Mi 'Waanzinnig eigenlijk, examens in de keuken' RKWIK en DHS gaan op herhaling SPORT 1 ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Volwassenenonderwijs groeit uit z'n jasje De wedstrijden Volgende loting bij Zwaluwen VI Rotterdams Nieuwsblad woensdag 28 februan 1990 SCHIEDAM Voorjaarskriebels Het loopt allemaal een beetje raar. Nu het wel stormt, maar een echte winter achterwege blijft, is de natuur een tikkeltje van slag. Zo zijn de padden al weer op parmgstoeht en worden automobilisten verzocht in Spaland en bij Kethel enige clementie met deze reptielen te hebben. Vorig jaar kwam ten slotte de helft van de paddenbevolkmg om het le ven, omdat ze werden platgereden Belangstellenden die met eigen ogen willen zien hoe de natuur in rep en roer is, kunnen zondag ook naar de heemtuin in het Beatnxpark gaan Om twee uur begint bij het Duivenpad een speurtocht naar flora en fauna die al de voorjaarskriebels hebben. Pater Robben Ter ere van een kwart eeuw St Jan de Doper Paro chie keren oud-pastores op hun schreden terug- Ko mend weekeinde »s daarom pater dr Bert Robben (59) gastpredikant. Hij preekte vanaf 1965 in de toen net nieuwe wijkparochie m Nieuwland. Het was zijn taak een modern pastoraat op te bou wen en dat betekende in de jaren zestig vooral het toepassen van democratiseringsideeön. In zijn vier jarige aanwezigheid ontpopte pater Robben zich als een manager Hij predikt zaterdag vanaf vijf uur in de St Jan de Doper aan de Noienslaan 99 en zondag om elf uur. Na afloop van de mis is er gelegenheid om met pater Robben te praten Tiener-cursussen Kluphuis Oost wil het tieners en jongeren meer naar de zin maken. Daarom wordt het cursuspakket bin nenkort uitgebreid met drie activiteiten voor die jongere doelgroep. Speciaal voor meisjes is de cursus lichaamsverzorging bedoeld, die wordt uitgesmeerd ovei zes bijeenkomsten op dinsdagmiddagen vanaf vier uur. De meiges leren bij voorbeeld make-up aan te brengen. Tijdens de lessen geven een kapster en een pedicure uitleg over hun werk. Voor jongens en meisjes is de cursus lambada. Gedu rende twaalf lessen krijgen de deelnemers onder richt in die onstuimige exotische dans De lessen be ginnen steeds op woensdagmiddag half vijf. Ook uitsluitend voor jongeren is een cursus fotogra fie Zes dinsdagmiddagen wordt vanaf vijf uur uit gelegd hoe een eamera het best kan worden ge bruikt De deelnemers leren dan ook hun eigen fo to's in een donkere kamer af te drukken. Belastingen De ANBO organiseert nog steeds uren, waarop ou deren door deskundigen hun belastingformulier kunnen laten invullen Maar dan moeten belang stellenden wel eerst een afspraak vooraf hebben ge maakt Schiedamse 65-plussers die met raad en daad willen worden bijgestaan, kunnen daarom vrijdag middag naar het Blaauwhuis aan de Lange Nieuw- straat 181 gaan. Tussen twee en vier uur bestaat de mogelijkheid een mondelinge afspraak te maken met de belastingcommissie van de ANBO. Ook in dienstencentrum De Woudboek wordt die service geboden Elke maandag is er een dekundïge in het dienstencentrum aanwezig om ouderen tus sen negen en elf uur te helpen met invullen van hun belastingformulieren. g VLAARDINGEN Haar-kunst Als enige Nederlandse beeldend kunstenaar is de Vlaardingse Annette Braad gevraagd te exposeren op het wereldkampioenschap Hairstyhng. Dit we reldwijde kmptoemooi wordt medio september ge- houdemn het Ahoy'-complex. De kunstenares is uitgenodigd vijftien kunststuk ken ten toon testellen. Annette Braad beeldt m haar nieuwste werk futuristische haar- en hoofdtooien uit Tussen 22 en 25 september, wanneer zo'n 60.000 kappers uit meer dan vijftig landen in Rotterdam worden verwacht, zal zij nog een ander staalde van haar kunnen tonen. De Vlaardingse verzorgt dan live-acts bodypainting m haar WK-galary. o van haar tot kunst, dat is wat Annette Braad met haar werkstukken uitbeeldt. i Mickey Mouse Speel-o-theek Mickey Mouse viert zaterdag 10 maart feest. Dan is het tien jaar geleden dat de speel- o-theek aan de Sunnamesingel werd opgezet. Het f jubileum wordt gevierd met een