B en W: geen besluit over OMA-motie t Eerbetoon aan oud-strijders Tankslag slaat aan Collegeonderhandelingen zijn op een oor na gevild Maaslands tussenpaus: 'Einde is zo in zicht' ONS VIAARDINGS OflBBLAO SCIflEflAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Lachebekkies Stuivenberg: bouw nieuwe basisschool in Woudhoek Portofoon gestolen fwis&tif li'--' Vlaardingen haalt op koninginnedag oorlogsveteranen in Gouwe ouwen van na de oorlog op Orchestrale Meisje door auto geschept waarschuwt voor nep- opnemer DONDERDAG 19 APRIL 1990 PAGINA 17 I Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.435206S. 4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Wethouder Arïj Maarleveld (cultuur) probeert een gesprek te ar rangeren met kunstenaar John Körmeling en advi seur beeldende kunst van de PTT Mik Thoomes. Maarleveld hoopt in dat ge sprek te weten te komen, wat de gevolgen zijn als B en W be sluiten het kunstwerk 'De ne gende van OMA' niet te plaat sen op het dak van de oude- renflat aan de Waalstraat. De gemeenteraad van Vlaar dingen nam vorige week een motie aan van SP'er Remt Poppe, waarin het college werd gevraagd het omstreden kunstwerk van Eindhovenaar Körmeling niet te plaatsen. De ouderen vinden de tekst, die in neonletters op het dak van hun fiat zou komen, beledi gend. Dat argument woog zwaar voor bijna de gehele raad. Alleen de drie wethou ders en PvdA'er IJsbrand van der Velden vonden het posi tieve advies van de commissie beeldende kunst en het con tract met de kunstenaar be langrijker dan de bezwaren van de bewoners. B en W hebben nog niet kun nen besluiten of zij uitvoering zullen geven aan de motie- Poppe. Zij willen eerst weten wat de consequenties zouden zijn van zo'n besluit, dat door zowel de PTT als kunstenaar Körmeling uitgelegd kan wor den als contractbreuk. De PTT, die met vijftigduizend gulden bijna de helft van de kosten van liet kunstwerk draagt, heeft al aangekondigd gerechtelijke stappen te over wegen. Een gesprek met Kör meling en Thoomes moet dui delijkheid brengen. Hoe het besluit ook uitvalt, de commissie beeldende kunst zal er geen consequenties aan ver binden. Vorige week zei voor zitter Hans Paalman nog dat de commissie zich „ernstig zou moeien beraden op haar toe komst", als het kunstwerk niet wordt geplaatst. Nu meldt Paalman dat hij er voor zijn commissie geen en kele aanleiding is om op te stappen. „AI onze adviezen aan B en W zijn positief beoor deeld. Dat het wordt door kruist door de gemeenteraad; daar kunnen wij niets aan doen". De commissie zou pas reden hebben om op te stap pen, meent Paalman, als haar adviezen regelmatig niet zou den worden opgevolgd. „Dan ga je ie wel even achter je oren krabben" Schiedam De 'pleitbezor ger van Sehiedam-Noord' keert na 1 mei niet terug in de gemeenteraad, maar op de valreep van zijn politieke carrière heeft PvdA'er Ben Stuivenberg nog één keer van 2ieh laten horen. Het raadslid vraagt zich af, waarom de gemeente geen nieuwbouw pleegt om de ruim tenood van basisschool de Woudhoek en peuterspeelzaal (Pippeloentje te lenigen. Over deze kwestie hebben Stui venberg en zijn fractiegenoot Ja cob Wiersma vragen gesteld aan het college van B en W. De ruim tenood is ontstaan door de grote toeloop aan leerlingen, die de ba sisscholen in Woudhoek op dit moment moeten verwerken. De laatste jaren hebben tal van jonge gezinnen hun intrek geno men in de nieuwbouwwijk. Het effect is het duidelijkst merk baar op de basisscholen De Woudhoek, De Klinker en de Regenboog, die ondertussen tot de drukst bezochte onderwijsin stellingen in de stad behoren. Met name bij basisschool De Woudhoek op het Faassenplein is de ruimtenood groot. De school, ondergebracht in een semi-permanent onderkomen, neemt het komende schooljaar twee extra lokalen in gebruik om de grote kinderschare op te kunnen vangen. Stuivenberg vindt het onverantwoord, dat de leerlingen van deze basisschool nog steeds in de