1 Nieuw wijkcentrum voor buurthuizen Deelname klein rechts grootste struikelblok nl I College-besprekingen nu 't eerst openbaar Dillenburgsingel blijft deels dicht J, Warme ontvangst voor partners Vijftien maanden cel Veertien vrouwen willen blussen swmm Brokken piloten VlAAROl^GS 0AËBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT s Oproepcentrale wordt regionaal Korendag bij Heilsoldaten Overval op koffieshop verijdeld Vlammen ogen spectaculair Visvangst vrijdag onthuld Lekstraat krijgt ander gezicht Beeldje gestolen - t WKTERWEG DINSDAG 27 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754, Vlaardingen De Vlaardingse politiek leek gistermiddag bij de eerste college-onderhandelin gen heel simpel af te stevenen op een coalitie van PvdA, CDA en D66. De enige van de drie die water bij de wijn zou moeten doen is het CDA. De christen-de mocraten vinden dat de SGP/HPF/GPV-combinatie, naast D66 de grote winnaar van de verkiezingen, een plaats ach ter de collegetafel heeft ver diend. Voor PvdA en D66 is echter sa menwerking met SGP/RPF/GPV gegroeid van twee naar vier zetels on bespreekbaar. „Wij sluiten de SGP niet uit", zei D66-Iractielei- der Wil van Rijn, „wij gaan er al leen niet mee in een college zit* ten". Zijn PvdA-collega John Ranshuijsen liet zich in soortge lijke bewoordingen uit De VVD mag wat hem betreft wel aan schuiven aan de onderhande lingstafel, de SGP niet „Politiek is er niet veel meer mo- gelijk", zei Arnold van Kalken, die als vertegenwoordiger van de kleinste fractie van voorzitter John Ranshuijsen als eerste het woord kreeg bij de aftastende besprekingen. Maar die woor den werden spoedig geloochen- straft. Sleutelpositie De ene na de andere combinatie ging over tafel. Van Kalken pleitte namens Groen Links voor een zo progressief mogelijk college. Eerst was dat, kennelijk bij wijze van grap, een college van PvdA, D66 en VVD, met ge- doogsteun van Groen Links. Daarbij zou de partij van Van Kalken een sleutelpositie krij gen. Later sprak hij zijn voor keur uit voor samenwerking tussen PvdA, D66 en SP. Die combinatie, eventueel met steun van Groen Links, heeft ook de voorkeur van de SP. Namens het CDA stelde Agnes van Ardenne voor te onderzoe ken of PvdA, CDA, D66 en de fractie SGP/RPF/GPV een col lege kunnen vormen. Alleen SGP'er Rien Lensvelt steunde dat voorstel. Hij wilde de VVD daar eventueel nog bij betrek ken. Zowel Ranshuijsen als Van Rijn toonden voorkeur voor een coalitie op een wat smallere ba sis: PvdA, CDA, D66. Ook VVD'er Bram Zonne kon zich daar zeer wei in vinden, al zag hij liever ook zijn eigen partij te rugkeren in het college. Oppositie Opvallend was, dat alleen PvdA'er John Ranshuijsen wees op de mogelijkheid van een coa litie zonder ae PvdA. „Gelet op de verkiezingsuitslag past ons de nodige bescheidenheid. Wij doen geen voorstellen over college- vorming, want wij zijn niet aan zet". Hij wees de andere fracties erop, dat zeker een. deel van de PvdA-ledenvergadering de voorkeur zal geven aan een rol in de oppositie. Maar daar kon kennelijk geen der andere par tijen zich mee verenigen. Spijkers met koppen werden er gisteravond nog niet geslagen. Op voorstel van Ranshuijsen gaan de partijen terug naar de achterban, om gewapend met nieuwe kennis morgenavond weer om de tafel te gaan zitten. PvdA, CDA en D66 zouden dan het voortouw moeten nemen. De grote vraag is of het CDA vasthoudt aan deelname van de fractie SGP/RPF/GPV in het college. Dat zou verder onder handelen tussen CDA, PvdA en D66 onmogelijk maken. CDA- fractievooratter Van Ardenne deed herhaalde malen een op roep aan PvdA en D66 de deel name van klem rechts bespreek baar te maken. „De afgelopen vier jaar is gebleken dat dat soms ook een progressieve partij is. Daar hebben wij ons nog wel eens over verbaasd". Toen PvdA en D66 vasthielden aan hun standpunt zei Van Ardenne: „U werpt wel een blokkade op". Waarop