'Monopoliespel met kroegen Oppositie voorspelt snelle ondergang nieuw college Ook Maasland heeft college Samenwerking cardiologen gestroomlij nd Akkoord over breed college Aannemers tegen verbod hardhout Vierling voor rechter gedaagd Auto's uit binnenstad VLAABOINGS fAGIlflD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gesnapte inbreker springt uit raam DRAAIEN, ALTIJD MAAR DRAAIEN... Motieven schietpartij onduidelijk Vrede getekend in Zomerstraat Eenzame oppositie voor Herman van Hoeven Raad boekt nieuw record DINSDAG 24 APRIL 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam De ontwikkelingen op horecagebied in het centrum van Schiedam hebben de laatste tijd iets weg van een spelletje monopolie. Diverse exploitanten verruilen hun zaak voor een be ter gesitueerd en lucratiever on derkomen, sommigen gooien hun onderneming in de verkoop en 'anderen kiezen voor expan se. Ondanks dat de grimmigheid op en rond de Hoogstraat, vooral in de .nachtelijke uren, hand over hand toeneemt, blijkt het run nen van een horeea-etablisse- ment in het hartje van Schiedam nog altijd aantrekkelijk te zijn. In de laatste weken verander den café de Kuil, de Koffiepot en Paragon van eigenaar en onder ging de Amstelbron een gedaan tewisseling. Eén van Schiedams bekendste kroegen, 't Vierkan tje,. staat te koop, terwijl een stukje verderop op de Koemarkt dfijkiosk van Mercurius wordt omgebouwd tot een croïssante- „De Hoogstraat verpaupert Daar zou ik geen zaak meer wil len runnen", zegt Leo van der Valk. Hij verruilde Pacha voor het op de Rotterdamsedijk gele gen Paragon, dat nu als Brasserie Blanc door het leven gaat Hij is de oprichter van de HOCC (Ho reca Ondernemers City Cen trum) en heeft grootse plannen. Feestdag „De HOCC gaat verder waar de HOS de Horeca Ondernemers Schiedam is gestopt", legt hij uit „Met zestien horeca-onder- nemers op en rond de Koemarkt willen we vanaf mei elke maand een feestdag organiseren. De Hoogstraat houden we daar be wust buiten omdat de organisa tie dan teveel omvattend wordt. Door ons te richten op het gebied rond de Koemarkt denken we slagvaardiger te kunnen wer ken". De 'Koemarkt'-exploitanten Gilbert de Wïldt en Ton Melsen spelen al op die plannen in. De Wïldt, eigenaar van croissante- rie La Fourchet kocht de Mercu- nus-kiosk omdat uitbreiding noodzakelijk is. Melsen, reeds acht jaar de uitbater van de Am stelbron, onderwierp zijn grand café aan. een grondige verbou wing. „Ik vind het niet zo gek dat heel wat zaakies van eigenaar veran deren", geeft de 34-jarige Melsen zijn visie. „Omdat wij het in Schiedam voornamelijk moeten hebben van het winkelend pu bliek, is het best knokken om je zaak draaiende te houden. Ons succes is dat de Amstelbron een breed karakter heeft en derhal ve toegankelijk is voor iedereen. Uiteraard gaan we mee met de tijd, omdat er om de 2oveel jaar een nieuwe generatie op de stoep staat. Vandaar die verbouwing". Contacten ,,Hebbie geld bij je? Dan kan je mijn zaak zó kopen", is de eerste reactie van John Litszau, eige naar van 't Vierkantje. „Niet dat de zaak niet loopt hoor, want in de zomer is ons terras het beste plekje van Schiedam. Ik mis de sociale contacten, die ik m de vijfentwintig jaar dat ik hotel de Spil runde, wél had. Als ik hier achter de bar sta, voel ik me net een doorgeefluik voor de obers. Ik mis het praatje met mijn klan ten". Ook Leo Kleinekoort houdt het voor gezien. Hij gaat zijn pand waarin de Koffiepot huisde, ver huren aan een drogisterijketen. Na 21 jaar heeft hij voor een fi nancieel aantrekkelijker plaatje gekozen. Trendy café BéBé-eigenaar Ben van de Kooy, vertoeft in de Vlaardingerstraat, maar heeft desondanks niet over klandizie te klagen. Van de Kooy: „Een zaak draaiende houden betekent niet alleen een pilsje tappen. Je moet ook wat voor je