Zorgelijke situatie in bej aardenflats Verdachte van ontucht ziet in aanklacht samenzwering Singelkerk viert morgen eeuw Liduina-verering CDA ongelukkig met uitstellen structuurplan Lijst met klachten in Schiedam-Oost Schiedam: geld voor sociale vernieuwing Patiëntenclubs gaan regionaal opereren V1AAR0INGS BAEBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kortste en natste weg 'Ouderen steeds meer op elkaar aangewezen' 'Janssen is goede keuze' Albeda op symposium Maassluis Wijk kruist degens met politici Schaaknacht in Schiedam Auto kantelt Botsing GASHAARDEN DINSDAG 13 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - soortredactie: 434520S. Telefax: 010-4349754. Rotterdam Dat hïj alledrie zijn dochters onzedelijk had be tast gaf de 49-jarige Vlaardinger, die gistermiddag voor de Rotter damse rechtbank verscheen, wel toe. Maar dat hij beide dochters had verkracht en zich door hen had laten masturberen, zoals of ficier van justitie rar. J.P. Wittop Koning hem ten laste legde, dat was „absoluut niet waar". De of ficier achtte dat wel bewezen en eiste twintig maanden gevange nisstraf tegen de man, waarvan vijf voorwaardelijk. Het enige wat de verdachte te genover rechtbankpresident rar. M.F.L.M. van der Grinten wilde toegeven, was dat hij zijn oudste dochter, 26 jaar oud inmiddels, weieens had onzedelijk betast en dat zijn jongste dochter, die nu 12 jaar oud is, had moeten toekijken hoe hij en zijn vriendin vreeën. Andere bekentenissen, die hij in december vorig jaar bij de Vlaar- dingse politie en later nog eens bij de rechter-commissaris deed, trok hij allemaal in. „Ik weet niet meer wat ik bij de politie al lemaal heb gezegd", zei de ver dachte, „want toen zat ik hele maal onder de valium". Hij zou op weg naar het politiebureau liefst tien van die kalmerende tabletten hebben geslikt Waar om hij dat had gedaan bleef on duidelijk. De man heeft twee dochters uit een huwelijk en één dochter uit een latere relatie. Zowel zijn ex- vrouw als zijn ex-vriendin heb ben verklaard dat hij hen her haalde malen heeft mishandeld. Zijn dochters hebben verklarin- fen afgelegd, waarin zij hun va- er, die over hen de voogdij had, beschuldigen van seksueel mis bruik. „Hebben al die vrouwen Iets te gen u, dat zij u zo beschuldigen", vroeg mr. Van der Grinten, toen de man vraag op vraag beant woordde met een gedecideerd 'absoluut niet'. „Ik denk dat ze zelf iets te verbergen hebben", antwoordde de Vlaardinger. Op de vraag waarom zijn beide oud ste dochters al leeftijd het ontvl ucht bleef de verdachte het antwoord schuldig. Van de onzedelijke handelingen die hij had gepleegd met zijn jongste dochter legde de man de schuld bij haar moeder. „Ik streelde haar omdat haar moe der daar veel van hield, Ik hield daar absoluut niet van". Hij had zijn dochters in elk geval nooit gedwongen tot seksuele hande lingen, hield hij vol. „Wij hebben het altijd netjes gevraagd". Advocaat mr. W.F van der Griend verbaasde de rechtbank door te wijzen op de mogelijk heid van een samenzwering van de twee ex-vriendinnen en de kinderen tegen de verdachte. Hij trok de betrouwbaarheid van de verklaring van met name de oudste dochter in twijfel. „Want zij heeft na die gebeurtenissen, nadat zij 20 infaam behandeld zou zijn, haar vader nog regel matig bezocht en brieven ge schreven". „Ja, het blijft toch haar vader", was daarop het sim pele antwoord van de officier van justitie. Officier mr. Wittop Koning vond de Vlaardinger maar een 'leugenachtige verdachte'. Hij gaf toe dat de 'bewijslast, geba seerd op de verklaringen van de slachtoffers en hun moeders, „amper aan