kmdermarkt Km- tieren kunnen'tussen twee en vijf uur hun eigen speelgoed verkopen. Ook niet-leden van de speel-o- i theek kunnen meedoen. j MAASSLUIS l Kilometervreten Veel wandelliefhebbers lieten er vorig jaar na be- ëindiging van de jaarlijkse VTM-mars geen enkele twijfel over bestaan: zij wilden een nieuwe uitda- i g'ng aangaan De tocht over 30 kilometer was voor hen een makkie geworden. De organiserende wan- i delsportvereniging VTM is gevoelig gebleken voor j het lichte gemor uit het deelnemersveld en heeft i voor zaterdag ook een mars van 50 kilometer op het programma staan. Tussen acht en tien uur 's morgens worden de spor- tievelmgen aan de start bij de gymzaal aan de Par kietstraat verwacht Aanvankeljk lopen de groepen wandelaars gelijk op. Zij gaan voor het eerste ge deelte langs de Nieuwe Waterweg naar het puntje van de pier in Hoek van Holland. Na een korte rust in gebouw De Hoekstee gaan de 30 kilometerlopers via het Siaelduinsebos weer naar huis. De anderen nemen dan eerst een stuk strand tot in 's Graven- zande Daarna gaan ze via de Plas der Vier winden en het Frinsenbos via Naaldwijk weer terug naar huis Gouden paar Het echtpaar Kuipers aan de Merellaan heeft van morgen mevrouw Van Es op de koffie gekregen. De echtgenote van de burgemeester kwam met met lege handen. Zij gaf hun namens het gemeentebe stuur een cadeau, omdat zij vandaag exact vijftig jaar geleden elkaar het ja-woord gaven. Dat gebeur de toen in Rotterdam. Later verkaste het echtpaar naar Maassluis. door PETER DE LANGE Vlaardingen Op het Plaatselijk Edukatief Centrum geven ze er nog geen les in, maar het gevoel ervoor is bij het Vlaardings volwassene nonderwijs de laatste jaren wel heel sterk ontwikkeld: humor. Lachen is zo onderhand het laatste wapen in de eeuwig durende strijd om meer ruimte Woede helpt al lang met meer als een docent zijn lessen op de gang moet voorbereiden, omdat de leer krachten geen eigen kamer heb ben. Zij hebben met het ruimtete kort leren leven en zijn vindingrijk geworden in het vinden van oplos singen. Johanneke Witteman bij voorbeeld heeft thuis een waar as sortiment aan tassen en koffertjes, voor elke dag zowat wel één. Daar zit het materiaal in voor haar lessen basiseducatie m Vlaardingen. Maandag neemt ze koffertje A mee, voor groep A. Dinsdag tas B, voor groep B En zo gaat het verder. Al die paperassen zouden eigenlijk op de school aan de Cornells Hout manstraat in keurige schapjes moe ten liggen. Maar voor zulke schap jes in geen plaats. Docenten die met elkaar overleggen'' Die luxe kan het PEC zich niet voorstellen. Er is «niet eens plaats om de kandidaten een fatsoenlijk examen af te ne men. Soms moet er in de keuken worden geëxamineerd, tussen de koelkasten betaanrecht. „Waanzinnig eigenlijk", zegt Jo hanneke. „We zijn hier toch wel echt maf bezig, soms". Ook docente Liesbeth Zoetmulder moet lachen om die examen-anecdote. Maar de ondertoon van het gegrinnik is on dubbelzinnig ernstig. „De kwaliteit van het onderwijs gaat er op zo'n manier natuurlijk met op vooruit". Het ruimtetekort op het PEC is bij na een cultuur op zich geworden Leermaterialen worden regelmatig door de beheerder van het gebouw aan de Comelis Houtmanstraat van het ene deel van Vlaardingen naar het andere getransporteerd. Wantnietalle dependances van het educatief centrum zijn goed bevei ligd Niemand zal het in haar of zijn hoofd halen iets kostbaars achter te laten in het leslokaal aan de Van Ma&nenstraat. Alles van waarde gaat weer terug naar het hoofdge bouw Daar kan het met een gerust hart worden opgeborgen. De alarminstallatie waakt. Zelfs bij het opstellen van adver tenties om cursisten te werven, speelt het ruimtegebrek in het schoolgebouw een rol, vertellen de leerkrachten. Hoe groter'de adver tentie, hoe meer reacties. Dus, om dat er maar weinig plaats is voor nieuwe leerlingen, moeten die an nonces liefst zo bescheiden moge lijk zijn. Wachtlijst Behalve de docenten zijn ook de leerlingen al smds jaar en dag ge wend aan de problemen. Vaak moeten ze na het einde van de les door een