De luiken moeten open, maar de deur gaat dicht Caroline Vis: met koffer en racket de wereld door RTHMTEG 19 Reanimatie, elke seconde telt mee SPORT J DE BAKERMAT 'Als je een bal binnen de lijnen kunt houden, kom je al heel ver in het damestennis' Rotterdams Nieuwsblad donderdag 5 apnl 1990 SCHIEDAM Reclamezuil Portefeuillehouder Chris Zijdeveld van stadsont wikkeling zal zijn raadscommissie telefonisch en schriftelijk raadplegen of er al dan niet een reclame mast dient te worden opgericht bij het Giessenplein in Schiedam. De politici hebben dezer dagen zo'n volle agenda dat zd er niet toe kwamen t isteravond te vergaderen. De mediafirma Andriessen Doesburg wil een recla mezuil van zo'n 35 meter hoog plaatsen op de grens van Schiedam en Rotterdam. Al ruim een jaar gele den werd een verzoek ingediend. Het bedrijf is be reid jaarlijks 42.000 gulden te betalen om een derge lijke mast nabij de rijksweg te mogen exploiteren. Gezien die som geld is Zijdeveld bereid een huur overeenkomst voor telkens vijfjaar aan te gaan, wat dus voor de eerste periode meer dan twee ton ople vert. Met een eerste beheerder van een reclame mast, Interbest dat in de Spaanse Polder 'op niveau' adverteert, is destijds een contract van twintig jaar afgesloten. Hoe lang de zuil daadwerkelijk nabij het Giessen plein kan blijven staan, is onduidelijk. Schiedam heeft het plan te zijner tijd een nieuwe verkeersaan- sluitlng van de Parallelweg naar het plein te verwe zenlijken. Omdat dit echter nog lang niet zeker is, ziet de gemeente in de huurovereenkomst met An driessen Doesburg een mooie gelegenheid wat geld te incasseren. Brons beeldhouwwerk De van oorsprongEngelse beeldhouwer Peter Tred- fïtt exposeert vanaf zondag 8 april in de sfeervolle randerszaal aan de Lange Haven 97. De kunste naar presenteert recent werk, dat volgens Interbook International goed combineert met de eigen collec tie van de art-gallery. Tussen de eigen, collectie van Interbook, waaronder zich werken van Leickert, Spöhler en. De Klerk be vinden, toont de sinds 1965 in Nederland woonachti ge Tredgettzijn organisch abstracte vormen. De tijd is een vast terugkerend thema in zijn oeuvre. De Britse kunstenaar geeft in zijn vormen een ver stild verleden weer. In 2ijn beelden, die doen den ken aan gespleten archeologisch materiaal, worden zachte ronde vormen zichtbaar. In Schiedam zijn vanaf zondag 20 bronzen beelden te bezichtigen. De art-gallery is tot 29 april dagelijks geopend van 13 tot 17 uur. De entree is vrij. Peter Tredgett toont èên van de schulpturen, die vanaf zondag aan de Lange Haven te bewonderen zijn. Nieuwland naar Westmaas Tieners uit Nieuwland in de leeftijd van 11 tot 15 jaar kunnen deze zomer mee op vakantie met de leiding van buurthuis Nieuwland. Van 4 tot en met 11 augus tus kunnen de kinderen een actieve vakantie bele ven in Westmaas, waar zij zich bezig houden met roeien, zeilen en andere zomerspelen. Het actieve karakter van de vakantie blijkt ook uit de wijze, waarop de kampgangers naar hun bestem ming afreizen. Dit gebeurt per fiets, terwijl de bagage per auto naar Westmaas wordt vervoerd. Tot 18 april kunnen kinderen zich inschrijven bij tiencrwerkster Marja de Graaf; telefoon 4738671. Ouders met een bijstandsuitkering kunnen beroep doen op een nood fonds. j VLAARDINGEN Minimabeleid De werkgroep Arme Kant van Vlaardingen heeft de politieke partijen opgeroepen, in de eoüege-or.der- handelingen rekening te houden met de belangen van de onderkant van de samenleving. Volgens