Groen Links bemiddelt in hel conflict Labyr int Brandweermeisje Anita boekt nationaal succes 'Midden-Delfland staat te zwak tegenover rijk"' 'Onteigenaar' van Schiedam stopt er mee Pont vaart weer Start Stars werft mooie, aparte en rare Vlaardingers Provincie steunt grens wij ziging Midden-Delfland CDA ruilt klein rechts in voor WD mmmsmmm VLAARDINGS SAGBIAD SGHiEOAMSE GQURAr NIEUWE WATERWEG CBURiSi Bromfietser bekent diefstal Patijn zet boom op in Broekpolder Spijkenisser gearresteerd na dodemansrit Circus Renz doorbreekt traditie Planten- dieven in de weer Ministerie neemt idee van Schiedam over Vlaardingse politie discrimineert niet 69 maal te snel WNHflMffi Regionale reactie: Brede Havenstram 6.3131 BC Gaardingen. Post^s 4008, 3130 KA Vtordincen. T,ICW DONDERDAG 29 MAART 1990 PAGINA 17 010-4343229.4352066,4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax- 010-4349754. Vlaardingen/Maasland Het pontje van Vlaardingen naar Maasland is met ingang van zaterdag weer in de vaart Vanaf tien. uur die ochtend zet pontbaas Joop van Noordwijk weer fiet sende en wandelende dag jesmensen over van de Noordvliet naar het Bom- meer. Wandelaars betalen twee, fietsers drie kwartjes voor een overtocht. Schip per Van Noordwijk maakt één tussenstop: bij het Jacht huis, Als op 1 oktober het vakantieseizoen ten einde loopt wordt ook het pontje weer uit de vaart genomen. Schiedam Na een korte ach tervolging heeft de Sehiedamse politie gisternacht een achttien jarige Rotterdammer aan die op een gestolen bromfiets reed. De jongen werd samen met éen vriend, die een brommer be stuurde die vermoedelijk ook was gestolen, om drie uur in de •Oranjestraat aangehouden. Het.auo wist echter aan een eer- sté'eontrole te ontkomen. Op de Böitenhavenweg werd een van de örómfietsers even later klem- ferédèrdOp'het bureau bekende ij daytij de föommer zojuist 'er- gens een turn in Schiedam' ad gooien. De tweede brom fietser ïs nog voortvluchtig. Vlaardingen De SGP/RPF/GP V-fractie hoeft vrat het CDA betreft niet langer te rekenen op een plaats in het nieuwe Vlaardingse college. Tot grote verrasing van de andere partijen trok CDA-vertegen- woordiger Agnes van Ardenne gisteravond bij de tweede onder handelingsronde haar steun aan het reehts-confessionele blok in. Maandagavond, bij de eerste be sprekingen, eiste van Ardenne Vlaardingen De commissaris van de Koningin m Zuid-Hol land, mr. Schel to Patjjn, zet- vol gende week een boompje op in de Broekpolder. Op woensdag ochtend 4 april is hij in Vlaardin gen om de Nationale Boomplant- dag een officieel tintje te geven. Scholieren zullen in de Broek polder jong gewas aanplanten. Halverwege de morgen zullen zij niet alleen terzijde worden ge staan door Patijn, maar ook door de drie wethouders Maarleveld, Madem en Goudriaan. l Maassluis- Van de drie inzit- tenden van een auto die afgelo- t pen vrijdag na een inbraak en een wilde rit op rijksweg 20 de Maassluisse politie handenvol i werk bezorgden, is gisteren een i 37-jarige man in zijn woonplaats i Spijkenisse gearresteerd. Hij wordt er van verdacht in ieder geval de auto te hebben be- stuurd, die na een dodemansrit aan de politie wist te ontsnap- 1 pen. Omdat uit de vluchtauto een beeld werd gegooid, waarop de politiewagen botste, moest de l achtervolging worden gestaakt. Het drietal wordt er van ver- dacht een inbraak in de Van 't Hoffdreef te hebben gepleegd. Het beeld dat uit de auto werd s gegooid en de oliecarter van de politiewagen lek sloeg, was af- J komstig van die