lokaal waar een andere graep nog volop m de boeken is ver diept. Dat betekent: niet te veel la waai maken. Niet met de deuren slaan. Vooral niet als die andere groep een naaicursus volgt en net ingewikkelde patroonpapieren over de tafels heeft uitgespreid Door het minste zuchtje tocht kun nen die papieren m de war raken. Ria Aleman, die ook al heel wat ja ren les geeft bij het PEC en ook al heel wat heeft afgelachen om, dat groteske gewoeker met iedere vier kante centimeter vloer- en wan- doppervlak, begint het de laatste tijd 'hardstikke zat' te worden. „Zo kun je toch niet werken? Waar moet je je leerlingen in vredesnaam laten?" Het gevoel dat er maar eens een emde moet komen aan dat alleso verheersende probleem begint ook bij de andere docenten steeds ster ker te worden „We hebben nood gedwongen een wachtlijst moeten instellen voor nieuwe leerlingen Dat is fnuikend, want juist bij ons komen de mensen terecht voor wie het een hele grote stap is om op late re leeftijd onderwijs te gaan volgen Zo'n wachtlijst werkt ontzettend ontmoedigend". Het ruimtegebrek is geen ver schijnsel van de laatste jaren Maar «Wegens het gebrek aan ruimte moet regelmatig worden uitgeweken naar de gang het wordt wel in toenemende mate voelbaar In 1980 was er nog geen vuiltje aan de lucht De huidige di recteur Tineke Brinkman had toen een handjevol cursisten en was zelf de enige leerkracht Ze kon reke nen op de assistentie van welgeteld één vrijwilliger Nu, bijna tien jaar later, bedraagt het aantal leerlingen 1150 en heeft het PEC 75 docenten en 19 vrijwilligers Kortom, het volwassenenonderwijs is tn Vlaardingen uit zijn jasje ge groeid De club- en buurthuizen meegerekend, zyn er zestien plaat sen in de stad waar les wordt gege ven m een keur van vakken, die varieren van de eerste beginselen van lezen en schrijven lot ingewik kelde computerkunde De gemeen te, die aan deze vorm van onderwijs meebetaalt, en die ook veel belang hecht aan een democratische sprei ding van kennis, zou daarom ook moeten meedenken over een betere huisvesting van het PEC. vmdt de schoolleiding „Maar", zo weten de docenten in de Cornells Houtmanstraat te vertel len, „op het stadhuis zeggen de ambtenaren ijskoud 'wy hebben wef een inspanmngsplicht. maar dat meedenken verplicht ons met dat er ook resultaten komen'. Met andere woorden ze dronken een glas. deden een plas, en lieten de zaak zoals die was" Zelf heeft de staf van de school al een idee hoe het probleem uit de wereld kan worden geholpen Het hci'st zou het PEC blijven waar het zit in het grote, oude schoolgebouw m de Oostw ijk Dat pand is op zich ideaal voor onderwijsdoeleinden Alleen do vleugel die het PEC van de gemeente huurt is veel te klein Daarom werpen de leerkrachten al geruime tijd verlangende blikken naar de overkant van de binnen plaats. waar de streekmuzieksehool is gehuisvest Met die vleugel erbij, zou het PEC m eén klap uit de pro blemen zijn In beginsel staat de muziekschool niet afwijzend tegenover de aspira ties van de buren „Ze willen best meewerken", aldus adjunci-dtrec- teur Ruud Bakken es „Maar wij kunnen ons goed voorstellen dat ze niet zomaar vertrekken, en ook niet meteen genoegen nemen met cén of ander lokaaltje in een achter- afbuurt van Vlaardingen, uitslui tend om ons uil de problemen te helpen" Docenten en leerlingen hopen dat de actie 'Geef het PEC een plek' nog voor de viering van het tienja- t ig jubileum dit jaat m augustus tot goede resultaten heeft geleid Dat zou ook de toekomst van het Vlaar dingse volwassenenonderwijs een stukje zeker stellen Door het ruim tegebrek zijn nu al verschillende beroepsopleidingen naar andere gemeenten m dc regio uitgeweken Zulke ontwikkelingen doen het werkklimaat en de motivatie op het PEC geen goed Want hoe groot hun gevoel voor hurnor ook is, om sommige dingen kunnen de mede werkers met meer lachen SVV(atn) DSS'26 RKWIK DHS Capelle VFC Zwaluwen VI M5V'7t ORZ VOL (zon) Excelsior M GSS CKC - HBSS WK Niauwerkerk Zwervers FC Maluku VDUzat) SFC ForlunaVI HSC'89 (zon) Exce!sior'20 Schiedamse Boys GT8 -4- DVO'32 