Gifgrond naar dok Verolme ft De smoes als inbrekerswerktuig •Ze sliep zelfs tussen die beesten' Mlife. -j HfPsPdïk SUPERACHTBAAN OP b\: z r os ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Ook politie raakt gefrustreerd van berovingen Ridderkerkse flat met katten ontruimd Vervuiling Prinsenland verrast Rotterdam Jan gaat door weer en wind Het Rotterdams Nieuwsblad is u op het lijf geschreven. Rechter bepaalt dat laatste schip uit Veerhaven weg moet Naeije nieuwe directeur GEB Open huis bij ziekenhuizen Schiedam krijgt Stads TV Meisje (9) valt uit vrachtwagen KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES ROTTHfflAM Stadsredactie: Poslbus 959.3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. ZATERDAG 3 MAART 1ES0 PAGINA 21 door JAN ROZENDAAL "Rotterdam De smoes als inbrekerswerktuig. Geen schroevedraaier om een raam open te wippen of een valse sleutel, maar een leu gentje om zonder breken toegang tot de woning te verschaffen. 'Heeft u een glaasje waterT 'Mag ik een briefje schrijven om een boodschap achter te la ten voor de buren want die zijn niet thuis'? 'Heeft u een pleister voor me*? De één houdt - niet zelden met een baby op de arm om het nog onschuldiger te la ten lijken - de bewoner aan de praat en loopt het liefst mee naar binnen, naar de keuken of zo. Dan komt onopgemerkt de handlanger de woning in en doorzoekt in ijltempo kasten, dressoir en slaapkamer. Voor dat het slachtoffer, voldaan om dat hij of zij weer een mede burger heeft geholpen, goed en wel door heeft wat er aan de hand is, zijn de daders met de buit gevlogen. Zelden worden zij achterhaald. „Voor ons is het ook heel frus trerend. Maar het blijkt heel moeilijk om er een vinger ach ter te krijgen", aldus hoofdin specteur P. de Kruijf, chef van de Rotterdamse recherche in Rotterdam-Noord. Toch pro beert de politie op allerlei ma nieren de 'smoes-berovingen' te bestrijden. Enerzijds wordt er tijdens de surveillance extra op gelet en daarnaast probeert de politie in preventieve 2sn wat te doen. „Want", zegt ook De Kruijf, „deze berovingen zor gen voor veel onrust". Argeloos Onlangs haalden twee vrou wen bij een 81-jarige bewoner van deiBergseïaan 33.000 gul den weg. Deze zaak, die nog niet is opgelost, spant voorlopig de kroon. Ook dit tweetal was door een smoes binnengeko men. De afgelopen weken is het echter bijna iedere dag raak. De buit bestaat voornamelijk uit geld en sieraden. Ai griste ie mand vorige week zelfs een kunstgebit van het nachtkastje omdat daarin enkele gouden tanden zaten. „Het is natuurlijk heel argeloos van de mensen, om zo maar ie mand binnen te laten", stelt De Kruijf. „In de wijkbladen pro beren we de mensen er op at tent te maken geen vreemden binnen te laten. Ook wijzen wij ze erop dat het onverstandig is om veel geld of waardevolle steraden in huis te hebben. Maar het is vaak een probleem om de ouderen te bereiken. Daarom willen we nu proberen om via organisaties die regel matig kon takt hebben met be jaarden, dit beter bekend te ma ken. Maar daarbij speelt het probleem weer dat je ervoor moet waken dat je de mensen niet te veel schrik aanjaagt", al dus De Kruijf. Gillen Twee keer had een bejaarde Rotterdammer deze week suc ces door alarm te slaan. Zo be gon een 84-jarige bewoonster aan de Van Adrichemweg don derdag hard te gillen toen twee vrouwen haar in haar woning wilde beroven. Het tweetal sloeg zonder buit op de vlucht. Toch is De Kruijf een beetje huiverig voor deze acties. „Die vrouwen maken vaak deel uit van een landelijk georganiseer de bende. Ze worden 's och tends op pad gestuurd en moeten 's avonds minimaal een bepaald bedrag binnen bren gen. Door op zo'n manier alarm te slaan lok je uit dat die vrou wen gewelddadiger gaan han delen. En dan kan het wel eens erger aflopen", aldus de recher che-chef, die er nog maar eens op wijst dat de ache al aan de deur moet worden genomen: niet hinnenlaten. Heel af en toe wordt er