Ouderen steunen leeftijdgenoten Partij eist rectificatie Zuid richt oog op jaren'90 Zwembad schuift op voor extra's Beatrixpark verandert in 'tijdmachine' Wachtlijst verdriet Streekmuziekschool VLAABDfNGS OAGBLAO SCH1EOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Racistische ruziezoekers spoorloos Jongen gewond nasteekpartij Sigarenzaak overvallen Bejaarden- mailing gaat niet door Fout in lijst Gemeentebelangen Hafkamp presenteert laatste plannen: Verf gestolen Meisje geschept Potloodventer aangehouden GASHAARDEN 'Desnoods nieuwe brug over haven' PvdA wint telefonisch stemmen DINSDAG 6 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, Schiedam Cluphuis Zuid heeft nagedacht over de ja ren negentig. Hoe zal de toekomst zijn, hoe staat het dan met het milieu en wat doen de politici daaraan? Tijdens de jaarlijkse mani festatie Bekijk 't, die aan staande zondag wordt ge houden, zullen bezoekers worden geconfronteerd met de toekomstige tijd. In Zuid is men al jaren actief op het gebied van milieu. Door samenwerking van de wijkbe woners is Tanker Cleaning en kele jaren geleden 'wegge werkt'. En omdat de bewoners er op stonden dat zij geen nieuwbouw op gifgrond wil den, is de bodem afgegraven en staan nieuwe huizen, inclu sief Cluphuis Zuid, op schone grond. Bij het bestrijden van de mi lieuvervuiling was de aan dacht tot nu toe vooral gericht op grote vervuilers zoals Tan ker Cleaning en de gasfabriek. Zondag worden de mensen erop gewezen dat ook de klei ne huishoudens doelbewuster met het milieu moeten om gaan. André Woutersen, team leider in het clubbuis: „Je moet niet altijd het beschuldi gende vingertje uitsteken. Verbeter de wereld en begin bij jezelf". Iedereen kan zijn steenfje bij dragen aan het milieu. „Win kel milieubewust, gebruik fos faatvrije wasmiddelen en geen ozon-verziekende spuitbus sen", is één van tie vele advie zen. Naast verschillende mi lieuverenigingen, die met een stand in het Cluphuis aanwe zig zijn, is ook de ONS present. De nutsbedrijven van Schie dam, die er veel voor voelt om het huisvuil in de toekomst ge scheiden op te halen, en de pas in ere herstelde schillenboer zullen adviezen geven. Een milieubewuste samenle ving is niet te verwezenlijken zonder een specifiek beleid. Om er achter te komen wat de verschillende politieke partij- en de komende jarfen aan het milieu gaan doen, kunnen de bezoekers van Bekijk 't 1990 vragen aan hen stellen. De po litici worden een paar uur met 'hun rug tegen de muur' in een stemhokje opgesloten om de burgerij te woord te staan. Woutersen haalt de stemhok jes niet voor de show in huis: „Het gaat er om dat de mensen de volledige aandacht van een raadslid krijgen. Wanneer po litici gewoon naast elkaar staan of zitten, krijg je weer van dat politieke gebakkelei. Onlangs, tijdens het politiek café in de Hermandad, zag je nog dat burgers nauwelijks bij discussies betrokken zijn. Wij draaien het nu eens om: alle aandacht voor de kiezer in plaats van voor de politicus". Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft nog geen spoor van de drie mannen, die dit weekein de in Labyrint migranten bele digden en vermoedelijk later op de avond op het pand aan de Zo merstraat hebben geschoten. De drie verstoorden vrijdagavond een house party in het jongeren centrum, waar het merendeel van de bezoekers van buiten landse komaf was. Jongerenwerker Cock Paarde- kam heeft aangifte gedaan van bedreiging. Volgens hem waren de drie alleen maar op ruzie uit. „Ze zeiden dat alle zwarten eruit moesten', dat dit eigenlijk een blanke tent moest zijn. Toen ik ze