tijdelijke onder komens zijn gehuisvest. De twee nieuwe lokalen voor de basisschool zijn nu in gebruik bij peuterspeelzaal PIppeloentje. De gemeente wil de peuterspeelzaal overplaatsen naar het zuidelij ker gelegen Bachplein, maar dit plan stuit op grote bezwaren bij de vrijwilligere van de crèche. Zij menen dat dit voormalige schoolgebouw te decentraal ligt voor de bewoners van Woud- hoek-Noord. Volgens Stuivenberg kunnen de problemen in één klap worden opgelost door het bouwen van een nieuw schoolgebouw op het Faassenplein. Zeker met het oog Op het grote aantal kinderen uit Spaland, dat de komende jaren de scholen in Woudhoek gaat be volken, acht het scheidende raadslid de investering in een nieuw schoolgebouw verant woord. De bouw van enkele duizenden huizen in Spaland, dat geheel verstoken zal blijven van onder wijsvoorzieningen, garandeert volgens hem een zonnige toe komst voor de scholen in Woud hoek. Door deze planologische ontwikkelingen kunnen de scholen niet worden beschouwd als semi-permanente onderwijs voorzieningen, meent Stuiven berg. Hij hoopt dat het college van B en W met hem van me ning ïs, dat permanente onder wijsinstellingen recht hebben op een 'permanente' huisvesting voor de basisschool en de peuter speelzaal. Schiedam Uit een pand van de dienst gemeentewerken aan de Burgemeester Van Haaren- laan in Schiedam hebben inbre kers een electrisehe beggeschaar en een portofoon gestolen. De buit vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 1200 gul den. De inbrekers kwamen binnen door een raam van de kantine te verbreken. Door de hele stad is er deze paasvakantie wel wat te doen (geweest) voor de Kinderen van Schie dam. Theater in het wijkcentrum, spelletjes op het plein of gewoon allerlei leuke activiteiten doen. Kliederen met kleuren is altijd hartstikke geinig, maar het beschilderen van je eigen toet behoort toch altijd tot de favoriete bezigheden van Jeugd land. Grote rode mond, rood wipneusje, even stil blijven staan en concentreren en het volgende moment is het mooiste en vrolijkste lachebekkie van de Srandersstad geboren. Morgen loopt Jeugdland al weer ten einde met een puzzelwan deltocht die om kwart over tien begint in de kanti ne van Excelsior'20 aan de Parkweg. Wethouder Chris Zijdeveld schept zand in een opgegraven olietank. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft giste ren bij een woning aan de Ju- lianalaan het startsein gege ven voor de actie Tankslag, Onder die naam, die ondanks de onheilspellende klank niets heeft uit te staan met oorlogs handelingen, is begonnen 265 ondergrondse olietanks in de stad onschadelijk te maken. Milieuwethouder Zijdeveld is tot dit initiatief gekomen, omdat hij wil voorkomen dat Schiedam in de toekomst met allerlei kleine bodemverontreinigingen wordt opgezadeld. Dat gevaar is vol gens hem groot als er met Tank slag geen einde wordt gemaakt aan de aanwezigheid van die olietanks. De oude olietanks, die vooral bij huizen liggen die voor 1965 zijn gebouwd, worden door de dienst gemeentewerken om verschil lende redenen als gevaarlijk aangemerkt Veel van de naar schatting 200 tot 400 tanks, die in Schiedam se bodem zijn ingegra ven, bevatten nog olie of olie dra b. Na verloop van tijd kan zo'n tank doorroesten en gaan lekken. Dat levert gevaar op voor milieu en gezondheid, aldus gemeentewerken in een op grote schaal in Schiedam verspreide voorlichtingsfolder- De olie kan zowel de grond als het grondwater vervuilen, wat kwalijke gevolgen kan hebben voor planten en dieren. Maar uiteindelijk kan ook de mens er hinder van ondervinden, want door opname via groente uit de moestuin is de volksgezondheid in het gedmg. Bovendien waar schuwt gemeentewerken voor aantasting van water- en gaslei dingen. In dat laatste geval kan zelfs explosiegevaar niet worden uitgesloten. Tot slot kan een lek kende gastank ernstige stank overlast veroorzaken. Campagne Schiedam heeft gekozen voor een groot