E Echte koninginnedag voor Manna-vliegers HBSS droomt van eerste klasse X het waaigat SPORT De magie van 19 april fSCHËDAM Orgelconcert Brandersstad Scouts helpen Motorshow fVLAARDÏNGËN~ Ericaschool Hoogste punt Nationale Gedenkdagen Vlaardingen laat 29 april 1945 herleven - Danklied voor oud-strijders Ton de Leede onder het mes Rien Klink drie jaar geleden: 'Jan van der Hoek? Die komt er bij ons nooit in' Vorstelijke komfortabele fauteuil wonen Het eerste concert in de Grote of St. Janskerk voor 1990 wordt gegeven door Aart Bergwerf! De huis- organist van de Lutherse Kerk in Den Haag bijt aan staande dinsdag het spits af. De dertigjarige Berg- werff, die zijn opleiding kreeg aan het Rotterdams conservatorium bij André Verwoerd en Barend Schuurman, zal barokcon.posities ten gehore bren gen. In deze stijl specialiseert hij zich nog steeds. Zijn stu die volgt hij momenteel bij de Westduitser Harald Vogel en de Fran^aise Marie Claire Alain. Berg- werff zal vanaf kwart over acht werken van onder anderen Scheidemann en Bach spelen De scholengemeenschap voor mavo en lbo Bran dersstad is op zoek naar energieke ondernemers. Niet om de school op te kalefateren of financieel een handje te helpen, maar om het bestuur weer voltal lig te maken. Onderwijs en bedrijfsleven gaan steeds vaker hand in hand en juist in het beroepsonderwijs is praktijkkennis onontbeerlijk. Belangstellenden kunnen contact opnemen met bestuurslid drs. Ha- vermans (telefoon 4349395). Een groep scouts van 6 tot 14 jaar heeft gisteren en vandaag op de kinderboerderij in het Beatrixpark de handen uit de mouwen gestoken. In het kader van het jaarlijks terugkerend ritueel 'heitje voor een karweitje' deden de scouts aan vrijwilligerswerk. Sommige kinderen hielpen met verven, terwijl an deren de dieren een maaltijd offreerden. De mede werkers van de kinderboerderij toonden 2ich ver guld met die hand- en spandiensten, omdat er vaak meer werk moet worden verzet dan zij aankunnen. Liefhebbers van oude motoren kunnen zich zater dag 28 en zondag 29 april in en rond de Margriethal vergapen aan een groot aantal oldtimers. Tijdens de vierde editie van de Schiedamse motorbeurs wordt namelijk voor het eerst in het bestaan een histori sche motorshow gehouden. Zaterdag arriveren rond twee uur ongeveer veertig klassieke motorfietsen bij de hal. Die worden dan opgesteld voor een Con cours d'Elegance. Het publiek maakt die dag uit wel ke motorfiets het mooist is, De winnaar krijgt een beker. De motorbeurs kan 2ich verheugen in een nog steeds groeiende belangstelling. Dat verklaart orga nisator Peter van der Putten uit het simpele feit dat steeds meer mensen op zoek gaan naar oude motor fietsen. De beurs is bedoeld om complete motoren te verhandelen. Bovendien worden op beide dagen ook allerlei onderdelen te koop aangeboden. „De vraag daarnaar groeit eveneens snel. Vanwege de belangstelling voor die motoren wordt het steeds moeilijker onderdelen te bemachtigen", aldus Van der Putten. Ook kleding, gereedschap, miniaturen en documen tatie kunnen worden verhandeld. Van der Putten verwacht een groot aantal standhouders te mogen begroeten. De beurs is zaterdag geopend van tien tot zes uur en zondag van tien tot vijf uur. Een oude Indian motor: één van de paradepaardjes tijdens de historische motorshow. De nationale collecte gehandicaptensport staat vol gende week in Vlaardingen voor een groot deel in het teken van de Ericaschool. Vijftien procent van de opbrengst van die inzamelingsactie komt ten goe de aan die school voor zeer moeilijk lerende kinde ren. De school gaat van dat geld sport- en spelactivi teiten opzetten. Texas-blues