sommeerde om daarmee te stoppen kreeg ik de meest Idiote dingen naar mijn hoofd geslin gerd". Het publiek keerde zich en mas se tegen de onruststokers. Op straat kwam het tot een handge meen. De drie mannen kozen het hazepad, maar kwamen een tijdje later nog eens terug met de taxi om verhaal te halen. Toen de gealarmeerde politie in de Zo merstraat kwam waren de man nen alweer verdwenen. Later op de avond hoorden de bezoekers van het Labyrint knallen. Zij dachten dat er vanaf de Maassluissedijk op het.pand werd geschoten. Die schoten werden vermoedelijk afgevuurd met een alarmpistool,'want ko gelinslagen werden niet gevon den. Maassluis Een achttienjarige Maassluizer is gisteravond ge wond geraakt bij een steekpartij aan de dr. J. Schoutenlaan. De schermutseling ontstond rond acht uur, toen het slachtoffer het aan de stok kreeg met een zes tienjarige plaatsgenoot. Inzet vormden de gunsten van een meisje. Voor de deur van een snackbar stak de dader zijn concurrent in zijn bovenbeen, waarop hij er met de fiets vandoor ging. De po litie wist de Maassluizer te ach terhalen aan de Westgaag. Het slachtoffer werd per ambulance naar het Holy-ziekenhuïs over gebracht. De verwonding viel mee, waardoor hij reeds gister avond naar huis kon terugkeren. Vlaardingen Een nog onbe kende man heeft gisteren vlak voor sluitingstijd een sigaren zaak. aan de Billitonlaan in Vlaardingen beroofd. De man t bedreigde de 2?-jarige bedrijfs leider met een mes en eiste de dagopbrengst Op dat moment was er verder niemand in de winkel. Met hoeveel geld de jeugdige dader aan de haal ging, is niet bekend. De politie beschikt wel over een uitgebreid signalement. De "overvaller is ongeveer 1.75 me ter lang, heeft een tenger pos tuur, donkere huidskleur en glad zwart haar tot op de schou ders. Hij was gekleed in een spij kerbroek, een blauw windjack en droeg witte sportschoenen. De politie zoekt getuigen. Schiedam Een stemadvies geeft de gezamenlijke com missie ouderenbelangen niet, maar de Schiedamse oude renbonden laten zich niet ge heel onbetuigd in de verkie zingsstrijd. „Naast stemrecht hebben we ook recht op eigen vertegenwoordi gers", meent voorzitter Jan Uy- tewaal. „Daarom roepen we onze leden op oudere raadskan- didaten te steunen". De oproep lijkt koren op de mo len van PvdA-raadslid Arie van Lcenen, die door de ledenverga dering van zijn partij naar eert onverkiesbare plaats is verdre ven. Maar de 62-jarige Van Loe- nen, naast raadslid ook bestuurs lid van de ANBO, ontkent dat de ouderenbonden zijn raadsaspira- ties steunen. „De ouderenbonden zijn geen verlengstuk van een politieke partij of een geloofsorganisatie. Gezamenlijk proberen we op te komen voor de belangen van alle ouderen in Schiedam", zegt het raadslid. „Deze zaken horen strikt gescheiden te blijven". De ouderenbonden mogen zich neutraal opstellen, individuele leden van de ANBO spannen zich ondertussen in om Arie van Loenen de raad in te helpen. In de ouderensocïëteit in het Blauwhuis en in de Schiedamse verzorgingstehuizen zijn reeds honderden vlugschriften ver speld. „Ouderen let op uw zaak", valt er op het pamflet te lezen. „Stem op 21 maart Arie van Loe nen". Beleid Het samenwerkingsverband van de ouderenbonden doet on dertussen haar best, de Schie damse politici warm te maken voor de ouderenproblematiek. „Wij worden vaak gezien als een lastige groep die alleen maar geld kost", meent ANBO-tid Martha Wagenaar. „Sommige raadsleden denken, dat ouderen tevreden zijn als 2e kunnen kaarten en biljarten. Vergeten wordt, dat wij ons ook maat schappelijk willen roeren". Tijdens