TRIO WEERT VVD Somber testament Vlaardings college Peter en Peter lopen voor leverpatiëntjes Scheerstra: politiek raakt in diskrediet Maasland perplex na benoeming Bax 'Verhuiskosten zijn veel hoger' VLAARBINGS DAGBLAD SiiHiiS COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Dader van vechtpartij meldt zich Alleen PvdA zeker van wethouders Spaland: kwart yan huizen ter hand genomen 498.- Tekorten lopen komende jaren op tot bijna 9 miljoen 5^ éi*- mmmm Inzamelingsactie tijdens Westland-marathon Bewoners '410' eisen inspraak m WATERWEG DINSDAG 3 APBIL 1990 PAGINA 11 Regionale redactie: Brede Havenstraat S, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen, Telefoon: Q10-4343229,4352066.4350557- sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Een 55-jarige nian uit Delfzijl heeft zich gisteren vrijwillig op het Vlaardingse politiebureau ge meld. De man bekende zaterdag nacht in een café aan de Pa rallelweg een 31-jarige Vlaar- dinger tot bloedens met een bierglas te hebben afgetuigd. Het handgemeen ontstond toen de man het opnam voor zijn zoon. Die had een kop stoot gekregen van de Vlaar- dinger. Toen ook hij een kopstoot kon krijgen, vermorzelde hij het bierglas in zijn gezicht. Het slachtoffer moest met een opengesneden hals en een groot gat in de kin per ambu lance naar het Holyzieken- huis worden gebracht. Hij is daaruit inmiddels ont slagen. Schiedam Bijna twee we ken na de raadsverkiezingen verkeren bijna alle politieke partijen in Schiedam nog steeds in grote onzekerheid over hun deelname aan het dagelijks bestuur van de ge meente Schiedam. Slechts de PvdA lijkt zeker van een plaatsje in het nieuwe be stuurscollege. Alle gesprekspartners van PvdA-onderhandelaar Aad Wiegman vinden, dat de PvdA als grootste partij moet terugkeren in het Sehiedamse bestuurscollege. Over de sa menstelling van het college verschillen de partijen echter ingrijpend van mening. CDA en VVD pleiten voor een af spiegelingscollege, terwijl DS6 en Groen Links een links pro gramcollege voorstaan. De eerste besprekingen over de vorming.van het nieuwe college vonden verleden week achter gesloten deuren plaats Volgens Wiegman is er niets op tegen om de besprekingen achter gesloten deuren te hou den „In buurgemeenten, waar de besprekingen wei openbaar zijn, ontstaan snel informele circuits Het gevaar is, dat de college-vorming zich dan aan het zicht van iedereen ont trekt. Wij willen alle onder- handelingspartijen recht in de ogen kunnen kijken". Alle politieke partijen, minus de door de PvdA geweerde Centrumdemocraten, leveren eind van de week schriftelijk hun visie op de overeenkom sten en knelpunten in de ver- sch lillende verkiezingspro gramma's in. Voor hun verge lijking hebben CDA, D66, VVD en Groen Links het Pvd A-programma als uit- gangspun t genomen CDA teleurgesteld over coalitiepartners Vlaardingen CDA, PvdA en D66 gaan in Vlaardingen het college van burgemeester en wethouders vormen. On der druk van PvdA en D66 hebben de christen-democra ten hun ideaal van een colle ge van vier partijen opgege ven. Daarmee is de rol van de WD uitgespeeld. Agnes van Ardenne (CDA) be tichtte gistermiddag de linkse partijen van een 'onwrikbare houding' en 'onmogelijke eisen', voordat 2ij de VVD liet vallen. De gesprekken tussen de drie overgebleven delegaties worden vanavond achter gesloten deu ren voortgezet. Bram Zonne, die de delegatie van. de VVD aanvoerde, had niets dan goede woorden voor zijn CDA-collega Van Ardenne. Aan haar had het niet gelegen dat eerst de fractie van