de maat was". Maar hij vond dat er desondanks een veroordeling wegens verkrach ting moest volgen. Raadsman mr. Van der Griend vond de be- wijsvoenng ver beneden de maat De rechtbank doet op maandag 26 maart uitspraak. jA-êi' •vtar Pastoor Vismans en architect Campman bij een liduina-relikwie, een schilderij van Dunselman waarop een Schiedamse delegatie de paus bezoekt. Schiedam In de Singelkerk worden woensdag vele honder den gelovigen verwacht om het eeuwfeest van de Liduina-vere ring te vieren. De herdenking begint met een. eucharistie-viering om half ne gen 's morgens. Tijdens het fees telijk lof om zeven uur 's avonds nemen vicaris-generaal W. van Paassen en pastoor P.M. Vis mans de nieuwe Liduina-devo- tieruimte in gebruik. In deze hoek van de kerk zijn verschil lende attributen samengebracht die herinneren aan hetTeven'en lijden van de in 1433 overleden Maagd van Schiedam, die al voor haar dood als de beschermvrou we van de zieken werd be schouwd. Behalve haar grafsteen, her bergt de devotieruimte het opge knapte 'rozenhek' uit de twintig jaar geleden gesloopte Liduina- kerk aan de Nieuwe Haven en enkele schilderijen van Dunsel man. Deze bracht de lijdensweg van Liedewijdetn beeld: haar fa tale val op het ijs, haar ziekbed en de visioenen die zij had. De Schiedamse architect Herman Campman heeft deze relikwieën op een sfeervolle wijze in de kerk gerangschikt. Op 14 maart is het precies hon derd jaar geleden dat paus Leo XIII een bul ondertekende waarin de verering van Liduina als heilige werd toegestaan. Op 14 maart 1890 liep heel Schie dam uit om dat heuglijke feit te vieren. Werkgevers werd zelfs verzocht hun personeel vrijaf te geven, zodat zij aan de feestelijk heden konden deelnemen. Hoewel Liduina zich in een toe nemende belangstelling mag verheugen, verwachten pastoor Vismans en de leden van het Li- duina-comité woensdag niet zo veel mensen als er een eeuw ge leden op de been kwamen. Wel wordt net volgens de verwach tingen extra druk op 29 april, tij dens de jaarlijkse grootse 'Lidui- na-viering voorstad en land'. Volgens de pastoor heeft de Li duina-verering de laatste jaren een nieuwe impuls gekregen door de discussies over euthana sie. Liduina, die sinds haar val op het ijs als jong meisje bedlegerig raakte en nooit meer van haar ziekbed opstond, heeft volgens Vismans op haar eigen wijze '2in gegeven aan het lijden'. Schiedam Een meerderheid van de gemeenteraad' wil dat Schiedam zich aanmeldt als 'proefgemeente sociale vernieu wing'. Hoewel de partijen van mening verschillen wat de slo gan van het kabinet Lubbers III precies betekent, vinden de meeste fracties dat Schiedam geld moet zien te krijgen uit de sociale vernieuwings-pot. Volgens burgemeester Reinier Scheeres maakt Schiedam goede kans tot de club van experimen- I teergemeentes te worden toege- l laten. Schiedam lijkt aan alle j voorwaarden te voldoen. De stad i kampt met een hoge werkloos- j hg id en telt een groot aantal f mensen met een uitkering en een fors aantal migranten. De PvdA heeft intern inmiddels door middel van een motie be- j paald dat in het nieuwe college i van B en W dat na de verkiezin- gen op 21 maart aantreedt, één wethouder speciaal belast moet Warden met het 'invullen' van l hetbègrip sociale vernieuwing, UlferdBruseker (CPN) stelt zich sceptisch op. Hij betwijfelt of het rijk wel voldoende geld besehik- baar a&P stellen om het begrip 00 dd&Qwerkelijk inhoud te ge ven. *Gerard Verhulsdonk (VVD) -waarschuwde de raad gisteravond eveneens voor al te groot optimisme. „Als er geen cheque bij zit hebben we er niets aan'Verhulsdonk