Ambacht: vrij spel voor automobilisten Kunstgreep moet museum redden 'Meer vrouwelijke ambtenaren' Pierre Janssen terug naar Schiedam Schutter ingerekend Auto rijdt door Schiedamse PvdA in emancipatienota Mickey Mouse zorgt voor groots feest Kindernet nieuwste aanwinst Huisarts en PvdA-man Yan der Veer overleden Overvaller opgepakt MAANDAG 12 MAAKT 199$ PAGINA 7; Regionale redactie: Breae Havenstraat 8,3131 BC Viaardingen. Postbus 4008.3130 KAVjaardlngen. Telefoon: 0|jl.43ii329.4352066.43S0537 -sportredactie: 4345289. Telefax: 010-4349754, HOE ERVAART MEN DE VERKEERSSITUATIE IN DE WIJK VLAAHDINGER AMBACHT si procenten .VOMERS ODETAILLSTEH 80HBEWONERS ODETMiiSTEN Vlaardingen De door de ge meente Vlaardingen terugge plaatste verkeersdrempels in de bussluisin de Anthony Knotten beltsingel waren geen lang leven beschoren. Na afgelopen woens dagnacht al een keer de obsta kels in Ambacht te hebben ge sloopt, heeft een groep omwo nenden vrijdag de hindemissen opnieuw verwijderd. Het hele weekeinde hadden automobilis ten'vrij spel'. Om de rel niet te laten escaleren bij elke beweging var de ac tievoerders blijkt de politie im een mum van tijd voorde deur te staan willen de Ambachters snel een gesprek met burge meester Van Lier. Ze zeggen lie ver tot een oplossing te komen dan telkens de verkeersdrem pels te moeten slechten. Volgens een enquête, die de scholengemeenschap Beneden- Maas in opdracht van de SGP/GPV/RPF-fractie in Am bacht heeft uitgevoerd, is drie kwart van de bewoners niet te spreken over de huidige ver keerssituatie in de wijk. Met name de bussluis, aangelegd om het doorgaande verkeer te we ren, ligt uitermate slecht Van de 174 deelnemers aan het onder zoek, denkt 82 procent van de omwonenden en van de onder nemers zelfs honderd procent puur negatief over dit obstakel. Druk In grote lijnen houden winke liers en buurtbewoners er de zelfde mening op na.maar op het punt van de verkeersdrukte ligt een duidelijke discrepantie tus sen de anders zo eensgezinde 'groepen. Waar één op de twee Ambachters het druk vindt in de wijk, noemt bijna driekwart van de ondervraagde detaillisten het aantal auto's normaal... Rien Lensvelt, fractieleider van de SGP/GPV/RPF-combinatie, probeerde net voor het weekein de een slaatje uit de door hem ge vraagde enquête te slaan. In res taurant De Serre had zich een grote menigte geschaard om de laatste feiten en cijfers te verne men. Dat een grote meerderheid achter Lensvelts alternatief - Vlaardinger-Ambacht een beet je open en een beetje dicht blijkt te staan, is vooral omdat zij alles beter vinden dan het huidi ge verkeerscirculatieplan (VCP), maakten de aanwezigen duidelijk. Dat komt ook in de eindconclu sie glashelder naar voren. De meesten vinden de oude situatie die terugvoert tot het openstel len van alle wegen voor alle ver keer verreweg de beste oplos sing, Verkeerslichten en 'chica nes' op de Anthony Knottenbelt singel zouden de snelheid bin nen de perken dienen te houden. Een bewoonster attendeerde haar in De Serre bijeengekomen RUSTIGNQHMAAJDRUKGFFN MFN1NG MATIGSLECHICFFN MFN1NG denk niet dat de lange lus een lang leven is beschoren". Waar hij veel bijval mee oogstte, was zijn opmerking „de pijn eerlijker te verdelen". De 'lussen* moeten de route door Ambacht voor doorgaand verkeer onaantrek kelijk maken Wethouder Anj Maarlevold, die de enquête namens-het college van B en W in ontvangst nam, wees erop dat de bewoners met hun acties de grenzen van de de mocratie hebben bereikt. „Dit is geen burgerlijke ongehoorzaam heid meer". Zijn woorden maak- buren erop dat zonder busbaan per dag vijfduizend auto's terug keren. „Dat was ook de oude si tuatie". Kwelling Klein rechts is het met het over grote deel van Ambacht eens dat de vaststelling van het VCP zo'n zes jaar geleden 'onbehoorlijke gevolgen' heeft gehad. „Driejaar geleden is door PvdA, VVD en CDA de grote lus uitgedacht. Dat", stelde Lensveld vast, „is inderdaad een kwelling voor alle mensen die hier wonen. Ik ten nauwelijks indruk. Nog de zelfde nacht werden voor de tweede maal de verkeersdrem pels in de bussluis en de paaltjes m de'Jan Ligthartstraat door omwonenden verwijderd. VlaardingenDe man die vori ge week vrijdag bezoekers van het jongerencentrum Labyrint met een alarmpistool bedreigde, is aangehouden. Getuigen zetten de politie met een sluitend signa lement op het goede spoor. De man, een 25-jarige Vlaardin- ger, loste twee schoten met het pistool, nadat hij In het Labyrint ruzie had gekregen met enkele bezoekers. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. Schiedam Een automobilist is zaterdagmiddag doorgereden nadat hij bij een ongeluk betrok ken was geraakt op de kruising van de Burgemeester van Haar- enlaan en de Parkweg. Toen een 18-jarige bromfietser de Van Haarenlaan overstak, werd hij gegrepen door de auto mobilist De Schiedammer kwam met de schrik vrij, maar zijn bromfiets werd zwaar be schadigd. De politie zoekt getui gen van het ongeluk. Met name de perikelen rond de AntiUiaans-Surinaamse exposi tie Bido I Kolo sterkten de be stuurders in hun mening, dat de tijd voor Paalman gekomen was. Ook een accountantsrapport van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten droeg bij aan de ver snelde val van Paalman. In het rapport klonk harde kritiek door op het organisatorische en financiële beheer m het mu seum. Pierre Janssen, die het laatst ac tief was als museumdirecteur in Arnhem, moet orde op zaken stellen in het museum. De inte rim-conservator wordt vermoe delijk nog voor het eind van het jaar opgevolgd door een nieuwe directeur. De bevoegdheden van de con servator worden in de toekomst stevig ingeperkt. Was Paalman verantwoordelijk voor het fi nanciële en het artistieke beheer van het museum, zijn opvolger mag zich uitsluitend met de ar tistieke kant bemoeien. Schiedam Pierre Janssen is door het gemeentebestuur aangetrokken als interim manager in het Stedelijk Mu seum. Janssen, die ook in het begin van de jaren zestig de scepter zwaai de in het museum, moet de ko mende maanden de weg plavei en voor de definitieve opvolger van scheidend directeur Hans Paalman. De aanstelling van Janssen vloeit voort uit het besluit van B W om Hans Paalman vroegtij dig het veld te laten ruimen. Wethouder Luub Hafkamp maakte onlangs bekend, dat Paalman in mei, ruim anderhalf jaar voor zijn pensioen, zijn posi tie moet opgeven. Uitte Hafkamp naar buiten toe geen kritiek op de museumdi recteur, m Schiedam is het een publiek geheim dat het gemeen tebestuur reeds geruime tijd van de museumdirecteur af wilde. Schiedam De gemeente Schiedam werft aanzienlijk minder vrouwen dan mannen. In de totale gemeentelijke orga nisatie viel het aantal vrouwelij ke ambtenaren in 198B verhou dingsgewijs zelfs lager uit dan in 1987, zo blijkt uit een vergelij king. Maakten zij eerst nog 23,5 procent van het personeel uit. een jaar later was ait percentage gedaald naar net 22. Er was in die twee jaren wel sprake van een lichte toename van 4,5 procent (twaalf werk neemsters extra bovenop de 265) bij de vrouwen, maar die stond niet in verhouding tot de uitbrei- ding van het aantal mannen. Er kwamen 108 nieuwe werkne mers bij: een groet van de groep mannelijke ambtenaren van maar liefst 12,5 procent. De gemeente Schiedam, die geen beleid van positieve discrimina tie kent, dient dan ook een 'Plan Positieve Actie' op te stellen om het personeelsbestand in de juis te verhoudingen te brengen. De PvdA stelt dat voor in het van middag gepresenteerde rapport V rouwenemancipatie. Uitbreidingvan het aantal vrou welijke ambtenaren bij de ge meentelijke diensten wordt on ontbeerlijk geacht. Echter ook de toename van migranten en gehandicapten is wenselijk. Om te voorkomen dat straks door verschillende maatregelen voor minderheidsgroeperingen de bomen door het bos met meer zijn te zien, dient een positief ac tieplan te worden opgesteld, vindt de PvdA. De sociaal-democraten gaan er vanuit dat het personeelsbestand in elk geval voor vijftig procent uit