opgezette voorlich tingscampagne, omdat het amb telijk apparaat onvoldoende in zicht heeft in de plaatsen waar de tanks zijn ingegraven. Veel verder dan een ruwe schatting van het aantal kon gemeente werken niet komen. Daarom werden tn november en decem ber vorig jaar m sommige gebie den huis-aan-huis folders in de bus gegooid. Zijdeveld toonde zich gisteren dan ook verheugd dat 265 Schie dammers zich aanmeldden voor het project, zodat een zelfde aan tal potentiële vervuilingsbron- nen nu kan worden opgeruimd. Om die hoge score te bereiken heeft het gemeentebestuur wel flink in de buidel moeten tasten. De deelnemers aan Tankslag moeten zelf 150 gulden ophoes ten om hun tanks te laten uitgra ven. Wanneer de bewoners als particulier zo'n olietank volgens de voorschriften zouden laten behandelen, kost dat hen al gauw duizend gulden, becijfert gemeentewerken in de folder, De werkzaamheden die nu wor den uitgevoerd, bestaan uit het opgraven van de tank, het ver wijderen van olieresten en het vullen van de tank met zand. Dat gebeurt om verzakking te voorkomen indien de tank een keer bezwijkt. Maar eigenlijk is het financiële voordeel voor de deelnemers aan Tankslag nog groter, meent de gemeente. Ze verwacht na4- mekjk dat nog dit jaar het 'Be sluit ondergrondse opslag in tanks' iji werking treedt. Dat be sluit behelst dat oude tanks uit de bodem moeten worden ver wijderd. Zo'n operatie kost al gauw zesduizend gulden. Wie echter nu deelneemt aan Tank slag hoeft straks zo'n tank niet uit de bodem te iaten halen, ver zekert Zijdeveld Verder wiist hij op de wettelijke aansprakelijkheid voor eventue le schade, die door lekkage kan worden veroorzaakt. Ook dan kunnen Schiedammers nog eens met een schadepost worden ge confronteerd die al snel enkele duizenden guldens bedraagt. Schiedam 'Jn the Mood", 'Sol daat van Oranje' en 'Holland ju- helt'. Bij ouderen roept dit rijtje klassiekers ongetwijfeld herin neringen op aan de euforie, die ontstond in de meidagen van 1945. Precies 45 jaar na dato gaan de Schiedamse harmonie-orkesten de bevrijding in herinnering roepen door deze bestofte gouwe ouwen opnieuw uit te voeren. Dat gaat tijdens de zesde Orche strale gebeuren die op 5 mei hel hoogtepunt vormt van de bevrij dingsfeesten in Schiedam. Naast de vier Schiedamse harmonie orkesten en het jubilerende mandoline-orkest ONI werkt het comité tot viering van natio nale en gedenkdagen mee aan de Orchestrale. Voor de gelegen heid wordt sporthal Margriet op 5 mei versierd met de nationale driekleur. Het is de bedoeling op die manier de kille hal een wat feestelijker aanblik te geven. De laatste jaren schommelde het aantal toeschouwers rond de 500. Veel minder waren het er nooit, maar veel meer dan dit respecta bele aantal wisten de organisato ren ook niet naar de sporthal te lokken. Zelfs verleden jaar niet, ondanks het feit dat de orkesten ter gelegenheid van het eerste lustrum uitpakten met een groot zangkoor. Stilletjes Toch hoopt Hans Hoendersloot van de christelijke muziekvere niging Harpe Davids stilletjes dat de Orchestrale als bevrij dingsfeest wel meer toeschou wers trekt. „We proberen zoveel mogelijk publiek binnen te krij gen", zegt hij. „De kosten zijn ae laatste jaren steeds hoger gewor den, maar de toegangsprijs heb ben we toch weten te beperken". Hoendersloot ziet de Orchestrale als een belangrijk visitekaartje voorde plaatselijke muziekvere nigingen. Op de muziekmarkt, waar het publiek tijdens de pau ze kennis kan maken met de ac tiviteiten van de verschillende verenigingen, stromen de nieu we leden doorgaans nog niet bin nen. Maar na verloop van tijd plukken de verenigingen vol gens Hoendersloot echter wei degelijk de vruchten van de col lectieve presentatie. Tot vreugde van de verenigin gen vindt de ledenaan was vooral bij jongeren plaats. Hierdoor hebben Ambrosïus, Wilton Fije- noord, Harpe Davids en .het ko ninklijke Sint Radboud zelfs een eigen jeugdafdeling in