Maassluisse politiek is hopeloos verdeeld Politiek aarzelt met boycot CD Vlaardingers betalen grif voor 'filmrol Tranen bij afscheid van kruidenier Gerdes Schipper 'Love Boat' doet goede zaken Ridder Houdijk Vlucht op 3 wielen 'Ziekenhuis-toernooi' Jongen gewond D66 onbedoeld 'sponsor' CD Autobedrijf verdwenen Ontsnapt hert Filippijns kwartet speelt suikerdrama DE KANGOEROE bowling-, MAANDAG 2 APRIL 1990 PAGINA Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardingen. Postbus 4008.3 MC KA Vlaardingen. Telefoon: 01CM343229.4352066 4350557 sportredactie: 4345209.Telelax: 010-4346754 worden betaald door alle ande re raadsleden, schreef D66. De CD-fractie heeft twee leden en zou dus, als Reijnhouts plan ■wordt aangenomen, recht heb ben op dat geld. „Potverdorie zeg", reageert de voorman van D56 beteuterd. „Ik ben er na tuurlijk niet vanuit gegaan dat de CD m de gemeenteraad zou komen. Daaraan denk ie niet op het moment datje zo n pro gramma sehnjft". Gerard Verhulsdonk (VVD) heeft al laten weten dat zijn fractie zeker niet zal meebeta len aan de door Reijnhout voorgestelde bijdrage Schiedam Spijt als haren op zijn hoofd heeft Adri Reijnhout (D66) van een regeltje in het verkiezingsprogramma van zijn party. Geheel onbedoeld dreigt D65 'sponsor' te worden van de extreem-rechtse Cen trum democraten In het verkiezingsprogramma schreef Reijnhout dat D66 de lang geleden afgeschafte fraetiebijdrage weer wil invoe ren voor partijen met maxi maal drie vertegenwoordigers m de gemeenteraad. Kleine partijen zouden dat extra geld nodig hebben om hun raads werk goed te kunnen doen. Die fraetiebijdrage zou moeten Schiedam De verkiezings triomf van de Centrumdemocra ten heeft de zittende fracties in de Sehiedamse gemeenteraad niet alleen verrast, maar ook voor een dilemma geplaatst. De gevestigde partijen aarzelen of de twee CD-meuwkomers, die op 1 mei hun intrede doen, wel deel mogen uitmaken van raads commissies. Hier en daar gaan stemmen op om de 'ondemocratische* CD niet aan de democratische besluit vorming zoals die in raads commissies plaatsvindt te la ten deelnemen. Anderen vinden dat een democratisch gekozen partij, ongeacht of men het met de standpunten van die partij eens is of niet. moeilijk uit raads commissies kan worden ge weerd. De fracties zijn er deze week tij dens een besloten vergadering niet uitgekomen. De fractie voorzitters wjllen de zaak eerst nog eens uitgebreid met hun partij bespreken, voordat zij een definitief standpunt innemen. Maar nu al is duidelijk dat een meerderheid meent dat het wei nig zin heeft de CD'ers Alfred Vierlingen Cees Krommenhoek niet tot commissies toe te laten. De vergaderingen van Sehie damse raadscommissies zijn in de regel openbaar en burgers hebben spreekrecht. Mochten Vierling en Krommenhoek als raadslid worden geweerd, dan kunnen zij vanaf de tribune als gewone burger hun zegje doen. D66 vindt dat de politiek er voor moet waken de CD tot 'marte laar' te verheffen. Fractie voor- Gé Brouwer (PvdA) vindl het een 'verdraaid lastig' probleem. Zijn fractie schort haar oordeel op. „Nu 2ijn d© discussies nog te verward". Brouwer neigt naar dezelfde mening als Verhuls donk: de CD kun je het beste be strijden met argumenten, niet met een boycot. zitter Adri Reijnhout: „Dat le vert hen alleen maar goede pu bliciteit op". Voor VVD-leider Gerard Verhulsdonk ligt de zaak veel eenvoudiger: „Het woord boycot hoort niet in onze democratie thuis. Wij moeten proberen deze mensen in de dia loog te bestrijden". Vlaardingen De eige naren van het aan de Energieweg gevestigde autobedrijf Vlaardingen zijn met de noorderzon vertrokken. Dat ontdek ten 2aterdag twee boze klanten die volgens af spraak hun auto bij het bedrijf wilden laten na kijken. Ze hadden zich telefonisch beklaagd over verschillende man kementen. Het bedryf stelde hen een andere auto m het vooruit zicht, maar toen de kopers op het afgesproken