Sluispolder mild voor politiek Pippeloentje vecht voor plaats in Woudhoek- Noord Stoomtram 'vervuiler' 'Aantal dementen in flat overdreven' 'Plan-Lensveit is regelrechte ellende' Archeologen zoeken naar sponsors VLAMNB5 DABBLAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT mi s Autodieven in Den Haag gepakt Tasjesrovers snel gepakt WV onder 'trouwtrap' Ouderenzorg woedend op Coby de la Rie (D66) 'HET IS WEER OPEN' WD mist CDA, PvdA niet Van Mansum gaat weg VKUDAG 16 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen, Teleloon: 010-4343229,4352066,4350S57-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis 'Snoeck, douw dat zwembad maar in je broek', liet %yïjkbewoonster Henny van Leeuwen op een vlag in haar tuin weten. Toen zij op de ge- Wraakte VVD-wethouder af stapte, leek de gemoedelijke stemming tijdens de wijkwande- Jlng even om te slaan. Leek, want ondanks haar protest tegen de sluiting van zwembad Dol fijn toonde Van Leeuwen zieh even mild als het voorjaarszon netje. De inmiddels traditionele wij- kwandeling voerde een groepje wethouders, raadsleden en amb tenaren gisteren door de Sluis- polder-Oost. Met succes, conclu deerde wethouder Anton Wu- strow na afloop. Menig bewoner trok de politici met zijn of haar problemen aan het jasje. En dat is precies waar de wijkwandelin- gen voor zijn bedoeld. Echt moeilijk maakten de buurt bewoners het de politici overi gens niet. £elfs Liesbeth Snoeck, die als enige persoonlijk werd aangevallen, kon op vriendelij ke toon met haar critica van ge dachten wisselen. De wïjkbewoonster vertelde, dat de sluiting van openluchtzwem bad Dol-fijn een groot verlies voor de Sluispolder zou zijn. Snoeck toonde begrip voor het standpunt. Tegelijkertijd deed zij haar best haar eigen visie te mo tiveren. Dol-fijn mag op loopafstand voor de buurtbewoners zijn, voor be woners uit de Steendijkpolder ligt de 2wemvcorziening aan de andere kant van de langgerekte stad, vertelde de wethouder. Snoecks fractiegenoot John Scheerstra noemde nog een an dere reden voor de verplaatsing van het zwembad naar de TJiver- laan. „Weet u hoeveel dit zwembad kost?", vroeg Scheerstra. „Maar liefst acht ton per jaar. In de ra ming voor het nieuwe bad kun nen we het verlies terugbrengen tot 500,000 gulden". De politici konden de bewoonster niet overtuigen, maar de afscheids groet was er niet minder harte lijk om. Bromfietsen Elke wijk heeft weer geheel ei gen problemen, maar tijdens de wandelingen valt op dat sommi ge irritaties een universeel ka rakter lijken te hebben. Ook gis teren klaagde menig Maasslui- zer over de hondepoep, het zwerfvuil en de langsseheuren- de bromfietsen. „Je wordt hier om de oren ge gooid met de bromfietsen", ver telde een oudere man, staande op het voetpad langs de Booner- viïet, „Kan de politie daar niks aan doen?". Burgemeester Hans van Esliet de klacht noteren met de belofte dat hij het probleem zou opnemen met de wetshand- havers. De wijkwandeling vormde geen onderdeel van de verkiezings strijd, maar lijsttrekker Anton Wustrow vergat niet aan zijn zieltjes te denken. Vooral toen een Maassluizer bekende dat hij „van zijn geloof moest afvallen". De man nam het de wethouder duidelijk kwalijk, dat de PvdA heeft ingestemd met de sluiting van het zwembad. Dat het zwembadterreïn in de toekomst wordt benut voor woningbouw zat de Maassluizer dwars. „Ge loof niets van het geleuter", suste Wustrow. „Ik kan u verzekeren dat er voor 1995 niets gebeurt op dat terrein". WD'er Leen" de Zeeuw werd minder kritisch bejegend. On- danks de vele CDA-posters ach ter de ramen mag De Zeeuw zich in het wijkje achter de Rem- brandtlaan op een grote popula riteit verheugen. Verschillende mensen stapten op de liberaal af met de aankondiging, dat zij hun stem op hem gaan uitbrengen. Verloedering De hoge snelheid, waarmee veel automobilisten door de wtjk scheuren, vormde een regelma tig terugkerend onderwerp van gesprek. Met name op de Rem- brandtlaan bestaat de vrees, dat de gemiddelde snelheid na de geplande asfaltering