klanten Het terras van café 't Vierkantje, 's Zomers een druk bezochte trekpleister. Eigenaar John Lits zau mist echter het sociale con tact en wil zijn zaak van de hand doen. doen. Zo had ik afgelopen week einde biertapwedstrijden. Dertig klanten deden mee, hadden een gezellige avond, en ik had een volle zaak. Het mes snijdt aan twee kanten". Schiedam Het nieuwe college van burgemeester en wethou ders van Schiedam zal geen lang leven beschoren zijn. Dit zegt C DA-woord voerder Siem Ros man in een commentaar op de- zojuist gevormde coalitie van PvdA, Groen Links en DS6. Als Rdsmans voorspelling uitkomt bestaat de roodgroene coalitie maximaal een jaar. Rosman verwacht dat het sa menwerkingsverband van de drie progressieve partijen al snel aan interne tegenstellingen ten onder zal gaan. De vele, vaak heftige strubbelingen in het ver leden tussen PvdA enerzijds en Groen Links en D66 anderzijds leggen volgens hem een zware hypotheek op een vruchtbare sa menwerking. Ook de in de oppo sitie gedrongen WD voorziet roerige tijden. De nieuwbakken fractievoorzitter Wili van Wijk: „Dit wordt een college waarin constant wordt gevochten". „Er zijn bij dit college tegenstel lingen ingebakken die wel eens tot Vlaardingse toestanden kun nen ieiden", zegt CDA'er Ros man, referend aan de slechte persoonlijke verstandhouding tussen PvdA-wethouder Chris Zijdeveld en de wethouders kandidaten van Groen Links en D66, Bart de Leede en Adri Rejjnhout. Juist aan zulke parti culiere vetes ging in Vlaardin gen de afgelopen jaren het ene college na het andere ten onder. Ook zakelijk zijn er te vaak grote meningsverschillen geweest tus sen de drie partijen. Zulke con flicten zijn ook In de toekomst onvermijdelijk, denken CDA en WD, De liberalen en christen democraten kondigen 'harde op positie' aan tegen de nieuwe be- stuursploeg. Van Wijk: „We zul len ons uiterst kritisch opstel len". Rosman: „We zullen al onze kennis en intelligentie ge bruiken om het feilen van dit college aan de orde te stellen". Het tijdperk dat het CDA bereid willig meedacht met B en W is voorgoed voorbij, maakt Ros man duidelijk. Het CDA verlaat die strategie niet alleen omdat dié niet tot het gewenste resul taat heeft geleid een plaats in bet collegemaar ook omdat de roodgroene combinatie meer 'weerstand en tegenspraak' op roept dan de twee vorige colleges van PvdA en VVD, Schiedam De bewoners van een woning aan de Oosterstraat Schiedam zijn gistermorgen om zes uur wreed uit hun slaap Igehaald. Zij hoorden op de eerste etage gestommel en troffen daar fen inbreker aan. Zij wisten de inbreker te overmeesteren en belden vervolgens de politie. In een onbewaakt ogenblik kon de man echter weer ontsnappen on sprong vanuit een raam naar beneden. De schoudertas die hij «jdens zijn vlucht achterliet, bleek eerder die nacht uit een woning aan de Ampèrestraat te zijn ontvreemd. In de loop van de dag trof de politie in de Edi- sonstraat een toilettas aan die eveneens uit de woning aan de Ampèrestraat was gestolen. Bij mooi weer een ritje maken in de draaimolen. Of lekker uit ]e bol gaan in een enge zweef machine. En nog even genieten van het va kantiegevoel, ook al is de school weer begonnen. De Vlaardingse jeugd vermaakte zich gisteren opperbest op de kermis op het Erasmusplein. Want hoe verwend sommigen ook zijn door de superattracties in de Etteling en andere pretparken zoals nu in Rotterdam, de ouder wetse carousse! blijft een topper. Dat geldt trouwens voor de hele kermis, die elk jaar rond koningin nedag terugkomt. In Maassluis is de kermispret al weer voorbij, maar in Vlaardingen worden nog ongeveer een week rondjes gedraaid in de botsau tootjes. Ook Schiedam kan een dezer dagen op het Emmaplein weer zweven en draaien en hap pen in een suikerspin. Schiedam De politie tast nog in het duister