The Dunn Packer Band treedt dinsdag 24 april op in café D'Oude Stoep. Dit duo uit Austin in de Ameri kaanse stad Texas heeft een tijdlang samen gespeeld met de leden van de Fabulous Thunderbirds en uit de band van de gitarist Stevle Ray Vaughan. De muziek die zij in D'Oude Stoep spelen heeft dui delijke raakvlakken met die van hun grote voor beelden. Dunn en Packer beheersen zowel de tradi tionele Chicago blues als dampende Texas blues. Het optreden begint om 21.30 uur. Het flatgebouw dat achter het station Schiedam/Rotterdam- West wordt opgetrok ken, is op niveau. Het Kantorenhuis Schie- burg heeft vanmiddag officieel het hoogste punt bereikt. Met an dere woorden: de ne gende etage zit erop. Het betekent tevens dat de werkzaamheden voor deze flat een kabouter in vergelijking met de reuzen die in het centrum van Rotterdam uit de grond worden gestampt halverwege zijn. De eerste,steen werd medio september van het vorig jaar gelegd door burge- - meester Scheeres, het laatste likje verf zal voor het eind van dit jaar aan het complex worden ge geven. Het Schiedamse Protech International bv neemt het hele. in wit steen en groen glas -uitgevoerde ■kantoor in bezit. Daarom ook zal directeur dr.ir. Strating de officiële han deling verrichten bij het bereiken van het hoogste punt Bij elkaar gaat het om een oppervlakte van 5500 vierkante meter. Het kantoren huis Schie- burg wordt onderdeel van een drieling. Aan de Overschieseweg zullen ook nog de bouwwerken Schïehove van acht eta ges en Schiepoort van ze- -ven verdiepingen hoog ^verrijzen. Deze twee ^complexen hebben geza menlijk de beschikking over 9000 vierkante me ter vloeroppervlak. In de loop van dit jaar zal met de douw worden begon nen. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 20 epnl 1990 door COCK RUNËVE6N Vlaardingen „Toen zei- de de Heere tot Mozes: zie ik zal voor u brood uit de hemel laten regenen; dan zal het volk uitgaan en verzamelen zoveel als voor elke dag nodig is..." (Exo dus 16:4). Onder meer dit citaat uit de bijbel was 45 jaar geleden de achtergrond voor de Operatie Manna. Honder den bommenwerpers van de Geal lieerden daverden die negenent- wingste april 1945 over Nederland. Bereikten hij Hoek van Holland ons land en trokken langs Maassluis en Vlaardingen de Waterweg af, ver derde bezette gebieden in. Vernietigd werd er niets; zelfs het Nazi-Duitse afweergeschut bleef stil. Maar de feestvreugde was des te groter. Blikken biscuits en balen meel ploften met enorme kracht bij voorbeeld in Vlaardingen neer in de weilanden achter Ambacht en in wat vandaag de dag Holy heet De Haringstad brulde net als de rest vanhetlandhosanna. „Manna, en het was wit als korian derzaad en de smaak ervan was als die van een honingkoek..." (Exodus 16:31). In golven vlogen Engelsen, Cana dezen, Australiërs en Polen onafge broken over en dropten grote voed selpakketten. Twee dagen later droegen de Amerikanen hun steen tje bij in de Operatie Chowhound. Nog nooit was eten zo welkom als na die rampzalige Hongerwinter van 1944. De jeugdige redders van toen zijn terug. Over anderhalve week maken 110 buitenlandse vlie gers hun opwachting in Vlaardin gen om eenmaal een echt koningin- nedagfeest mee te maken. Huzarenstukje De Stichting Nationale Gedenkda gen is niet zo'n klein beetje trots op dit huzarenstukje. Glunderend ver tellen Henk van den Berg en Toos de Veer hoe bergen zijn verzet om de Vliegende kruideniers' naar de Haringstad te halen. De oorlogsve teranen brengen bij voorbeeld ook bezoeken aan Rotterdam, Rijswijk en Amsterdam, maar koninginne dag wordt pontificaal op de Markt in Vlaardingen gevierd. „De stichting heeft