inbraak. Vlaardingen Circus Eenz heeft nog nooit in Nederland op getreden. Het bericht zal menig circusliefhebber verbazen, maar het berust toch op waarheid. Het Berlijnse familiecircus geeft op 3 en 4 april vier voorstellingen op het Erasmusplein in Vlaardin gen. De verwarring wordt ongetwij feld veroorzaakt door de Neder landse circusdirecteur Nol van der Vegt, die in de jaren zestig en zeventig onder dezelfde naam regelmatig zijn circustenten in Nederland opsloeg. Van der Vegt gebruikte de naam van de oude Berlijnse circusfamilie zon der dat er ooit één Renz in Ne derland werd gesignaleerd. Daar komt nu verandering in want het honderdvijftig jaar oude circus begint volgende week aan zijn eerste Nederland se toeraee. Hoofdmoot van het programma vormen maar liefst vijf paardennummers. Verder kan het publiek optredens zien met twaalf leeuwen en tijgers, Indische olifanten, trapeze-acro baten, clowns en een fakir. De voorstellingen beginnen dinsdag 3 april om kwart over vier en om acht uur 's avonds uur en woensdag om drie en acht uur. Kaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij de WV. nog een plaats op m het voor de SGP/BPF/GPV-comS- natie. Die partij had daar volgens haar het volste recht op, gezien de twee zetels winst bij de ver kiezingen van vorige week woensdag. PvdA en D66 liefen toen echter blijken grote bezwa ren te hebben tegen deelname van 'klein rechts' aan het colle ge. De fractievoorzitters zijn er ook gisteren niet in geslaagd, ten minste de contouren van een nieuw dagelijks stadsbestuur op te zetten. De verkiezingsuitslag maakt een college op brede basis zo goed als noodzakelijk, maar de vraag welke partijen aan dat college zullen deelnemen ligt nog open. Van Ardenne kwam gisteren met een nieuwe kandidaat op de proppen. In plaats van SGP/RPF/G VP schoof de CD A-onderhandelaar ditmaal de VVD naar voren. Daardoor bestaat het clubje partijen dat aanspraak maakt op een plaats in het college nu int PvdA, D66, CDA en WD. Wil van Rijn (D66) had aanvan kelijk grote moeite met dit voor stel van Van Ardenne. Hij ging V-vsw f/vV' 'iZ'/'H. J7-' i-W'-'y- pas na een schorsing akkoord roet de kandidatuur van de WD, en alleen onder de keihar de voorwaarde dat het college wordt uitgebreid van vier naar vijf wethouders en dat het CDA één wethouder inlevert Van Kijns optie betekent dat de PvdA 2 wethouders mag leveren en VVD, CDA en D66 ieder één. Voor het idee van het CDA om nog een extra zesde wet houder aan het college toe te voegen voelt Van Rijn; niets. De besprekingen worden van- -| avond voortgezet. Maar ook dan, zo is de algemene veronderstel- Q1 ling, zullen de partijen er nog niet in slagen een principe-ak koord te bereiken. De Vlaar dingse college-onderhandelin gen zullen nog geruime tijd du ren. Ag nes van Ardenne (midden): liefst zes wethouders... Vlaardingen Met de komst van de lente is blijkbaar het sein voor een aantal plantendïeven op groen gezet De Vlaardingse politie heeft twee aangiften bin nen van bedrijven die hun flora deels zijn kwijtgeraakt. Bij het tuincentrum aan de Kui perstraat is een flink aantal coni feren achterover gedrukt, nadat het slot van het hek was openge broken. Uit de tuin van een be drijf aan de George Stephenson- weg werden verschillende plan ten weggerukt. Bij beide bedrij ven bedraagt de geleden schade zo'n 250 gulden. Vlaardingen De actievoerders in jongerencentrum Labyrint aan de Zomerstraat zijn bereid een vertegenwoordiger van Groen Links als nieuwe bemid delaar te aanvaarden. PvdA- voorman John