weieens een verdachte opgepakt. Maar dan moet het bewijs nog wor den geleverd. Een ander pro bleem, blijkt uit de woorden van De Kruijf. „De vrouwen werken in steeds wisselende groepjes van twee of drie. Daar bij komt nog dat ze zich schmin ken en gebruik maken van pruiken. Dat maakt het een stuk moeilijker om ze te her kennen. Zieker voor iemand van tachtig jaar". door GERT ONNINK Ridderkerk „Ik vind het vooral 2ielig voor al die katten. Nee hoor, voor haar zelf niet". In de Jonkheer van Kamebeek- weg in het centrum van Ridder kerk is inmiddels een flinke groep mensen samengestroomd, van wie de meesten naar boven staan te staren. De ontruiming van een flatwoning blijkt nog al tijd een publiekstrekker van de eerste orde te zijn. Een 60-jarige kattenfokster hield jarenlang zeker tachtig katten in haar driekamerflatje op de derde verdieping Sinas juni 1986 tot groot ongenoegen van de omwonenden- Nu wordt zij uit haar huis gezet. Herhaal delijke aanmaningen van de ge meente dat ze iets aan de stank moest doen, sloeg ze in de wind. Zelfs een uitspraak van de kan tonrechter in Rotterdam werd genegeerd. De vrouw woonde sinds 1982 aan de Van Karnebeekweg. Daar voor bezat ze een koophuis aan de Gerard Terborghstraat. Ook hier moest ze weg vanwege haar katten. „Het was hoog tijd dat dat zootje werd opgeruimd", vindt de zichtbaar opgeluchte H. van der Padt, „Ik woon naast haar", wijst hij naar boven. „Het was gewoon niet meer te harden. Het leek wel een bedrijfspand". Ook een van de andere buren zal er geen traan om laten dat het huis nu wordt ontruimd. „Door die stank kon ik de laatste jaren gewoon niets meer ruiken", zegt ze. Even voor half tien verzamelen zich de eerste nieuwsgierigen voor de woning van de vrouw. Niet veel later arriveren de mensen van het gemeentelijk woningbedrijf in Ridderkerk. Als zij boven een kijkje gaan ne men, blijkt er niemand thuis te zijn. Wel is inmiddels duidelijk geworden dat een aantal katten, in een vrachtwagen is afge-' 1 de ontruiming van de woning werden gisteren 24 katten gevon den. Jarenlang hield de Ridderkerkse in haar flatje zeker tachtig van die beesten. Rotterdam De zwaar verontreinigde grond die is aangetroffen bij de bouw van de nieuwe wijk Prinsenland wordt opgeslagen in het oude mammoetdok van Ver olme Botlek in Rozen burg. Het gaat om 40.000 kubieke me ter met polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (pak's) vervuilde aarde- De grand is vol gens een woordvoerder van Rot terdam zo ernstig vervuild dat het moeten worden beschouwd als chemisch afval. Het grote aantal vondsten van gifgrond in Prinsenland, tussen Rotterdam en Capelle aan den IJssel, heeft de gemeente ver rast. „We dachten aanvankelijk dat Prinsenland een schoon ge bied zou zijn, vanwege de agrari sche bestemming die het vroeger heeft gehad. Maar de kleine be drijfjes daar blijken in het verle den toch zeer vervuilend te zijn geweest", aldus de woordvoer der. In Prinsenland is tot nu toe 70.000 kubieke meter vervuilde grond gevonden, die naar tijde lijke oplsagplaatsen in Schiedam en de Oost-Abtspolder is ge bracht. In juni zal het zeer zwaar verontreinigde deel worden overgebracht naar het Verolme- dok. De vrachtwagens 2ullen zo'n tweeduizend ritjes moeten maken om de berg over te bren gen. Slufter In het Verolme-dok ligt nu nog verontreinigd havenslib dat wordt overgebracht naar de slufter, het grootschalige depot voor havenspecie voor de Maas vlakte. Het dok, dat de bestem ming van een definitieve opslag plaats heeft gekregen, zal ver volgens worden aangepast om de 'Prinsenland-grond' voor zeer lange tijd te bergen. De aanpas singen en het transport gaan vol gens de woordvoerder een 'aan tal aantal miljoenen guldens' kosten. voerd. De bestemming is onbe kend. „Ze was vanmorgen al om negen uur bezig met het inladen van die katten", weet Bas Ipskamp, één van de bewoners uit de flat. „De mooiste heeft ze natuurlijk allemaal meegenomen. Ik