig naar Nederland, 's avonds als vanouds geconcentreerd. De Russische dammers hebben geen moeite met hun tijdelijke dubbelleven. tjes van het GEWB. Die zouden wel eens onder water kunnen komen te staan en dan dienden die te worden afgesloten. Met als gevolg dat huizen en bedrijven zonder stroom zouden komen te zitten. Maar om dat aan de grote klok te hangen, achtte Van Lier eigenlijk te paniekerig. „We gaan niet toeteren. Dan maak je de mensen alleen maar bang. Als de stroom uitvalt, is dat toch maar in beperkte mate" Met rubberbootjes roeiden de brandweerlieden gistermiddag over de Wilhelminakade om de kastjes uit te schakelen. Dat ge- beurde nadat er kortsluiting was ontstaan in één van de panden. De actie vormde een ware toeris tische attractie. Gewapend met camera's en videorecorders sloeg een groot aantal Vlaardingers de verrichtingen gade. Een arbeider, ingeschakeld om een kelder aan de Wilhelmina kade leeg te pompen, had zijn werkzaamheden toen al ge staakt. „Het lukte aardig", mok te de man. „Maar de buurman was niet op het idee gekomen om zijn pand leeg te pompen. Daar door liep het water dwars door de muren heen". Vloedplanken Door de keersluis in de haven bleef in Maassluis het lager gele gen havenkwartier van over stromingen gevrijwaard. Op het Hoofd, de meest bedreigde wijk, bereikte het water nergens de vloedplanken en zandzakken waarmee de bewoners hun hui zen hadden beschermd. Alleen de Govert van Wijnkade aan de overkant van de buitenhaven kwam gedeeltelijk blank te staan. De veerdienst met Rozen burg nam gistermiddag korte tijd alleen voetgangers en fiet- seis mee, maar hervatte al snel het overzetten van auto's. Veel bewoners van het Hoofd betreurden het dat zij na de bouw van de Deltawerken hun vloedplanken bij de vuilnisman hadden gezet, Ze moesten nu op stel en sprong houten platen op maat zagen om hun deuren te gen het water te beschermen. Voor veel gezinnen was het de eerste keer dat zij met de geva ren van het water werden ge confronteerd. Zelfs mensen die twintig jaar en langer op het Hoofd wonen, konden zich zo'n hoge waterstand niet herinne ren. „Hoogstens gaat je vloerbedek king eraan", bekende een Maas- sluizer die er niet echt mee zat. „Maar ik breng wel alle waarde papieren en kostbare spullen naar boven". Terwijl sommige families een ware barricade aan zandzakken opwierpen, lieten anderen het bij een of twee half- gevulde zakjes. „Je doet er toch niks tegen". Maar over het alge meen nam de buurt de waar schuwingen van de politie zeer serieus, NOS-journaal Uiteindelijk bleek de waterstand vanochtend rond half zes zelfs nog onder het middagpeil te blij ven. Twaalf uur eerder had de Vlaardingse Koningin Wilhel- mïnahaven en natuurlijk 't Hoofd volledig blank gestaan. Aan de kade reikte het water tot boven de zitbankjes, mannen met lieslaarzen baanden zich manmoedig een weg en in de huizen eh zaken gingen de voe ten noodgedwongen van de vloer. De 'waterschotten' die de eigenaren voor de deur hadden geplaatst, boden nauwelijks soe laas; dat bleek dweilen met de kraan Open. Eén auto spoelde weg en in het wegdek werd een groot gat ge slagen. Talloze mensen kwamen langs om met eigen ogen te zien hoe de Nieuwe Waterweg ver buiten haar oevers trad. Maar echt fnuikend werd het niet. Het Deltahotel, dat boven het water hangt, kwam nagenoeg met de schnk vrij. Alleen in de kelders en de toiletten liep spontaan enig water binnen. De 'waterige' beelden die het NOS-journaal gisteravond uit zond, gaven volgens commissa ris Gijs Bierling toch een enigs zins vertekend beeld. „Er is geen moment sprake van paniek ge weest. De bewoners en bedrijven rond de Wiihelminahaven en de Oost- en Westhavenkade waren van tevoren door ons gewaar schuwd. Die mensen kennen het verschijnsel wateroverlast. Het gebied loopt daar met een zekere regelmaat onder water. Ik kreeg vannacht dan ook het idee dat de ploeg van het NOS journaal weer met een kater naar huis is gegaan". Vlaardingen Het Plaatse lijk Edukatief Centrum ver keert in grote ruimtenood. De vleugel van het voorma lige schoolgebouw aan de Cornells Houtmanstraat die het PEC van de gemeente huurt, is te klem geworden voor de vele activiteiten van de stichting voor volwasse nenonderwijs. Docenten en leerlingen pen delen gedwongen heen en weer tussen zestien lokalen en lokaaltjes die over heel Vlaardingen zijn verspreid- Dat komt de kwaliteit van het onderwijs niet ten goede. „Het ruimtegebrek ver hoogt de drempel voor deze vorm van onderwijs, waar aan voornamelijk mensen deelnemen die toch al drem pelvrees hebben", aldus en keledocenten. Onder het motto 'Geef het PEC een plek' zijn de leer krachten een actie gestart. Ze willen de gemeente er van overtuigen dat het vol wassenenonderwijs m Vlaardingen volwassen is fe word en en dat er meer lo- alen bij moeten komen. Het PEC wil het liefst de ruimte overnemen van de streekmuziekschool, die het andere deel van het gebouw aan de Cornells Houtman straat in gebruik heeft Zie ver