Vlaardingen loopt uit voor historische dag Overlast Arepol niet te bewijzen' Vier maanden in gevang doet vechtersbaas goed Schiedam geschokt door overlijden Eef Collé Muwi wil grootse aanpak in Nieuwland 'Geen consequenties voor verkiezingen' l/EAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Man verwondt vrouw Groen Links komt met kamerfractie Toch woonwagens Nautisch evenement Pasfoto's met kwaliteits garantie Voor het eerst bezoek van twee staatshoofden 'Zelf onze emancipatie verzorgen' Opknapbeurt gaat zeker 200 miljoen kosten n. w WOENSDAG 14 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352Q66.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Een 24-jarige Schiedamse is gisteravond in de Donker Curtiusstraat mishan deld door een onbekende man. De dader droeg een bivakmuts en was gewapend met een mes. Hij dook uit de struiken op toen de vrouw rond half elf haar hond uitliet Het slachtoffer wilde wegren nen maar de man greep haar van achteren beet en gaf haar een harde klap in het gezicht Met zijn mes bracht hij een 5 een- timeter lange wond in haar ge laat aan. De wond moest in het ziekenhuis worden gehecht De dader is spoorloos. Vermoe delijk is ook hij gewond. De hond beet hem in een been. Vlaardingen De hele zeskop- pige Tweede Kamerfractie van Groen Links komt zaterdag naar Vlaardingen. Van alle plaatselij ke afdelingen die meedoen aan delandelijke actiedag van de mi lieupartij heeft de Vlaardingse de meeste creativiteit aan de dag gelegd, vinden de landelijke kopstukken. Groen Links zal za terdag de recreatiegebieden Lic- kebaert en Broekpolder tot "be schermd gebied' verklaren. Voordat het linkse gezelschap naar' de vervuilde recreatieoor den vertrekt wordt met het win kelend publiek op het Liesveld het Grote Vlaardingenspel ge speeld, waarin allerlei plaatselij ke besognes onder de loep wor den genomen. Op het program ma staat ook een demonstratief bezoek aan het zandlichaam voor rijksweg 19. Maasland De twee aan de Maaslandse Molen weide geplan de woonwagenstandplaatsen zullen toch worden ingenomen door kermisexploitanten. Daar was enkele jaren geleden al spra ke van, maar die kandidaatbe woners haakten af. In verband met de voorwaarden van de rijksoverheid over te verstrek- ken subsidie, heeft het enige tijd geduurd eer een nieuwe kandi daat zich kon aanmelden. De woonwagenstandplaatsen zijn gesitueerd op de gemeente- werf aan de Molenweide. Het terrein moet daarvoor worden ingericht waarvoor tijdens de komende raadsvergadering aan staande dinsdag een krediet wordt gevraagd. Naast het bouw- en woonrijpmaken van de twee standplaatsen en een aangelegen bedrijfsterrein, om vatten de werkzaamheden ook het plaatsen vaneen tweetal ber gingsunits. Hiermee is een bedrag gemoeid van bijna 110.000 gulden. Maas land ontvangt een subsidie voor de aanleg- en grondkosten. Dat is niet het geval voor de kosten van het bedrijfsterrein. Vlaardingen Bijna alle activi teiten die zaterdag 5 mei in en rond de binnen- en de buitenha ven van Vlaardingen worden gehouden, hebben wel iets met water te maken. In de havens liggen die dag een groot aantal Schepen afgemeerd. Ook het mijnenbestrijdingsschïp Maas sluis van de Koninklijke Marine is van de-partij. De boten verzor gen een vlootsehouwop de Nieu we Waterweg. In de omgeving van de havens worden verder demonstraties gehouden, zoals die van. het zak- kendragersgilde. Ook para-sai- lers, gerenommeerde kanovaar ders en parachutisten leveren een bijdrage. Op de kade wordt bovendien een groot artiesten programma afgewerkt De kade wordt die dag aange kleed met een kramenmarkt waar vooral nering op nautisch gebied aan de man wordt ge bracht. Ook de demonstraties van oude ambachten (touwkno- pen, palingroken) zijn toespitst op het thema van die dag. De ac tiviteiten op bevrijdingsdag be ginnen om elf uur 's morgens en gaan tot ongeveer hetzelfde tijd stip's avonds door. Hoogstraat 104-10S, Sch*dam Tel 010-4265720 Schiedam Politiek Schiedam heeft gisteren met grote versla genheid kennis genomen van het overlijden van Eef Collé. Hij stierf in de nacht van maandag op