over de exacte mo tieven van een 22-jarige Schie dammer om gisteravond rond half elf in de Slachthuislaan en kele schoten af te vuren. De man kon de politie direct na zijn ar restatie alleen melden dat hij ru zie had met een bewoner van die straat. De schoten vielen in een portiek. Niemand raakte gewond. De po litie was gealarmeerd door om wonenden die de schoten had den gehoord. In het portiek trof fen agenten enkele lege patroon hulzen aan. Kort daarop kon de schutter worden aangehouden. Hij wordt vandaag verder ver hoord. Vlaardingen Het Nederlands verbond van ondernemers in de bouwnijverheid (NVOB) is tegen het verbod op tropisch hardhout, dat in Vlaardingen is opgeno men in de bouwverordening. Het NVOB heeft de gemeente gevraagd die maatregel op te schorten in aEwachting van een definitief standpunt van de rege ring. Het verbod op hardhout berok kent Vlaardingse aannemers, die bij renovaties nieuwe kozij nen plaatsen, ernstige schade, betoogt het gewest Zuid-Holland van het NVOB in een brief aan de gemeente. Het gebruik van kunststof, aluminium of een an dere houtsoort zou niet zonder meer mogelijk zijn. De project groepen in het stadsvernieu wingsgebied Babberspolder pro testeerden eerder al tegen het verbod op hardhout, omdat zij vrezen dat ook de huurders van renovatiehuizen daarvan de dupe worden. Een verbod op hardhout moet niet door middel van de bouw verordening worden geregeld, vindt het NVOB. Zo'n verorde ning moet alleen voorschriften bevatten die goed en veilig bou wen bevorderen, meent ae se cretaris van het verbond drs. T. van Steenderen. Het voorlopige standpunt van de regering is dat alleen nog tro pisch hardhout mag worden in gevoerd uit landen die een ver antwoord bebossingsbeleid voe ren. Het NVOB is het daarmee eens. Naar verwachting neemt de regering nog voor de zomer een definitief standpunt in. Daar moet de gemeente maar op wachten, aldus de ondernemers in de bouw. Vlaardingen Autoverkeer krijgt het maandag tijdens koninginne- dag moeilijk tot dicht bij het centrum van de stad te komen. Ir. ver band met allerlei festiviteiten, sluit de politie die dag een groot aantal wegen en straten af. Tussen acht uur 's morgens en zes uur 's avonds geldt die afsluiting voor de Westhavenplaats, de Westhavenkade, de Markt, Liesveld viaduct, de Oude Havenbrug, Veerplein, Waalstraat, Kuiperstraat, Fransenstraat en Oosthavenkade. Ook ander verkeer mag dan van die straten dan geen gebruik maken. De politie heeft aangekondigd alle geparkeerde auto's, die dan nog in één van die straten staan te zullen wegslepen. Vanwege de verwach te parkeerdruk kan op koninginnedag al vanaf zeven uur 's morgens gratis worden geparkeerd in degarage aan de Afrol. Tijdens de jaarlijks terugkerende Havenloop, die van 13.00 tot 15.30 uur wordt gehouden, worden de straten die in Het parcours zijn opge nomen, eveneens voor alle verkeer afgesloten. Zie ook pagina 15 Vlaardingen De zes cardiolo gen van het Sehielandzieken- huis en het Holy-ziekenhuïs gaan vanaf mei een zelfstandige 24 uurs dienst verzorgen voor de hele regio. Het nieuwe samenwerkingsver band is mogelijk geworden door de indiensttreding van een der de cardioloog in het Sehieland- ziekenhuis. Holy beschikte al over drie hartspecialisten en een eigen 24 uurs regeling. Specialisten, huisartsen en zie kenhuizen dringen al jaren aan op een zelfstandige afdeling car diologie voor de regio De ge zondheidszorg m het noordelijke Waterweggebied vindt het van belang dat patiënten recht streeks naar hartspecialisten kunnen worden verwezen en daar direct kunnen worden op genomen en behandeld. Ook de regionale inspecteur volksge zondheid heeft zich voor deze kwaliteitsverbetering ingezet. De zes cardiologen hebben on derlinge afspraken gemaakt over de verdeling van de taken en specialismen. Voor