van het wegdek nog hoger komt te lig gen. „En ook nu is het al heel gevaar lijk", vertelde mevrouw Ver berg. „Veel mensen op de Rem- brandtlaan nemen voorrang, waardoor ongelukken ont staan". Ook de voetpaden dra gen, nadat zij zijn aangepast voor rolstoelers, bij aan de onveilig heid. „Kinderen fietsen over ae trottoirs. Op de kruisingen kun nen zij zo door een auto worden geschept". a Veel klachten hadden een voor- spelbaar karakter? maar één sig- f naai zal de politici nog wel eens g stof tot nadenken geven. On- g danks renovatie van grote delen van de buurt, klaagden verschil- lende bewoners over de toene- g m ende verloedering. „De buurt gaat hard achteruit", meende een zeeman. „Ik woon de hier 15 jaar met veel plezier, maar de laatste jaren doe ik geen oog meer dicht. Dat komt door Maassluisse politici op bezoek in de wijk Sluispolder-Oost. De raadsleden (v.l.n.r.) John Scheerstra {met bril, WD), Leen de Zeeuw (WD), Ruud Timmermans (CDA), wethouder Anton Wustrow (PvdA) en zijn partij genoot Martin Burger luisteren naar een wijkbewoner. de geluidoverlast van de buren", woongenot wordt naar haar zeg- Bewoonster Van der Hoek had gen verpest door scholieren, die vergelijkbare klachten. Haar een smerige boel maken van de galerijen en de kelders van de flat aan de Vincent van Gogh- laan. O X-ïiv. J, V"'-' vr-A- TV. J* ~y o. De kinderen hebben het best naar hun zin aan het Faassenplein. Hun moeders zien een verhuizing van de peuterspeelzaal naar Groenoord helemaal niet zitten. Schiedam Veel logica kunnen de leidsters van Pippeloentje niet in het gemeentelijk beleid ontdekken. Het aantal peuters in Woudhoek-Noord neemt sterk toe, en toch wil wethouder Haf kamp de enige peuterspeelzaal van ae wijk verplaatsen naar het Bachplein in Groenoord. „Het zou onze motivatie een enorme knak geven", zegt vrij willigster Jeanette Melief van de peuterspeelzaal- „We draaien op tien vrijwilligsters, Als we moe ten verhuizen, haken er gega randeerd een paar af. Voor deze moeders is het Bachplein ge woon te ver weg". Het kinderrijke karakter van de noordelijke stadswijk staat ga rant voor een florerende toe komst voor de speelzaal- Maarde rijke kinderschare is ook de re den dat de gemeente Pippeloen tje naar het Bachplein wil ver bannen. De gemeente heeft het houten onderkomen van Pippeloentje op het Faasssenplein nodig om de ruimtenood van de openbare basisschool De Klinker te leni gen. Het huidige onderkomen puilt uit. Voorzitster Helma van der Staay heeft begrip voor de problemen bij het basisonder wijs, maar zij vindt niet dat Pip peloentje daar de dupe van mag worden. Onderschatting „De gemeente onderschat het probleem", stelt de voorzitster. Typerend vond Van der Staay de houding van een ambtenaar. Voorafgaande aan een gesprek met de vrijwilligsters liep hij vanaf het Bachplein naar het huidige onderkomen aan het Faassenplein. „Hij vertelde dat de afstand wel meeviel. Maar hij vergeet, dat zo'n wandeling voor de vrijwil ligsters heel anders ligt, "Vanaf huis moeten zij vaak eerst naar Woudhoek-Noord om een ouder kind naar de Regenboog te bren gen. Vandaar is het een hele af stand om met een peuter naar het Bachplein te lopen". Op het Bachplein wil de ge meente Pippeloentje huisvesten in de voormalige dependance van basisschool De Ouverture. „Als dat gebouw op het Faassen plein stond waren we dolgeluk kig", zegt Jeanette Melief. „Maar op het Bachplein kunnen ze be ter een andere instelling vesti gen. Er is vraag genoeg naar dit onderkomen". Alternatief In een gesprek met wethouder Hafkamp presenteren Van der Staay en Melief maandag een al ternatief plan. Op het Faassen plein weten de vrijwilligsters drie lokaties, waar een ver plaatsbaar onderkomen kan worden neergezet „Dan kan de peuterspeelzaal voor Woudhoek behouden blij ven", stellen zij. De leiding van Pippeloentje beseft dat de wen sen tot hogere huisvestingskos ten kunnen leiden. „Wij vragen inderdaad om wat meer finan ciële ruimte". De peuterspeelzaal, die het ge heel zonder beroepskrachten