een forum, dat 12 maart is in dienstencentrum de Vier Mo- g-i lens wordt gehouden, willen de g bonden de Schiedamse politici <r over hun beleid aan hun tand voelen. „We hebben grote zor- 5 gen over de huisvesting, het ver- o voer en de alarmeringssystemen voor bejaarden.", stelt Jan Uyte- waal. Met name de ontwikkelingen op het terrein van de huisvesting worden door de bonden met ar gusogen gevolgd. Het aantal ka mers in de Schiedamse verzor gingstehuizen neemt de komen de jaren af met 271. „Doordat er minder plaats is in de verzor gingstehuizen, wordt de behoef te aan thuishulp groter. Daarom De ouderenbonden hopen op een hoge opkomst bij het vergrijsde deel van de bevolking bij de gemeente raadsverkiezingen. moeten we wel zorgen dat het kruiswerk in de toekomst deze vraag aan kan". Vragen de ouderen aandacht voor hun materiële wensen, de gezamenlijke commissie hoopt vooral op een mentaliteitsveran dering. Want ouderen worden vaak vergeten als het om be leidszaken gaat. Dat bleek bij het instellen van het projectteam in Nieuwland. In deze wijk wonen veel ouderen, maar zij werden pas bij de stadsvernieuwing be trokken toen de bonden zelf aan de bel trokken. „Ouderen verdienen meer res pect", is de stellige overtuiging van Arie van Loenen. „Het kan niet zo zijn dat deze groep ner gens sets mee te maken heeft". Schiedam Het ledental is de duizend ai ruim gepas seerd, maar de Schiedamse ouderenbonden zouden hun aanhang graag verder uit breiden. Ook vinden de ANBO, de PCOB en de KBO dat de ouderen hun stem bij de verkiezingen moeten la ten horen. Het plan om beide wensen via een direct mail-actie on der de doelgroep dichterbij te brengen, is om financiële reden afgeblazen. De oude ren hadden het plan, de adressen van alle 50-pius- sers in Schiedam uit het ver- kiezingsregister lichten. „Maar de gemeente vraagt 7,50 voor elke inlichting", vertelde een woordvoerder van de bonden gisteren. „Met naar schatting 15.000 Schiedammers praat je al snel over, een astronomisch bedrag". Raadslid Arie van Loenen heeft nog gepoogd, de" adres sen voor een schappelijk prijsje van de gemeente over te nemen. „De gemeente hecht tenslotte aan een hoge opkomst bij de verkiezin gen", stelt de woordvoerder. „Maar wij kregen onvol doende korting". J- V-C 'i >•- Wethouder Luub Hafkamp geeft uitleg bij de tekeningen voor het nieuwte bouwen zwembad in Groenoord. Sport-ambtenaar Jan Tjassens (rechts) hanteert ter verduidelijking de aanwijsstok. Schiedam Wethouder Luub Hafkamp sluit niet uit dat op de plaats van zwembad Groenoord andere voorzie ningen worden gebouwd naast het geplande nieuwe zwembad. Naast het nieuw te bouwen Schiedam - Een gedeelte van het Beatrixpark zal een maand lang in een soort te- letijdmachine veranderen. In het stukje park dat het dichtst tegen rijksweg 20 ligt, kunnen bezoekers straks duizenden jaren te rug in de tijd gaan. Het gaat om een project van de educatieve afdeling van het Stedelijk Museum dat '2000 stappen terug' heet en van half juni tot half juli plaatsvindt. De plannen van het Stedelijk bestaan er uit op korte afstand van de kinderboerderij een zo genaamde IJzertijdboerderij plus erf op te bouwen, waar scholen eigenhandig wetens waardigheden uit het verre verleden kunnen opdoen. Hoewel '2000 stappen terug' van maandag 18 juni tot zon dag 15 juli zal duren, betekent het opzetten van dit project dat een deel van Schiedams groot ste park rutm zeven weken ontoegankelijk is voor wande laars. Op de gekozen locatie hoeft Gemeentewerken daar voor overigens niets meer te doen dan een brug en twee dammen af te