Ranshuijsen laconiek reageerde: „Oh nee hoor, dat doen wij niet..." Schiedam In Schiedam wor den koortsachtige voorbereidin gen getroffen voor de ontvangst van de zes delegaties die deelne men aan de internationale part- nerstedenconferentie in novem ber. Schiedam, dat dit keer het jaar lijkse treffen van de zeven vriendsehapssteden mag organi seren, is al driftig op zoek naar een geschikte plek voor de con ferentie. Geaarzeld wordt tussen de Korenbeurs, de aula van het Stedelijk Museum en het oude stadhuis. De laatste locatie valt vermoedelijk wegens ruimtege brek af. Ook het vinden van hotelaccommodatie voor de naar schatting 25 30 delegatieleden kost de Schiedamse ambtenaren de nodige hoofdbrekens. De gemeente streeft naar een vlekkeloze organisatie. Om taal problemen te voorkomen tussen* de Duitse, Franse, Italiaanse, Zweedse, Joegoslavische, Engel se en Nederlandse deelnemers worden tolken ingehuurd. De Europese vrienden worden ver gast op copieuze diners en enkele excursies. Op het programma staat ook een boottochtje over de Nieuwe Waterweg. Voor de ont vangst is 35.000 gulden uitge trokken Voor uitwisselingen op sportief en cultureel gebied is nog eens 10.000 gulden beschikbaar. Be halve met het Zweedse Norkö- ping, dat weinig van zich laat ho ren, zijn de contacten met Neath, Esslingen, Udine, Vienne en Ti- tovo Velenje goed te noemen, al dus een woordvoerder van de gemeente. Als het aan Schiedam ligt, wordt het clubje vriendschapsstederr snel uitgebreid met een gemeen te uit Oost-Europa, De jenever- stad heeft daarvoor haar voelho rens al uitgestoken in Hongarije. In dat land is het enthousiasme echter niet groot. De Hongaren hebben voorlopig de handen vol aan de politieke en economische veranderingen. Sindsdien heeft de Schiedamse belangstellin'g zich verlegd naar de Sovjet- Unie. Waterweg De Oproepcentra le, die jn Schiedam al twee jaar ondersteuning geeft aan part ners of verzorgers van thuiswo nende mensen met psycho-geri- atrische problemen, gaat regio naal werken. Vanaf april wordt die kosteloze hulp ook mogelijk voor inwoners van Vlaardingen en Maassluis. Daartoe is beslo ten, omdat de Vlaardingse cen trale in een behoefte bleek te voorzien. Bij de Oproepcentrale zijn vrij willigers aangesloten, die hand en spandiensten verlenen aan de verzorgers van 'demente' bejaar den. Zij springen in als de part ners bij voorbeeld op familiebe zoek willen of even van hun ta ken ontlast willen worden. De vrijwilligers zijn getraind in dè omgang met ouderen met geheu gen- en gedragsstoornissen. Zie ook pagina 15 Vlaardingen - Elf jeugd- en kinderkoren uit Zuid-Holland, doen zaterdag 7 april mee aan de provinciale korendag, die in het Leger des Heilsgebouw aan de Magnoliastraat/Rotterdamse- weg wordt gehouden. De korpn- presentatie begint 's morgens al om half tien en duurt tot het eind van de middag. Hun optredens worden afgewisseld met voor stellingen door een clown, het Vlaardingse jeugdshowkarps Jong Avalance en de Tamboe rijnbrigade. De korendag is een initiatief van de Culturele Raad Zuid-Holland. Vlaardingen De Dillenburgsingel blijft tussen deHoIysin- gel en het bejaardencentrum Vaartland gesloten voor alle au toverkeer. Voor de bussen van de RET wordt een uitzonde ring gemaakt. De Kroon Is op advies van de afdeling bestuur- geschillen van de Raad van State in Den Haag akkoord ge gaan met de in april 1986 genomen verkeersmaatregel. De afsluiting is bedoeld om het doorgaande autoverkeer in Holy-Zuid te weren. De singel kreeg dagelijks circa zevendui zend auto's te verwerken. Na de afsluiting liep het aantal on gelukken op de kruising van de Holysingel en de Dillenburg singel aanmerkelijk terug. De doorstroming van het verkeer op de Holysingel is verbeterd. Het bestuur en een bewoonster van het bejaardencentrum stelden dat de bejaarde bewonersjworden gedupeerd. Hun so ciale contacten zullen verminderen. De