vrouwen behoort te bestaan. In een organisatie, waarvan bij voorbeeld ook reinigers deel uit- maken, is dat een nagenoeg on mogelijke opgave. Om binnen het ambtelijk apparaat toch tot een betere verhouding te ko men, stelt de PvdA voor vacatu res vanaf het midden-kader het eerste half jaar alleen open te stellen voor vrouwelijke solliei- tanten. Ook zouden vrouwen die door de geboorte van een kind hun baan vaarwel zeggen, moeten kunnen vastleggen dat zij bin nen vier jaar na ontslag met voorrang in aanmerking komen vooreen functie bijdegemeente. Schiedam zou hun tevens, naast het gewone zwangerschapsver lof, een buitengewoon verlof van vier weken met behoud van salaris moeten geven na de komst van een baby. Een onbe taald bevallingsverlof van drie maanden zou eveneens mogelijk moeten worden gemaakt, vindt de PvdA. der Hoogt vertelt dat er de afge lopen tien jaar weinig is veran derd. ,.We hebben een aantal ja ren geleden wel eens trend speelgoed aangeschaft, maar het bleek dat ruim tevaartpoppe tjes en paarden met 'groeiende' ha ren te kwetsbaar waren. Boven dien wordt er niet vaak mee ge- Beschilderd als Mickey Mouse knutselen: zo vier je het jubileum van je eigen, gelijknamige, speel- o-theek. speeld. We houden het dus op degelijk speelgoed". De vele bezoe kertjes van het ju bileumfeest op een paar hui lende kinderen na vermaak ten zich prima. Nadat ze met Mickey op de foto geweest wa ren, bietsten ze een paar kwar tjes bij pa of ma om iets te kopen ter aanvulling van hun speel- goedverzameiing. Trots lieten ze elkaar hun nieuwe bezittingen zien. De verkopers, die hun eigen kas ten hadden leeggehaald, waren ook in hun sas. Oscar, één van de kleine handelaren, zei, terwijl hij glunderend met een koek trommel kleingeld op zijn schoot zat: „Ik vind het niet erg om mijn speelgoed te verkopen, want van deze eentjes kan ik weer iets nieuws kopen". Alle kinderen kregen bij aan komst een Mickey Mouse-ket- ting, waarop verschillende acti viteiten stonden aangegeven. Wanneer ze het hele programma hadden afgewerkt, mochten zij als klap op de vuurpijl een keer grabbelen. Voordat het echter zover was, deden ze fanatiek mee met knutselen, Mickey Mouse-pl aatje krassen of met het Vlaardingen Joelende kleu ters met geschminkte hoofden huppelden tussen tweedehands speelgoed door, ouders met een baby op de armen gingen op de foto met een levensechte Mickey Mouse en bij de knutseltafels stonden kinderen in de rij... Dat was zaterdagmiddag de aanblik van speel-o-theek Mickey Mou se. De Vlaardingse speel-o-theek, die twee jaar geleden is uitge breid met dependance Pluto, vierde uitbundighaar tweedelu strum, Medewerkster Petra van maken van een M van brood deeg. En in de sehmmkhoek bedach ten de kinderen onder welke vermomming zij die dag door het leven wilden. De zesjarige Mela- nie wilde omgetoverd worden xn Minny Mouse, maar dan slechts voor overdag. „Als ik ga slapen, haal ik het er weer af. Anders", wist ze, „krijg ik pukkels op mijn gezicht". Schiedam 'In alle stilte', zo stond het in het overlijdensbe richt, is het stoffelijk overschot van mr. Ruurd van der Veer vorige week gecremeerd. De bekende Schiedamse huisarts, oud-raadslid van de PvdA, is 62 jaar geworden. Dat "in alle stilte* was op ziin ei gen verzoek. Zo was Ruura van der Veer altijd. Geen ophef ma ken, niet op de voorgrond tre den, maar wel duideujk ergens voor staan. De man die als dok ter duizenden Schiedammers als patiënt had, die als politicus vanwege zijn principes bewon dering oogstte bij honderden, maar ook in botsing kwam met tientallen, wilde een stil af scheid, in de kleine kring van familie en dierbare kennissen. De kennisgeving van zijn cre matie zal velen hebben ge schokt. Er zijn Schiedammers die hun leven hebben te dan ken aan dokter Van der Veer. Van der Veer, een echte soci aal-democraat, was van 1974 tot 1930 ook een gezien gemeente raadslid; één van de weinigen die de bewoners van het woon wagenkamp vertrouwden ge durende hun jarenlange strijd voor betere leefomstandighe den. Van der Veer was een zachtaar dig mens, gerespecteerd omdat hij flexibel was zowel als stand vastig. Zelfs fysiek: hij liet zich weinig gelegen liggen aan weer en wind. 