Ransbuijsen heeft in het conflict met het La byrint-bestuur als vertrouwen spersoon voor hen afgedaan. Niet alleen slaagde Ranshuïjsen er vrijdag niet in het conflict met het bestuur bij te leggen, hij joeg ook de jongeren tegen zich in het harnas. „Hij zou in de vergade ring met het bestuur alleen notu leren, maar hij viel iedereen bij elk punt in de rede. Terwijl hij niet het recht had zijn mond open te doen", zegt Marcel de Zwarts. Kwalijk nemen de jongeren het de PvdA'er voorts dat hij twee bestuursleden, die te kennen ga ven hun functie te wilen neer leggen, overhaalde toch aan te blijven. „Dat was absoluut niet naar onze zin", aldus De Zwarts. Bovendien leverde Ranshuijsens bemiddelingspoging niet het ge wenste resultaat op. Slechts twee eisen van de jonge ren werden ingewilligd: dat er een migrant in het bestuur wordt opgenomen en dat er één of tweemaal per jaar een verga dering voor bezoekers wordt uit geschreven. Aan alle andere verlangens wilde het bestuur niet tegemoetkomen. Met hun belangrijkste eis, ver lenging van het contract van jongerenbegeleiders Willem Oranje en Wil Bakker, zijn de ac tievoerders met zonder succes regelrecht naar wethouder Arij Maarleveld gestapt Terwijl het bestuur 'met bereid was er iets aan te doen', loste Maarleveld op aandrang van de jongeren het probleem vrij snel op door het contract voorlopig te verlengen tot 11 april. De Zwarts: „Wat het bestuur niet lukte, lukte ons. De bezetting van het jongeren centrum, die anderhalve week geleden van start ging, is inmid dels opgeheven. Maar de actie voerders blijven paraat: het be stuur mag Labyrint nie> binnen. Vanavond wordt opnk :w ver gaderd over het conflic Waar schijnlijk zal ook de do r Groen Links als bemiddelaa, voorge dragen Jan van der Kolk bij het overleg aanwezig zijn. Labyrint voorzitter Amenita Penning is vandaag per aangetekende brief nogmaals van de eisen van de jongeren op de hoogte gesteld. Schiedam De Sehiedamse brandweer lijkt in dubbel od- zïcht succes te hebben geboekt met de campagne die de afgelo pen weken is gevoerd. De affi ches met daarop een-levensgrote foto van een brandweervrouw en het onderschrift 'Anita durft. Jij ook?' zorgde niet alleen voor een reactie Bij een groot aantal vrouwen, ook een man van het ministerie van binnenlandse za ken, S. Rekker, reisde gister avond naar Schiedam om kennis te nemen van de vooruitstreven de actie van de brandweer. Rekker vindt dat de brandweer van de brand erss tad goed bezig is en verwacht dat hij wel wat ideeën zal kunnen gebruiken voor de landelijke werkgroep Emancipatie Brandweer. „Ik kom hier wat ideetjes opsnui ven", bekende hij, „die ik kan omzetten in een landelijk be leid". Dat de campagne is aangeslagen blijkt. Het leslokaal van de Sehiedamse gemeentebrand weer puilde gisteren aan alle kanten uit. Zo'n 25 belangstel lenden, waaronder negen vrou- wen, kwamen naar de informa- J, tie-avond die er voor aankomen- 2 de vrijwilligers was georgani- seerd. 3 S Alarm Het hoofd van de repressieve g dienst A. Lenstra, die de mensen o in het kort probeerde uit te leg gen wat de brandweer doet, was nog geen. vijf minuten aan het woord toen het eerste alarm door de kazerne schelde. Er werd wat flauwtjes gelachen met het idee dat deze binnenkomer een gein tje was van de brandweerlieden. Het bleek echter geen vals alarm te zijn, want binnen een minuut scheurden brandweerwagens met loeiende sirenes richting het Novotel. Lenstra, zelf lachend om het toe val, begon zijn inleiding op nieuw: „De brandweer