moet stellen, draait nu op een jaarlijks subsidie van 19.000 gul den. Veel mogelijkheden op ver hoging is er volgens de gemeente niet. De vrijwilligsters vinden, dat de gemeente verder moet kijken dan haar neus lang is. „In Spa- land wordt een wijk gebouwd met 2100 woningen. Geheel zon der voorzieningen. Wij worden nu al platgebeld door mensen, die hun kinderen voor onze peu terspeelzaal willen opgeven". Door de grote belangstelling kent Pipeloentje, dat in totaal plaats biedt aan 75 peuters, reeds een wachtlijst. Volgens Van der Staay en Melief is het daarom eerder zaak de opvangvoorzie ning in Woudhoek-Noord uit te breiden. „Spaland wordt ver kocht "als een ideale woonwijk. Jonge mensen die er komen wo nen kijken echter vreemd op, als zij merken dat hun kinderen nergens opgevangen kunnen worden. Onze verplaatsing naar het Bachplein zou de situatie al leen maar verslechteren". Vlaardingen Na een wilde achtervolging over de A12 heeft de politie van Zoetermeer van nacht in DerfHaag twee 19-jari- ge Hagenaars aangehouden. De mannen reden in een auto, die een nacht eerder in de Louise de Colignylaan in Vlaardingen was 'gestolen. Het duo was tijdens een routine controle in de buurt van Zoeter meer gevlucht, omdat zij de buit van een inbraak bij zich hadden. Vlaardingen Twee 16-jarige Vlaardingers zijn gisteravond snel in de kraag gepakt, nadat zij een 67-jarige vrouw van haar tasje hadden beroofd. De vrouw reed rond half tien over de Maassluissedijk toen ze door de knapen van naar fiets werd ge trokken. De jongens gingen met onder andere een portemonnee met daarin 400 gulden aan de haal. Op het hulpgeroep van de vrouw werd door buurtbewoners zo snel gereageerd dat zij de politie nog een bruikbaar signalement van de daders konden geven. Zij konden even later in de buurt worden ingerekend. De vrouw liep enkele schaafwonden op. Rotterdam Als het aan de RET ligt, krijgt Schiedam de ko mende zomer regelmatig bezoek van eert stoomtram. Een Rotterdamse raadscommissie heeft echter haar bedenkingen: een stoomtram vervuilt het milieu. Het historische vervoermiddel, dat de laatste twee jaar reeds als toeristische attractie in Rotterdam was te bewonderen, gaat mogelijk rijden tussen het Heemraadsplein in Rotterdam en de Broersvest. „In Schiedam hebben ze veel belangstelling voor de stoomtram", veronderstelt RET-directeur J.J.Ph. Kunst. Voor de Rotterdamse PvdA en D66 telt het milieubewustzijn echter zwaar en van de raadsleden van deze partijen mag de stoomtram gewoon in de remise blijven staan. Maar de andere partijen vinden dat het voertuig een toeristische aanwinst is. De VVD'ers in de Maasstad hebben weinig bezwaren tegen de stoomtram. Maar voor PvdA'er Peter Aubert is de lol er vanaf. „Hoe kan je nou als vervoerbedrijf een modem imago naar voren brengen met een stoomtram. Voor mij hoeft die stoomtram niet meer. Alleen de elektrische tram is genoeg. Dat symboliseert ook het begin van het moderne openbare vervoer". Zijn collega's Yvonne de Rijk (PvdA) en Francises Ravestein (D66) zijn het met hem eens. En ook wethouder Jan Laan deelt die mening: „Naar aanleiding van de veelvuldige klach ten kies ik voor uitsluitend elektrisch materieel". Volgens de gemeente is het elektrisch materieel veel milieuvriendelij ker, terwijl het minder overlast veroorzaakt. Vorig jaar re gende het klachten over de vette roetwolken die het tramme tje De Ooievaar dagelijks de lucht in proestte. Vlaardingen Op de dag dat de gemeenteraadsver kiezingen Vlaardingen in de ban houden, verhuist de VVV naar een andere plek. De informatiebalie wordt ondergebracht aan de Markt 12 onder de 'trouwtrappen' van het oude stadhuis. De verhuizing heeft jaren op zich laten wachten, want steeds ketste een andere lo catie af. De VVV gaat nu vanaf aan staande woensdag een pand bewonen dat een geladen verleden kent. In vroeger tijd was de ruimte onder het stadhuis het vroegere wachtlokaal van de schutte rij. In twee cellen moesten zware misdadigers op hun (dood)vonnis wachten. In de Tweede Wereldoorlog