se cretaris George Herders is het zaak, dat de plaatselij ke politici de landelijke politiek totde orde roepen'. Voorafgaande aan de raadsverkiezingen organiseer de de Arme kant van Vlaardingen een verkiezings forum, waarin de plaatselijke partijen een petitie werd voorgelegd. De SP, de PvdA, D66 en Groen Links hebben de intentieverklaring ondertussen on derschreven. In de verklaring roept de werkgroep de politiek op, alles te doen om de benarde positie van de minima te verlichten. Met name vrouwen en allochtonen *in Vlaardingen zijn volgens de werkgroep hard getrof fen door de economische crisis. Door de petitie te steunen, hebben de partijen be loofd zich voor de doelstellingen van de werkgroep in te zetten. Bij de overheid wil de werkgroep aan dringen op hogere uitkeringen. Verder vindt de Arme Kant het belangrijk, dat de werkgelegenheid wordt gestimuleerd, terwijl zij ook wil voorkomen dat de minima in een sociaal isolement belanden. Nu in de college-onderhandelingen de belangrijkste aanzetten voor hel beleid in de komende vier jaar worden gegeven, achtte de Arme Kant van Vlaar dingen de tijd rijp de politici aan hun uitspraken te herinneren. Vooral de PvdA en D66 mogen zich als toekomstige leverancier van wethouders aangespro ken voelen. Tot verdriet van de werkgroep heeft het CDA zich tot dusver niet achter de doelstellingen van de Arme Kant geschaard. MAASSLUIS Snuffelmarkt De Olympiahal aan de Rozenlaan staat op tweede paasdag geheel in het teken van het snuffelen naar koopjes. Er wordteen groots opgezette snuffelmarkt gehouden. Door de hele hal zullen tal van kraampjes staan. De opbrengst is bestemd voor de het Koningin Wilhelmïna Fonds, dat zich inzet voor de kankerbe strijding. Reünie Meester Blomschool Het feest laat nog even op zich wachten, maar de voorbereidingen voor de reünie van de Meester Blomschool zijn reeds in volle gang. Voor oud-leer lingen en voormalige leraren organiseert de school op 9 juni een grootscheepse reünie ter ere van het 25- jarig bestaan van de openbare basisschool. Om enig idee te krijgen over de toeloop verzoekt de jubileumcommissie belangstellenden zich nu aan te 'mélden. Dat kan dagelijks bij de Meester Blomschool, die bereikbaar is onder telefoonnummer 01899- 14870. De kosten"worden bestreden door een kleine bijdra ge van de reünisten te vragen. Voor vijf gulden mo gen de ex-leerlingen hun oude school binnen, waar zij worden vergast op muziek van de Maasluisse big- bami The Harmony Masters. Ook leerlingen van de voormalige CUoscfrool, die is opgegaan in Meester Blomschool, zijn welkom op de reünie. K S John Ranshuijsen: tijd verspild. Wil van Rijn: geen derden. Aart Kool: deuren niet dicht. door AAD RIETVELD Dat was een mooi verhaal van Agnes van Ardenne, voorzitter van de onder handelingsdelegatie van het CDA in Vlaardingen. De burgers moeten meer betrokken worden bij de politiek en de politiek moet beter luisteren naar de burgers. Dat had het CDA geleerd van de lage opkomst en de opvallende uitslag van de laatste raadsverkiezingen. „De luiken van het stadhuis moeten open", zei zij bij het eerste gesprek over de coalitievorming. Het was tijd voor 'een nieuwe stijl van besturen' en een van de ken merken van die nieuwe stijl was. behalve meer respect tussen de po litieke partijen onderling, meer openheid en daardoor meer be trokkenheid van de burger. En zo werd het eerste gesprek over de coalitievorming in het openbaar gehouden. Een klein groepje be langstellenden was er getuige van hoe via