dinsdag in het Dïjkzigtzie- kenhuis, waar hij was opgeno men voor een operatie aan de kransslagader. Eef Coüé werd 67 jaar. Verschillende raadsleden, onder wie zijn CPN-partijgenoot U1- ferd Bruseker en zijn politieke tegenpool Gerard Verhulsdonk (WD), werden overvallen door zijn plotselinge dood. Zij hadden enkele dagen tevoren nog telefo nisch contact met hem gehad. Hun indruk was dat Collé zeer opgewekt en optimistisch was. Hij zag met spanning uit naar de gemeenteraadsverkiezingen van 21 maart. B.E. Collé genoot behalve als rechtgeaard CPN-politicus grote bekendheid als bestuurder van maatschappelijke instellingen als de Sportraad, Woningbouw vereniging Schiedam en het Ho- lyziekenhuis. Hij was bovendien voorzitter van de voetbalvereni ging PPSC. Maar zijn hart lag bij de politiek. Eef Collé bouwde in de Schie damse gemeenteraad een lange staat van dienst op. Hij maakte zijn debuut op 30 januari 1947. In september 1949 verdween hij van het toneel, om vier jaar later weer terug te keren. Daarna maakte hij tot juli 1980 onafge broken deel uit van de raad. In de periode 1970-1978 was hij wethouder voor woningbouw. In 1982 maakte hij zijn come back. Bij de verkiezingen in 1986 kwam hij slechts enkele stem men tekort voor een nieuwe raadsperiode. Voor de komende verkiezingen stond hij als vierde op de lijst van Groen Links. De verkiezingsaffiche van de linkse lijst werd door hem ontworpen. Collé verzon ook de bijbehoren de leus 'Zonder ons wordt het niks'. Collé was populair. Zijn politie ke vijanden waren zijn vrien den, met name Gerard Verhuls donk. Die twee hadden een spe ciale band: een verhouding van diep wederzijds respect „We konden niet zonder, maar ook niet met elkaar. Toch stonden we als wapenbroeders bekend", aldus de grijze VVD'er. Collé wordt beschouwd als één van de opvallendste, getalen- teerdste gemeenteraadsleden uit de naoorlogse periode in Schie dam. Dat had hij van zijn vader, die ook in het Schiedamse ge meentebestuur zat. Willem Collé ging volgens de overlevering let terlijk tot gooi- en smijtwerk over. Zoon Eef hield het liever bij verbale schermutselingen. Daarin was hij een kei. Politiek moest recht uit het hart komen, zei hij, en daardoor kwam het ook dat hij meestal emotioneler was dan zijn collega's in de ge meenteraad. Bewogen, is mis schien een beter woord. Politiek standvastig was hij wel, maarhij ging met zijn tijd mee. Collé had het moeilijk met de vernieuwin gen in de CPN, maar hij splitste zich niet af: conservatief en or thodox wilde hij niet zijn. Collé was bouwwethouder, hij voerde vémieuwingen door in het huisvestingsbeleid, hij was verantwoordelijk voor de nuts bedrijven en het slachthuis, hij deed sociale zaken, hij bemoeide zich feitelijk met alles. Toen hij ouder werd, bracht hij steeds langere tijden door in zijn bui tenverblijf in Perros-Guirec, aan de noordkust van Bretagne. Ge meentebestuurders veronder stelden dat hij op den duur wel zou emigreren, maar Schiedam liet hem niet los. „Eef was echt een symbool van de stad", zegt zijn partijgenoot "Ulferd Bruseker. Siem Bosman (CDA) herinnert zich Collé als een "fijne vent'. „Hij kon tegen alles en iedereen aan schoppen, maar hij was altijd loyaal, ge zagsgetrouw, iemand die je snel ging waarderen". Gerard Ver- huisdonk: „Het woord compro mis kende hij niet, maar hij was een oprechte kerel. Ik heb laatst Schiedam Het plotselinge overlijden van raadskandidaat Eef Collé heeft geen consequenties voor de organisatie van de verkiezingen. „Als de inlevertermijn voor de politieke partij en is verstreken, mogen er geen wijzigingen op de lijst wor den aangebracht", vertelt ambtenaar Gijs Bouman van het stembureau. Hierdoor ontstaat volgende week de bijzondere situatie, dat Schiedammers hun stem kunnen uitbrengen op een persoon, die niet meer in leven Is. „Maar de meeste kiezers zullen vol gende week ongetwijfeld op de hoogte zijn van. het trieste nieuws", veronderstelt Bouman. Zelfs als er voorkeursstemmen op Collé worden uitgebracht, dan gebeurt er volgens de kieswet niets onreglementairs. „De stemmen blijven behouden voor de