sluiten. De dienst gaat er vanuit dat frequente parkgangers zich ongetwijfeld aan de tijdelijke afzetting zullen storen; on danks het feit dat het gekozen plantsoen het minst in aanzien staat bij recreanten en passan ten. Noemenswaardige schade aan de natuur wordt niet voor zien: de oermens stond tenslot te veel dichter bij de natuur dan de moderne versie van de homo sapiens. Het Stedelijk Museum krijgt in ieder geval de verplichting opgelegd het terrein na afloop naar tevre denheid van de plantsoenen- dienstop te leveren. Het is de bedoeling dal scholen in Schiedam in juni en juli da gelijks en klassikaal een be zoek aan '2000 stappen terug* kunnen brengen. Leerlingen zullen in de IJzertijdboerderij worden geoefend in specifieke vaardigheden zoals bij voorbeeld het maken van speerpuntendie uit deze pe riode stammen. zwemcomplex op de huidige parkeerplaats is volgens Haf kamp voldoende plaats voor "an dere economische bestemmin gen'. Hij denkt aan een bedrij vencomplex of een hotel. Volgens de plannen, die de ar chitectenbureaus Hooper en Koppert Koenis afzonderlijk bij de gemeente Schiedam heb ben ingediend, wordt het nieu we zwembad gebouwd op het parkeerterrein, vlak naast het Beatrix-park. Financieel ontlo pen de béide projecten elkaar nauwelijks. De bouwkosten worden voor beide geraamd op negen ft tien miljoen gulden. Ook de exploitatiekosten zijn nage noeg gelijk. Hafkamp zei gistermiddag tij dens de presentatie van de plan nen, dat hij van de raadscommis sie welzijn en cultuur vanavond geen definitieve keuze ver wacht. Hij hoopt dat de raadsle den met beide voorstellen in stemmen, Vervolgens zullen amtenaren de beide plannen verder financieel toetsen. De wethouder rekent op een be sluit voor de zomervakantie, zo dat het college na de vakantie bij de gemeenteraad een kredie taanvraag kan indienen. De eer ste paal zal volgens dit tijdsche ma nog voor het einde van dit jaar worden geslagen. Mocht de huidige parkeerplaats de locatie voor het zwemparadijs worden, dan zal zwembad Groenoord wellicht ook in de zomer van 1991 open blijven. In beide plannen zal het nieuwe zwembad worden voorzien van een gescheiden wedstrijdbad (25 x 15 meter) en een recreatiebas sin. Verder zijn een whirlpool, een discovloer, barretjes en een sauna in de plannen opgenomen. Er is een apart clubgebouw inge tekend dat in de visie van de ge meente door de Schiedamse zwemverenigingen zelf moet worden beheerd. Zowel archi tect Johann Koenis ais concur rent Peter Hooper heeft een bui tenbad (20 x 10 meter) ontwor pen dat zwemmend van binnen uit kan worden bereikt. Vlaardingen Dieven Hebben zondagnacht vanaf een terrein aan de James Wattweg een grote partij verf gestolen. Zij gingen met verfbussen met een totale waarde van ongeveer 15.000 gul den aan de haal. Om op het ter rein te komen werd het slot van het toegangshek geforceerd. Vlaardingen Een dertienjarig meisje uit Hoek van Holland is gistermiddag aangereden op de mr. L.A. Kesperweg, Zij raakte gewond aan armen en benen. Het meisje had haast om een trein te halen en negeerde het rode voetgangerslicht. De be stuurder van een personenauto kon haar niet meer ontwijken. Het meisje is in het Bolyzieken- huis opgenomen. Schiedam De laatste weken is op het Schiedamse politiebureau driemaal aangifte gedaan dat een oudere man als potloodven ter actief was. Gisteren werd hij op heterdaad betrapt door een politieagent. De schennispleger werd na verschillende tips van Schiedammers aangehouden in het Julianapark. Hij rekende ook het Sterrenbos tot zijn 'werkgebied'. Schiedam Gemeente belangen Schiedam