een deel werd al op die ontwikkeling vooruit gelopen door afspraken over het plaatsen van pacema kers en het verrichten van hart- cath eter isa ties. Vlaardingen In Labyrint aan de Zomerstraat in Vlaardingen lijkt de vrede getekend. Een eer ste gesprek tussen de twee groe pen die het verdeelde bestuur van het jongerencentrum uitma ken heeft tot een groot aantal af spraken geleld. De bemiddeling van Jan van der Kolk (Groen Links) slaagt, waar de missie van aankomend PvdA-wethouder John Rans- huïjsen eerder faalde. De elf be stuursleden zijn weer bereid één lijn te volgen. Vijf van die be stuursleden maken deel uit van de actiegroep OJC, die een aan tal weken geleden het gebouw bezette. Aan een groot deel van de wen sen van die actievoerders wordt nu tegemoet gekomen. De ope ningstijden worden verruimd en het woord 'cultureel', dat veel bezoekers al te pretentieus von den, is uit de naam geschrapt. Het herenigde bestuur rnoet nog graten over de instelling van een ezoekersoverleg, over het al dan niet heffen van entreegel den bij grote evenementen, over de positie van de beroepskrach ten en over alcoholgebruik in het centrum. Maassluis In een mara thonvergadering hebben de vier grote partijen in Maas sluis gisteravond de plooien weggestreken voor de vor ming van een breed college. Het dagelijks bestuur van Maassluis wordt de komende jaren gevormd door CDA, PvdA, VVD en D66. Ruud Timmermans vervangt namens het CDA Izaak van der Knaap, die na een wet houderscarrière van twintig jaar vervroegd met pensioen gaat Lïesbeth Snoeck (VVD) en Anton Wustrow (PvdA) keren opnieuw in het college terug. Tweede nieuwkomer is Jan Storm, die na de éclatante verkiezingsoverwinning van D66 ook plaats mag nemen op het regeringspluche. De brede coalitie van vier partijen kon alleen tot stand komen door een uitbreiding van het aantal wethoudersze tels. Het laatste decennium werd Maassluis bestuurd door drie wethouders. Door de ver breding van de coalitie zullen dat er de komende jaren vier zijn. Ondanks de doorgaans zo harmonieuze verhoudingen in de gemeenteraad sluit de Eerste stad aan de Waterweg de rij in de college-vorming langs de Waterweg. Rotter dam en Vlaardingen presen teerden reeds verleden week het nieuwe college, terwijl Schiedam er dit weekeinde ook uit was. De vertraging wordt veroor zaakt door de onenigheid, die er in de beginfase van de on derhandelingen tussen de verschillende partijen ont stond. De PvdA eiste, dat de onderhandelaars zich in eer ste instantie zouden beperken tot de vorming van het colle ge. Pas in tweede termijn wil den de sociaal-democraten zich over de programmati sche kant van de onderhan delingen buigen. De eerste bespreking werd daarom gemeden door de PvdA, terwijl de VVD ook schitterde door afwezigheid. De VVD protesteerde hier mee tegen de opzet van het CDA een college van drie partijen te vormen. Het bleek een storm in een glas water, want na enige 'verhelderende telefoontjes' schoven de twee partijen doodleuk weer aan bij de onderhandelingstafel. Onderhandelaar Harm Woudstra, die als vertegen woordiger van het CDA de regie bepaalde, gaf in de on derhandelingen bovendien aan, dat hij weinig haast had. ,De nieuwe wethouders wor den pas op 1 mei gekozen. Veel eerder hoeft het nieuwe college niet rond te zijn". Opvallend punt uit het nieu we college-programma is de opening, die de partijen bie den voor het houden van een lokaal raadplegend referen dum Dit referendum kan worden gehouden over aan gelegenheden, die de gehele Maassluisse bevolking aan gaan. De randvoorwaarden voor deze volksraadpleging moeten nog wel nader wor den uitgewerkt. In de heikele zwembadkwes tie bereikten de partijen reeds in een eerder stadium een ak koord. De partijen hebben af gesproken, dat de renovatie van het oude bad in een on