heb er ook ooit 's drie van haar gekocht Die dingen kostten ruim vier honderd gulden per stuk. Katten fokken was haar hobby, maar met die verdiensten werd het een aardig beroep. Die katten fokten net zo hard als konijnen", aldus Ipskamp, die de situatie in de 'katte nwoning' verre van fris vindt. „Je vraagt je trouwens af hoe een mens daar tussen kan le ven. De meeste katten zaten in de slaapkamer. En zij sliep daar gewoon tussen". Gekrab De gemeente besluit rond tien uur het huis te gaan ontruimen. „Bij het aanbellen hoorden we gekrab tegen de muren. Verder zagen we een lamp aan en uit gaan", zegt Jos Wesdijk, woord voerder van de gemeente Rid derkerk. „Daarom is besloten tot de ontruiming over te gaan. Dat is voor ons een laatste middel, de gemeente heeft haar herhaalde lijk gewaarschuwd. Ze had mo gen blijven onder de voorwaar de dat er geen enkele kat meer in huis zou zijn. Daar heeft ze zich niet aan gehouden", aldus Wes dijk. Even heerst er onduidelijkheid of er wel beesten in huis zijn. Als de deurwaarder, de politie en de landelijke inspectie van de die renbescherming de woning be treden, treffen ze er bij elkaar vierentwintig katten aan, waar van één dode. De beesten wor den door de dierenbescherming in een kooitje afgevoerd en gaan naar een asiel. Vervolgens wordt de huisraad op straat gezet „Het gekke van alles is dat die katten er allemaal nog goed uit zagen", zegt een woordvoerder van de dierenbescherming. „Ze heeft alleen wel zonder vergun ning gefokt. Ik hoop daarom dat we die andere katten ook nog kunnen achterhalen". Van de Ridderkerkse ontbrak gisteren in elk geval ieder spoor. ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Als 't koud is, regent of hard waait, dan weel bezorger Jan Tol héél zeker, dat hij het juiste vak heeft gekozen: kok. In de examenklas zit hij nu. En als dat goed afloopt, dan is het over een poosje gedaan met dat kranten bezorgen. Dan wacht de behaaglijke beschutting van een keuken. Hoewel... „Misschien ga ik wel doorieren, En dan hou ik de krant er natuurlijk gewoon bij. Want als ik nog niet ga werken, dan wi| ik wel blijven doorsparen." Qp Voorne-Putten heeft Jan een zogenaamde 'buitenwijk'. Dat wil zeggen: elke werkdag ccn goede halve marathon afleggen. Nou ja, wel op de brommer. Maar in zó'n uitgestrekt gebied, dat hij toch steeds opnieuw een klein uur onderweg is. Hij begon met kranten bezorgen om de verzekering van zijn brommer te kunnen betalen, Maar toen dat eenmaal was gebeurd had Jan nog een ander patje op het vuur staan. Bijna 18 wil hij toch ook zijn rijbewijs gaan halen. En daarna zal er ook wel een auto moeten komen... Dus Jan houden we voorlopig nog wel in ons midden. En dat is maar goed ook. Want aan bezorgers die weer en wind trotseren, om de krant op tijd in de bus te krijgen, hebben we wat. En u ook natuurlijk. Probeer die, voor weersinvloeden ongevoelige, krant maar eens. Bel gratis: 06-0229300 of stuur de ingevulde voorpaginabon op. RotterdamV ier grote 'krullen'staan er al, maar de grootste en laatste moet nog worden opgezet Op de Müllerpier verrijst op dit moment de grootste reizende achtbaan ter wereld. De Olympialoop, zoals hij officieel heet, moet één. van de grote publiekstrekkers van Rivoli '90 worden, de kermis ter ere van het 650-jarig bestaan van Rotterdam. Directeur van. kermisorganïsatiebureau De Kermisgids, I. Janvier is er trots op dat hij de achtbaan naar Nederland heeft weten te halen. „Hiermee wordt het een kermis van wereldformaat", vindt hij. Vijftig containers waren nodig om het gevaarte van 875 ton staal en een waarde van vijftien miljoen D-mark te vervoeren. Om nog eens te benadrukken Hoe imposant zijn aanwinst is, vertelt Janvier dat hij al een paar weken bezig is om de achtbaan van Duitsland naar Rotterdam te vervoeren. De Olympialoop brengt de passagier direct na de start naar 38 meter hoogte, waarna meteen een vrije val volgt De wagentjes halen dan een