Ambacht sloopt verkeersobstakel Niet scherp maar wel erg veel plezier Broer en zus openen ongelofelijke beerput Bejaarden hangen aan Koks lippen De Schans koopt 'Smitje de Smit' Folderbibliotheek voor migranten Tramverbinding naar station valt goed VLAARDIN6S DAGBLAD SCfUEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Afpersers maken elkaar voor rechtbank zwart Kool onder vuur na pleidooi voor minima 'Wij gaan door zolang het nodig is' Ministerie blokkeert deling verpleegbedden Première kinderfilm 'Oh mijn papa' Nog een inbraak DONDERDAG 8 MAART 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 4003, 3130 KA Vlaardingen- Telefoon: 01 Cl- 4343229,4353066,4350557 - sportredactie: 4345203. Telefax: 010-4340754 Drieén-Bujjsen liep gisteravond uit voor PvdA-kopstuk V kele groeten met leden van de vergrijsde PvdA-echterban. Wim Kok. De vice-premier wisselde minzaam en- Rotterdam De Fantasti sche Vertellingen van Guy de Maupassant vielen in het niet bij de verhalen die de Rotterdamse rechtbank gis teren tot halverwege de avond kreeg voorgeschoteld. In viereneenhalf uur werd ge tracht rechter Heyxnan mee te slepen in een waar familiedra ma. Ieder met een gezicht van 'gelooft u mij nu toch', maakten broer en zus de twee hoofd verdachten in een afpersings zaak die 6 december 1988 in het Novotel plaats greep elkaar volledig zwart. Leugens, halve waarheden, tal loze tegenstrijdige verklaringen en als apotheose een getuige die vervolgens moest bekennen eer dere uitspraken te moeten corri geren, volgden elkaar onafge broken op. Maar wie de waar heid sprak en wie niet was nau welijks te achterhalen. Voor officier van justitie mr. Wittop Koning stond de schuld van het tweetal echter onomsto telijk vast. Hij eiste tegen de 31- jarige man een straf van negen maanden (waarvan drie voor waardelijk) en tegen de 44-jarige vrouw acht maanden (waarvan vier voorwaardelijk). Baas Was de grote zus, die zich voor de rechtbank voordeed als een standvastige zakenvrouw, ook de grote baas en werd het jonge re broertje Hans er door haar in geluisd? Of was de iele man, die zo wanhopig en onschuldig mo gelijk trachtte over te komen, in werkelijkheid het brein achter de poging tot afpersing van een Brabants bedrijf en probeerde hij alle schuld meedogenloos op zijn zus te schuiven? Alleen op de pijnbank", zei raadsman Daems wrang, „kan de waarheid naar voren komen". Ze beschuldigden elkaar ervan eikaars leven zuur te maken, dat ze verplicht waren geweest te verhuizen en hun banen op te geven. En dat alles om zelf maar zo eerlijk mogelijk over te ko men. Maar dat de bedenker van het plan niet boven water kwam, deed voor de aanklager absoluut niets af aan het feit dat beiden waren betrokken bij „een lage misdaad, geraffineerd en goed georganiseerd", zoals hij het om schreef. Was het niet als mede dader, dan toch zeker als mede plichtige. Met twee ongure handlangers was getracht een aantal open staande rekeningen te vereffe nen voor het telecommunicatie bedrijf van de echtgenoot van de verdachte vrouw. De term daar voor luidde: debiteuren een beetje door elkaar schudden. Onder bedreiging van geweld ('We doen je familie wat; we ste ken je huis in de fik') was hon derd- a honderdvijftigduizend gulden geeist van twee directeu ren. Zwart geld overigens, zo blijkt uit de getuigenissen. Tegenstrijdig Op de grote dag, 6 december 1988, belde de broer zijn zus in één van haar kapperszaken die zij in Schiedam en omgeving be zat Gevolg was dat zij haar broer, die voorde rechtbank niet alleen haar maar ook zijn twee 'maatjes' alle schuld in de schoe nen