omrij-afstand naar het parkeerterrein van Vaartland is maximaal 800 meter, al dus de Kroon. C. Kruithof, die een verkoopkantoor voor staatsloten heeften de fysiotherapeut Houdijk voerden eveneens aan dat ze nu moeilijker te bereiken zijn. De Kroon zegt dat het verkeers- belang zwaarder weegt. Als de fysiatherapiepraktijk minder patiënten heeft wordt dat grotendeels, of mede, veroorzaakt door andere factoren. De praktijk zou goed bereikbaar zijn gebleven, ook vanuit het HolyzïeKenhuis. Schiedam Twee overvallers zijn gisteravond zonder buit kof fieshop Yakari aan het Broers- veld uitgevlucht. Het duo was al geruime tijd in de Schiedamse koffieshop aanwezig toen* één van hen, op het moment dat er geen andere mensen meer aan wezig waren, een barkeeper een mes op de keel zette. De mannen eisten de dagop brengst. De 22-jarige barkeeper wist het mes weg te drukken, waarna zijn collega een barkruk naar een overvaller gooide. De mannen maakten zich daarop snel uit de voeten. De politie be schikt over een goed signale ment van beide mannen en ver wacht binnenkort aanhoudin gen te kunnen verrichten. Vlaardingen Babberspolder en Oostwijk krijgen een nieuw wijkcentrum annex diensten centrum, waarschijnlijk tussen de Eleonorastraat en de Goudse- straat. Dat hebben burgemeester en. wethouders in principe beslo ten. Met de nieuwbouw van een -wijk-en dienstencentrum in de Babberspolder slaan B en W een paar vliegen in één klap. Het ter rein van wijkcentrum 't Nieu- weland zou door de operatie vrij komen voor woningbouw. Het Grondbedrijf heeft uitgerekend dat het een t?atig saldo van ruim 36.000 gulden oplevert. Samen met 't Nieuweland wordt buurt huis Oost de 'hoofdbewoner' van het wijkcentrum. Oost is geves tigd in een gebouw aan de Oos terstraat. Het pand aan de Oosterstraat blijft volgens het plan van B en W gedeeltelijk beschikbaar als steunpunt voor het sociaal-cul tureel werk in de wijk. In de ruimte die het vertrek van het buurthuis en dienstencentrum Emma oplevert zouden clubson- dergebracht kunnen worden, die nu nog onderdak vinden in het Weeshuis. Daarmee komt de sloop van het Weeshuis, waartoe de gemeenteraad geruime tijd geleden besloot, een stap dich terbij. Het wijk- en dienstencentrum in de Babberspolder mag 806.000 gulden kosten. Die investering kan de gemeente zich veroorlo ven dankzij de besparing op de exploitatiekosten van het pand aan de Oosterstraat, zo is bere kend. De Goudsestraat en de Eleonora straat zijn die eerste twee straten in de '410', het complex noodwo ningen in de Babberspolder, die onder de slopershamer zijn ge vallen. Dat maakt een snelle start van de bouw van het nieu we wijk- en dienstencentrum mogelijk. De eerste paal voor de niéuwe huizen op de plek van de '410' zou al aan het einde van dit of het begin van het volgende jaar de grond in gaan. Vlaardingen Een 49-jarige Vlaardinger is wegens ver krachting van twee van 2ijn drie dochters door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot vijf tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Die straf is wat milder dan de door officier van justitie, mr, J,P. Wittop Koning geëiste twintig maanden cel. De veroordeelde had volgens de aanklacht zijn dochters twee uit een eerste en één uit een tweede huwelijk gedwongen getuige te zijn als hij en zijn vrouw gemeenschap hadden. De meisjes hadden zowel de vrouw als de man moeten masturberen. De officier achtte ook verkrach ting van twee van de dochters bewezen. De Vlaardinger legde tijdens de zitting van twee weken geleden de schuld voor zijn ontsporingen volledig bij zijn ex-echtgenoten. Die hadden hem aangezet tol on zedelijke handelingen. „Ik hield daar absoluut niet van", ver klaarde hij toen. Van verkrach ting was volgens hem geen spra ke geweest. Maassluis De PPR/PSP-frac- tie heeft zich vrijwillig uit de ge meenteraad teruggetrokken, maar bij de start van de onder handelingen voor het