snelheid van honderd kilometer per uur, voordat ze door de vijf volgende krullen scheuren. De baan slingert zich voort over een oppervlakte van tachtig bij veertig meter voordat de passagier weer uit kan stappen.. Rivoli '90 begint op 14 april en duurt tot 21 oktober. Wie zich door de karretjes van de Olympialoop wil laten meeslepen kan tot 3 juni terecht, daarna gaat het gevaarte weer terug naar Duitsland. Met honderd kilometer per uur g over de Müllerpier is straks geen 1-, droom meer. S Rotterdam Schipper Herman Klomps is verbitterd. „Zolang ik geen goede ligplaats heb gevon den, blijf ik hier", reageerde hij gisteren, nadat vice-president mevrouw nir. L. de Bruin van de Rotterdamse rechtbank had be paald, dat zijn zeiljacht 'Eens' binnen vierentwintig uur uit de Veerhaven moest verdwijnen- Verder bepaalde de rechter in. het kort geding, dat was aange spannen door de Koninklijke roei- en zeilvereniging De Maas en de Stichting Veerhaven, dat voor iedere dag dat Klomps lan ger blijft liggen, hij duizend gul den moet betalen. „De rechter kan wel zeggen dat ik weg moet, maar ik kan ner gens heen", aldus Klomps, die als 'erg kritisch' te boek staat en alles afwijst wat hem wordt aan geboden. Geen enkele jachtha ven in Rotterdam wil hem en zijn schip hebben, zegt hij. Het kort geding dat tegen Klomps diende, was aangespan nen omdat 'De Maas' en de stich ting Veerhaven willen dat Klomps met zijn boot de haven onmiddellijk verlaat. Tot half ja nuari was 'De Maas* verant woordelijk voor beheer en ex ploitatie van "de Veerhaven. De schippers die in de haven lagen hadden met de vereniging een mondelinge huurovereenkomst, die in april vorig jaar werd opge zegd. Dit jaar krijgt de Veerha ven als gevolg van 'Rotterdam Waterstad' een nieuwe bestem ming: het wordt naar voorbeeld van de Oude Haven een mu seum voor historische schepe.i. Iedereen vertrok, maar Klomps bleef liggen. Volgens hem heeft de stichting Veerhaven voor alle schippers bemiddeld om ze een nieuwe ligplaats te bezorgen, be halve voor hem. De raadsman van 'De Maas' en de stichting Veerhaven betoogde eerder al dat zijn cliënten weinig keus hebben. Het is hun verantwoor ding, zei hij, dat de gewezen huurders uit de haven verdwij nen. Klomps: „Mij hebben ze die bemiddeling niet eens aangebo den. Ik behoor duidelijk niet tot hun dub". Klomps heeft zijn houten schip zelf gebouwd. Op de boeg prijkt de naam 'Eens'. „Want eens wil ik er een reis om de wereld mee maken". De kajuit van de 'Eens' oogt als een werkplaats waar ook gewoond wordt Klomps woont er inmiddels negen jaar en ligt daarvan zeven jaar in de Veer haven, De schipper is niet onder de in druk van de dwangsom die de rechtbank heeft geëist. Over de uiterste consequentie, de inbe slagneming van zijn boot, haalt Klomps zijn schouders op. „Mijn schip is mijn huis en dat kunnen ze me niet afpakken". Gistermiddag lag de 'Eens' nog op zijn. vertrouwde plaats in de Veerhaven. De raadsman van Klomps, mr. M. van Riet, heeft in overleg met ■de gemeente een ligplaats in de Nautilushaven bij het DWL-ter- rein gevonden. Maar ook deze plaats wijst Klomps van de hand. Rotterdam De 42-jarige dr.ir. W.J. Naeije is door het Rotter damse college van B en W voor gedragen als nieuwe directeur van het Gemeentelijk Energie bedrijf (GEB). Wanneer de gemeenteraad op 15 maart met die voordracht ak koord gaat, wordt Naeije de op volger van drs. H. van Meegen, die vertrekt naar de Elektrici- teits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland. De nieuwe di recteur moet op 1 augustus bij de gemeente Rotterdam in dienst treden. Naeije zwaait op dit moment nog de scepter bij het Gemeenschap pelijk Energiebedrijf Zuid-Hol land West in Den Haag, waar hij in 1986 werd benoemd tot direc teur. In Den Haag ziet men Naeije met lede ogen vertrek ken. „Hij heeft hier in korte tijd een heleboel veranderingen doorgevoerd", aldus een woord voerder. Naeije voerde in het