d er pagina 15. Maasland De PvdA is als eer ste met een mening naar buiten gekomen over de 'politieke kleur' die de opvolger van de vertrekkende D66-burgemoes ter Mieke Bloemendaal zou moe ten hebben. PvdA-afdelings- voorzitter W. Passchier is van mening dat een partijgenoot van hem de meest aangewezen kan didaat is. „Ik pleit voor een rooie burge meester. Het CDA zal ongewïj- feld, net als vóór het aantreden van mevrouw Bloemendaal, wel weer om een CD A-burgemees ter met een liefhebbende vrouw en oppassende kinderen vra gen". Op zich heeft de sociaal-demo craat daar niets op tegen. „Maar de Nederlandse dorpen barsten al van dergelijke burgemees ters". Leden van de Open Groe pering komen volgens Passchier niet in aanmerking, omdat het een goed gebruik is een burge meester niet uit het eigen dorp te recruteren, .Rest dus een PvdA- of een VVD-burgemeester, maar de laatste lijkt me geen goede keus Deze 'blauwe' signatuur is m het Westland al aanwezig. Zo kom ik onvermijdelijk uit op een PvdA- kandidaat", stelt de afdelings voorzitter SchiedamHet Schiedams Col lectief Historisch Amateur To neel (SCHAT) denkt het geld niet nodig te hebben, maar toch heeft de gemeente zich bereid verklaard borg te staan voor de laatste halve ton, In die orde van grootte is voorde openlucht-pro- duktie 'Een Brandende Kwestie' een garantiesubsidie verstrekt. Op de begroting van het SCHAT prijkt nog een gat van 40.000 gul den. Het merendeel van dat geld wordt door sponsors te zijner tijd opgehoest. Als steuntje in de rug wil Schiedam dat geld desge wenst wel voorschieten. Want er blijken ook nog wat tegenvallers te zijn. Het toneelstuk moet op de Vismarkt worden gehouden, met tribunes op pontons in de Nieuwe Haven. Nu blijkt even wel dat een mobiel decor dient te worden ontworpen, omdat de Walvischstraat toegankelijk moet blijven voor de brandweer. Daarnaast verwachten de thea tertechnici enige complicaties. Voor licht en geluid moeten zo doende extra voorzieningen worden getroffen. Het SCHAT denkt deze tegenvaller zo goed als binnen de eigen begroting te kunnen opvangen. Schiedam De realisatie van een nationaal jenevermuseum in Schiedam is nog steeds niet ze ker. Eind verleden jaar had de Stichting Gekroonde Branders ketel het museumplan willen presenteren, maar de financie ring verloopt minder voorspoe dig dan genoopt. Enkele poten tiële sponsors houden voorals nog de boot af. Ondanks de tegenslag is voor lichter Jos Gunneweg nog steeds optimistisch over de haalbaar heid van het plan. „We hebben geleerd de tijd in ons voordeel te laten werken. De financiering gaat niet zo snel, maar met alle betrokkenen zijn we nog steeds in gesprek. Dat geeft ons vol doende energie om door te gaan". De stichting, die onder voorzit terschap staat van burgemeester Reimer Sc heer es, wil het mu seum huisvesten in de voormali ge distilleerderij De Lokomotief aan de Lange Haven. Voor het opknappen en inrichten van het in deplorabele toestand verke rende monument denkt de Ge kroonde Brandersketel vier mil joen gulden nodig te hebben. Naar schatting de helft van dit bedrag denkt de stichting bin nen te halen via reguliere subsi dies van Monumentenzorg en het stadsvernieuwingsfonds. Het resterende bedrag moet worden opgehoest door particuliere sponsors. Over de financiering voeren leden van de stichting al tijden gesprekken met de Neder landse jeneverproducenten. De initiatiefnemers proberen de producenten over de streep te halen met de redenering dat het museum in de toekomst als een prima marketinginstrument voor het Nederlandse gedistil leerd kan fungeren. Deze be drijfstak maakt zorgelijke tijden door, maar de bedrijven blijken volgens Gunneweg toch gevoe lig voor het argument dat de on dernemers gediend zijn bij geza menlijke investeringen. Een aantal jeneverstokers staat reeds garant voor een deel van de investeringen, maar andere bedrijven aarzelen nog. „Som mige hebben kanttekeningen geplaatst bij ons voorstel", zegt Gunneweg, zonder nader op de inhoud van de gesprekken in te gaan. „Deze bedrijven koppelen een definitieve toezegging aan bepaalde voorwaarden. Deze zijn we nu aan het analyseren. Binnenkort zitten we weer met deze partijen rond de tafel". Volgens Gunneweg heeft de Ge kroonde Brandersketel behoefte om op zo kort mogelijke termijn met de plannen naar buiten te komen. „Maar dan moeten eerst alle barrières worden geslecht We laten ons niet meer vastprik ken op een datum". Die ervaring deed Jos Gunne weg het laatste jaar op bij de actie voor de wederopbouw van mo len De Palmboom. Met andere molen fanaten slaagde Gunne weg er in, enkele miljoenen gul dens voor de herbouw in de wacht te slepen. „De actie voor het jenevermu seum heeft echter een ander ka rakter", meent Gunneweg. „De herbouw van de molen steunt vooral op de goodwill van de be volking. Het geld voor het mu seum moet van de jeneversto kers komen. Omdat het museum met name in hun belang is".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1