's Winters kon je de dokter in zijn zomers col berde buiten zien lopen. Het deerde hem met. Het wisselvallige politieke kli maat greep hem echter meer aan. Maar even zo goed zegde hij zijn PvdA-lidmaatschap op, toen jongeren van het type Nieuw Links hem te veel aan het complotteren waren. De sfeer in de afdeling Schiedam was tien jaar geleden te snijderr. Met spijt over zijn vertrek keer de Van der Veer terug in de PvdA-gelederen. Burgemees ter Reinier Scheeres die hem lange tijd als partijbestuurder en raadslid heeft meegemaakt: „Hij was een markant figuur, ook vanwege het feit dat hij huisarts was. Zijn standpunten liet hij met van een ander af hangen. Dat was heeL verfris send, maar leidde ook wel tot botsinkjes". Principieel als Van der Veer was, kon hij soms verbijsteren met een pragmatische opstel- Schiedam De gemeente Schiedam blijft de televisiekij ker bestoken met nieuwe sta tions. Niet alleen Stads TV is vanaf donderdag op de buis te zien, waarvoor morgenochtend het contract tussen het Rotter damse station en zendgemach tigde Stadsomroep Schiedam (SOMS) wordt getekend en waarna het programma op de eerste Schiedamse avond op tv wordt gebracht, ook voorde kin deren wordt het programma- aanbod uitgebreid. Na Children's Channel komt over drie dagen het Kindemet erbij. Deelt het Engelse net het kanaal 28 met het in de avond uren opererende Discovery Channel, het nieuwste jeugdpro- gramma al langere tijd door bij voorbeeld de kabelabonnees in Rotterdam en Amsterdam te bekijken zendt veelal Neder landstalig uit Het is te vinden op kanaal 7+waarop ook BRT 2 zit Kindemet is alleen in de och tenduren (van zeven tot tien uur) te ontvangen. Het al eerder aangekondigde R AI U no gaat ook op deze datum de Schiedamse ether in. Ruurd van der Veer Hng, toch rekening houdend met iets meer dan zijn eigen vi sie. Die kwaliteit hij had al tijd zijn mening klaar maak te hem tot een gemeenteraads lid, dat ver boven de grauwe middelmaat uitstak. Hij werd fractieleider van de PvdA en van 1982 tot 1986 afde lingsvoorzitter. Het bracht hem in nevenfuncties, zoals in het bestuur van het toenmalige Ge meenteziekenhuis. Van der Veer hield zich ook bezig met het abortusvraagstuk: hij geldt als pionier op dit gebied. Toen hij de actieve politiek vaarwel zei, wilde hij zich aan de Derde Wereld en vredesbeleid wijden. Er blijkt uit dat hij een brede in teresse had voor maatschappe lijke ontwikkelingen en ook daarin was hij erudieter dan het doorsnee-raadslid. ringd was door talloze Schie damse musici en zangers... Het maakte de feestavond voor het 65-jarig bestaan er niet minder op. Ovaties volgden elkaar vlot op; vooral voor het spektakel stuk Fremmersberg dat bijna letterlijk insloeg als een bom. Eigenlijk, zegt Wilton-voorzitter Willem Wouters, vond hij alleen de opkomst een tikkie teleurstel lend. „Dat was het enige dat een beetje tegenviel, maar verder is het een jubileumconcert gewor den, waarop mag worden terug zien". Toch denkt de harmonie zo'n tien- a vijftienduizend gul den wijzer van jubilieumconcert te zijn geworden. Door de groei van de vereniging is dit geld hard nodig voor de aanschap van allerlei nieuw materiaal. Rotterdam Had Lee To wers nu toch maar een avondje met de harmonie Wilton-Fijenoord geoefend. Dan was het zaterdagavond he lemaal een vlekkeloos spektakel geworden in de Doelen, Zo'n ne genhonderd bezoekers hadden hun handen stuk geklapt voor het optreden van de jubilerende vereniging, het Schiedams man nenkoor Orpheus en solo-trom- peüst Frank van der Poel. Maar Leen moest zich met een grap en een grol uit de 'penarie' helpen. Hij wilde zo nodig met een mu ziekband werken, maar die liet het op een gegeven moment even afweten. En dat, terwijl hij daar in hartje Rotterdam om-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1