een aantal strategische ma noeuvres Groen Links, de SP, de fractie van SGP/RPF/GPV en ten slotte de VVD van de tafel werden onderhandeld. Toen ging de deur op slot. Het CDA gaf in die vier gesprek ken inderdaad blijk van de wens om in de Vlaardingse politiek een nieuwe stijl te introduceren. Zon der nu overdreven hef te zijn voor de partners PvdA en D66 toonde Agnes van Ardenne veel realiteits zin. Zij was steeds bereid na enig gevecht de stellingen die zij had betrokken prijs te geven om d'e voortgang van de onderhandelin gen te garanderen. Van de verbetenheid die de poli tiek in Vlaardingen weieens ken merkte geen spoor. Was deelname van SGP/RPF/GPV een onover komelijk bezwaar voor PvdA en D66? Dan maar zonder klein rechts verder. Was een college van vier partijen, met vier of zes wethou ders, voor PvdA en D6S niet be spreekbaar? Dan moest de VVD maar afvallen. Blij was het CDA er niet mee, maar het was niet anders. „Wij hadden die stellingen toch moeten opgeven", zegt Agnes van Ardenne. „En dan zeg ik: liever nu dan over drie weken". Verspild Maar voor he,, overige moet Vlaar dingen maar afwachten hoe de nieuwe politieke stijl, waar tal van raadsleden de mond van vol heb ben, eruit gaat zien. Want nu de onderhandelaars een volle week hebben 'verspild' zoals PvdA'er John Ranshuijsen het noemt aan de vraag wie met wie gaat sa menwerken, is er plotseling haast. Amper een maand scheidt de par tijen van het moment, dat er een nieuw college moet worden geïn stalleerd. Onderhandelen, menen zij, gaat sneller zonder pottekij- kers. De drie partijen zijn uiterst eensge zind in hun opvatting, dat beslo tenheid op dit moment geboden is. „We moeten nieteen discussie krij gen waar ook derden zich in kun nen mengen", zegt Wil van Rijn (D66). „Met tien mensen rond de tafel werkt een stuk sneller dan met zo'n grote groep als in de eerste week", zegt Ranshuijsen. En CDA'er Aart Kool beweert zelfs: ,.De deuren gaan helemaal niet dicht. Zodra er iets te melden valt zullen wij daarvan steeds den vol- ke kond doen". De luiken van het stadhuis moeten open, maar juist op het moment dat het beleid op hoofdlijnen voor de komende vier jaar wordt vastge legd gebeurt dat in besloten kring. De belangrijkste" politieke beslis singen voor deae raadsperiode worden nu genomen, erkent Wil van Rijn. Als PvdA, CDA en D66 een hechte coalitie vormen komt daar geen politieke partij en geen belangstellendfe burger meer tus sen. In Maassluis kan het wel. Daar spreken CDA, D66 en SGP/RPF in het openbaar over een program op hoofdzaken. Terwijl dat, met uitzondering van D66, toch geen partijen zijn die in het verleden dikwijls een lans braken voor openbaarheid. Ma'ar kennelijk hecht men in. Maassluis meer be lang aan openheid. En kennelijk maken die partijen zich geen zor gen over 'derden', die zich onge vraagd in de discussie mengen. Hoe buitenstaanders zich in Vlaar- dingen wel in de onderhandelin gen over het programma zouden kunnen mengen is niet duidelijk. Zeker niet, waar het een uitge maakte zaak is welke partijen het college gaan vormen. Maar voor inbreuk op de onderhandelingen zijn de partijen ook niet zo bang, legt Agnes van Ardenne uit. „Het is meer zo, dat er buiten de onder handelingen om mensen 2ijn die zich ermee bemoeien. Al in die eer ste week hing jan en alleman bij mij aan de bel om te vertellen hoe ik mij het best kon opstellen in de gesprekken. Dat heeft mij echt verbaasd. Dat waren mensen die met die gesprekken helemaal niets te maken hebben". Die ongewen