uitzonderlijk alert gereageerd", vertelt Van den Berg vol vuur. Hij strijkt niet zelf de eer op: „Mevrouw De Veer heeft voortdurend aan de bel gehangen bij kolonel A.P. de Jong". Als ze ventienjarige jongen heeft de kolo nel buiten dienst in Vlaardingen hij woonde aan de Wjlhelminasin- Zwaaien naar de geallieerde vliegtuigen. die voedsel droppen boven Hongerend Nederland In de hoop dat iedereen in Vlaardingen straks uit volle borst kan mee zingen, heeft de Stichting Nationale Gedenkdagen Vlaardingen een speciale aubade laten componeren. Het is een lied op de wijs van 'Land of Hope and Glory' om de 110 Aircraft-veteranen uit Engeland, Cana da, Australië, Amerika en Polen te bedanken voor hun voedselbombar- dementen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Shell Harmonie Rotterdam en de koren Progeza en het Vlaardings Vis sersvrouwenkoor zullen op koninginnedag op de Markt negen liederen zmgen; waaronder het speciale danklied. Omdat de hele bevolking kan en zelfs moet mee kunnen zingen, hieronder de tekst van het wijsje: Since the war has ended, stories stil!are told how the Allies defended peace and freedom, to hold. Here we meet and remember you sen t us food to survive Thank you friends in the war days thanks for saving our fives. Thank you friends in the war days thanks for saving our lives. gel zelf de voedseltransporten meegemaakt. Nu is hij de grote man achter het naar Nederland halen van de Man- na-veteranen. „Omdat wij er zo achterheen zaten en kolonel De Jong wist hoe wij hier 30 aprü vie ren, zei hij op een gegeven moment: zou het niet Jeuk zijn om hen in Vlaardingen koninginnedag mee te laten maken?", doet Henk van den Berg uil de doeken. De leden van de Stichting Nationa le Gedenkdagen vinden het fantas tisch, Ze hopen alleen maar dat de Vlaardingse bevolking het net zo ^geweldig vindt Want van één ding zijn ze overtuigd: de aircraft-crew van destijds behoort een uitbundig onthaal in de Haring Bierstad te wachten te staan. Van en Berg: „Er zijn na de oorlog natuurlijk al weer twee generaties geboren. Toch hopen we dat in Vlaardingen dat gevoel van toen weer wordt omgeroepen. Het zou toch prachtig zijn als er weer met kussenslopen en handdoeken naar de piloten die kon je zien zitten, want zo laag vlogen ze werd ge zwaaid". Even een stap terug in de tijd: 22 april 1945: de Nederlandse rege ring in Londen stelt met klem voor voedsel door vliegtuigen boven Ne derland te laten afwerpen. 24 aprü: na onderhandelingen van opperbe velhebber Eisenhower wordt beslo ten boven ons land dag en nacht meel en biscuit af te werpen. 25 april: rijkscommissaris Seyss-In- quart verbiedt de voedseldroppin- gen. 27 en 28 april: slecht weer ver hindert de Operatie Manna. 29 april: 242 zeer laag vliegende Lan casters met achttien Mosquito's voor doelmarkering laten 'brood uit de hemel regenen'; de Neder landse bevolking reageert uitzin nig... Om de euforie, die sfeer van die gedenkwaardige dag te laten herle ven denderen 45 jaar en één dag la ter de Lancasters, Hurricanes, Spit fires en andere legendarische toe stellen opnieuw over West-Neder land. Fly Past Zag toen de lucht letterlijk zwart van de vliegtuigen, ditmaal gaat het om elf formaties van drie toestellen die in V-formatie op koninginne dag vanuit Hoek van Holland de route van Operatie Manna opnieuw volgen. Ditmaal luidt de 'code naam'Fly Past. Voor Vlaardtngers betekent het dat zij om achttien minuten over tien in de morgen 33 vliegtuigen rakelings over kunnen zien scheren. Alleen staan de Geallieerde bemannings leden, die nu tussen de 65 en 85 jaar oud zijn, dan op Vlaardingse bodem en kunnen zij met eigen