wer den de leden van de aller eerste verzetsgroep, de Geu zen, er gevangen gezet. In verband met de verhui zing is het toeristenbureau maandag en dinsdag geslo ten. Noch aan de openings tijden, noch aan het tele foonnummer (4346666) ver andert verder iets. Schiedam Veel bejaarden in de Heijermansflat zijn woedend op D66-raadslid Coby de la Rie. Zij voelen zich beledigd door haar uitspraak dat een kwart van de ongeveer tweehonderd flatbewoners dementeert Me vrouw De la Rie zei dit deze week in de gemeenteraad. Maatschappelijk werkster Edith Soeters en Paul van Mansum, di recteur van. de stichting Gecoör dineerd Ouderenwerk Schie dam, noemen de uitlating van het raadslid 'onzorgvuldig en zwaar overdreven'. „Mevrouw De la Rie heeft voor grote ver warring gezorgd", zegt Edith Soeters, die de bewoners van de serviceflat in Schiedam-Noord dagelijks met raad en daad terzij de staat. Als voorbeeld van die verwarring noemt zij een oudere man aan wie een woning in de bewuste serviceflat in Schie dam-Noord was toegewezen. Hij heeft laten weten daar geen prijs meer op te stellen, uit vrees dat hij voortdurend zal worden las tiggevallen door dementerende buren. Incidenteel Het gebeurt volgens mevrouw Soeters maar 'incidenteel' dat flatbewoners die gemiddeld 80 jaar oud zijn ernstige ver schijnselen van dementie verto nen en hun medebewoners daar door tot last zijn. „En zulke ge vallen doen zich niet alleen in de Heijermansflat voor. Overal waar hoogbejaarden wonen kan hetzelfde gebeuren". Het steekt Edith Soeters dat de Heijermans flat, die vanwege de ruimte en het comfort altijd zeer in trek is geweest bij ouderen, plotseling in een kwaad daglicht is komen te staan. Paul van Mansum reageerde verbaasd op de uitspraak van het raadslid. „Als een kwart van de mensen daar dement is, had ik het toch moeten weten", aldus de directeur van het gecoördineerd ouderenwerk. Volgens drsJ.M. den Hartogh van het Rïagg gaat het in de Heijermansflat hooguit om tien gevallen var» dementie. „Afgelopen week zijn we op de wachtlijst voor verpleeghuizen in de hele regio - Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holand de tweehonderd mensen gepasseerd. Het zou toch verbazingwekkend zijn als een kwart van die dementen uit één enkele flat afkomstig is", zegt Den Hartogh laconiek. Waardering Toch is er ook waardering voor de uitspraak van Coby de la Rie. „Het is goed dat zij een signaal richting politiek heeft afgege ven", meent Den Hartogh. Ook Edith Soeters en Paul van Man sum laten zich in die bewoordin gen uit. In de noordelijke Water wegregio heerst een groot tekort aan verpleeghuisbedden. „Daar door komen beschutte woonvor men voor ouderen als de Heijer mansflat zwaar onder druk te staan. In zulke woonvormen ko men steeds meer mensen te zit ten die eigenlijk in een verpleeg huis horen", aldus Den Hartogh. Tijdens de vergadering waarin Coby de la Rie haar omstreden uitspraak deed, drong het D66- raadslid ook aan op uitbreiding van het kruiswerk en de gezins zorg, Die twee organisaties kun nen de hulp aan het groeiende aantal ouderen niet bijbenen. Zeker nu Schiedam gedwongen wordt, een aanjal plaatsen in verzorgingshuizen in te leveren, is extra geld voor gezinshulp en kruiswerk hard nodig. Die stel ling van mevrouw De la Rie wordt in de ouderenzorg van harte onderschreven Vlaardingen De bewoners van de Anthony Knottenbelt singel en de Burgemeester Ver- kadesingel moeten niets heb ben van het plan van SGP'er Rien Lensvelt, om de bussluis in de Knottenbeltsingel te ver wijderen. „Dat betekent regel rechte ellende voor onze stra ten", schrijven vijf bewoners in een brief aan de buurt. Middenstanders van Voor straat, Emaus en Burgemeester de Bordesplein hebben het plan van SGP'er Rien Lensvelt omarmd. Zij gaan zelfs zo ver, dat zij alle wijkbewoners op roepen om op de SGP te stem men. De bewoners van de Knotten beltsingel en de Verkadesinge! hebben minder vleiende woor den over voor het plan van Lensvelt. „Wat Lensvelt voor stelt kan de politiek ons niet