ste drukte houden de Vlaardingse onderhandelaars liever buiten de deur. Op het mement is het nationale Hartweek, Mensen worden aan de hand van televisiespotjes weer eens attent gemaakt op het grote aantal hartpatiënten onder ons. In Kluphuis Zuid in Schie dam is deze week juist een cursus reanimatie van start gegaan. Verpleger Wilfried van Rij woud spreekt zijn cursisten tijdens de "erste bijeenkomst met respect toe: „We zitten er hier geen var allen te wachten om tachtigjari ge oude mannetjes die naar de al cohol stinken te beademen. Maar ik vind het goed dat u raar de?e cursur bent gekomen. Hoeft u dadelijk niet, net als 92 procent van de Nederlanders, toe te kij ken hoe er ieirfand op straat dood ligt te gaan". De cursus die voluit 'Wanneer elke seconde telt' wordt ge noemd, Is in. tweeën opgesplitst. Enerzijds Ieren de mensen rea nimeren, anderzijds verdiepen zij zich in het actief levensred den handelen. Bij het laatste on derwerp komen de huis-, tuin en keukenongelukjes zoals sla gaderlijke bloedingen en bewus teloosheid ter sprake. Het is dui delijk dat mensen niet voor hun 1 ol aan deze cursus deelnemen. Sleutelen De aanwezigen vinden het nood zakelijk, kijkend naar het grote aantal hartpatiënten, te leren hoe ze hun medemens eerste hulp kunnen verlenen. De geza menlijke mening van de cursis ten is dan ook: 'Je weet nooit waar je nog eens voor komt te staan'. Tijdens de eerste les blijven de oefenpoppen nog achterwege en wordt de achterliggende theorie behandeld. De cursusleider legt, met behulp van tekeningen, de werking van hart- en bloedva ten uit. Hij vindt dat de mensen voordat ze aan de uiteindelijke levensreddende handelingen toe zijn, wat anatomie gehad moeten hebben. „Hoe meer je gaat auto rijden", geeft de broeder als voorbeeld, „hoe beter je weet dat een auto op benzine rijdt en waar (ie dop van de benzinetank zit. Je gaat niet rijden zonder die ken nis. Wij gaan ook niet aan een mens zitten sleutelen voordat we weten hoe we in elkaar zitten". De theoretische uitleg is niet overbodig. De meesten weten nog wel dat een hart een rechter- en een linkerkamer heeft, maar slechts een enkeling kon de wer king ervan uitleggen. Omscholen, bijscholen, na scholen... Dc mens verbreedt zijn horizon. Voor het werk en voor de algemene ontwik keling. Cursussen schieten als paddestoelen uit de grond. Van lessen in milieubeheer tot de fijne kneepjes van het clownsvak. In OP CURSUS wekelijks aandacht voor een ongewone vorm van kennis- verbreiding. Ezelsbruggetje Van Rijwoud probeert elemen taire kennis van het inwendige lichaam er door middel van ezelsbruggetjes bij de cursisten in te stampen. Met het zinnetje 'hoe rechter hoe slechter', 'hoe linker hoe flinker* zorgt hij erbij voorbeeld voor dat de deelne mers nooit meer vergeten dat het zuurstofrijke bloed zich in de linkerhartkamer bevindt. Hoewel de leerstof nogal-droog is, zorgt tie verpleger ervoor dat zijn 'leerlingen' hun aandacht bij de les houden. Hij laat hen mee denken tijdens zijn verhaal door ze af en toe vragen te stellen. Zo vraagt hij: „Hoe zien we of ie mand een hartstilstand heeft?" Een antwoord uit de zaal: „Aan z'n gelaatskleur". De broeder Wilfried speelt op de kennis in. „Juist, het slachtoffer krijgt een blauwig gezicht' maar waarom?" Een ander meldt prompt: „Geen zuurstof, hè". Om de kennis toch al een klein beetje met de praktijk te verbin den werd er een dia-serie en een videofilm getoond. Ook worden ingewikkelde benamingen ver meden. Wilfried, die een vorm