ogen zien hoe indrukwekkend hun transpor ten voor de burgers, van wie er in ons land op het laatst duizend per dag door ondervoeding stierven, moetzijn geweest. In totaal zijn in de dagen 5500 vluchten uitgevoerd, werd liefst elf miljoen kilo voedsel gedropt en na men zo'n 14.000 bemanningsleden aan de beide operaties deel. „Ze ko men", vertelt Henk van den Berg van de Stichting Nationale Ge denkdagen, „net zo laag overvlie gen als toentertijd. Mensen die het zien, zullen diezelfde spanning voe len, denk ik. En kolonel De Jong heeft me verzekerd dat ook het ge huil van de motoren van de Spitfi res zal zijn te horen". Hij noemt het bijzonder dat onder de 110 veteranen ook een overle vende is van het enige toestel dat tijdens de Operaties Manna en Chowhound verongelukte in de Noordzee. „Van de dertien beman ningsleden werden er elf gedood. Eén van de twee overlevenden is straks in Vlaardingen". Schiedam HBSS heeft dit seizoen weinig ple zier beleefd aan Ton de Leede. De boomlange verdediger, die vorige zomer overstapte van Ex celsior'20, moest door een knieblessure helgroot ste deel van de competitie missen. In de Nieuwsblad Cup-wedstrijd tegen CKC liep de eindelijke fitte De Leede een ernstige enkel blessure op. De behandelende arts adviseerde hem in eerste instantie een jaar lang elke vorm van contactsport te mijden. Volgens de doktoren in hetSchieland-ziekenhuis bleek de schade mee te vallen. Er zijn begin deze week wat losse stukjes bot uit het gewricht ver wijderd, waardoor De Leede bij de start van het volgende seizoen weer gewoon van de partij is. (ADVERTENTIE) MUSi8 door DONALD BAX Schiedam Het moet inmiddels een drietal jaren geleden zijn dat de mening van Rien Klink aan duidelijkheid niets, maar dan ook helemaal niets, te wensen overliet. „Wie?", bitste HBSS' normali ter zeer genuanceerde voorzitter toen. „Jan van der Hoek? Die komt er bij ons nooit in". Toeval of niet, in dezelfde periode liet dezelfde Van der Hoek aan een aantal zeer goede bekenden door schemeren dat hij na zijn Zwaluwen-periode best bij HBSS aan de slag zou willen, pioen werd, geen titel eist, noopt hij wel dat HBSS een beetje van de aan de club vast geklonken gezelligheid inruilt voor prestaties. Oogsten „Een club met mogelijkheden en van hetzelfde beschaafde niveau als Zwaluwen", sprak de thans 33-|arige Van der Hoek. Uitgerekend op het mo ment dat Ger Pijl, de huidige trainer van HBSS, gisteravond in Rhoon werd voorgesteld als de nieuwe technische bewind voerder van WCR, signeerde oud-WCR-trainer Van der Hoek een eenjarig contract bij HBSS... Klink kan zich zijn woorden nog herinneren als de dag van gisteren. Hij schaamt zich er dan ook geenszins voor toe te geven de plank voor een deel misgeslagen te hebben. Klink en Van der Hoek hebben de voorbije weken intensief tele fonisch contact gehad, zodat de praeses een beduidend positie vere indruk heeft gekregen van de emotionele trainer. „Ach", is Klink nu stukken milder, „de dingen die destijds zijn voorgevallen, zullen we maar aan z'n wilde haren wij ten. Ik heb een aantal hele goe de gesprekken gevoerd met Van der Hoek, we hebben goe de afspraken gemaakt en ik ben er van overtuigd dat we een heel leuk seizoen tegemoet gaan. En voor zover ik het nu kan bekijken, zouden het wel eens seizoenen kunnen wor den". Toen Klink zeventien jaar ge leden op Harga de voorzitters hamer ter hand nam, na eerst tien jaar vol overgave elftallei der te zijn geweest, speelde HBSS nog in de tweede klasse, toendertijd de hoogste klasse in het zaterdagvoetbal. Onderzijn supervisie zakte Houdt Braaf Stand Schiedam af naar de vierde klasse en keerde het vervolgens