heeft rectificatie geëist van de verkiezingslijsten die vorige week in Schiedam huis aan huis werden verspreid. Het verkiezingsbureau heeft mevrouw A. (Puck) de Rover, een van de kandidaten van Ge meentebelangen Schiedam, op de lijst abusievelijk als man aan geduid. De gemeente gaat de fout her stellen door middel van adver tenties in een huis-aan-huisblad en mogelijk ook in andere plaat selijke kranten. Vooruitlopend daarop is vandaag een commu niqué uitgegeven waarin de ver gissing wordt rechtgezet. Volgens Gijs Bouman, de ambte naar die de raadsverkiezingen in Schiedam voorbereidt, valt het allemaal wel mee. Het gaat, zegt hij, om een onzorgvuldigheid 'die niet bepalend is voor de uit slag van de verkiezingen'. Bo vendien, aldus Bouman, is de fout beperkt gebleven tot de offi cieuze kandidatenlijst. Op de lijsten die op 21 maart in de stemhokjes liggen staat achter de naam van mevrouw De Rover wel het verplichte v-tje. Pas als de vergissing ook op die echte verkiezingsbiljetten was opgedoken, was er* sprake ge weest van een dramatische fout, stelt Bouman. „Dan had Ge meentebelangen een klacht kunnen indienen bij de Kies raad". Feitelijk is het aan Jan Hagen doorn, lijsttrekker van Gemeen tebelangen, te danken, dat die fout niet op de officiële kandida tenlijsten is gekomen. Als hij niet had geprotesteerd, was de zelfde drukproef gebruikt. Dankzij Hagendoorns oplettend heid kon de fout op het laatste moment worden gecorrigeerd. Hagendoorn: „Ik was extra alert bij het bekijken van de lijst die we vorige week in de bus kre gen, juist omdat wij vier vrou wen op de lijst hebben". Ge meentebelangen was het met Bouman eens dat nieuwe lijsten drukken wel erg kostbaar zou worden. „Hoewel we er feitelijk recht op hadden", aldus Hagen doorn. Daarom kwamen de par tij en de gemeente overeen dat de fout via advertenties zou wor den hersteld. „Op die manier le vert het ons nog aardige publici teit op ook", grinnikt Jan Ha gendoorn, VlaardingenHans Mulder vindt zijn werk een beetje frustrerend. Tien jaar lang deed de directeur 2ijn uiterste best zoveel mogelijk leerlin gen naar de Streekmuziek school te trekken. Dat is uitstekend gelukt en nu staan er liefst 205 mensen op de wachtlijst. „Die hebben een hartstikke duur instrument ge kocht. Daar willen ze iets mee gaan doen, maar ze kunnen bij ons niet terecht". Het aantal leerlingen van de Streekmuziekschool is in .tien jaar tijd bijna verdubbeld. De school begon in augustus 1979 met 1337 Teerlingen. Nu volgen 2439 Schiedammers, Vlaardin- gers en Maassluizers er muziek- AHe merken, keus uit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres! MODERNE 3.a g> ROMANTISCHE a KLASSIEKE 3 S STIJLHAARDEN S' MUURKACHEL CV Moederhaarden g CV Ketels J Alte merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur. Maassluis-— Om een einde te maken aan de gevaarlijke verkeerssituatie wil de PvdA desnoods een nieuwe brug over de haven van Maassluis laten aanleggen. Als dat te duur is moet er een aparte brug voor fietsers en voetgangers komen of moet de bestaande brug worden uitge breid met extra wegdelen voor het langzame verkeer, De PvaA heeft het college van burgemeester en wethouders gisteren gevraagd de kosten van de verschillende oplossingen te onderzoeken. Het verzoek is een gevolg van het werkbezoek dat een raads commissie vorige week bracht aan de brug, die vanwege de toe- nemende verkeersdrukte al eni ge tijd onderwerp van discussie is. De ha venbrug is in de loop der jaren te smal geworden om al het verkeer te verwerken. Vooral voor fietsers en voetgangers is er weinig