van een hartstilstand uitlegt, ge bruikt bij voorbeeld het woord 'kamersidderen'. Als hij zeer medisch over had willen komen, dan zou hij gezegd hebben: 'ven- trikelfibrileren'. In de zeventiende aflevering van Pe Ba kermat, een verhalenreek# met sporter# die in bel Waterweg-gebied zijn opge groeid en ver doorhuilen aan de weg tim meren, staat VBndaag de Vlaardingse Caroline Vis centraal. De 20-jariga ten nisster ïs Nederland min of meer ont vlucht. Haar streven io gericht op een plaatsje In de internationale top vijftig. Voorlopig moot zij nog genoegen namen met een negende plaats op de vader landse ranglijst en bivakkeert zij in het wcrflldklasaement op de ZSte plaats. Caroline Vis werd in deze reeks voorge gaan door Carel Akamann (voetbal), Trudy Hengst (hockey), Jan Brouwer (voetbal), John da Wolf (voetbal), Rob BrekeJmano (voetbal), Peter Pleiic- hmnnn (volleybal), Koen Pijpers (hoc key), Michel de Maat (atletiek), Rene Etj- er (voetbal), Chris d» Korle*(judo), Jan Bart Vollebregt (hockey erj cricket) en Rob de Laede (voetbat), Esther Keemink (hockey), Jan Ftab (voetbal), Wim Koe vermans (voetbal) en Bas van Noortwïjk (voetbei). door PAUL VAN DEN BOSCH Een afspraak voor een inter view met Caroline Vis brengt 20 z'n moeilijkheden met zich mee. Niet zozeer omdat de Vlaar dingse, sinds een maand twintig lentes jong, de publiciteit zou schuwen. Neen, veeleer omdat ze een groot gedeelte van het jaar in het buitenland vertoeft. Bezig met het uitoefenen van haar vak, dat tegelijkertijd ook haar allergrootste hobby is: ten- Tennis staat centraal Sn het leven van Caroline Vis. Met de koffer in de ene en het racket in de andere hand tracht de blonde Vlaardingse een snelle doorbraak op de interna tionale tennisranglijsten te maken. Haar huidige notering: een negen de plaats op de Nederlandse rang lijst en mondiaal gezien een 261e plaats. Haar vizier is gericht op een plek bij de vijftig beste tennisters van de wereld. Ze is zojuist terug van een zomers verblijf in Australië en de Verenig de Staten en het programma voor de aankomende Europese tenniszo- mer is niet minder indrukwek kend. Binnenkort vertrekt Vis naar Italië en Portugal voor toer nooien in Napels, Caserta en Opor to. Vervolgens gaat ze naar Parijs, waar de blondine kwalificatie voor het Grand Slam-toernooi van Ro land Garros wil afdwingen. Dan weer naar Engeland, naar de voor haar nog onbekende grasbanen. Birmingham dient als voorberei ding op het kwalificatietoernooi van Wimbledon. Caroline Vis, kortom, is een tennis- globetrotter, die haar carrière in wezen veertien jaar geleden begon, als zesjarig meisje, dat urenlang met een balletje tegen een muurtje bij tennispark-Holy stond te slaan. In monoloogvorm praat ze over Holy, maar vooral over het leven in de in ternationale ten nisjungle. Muurtje „Ik ben met tennis begonnen toen ik zeven was. Op tennispark Holy, dat kon niet missen natuurlijk. Mijn vader en moeder speelden daar, overigens puur recreatief. Mijn ou ders waren vrij vaak op Holy en dan ging ik vanzelf mee. Op m'n zesde stond ik al uren tegen een muurtje aan te slaan, maar ik was nog te jong om lid te worden". „Ik heb tot mijn zestiende bij Holy gespeeld. Eerst in de jeugdeompeti- ties, later in het eerste. Vervolgens ben ik naarLeimonias in Den Haag (eredivisie, red.) gegaan, daar ga ik nu mijn vierde jaar in. Eerst deed ik in de winter nog aan hockey. Bij Asvion, Want daar waren mijn moeder en mijn broer ook lid. Maar het hockeyen was steeds moeilijker te