het leven kunnen roepen Hoempapa De verjonging blijkt volgens Hoendersloot niet alleen uit de dalende gemiddelde leeftijd van de orkestleden. Ook uit de reper toirekeuze klinkt volgens hem duidelijk door dat de verenigin gen het stigma van het hoempa pa-orkest van zich af hebben ge worpen „Door de betere opleiding is het niveau van de orkesten enorm gestegen. De traditionele mars is bijna geheel verdrongen uit het repertoire. Daarvoor in de plaats zijn klassieke en populaire wer ken gekomen", weet de man van - Harpe Davids. Door het speciale karakter van de Orchestrale lijken de eigen tijdse invloeden dit jaar mogelijk minder dan in vorige jaren. Toch zullen trouwe radioluisteraars van popzender radio 3 minimaal één overeenkomst met de ra dioprogrammering ontdekken. Net als op de radio wordt het muzikale programma op 5 mei afgesloten met het Wilhelmus Maasland Alleen VVD'er Groosman ging één keer in de fout. „Mevrouw de voor zitter", sprak zij, Maar op de burgemeesterszetel van Maasland zit Mieke Bloe- mendaal na acht jaar niet meer. Jaap Bax, sportjournalist en ex- raadslid van Naaldwijk glim lachte begrijpend: „Wie weet wat hier over zo'n zes maanden weer zit", reageerde de tussen paus. Met nog net geen nieuwe ge meenteraad kreeg Bax van de oude raad de ambtsketen, omge hangen en de voorzittershamer uitgereikt door loco-burgemees ter Chris Ketjzer. De volgende week april afscheidnemende ■werhouder bekende teleurge steld te zijn over de handelwijze van de Commissaris der Konin gin mr. Schelto Patijn. „De af spraak was dat wij tevoren zou den worden geïnformeerd»Toen de commissaris belde, bleek de heer Bax echter al te zijn be noemd" De nieuwe ad interim-burge meester bleef laconiek. „Ik", re ageerde de 64-jarige Bax, „kan me daar weinig van aantrekken. „Binnenkort komt de commissa ris naar Maasland voor een pro fielschets van de nieuwe burge meester. Dan heeft u de gelegen heid die bezwaren nog eens ken baar te maken". Een datum voor het bezoek van Patijn is echter nog niet bekend. De waarnemend burgermeester merkte bij zijn eerste optreden op dat er nauwelijks tijd zal zijn een vertrouwensbasis met de raad op te bouwen. „Maar zo'n korte periode heeft ook voorde len", ging hij op de ludieke toer. „•Vallen we elkaar onverhoopt tegen, dan is het einde toch al weer in zicht". (ADVERTENTIE) Schiedam Een zesjarig meisje is gistermiddag met een gebroken bovenbeen en een lichte hersenschudding in het Sehielandzieken- huis opgenomen, nadat ze op de Laan van Bol'Es in Schiedam door een auto was aangereden. Het meisje was zonder te kijken de weg overgestoken. De automobi list ontdekte haar daardoor te laat Als gevolg van de botsing werd zij door de lucht geslingerd en kwam een eind verder op de grond te recht Haar verwondingen Heten zich aanvankelijk ernstiger aan zien. D c «c oooo Gasfornuizen Speciale aanbieding! Bekend merk gasfornuis mmw met GfveQ-keurmerk. kommeet met 4 kookbrandeis. ihermns- last. ovenverlichting, grill «ade en afdekplaat Kookplaten vanaf £zO>w Ook voor butaan! Verder aflo bekende merken met hoge kortingen'!" Ean gasioestef koopt u toch bij sen vakman? Eikend installaieur. I Vlaardingen PvdA, CDA en D66 in Vlaardingen pre senteren morgen hun beleid sprogramma voor de komen de vierjaar en maken bekend welke vijf raadsleden de wet- houdersposten gaan vervul len. Voor het CDA rijn dat Agnes van Ardenne en Aart Kool, voor D56 Ton van der Steen en voor de PvdA naar alle waarschijn lijkheid John Ranshuijsen en Arij Maarleveld. Maar hij de PvdA moet het complete onder handelingspakket nog in de fractie worden besproken. De onderhandelaars spraken el kaar gistermiddag voor het laatst. Vanavond, na de fractie vergadering van de PvdA, den ken zij de puntjes op de V te zet ten. Wethouderekandidaat John Ranshuijsen verwacht echter dat zijn fractie niet veel aan te merken zal hebben op het on derhandelingsresultaat. Volgens Agnes van Ardenne is het te