schoof, in het Novotel ont moette. Wat zich daar allemaal afspeelde, heeft in de vele ver klaringen even zovele versies gekregen. De vraag bij voor beeld om welke reden zij een ka mer huurdeom daar het geld in ontvangst te nemen of om de zaak daar te sussen? bleef ste ken in tegenstrijdigheden. In elk geval zou de Brabantse di recteur met een ton komen op draven, dachten de afpersers. In plaats daarvan was evenwel de politie verwittigd, zodat voor de verdachten alles in het honderd liep. Met de simpele vraag van rechter Heijman waarom zij' el kaar beschuldigden, bleek hij het deksel van een familiebeer put te hebben aangeraakt. Zus: „Hij wil de dans ontsprin gen. Zijn verhalen zijn geloof waardiger dan de waarheid. Hij bedreigt mij. Hij wil mij kapot maken". Broer: „Ik word achter volgd. Ze probeert elke baan van mij kapot te maken. Mijn gezin gaat er aan onderdoor. Ik word nog steeds door haar bedreigd". En de getuige die broerlief steunde: „Hoe ik over haar en haar man denk? Ik zie hen liever hangen dan liggen". De rechtbank doet op 21 maart uitspraak. Vlaardingen. Ademloos hingen bewoners van verzor gingshuis Drieën-Huijsen gisteravond aan de lippen van Wim Kok. Eén man kwam er een kwartier niet toe, zijn sigaret aan te steken, zo geboeid werd hij door het vuur van Koks redevoering. Andere bejaarden zaten op het puntje van hun stoel, gereed om de orerende vice-premier en mi nister van financiën op een luid applaus te tracteren. Het leek er een beetje op dat niet John Ranshuijsen, maar Wim Kok de PvdA-lijsttrekker was van de verkiezingen en dat het niet ging om de Vlaardingse ge meenteraad, maar om de Twee- Vlaardingen CDA'er Aart Kool is gisteravond door de Vlaardingse ge meenteraad fel onder vuur genomen om 2ijn niet aflatende pleidooien voor een beter minima beleid. Wil van Rijn (D66) en Ar nold van Kalken (Groen Links) noemden hem hypo criet en Bulva vond dat de CDA'er leek op 'een rond vliegende kip zonder kop*. Andere raadsleden verwe ten Kool, die bezwaar maak te tegen een brief aan de werkgroep De arme kant van Vlaardingen, een goed kope verkiezingsstunt. Risicovol De gemeente moet meer doen voor de minima, zei Kool, niet voor het eerst. In een motie pleitte de CDA'er voor een ruimer kwijtsehel- dingsbeleid als het gaat om gemeentelijke heffingen, een risicovol bij'standbeleid en werkgelegenheids- en scholingsprogramma's. Het college van burgemeester en wethouders heeft het er de afgelopen vier jaar lelijk bij laten zitten, meende Kooi. „Dat krijgt van het CDA een dikke onvoldoende". Kool riep een stortvloed van kritiek over zich af. „Het CDA heeft helemaal geen minimabeleid", beweerde VVD'erJan Bulva. ,,U heeft daar de afgelopen vier jaar geen mallemoer aan ge daan", zei SP'er Remi Pop- pe. PvdA'er Leo ten Have herinnerde aan de tijd dat het CDA, met PvdA en VVD in het college zat; „Als wij iets wilden doen, samen met het CDA, dan liep u naar huis. Tot tweemaal toe*'. Minimabeleid Wethouder Jan Madern vat te de kritiek van de CDA'er op als een persoonlijke aan val. Hij had er geen goed woord voor over. „Minima beleid is kennelijk een dankbaar onderwerp om propaganda mee te maken", sneerde hij. „Het college is nadrukkelijk bezig iets van het minimabeleid te maken. Van het CDA heb ik nog nooit een concreet voorstel gezien", „Het CDA heeft al vanaf het .begin van deze raadsperiode allerlei voorstellen gedaan voor een beter minjmabe- k-id", verdedigde Kool zich. „De beschuldiging dat ik met „een verkiezingsstunt bezig ben werp ik verre van mij". Maar zijn mode maak te geen'schijn van kans. Hij kreeg~-aUeen