vergeleek premier Lubbers met eer. zeep fabrikant die elke regeerperiode een nieuw etiket op hetzelfde pakje zeep plakt Wethouder Chris Zijdeveld lijkt daarentegen veel van sociale vernieuwing te verwachten. Bij de opening van een infotheek in het gebouw van de sociale dienst trok hij gistermiddag een paral lel met de oude interimregeling stadsvernieuwing. Ook toen stond Schiedam vooraan in de rij als gemeente die wel mee wilde doen. Zijdeveld: „Dat heeft ons geen windeieren gelegd". Vlaard i ngen Een 42-jarige Vlaardinger koos van morgen te gen tien uur voor een wel erg on gewone manier om vanaf het Westerhoofd naar de overkant te gaan. Hij dook te water en be gon gedecideerd naar de andere oever te zwemmen. Toen hy al een flinkstuk van het traject had afgelegd, ,werd hij door een sleepboot van Rijkswaterstaat uit het water gevist. De man, die volgens de politie flink in de war was, had op zijn rug een plastic zak gebonden waarin zijn kleren zaten. Hij is met onderkoelingsverschijnse- len naar het Holyziekenbuis overgebracht. Schiedam In verschillende Schiedamse serviceflats komt het voor dat hoogbejaarden de mente medebewoners moeten verzorgen. De bejaarden zijn op elkaar aangewezen door het ge brek aan personeel en het tekort aan plaatsen in verzorgings- en verpleeghu izen Volgens het D66-gemeente- raaaslid Coby de la Rie is een kwart van de 150 bewoners van. de Heijermansflat dement. Het gebeurt volgens haar regelmatig dat een. 85-jarige een medebewo ner van tachtig jaar te hulp schiet. „Soortgelijke situaties doen zich in mindere mate ook voor in de Van Beethovenflat", aldus De la Rie. Het raadslid kaartte de2e 'zeer zorgwekkende situatie' gister avond m de gemeenteraad aan in het debat over de nota voor het Schiedamse ouderenbeleid in de komende jaren. Dat drie verzorgingshuizen van de pro vincie alleen geld krijgen voor een renovatie als zij samen 235 plaatsen inleveren, noemde De la Rie "byna niet acceptabel". Ook CDA en PvdA zijn zeer be zorgd over deze ontwikkeling. Piet Roosen (CDA) vond de op stelling van de provincie 'met realistisch'. Arie van Loenen XPvdA) zei dat in Schiedam on geveer 400 ouderen op de wacht lijst staan voor een plaats In een bejaardenhuis. Ook hij hekelde de provincie, die vindt dat de re novatie de overheid geen cent extra mag kosten. Het verminderen van het aantal verzorgingsplaatsen is alleen aanvaardbaar als de eerstelijns- zorg (wijkverpleging en gezins zorg) er personeel bij krijgt, meent D66. Anders is de 'zorg op maat' zoals die in de nota wordt aangekondigd een loze kreet. Ook wethouder Luub Hafkamp (welzijn) vindt dat het inleveren van verzorgingsplaatsen niet tot elke prijs mag doorgaan. Schiedam Het besluit Pierre Janssen aan te trekken als inte rim-manager van het Stedelijk Museum* is goed gevallen bij de raadscommissie voor welzijn en cultuur, De commissie werd vooraf niet geraadpleegd door wethouder Luub Hafkamp, maar vindt Janssen wel een goe de keuze. Coby de la Rie (D66) noemt Jans sen, die van 1956 tot 1962 conser vator was van het Stedelijk en het museum landelijk-bekend heid gaf, 'bekwaam, artistiek en integer'. „Een slimme zet", com plimenteert zij Luub Hafkamp. Ton de Vos (PvdA) hoopt dat Janssen er in slaagt het museum weer de faam te geven die het voorheen had. „Zijn komst is in elk geval goed voor het imago van de stad", meent De Vos. De PvdA'er stelt wel als voorwaar de dat de gemeente Schiedam Janssen bij de formulering van een nieuw museumbeleid be hulpzaam is door meer geld be schikbaar te stellen voor aanko pen en exposities. Els Hellwïg (CDA) is vooral ver rast dat