danken aan de marginale verschillen tussen de verkie zingsprogramma's, dat de onder handelingen zo soepel zijn verlo pen. Volgens Ranshuijsen zijn er wel degelijk principiële ver schillen van mening tussen de partijen, maar was er „steeds de bereidheid om zaken te doen". Als morgen het programma, de portefeuilleverdeling en de wet houderskandidaten zijn gepre senteerd rest er nog maar één obstakel op de weg naar een nieuw college. De ledenvergade ring van de PvdA moet nog haar goedkeuring hechten aan de coalitie. Anders dan bij CDA en. D66 hebben bij de PvdA de le den het laatste woord. Vlaardingen Op ko- ninginnedag zal boven Vlaardingen een soort reconstructie plaatsvin den van de droppingen van voedselpakketten, zoals dat gedurende het eind van de Tweede We reldoorlog gebeurde. Het is de bedoeling dat op maan dag 30 april 's morgens om acht tien minuten over tien vanuit Hoek van Holland een serie oude vliegtuigen over de Maas- sluissedijk en Haringstad rich ting Rotterdam zullen trekken. In de weken van de oorlog voer den piloten afkomstig uit Amerika, Australië, Canada, Engeland en Polen plusminus tweehonderd droppingen uitho ven deze omgeving De (korte) reconstructie is een eerbetoon aan de bemanningen van toen. Manna Op 29 april 1945 vlogen honder den bommenwerpers als Lan casters en Hurricanes over ons land. „De lucht zag zwart", her inneren mensen die de oorlog hebben meegemaakt zich. Het was de dag van Operatie Manna, de grootste voedseloperatie bo ven Nederland. Twee dagen la ter deden de Amerikanen het 'dunnetjes' over met hun Opera tie Showhound. Zo'n tweehonderd veteranen, waarvan de leeftijd schommelt tussen de zestig en zeventig jaar, zullen dat op koninginnedag in Vlaardingen meemaken. De vroegere vliegeniers zijn vanaf 28 april te gast in ons land. In de Hanngstad, dat in de Tweede Wereldoorlog ongeveer half zo groot was als nu, zien de vliege niers onder meer tien formaties van elk drie vliegtuigen over trekken. Ook is het de bedoeling dat de Vlaardmgse bevolking hun een speciaal gecomponeerde aubade brengt Het moet een gebaar van dankbaarheid worden voor de actie van deze buitenlandse oud- mihtairen. Herinneringen Vooruitlopend op de herdenking van deze heroïsche gebeurtenis keert A.P. de Jong aanstaande dinsdag 24 april al terug naar Vlaardingen. In de oorlogvaren 1940-45 was hij een jongeman die aan de Wühelminasingel woon de; nu staat hij te boek als kolo nel buiten dienst van de konink lijke luch tmacht. 'A.P.' is op uitnodiging van de plaatselijke historische vereni ging de gastspreker op de laatste lezingen-avond van het seizoen. Onder de titel 'En nooit was het stil.haalt De Jong in zaal Tri angel aan de Fransenstraat her inneringen op aan de voedsel- droppmgs die zich ook boven Vlaardingen afspeelden. Naast een dia-serie zal na de vowd.racht van de kolonel b.d., die v.rfitaf acht uur zijn wetens waardigheden vertelt, ook de film 'Honjger' te zien zijn. Daarin worden cceelden getoond van de voedselrfmcippingen Operatie Mam Operatie Showhound. Schiedam ONS-voorlieh- ter Mari Dingenouts kan er maar niet genoeg op hameren dat Schiedammers om een le gitimatiebewijs moeten vra gen als een meteropnemer bij hen aanbelt. Het komt ondanks eerdere waarschuwingen nog regelmatig voor dat nep-controleurs probe ren mensen geld afhandig te ma ken. Dingenouts heeft geen goed woord over voor die praktijken, omdat het ONS-personeel het 'alleenrecht' heeft om meter standen te noteren. Mensen hoe ven zich. volgens hem ook niet te generen als ze om een legitima tiebewijs vragen. „Alle mede- werkers zijn hiervan op de hoog- .te". aldus Dingenouts. Onlangs werd een alleenstaande vrouw bijna gedupeerd door een man, die zich als ONS-medewer- ker uitgaf. De man vroeg haar, na in het huis te hebben rondge snuffeld, of zij honderd gulden kon. wisselen. Dat kon de vrouw niet, waarna de man weer ver dween.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1