nieuwe college is de invloed van de link se oppositiepartij nog steeds merkbaar. Na jarenlang aan dringen van de Imkse horzel on derhandelen de politieke partij en dit jaar voor het eerst in het openbaar over de vorming van een nieuw college. De college-onderhandelingen beginnen officiéél op 31 maart, wanneer de vijf partijen bijeen komen voor een eerste vergelij king van de beleidswensen. Het overleg vloeit voort uit de over eenkomst, die de fractievoorzit ters over de te volgen procedure hebben gesloten. Als grootste partij heeft het CDA het initiatief in de onderhande lingen over het program op hoofdzaken. Zoals verwacht worden de onderhandelingen namens het CDA gevoerd door Harm Woudstra, die wordt bijge staan door de nieuwe fractiese- creataris Jos van der Lmden. In een telefonisch onderhoud met D66-lijsttrekker Jan Storm heeft Woudstra ondertussen aangegeven dat de democraten welkom zijn in het nieuwe colle ge van B en W. „De kiezer heeft zich duidelijk uitgesproken in de richting van D66. In de onder handelingen kunnen we niet om deze party heen". Ondanks zijn avances in de rich ting van D66 wil Woudstra zich nog niet uitspreken over de sa menstelling van het nieuwe col lege. „Zover zijn we nog lang niet. Voor de verkiezingen heb ben wij ons uitgesproken voor een afspiegelingscollege. Maar dat kan vorm krijgen met ver schillende partijen". Voorafgaande aan de samenstel ling van het college beperken de partijen zich tot een vergelijking van de programma's. „Tot uiter lijk 24 april kan er worden on derhandeld over de wensen van de verschillende partijen. Daar na moeten we er uit zijn". De verkiezingsuitslag biedt de onderhandelaars verschillende opties. „Een college van CDA, D66 en RPF behoort zelfs tot de mogelijkheden", schetst de christen-democraat. „In eerste instantie willen wij onderhande len zonder partijen uit te slui ten". Ook de PvdA gaat volop mee dingen naar een plaats in net col lege, al is Woudstra allerminst te spreken over zijn PvdA-fractie- voorzitter Robert Punt. In scher pe bewoordingen zette de soci aal-democraat zich verleden week af tegen het CDA, dat vol gens hem te opportunistische trekjes vertoont. „Ik betreur die opmerkingen in sterke mate", stelt Woudstra. „De laatste jaren is cr vaak een goede relatie geweest met de PvdA Aan het beschadigen van andere partijen willen wij niet meedoen" Punt noemde het onverteerbaar dat het CDA zich vlak voor de verkiezingen gmg profileren, terwij! de chnsten-demoetraten volgens hem vier jaar lang in de luwte hadden geopereerd „Ik heb geen behoefte om m het openbaar op deze kritiek te rea geren", stelt de CDA'er. „Als wij kritiek op een andere partij heb ben, dan zeggen wij dit hooguit tegen die party zelf De komende weken voeren we gewoon on derhandelingen met de PvdA Onderhandelingen waar wij als grootste party terecht het initia tief hebben genomen", voegt hij er fijntjes aan toe. Schiedam/Vlaardingen De wervingsactie om vrouwelijke vrijwilligers enthousiast te maken voor de Schiedamse ge- meentebrandweer is redelijk geslaagd. Maar liefst veertien vrouwen hebben interesse getoond voor een baan bij de spuit gasten. Bovendien hebben zich tien mannen aangemeld. Belangstellenden kunnen zich nog tot woensdagavond aan melden. Dan wordt in de brandweerkazerne aan de Breed- straat een informatieavond gehouden. Die bijeenkomst be gint om acht uur. Ook de Vlaardingse en Schiedamse politie gaan een wer vingscampagne houden met de bedoeling het aantal vrouwen in het korps op te vijzelen. Op het politiebureau geven de vijf vrouwelijke leden van het Vlaardingse korps zaterdag voor lichting over hun werk. De politie streeft er naar het perso neelsbestand een betere afspiegeling van de samenleving te laten zijn. Onder het motto 'Politievrouw is geen meiges- droom, maar een uitdaging' wordt tussen tien en vijf uur in formatie gegeven. Momenteel heeft slechts één van