ruimte. PvdA-wethouder Anton Wu- strow weigerde tot nu toe de brug als een knelpunt te be schouwen. Omdat hij het niet eens kon worden met de com missie voor verkeerszaken, werd het krediet van negen ton voor opknapwerk aan de brug voorlopig in de ijskast gezet. Vooral Jan Storm (D66) maakte zich in dat debat sterk voor vei ligheidsmaatregelen voor het langzaam verkeer. Ook hij pleit te toen voor verbreding van de brug. Het onderzoek dat Wustrow heeft aangekondigd naar nood zakelijke reparaties aan de brug kan volgens de PvdA worden benut om ook oplossingen te be denken. voor een betere bescher ming van kwetsbare verkeers deelnemers als fietsers en voet gangers. lessen. „En dat is wel zo'n beetje het matje", zegt Mulder. De school kan er zeker geen tweehonderd leerlingen bij heb ben. Dat zou de deelnemende ge meenten nog eens 200.000 gul den kosten. Maassluis, Vlaardin gen en Schiedam dekken met een subsidie van 1,8 miljoen gul den al driekwart van de kosten van het muziekonderwijs. Mul-" der heeft niet de illusie dat die subsidie in de nabije toekomst wordt verhoogd. De directeur vindt dat wel jammer, want hij heeft er een uitgesproken hekel aan leerlingen te moeten teleur stellen. De muziekschool voor het ge bied Nieuwe Waterweg-Noord zal overigens nooit helemaal aan de vraag naar muzieklessen kunnen voldoen. „Want die vraag wordt in sterke mate be paald door de mode", zegt Mul- der. De populariteit van Berdien Stenberg leidde tot een groot aantal aanvragen voor dwars- fluitiessen. En met het stijgen van de ster van Candy Dulfer groeide de belangstelling voor de saxofoon. Dat verklaart vooreen groot deel de lange wachtlijst. Een feestje ter ere van het twee de lustrum kan er niet af, vindt de directeur van de Streekmu ziekschool. „Zoiets kost een ver mogen, Die uitgave kun je niet verkopen als er een wachtlijst is", vindt Mulder. „Wij zijn een school en een school is er voor de bevolking. Ik besteed het geld liever aan muziekonderwijs". Maassluis Een uitgekiende telefoonaetie moet de Maas- sluisse PvdA de raadszetel opleveren, waardoor de partij ook na de verkiezingen van 21 maart de grootste fractie blijft. De PvdA heeft op dit ogenblik acht zetels in de raad, maar voelt de hete adem van het CDA in de nek. De christen-democraten zullen volgens de voorspellingen van zeven naar acht zetels groei en. Om het CDA voor te blijven en stemmen te winnen kruipen zes PvdA'ers volgende week vieravonden achter de telefoon. Door deze directe benadering hopen zij enkele honderden kie zers te bewegen op de sociaal-de mocraten te stemmen. De telefoonactie wordt gericht op wijken waar de PvdA poten tiële aanhangers van de partij denkt aan te treffen. „Buurten met villa's van drie ton laten we vanzelfsprekend buiten be schouwing", aldus fractievoor zitter Robert Punt. Om de kie zers niet voor het hoofdjestoten wordt de actie alleen in de vroe ge avonduren gevoerd, voor het journaal van acht uur. Maassluizers die door de PvdA worden gebeld hoeven slechts enkele eenvoudige vragen te be antwoorden. De eerste luidt 'Gaat u stemmen' en de tweede 'Weet u al op welke partij". Kie zers die hun keuze nog niet heb ben gemaakt krijgen desgewenst een i n formatiepakketje toege stuurd. Het is de eerste keer dat de Maas- sluisse sociaal-democraten een dergelijke actie voeren. Volgens Punt is het zaak, alle zeilen bij te zetten. „Er is ons veel aan gele gen, de grootste partij te blijven. Want de grootste partij heeft bij de vorming van het nieuwe col lege van B en W de beste kaar ten".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1