steun van Groen Links en de fractie van SGP, RPF en GPV. de Kamer. Kok was vooral naar het bejaardentehuis gekomen om de positie van de PvdA in het 'kabinet Lubbers III te verdedi gen. De lokale verkiezingen leken ook voor Koks gehoor maar bij zaak. „*t Is voor het eerst dat ik een minister in het echt kan zien. Die kans laat ik me niet ontgaan", verklaarde een 76-ja- 'rige bewoner van Drieën-Huij- sen. Evengoed raadpleegde hij herhaaldelijk zijn horloge. De PvdA-voorman had wat hem betreft wel een andere avond voor zijn bezoek mogen uitkie zen. „We zitten hier allemaal op hete kolen, zo meteen begint het voetbal op tv". Kok zelf had maar een klein uurtje tijd voor Vlaardingen. „Om uiterlijk acht uur moet hij weer in de auto zitten naar Oud- Beijerland, en dat is ook niet naast de deur", waarschuwde de Vlaardingse campagne-leider Henk Ranshuijsen het publiek. Desondanks was er nog tijd voor enkele vragen. Een- vinnige grijsaard wilde weten 'waar het geld voor de huurverhoging toch altijd naar toe gaat', en waarom Vlaardingers die hun gas- en lichtrekening. niet automatisch laten incasseren, niet dezelfde 25 gulden korting krijgen als dege nen die wel automatisch betalen. Een oudere vrouw legde de be windsman het probleem voor dat zij als uitkeringsgerechtigde, geen geld had voor een nieuwe bril. Wim Kok had zoveel krediet bij het publiek, dat hij die vragen niet echt hoefde te beantwoor den. De finesses van bet bejaar denbeleid liet hij over aan ge meenteraadslid Kees van der Windt, die na het vertrek van de minister het spreekgestoelte be klom. Zijn gehoor bestond voor namelijk uit vrouwen, de man nen zaten inmiddels bij de tv. Vlaardingen Boze bewo ners uit Vlaardinger-Am- bacht hebben afgelopen nacht opnieuw het recht in eigen hand genomen. Een stuk of dertig actievoerders sloopten rond één uur de drempels in de bussluis in de Anthony Knottenbeltsïngel en de paaltjes in de Jan Ligt- hartstraat. De gemeente had gisteren juist Vlaardingen Door de on buigzame opstelling van het ministerie van welzijn» volks gezondheid en cultuur dreigt de bóuw van twee verpleeg huisdependances in Vlaardin gen en Schiedam ernstige ver traging op te lopen. Het ministerie maakt bezwaar tegen de splitsing die de twee Waterweggemeenten hebben aangebracht in de 60 extra toe gewezen verpleeghuisbedden. Die waren oorspronkelijk toe bedeeld aan Driemaashave in Maassluis. In overleg met Schiedam en Vlaardingen be-, sloot het bestuur van het ver pleeghuis de bedden onder te brengen in twee nieuw te bou wen. vleugels van bejaarden huizen. WVC wil niet zonder meer ak koord gaan met die beslissing. Het ministerie vindt dat Vlaardingen en Schiedam een nieuwe aanvraag moeten in dienden. Met de behandeling daarvan gaan vele maanden heen. Daardoor komt de bouw van een nieuw veizorgmgs- annex verpleeghuis in de bin nenstad van Vlaardingen op losse schroeven te staan. De eerste paal voor deze voorzie ning moet uiterlijk in oktober dit jaar de grond in. Ook de uitbreiding Huize Francois Haverschmidt in Schiedam loopt gevaar. De houding van WVC wordt in Vlaardingen 'star en bu reaucratisch' genoemd. De Vlaardingse PvdA greep het bezoek van minister Wim Kok aan verzorgingshuis Drieën - Huijsen gisteravond aan om de nijpende situatie onder de aan dacht van het kabinet te bren gen. De gemeente Vlaardin gen heeft minister Hedy d'An- cona en staatssecretaris Hans Simons inmiddels om een spoedoverleg gevraagd. Maassluis Wilde dominee Pankras Vermaat eerst een compleet nieuwe sociëteit voor de gereformeerde bon ders bouwen, met zijn stich- ting De Schans heeft de