SGP, RPF en GPV en later die van de VVD aan de kant was gezet. Van Ardenne had gedaan wat zij kon om vier partijen in het college te krijgen. „Zij heeft het goed gespeeld", oordeelde Zonne, die veel min der ingenomen is met de rol van DG6 Die partij hield vast aan een college van vijf wethouders en maakt daarmee deelname van de VVD onmogelijk. Want de democraten eisen één wethou derszetel, de PvdA wil er twee en vervolgens moet het CDA ook wei twee zetels claimen. Zo bleef er voor de VVD geen zetel tje over. „D66 is star, hard en on buigzaam", vindt Zonne. „Ik wens iedereen die met D66 moet onderhandelen over een pro gramma veel geluk". Agnes van Ardenne toonde zich zwaar teleurgesteld, dat haar po gingen om te komen tot een bre de coalitie ten slotte schipbreuk leden. „Ons uitgangspunt was vier partijen. Wij wilden het draagvlak van de politiek ver groten Maar er zijn twee partij en die daar helemaal niets voor voelen. Ik vind het heel pijnlijk dat dit nu juist twee partijen zijn, die een heel belangrijke factor vormen bij deze gesprekken". Het CDA deed vervolgens zelf het voorstel om met drie partijen verder te praten. De VVD-dele- gatie mocht nog aan tafel blijven zitten om te horen hoe D66- voorman Wil van Rijn beloofde dat zijn partij op het voorstel van het CDA 'zeer constructief' zou ingaan En hoe PvdA-letder John Ranshuijsen vertelde dat hij 'voor honderd procent bereid is' de gesprekken voort te zetten. 'Koerdische namen niet verboden' Schiedam Topambtenaar Ab Noordzij spreekt met Mem tegen dat de burgerlijke stand in Schiedam een lijst hanteert met verboden Turk se namen. Volgens gemeen teraadslid Bart de Leede (Groen Links) is zo'n lijst bij verschillende Nederlandse steden in gebruik. Er staan Koerdische voornamen op die in Turkije niet worden er kend. De lijst zou, aldus informa tie van. De Leede, verspreid zijn door de Turkse ambassade in Nederland. De Turkse regering verzet zich ook op deze manier Schiedam Als paddestoelen schieten de woningen in Spa- land, Schiedams jongste en laat ste nieuwbouwwijk, uit de grond. Na nog geen jaar heien, metselen en isoleren is al meer dan een kwart (27 procent) van de 2100 huizen in aanbouw. Aan 566 panden is of wordt gewerkt. Het dertiende koopproject is reeds ter hand genomen. Daar naast is het eerste plan van drie complexen met huurhuizen ge reed. Schiedammers lopen daar duidelijk voor te hoop: voor elk van de honderd in aanbouw zijn de woningen gestapeld en laagbouw - zijn gemiddeld drie huurders geïnteresseerd. In opdracht van de gemeente ajn de bouwers ondertussen aan het tweede deelproject begon nen. De 540 huizen aan de Har- reweg zijn allemaal klaar of in ieder geval in aanbouw. De 420 woningen in het plan Kerk weg komen nu aan de beurt. Dat ge deelte moet in de loop van vol gend jaar zijn volgebouwd, waarna nog 250 panden aan de Zwaluwlaan volgen. Het grootste bouwplan, genaamd Midden-Delfland dat een derde van de totale omvang beslaat en tegenover de Akkerbuurt en di rect naast Woudhoek komt te liggen, wordt pas in 1992 ter hand genomen. Hoe dat deel van Spaland er komt uit te zien, staat alleen in grote lijnen vast. Winkels, scholen en andere faci liteiten zijn nog altijd niet voor zien in Spaland. De nieuwe en toekomstige bewoners, zo vindt de gemeente, moeten maar ge bruikmaken van demogelijkhe den van Woudhoek. Nu daar evenwel de laatste flats zijn op geleverd, kunnen de twee basis scholen en de middenstand de grote toeloop al amper verwer ken. Gasfornuizen Speciale aanbieding! Bekend metk