lijst, waaraan Collé zijn naam heeft verbonden". Collé had in de raadsbankjes plaats kunnen nemen als Groen Links bij de verkiezingen vier ze tels behaalt. Achter lijsttrekker Bart de Leede, Bea Oomens en Jolie Hakkert komt Jos Poolman nu als eerste in aanmer king voor een raadszetel voor Groen Links. nog een grapje met hemm ge maakt over die kreet 'zonder ons wordt het niks'. Ik zei: als ik nou met jou in debat zou gaan, zou ik die 'z' er af laten: Onder ons word t't niks". Eef Collé wordt in besloten kring gecremeerd. Nog niet eerder in haar geschiedenis kende Vlaardingen zoveel hoog bezoek. Bondspresident Von Welz- sacker (midden) wordt op de Markt begeleid door koningin Beatrix en Geuzen-voorman Bill Minco. Rechts op de achtergrond kijken onder meer prins Claus en burgemeester Van Lier toe. v vervolg van pagina 5 Vlaardingen De bevolking van Vlaardingen liep gisteren massaal uit om een glimp op te Schiedam -Vlaardingen kent sinds deze week het Buitenlands Vrouwen Overleg 'Reyhan'. Dit platform komt voort uit een ini tiatief van de migranten-meis- jesgroepSelam 1990 die zich met dogevolgen van de 1990-maatre- gel bezighoudt. Reyhan heeft tot doel de positie van buitenlandse vrouwen te verbeteren. Eén van de oprich ters, Fadime Orgu: „We moeten zelf initiatieven nemen. Elke eerlijke hulp is weikom, maar we willen graag onze eigen emancipatie verzorgen". vangen van de talrijke hoge gas ten, die de stad aandeden. Het was dan ook een historische dag voor Vlaardingen, want nog nooit eerder waren twee staats hoofden tegelijk op bezoek in de haringstad. Koningin Beatrix en de West- duitse bondspresident Richard von Weizsücker deden Vlaar dingen aan voor de uitreiking van de Geuzenpenning in de Grote Kerk. De president is de vierde in rij die deze onderschei ding heeft gekregen. Dat aan die plechtigheid veel waarde werd toegekend, bleek ook uit de aanwezigheid van veel andere prominente bezoe kers, zoals prins Claus, minister president Lubbers, minister d'Ancona van wvc, commissaris van de Koningin Schelto Patijn erj de vrijwel voltallige colleges van B en W van de drie Water wegsteden. Von Weizsöcker greep de gele genheid aan om ook. een ten toonstelling over Vlaardingen tijdens de Tweede Wereldoorlog in het oude stadhuis te bezoeken en met oud-Geuzen over het verzet te praten. Dat laatste was vanwege het licht controversiële karakter van zijn uitverkiezing met zorg voorbereid. 1 De dochter van Geus van het eerste uur Bernhard Uzerdraat was evenals vele anderen vooraf telefonisch benaderd of zij aan Von WeizsSeker wenste te wor den voorgesteld. Daja IJzerdraat had daar geen moeite mee. „Ik denk dat ik daarmee in de geest van mijn overleden vader han del", verklaarde zij. „Maar ik ken verschillenden die dat heb ben geweigerd". Even voordat het hoge bezoek arriveerde, werd op begraaf plaats Emaus een herdenkings-1 plechtigheid gehouden. Aanslui tend trok een stille tocht naar het Geuzenmonument op de Markt waar bloemen en kransen werden gelegd door onder ande re leerlingen van scholenge meenschap De Vaart, die het monument in 1985 adopteerden. Ook Von Weizsëcker legde daar een krans. Den Haag De strafmaatregel tegen café Arepol in de Prins Hendrikstraat in Vlaardingen, dat drie maanden lang om tien uur 's avonds moet sluiten, staat op losse schroeven. Dat bleek gisteren tijdens een zitting bij de Raad van State, waar Arepol-ei- genaar Ruud Meijer via een spoedprocedure aanklopte om onder de maatregel uitte komen. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr.E.W. de Kruijff, liet door zijn vraagstel ling blijken dat hij grote twijfels heeft over de juistheid van de maatregel van burgemeester Fred van Lier. Volgens mr.De Kruijff valt nauwelijks te bewij zen dat de overlast in de straat toegeschreven moet worden aan het café. „Mensen zijn misschien al zat- ladderig op weg naar dit café en zorgen dan op straat voor over last, maar dat valt de eigenaar toch niet aan te rekenen", zo vroeg staatsraad De Kruijff zich af. De woordvoerder van de ge meente antwoordde dat Meijer zijn café niet op de luiste manier exploiteert, „Wat