voor man van de Grote Kerk nu het voormalige ijzerwaren- bedrijf van Smitje de 'Smid gekocht Voor de aanschaf en verbou wing denkt de stichting 550.000 gulden nodig te hebben. Verleden jaar nam Vermaat het initiatief voor een nieuw socië teitsgebouw. Dit wekte heftige beroering onder een deel van de gelovigen in Hervormd Maas sluis. Zij vrezen, dat de inzame lingsactie voor het gebouw ten koste gaat van de restauratie van' de Grote Kerk op het Schansei land. Verder voeren de tegenstanders aan, dat de omstreden dominee het gebouw uitsluitend voor de Gereformeerde Bonders wil be nutten. In het kerkblad Zon- dagsbode/Kerkkompas sprak voorzitter J.J. Bosman van de Centrale Kerkeraad verleden jaar zijn verontrusting uit over de plannen. Bosman baseert zich op de statu ten van de vereniging. In artikel 3 schrijven de initiatiefnemers, dat het verenigingsgebouw be doeld is voor 'onder meer hen, die behoren tot de afdeling van Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk te Maassluis'. Het sociëteitsgebouw speelt on dertussen een belangrijke rol in het slepende conflict tussen de orthodoxe en de vrijzinnige vleugel in de Hervormde Kerk van Maassluis. De problemen zijn zo geëscaleerd, dat de kerk gemeente door de Hervormde synode onder curatele is ge plaatst. Uitvloeisel hiervan is, dat een commissie van vijf bui tenstaanders de taken van de centrale kerkeraad heeft over genomen. Deze buitenstaanders proberen het conflict in te dammen. Het meningsverschil werd onder meer uitgevochten op de redac-' üeburelen van het kerkblad. Toen de kerkvoogdij er achter kwam, dat niet de Hervormde Kerk maar de Gereformeerde Bond de rechtmatige eigenaar van het Schansgebouw zou wor den, weigerde het blad nog lan- fer oproepen tot financiële on- ersteuning van het initiatief te plaatsen. Woede Dit tot woede van Pankras Ver maat, die als eindredacteur aan de Kerkbode verbonden is. Een geschillencommissie heeft be paald, dat de berichten niet meer onder de wijkberïchten van de Grote Kerk worden geplaatst Vermaat werd echter geen stro breed in de weggelegd om de ge lovigen in een aparte kolom tot giften te bewegen. Met succes, want het grootste deel van de benodigde middelen heeft De Schans ondertussen binnen op' haar bankrekening. Reeds zaterdag houden de gere formeerden open-huis in het pand, waarna de verbouwing kan beginnen. In Smitje de Smit krijgt de Schans de beschikking over een grote zaal van 180 vierkante me ter. In de directe omgeving van het Schanseiland krijgt De Schans verder de beschikking over twee kleinere ontmoetings ruimten. MaassluisIn een poging de voorlichting aan Turkse en Marokkaanse inwoners te verbeteren, heeft de gemeen te Maassluis een informatie punt voor migranten inge richt. Het informatiepunt bestaat uit twee kasten met folders over uit eenlopende onderwerpen als studiefinanciering, werkgele genheid en remigratie. De kas ten staan in de hal van het stad huis. Het folderbiblïotheekie, waaruit de gebruikers vrijelijk druk werk mogen meenemen, werd gisteravond geopend door wet houder Liesbeth Snoeck. De ml-, granten die daarbij aanwezig waren, werden door de wethou der verrast met een bloem en en kele deeltjes uit de brochure-col lectie. Het GIM (gemeentelijk informa tiepunt migranten) is een idee van de werkgroep voorlichting aan migranten. Behalve twee ge meentelijke afdelingen, zijn daarin de stichting Samenle vingsopbouw Maassluis en de stichting Buitenlandse Werkne mers Rijnmond vertegenwoor digd. Voorheen konden migranten ook gratis folders krijgen op het Maassluisse stadhuis. Alleen was het drukwerk