de vijf Vlaardingse politie vrouwen een leidinggevende functie. Ook daarin zou in de toekomst verandering moeten komen. Schiedam telt tien vrouwelijke korpsleden. -*4; - ,*«r Jïfpjfe "V - Sommige flathewoners uit Maassluis reageerden de afgelo pen dagen verschrikt op de enor me vlammenzee, die zij ten wes ten van de Eerste stad aan de Wa terweg ontwaarden. Het leek op een groot ongeval te duiden, maar de vlammen hadden geluk kig een onschuldig karakter. De spectaculaire vlammen waren afkomstig van de Van Cofdenho- velaan, waar de Nederlandse Aardgas Maatschappij al geruime tijd onderzoek doet. Het in de grond aangetroffen gas is de af gelopen dagen, als onderdeel van een zogeheten simufatielest, ter plekke verbrand en dat zorgde voor dit opvallende beeld. IlilillllilHIIIimilllUIMIIlllllililllltlUlltllllillI MaassluisHel bronzen beeldje De Visvangst is terug van weg geweest en heeft z'n plaats weer ingenomen in het Maassluisse straatbeeld. Het kunstwerk van de NoordhoLlander Nicolaas Jonk is neergezet op de hoek van de Haringkade en de Marnixka- de op het Schanseiland. De Visvangst, dat het bijbelver haal over het binnenhalen van de visnetten uitbeeldt, werd 21 jaar geleden door de directie van Key Kramer geschonken aan de gemeente. Het beeld, dat vroeger in de Put stond, moest plaatsmaken voor nieuwbouw. De heer Key zal aanstaande vrij dag het beeld opde nieuwe standplaats onthullen. uutuutiaaHiiuuKuramuiiuHiiiiumiuuii Aan de Lekstraat m Schtedam- Zuid legt de sloper de laatste hand aan de afbraak van een rijtje beeldbepalepde panden. De woonhuizen, die vele tientallen ja ren het gezicht vormden van het zuidoostelijk deel van de Gorzen, moeten plat voor de stadsver nieuwing. Betreurd wordt dat niet in de wijk: veel huizen verkeerden in slechte staat. In september moet het papieren rvleuwbouwplan klaar zijn, zodat in januari volgend jaar de eerste paal de grond in kan voor de ver vangende woningbouw. De nieu we huizen komen in beheer bij de woningbouwvereniging Schie dam. De oude panden waren me rendeels particulier eigendom. Ook even verderop zal het gezicht van de Gorzen binnenkort veran deren. Aan het Hoofdplein komen twee 'slanke' woontorens met uit zicht op de Nieuwe Waterweg. Schiedam Onder invloed van alcohol verkerende automobilis ten hebben de afgelopen dagen grote materiële schade veroor zaakt. Een fietser, die door een brooddronken automobilist werd aangereden kw3m met de schrik vrij Op de kruising van de Hogeban- weg en de Franselaan werd de fietser aangereden door een 53- jarige Rotterdammer. De be- stuurder, die ondanks een rijont zegging toch achter het stuur was gekropen, was vrijdag vol gens de politie 'te dronken voor de blaastest'. Rond half drie vloog een 65-jari- ge Schiedammer die teveel bier tjes had genuttigd, zaterdagoch tend uit de bocht van de Burge meester Knappertlaan en de Nieuwe Haven. Nadat de man een verkeerszuil had geraakt, verfrommelde hy vijf gepar keerde auto's Een 54-jarige Maassluizer ver oorzaakte ook brokken, al liep alleen zijn eigen voertuig schade op. De bestuurder, die onder in vloed verkeerde, sloeg ter hoog te van NS-station Schiedam- Nieuwland over de kop. Aan het slot van het roerige weekeinde zorgde een 33-jarige Schiedamse voor schade. Nadat zij in een café ruzie had gekre gen met haar vriend ging zij er vandoor met zijn autosleuteltjes. De vrouw, niet in het bezit van een rijbewijs, was vermoedelijk niet op de hoogte van de wer king van de automatische ver snelling van zijn auto. Nadat zij schakelde, reed de auto op het Broersveld in vliegende vaart achteruit op een geparkeerde auto en een verkeerszuil. Vlaardingen Uit een woning aan de Willem de Zwijgerlaan hebben inbrekers drie schilderij en, een beeldje en geld gestolen. Men kwam binnen door een raam te forceren. De buit verte genwoordigt een waarde van 5600 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1