Pierre Janssen tijdelijk naar zijn oude stek terugkeert. „Ik had altijd begrepen dat hij zich hier niet meer zou laten zien". De CDA-politica vindt dat Hafkamp geen betere keuze had kunnen doen, maar veegt de VVD-wethoudertegelijkerïtjd de mantel uit over de wijze waarop hij de huidige museum directeur Hans Paalman aan de kant heeft geschoven. „Dat is ronduit betreurenswaardig. Paalman heeft zijn sporen dub bel en dwars verdiend". Volgens Hafkamp heeft het nog al wat voeten in de aarde gehad voordat Pierre Janssen akkoord ging met zijn aanstelling. „Hij vroeg een ruime bedenktijd en ook daarna zijn er de nodige dis cussies gevoerd". Janssen werd overigens als eerste benaderd om de museumleiding van Paal man over te nemen. Hij stond bo venaan de kandidatenlijst. Ge sprekken met andere kandida- Zo stond Pierre Janssen In mei 1975 in het RN. Hïj bekende toen al: 'Als ik weer in het Stedelijk Mu seum mocht of zou kunnen gaan werken, zou ik het gelijk doen...' ten zijn volgens Hafkamp niet gevoerd. Pierre Jai Pierre Janssen zelf wil voorlopig niets kwijt over zijn tijdelijke baan. Pas na I juni is hij bereid commentaar te geven. Vlaardingen Het CDA is hoogst ongelukkig met het be sluit van burgemeester en wet houders, om de discussie over het structuurplan over de ver kiezingen heen te tillen. De christendemocraten vrezen ern stige vertraging in een zaak, die naar hun mening van wezenlijk belang is voor 'het wel en wee van onze stad'. Fractievoorzitter Leo de Snaijer heeft over de zaak schriftelijke vragen gesteld aan Ben W. De Vlaardingse gemeenteraad zou donderdagavond een extra vergadering hebben over het structuurplan. Maar volgens het PvdA/VVD-college is dat niet haalbaar. Er zou met name grote onduidelijkheid zijn over de ge volgen van de wet geluidhinder voor de woningbouw. Ambtena ren moeten daarover nog advies uitbrengen. Het CDA heeft grote moeite met de vertraging. De Snaijer verwijst naar het rap port Bijstelling1 structuurplan van stedebouwkundig bureau Kuiper Compagnons, dat al in februari 1988 het licht zag. Daar in stond dat het besluit over het inwonertal van Vlaardingen in de komende tien jaar op korte termijn moet worden genomen. Dat is in juni van het vorig jaar gebeurd de raad koos voor het handhaven van het inwonertal op 75.000 en daar moet nu zo snel mogelijk invulling aan wor den gegeven, aldus De Snaijer. De discussie over de verkiezin gen heen tillen betekent niet zo maar een paar weekjes vertra ging, meent De Snaijer. Zolang er wordt onderhandeld over de vorming van een nieuw college zal er aan het structuurplan ook niets worden gedaan, betoogt de CDA'er. Hij pleit ervoor kort na de verkiezingen in april alsnog een'extra raadsvergadering te houden. De nieuw gekozen raad is dan nog wel niet geïnstalleerd, maar zo'n vergadering zou een mooie overdracht van de oude naar de nieuwe gemeenteraad kunnen zijn, meent hij. Schiedam /Vlaardmgen/Maass- luis Met de ondertekening van een samenwerkingscontract sloten gistermiddag de patiën tenbelangen verenigingen (PBV) van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis zich aaneen tot de re gionale organisatie PBV/NWN. In deze krachtenbundeling be houden de dne organisaties hun lokale zelfstandigheid en hun ei gen werkwijze. „Om ons heen zien we dat aller lei instanties in de gezondheids zorg tot regionale samenwer king komen. De consumenten van die zorg moeten daarop in spelen. We moeten geen dubbele Maassluis De top van het Vlaardingse en Maassluisse in- dustriëleleven komt op 21 maart bijeen in de Koningshof voor een mini-symposium. De confe rentie telt