uur ver schenen was er niemand aanwezig. De recherche heeft een speurtocht naar de verdwenen handelaren op touw gezet. Zij zouden ook met de kilometerstand van de auto's hebben geknoeid. Het pontje op de Vlietlanden bij de Broekpolder zette zaterdag de eerste 'zomergasten' over. niet goed is voor de Maassluisse politiek. „Dan krijg je hier Vlaardingse toestanden. Daar is niemand bij gebaat". Hij zou graag bij de onderhandelingen aanwezig zijn, maar dan samen met de VVD. „Het CDA heeft geprobeerd ons uit elkaar te spe len. Pleeg maar verraad aan je partner, zegt die partij". Daar be gint de PvdA niet aan. Ethiek is deze dagen ver te zoeken", ver zucht Punt. De drie partijen die wel bij de on derhandelingen betroktcen zijn hebben afgesproken een lijst van knelpunten op te stellen. Uit die lijst moet duidelijk worden waar de belangrijkste verschillen in de programma's zitten. Met die lijst bij de hand gaan zij donder dag opnieuw om de tafel zitten. Woudstra vindt dat de PvdA de zaken op zijn kop 2et,als die par ty eerst wil praten over de ver deling van de zetels m het colle ge en dan pas over het program ma. „Wij stellen niet eerst vast hoe de portefeuilles worden ver deeld. hoe er landverovertje wordt gespeeld", sprak Woua- stra. De CDA'er vindt de PvdA aanmatigend. Hij heeft zich ge stoord aan de 'lelijke praatje', die de PvdA over zijn partij zou heb ben rondgestrooid. PvdA'er Robert Punt vindt op zyn beurt, dat op de houding van het CDA vaak geen peil valt te trekken. „Bij de VVD is het: een man een man. een woord een woord. Bij het CDA is daar geen sprake van. Mei die partij is het lastig samenwerken". Hét voor beeld van die onbetrouwbaar heid van het CDA is volgens de PvdA-voorman de zwembaddis cussie. „Het CDA heeft altijd de plannen gesteund en kort voor de verkiezingen deden CDA'ers opeens actief mee aan een hand tekeningenactie tegen het nieu we zwembad. Daarmee heeft die partij zich en niet voor het eerst ongeloofwaardig ge maakt". De PvdA vindt het veel verstan diger om eerst over de verdeling van de zetels te spreken, en dan pas over een beleidsprogramma. „Anders hebben straks alle par tijen dat programma onderte kend, en dan wordt er alsnog één in de oppositie gemanoeuvreerd. Dat kan niet. Een oppositie moet ongebonden zijn". Het leek er zaterdag allerminst op dat Punt de houding van D66 goed heeft ingeschat. De demo craten leken het programma tisch uitstekend te kunnen vin den met het CDA. Het plan voor een lokaal raadplegend referen dum. een van de belangrijkste voorstellen van D66 om de be volking nauwer bij de politiek te betrekken, werd door de CDA'ers met instemmend hoofdknikken begroet. Gok op het punten van de havenproble- mattek en het zwembad lijken CDA en D66 wel tot overeen stemming te kunnen komen. Punt zegt al op voorhand, dat een college op zo'n smalle basis Maassluis Wederzijd se verwijten en beschul digingen begeleidden zaterdag de start van de college-besprekingen in Maassluis. „De PvdA heeft zichzelf buitenspel gezet", oordeelden Harm Woudstra (CDA) en Jan Storm (D66) in Koningshof, waar zij sa men met Herman van Hoeven van SGP/RPF voor de eerste keer spra ken over een program op hoofdzaken. PvdA-fraetievoorzitier Robert Punt zat thuis. Hij ziet de ont wikkelingen in politiek Maas sluis met lede ogen aan. „Straks is het hier Staphorst aan de Maas. Daar kan toch niemand gelukkig mee zijn", veronder stelt hij. Punt heeft echter de hoop nog niet laten varen dat D66 ten slotte toch niet in 'een rechts college' stapt. Geen van de onderhandelaars toonde zich gelukkig met de situ atie. Het CDA heeft een voor keur voor een college met D66 en de VVD. of met D66 en de PvdA. Maar gezien het feit dat de PvdA en de VVD zich aan el kaar hebben verbonden, en CDA-voorman Woudstra weinig voelt voor een afspiegelingscol lege met vier wethouders, zat er voor hem weinig anders op dan maar zonder die twee partijen