tot nu toe ver spreid over de verschillende af delingen. de 'grote lus' door de wijk in 5 werking gesteld. Die lus is be- g doeld om het doorgaand verkeer ff uit de wijk te weren. g Het werk gisteren begon met de J> renovatie van het De Bordes- plein, de straat tussen de Kethel- weg en de Rozenlaan waar onder o andere automobielbedrijf Van. der Kooij is gevestigd. Dit bedrijf verloor onlangs het kort geding om dit stuk openbare weg voor al het autoverkeer open te houden. Volgens het omstreden plan sloot de gemeente woens dag het plein af. Uit nijd om deze werkzaamhe den hebben bewoners, winke liers en ondernemers de drem pels in de bussluis verwijderd en de betreffende verkeersborden afgeplakt Werd enige maanden geleden nog een actie van de Ro zenlaan door de politie voorko men, ditmaal kon niemand hen. een strobreed in de weg leggen. De buurt vindt de actie gerecht vaardigd en indien nodig is ze ook bereid het sloopwerk de ko mende tijd keer op keer 's nachts te herhalen. „Als de gemeente de sluis weer maakt, halen wij het gewoon weer weg. Wij gaan absoluut door. Het is blijkbaar nodig met [rofgeschuit te werken", vinden Ie actievoerders. Eén van de De drempels in de bussluis wor den gesloopt. De Ambachters vonden het gisternacht maar wat leuk dat een politiewagen als eer ste gebruik maakte van de nieuwe doorgang in de Anthony Knotten- beltsingel. omwonenden: „Die grote lus is niks. Het was gisteren een gek kenhuis in de wijk. Of er was sprake van opstoppingen, of de auto's raceden als gekken voor bij". Volgens de Ambachters is het veel logischer om de doorrijver- boden op te heffen en in plaats daarvan verkeerslichten te plaatsen op de kruising van de Ketheïweg en de Knottenbelt singel of 'chicanes' aan te leggen om de snelheid van het autover keer te remmen. „Dan is het hele probleem opgelost", aldus een reactie van een andere bewoner. „Maar de gemeente wil koste wat het kost de Van Heusdens- laan vol krijgen met auto's". Schiedam Eén element uit het verder fel bekritiseer debinnenstadsplan van de bewonersvereniging Schie dam-Centrum Is op het stads kantoor in goede aarde geval len. Het doortrekken van de tram 'van het stadserf naar NS-station Schiedam/Rotterdam-West noemt het stadsbestuur 'een leu ke suggestie'. Fractievoorzitter Hans Bakker van de PvdA noemde het initia tief gisteravond in de commissie- vergadering voor stadsontwik- De spelers van 'Oh mijn papa' kregen bloemen na de première. Evenals Rob de Vries (midden) zltnzlf 7R«r tevreden over hel resultaat. 1 Vlaardingen „Ik mag dan geen VTaaxdinger zijn, inmid dels ken ik wel alle hoeken en gaten van de stad. Ik heb de laatste jaren op de meest vreemde plaatsen gefilmd". Direct na de premièrevoorstel ling van zijn nieuwste kinder film 'Oh mijn papa' laat Rob de Vries nog eens de activiteiten de revue passeren, die hij in de acht laar dat hij het filmproject voor scholen onder zijn hoede heeft, heeft ontplooid. „Kinderen sle pen je mee naar de merkwaar digste plekken om te filmen", zegt De Vries. Wat dat betreft was 'Oh mijn papa' een relatief gemakkelijke rolprent om te maken. De mees te opnamen werden op zondagen in de Stadsgehoorzaal geschoten. Verder gebruikte hij slechts een handjevol lokaties. De Vries is tot nu toe zeer tevre den over het project. 