gastocnuis'nieuw met Giveg-keurpierk. kompleet met 4 kookbrardc-rs. theimos- taat. ovenveilichtiTig, grill, la de en afdekplaat t f\t\ Kookplaten 22Jj Verder alle bekende merken met hoge kortingen!!!' Ben gasloestel koopt u toch bij een vakman? Erftend installateur. tegen het streven naar zelfstan digheid van de Koerden. De Leedes suggestie dat ook Schiedam bij geboorte-aangiften van Turkse inwoners de namen zou toetsen aan zo'n 'zwarte' lijst is door Noordzij van de hand ge wezen. Volgens de ambtenaar worden op zijn afdeling geen na men geweigerd. De door Bartn de Leede bedoelde lijst zegt Noordzij nooit te hebben gezien. Ook het Turkse PvdA-gemeen- teraadslid Mahir Engin zet vraagtekens bij de veronderstel ling van De Leede. Volgens En gin heeft een gemeente helemaal het recht niet, namen te weige- ^?i*öjL*Eeuoot»i m Peter en Peter trainen samen met (var voor de Westland marathon. Schiedam/Schipluiden In de Westland-marathon be hoort hij ongetwijfeld tot het legioen naamloze recreanten, maar aan zijn inspanningen hoopt Peter de Vette uit Schipluiden zaterdag toch een dikke vergoeding over te houden. Als sponsorloper za melt hij met zijn Sehiedamse neef en naamgenoot Peter de Vette geld in voor het onder zoek naar een zeldzame le verziekte. Onder de slogan 'Ga Mee Voor 14' heeft het duo de laatste we ken oproepen verspreid onder collega's, familieleden, buren en andere bekenden. Niet zonder succes, want tot dusver hebben de neven al de toezegging op zak, dat zij bij het volbrengen van de klassieke afstand op minimaal 15.000 gulden kunnen rekenen. Het getal veertien in de slogan duidt op het aantal kinderen, dat op dit moment in Nederland aan deze leverziekte lijdt. De ziekte, die in de medische wereld be kend staat als Crigler-Najjar, wordt veroorzaakt dooreen stof- wisselingsstoomis in de lever. Het ontbreekt de patiënten aan bepaalde enzymen, waardoor het bloedafval slecht of in het ge heel niet wordt verwerkt. Het toeval wil dat twee van de veertien Nederlandse patiënten in Schipluiden wonen. De eerste is de achttienjarige Ingrid van Koppen, die met haar leeftijd de oudste is. Daglicht „Tot voor kort gingen mensen gewoon snel dood aan de ziekte", verklaart de Schipluidenaar de jonge leeftijd van de patiënten. „Bij toeval hebben wetenschap pers ontdekt dat patiënten ge baat zijn bij veel daglicht en be paalde slaapmiddelen. Meer dan lapmiddelen zijn deze thera pieën echter niet. Ze bieden geen enkele garantie voor een gezon de toekomst van de kinderen-". De naam van het tweede patiën tie uit Schipluiden maakt direct duidelijk waarom de familie De Vette zich zo betrokken voelt bij het probleem. Het is de driejari ge Ivar de Vette, het zoonti'e van Peter en Maija. Alleen het geel in de ooghoeken verraadt, dat het blonde jongetje aan het CN- syndroom lijdt. „Het is nu erg mooi weer. Het zonlicht zorgt ervoor, dat zijn huid nu niet geel wordt", ver klaart Marja de Vette. De gele huid is het opvallendste ken merk van de leverpatiënten. Zwaar zieken slijten hun nach ten onder een zonnebank. Ivar, één van de jongste patiënten, kan tot dusver toe met medicij nen. Zijn ouders leven echter in grote onzekerheid over de toe komstige ontwikkeling van het ziektebeeld. „Kort nadat de ziekte zich open baarde, hebben we ons aangeslo ten bij het Najjarfonds. In deze stichting werken ouders, patiën ten en artsen samen om liet voor het onderzoek benodigde geld bij elkaar te vinden", zegt Marja de Vette. Johan Cruijff Vormen de Westlandse patiën ten de directe aanleiding