slechts één gastspre ker: prof.dr. W, Albeda. Hij houdt een inleiding over ar beidsverhoudingen en mondiali sering van de economie. dingen gaan doen", zegt ir. J.J,van Ewijk van de Schiedam se PBV. Het uitwisselen van ervaringen, het adviseren van beleidsvoor- bereiders en het bevorderen van een patiëntvriendelijke gezond heidszorg staan voorop in cle doelstelling van het nieuwe overlegorgaan. Het binnenhalen van bovengemeentelijke subsi dies hoort daar ook bij. Een patiëntenbeïangenvereni- ging houdt zich bezig met de be langenbehartiging van consu menten van de gezondheidszorg. Informatievoorziening en klachtenverwerking zijn daarin het belangrijkst Van Ewijk: „Bij moeilijkheden kan een belan genvereniging soms binnen 24 uur zaken uitpraten". De over heid dringt er zelfs op aan dat pa tiënten hun krachen bundelen. De Schiedamse Patiëntenbelan- genverening is de oudste en grootste van de drie verenigin gen. Zij telt nu bijna 600 leden. Bep Nachtegaal van de Vlaar dingse organisatie: „We zijn er natuurlijk voor alle patënten, lid of geen lid. Vaak zie je dat men sen pas lid worden van een be langenvereniging als ze geen pa tiënt meer zijn. Dan hebben ze het belang van zo'n vereniging gezien". Schiedam De politici die mor genavond meedoen aan de fo rumdiscussie in Kluphuis Oost kunnen hun borst nat maken. Dat belooft opbouwwerker Frans Klijzen. Tijdens voorbe reidende gesprekken met aller lei groeperingen uit de"!wijk is een lange wachtlijst met grieven opgesteld. Sommige problemen, meent Klijzen, schreeuwen al ja ren om een oplossing. Jongeren zullen zich overmor gen 2eker roeren. De naar schat ting 18G0 jongeren in de wiik missen al jaren een eigen plek. „Er is veel toegezegd, maar nog steeds niets gebeurd", beschrijft Klijzen de situatie. Een slepend probleem is ook de overkapping van Trefpunt. Bezoekjes van PvdA-delegaties en brieven aan het college van B en W hebben in vijf jaar tijd niets concreets op geleverd. „Sterker nog", zegt Klijzen, „brieven over dit onder werp worder niet eens beant woord". Van een andere grief kunnen de politici zich meteen vergewis sen. Kluphuis Oost is ronduit on tevreden over haar behuizing. Het oordeel is duidelijk: het pand ziet er afschuwelijk uit en is nau welijks bruikbaar. De initiatiefnemers van de fo rumavond verwachten dat ook oudere wijkbewoners hun stem zullen verheffen. Zij zijn slecht te spreken over het budget van 330.000 gulden dat eind 1988 is vastgesteld voor een ouderen voorziening. „Daarvoor kan geen bruikbare voorziening worden neergezet", meent Klii- zen, die namens de ouderen ook wil weten of Oost op korte ter mijn op een verzorgingshuis kan rekenen, 1 De treurnis strekt zich volgens de wijkbewoners ook uit naar de winkeliers. Er is een enorme te rugloop in het winkelbestand geconstateerd. De enigszins wrange constatering luidt dan ook dat erin Schiedam wel veel over winkels wordt nagedacht, maar dat bijna alle ideeën be trekking hebben op het cen trum. Aan de woon- en leefomgeving schort ook het één en ander, meent Klijzen. Speeltuig voor kinderen is er wel voldoende, maar kan wegens gebrekkig on derhoud niet worden gebruikt De herinrichting van het Van 't Hoffplein wordt zelfs als een re gelrechte flop afgeschilderd. „Er is 120.000 gulden in de put ge smeten. Bewoners, projectteam en jongeren hebben er een enor me kater aan overgehouden", al dus Klijzen, die van de politici wil weten hoe snel het plein nu echt wordt heringericht Verder zullen de verschillende verkiezingsprogramma's van politieke partijen kritisch wor den doorgelicht D66 mag dan uitleggen hoe zij denkt meer