moet van alles en nog wat doen, maar on der alle omstandigheden blijft het redden van mens en dier de hoofdzaak. En ik kan u zeggen dat dit werk heus niet gemakke lijk is te noemen. Het kan bij voorbeeld gebeuren dat je een arm van een bakker uit een Den Haag De Vlaarding se politie heeft zich niet dis criminerend gedragen te genover drie jongeren van buitenlandse afkomst. Dat heeft de Nationale Ombuds man vastgesteld. Mr. drs. M. Oosting komt tot deze conclusie na een onder zoek naar de klacht van de Rotterdamse Anti Discrimi natie Actie Raad (RADAR). Volgens RADAR zou hij de aanhouding van drie Vlaar dingse jongeren hun buiten landse afkomst een belang rijke rol hebben gespeeld. Dit gebeurde naar aanlei ding van en vechtpartij bij discotheek 't Packhuis aan de Koningin Wilhelminaha- ven in de nacht van 11 op 12 februari van het vorig jaar. Daarbij moest een jongen met ernstige hoofivonden naar het ziekenhuis worden gebracht RADAR houdt het erop dat de politie de drie jongens als verdachten van de mishan deling ingerekend, puur op grond van hun buitenlandse afkomst. Ook werden twee van hen voor de spiegelcon frontatie gezet met getuigen, zonder toestemming van de ouders. Omdat het om min- deijarige jongens gaat, vindt de anti-discriminatie raad dit niet kloppen. De Nationale Ombudsman daarentegen stelt dat de po litie voldoende reden had de jongens te verdenken. Het korps gaf te kennen dat het trio door getuigen zijn aan gewezen. Naar aanleiding van hun onderling tegen strijdige verklaringen over de vechtpartij, was het ge oorloofd hen aan de spiegel confrontatie te onderwer pen. Volgens de wet is hier voor geen toestemming van de ouders nodig, zo oordeelt de Ombudsman. Ook deze pet past ons alle maal... Eén van de vrijwilligsters voelt hoe het zou zijn om als brandweervrouw door het leven te gaan. deegmachine moet halen. Wan neer die man dan ook nog staat te schreeuwen is het heus geen pretje..." Bij voorbaat werden de mensen al gewaarschuwd voor het zware en vaak intensieve werk. Naast de mondelinge uitleg werd er een korte speelfilm getoond die een sfeertekening van het reilen en zeilen bij de spuitgasten gaf. Tenslotte maakten de belang stellenden kennis met de appa ratuur die wordt gebruikt De brandweer spiegelde het werk dat de aankomende vrij willigers zullen gaan uitvoeren, beslist niet mooier af dan dat het is. Lenstra wees de belangstel lenden er dan ook op dat zij een strenge selectie tegemoet gaan, voordat ze eventueel voor een opleiding in aanmerking komen: „Jullie zijn voor ons een investe- ring in het personeel. Wanneer je een auto gaat kopen, kies je er ook niet zo maar één. Zo willen we van jullie ook weten wie we in huls balen". Brandweercommandant Arïe Metaal was heter volkomen mee eens. „Jullie gaan werk doen, waar een ander normaal voor wegloopt. We kunnen niet zo maar iemand aannemen. Ik hoop echter dat er onder jullie toch geschikte mensen zitten. Want de gemeenteraad heeft ons toestemming gegeven tien extra vrijwilligers in dienst te nemen". Erg snel teleurstellen lieten de belangstellenden zich niet. Een van de vrouwen legde uit waar om zij 2ich nu juist zo aangetrok ken voelt tot dit zware vak: „Ik hou wel van actie'. Ik heb boven dien altijd a! zwaar werk gedaan en kan goed met mensen en die ren omgaan Omdat ik al een paar jaar zonder werk zit, lijkt dit voor mij een kans om weer op een nuttige wijze aan de slag te kunnen Maasland Tijdens hun laatste optreden in de reconstructie commissie Midden-Delfland hebben twee