te beginnen. Ook Jan Storm is met erg ge charmeerd van het idee, dat zijn partij straks zitting neemt in een coalitie die rust op slechts II van de 23 raadszetels en die aange wezen is op de gedoogsteun van de eenmansfractie SGP/RPF. „Wij werken liever met een gro tere meerderheid dan de helft plus een'*, zei hij. „Maar het moet ook in deze samenstelling moge lijk zijn om te komen tot een re delijk progressief college". Duidelijk is, dat CDA en PvdA na zestien jaar samenwerking in het college niet meer de beste maatjes zijn. CDA'er Harm Hel zijn voornamelijk fietsers in zijn werk. Daarom ook kon, die de kortste cruise van Neder- wat twee weken geleden als land meemaken. En soms lijkt proefvaart was bedoeld, prompt De Kwakel een ware Love Boat, een hele werkdag worden. Bruidsparen en fotografen heb- „Ik wilde controleren of alles ben het pontje tussen de Vliet- nog goed werkte. Maar het was landen bij de Broekpolder name- 20 druk die zondag, dat ik met- lijk ook ontdekt. een wat mensen naar de over» Ook voor gewone passagiers is kant bracht". Joop van Noord- het overtochtje een belevenis, wijk grinnikt: „Als je aan de Een enkeling ontdekt het reiger- overkant aankomt en de mensen nest, dat m een boom verscholen die daar in de buurt zijn zien dat zit. De meeste mensen echter overvolle scheepje, dan willen zij nestelen zich zelf uitgebreid in natuurlijk ook mee". Van de zon op het kleine dek- De Noordwijk vaart tot 1 oktober schipper heeft duidelijk plezier metDeKwakeJ heen en weer. het vierde achtereenvolgende, werd voorspoedig geopend. Het mooie weer had veel recreanten naar Midden-Delfland gelokt, zodat de schipper goede zaken kon doen. Hoewel... De bekende weder vraag 'Mnet ik dan ook geld be talen*' na het 'Schipper mag ik overvaren?' werd maar weinig gesteld. Het waren dan ook ou derwetse prijzen die moesten worden betaald. Een voetganger betaalt twee kwartjes voor een enkeltje, een fietser drie kwar tjes en een surfer1,25. Vlaardingen Tussen Vlaar dingen en M" staan twee borden met tekst:*'De overtocht is op eigen risico'. Aan de voet van deze borden stonden afgelopen weekend de eerste durf-als weer te wachten. Elke tien minuten konden ze overva ren met schipper Joop van Noordwijk op veerpont De Kwa kel. Met de risico's blijkt het overi gens erg mee te vallen. „Er is hier nog nooit iemand overboord geslagen", zegt Van Noordwijk droog. Ook dit meuwe seizoen. Schiedam Sehiedamse agen ten en leden van de Rotterdamse hondenbrigade 2tjn zaterdag middag uren in de weer geweest om een ontsnapt damhert te vangen. Rond drie uur vluchtte het dier uit de kinderboerderij in Spie- ringshcek. Opgejaagd door de agenten rende het dier in het Hargapark urenlang heen en weer tussen Spieringshoek en de wijk Bijdorp. Met een zoge naamd verdovingsgeweer werd het beest diverse keren geraakt, maar veel uitwerking hadden de schoten niet. Uiteindelijk werd het beest pas rond vijf uur ge vangen door een Rotterdamse agent. van om filmster te wo.-den. Ik 'hebdan ook al heel vee', fiimsge- zien. wel meer dan honderd". Een meisje vertelde de fotograaf dat ze graag omroepster wilde worden. De fotograaf, die met een niet weg te denken grijns zelf een figurant leek te zijn en fotorolletjes met een 'oneindig' aantal opnamen gebruikte, ant woordde bemoedigend: „Ik denk dat je daar inderdaad wel geschikt voor zou zijn". Niet ie dereen was in de wolken, er wa ren ook mensen die hUn beden kingen hadden: ..Je weet niet of je opgelicht wordt, maar ja, op zich lijkt het werk me heel erg leuk en voor dit bedrag val je je er geen bui laan". vraagt, haal je automatisch dese- rieuze mensen in huis". Bij de inschrijving vond geen se lectie plaats, ledereen mocht een formuliertje invullen en een portretje laten maken bij de foto graaf. «et was geen enkel pro bleem dat er ongeveer veertig Vlaardingse meisjes met hetzelf de uiterlijk, donkerblond geper manent haar en