QJC 'Een visie ontbreekt' Jongeren bezetten Labyrint Schiedam kiest nu pas voor zonnecollectoren Partijen scoren laatste puntjes WAT GAAT II OP21 MAART DOEN? Massaal verzet tegen damwand VLAARDIN6S DAGBLAD - SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gehandicaptenzorg in gemeentepolitiek? Vanavond mogelijk einde aan actie Songfestival Remmentest mmm Zonder benzine: zonder auto GASHAARDEN Schiedammer botst klE5:-YÖOft;STEMMÉN \J Toestand peuter nog zorgwekkend DSW: zes ton voor thuiszorg WATERWEG DINSDAG 20 MAART 1990 PAGINA 13 Vlaardingen Met nog één dag te gaan zetten poli tici in de regio alles op alles om de verkiezingen op een voor hun gunstige manier te beïnvloeden. Soms leidt dat tot heftige botsingen, zoals in Schiedam-Noord, Door zijn actie nog wat stemmen voor zijn partij en voor zichzelf te ver garen is het PvdA-raadslid Ben Stuivenberg in conflict gekomen met CDA-fractie- voorzitter Siem Bosman. Beide politici bestoken elkaar met brieven over de aanleg van rijksweg 19. Maar volgens Bosman doet die kwestie niet echt ter zake; waar het om gaat is dat Stuivenberg bang is zijn raadszetel kwijt te raken aan zijn partijgenoot Arie van Loe- nen, die bezig is een groot aan tal voorkeursstemmen te ver garen. Bosman voelt zich gebruikt: „Stuivenberg wil scoren over mijn rug", Stuivenberg ont kent dariHij wil de tweeslach tige houding van het CDA over rijksweg 19 aan de kaak stellen, zegt hij, verder niet. In Schiedam-Noord, waar Stui venberg woont, zijn op grote schaal pamfletten verspreid met de oproep vooral op Stui venberg, de nummer 14 van de lijst van de PvdA, te stemmen. Maar dat wil volgens het raadslid nog niet zeggen dat hij bezig is met zelf-promotie. „Ik kom toch wel in de raad, want we halen 15 zetels". Confrontatie Ook Gemeentebelangen Schiedam, een partij die 'nog) geen zetel heeft in de raad, zoekt de confrontatie. De irri tatie over de verpaupering van de Lange Kerkstraat valt voor deze partij in het niet bij de ergernis over de kennelijke onverschilligheid van de ge meente iets aan die situatie te doen. Gemeentebelangen heeft nog steeds geen ant woord op een brief van 13 de cember vorig jaar, waarin on gerustheid werd uitgesproken over de achteruitgang van de Lange Kerkstraat Eén dag voor de verkiezingen rakelt de partij deze oude kwestie nog eens op. Veel huizen in de Lange Kerkstraat zijn dichtgetim merd in verband met de toe komstige bouw van een wa renhuis van Albert Heijn, Blokker en C A. Kapotte ra men, vermelde parkeermeters en graffiti op houten schotten roepen een onheilspellende sfeer op en trekken vandalis me aan, signaleert Gemeente- belangen andermaal. De leefs ituatie is zo achteruit gegaan dat bewoners bang zijn hun huis te verlaten uit angst dat een dief zijn slag slaat. Uitlatingen In Vlaardingen heeft de Socia- lïstïese Partij zich gestoord aan de uitlating van Hema-be- dnjfsleider Ton Distel. Deze beklaagde zich er gisteren in deze krant over dat de politie ke partijen zaterdag na een verkiezingscampagne hun propagandamateriaal op het Liesveld achterlieten. „Zoge naamd milieubewust, maar ondertussen maken ze er een grote rotzooi van", aldus Dis tel. De SP was er als de kippen bij om te verklaren dat zij als eni ge partij keurig hun papier rommel hadden opgeruimd. „We hebben zelfs een bezem geleend bij Jamin", zegt een verontwaardigde Bertie Vugts namens de SP. Het raadslid vindt dat Ton Distel zijn hand maar in eigen boezem moet steken: „Want die Hema-zak- jes die op het Liesveld ronds lingeren ziet hij blijkbaar over het hoofd". In Maasland heeft VVD-kan- didate W. de Boo-Verschoor voor lichte onrust gezorgd. Zij zal, indien ze morgen wordt gekozen, haar zetel in de Maaslandse gemeenteraad meteen beschikbaar stellen. De Boo is al voorde verkiezin