leden gisteren felle kritiek uitgeoefend op het rijk en de provincie Zuid-Holland. Tegelijkertijd pleitten zij voor een omvorming van de commis sie, zodat die sterker komt te staan tegenover de hogere over heden. De kritiek was afkomstig van Maaslands burgemeester Mieke Bloem en daal en de Delftse wet houder Jan-Bart Mandos, die de commissie vaarwel zeggen om dat zij elders in bet land een be stuurlijke functie hebben aan vaard. Bloem endaal wordt bur- femeester van Culemborg, Man os eerste burger van Borssele. Maasland en Delft, zo luidde de strekking van hun kritiek, heb ben altijd krachtig het idee ge steund dat Midden-Delfland een groene bufferzone moet zijn in de Randstad. Maar het rijk en de provincie lappen de door henzelf gemaakte voorschriften gewoon aan hun laars. Als voorbeelden noemden Mandos en Bloemen- daal de aanleg van rijksweg 19, het draaien van de landingsbaan van vliegveld Zestienhaven en de bouw van een groot trans portcentrum bij Maasland. Bloem en daal en Mandos vinden de reconstructiecommissie een 'moeilijke club', vanwege de ver schillende pluimage van de afge vaardigden, die ieder een andere belangengroep vertegenwoordi gen. Mandos, die als een van de weinigen in de commissie altijd al een opvallend kritische toon bezigde, hield een pleidooi voor bestuurlijke vernieuwing. Al leen een eensgezinde commissie kan tegenspel bieden aan de overheid. En dat tegenspel is hard nodig, betoogde de Delftse wethouder. „Nu worden we in het plaatselijk beleid met dwang van provincie en rijk geconfron teerd. Dat doet pijn. Er is meer vertrouwen van net rijk nodig". Maasland/Vlaardingen Mid den-Delfland, de groene buffer zone tussen Schiedam, Delft en Maasland, wordt mogelijk ver groot. De uitbreiding zou dienen om het verlies aan weidegrond binnen het gebied te compense ren. Dit verlies dreigt te ontstaan door de mogelijke aanleg van een transportcentrum in Maas land. De provinciale commissie ruim telijke ordening ging gisteren met dit idee van de reconstruc tiecommissie Midden-Delfland akkoord. Gedeputeerde Loudi Stolker hield wel een slag om de arm. Stolker gaf aan, dat ook de Tweede Kamer toestemming moet geven vooreen grenswijzi ging van de bufferzone. „Dat kan een langdurige zaak wor den". Als de vervangende grond niet buiten het gebied kan worden gevonden, valt de provincie te rug op haar oude standpunt. In dat geval dient de glastuinbouw, die in de toekomst het meest pro fijt krijgt van het transportcen trum, 33 hectare in de Oude Campspoider-rtooid in te leve ren. Compensatie voor het cen trum zou m dat geval binnen Midden-Delfland worden ge vonden. Overigens blijft het de vraag of het transportcentrum na de ge deeltelijke herziening van het streekplan inderdaad snel kan worden aangelegd. Een aantal bewoners en de reconstructie- commissie verzetten zich nog steeds fel tegen de aanleg van het distributiecentrum op de grens van Maasland en Maas sluis. De reconstructiecoronussie is van plan, de zaak desnoods tot de kroon uit te vechten.' Een kleine werkgroep is onder tussen aan de slag gegaan om de uitbreidingsmogelijkheden van de bufferzone te bekijken. Op voorstel van natuurbeschermer J.W.A. van Rijn van^Alkemade moet daarbij vcforal worden ge let op gebieden die als extra buf fer kunnen dienen tegen de op rukkende verstedelijking. Vlaardingen—Vlaardingers die ooit een bescheiden rol in een film of reclamespot hopen te spe len, kunnen hun geluk morgen avond beproeven bij het Am sterdamse figurantenbureau Start Stars Dat bureau is