voor de sponsorloop, de geldinzame lingsactie beperkt zich volgens de twee hardlopers zeker niet uitsluitend tot het Westland. Want als geboren en getogen Kethelaar is de Schiplui dense Peter nog steeds actjef in het Sehiedamse verenigingsleven. Ook neef Peter heeft'veel spon sors in Schiedam en/Rotterdam gevonden. Met succbs heeft de buschauffeur van de REIT een beroep gedaan op zijn buurtge noten in Woudhöek-Noord, ter wijl zhn collega's ook een duit in het zakje hebben gedaan. In hun pogingen sponsors te vin den weten de hardlopers 2ich ge- steu nd door een comité van aan beveling, dat uit louter klinken de namen bestaat. Naast NOS- voorzitter Joop van der Reijden bevelen Johan Cruijff, Ron Brandsteder en voorzitter C.J.A. van Lede van het VNO de inza melingsactiviteiten van het Naj- jar-fonds aan. Tot dusver is er 420.000 gulden ingezameld voor het onderzoek, dat plaats gaat vinden in het Amsterdams Medisch Centrum en het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam. „Als ouders willen we graag een steentje bijdragen", besluit de vader van Ivar. „Zon der de bijdragen van het fonds zou het veel te lang duren om het onderzoek op te starten. Daarom lopen wij zaterdag de mara thon". Hot Ajjar-fonda hooft speciaal voor de sponsorloop een gironummer in het ieven geroepen. Bijdragen voor do actie Ga Moe Voor 14 kunnen worden gestort op gironummer 6081414 in Schipluiden. Vlaardingen Tekor ten van ruim zeven en ruim acht miljoen gul den in 1993 en 1994 vor men de uitkomst van het sombere financiële tes tament, dat de PvdA/WD-coalitie ïn Vlaardingen nalaat. Be stuurders zullen het ver mogen moeten ontwik kelen om 'nee' te zeggen op verzoeken om finan ciële steun, is de conclu sie van de scheidende wethouders. Organisaties die bij de gemeente aankloppen om steun zullen steeds vaker nul op het rekest krijgen. „In de huidige cultuur is het denken er nog teveel op ge richt dat alles kan", aldus B en W in hun meerjarenperspectief. „Deze cultuur, zowel op het poli tieke als op het ambtelijke vlak, zal zich moeten wijzigen". Het komende college weet dank zij het financiële testament van haar voorgangers in elk geval voor welke opgave zij wordt ge steld. In 1991 moet er al een gat van bijna vijf miljoen gulden worden gedekt. In 1994 is dat op gelopen tot 8,6 miljoen. De speel ruimte voor nieuw beleid is ui terst klein. Bezuinigingsvoorstellen doen B en W niet in het rapport. Zij heb ben zich wel bezonnen op ma nieren om de financiële proble men de baas te worden. Maar de uitkomsten van die bezinning lijken wat vrijblijvend. De ge meente kan geen nieuwe lasten op de schouders nemen, moet commerciëler leren handelen en vaker de hand op de knip hou den. Er zou kunnen worden bezui nigd op met name het bijzonder i onderwijs door intensiever ge bruik te maken van gemeentelij ke gebouwen, het reinigen van de straten te mechaniseren, het parkeerbeleid te verbeteren en de bureaucratie terug te dringen. Het scheidende college heeft zich ook afgevraagd of waardin gen zich wel de luxe van twee gemeentelijke zwembaden kan veroorloven. Maassluis Het verstand zal nog wel doorbreken bij CDA en D66, vermoedt de Maas- sluisse WD-voorman John Scheerstra. Een college van CDA. D66 en SGP/RPF, met een meerderheid van maar één stem in de gemeenteraad, zou naar zijn mening een heel slechte zaak zijn. Scheerstra heeft nog alle ver trouwen in een goede afloop van de college-besprekingen Én de enige goede afloop is, wat hem betreft, een college van PvdA, CDA, D66 en de VVD Scheer.