gen tot de conclusie gekomen dat het lidmaatschap van de raad zich niet laat verenigen met haar maatschappelijke en huishoudelijke activist- iten. De Boo stond op de tweede, verkiesbare plaats voor de Maaslandse VVD, achter lijst trekker Oosterleen. Door haar actie komt de nummer drie Paardekoper vnjwel zeker in de gemeenteraad. Hij heeft in middels te kennen gegeven wel m aanmerking te willen komen. Zie ook pagina 15 De bezetters voor Labyrint, dat zij na een bezetting van vier daaen waarschijnlijk vanavond verlaten. Vlaardingen Vijfentwintig vaste bezoekers hou den het jongerencentrum Labyrint aan de Zomer straat bezet. De actievoerders eisen, dat de bezoek tijden worden verruimd. Daarvoor is, naast jonge renwerker Cok Paardekam, een extra beroeps kracht nodig. Het dagelijks bestuur van Laby rint heeft toegezegd vrijdag met de ^zetters te willen praten. In afwachting daarvan wordt waarschijnlijk vanavond de be zetting opgeheven. De bezetting begon vrijdag nacht, nadat een gesprek met het bestuur zonder resultaat bleef. Rond half acht hadden de jonge ren het bestuur over het beleid aan de tand willen voelen, maar het merendeel van de bestuurs leden woonde het overleg niet by Onder druk van de bezetting was het bestuur zaterdagavond wel bereid tot een gesprek. Het bestuur toonde zich in principe bereid twee part-time beroeps krachten m dienst te houden tot er met de gemeente is gesproken over een tweede jongerenwer ker. De bezetters zijn ontevreden over het feit; dat zij alleen van ynjdag tot en met zondag in het jongerencentrum aan de Zomer straat terecht kunnen. Zij vin den dat Labyrint alle dagen van de week geopend moet zijn. In het gesprek tussen bezetters en bestuur vrijdag is een bemid delende rol weggelegd voor PvdA-Jijsttrekker John Rans- huijsen. Vlaardingen „Versnip perd door de partijprogram ma's kom je wel goede dingen tegen, maar er is er geen die met een goede samenhangen de visie komt". Het oordeel van Jos van Reisen (59), voorzitter van het Vlaar- dings Overleg Revalidatie (VOR), over het geen de politiek voor gehandicapten doet, is wei- ninglovend. De Stichting Instituut Samenle vingsopbouw (SISO) publiceer de onlangs een overzicht waarin, de Vlaardingse politieke partijen worden doorgelicht op hun 'han dicap-vriendelijkheid'. „Geen enkele partij", zegt Van Reisen, „heeft het nog over de beleidsno titie waarop wij al jaren wach ten. Het VOR wil dat alle voor nemens met betrekking tot li chamelijk gehandicapten in een officiële notitie worden vastge legd. Met wethouder Madem praten we al jaren over zo'n noti tie, maar er is nog steeds niets. We worden aan het lijntje ge houden en daar zijn we behoor lijk boos over". Ze erkent dat in de afgelopen ja ren toch wel het één en ander voor gehandicapten is gedaan. „Het routeplan is nu bijna klaar en in de gemeenteraad kent ie- dereen inmiddels het VOR". Al tien jaar is zij voorzitter van het VOR. Ze weet inmiddels goed wat lobbyen betekent. „Niets hebben we ooit cadeau gekre- gen. Voor alles wat bereikt is I hebben we eindeloos moeten j> praten". De stand van zaken aan de vooravond van de gemeente- 2 raadsverkiezingen doornemend vindt 2e dat echter te mager. Criterium Het VOR maakt zich al een de cennium lang sterk voor de be langen van de Vlaardingse ge handicapten. Die belangen strekken zich uit van speciale parkeerplaatsen tot werk en on derwijs. Inmiddels is door de hele stad een drempelvrije route aangelegd. „Maar wat heb je aan zo'n route als je nergens naar binnen kan?", onderdrukt Rei sen meteen te veel uitbundig heid. Zij vindt dat Vlaardingen een beleid moet voeren dat meer op allerlei vormen van toeganke lijkheid is gericht. Niet alleen verkeerstechnisch of bouwkun- dig, maar ook een toegankelijk onderwijs en een toegankelijke