huurwoningen te realiseren, ter wijl dergelijke plannen vaak op te hoge kosten afketsen. De VVD zal om een toelichting wor den gevraagd waarom Oost niet in hun programma aan bod komt „De VVD heefteen prach tig programma voor Nieuwland geschreven, maar de pagina's over de stadsvernieuwing in Oost zijn kennelijk zoekge raakt", luidt de ietwat cynische conclusie van Klijzen. Andere knelpunten en proble men die de verschillende organi saties en instellingen aan de orde willen stellen zijn: de verkeers veiligheid, de vaak slechte ver lichting, het gebrek aan sport- voorzieningen en glasinzame- lingspunten en de overlast aan honaepoep. Schiedam In de nacht van vrijdag op zaterdag 24 maart beleeft Schiedam een nieuw fenomeen: de schaak- nacht Het evenement, dat voluit 'Café Juijn Schaak nacht met Ontbijt' heet, is georganiseerd door de Schiedamse schaakvereni ging Het Zwarte Paard (HZP). De nacht wordt ge houden in Clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat Hoewel het voor het eerst is dat er in Schiedam een der gelijk toernooi wordt gehou den, verwacht penning meester Guus Melchers van HZP, naast de schakers uit stad en regio ook mensen van buiten. „Deze nacht is nu al landelijk bekend. De meeste spelers zullen wel uit Rijnmond komen, maar de kans is groot dat er ook Am sterdammers of Brabanders komen. Omdat we tot negen uur 's morgens doorgaan, le vert reizen per openbaar vervoer geen problemen op. Bovendien zullen de geld prijzen die we hebben ook schakers trekken". De schaaknacht is verdeeld in drie rondes van elk twee ëneenhalf uur. Na 20'n ron de moeten de spelers ver plicht een uur rusten. Tij dens deze pauzes is het ver boden om over schaken te praten. Melchers zorgt er voor dat de deelnemers wel aan iets anders móéten den ken. „Er zal een tafeltennis tafel staan, misschien doen we tussendoor een bingo en aLs het meezit komt er een band, die voor wat afleiding zorgt". In plaats van de zeven kwartier die men normaal voor een partij krijgt, wordt er per schaker steeds maar vijf a tien minuten gespeeld. Snelschaken is noodzake lijk, omdat het toernooi an ders niet binnen twaalf uur afgerond kan worden Bo vendien zit er volgens de penningmeester voor de wat minder goede schakers een voordeel aan dit snelle spel vast: „Sterke schakers ma ken eerder fouten met dit soort partijen. De winnaar van de schaaknacht hoeft niet per definitie iemand met een rating op KNSB- klasse te zijn. Het zal vast een spannende eindstrijd gaan worden". De wedstrijdnacht, die om negen uur begint, wordt af gesloten met een ontbijt. Tij dens deze maaltijd vindt de prijsuitreiking plaats. VlaardingenEen 35-jange be stuurder van een bestelauto is gisteravond met onbekend letsel ïn het Holyziekenhujs opgeno men. De man verloor m een flauwe bocht op de Deltaweg door onbekende oorzaak de macht over het stuur en reed rechtdoor. Hij ramde vervolgens een boom en een lantaarnpaal waarna de auto kantelde. De be stuurder moest door personeel van de GGD uit zijn benarde po sitie worden bevrijd. Schiedam Hoewel hij niet ge wond was,-werd een 21-jarige Rotterdamse automobilist na een botsing met een lichtmast op Plein '40-'45 gisteravond naar het ziekenhuis gebracht. De poli tie vermoedde dat de man onder invloed verkeerde van medicij nen of drugs. Alle merken, keus uit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres! 5 MODERNE O) ROMANTISCHE pig 1 KLASSIEKE g STIJLHAARDEN tj w MUURKACHEL 3 J 51 CV Moederhaarden S."0 co CV Ketels £5 Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur. P C

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1