blauwe ogen, in het bestand terecht kwamen. Hoewel de kans vrij klein is om uit het inmiddels zo'n tweedui zend figuranten tellende be stand te worden gelicht, hadden de kandidaten vaak een schitte rende carrière op het oog. De 10- jarige Alberto zei: „Ik droom er- bureau had binnen twee uur dus een modaal maandsalaris bin nen. Voor de verandering betaalden de werknemers, in dit geval de figuranten, nu eens hun werkge ver, Maar ƒ25 scheen niets te veel gevraagd te zijn. „We heb ben veel administratieve onkos ten". aldus Ineke de Vos. „Bo vendien remmen we zo het pu bliek een beetje af. Iedereen vindt het wel leuk om aan zoiets mee te doen. maar wanneer je mensen opbelt voor een op dracht. blijkt dat ze zich uit een geintje hebben ingeschreven en zijn ze niet bereid mee te doen. Wanneer je een klein bedrag hele land- Medewerkster Ineke de Vos vertelde waarom er zo veel moeite gedaan wordt om fi guranten te werven: „Films worden overal opgenomen, maar de meeste figuranten ko men uit Amsterdam en omstre ken. Als er een film In Rotter dam of Den Haag wordt ge maakt, moeten zij een eind rei zen Wanneer wij overal onze mensen hebben zitten, scheelt het ons aanzienlijk in reiskos- ten". Veel Vlaardingers bleken wel geïnteresseerd te zijn in een leuk bijrolletje. Meer aan honderd personen kwamen op de avond af en telden zonder mopperen 15 gulden inschrijfgeld neer. Het Vlaardingen Een drukte van belang was het bij het reizende fïgurantenbureau dat eind vori ge week een inschrijvingsavond hield in gebouw Triangel. De grote neuzen, flaporen en plat voeten. die het Amsterdamse bu reau Start en Stars zo graag ge zien had, waren bij de Vlaardin gers echter niet aanwezig. De meesL opvallende persoon was een man met een bijzonder grote snor. De rest van het gezelschap, zenuwachtige tieners en moe ders met jankende kinderen aan de arm. voldeed aan het gewone beeld. Start en Stars probeert mensen uit verschillende regio's te wer ven en reist daarvoor door het VlaardingenVier jonge Filip pijnse artiesten zijn de komende drie weken te gast bij de Vlos. Het kwartet komt naar Vlaar dingen in het kader van de vriendschapsband die de stad al sinds 1985 met de stad Bacolod onderhoudt. De kunstenaars maken allen deel uit van de Federatie van Verontruste Artiesten van Ne gros. Die federatie herbergt in totaal 77 culturele groepen, die met hun kunstuitingen de bevol king bewust willen maken van de vaak zorgelijke situatie waar in zij in het Aziatische eilanden rijk moeten leven. In dat kader voeren de Filippij nen in Vlaardingen het 'suiker drama' De lange weg op. Het an derhalf uur durende bewegings spel met zang en dans gaat over de moeizame pogingen van de uitgebuite suikerarut.dsters om voor hun rechten op te komen. Vanmiddag wordt in het Derde Wereldcentrum van de Vlos een try-out voorstelling gegeven. Het eerste optreden staat voor morgenavond gepland. De Filippijnse groep zal tijdens de Vastenaktie kortere voorstel lingen van dans, zang en panto mime op basisscholen en in ker ken verzorgen. Scholen die daarvoor in aanmerking willen komen, moeten contact opne men met Ria Chin Kon Sung van de Vlos, telefoon 4601877. Vlaardingen Financieel di recteur Adrianus Houdijk van de gelijknamige machinefabriek is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Burgemees ter Fred van Lier speldde hem tijdens een bijeenkomst in De Koopmanspoort de bijbehorende i versierselen op. Houdijk heeft 43 jaar voor het bedrijf gewerkt en maakt nu ge bruik van de vut-regeiing. In zijn vrije tijd is hij actief bij pony club Die Flarciingha Ru iters, wa tersportvereniging Vlaardingen en de Industriële Kring Vlaar dingen. Schiedam Een 35-jarige Rot terdammer is zaterdagavond op de vlucht geslagen nadat hij en kele auto's op de Zwammer- damsingel had geramd. Bij de botsing verloor de automobilist een wiel. hetgeen hem er niet van weerhield meteen over het wegdek slepende