arbeidsmarkt. „Inclusief den ken", is haar devies. „Bij alles wat er wordt gebouwd, aange legd, geregeld en georganiseerd, moet eerst worden bekeken of ook lichamelijk gehandicapten er aan kunnen deelnemen. Dat zou een doorslaggevend criteri um moeten zijn". Jos van Reisen: 'We worden nu a! jaren aan het lijntjegehouden'. De VOR-voorzitter weet maar al te goed dat de werkelijkheid meestal totaal anders is. „Gehan dicaptenzorg vergt geld en bij de dagelijkse zorg voor een stad blijft daar vaak niet voldoende voor over. Het welzijn voor ge handicapten blijft vaak een sluitpost in het gemeentebeleid". Er wordt in de gemeenteraad volgens de VOR onvoldoende rekening gehouden met de be langen van minder-validen. Door een vergissing is giste ren de verslaggeving over het eerste Vlaardingse songfesti val verkeerd in de krant ge komen. In plaats van het ori gineel kwam een voorlopige versie in onze kolommen. Nash Bahari was wel heel goed, maar ere wie ere toe komt de Vlaardingse Dia na de Beer ging er zaterdaga vond in de Stadsgehoorzaal met het liedje 'I've never been to me' met de hoofdprijs van door. Zij stond ook op de foto, Monique la Blanche kwam na dit tweetal op de derde plaatsterecht. VlaardingenEen remmentest met zijn auto heeft gistermiddag voor een twintigjarige Schie dammer pijnlijke gevolgen ge had. Hij probeerde op de toe gangsweg van de Maassluisse- dijk naar de Groote Lucht of zijn auto over deugdelijke remmen beschikte. De man verloor ech ter de macht over het stuur en duikelde van het talud. De auto sloeg over de kop en kwam op zijn kant tot stilstand. De Schie dammer kwam met de schrik vrij. Schrik Van het nieuwe college van B en W verwacht zij allereerst dat de langverbeide beleidsnotitie er met voorrang komt. „Ik weet ook wel dat een gemeente zich daarmee vastlegt op een aantal voornemens. Men schrikt steeds weer voor de financiële conse quenties terug, maar het moeter nu toch maar eens van komen". Van Reisen vindt dat politieke partijen de zorg voor de zwakke ren in vage en algemene be woordingen uiten. „Het gemeen tebestuur dient de elementaire bestaansvoorwaarden te be schermen", zegt het CDA. „Nie mand mag uit de boot vallen", vindt D66. Groen Links propa geert 'opkomen voor de zwakke re', de PvdA rept over 'bescher ming van kwetsbare groepen, de WD mikt op 'volwaardige deel neming* en klein rechts stelt dat 'gehandicapten geholpen moe ten worden in de opdracht die zij van God hebben gekregen'. „Het zijn echter vaak vooral in- 'dïviduele raadsleden, die het voor gehandicapten opnemen", weet Van Reisen uit ervaring. Jan Bulva van de VVD, Kees van der Wmdt en Bep Nachte gaal van de PvdA en Jopie Schu macher van het CDA. „Dat Zijn de belangrijkste mensen voor ons". Een stemadvies geeft Jos van Reisen liever niet. „Mear het is heel belangrijk te kijken wat elke partij precies van plan is. Tenslotte zitten we er daarna weer vier jaar aan vast". Tevreden, omdat hij bezine had weten te bemachtigen, wan delde een 74-jarige Schiedammer gister middag rond half drie weer terug naar zijn auto. Hij had zijn wa gen achtergelaten on der het viaduct op de Nieuwe Damlaan in Schiedam, omdat hij zonder brandstof zat. Bij terugkeer ontdek te de bejaarde Schie dammer dat zijn auto volledig in de kreu kels zat. Een 22-jarige vrachtwagenchauf feur had de auto te laat opgemerkt en knalde er tegenaan. Alle merkan. keus uit 50 modellen1 HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres' Capelie aan den IJsselEen 29- jarige Schiedammer is gister middag op de Abram van Rijeke- vorselweg in Capelie met zijn auto ingereden op de automobi list die voor hem reed. Die auto mobilist, een 24-jarige man uit Rhoon, was juist aangeschoven aan het eind van een file. - Stemrecht is éen.woorrecht Dat recht "is*?hebben wij in Nederland al jaren. Maat er dan ook gébruik van. Op 21 maart bijvoorbeeld. feff'i'SX -'fs' L 3ij deCemeenteraadsverkiezingeri. SchiedamAls er energie te besparen valt in de woning bouw is Schiedam er altijd als de kippen bij. Maar experi menten met zonnecollecto ren liet milieuwethouder Chris Zijdeveld aan zijn neus voorbij gaan. Dat deed hij bewust, legde hij gistermorgen uit in een van de twintig eengezinswoningen met zonneboiler aan het Akkerpad in Spaland. De tijd is nu pas rijp voor boilers die hun energie halen uit zonne collectoren, legde de wethouder uit. Schiedam probeert al zo'n tien jaar energiezuinige huizen te bouwen. Het warmwaterver- bruik had daarbij nooit de aan dacht. „We dachten wel enthou siast* we gaan alle huizen vol plakken met zonnecollectoren. Maar op andere gebieden was nog veel meer besparing te vin den". Voor de verwarming gebruikt het gemiddelde Schiedamse nieuwbouwhuis nu zo'n zeven honderd kubieke meter gas per jaar. Tien jaar geleden was dat nog drieduizend kubieke meter. Het gemiddelde gasverbruik in de jeneverstad steekt bijzonder gunstig af bij dat in de rest van net land. Om het gemiddelde Nederlandse nieuwbouwhuis te verwarmen is nog altijd 1500 ku bieke meter gas per jaar nodig. Maar terwijl het energiever bruik voor verwarming werd gedruk' steeg dat voor warm wa tergebruik. Daarvoor vloeit in middels per iaar per gezin 20'n vijfhonderd kubieke meter gas uit de leiding. „Dus is het inte ressant geworden om daarnaar te kijken", aldus Zijdeveld. De toekomstige bewoners van het Akkerpad kunnen, dankzij de zonnecollectoren op het dak, per jaar tweehonderd kuub gas besparen. Financieel levert hen dat niets op, want het voordeeltje kan worden weggestreept tegen de relatief hoge huurprijs van de zonneboiler. Voor die boiler be talen zij ruim twaalf gulden per maand. „Maar er is een roep onder de be volking om mee te kunnen doen aan het groeiende milieubewust zijn", weet Zijdeveld. „De men sen zouden er zelfs extra voor willen betalen. Gezinnen die hier gaan wonen kunnen zeg gen: het kost ons niks meer en wij dragen bij tot vermindering van de luchtverontreiniging'. Als de huizen een week be woond zijn nodigen de openbare nutsbedrijven de bewoners uit voor een voorlichtingsbijeen komst. Dan krijgen zij te horen hoe zij het hoogste rendement uit hun boiler kunnen halen. S MODERNE 3 O) romantische «."5 I KLASSIEKE STIJLHAARDEN a g- g MUURKACHEL gj 111 CV Moederhaarden Sb tq Cv Ketels >- n o ie J Alle merken C OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Dkend installateur Vlaardingen De negentien maanden oude peuter, die zon dagavond ternauwernood werd gered van de verdrinkingsdood, verkeert nog steeds in zorgwek kende toestand. Het jongetje was in de singel tussen de Parkweg en de Sehiedamsedijk gevallen. Toen zijn vader en buren hem vonden en uit het water haalden was hij bewusteloos. Het jongelje werd naar huis ge dragen, waar een passerende arts hartreanimatie toepaste. De peuter werd per ambulance naar het Holyziekenhuis gebracht, en daar vandaan naar het Sophia Kinderziekenhuis vervoerd. Het knaapje was aan het begin van de avond in een onbewaakt ogenblik het huis uitgelopen. Toen de ouders dat ontdekten gingen vader en buren op speur tocht. Die leidde naar de singel. Maassluis De overgrote meerderheid van bewoners van de vuilstortlokatie voelt zich niet langer vertegen woordigd door de Commissie Bodemsanering Steendijk- polder. Dat schrijft de vereniging van huiseigenaren aan de Raad van State m een nadere toelichting op het beroepschrift tegen de aanleg van een damwand in de wijk. De bewoners beroepen zich op een enquête, die de gemeente verleden maand in de wijk heeft gehouden. Maar liefst 85 procent van de bewoners spreekt zich onomwonden