aandoen", schrijven zij. De briefschrijvers vrezen dat het plan-Lensvelt een golf van verkeer over Knottenbeltsin- ge], Verkadesingel en Emaus veroorzaakt. De situatie van voor de aanleg van de bussluis zou terugkomen en die herin neren zij zich nog ter dege: "„Het was bijna onmogelijk om over te steken en een gesprek voor de deur was met meer te voeren door het verkeersla waai". Ze heeft zowat de hele dag met haar sandwich bord in het lentezonnetje op de Rozen laan gestaan, zo blij was de Ambachtse mevrouw GJavimans, aat de paaltjes op het Burgemeester de Bordesplein weg zijn. De paaltjes waren bedoeld om het plein af te sluiten voor autoverkeer, maar ze wekten zoveel woede bij de bewoners van Vlaardlnger-Ambacht, dat ze liefst drie keer In de nachtefljke uren zijn verwijderd. En nu zijn ze, na een gesprek tussen bewoners en gemeenteraad, definitief verdwenen in de opslagplaats van de dienst Gemeentewerken. En ook de toekomst van de bussluis op de Anthony Knottenbettslngel is in dat ge sprek op losse schroeven gezet. Ambtenaren hebben nu twee weken de tijd gekregen, om een nieuw verkeersplan voor Ambacht te beden ken. Zij moeten daarvoor de berg plannen, die sinds 1982 zijn gemaakt, met elkaar vergelijken en aan de hand daarvan weer een nieuw plan uitbroeden. Dat wordt volgens verkeersambtenaar Roel Blom hOfl een heel gepuzzel. „Ik hoop maar dat ik nog eens een ingeving krijg; dit is de oplossing", verzucht Blom. Vlaardingen De archeologi sche werkgroep Helinium zoekt "iponsors voor het oudheidkun dig onderzoek dat in april en mei UJg UJJUCi i.'JCft uawi" "f» wordt gehouden op de hoek van de Hoogstraat en de Peperstraat. Voor het onderzoek is volgens Helinium veel geld nodig. De werkgroep oudheidkundig bo demonderzoek, waarvan ook Helinium deel uit maakt, heeft dat geld niet, ondanks enkele giften van instanties en bedrij ven en steun van de overheid. De Hoogstraat-locatie is volgens Helinium voor archeologen bij zonder interessant en van grote wetenschappelijke waarde. Mo gelijk bevinden zich in het dijk- lichaam resten van een middel eeuws sluizenstelsel. Ook wordt rekening gehouden met de vondst van resten van een 7e eeuwse kerk. Helinium vergadert dinsdag avond in het gemeentearchief. Na afloop daarvan kan iedereen naar de lezing van drs.P, van den Broeke (aanvang half ne gen) komen luisteren. Deze ar cheoloog zal over Midden-Delf land spreken. Bij de reconstructie van dit' groengebied heeft Van den Broeke tal van vondsten gedaan uit de Ijzertijd, de Romeinse pe riode en de middeleeuwen. „Het poldergebied rondom Vlaardin gen blijkt een voor West-Neder land uniek aantal archeologi sche vindplaatsen te bevatten", zegt hij. Vlaardingen Het lijkt erop dat PvdA en VVD in Vlaardingen zich al volop aan het voorberei den zijn op een hernieuwde sa menwerking na de verkiezin gen. Gisteren openden de lijst trekkers van die partijen, John Ranshuijsen en Bram Zonne, weer samen een foto-expositie over vrijwilligerswerk in het ge bouw van het stedelijk instituut voor samenlevingsopbouw aan de Oosthaven kade. Het CDA, de oude coalitiegenoot, was daar niet aanwezig WD'er Zonne vond het niet juist dat het CDA er niet was. Want veel vrijwilligerswerk is toch begonnen in de kerken, zo blijkt ook uit de expositie. Juist het CDA had dus bij de opening moeten zijn, vond Zonne. PvdA'er Ranshuijsen was het niet met Zonne eens? Hij miste het CDA niet. „Want vrijwilli gerswerk moet voor iedereen zijn, niet voor bepaalde groepe ringen". Zo Heten Zonne en Ranshuijsen meteen hun voorkeur voor de coalitievorming na de verkiezin gen doorschemeren. De WD'er vindt dat een coalitie op zo breed mogelijke basis moet worden ge vormd, met het CDA erbij. De PvdA heeft geen enkele behoef te aan hernieuwde samenwer king met het CDA. Die partij heeft voor de PvdA afgedaan. „Onbetrouwbaar", is het oordeel van Ranshuijsen over de chris ten-democraten. Schiedam Paul van Mansum legt per 1 mei zijn functie neer als directeur van de stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1