combineren met de tennistrai- ni ngen. Ik kon bij Asvion nooit trainen en spelen werd ook lastig. In bet laatste jaar, in dames-II van Asvion, speelde ik bij voorbeeld maar vijf wedstrijden in het sei zoen. Dat was zonde van bet geld, dus ben ik er maar afgegaan". „Ik was eigenlijk altijd op Holy te vinden. Ik woonde er dan ook om de hoek, vlak achter winkelcen trum De Loper. Holy, ach, die club is totaal niet te vergelijken met bij voorbeeld tenniscentrum Hoogen- dtjk. Daar loopt gewoon een ander slag mensen rona, waar ik me niet thuis zou voelen. Holy heeft altijd wel iets elite-achtigs gehad, dat moet ik wel toegeven". Selecties „Al spoedig kreeg ik een uitnodi ging voor de diverse jeugdselecties' en ook door de goede resultaten op de diverse jeugdtoernooien, kreeg ik in de gaten dat ik tot de beste jeugdspeelsters van Nederland be- gon te behoren. Nadat ik de havo op de Casimir had afgemaakt, was de keus voor mij dan ook niet moeilijk. Ik heb nooit het idee gehad om te gaan studeren of ergens te gaan werken. Ik wilde tennissen, punt uit". „Mijn ouders hebben zeker geen in vloed uitgeoefend op die beslissing. Ze hebben financieel altijd veel bij gedragen en bij wedstrijden waren ze er altijd bij om me aan te moedi gen, maar ze hebben nooit gezegd: je moet. Je ziet vaak ouders die vin den dat hun kind een goede tennis speler moet worden. Die dan langs de lijn vreselijk tekeer gaan als hun kind een keertje verliest. Er lopen oij al die jeugdtoernooien een hoop gestoorde ouders rond, hoor. Vrese lijk is dat. Ik prijs me gelukkig dat mijn ouders mij mijn gang laten gaan. Als ik morgen wil stoppen: goed, niets aan de hand. Dat moet ik allemaal zelf weten". „Na school ben ik dus gelijk gaan tennissen, voor toernooien van 150.000 dollar moet ik altijd kwali ficatiewedstrijden spelen, bij de toernooien met een prijzengeld van rond de 25.000 dollar hoor ik bij het hoofdmenu. De top honderd van de wereld heeft namelijk geen zin om daar aan te treden. Dat levert hen te weinig punten op, het is dus slecht voor hun ranking en ze kunnen ei genlijk alleen maar verliezen". Eigen mening „Op een geven moment ben ik zelf weggegaan uit de Nederlandse jeugdselectie. Ik wüde mijn eigen Caroline Vis...'Voor dit leventje moetje een beetje debiel, een beetje maf zijn'... toernooien uitkiezen. Stanley Franker (technisch coordinator van de KNLTB, red.) had daar alle respect voor. Een eigen mening, dat waardeert-ie altijd wel. Hij zei dat hij geld zou vrij maken om eensmet mij mee naar een buitenlands toer nooi te gaan. Zoals-ie dat bij' Mark Koevermans heeft gedaan. Hij heeft het nog niet gedaan, maar ik verwacht dat dat nog wel een keer gebeurt. Dat 20U ideaal zijn, want Stanley is een uitstekende trainer. Heel hard, maar aan de andere kant ook heel redelijk". „Ik wil minstens naar de top vijftig van de wereld. Stap voor stap. Eerst naar de honderdvijftig en zo ver der. Je weet nooit wat er gebeurt. Het kan snel gaan. Neem bij voor beeld Manon Bollegrafdie staat nu op de 36e plaats op de wereldrang lijst Die is afgelopen jaar op haar zesentwintigste pas echt doorgebro ken. Ik denk dat je niet per se een tiener moet zijn om naar de wereld top toe te kunnen groeien. Dat wordt vaak beweerd, zeker nu dat meisje van dertien, Jennifer Capri ati is gekomen en grote kans maakt om de nummer één van de wereld te worden. Ik denk dat leeftijd niet uitmaakt". „De financiën...? Ik geef toe dat een verblijf in het buitenland veel geld kost. Neem die reis naar Australië van