Berks! Hermes DVS Spirit DCV Olympus S Ursus SVS Schiedam HVO TOGB HSC'89 (zat) MW27 PPSCvrij 1990 Rotterdam Na afloop van de ontmoeting tussen Zwaluwen VI en MSV'7i wordt dinsdag 27 maart in het clubgebouw van de Vlaardingse tweede klasser de loting voor de tussenronde verricht. Het is zo goed als zeker dat SW-tramer Dick Advocaat die avond de clubs aan elkaar zal koppelen. Het wedstrijdprogramma in district 2 luidt: 27 maart eerste ronde, 3 april inhaalwed strijden, 10 april tussenronde, 17 april In haalwedstrijden, 24 april achtste finales, 1 mei kwartinales, 8 mei halve finales, 15 mei districtsfinale en 26 mei superfinale. - door DONALD BAX Rotterdam Geen ech te knallers in de eerste ronde van de Nieuws blad Cup. De snelheid waarmee George Mul ler, de Rotterdamse wet houder van sport en re creatie, gisteravond in het district 2 de clubna men uit de denkbeeldige koeler opdiepte, ging duidelijk ten koste van een aantrekkelijk wed strijdschema. In de burgerzaal van het Rotter damse stadhuis, waar in het ka dervan het 650-jarig bestaan van wereldhaven nummer één liefst vijf lotingen werden verncht, kon op een totaal van negentien duels uit de monden van de be trokkenen slechts een spora disch 'och' en 'ach' worden opge tekend. Voor de deelnemende vereni gingen uit het Waterweg-gebied Vlaardingen, Martmit, CION, Demos en SVDPW (2x) hebben niet ingeschrevenwaren er ei genlijk maar vier confrontaties die ten volie het predikaat'inter essant' verdienden. SVV—DSS'26, RKWIK—DHS, Fortuna VI—HSC'89 (zon) en Olympus SUrsus hebben in elk geval iets extra's. Goochelwerk Dat vond ook DHS-tramer Ron van Dijk, die zich met al te ver guld toonde met het goochel werk van wethouder Muller. RKWIK en DHS komen in de competitie al twee maal tegen el kaar uit en deze Nieuwsblad Cup-toegift werd door Van Dijk niet helemaal gewaardeerd. „Net iets te veel van het goede", aldus Van Dijk Ook Hans Gebuis, de vertegen woordiger van het Maassluise MSV'71, was geenszins content met de uitwedstrijd tegen-Zwa luwen VI. „Daar zijn we lekker mee", reageerde Gebuis zonder remmingen. „Een goede tweede klasser. Ik denk ook niet dat onze trainer Aart Trees er blij mee zal zijn". Bij Zwaluwen daarentegen waren de bestuurs leden Ane Dijkshoorn en Jaap Schumacher niet ontevreden Niet kansloos Hoewel het Schiedamse DRZ, vorig seizoen verrassend finalist (Verlies legen Capelle), thuis speelt tegen het twee klassen ho ger geklasseerde VDL (zon) uit j Maassluis, acht speler Ed van Dillen zich niet op voorhand b kansloos „Vorig jaar wonnen we van Excelsior Maassluis, waarom zouden we zo'n stunt niet kunnen herhalen7". Bij SFC droop de teleurstelling van de gezichten van manager Aad Gudde, trainer Martin Schaap en clubbladredacteur Hans Verhagen. De tegen degra datie knokkende Schiedammers gaan op bezoek bij de zaterdage ditie van VDL Zij betreurden het dat er geen aansprekende thuiswedstrijd tevoorschijn was gekomen In z'n sas HBSS-voorzitter Rien Klink, die zich de kritiek op de afwezigheid vorig jaar zo had aangetrokken dat hij ditmaal secretaris Wim de Wolff en dames-bestuurslid Maud Boshart had meegehoond, was in z'n sas met het bezoekje aan Kralingseveer. „Een leuk clubje, datCKC", meende Kimk. „We hebben er al vaker tegen gespeeld. Dat kan best een aar dig potje worden DHS-trainer Ron van Dijk, In gezelschap van z'n vriendin Mar- greet Fons met wie hij zich zater dag gaat verlo ven, had tussen alle officiële be drijven door vol doende tijd om de Waterweg-editie van het Rotter dams Nieuwsblad telezen. Terwijl SFC-tramer Martin Schaap (midden) de uitslag van de loting bespreekt metziin manager Aad Gud de, brengt club bladredacteur Hans Verhagen alvast een toost uit op de goede afloop. HBSS-voorzitter Rien Klink amuseerde zich opperbestin de Burgerzaal van het stadhuis met RN-hostess Sylvia Cooiegem. De Zwaluwen bestuursleden Jaap Schumacher (links) en Ane Dijkshoorn (tweede van imks) en Klinks companen Wim de Wolff en Maud Boshart hebben eveneens dolle prei

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2