- stra kan zich niet voorstellen dat op 1 mei werkelijk een. college van CDA, D66 en SGP/RPF wordt gekozen. „Als je de keuze hebt tussen die twee mogelijkhe den dan is het toch simpel, zou ik zeggen". Van de houding van het CDA, die doelbewust aanstuurt op een programcollege waarbij een van de vier partijen buiten de boot valt, begrijpt Scheerstra weinig. „Dat staat op gespannen voet met hun eigen programma. Daarin staat, dat het CDA streeft naar een zo breed mogelijk colle ge van burgemeester en wethou ders. Ik begrijp met waarom het CDA op deze toer gaat" Net als de PvdA staat de VVD bij de start van de onderhandelin gen in Maassluis buitenspel. Het CDA heeft.de liberalen wel uit genodigd om in het college zit ting te nemen, maar dan zonder de PvdA Aan die uitnodiging geeft de VVD geen gehoor. Scheerstra vindt het niet aan trekkelijk aan te schuiven bij CDA, D66 en SGP/RPF, zolang die partijen afkoersen op een college op smalle basis „Wij hebben de afgelopen zes tien jaar in Maassluis een college van PvdA, CDA en VVD gehad en er is onvoldoende aanleiding nu één van die partijen buiten het college te houden- Na de winst bij de afgelopen verkiezin gen hoort D66 er vanzelfspre kend ook bij". Dat zo'n college noodzakelijk vier wethouders zou tellen, m plaats van de huidige drie, is voor de VVD geen enkel pro bleem. Acht jaar geleden had Maassluis ook een college met vier wethouders Voor Scheerstra is een afspiege lingscollege het hoogste goed. „Dat is de charme van de plaat selijke politiek. Dat er geen ech te politieke vetes worden uitge vochten" Maar de VVD zal voorlopig geen nieuwe initiatie ven ontplooien om tot zo'n af spiegelingscollege te komen. De liberalen hebben een brief geschreven aan de andere frac ties, waarin hun voorkeur be schreven is Die brief zal CDA en D66 wel stof tot nadenken ge ven, denkt Scheerstra. „Wij wachten.tot wy op dat punt na der bericht krijgen. Iedereen zou toch iets moeten inschikken om elkaar een plaatsje te gunnen in het college. Zoals het nu gaat raakt de politiek in diskrediet en wordt de bestuurlijke continuï teit jn gevaar gebracht". Tijdelijk burgemeester Bax voor het Maaslandse £4. «üK; gemeente huis, waar hij vermoedelijk zo'n vijf 5 maanden zat werken. '..tóf' Maasland - „Ik begrijp dat u verrast bent, maar dat was ik donderdag zelf ook". Jaap Bax, sinds gisteren de tijdelijke bur gemeester van Maasland, deelde de verbazing van de Maaslandse politici. „Ik stond in ons nieuwe huis net tussen de dozen en kisten, toen de commissaris van de koningin mij beide", zei hij gisteravond tij dens een informele bijeenkomst van de Maaslandse gemeente raad. „Hij vertelde me dat het benoemen van een nieuwe bur gemeester ongeveer vijf maan den zou gaan duren. Op zijn vraag tijdelijk in te springen heb ik van harte ja gezegd, want het is naar mijn gevoel een eervolle opdracht, een leuke klus". De PvdA'er Jaap Bax (64) was al eens wethouder van 's-Graven- zande. Aan een burgemeester schap kwam hij in zijn lange po litieke loopbaan nog niet toe, maar juist op het moment dat hii de politiek én het Westland vaarwel zou zeggen, wordt die stille wens toch nog ingelost. Hij mag de naar Culemborg ver trokken Mieke Bloemendaal lij delijk vervangen. Uit de reacties blijkt dat dit toch wel het laatste was waar politiek Maasland op had gerekend. De vier raadsfracties reageren ver baasd en verrast. „Ik had meer een cud-burgemeester of een burgemeester uit de wachtrege- ling verwacht", stelt CDA-wet houder Chris Keijzer, die zelf ook afscheid neemt van