deze winter. Je logeert in ho tels, je moet toch eten en drinken en dan ook nog eens de reis. Alles bij elkaar gerekend kostte dat achtdui zend gulden. Dat geld moet je te rugverdienen met het prijzengeld. Dat is me uiteindelijk gelukt. Ik heb quitte gespeeld. Dat houdt wel in dat concurrentie moordend is, ze ker bij de speelsters tussen de 100e en 300e plaats. Die moeten hun le vensonderhoud met dat geld beta len. Kijk, speelsters uit de top-der- ttg, die willen nog weieens een par tijtje uit handen geven om even een paar dagen vrij te zijn. Als je binnen bent kun je je dat wel veroorlo ven". Slenteren „Nu hebben veel mensen een mooi ere landse voorstelling van al die buiten- Ise reizen dan het in werkelijk heid is. Het is inderdaad vliegveld hotel-tennisbaan, meer niet Als je wint, heb je überhaupt geen tijd ora iets anders te doen. Want dan speel je elke dag een wedstrijd en ga je vroeg naar bed. Alleen als ik tijdens een toernooi vroeg in de week word uitgeschakeld, heb ik wat vrije tijd. Maar, ach, wat doe je dan in zo'n week... Veel trainen in elk geval. Ik heb nooit echt zin om naar een mu seum te gaan of in de stad te gaan slenteren". „Je moet een beetje debiel, een beetje maf zijn. Je moet jezelf heel goed kunnen vermaken, denk ik. Als je in dit wereldje altijd maar met een chagrijnige kop rondloopt, ga je eraan kapot, het kan namelijk vreselijk saai zijn, je moet je eigen ontspanning kunnen creeren. Op den duur ben je het zat. Als ik twee maanden in het buitenland zit, ver lang ik naar huis. Dan heb ik het wel gezien. Maar als ik dan weer een paar weken thuiszit, wil ik weer weg. Dan verveel ik me, want alleen maar trainen word je gauw zat, hoor". „Mijn trainer, Frits Don, meene men, is financieel niet haalbaar, hoe graag ik dat ook zou willen. Dat is jammer. Met zijn tweeen is het al tijd gemakkelijker dan in je eentje. Frits weet precies hoe het wereldje in elkaar steekt, want die heeft het vroeger ook allemaal meegemaakt. Ais je niemand achter je hebt staan, ben je sneller geneigd om wat te lanterfanten als je geen zin hebt. Ik denk ook weieens na een neder laag, bekijk het morgen maar, en dan blijf ik lang in mijn bed liggen. Fout natuurlijk en als ik Nederland ben, is Frits degene, die me dan op jut om toch maar weer te gaan trai nen". Kritiek „Ik weet dat er veel kritiek is op het damestennis. Voor een deel terecht, voor een deel onterecht. Het is waar dat als je de bal lange tijd heen en weer kunt daan en de bal binnen de lijnen kunt houden, je al heel ver komt Ik denk weieens van een te genstandster: die kan echt voor geen deuk tennissen. Maar toch winnen zulke speelsters heel wat wedstrijden door zich strikt aan hun taak te houden. Ze zullen ech ter nooit doorbreken, omdat het beetje extra ontbreekt". „(lachend) Die bal binnen de lijnen houdendat kan ik niet zo goed. Dat komt door mijn spel, waarin veel ri sico ligt opgesloten. Ik ben een ech te service- vo/fey-speelster. De te genstandster onder druk zetten. Tempo maken. Ik houd van aan vallende speelsters. MartinaNavra- tilova vind ik dan ook heel goed". „ïk ga er van uit dat ik zeker de ko mende vijf jaar nog tennis. Als ik over vijf jaar nog rond de tweehon derdste plaats hobbel en dezelfde toernooien speel, haak ik af, dat is duidelijk. Dan heeft het geen zin meer. En daarna? Lesgeven of als coach meereizen met jonge talen ten, dat lijkt me leuk. Een leven zonder tennis...? Ik kan het me echt niet voorstellen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2