aoet hij fout? Dat hij mensen trekt?", vroeg mr.De Kruijff. De gemeente vindt dat de Are pol zich niet teveel op jeugdig publiek moet richten. „Dan moet de burgemeester dat maar ver bieden", antwoordde de staats raad laconiek, al nam hij ook se rieus kennis van het feit dat er in de straat een explosieve sfeer is ontstaan door de problemen in het verleden- De raadsman van uitbater Meij er liet wetep dat de maatregel om de tap om tien uur dicht te doen de ondergang kan beteke nen van het café. „Na tien uur begint de zaak pas te lopen; dan wordt negentig procent van de omzet gemaakt", aldus de raads man. Mr.De Kruijff zal waarschijnlijk vrijdag bekend maken of de strafmaatregel al dan niet van kracht blijft. ge staat van Nieuwland is nog steeds niet veel aan te merken, maar de eenzijdige opzet van de eerste naoorlogse wijk in Schie dam is door de tijd wel achter haald. Die conclusie trekt bou wer Muijs De Winter (Muwi) in een rapport, waarin een in grijpende vernieuwing van de wijk wordt bepleit. In het rapport biedt de aanne mer een perspectief voor de 34.000 woningen, die Muwi in de naoorlogse periode in Nederland uit de grond stampte. Ruim twintig procent van deze wonin gen staat in Nieuwland. De diagnose heeft veel overeen komsten met de problemen, die de gemeente verleden jaar in de nota Nieuwland in Perspectief signaleerde. Kende Nieuwland in de jaren vijftig een zeer gedif ferentieerde bevolkingsopbouw, sinds enkele jaren wordt de wijk beheerst door ouderen, jonge al leenstaanden en allochtonen. „Het draagvlak van de wijk is daardoor geringer geworden", concludeert adviseur Jan van der Lingen. „Het winkelhestand wordt bedreigd, terwijl een aan tal scholen de deuren reeds heeft moeten sluiten". Verpaupering „Probleem is", zegt wethouder Hans van Kleef, „dat veel jonge ren uit de wijk vertrekken als zij 't b' eenmaal kinderen krijgen. Door het aanpassen van een deel van de woningvoorraad kunnen deze mensen in de wijk blijven". Hij lijkt bij voorbaat gewonnen voor het pleidooi, waarmee Muwi-directeur ir.J.T.G. Schut ten zich tot de beheerders van de naoorlogse woningen heeft ge richt. Om verpaupering te voor komen is het zijns inziens nood zakelijk op korte termijn in te grijpen. „Daar is veel lef en durf bij de gemeenten voor nodig. De rijks subsidies zijn gebaseerd op het aanbrengen van nieuwe ramen en isolatie", vertelt Schutten. Om economische redenen moet een deel van de flatwoningen in Nieuwland volgens bouwonder nemer Muwi worden aangepakt. „Als de Muwi-woningen nog dertig jaar mee moeten, dan zijn er veel meer bouwkundige aan passingen nodig". Bij de face-lift van Nieuwland wü Muwi gebruik maken van vijf varianten. In naar schatting 4000 huizen blijft de opknap beurt beperkt tot onderhoud dat uitsluitend bedoeld is om de wo ningen in stand te houden. Uit de schets van Jan van der Lin gen valt op te maken, dat de res terende 2000 woningen een veel ingrijpender aanpak behoeven. Concurreren Wil Nieuwland kunnen concur reren met andere wijken, dan is het noodzakelijk dat de indeling van deze huizen wordt aange past. „De huiskamers zijn te klein. Ook keukens zijn krap, waardoor je er niet kunt eten. Verder heeft het sanitair geen strategische plaats in de wo ning", somt architect Boudewijn Mannot de problemen op. Van Kleef realiseert zich, dat voor deze ingrepen ontzettend veel geld nodig is. Blijven de kos ten bij een reguliere opknap beurt beperkt tot ongeveer 20.000 gulden per woning, bijeen herindeling kunnen de kosten oplopen tot bijna 100.000 gulden per woning. „We zijn er van overtuigd dat het moet", stelt de wethouder. „Met Gedeputeerde Staten heb ben wij reeds overleg gevoerd voor extra subsidies". Van Kleef mag zich voorstander tonen van de plannen van Muwi, hij vindt dat de face-lift van Nieuwland in eerste instantie een zaak van de bewoners is. „Het projectteam Nieuwland kan de door Muwi ingediende suggesties in haar plannen mee nemen Als zij er uil zijn, moeten ze maar naar me toekomen" door AAD RIETVELD Rotterdam Vier maanden voorlopige hechtenis hebben op een Schiedamse vechtersbaas (24) een louterende werking ge had. „Ik ben aan het denken ge zet. Ik ben in elk opzicht veran derd", vertelde hij rechtbank president mr.P. Smidt van Gel dergisteren. De officier van justitie zag van de voorlopige hechtenis vooral voordelen voor de bezoekers van de horeca in de Schiedamse bin nenstad. „Sinds de verdachte is opgepakt is het veel rustiger op de Hoogstraat", had mevrouw mr. C.M.P. Flint-van Noort ver nomen. Mr. Flint eiste tegen de stamgast van jongerencentrum Aladdin, die al in 1980 voor het eerst werd veroordeeld voor mishandeling en sindsdien een indrukwek kend strafblad opbouwde, een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk. De officier vond dat een redelijk straf voor iemand, die bij drie uit de hand gelopen vechtpartijen dé eerste klap uit deelde. Met de forse voorwaar delijke straf hoopte zij de man op het rechte pad te houden. De verdachte was vorig jaar haantje de voorste in een groep, die op de Hoogstraat argeloze ca fébezoekers tegen de straatste nen sloeg. Op de avond van de 28-ste oktober overkwam dat twee vrouwen, die volgens de verdachte een deuk in de auto van zijn vriend hadden geslagen. „Het was niet uw auto, maar u ging verhaal halen. U wakkerde de zaak aan", zei mr. Flint Zij vond dat typerend voor de ver dachte. De vrouwen werden ge schopt en geslagen. Gewoonte Drie mannen moesten het een week later, op 4 november, ont gelden toen zij na een avondje stappen de verdachte en zijn kornuiten in verregaande staat van dronkenschap tegen het lijf liepen. Eén van de drie kwam met gebroken ribben, een inge klapte long en ernstig rugletsel in bet ziekenhuis. Een aanleiding voor de vecht partij was er nauwelijks. De ver dachte vroeg één van de drie mannen om een sigaret. Die kreeg hij", maar toen kwamen plotseling zeven andere jongens ook een sigaret bedelen. Toen die niets te roken kregen begon de vechtpartij. „Is dat soms een goede Schiedamse gewoonte", vroeg president mr. Smidt van Gelder fijntjes. „Ik weet het niet", antwoordde deyerdachte. Ook bij een vechtpartij buiten jongerencentrum Aladdin, waar in november 1988 drie Rotter dammers met een mes en honk balknuppels werden bewerkt, had de 24-jarige Schiedammer de eerste stap gezet Hij was de drie, die het jongerencentrum ontvluchtten toen de grond hen te heet onder de voeten werd, naar buiten gevolgd en had een kaakstoot uitgedeeld. Vervol gens hadden 25 bezoekers zich op de slachtoffers gestort. Met enige gretigheid nog voordat hem daarnaar werd ge vraagd vertelde de Schiedam mer van zijn slechte jeugd. „M'n ouders gaven me nooit aandacht Als ik een probleem had, kon ik er met niemand over praten". In zijn jonge jaren had hij eerst bij zijn moeder gewoond, vervol gens was hij weggelopen en bij zijn vader ingetrokken. Maar ook daar hield hij het niet lang uit. Wending Op zijn negentiende jaar ging hij samenwonen met een vriendin, maar die relatie liep na driejaar op de klippen. Toen was hij aan de drank geraakt. Maar na zijn aanhouding in november 19Ö9 had zijn leven een beslissende wending genomen, zei de Schie dammer. Na bemiddeling van een agent waren zijn moeder en zijn ex- vriendin naar het bureau geko men en daar had hij uren mee gepraat. „Ik heb voor het eerst echte liefde van mijn moeder ge kregen. Als ik nu problemen heb kan ik bij mijn vriendin terecht of bij mijn moeder. Ik praat nu meer over mijn gevoelens". Hij zou nooit meer naar Aladdin gaan en nooit meer sterke drank gebruiken, beloofde hij de recht bank. Zijn verdediger, mrJ.L.A.M. Ie Cocq d'Armandville, had zijn cliënt al bij de eerste ontmoeting 'zo'n ontzettend aardige jongen' gevonden. Latere gesprekken hadden die indruk alleen maar versterkt Hij vond dat de Schie dammer met een voorlopige hechtenis van vier maanden wel voldoende was gestraft. Mr. Flint bleef echter bij haar eis en het verzoek van mr.Le Coq de verdachte onmiddelliik in vrijheid te stellen werd door de rechtbank afgewezen. In elk ge val tot 27 maart zit de gewezen vechtersbaas nog in het gevang. De rechtbank doet die dag om negen uur uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1