bedrijf een ingrijpende reorganisatie door en liet het Haagse GEB fuseren met het energiebedrijf in Voor burg, waardoor het Gemeen schappelijk Energiebedrijf ont stond. Nieuwe administratie-sy stemen werden onder zijn bewind ontwikkeld. „Hij heeft persoonlijk de omslag bewerkstelligd naar een bedrijf dat open staat voor de klanten", zo verluidt het in Den Haag. Naeije begon in 1979 bij het GIS in Den Haag als hoofd van de Af deling Toepassingen, na enige tijd werkzaam te zijn geweest bij de Technische (toen nog) Hoge school in Delft. Daar studeerde hij ook en promoveerde hij op een proefschrift over toepassing van regelsystemen. De nieuwe directeur van het Rotterdamse GEB is getrouwd en heeft drie kinderen. Rotterdam De Stichting Sa menwerkende Verpleeghuizen Rotterdam en de Stichting Sa menwerkende Rijnmond Zie kenhuizen houden van maandag 5 maart tot en met 8 maart een informatieweek voor de Ge zondheidszorg. Tien ziekenhui zen in Rijnmond en vierentwin tig verpleeghuizen houden dan 'open huis'. De gezondheidsinstellingen wil len door deze informatieweek de scholieren interesseren voor een opleiding in de gezondheidszorg met een daaraan gekoppelde baan. Alle belangstellenden kunnen de open dagen van de verpleeg- en ziekenhuizen be zoeken. Schiedam Als eerste gemeen te buiten Rotterdam kan Schie dam binnenkort Stads TV gaan ontvangen. Over het contract tussen de zendgemachtigde Stadsomroep Schiedam (SOMS) en het lokale televisiestation is men het nagenoeg eens. De gemeente Schiedam is zeer in zijn nopjes met het binnenhalen van Stads TV. Dat op de buis al leen Rotterdamse items in beeld worden, gebracht vindt wethou der Wiegman niet zo erg. „Er zijn veel zaken die zowel Rotter dam als de regio aangaan", merkt hij op. Hij is er wel altijd van uitgegaan dat het station echt belangrijke Schiedamse gebeurtenissen niet links zal laten liggen. Voor de toekomst ziet hij echter moge lijkheden om ook zeer plaatselij ke evenementen op televisie te brengen. Op korte termijn wordt alles in het werk gesteld om de gemeenteraadsverkiezingen niet alleen in geluid de SOMS verslaat de avond in het Fassa- jetheater sowieso - maar ook in jeeld te volgen. Stads TV is straks op kanaal 28 te vinden. Daarop zit ook al de Ka belkrant van de Avondbladen Combinatie Rotterdam (ACR). Met de laatste aanwinst is het aanbod op de Schiedamse kabel uitgebreid tot 21 echte stations. Capelle aan den IJsselHet ne genjarige dochtertje van een Schiedamse chauffeur is_ giste ren op het Capelseplein in Ca pelle uit een vrachtwagen geval len en zwaar gewond geraakt. Het meisje is met een schedelba- sisfractuur opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis en ligt in coma. Haar toestand is zorgwek kend. De chauffeur kwam vanaf de Prins Alexanderlaan en reed richting de AJgeraweg naar Krimpen toen op het Capelse plein plotseling het rechterpor tier openschoot en het meisje naar buiten viel. Het kind kwam op het wegdek terecht. Een technisch onderzoek door de politie heeft uitgewezen dat de vrachtwagen ongeveer 40 km per uur reed. Er is geen defect aan het portier geconstateerd. PieterKufin. Tekst: Evert Werkman QNt783-Van Noort maakt nu met de Fortuyn de grote en gewaagde oversteek naar de Zuid-Amerikaanse kust. Of schoon sommige leden van de beman ning weinig vertrouwen hebben in deze tocht, die nog zo bitter weinig heeft opge leverd, weet Van Noort een dreigende 'muiterij te onderdrukken. Trouwens, het worden twee mannen aan wal gebracht, avontuur lokt opnieuw. Spaanse goud- die een rotspunt beklimmen om vandaar schepen...., dat klinkt nog beter dan pe- uit de wacht te houden. De mannen wor peren specerijen. De Fortuyn vaart door den geregeld afgelost en na elf dagen Straat Magelhaes en gaat in een rustige wachten meldt de uitkijk drie zeilen in t baal voor anker om daar de Spaanse zicht, schepen af te wachten. Met een sloep

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1