in 1985 terug in de derde klasse. Organisatorisch heeft HBSS z'n zaakjes keurig voor elkaar, qua accommodatie valt er eveneens weinig aan te merken, zodat nu de accenten op het sportieve vlak komen te liggen. Hoewel Klink van Van der Hoek, die met Excelsior Pemis en Zwaluwen VI kam- „Ik denk", zegt Klink, „dat we nu een groep hebben staan, waarmee we kunnen oogsten. Kampioen worden is geen dwang, maar het is wel een van mijn stille verlangens. Een titel kun je niet eisen- Maar, als twee partijen het naar hun zin heb ben, als de spelers plezier bele ven aan hun hobby en als de trainer met veel plezier zijn vak kan uitoefenen, dan ko men de resultaten vanzelf. Ik betreur het dat Ger Pijl heeft gezegd die resultaten niet te kunnen bereiken. In dat geval ligt het aan de trainer of aan de spelers. M'n gevoel zegt me dat de spelers het wel kunnen. Ik heb in elk geval het volste ver trouwen in deze groep. Ik zou het bijzonder fijn vinden als we weer in de tweede klasse spe len. Heel voorzichtig droom ik zelfs van de eerste klasse". Wie de moeite heeft genomen Jan van der Hoek een klein beetje te leren kennen, weet dat de voormalige verdediger van onder meer RFC, SVV 2 en De Musschen nooit in zee zal gaan met een club die voor zoe te koek aan de competitie mee doet. De door Klink op een goudschaaltje gelegde woorden, sluiten derhalve feÜ- loos op Van der Hoeks gedach- tengang aan. „Ik heb m'n beste tijd bij Zwaluwen gehad", aldus V an der Hoek, die na het zetten van zijn handtekening een zes tien punten bevattend praat stuk aan het bestuur van HBSS overhandigde, „HBSS doet me daar aan denken. Het is een club met dezelfde gedragsnor men. Tijdens de wedstrijd zal niemand aan mij merken dat ik daar waarde aan hecht, ik ver geet me wel eens, maar buiten de wedstrijden vind ik fatsoen heel belangrijk". Beste ploeg „In m'n eerste jaar bij Zwalu wen zat HBSS in onze afdeling. Het was toen in mijn ogen de beste ploeg, maar Zwaluwen werd kampioen, omdat het za kelijker speelde", vervolgt Van der Hoek. „In de afgelopen ja ren heb ik clubs als HBSS, HVO en Katwijk via de kran ten gevolgd. In de klasse waar HBSS nu speelt, springt Sche- veningen er qua punten uit, maar niet qua voetbal", meent de trainer die HBSS al een aan tal malen aan het werk heeft gezien. „Ik vind het de ver dienste van Ger Pijl dat hij een herkenbaar systeem heeft neergezet. Dat betekent ook dat hij qua coaching goed werk heeft gedaan. Ik plaats wat vraagtekens bij die speelwijze, maar zo heeft iedereen z'n ei gen benadering. Ik hoef in elk geval weinig te veranderen. Bepaalde dingetjes aanscher pen en proberen wat extra's mee te geven". bóa Bseea rranfocJii Met een hoge en aangename rugleuning, die perfeX.ie steun biedt aan het gehele lichaam, van top lol teen De beste kwaliteit leer in verschillende kleuren, inslelbaar op uw lichaamsgewicht en verknjg baar in y. verschillende zithoogten Waal eens aan en geniet ven deze vorstelijke ztl' markt 57 vlaardingen 010-4343685 Ui Jan van der Hoek (rechts) overhandigt het zo juist ondertekende contract, dat hem komend seizoen aan HBSS bindt, aan HBSS-voorzitter Rien Klink. Zes jaar geleden leerden Ron Hofman, de wispelturige aanvaller van Fortuna VI, en Yvonne In 't Veld elkaar kennen. Het was liefde op het eerste gezicht tijdens de feestelijkheden rond het tachtigjarig bestaan van de Vlaardingse voetbalclub. Het gevolg kreeg gister middag, gestalte. In het oude stadhuis gaven Ron en Yvonne elkaar het jawoord. Het prille bruidspaar koos met opzet voor donderdag 19 april, omdat Fortuna VI op die dag in 1904 werd opgericht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2