as zijn weg te vervolgen In Rotterdam werd de man. die veel alcohol had genuttigd, aangehouden. Zijn zwaar be schadigde auto staat te pronken voor het politiebureau in de Lange Nieuwstraat. Sehiedamse Boys. Zondag 3 juni is tevens het sluitstuk van een groot aantal activiteiten die de stichting De Molenwiek de afge lopen maanden heeft ontplooid. Er is aan geld en toezeggingen een bedrag van 33.000 gulden binnen en men verwacht dat de opbrengst voor het Sophia-kin- derziekenhuis uiteindelijk 50.000 gulden zal bc-magen- Schïedam Burgemeester Rei- nier Scheeres heeft gisteren de loting verricht voor een groot voetbaltoernooi waarvan de ba ten ten goede komen aan het So- phia-kinderziekenhuis in Rot terdam. De voorronden zijn 15 en 30 april en 19 en 30 mei op de velden van de voetbalverenigingen GTB en Zwolle De Vlaardingse Mariannne Zoutenbier mag zich de snelste typiste van Nederland noemen, maar toch werd zij zaterdag iiv Zwolle niet als beste uitge roepen. Daarvoor maakte zij in bijna 15.000 aanslagen in een half uur net iets teveel tikfouten. Het goud ging tij dens het Nederlands kampi oenschap typen en stenogra fie zodoende naar Gertia Bol. De 35-jarige Marianne, die een zetterij runt, haalde een gemiddelde van 490 aansla gen per minuut na een half uur typen. Ze kwam op een aantal van 31 fouten nog niet de helft van het toege stane aantal misslagen - maar daardoor werd zij wel verslagen. Haar naaste concurrente Gertia Boi bleef tijdens het door Intersteno georgani seerde kampioenschap ste ken bij een gemiddelde van 470 lettertekens per minuut Zij liet echter slechts zes fou ten noteren. De Vlaardingse, die vooi de eerste keer mee deed, was met de zilveren medaille ook dik tevreden. VAM AVOW O oe- cf "d musts Sacroi r*t oe ü«r AfJceec3 WELVCe S anders,».? niersmentaliteit". Piet Gerdes leunde tegen de pui van zijn winkel en schudde zachtjes het hoofd. De buurt had voor het afscheid grif de porte monnee open getrokken. De actie had vol doende geld opgeleverd om een mooi schilde rij te maken. En natuurlijk was dat jn het Van Gogh-jaar een schilderij met zonnebloemen. Mevrouw Gerdes was er ondersteboven van, „Oh, kijk es Piet, kijk es", riep zij. Vervolgens moest het echtpaar Gerdes al die buurtbewoners de hand drukken en de dank jn ontvangst nemen voor 'alle goede zorgen'. Ook op hun laatste dag gaven zij er blijk van geen kruïdeniersmentaliteit te bezitten. Er werd een krat bier naar buiten gedragen en een blad met jus d'orange en appelsap, ge schonken in een merkwaardig mengelmoesje van sherry-, wijn- en bierglazen. „Wie wat wil drinken, neemt maar", riep mevrouw Gerdes gul. Vlaardingen „Dit is...", stamelde Piet Gerdes, „dit is.„". Daar stokte het dank woord van de kruidenier uit de 2e van Leyden Gaelstraat Hij verborg zijn blo zend gezicht achter zijn handen. De emo ties werden hem te machtig toen zijn klanten zaterdag, na 29 jaar, afscheid van hem namen. Een kleine menigte dromde zaterdagmiddag samen voor de kleine supermarkt in de Zee heldenbuurt om afscheid te nemen van de ei genaren. Het echtpaar Gerdes was volkomen verrast. En onder de loftuitingen van buurtbe woonsters kwamen bij mejvrouw Gerdes de tranen. „U hebt altijd hard gewerkt, was altijd behulpzaam". Mevrouw Gerdes haalde haar zakdoek ie voorschijn en pinkte een traantje weg. „En bovenal",sprak één van de buurtbewoon ster. „was u een kruidenier zonder krulde- Schiedam Een vierjarig Schiedammertje ïs gistermiddag op de Maasboulevard aangere den door een 53-jarige Schie dammer. Tussen geparkeerde auto's door stak het jongetje ter hoogte van restaurant de Chic ken Boat plotseling de weg over. Het knaapje is ter observatie overgebracht naar het Schie- land-ziekenhuis. BOWUNG&PARTYCENTRUM Anna van Saksenweg 1 Vlaardingen Teleföon 010-47 40 774 PARTY- en SNOOKERCENTRUM LANGE HAVEN 115 TELEFOON 0104732422

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1