derzoek wordt afgewogen te gen de bouw van een nieuw zwembad in de omgeving van NS-station Maassluis-West. De verdeling van de Ïiortefeuilles over de verschi- ende partijen wordt vanmid dag tijdens een persconferen tie bekend gemaakt. Maasland Het CDA en de Open Groepering vormen ook de komende vier jaar het dage lijks bestuur van de gemeente Maasland. F, de Vos van het CDA krijgt de portefeuille ruim telijke ordening en volkshuis vesting. Wethouder Piet Hou- tenbos van de Open Groepering behoudt de portefeuille openba re werken en gemeente-eigen dommen. Jaap Bax, de tijdelijke burge meester van Maasland, krijgt fi nanciën, onderwijs, welzijn en algemeen bestuurlijke zaken on der zijn beheer. AJs er in het na-, jaar een nieuwe burgemeester is benoemd, dan neemt de opvol ger van Bax naar verwachting die portefeuille over. Het aantal raadscommissies is van vier naar drie terugge bracht. Dit is mogelijk gemaakt door onderwijs, welzijn en finan ciën te koppelen Het CDA zit met twee leden tn alle commis sies, de Open Groepering met één. De eenmansfracties van de VVD en de PvdA zitten ook in alle commissies. De VVD en de PvdA onder schrijven het beleidsprogramma van het CDA en de Open Groe pering niet. De college-partijen werken op dit moment aan de definitieve afronding van het programma op hoofdzaken. Schiedam Drs. Alfred Vierling, in maart gekozen tot ge meenteraadslid van Schiedam voor de Centrumdemocraten, moet donderdag in Amsterdam voorde rechtbank verschijnen. Vierling wordt verdacht van het verspreiden van cassette bandjes met racistische uitspraken. Zijn stem zou op de bandjes zijn te horen. De zaak kwam al eerder voor, op 1 maart van dit jaar, maar werd toen verdaagd omdat Vierling met verscheen. Vierlings advocaat, mr. L. van Heijningen, verwacht dat zijn cliënt don derdag wel aanwezig zal zijn. Van Heijningen zal voor vrij spraak pleiten. De advocaat vindt dat de redelijke termijn waarbinnen justitie tot strafvervolging kan overgaan is ver streken. De bewuste cassettebandjes werden in februari 1986 verspreid, ongeveer één maand voor de vorige gemeenteraads verkiezingen. In de dagvaarding staat dat Vierling zich moet verantwoorden voor overtreding van artikel 13? van het wetboek van straf recht, De aanklacht luidt opzettelijke belediging van een be volkingsgroep. Vierling en zijn partij staan bekend om een ui terst negatieve houding tegenover migranten. Volgens mr. Van Heijningen is op de bandjes 'kritiek op de Islam' te horen. Over de aarci van de boodschap en de mogelijke strafbaarheid daarvan laat de advocaat zich niet uit. Schiedam De Schiedamse ge meenteraad boekte gisteravond een nieuw snelheidsrecord. In amper vijf minuten werden 3? agendapunten afgehandeld. Burgemeester Reinier Scheeres kon alle voorstellen zonder eni ge tegenspraak of kanttekening afhameren. De maandelijkse bijeenkomst van de raad duurde desondanks tot Iaat in de avond. Met een toe spraakje en een borrel werden de twaalf raadsleden uitgewuifd die bij de installatie van de nieu we volksvertegenwoordiging op 1 mei niet meer van de partij zui len zijn. De burgemeester nam de gele genheid te baat om de kiezers die op 21 maart thuisbleven van hun ongelijk te overtuigen. „Zij heb ben zich vergist", meende Scheeres, doelend op de afkeer die veel burgers blijkbaar heb ben van de politiek. Maar ook een deel van de kiezers dat wel kwam opdagen heeft zich vol gens Scheeres vergist. Met die opmerking verwees hij naar de circa 2000 Schiedammers die hun stem uitbrachten op de Cen trumdemocraten. Scheeres preekte overigens voor eigen parochie. Zoals gewoonlijk was de publieke tribune in de raadszaal vooral bezet door amb tenaren en politieke insiders. Gewone burgers waren, in geen velden of wegen te bekennen,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1