'Oh mijn papa' is 2eker geen toonbeeld van technische perfectie, maar het gepiep en het gekraak van de 8 millimeter camera en de soms onscherpe beelden neemt hij graag op de koop toe. „De kinderen hebben er enorm veel plezier in gehad en dat is toch het belangrijkste", zegt hij over de film waarin op speelse wijze een gespannen oud er-kind relatie wordt uitgediept. De 13- jarige hoofdrolspeler Alain Lau rens probeert in de gunst te ko men bij zijn vader, die doorgaans nogal boosaardig op hem rea geert. Hij schrijft in op Bennie Buls- man's Piaybackshow en hoopt zo meer respect van zijn vader te krijgen. De Vries verwerkt in het verhaal spannende avontu ren, serieuze relatieproblemen en neemt en passant met een vette knipcog het playbackcir- eusopdehak. De film, die gisteravond met een premièrefeestje in De Harmonie ten doop werd gehouden, is fei telijk pas het begin van het schoolproject Binnenkort gaan veertig klassen op school zelf scènesspelen, affiches maken en recensies schrijven. Tien klassen gaan daarna nog een .stapje ver der en maken zelf korte 1Ü1 van hooguit tien minuten, „Met name de begeleiding wordt een gigantisch karwei", weet De Vries inmiddels uit ervaring. „De hele klas wordt daarbij be trokken. Maar dat is tegelijk ook heel leuk, want die kinderen zijn er al weken van te voren enorm mee bezig. Ze moeten zelf decors maken en locaties regelen, mon teren en filmen". Het resultaat wordt komende maanden in de Stadsgehoorzaal aan de scholen getoond. Die kunnen in juni nog eens terug komen als een festival van de tien korte filmpjes wordt gehou den. keling kansrijk. Volgens Bakker kan Schiedam een beroep doen op een rijkssubsidie, die vcort- t vloeit uit het Structuurschema voor Verkeer en Vervoer. Het raadslid doelde op een subsi die, die in het leven is geroepen om de verbinding tussen NS-sta- tions en de stadscentra te verbe teren. In Schiedam laat deze re latie veel te wensen over, waar door de stad volgens Bakker een goede kans maakt om gelden in ontvangst te nemen. Suggestie Bakker uitte zijn suggestie in de diseussïe over de Structuur schets Openbaar Vervoer, waar in wethouder Chris Zijdeveld zijn uitbreidingsplannen voor het railnet nog eens op een rijtje heeft gezet. Naast het alom be kende sneltramalternatief voor rijksweg 19 naar Delft brengt Schiedam de gewenste snel tramverbindingen met Vlaar dingen. Maassluis, het foedrij- ivenpack in Rotterdam Noord- /West en Spijkenisse nog eens onder de aandacht. Vooral het aanleggen van goede openbaar-vervoerver bindingen in nieuwe woonwijken krijgt in de nota veel aandacht. Zijdeveld verwacht, dat met de groei van de distributiefunctie van het Rijnmondgebied het woon werkverkeer in de regio verder zal toenemen. Deze distributiefunctie kan vol gens Zijdeveld alleen tot ont plooiing komen als de stadbewo ner zijn auto laat staan. „De mens is een gewoontedier", stelt Zijdeveld. „Bij nieuwbouwwij ken is het daarom van essentieel belang dat vanaf de eerste'dag dat er bewoners zijn gearriveerd een goed openbaar vervoer-al- tematief wordt aangeboden". Zijdeveld vertelde de commissie gisteravond, dat de nota niet bij voorbaat kansloos is. „Minister May (verkeer en waterstaat, red.) draagt de milieugedachte volgens mij geen slecht hart toe. We moeten alle legale Middelen aangrijpen om de minister voor het openbaar-vervoer te win nen". SchiedamDe 33-jarige Rotter dammer die zondagavond werd opgepakt na een inbraak in een woning aan de Lange Haven, eerder die dag heeft bekend ook e actief te zijn geweest. Hij pleegde een inbraak in de Overschiese- straat en ging met een partij drank en koffie ter waarde van 1 l.OOO gulden aan de haal. Afgelopen nacht om vier uur werd op de Hoogstraat een ze ventienjarige Schiedammer op gepakt Hij was toen bezig met een steen en een glassnijder om een winkelruit te vernielen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1