de poli tiek. Ook de Open Groepering, de VVD en de PvdA, geven blijk van verwondering. PvdA'er Wiro Gouma was wel blij. „Bax is een goed bestuurder. Zeker in het Westland wordt hij door vriend en vijand als zodanig er kend". Wethouder Piet Houten- bos (Open Groepering) kent Bax slechts als sportverslaggever van de radio. „Maar hij kent het Westland en de verhoudingen, en dat is belangrijk". „Deze benoeming", zo stelt E J- G roosman namens de VVD, „versterkt onze mening dat we het zelf met een derde wethou der ook al hadden gekund". De tijdelijk burgemeester pro beerde gisteravond de zorg van Gouma en Groosman weg te ne men, dat hij door zijn radiowerk met voldoende tijd beschikbaar heeft voor Maasland. „Ik heb niet het voornemen hier wat uit de losse hand te komen rondlo pen". Vlaardingen Bewoners van de 210 De SnaijerOats en de 199 Brederowoningen in Vlaardin gen hebben de gemeente ge vraagd de hoogte van. de ver- huïsvergoedingen te herzien. De bewoners van de twee renova tiecomplexen in de Babberspol- der trekken de bewering van de gemeente dat er geen geld zou zijn ernstig in twijfel. Zij wijzen op een nog openstaand bedrag van 300.000 gulden in het Fonds Stadsvernieuwing. Voor de Brederowoningen wil de ge meente niet verder gaan dan een vergoeding variërend van onge veer 700 tot 1500 gulden. Voorde De Snaijerflats ligt dat bedrag op iets meer dan 2000 gulden. De bewoners vinden dat veel te wei nig. 2ij komen uit op bedragen van achtereenvolgens 2500 en 3500 gulden. Ondanks felle protesten uit de buurt ging de gemeenteraad in maart akkoord met delage bedragen zoals B en W die voor stelden. De twee bewonersorga nisaties zeggen nu dat de raad dat besluit nam op grond van deels onjuiste en deels onvolledi ge gegevens. uit een brief van de projekt- groep stadsvernieuwing Babber- spolder van 5 maart maken zij op dat er drie ton extra beschikbaar ïs voor verhuïsvergoedingen. In die brief breekt projectcoördina tor Bert van Kan ook al een. lans voor een hogere vergoeding. Het argument van de gemeente dat de de verhuiskosten wel meevallen omdat er wisselwo ningen beschikbaar zijn. noe men de twee bewonersorganisa tie 'onzin'. De wissel woningen zijn weliswaar gestoffeerd, maar die stoffering bestaat enkel uit vitrages en vloerbedekking. Alle andere kosten komen voor reke ning van de bewoners. Verder moeten zij twee keer verhuiskosten maken en bij te rugkomst in hun gerenoveerde woning nieuwe vloerbedekking aanschaffen. De voorgestelde vergoedingen zijn daarvoor bii lange na niet toereikend, vinden de bewoners. Vlaardingen Een stedebouw kundig plan van architect Bal- ha tra voor de Babberspolder vinden de bewoners van de wijk al bij voorbaat waardeloos. De wijk heeft geen enkele inspraak gehad in zijn nieuwbouwplan. Hoe de buurt er na de sloop van de 410 semi-permanente wonin gen uit komt te zien is ook een zaak van de bewoners, schrijft Nel de Ridder namens de wijk in een brief aan de gemeente Vlaardingen. De Bewonersorga nisatie 410 eist dat de gemeente zich aan de voorschriften houdt en eerst de deelprojektgroep de stedebouwkundige voorwaar den voor de nieuwe Babberspol der laat opstellen. Pas daarna kan een plan worden gemaakt. De nu gevolgde werkwijze noemt de bewonersorganisatie 'zeer voorbarig'. Voor de plan nen die Balhotra vanavond ont vouwt voor de raadscommissie stadsontwikkeling bestaat vol gens Nel de Ridder geen enkel draagvlak. De wijk doet zijn ont werp smalend af ads 'een privé- initiatief'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1