uit tegen de aan leg van de damwand, die de pro vincie Zuid-Holland wil plaat sen om het vuil van de stortloka- tie in de wijk te isoleren. Het slaan van de damwand werd verleden jaar bekokstoofd door de Commissie Bodemsanering, de gemeente Maassluis en de provincie. De laatste twee partij en gingen er by de gesprekken vanuit dat de CBS als vertegen woordiger van alle bewoners van de grootste gifwijk van Ne derland sprak. Tijdens een informatieavond in oktober bleek echter, dat de flat bewoners van de Albert Schweitzerdreef het totaal niet eens waren met het besluit. Had den zij bedenkingen bij het slaan van de damwand, de wijkbewo ners noemden het ook onaan vaardbaar dat de voormalige vuilstort niet wordt gesaneerd. Isoleren De vereniging voor eigenaars lichtte haar argumenten enkele maanden geleden toe tijdens een hoorzitting van de A rob-oom- missie van de provincie. Met haar schrijven geven de Maas- sluizers aan de juridische strijd ook op een hoger niveau te wil len voeren. Naast de eerder geui te procedurele bezwaren hebben de bewoners, verenigd in de ver eniging van eigenaren 't Leye Land, ook andere bedenkingen tegen de voorgestelde sanering. Het slaan van de damwand dient om de bodemvervuiling van de vuilstortlokatie te isoleren van de noordelijker gelegen en veel grotere baggerspecïelokatie. Voor deze eveneens ernstig ver ontreinigde wyk is de bodemsa nering nog steeds in voorberei ding. Volgens de CBS heeft het afgra ven pas zin als het vuil van de voormalige vuilstort niet langer kan doorsijpelen naar de bagger- lokatie. De damwand, die vier meter diep in de grond gaat ste ken, zou aan deze eis tegemoet komen. De bezwaarmakers vra gen zich af, of het voorgestelde saneringsmodei in het licht van I de totale milieudiscussie wel i prioriteit moet krijgen Volgens de flatbewoners zit het grootste gevaar voor de volksgezondheid niet in de bodem. Bedreiging „De grootste bedreiging komt voort uit de lucht en die is grens- t overschrijvend, Als bewoners t van de regio Rijnmond vinden c wij, dat de beschikbare gelden beter kunnen worden besteed ter bestrijding van de luchtver- f ontreiniging in onze regio". Ondanks het verzet tegen de damwand heeft de gemeente ■- met de enquête toch één doel be- reikt. De verleden jaar geconsta- teerde informatieachterstand bij l de flatbewoners is door het ver- jj spreiden van een begeleidend ■- onbderzoekje ingelopen. Verle den jaar bleek slechts vijftien procent van de bewoners op de j hoogte te zijn van het sanerïngs- voorstel, Na het verspreiden van een informatiefolder js dit aantal gestegen tot 69 procent. 5 Na het lezen van. de informatie- folder begrijpt 55 procent van de bewoners, waarom de provincie t een damwand wil slaan. On- danks dit begrip blijft het groot- t ste deel van de bewoners tegen- stander van de sanering. Slechts f dertien procent gaat akkoord j met het voorstel. f Schiedam Het ziekenfonds DSW krijgt 610.000 gulden van J het rijk om de thuiszorg in de re gio Waterweg meer gestalte te geven. Staatssecretaris Hans Si- mons van WVC heeft 22 miljoen beschikbaar gesteld (plus 18 mil joen voor drieexpert menteerge- meenten') voor de veertig zie ken fondse n in ons landOver de verdeling van het geld beraadt de Ziekenfondsraad zich don derdag nog, maar dat lijkt een formaliteit. f Het in Schiedam gevestigde DSW heeft de ruim zes ton ge- kregen volgens een bepaalde verdeelsleutel het aantal 65- plussers is daarbij van belang en neemt qua subsidiebedrag i een twaalfde plaats in. De bedoe- ling is te voorkomen dat patiën ten die niet langer dan drie maanden hulp nodig hebben, in een ziekenhuis of verpleeghuis worden opgenomen. Met het geld kan meer aandacht aan de thuiszorg worden besteed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1