tus sen zeven en negen ucir in zaal Triangel aanwezig om ge interes seerden te werven. Het halfjaar oude Start Stars hanteert geen beperkingen. Mensen van alle leeftijden kun nen zich zonder enige vorm van voorselectie laten inschrijven. Acteertalent is evenmin noodza kelijk, meent Ineke de Vos van het bureau. Wie zichzelf mooi, apart of juist heel gewoon vindt, een grote neus, flaporen of een wolk van een baby heeft, kan in aanmerking komen. Start Stars komt naar Vlaar dingen met het oog op eventuele produkties, die in de toekomst in de regio worden opgenomen. „Als wij bij voorbeeld in Rotter dam een opdracht krijgen om mensen te werven, is het belang rijk dat we over een bestand be schikken. Zeker filmmakers met een laag budget kunnen zo doende volstaan met een gering bedrag aan reiskostenvergoe ding". Vlaardingers die naar Triangel komen, moeten niet verwachten dat hen nu meteen een glansrij ke en lucratieve filmcarrière wacht. „De vergoedingen voor figuranten zijn zelden hoger dan hondervijftig gulden per dag. Soms krijgen de mensen zelfs al leen hun reisgeld terug", tem pert Ineke de Vos al te veel opti misme. Bovendien is het abso luut niet zeker dat de aspirant-fi guranten ooit nog wat te horen krijgen. Desondanks vraagt Start Stars wel vijftien gulden voor hun be moeienis. Voor dat geld worden de mensen ingeschreven en wordt een foto van hen gemaakt. „Als het niet al te druk is, heb ben we ook nog een kort gesprek met de mensen", aldus De Vos. Het inschrijfgeld dient volgens haar een tweeledig doel. Daar mee worden de administratie kosten gedekt en tegelijk ook een drempel opgeworpen. „Als we het gratis doen, krijg j"e zo twee- tot driehonderd men sen. Veel daarvan hak?n meteen af als ze later worden opgeroe pen, omdat ze eigenlijk onvol doende gemotiveerd waren". Schiedam Een snelheidscon trole gisteren op de Vlaardinger- dijk en de Burgemeester Knap- Êertlaan in Schiedam komt 69 estuurders duur te staan. Zij overschreden ruimschoots de snelheidslimiet van vijftig. Schiedam/Vlaardingen Waar stafambtenaar C.J. Wagter- veld verscheen, waren de mensen lang niet altijd even geluk kig. Voor de gemeente Schiedam heeft hij in de loop van 25 ja ren heel wat pandjes en grond verworven. Hij*was een soort 'onteigenaar' in naam van Schiedam. Gistermiddag is de ambtenaar, na veertig dienstjaren bij de overheid te hebben gewerkt, met de vut gegaan. De man van gemeentewerken hield zich als chef van het be drijfsbureau bezig met aankoop, onteigening, beheer en sloop van onroerepd goed. Voor de bouw van de nieuwe wijken Woudhoek en Spaland bij voorbeeld hebben tientallen boe renbedrijven moeten wijken. En ook in de binnenstad diende hij ruimte te scheppen voor de stadsvernieuwing. Voor Wag- terveld betekende het dat hij vele en lang niet altijd eenvou dige gesprekken met eigenaren en pachters heeft mpeten voeren. Ook al zaten krakers hem. in de jaren zeventig 'dwars het is hem, laten zijn collega's weten, altijd goed afgegaan. J.C de Ruiter uit Vlaardingen is vanmorgen benoemd tot Rid der in de Orde van oranje Nassau. Hij ontving de koninklijke onderscheiding op het provinciehuis in Den Haag uit handen van mr. Schelto Patijn, commissaris van de koningin, in Zuid- Holland. De Ruiter(1932) is inspecteur bij de Vlaardingse gemeentepo litie. Hij gaat op 1 juli met vut De onderscheiding kreeg hij voor het ruim 13 jaar leiding geven aan het bureau Mobiele Eeenheid in de provincies Zuid-Holland en Zeeland,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1